actief in vrije tijd Provincie: Endegeest moet verder inkrimpen GROEI BEGINT AF TE NEMEN PSP vraagt opheldering vergunning afvaldepot Wegwijs in Leiden VERNIEUWDE OPZET VAN „LIDWINA" PAGINA 4 WOENSDAG 18 JUNI 1980 Bibliotheek Bewoners van de Morswijk kunnen vanavond meepraten over de bouw van een nieuw bibliotheekfiliaal in hun wijk. Het gebouw komt in de bocht van de Robijnstraatter hoog te van de Topaaslaan te staan. De vergadering is in buurtcentrum Morschwijck, Topaaslaan 19, en begint om acht uur. Wandelen Wandelsportvereniging "Zuid- West" houdt vanavond weer een wandeltocht over vijf. tien of vijftien kilometer. Start punt is het V.T.L-terrein aan de Voorschoterwegnaast zwembad De Vliet. Wande laars kunnen van zes tot zeven uur met de tocht beginnen. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig. Hengelsport Visvereniging "Hengelsport" viste in het Aarkanaal. De uitslag was als volgt: 1. T. Blansjaar (7 stuks) 1540 gram: 2. Ph. Verstraten Jr. (4) 1250 gr.-, 3. Ph. Verstralen Sr. (8) 1160 gr.: 4. W. den Edel (6) 730 gr.; 5.E.V. Houten (1) 290 gr.: 6. P. Verhoef (1) 170 gr.; 7. R. van Leeuwen (2) 120 gr.; 8. P. van Houten (1)120 gr.; 9. R. van Egmond (1) 100 gr.; 10. P. Devilee (1) 90 gr. LEIDEN - Na bijna vijftig jaar on derwijs aan moeilijk lerende meisjes krijgt de St. Lidwina- school aan de Lammenschans- weg een totaal ander gezicht. Met ingang van het nieuwe schooljaar zal daar een praktijkschool voor r.k. voortgezet buitengewoon onderwijs worden gevestigd. De moeilijk lerende meisjes zullen samengevoegd worden bij de moeilijk lerende jongens van de St. Pancreasschool aan de Boer- haavelaan. Deze school wordt daarmee een gemengde school voor jongens en meisjes van zes tot ongeveer dertien jaar. Het vervolgonderwijs op de ver nieuwde' Lidwinaschool, zal vier leerjaren tellen. De opzet is niet meer schools, maar zoveel moge lijk op de praktijk gericht. De eerste klassen werken half om half aan gewone leerstof en prak tische vaardigheden. Het tweede en derde leerjaar zal, voor som migen in samenwerking met de Lagere Technische School Don Bosco, aan oeroepsvorming worden besteed. In het laatste jaar zal veel stage worden gelo pen bij bedrijven en instellingen, zodat een betere overgang naar de werksituatie kan worden ge schapen De praktijkschool zal ook moge lijkheden bieden voor kinderen, die op de gewone lagere school moeite hebben gehad met leren en die geen goede aansluiting bij het lager beroepsonderwijs kun nen vinden. In dit verband valt ook te denken aan kinderen van buitenlanders die in het gewone Nederlandse schoolstelsel niet geholpen kunnen worden. In beide gebouwen worden op dit moment allerlei voorzieningen getroffen zodat het onderwijs in augustus goed kan beginnen. Geboortedaling wordt merkbaar bij universiteit LEIDEN - "Ik blijf de gang van zaken rond het depot voor radioactief afval aan de Was- senaarseweg vreemd vinden. Het feit dat er eind mei een vergunning is verstrekt doet daar niets aan af'; aldus het PSP-raadslid mevrouw Pon sen tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie voor finan- Zoals bekend werd een tijdje geleden duidelijk dat al sinds 1970 radioactief afval, afkom stig van de Leidse universi teit, zonder vergunning ligt opgeslagen in een depot aan de Wassenaarseweg. Pas in 1975, toen de inspectie van de volksgezondheid er achter kwam dat het afval il legaal lag opgeslagen, werd een vergunning aangevraagd. Nu, vijf jaar later, is die ver gunning eindelijk verstrekt. In een notitie aan de commis sie schrijft G. in 't Veld van het bureau Milieuzaken dat de vertraging volgens hem is ontstaan doordat er een tijd lang onduidelijkheid heerste over het al dan niet verplaat sen van het depot. In 1977 nog vond het college van B en W dat verplaatsing naar het ter rein van het Leeuwenhoek complex de voorkeur ver diende. "Je hoeft dan niet door de bebouwde kom te transporteren", was het ar gument. Nu bekend is dat de Leeuwenhoek bebouwd wordt, is van verplaatsing naar dat terrein geen sprake Wethouder Bordewijk zei gis teravond dat volgens hem de zaak is afgehandeld nu de vergunning is verstrekt. "Daar ben ik het niet mee eens", zei mevrouw Ponsen. "Ik wil meer weten over de gevolgde procedure en de mogelijke gevaren. Daarover bestaat nog teveel onduide lijkheid. Het is maar de vraag of het depot wel op de juiste plaats staat. Ik zet daar grote vraagtekens bij." Wethouder Bordewijk stelde voor om het punt nog een keer op de agenda te zetten. "In 't Veld kan dan uitleggen waarom de gevaren volgens het ministerie niet zo groot zijn", aldus de wethouder. "Nodig anders de minister ook uit", vulde zijn voorganger Van Dam hém aan. "Een goed idee", vond mevrouw Pon straat 19. Spreekuur m?. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma., wo. en vr. van 16 tot 22 uur, tel. 143762. AMVO Organisatie voor mmder-validen, spreekuren do. 14-15.30 Uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-2C t u"*, tel. 01717-3309. ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO Hulpverlening vrouwen in de over gang. tel. 891262 126646 en 412808 voorspellen of de leergierigheid van de mensen hetzelfde niveau blijft als nu het geval is". Het ziet er echter naar uit dat de universiteit tegen de eeuwwisse ling wat meer lucht krijgt. "Het niveau van de studenten zal waarschijnlijk niet minder zijn, maar ze zullen andere vaardighe den hebben. Dat zal merkbaar zijn. ook bij de universiteit. Je merkt het nu eigenlijk al", zegt hij. "De voorbereiding van de student voor de universiteit staat een beetje op gespannen voet met wat ze op de universiteit moeten leren. De massaliteit draagt bij dat er af en toe concessies aan de kwaliteit worden gedaan". Haalt de Leidse universiteit het jaar 2012, het jaar waarin Broekhui zen met pensioen hoopt te gaan? Broekhuizen denkt van wel. Dat sommige studenten echter de boot flink zullen missen, met name hen die alpha-vakken heb ben gestudeerd, staat voor hem vast. Deze richting (letteren en sociale wetenschappen bijv.) le vert volgens hem vaak mensen af die niet inzetbaar zijn in de maat schappij. "Ik denk overigens dat Leiden te gen die tijd best een fatsoenlijke universiteit kan hebben, maar dan moet aan twee voorwaarden worden voldaan: voldoende geld en creativiteit. Als dat niet gebeurt is er ook nog wel zoiets als een universiteit, maar dan vraag je je af of het wel zinvol is om die te hebben. Je krijgt een statische universiteit, die betrekkelijk klein is en niet nuttig is voor de maatschappij. De massaliteit zal in het jaar 2000 door de verscheidenheid aan op leidingen teruglopen, meent Broekhuizen. En waarom som mige opleidingen bij de universi teit niet op verschillende plaat sen gegeven? Een variant op de open-universiteit. Het is niet de enige richting die de universiteit op weg naar de vol gende eeuw kan gaan, maar het is niet de meest onverstandige. In Nederland is echt ver vooruit kijken niet populair bij de over heid. Dat geldt voor alles, zoals energiebeleid, ruimtelijke orde ning en onderwijs. Het mag echter niet een orthodoxe Oost-Europese planning zijn, maar een creatief plan waar de mensen zelf aan deelnemen. Niet voor, maar door de mensen". Psychiatrische overcapaciteit in Leidse regio van 483 bedden LEIDEN - De gevolgen van de geboortebeperking gaan ook de Leidse universiteit niet voorbij. Na kleuter-, lager- en middelbaar onderwijs, zullen de Nederlandse universiteiten ontdekken dat er in de laatse twee decennia minder kindertjes zijn geboren. Bij de Leidse universiteit zal dat in 1983 merkbaar zijn. Het aantal eerste jaars studenten, dat zich laat inschrijven zal niet meer boven de 3275 komen. "De groei is aan het afnemen", zegt het hoofd van de dienst planning universiteit E. H. Broekhuizen. nieuwbouw van de universiteit aan de Witte Singel en op het Doelenterrein overbodig zal zijn geworden. "Bij de planning van die gebouwen was de groei van de universiteit min of meer onderschat. Met na me het aantal vrouwen dat in de afgelopen vijfjaar is gaan stude ren en het aantal mensen dat door middel van een speciaal examen (colloquium doctum) wordt toe gelaten tot de universiteit is gro ter dan men destijds dacht. En mochten deze gebouwen wat ruim uitvallen, dan kan de uni versiteit nog altijd huurpanden afstoten Er bestaat echter nog geen be trouwbare prognose voor de ja ren negentig. Het is logisch dat het volume van de universiteit in de jaren negentig lager is dan nu. Maar niemand kan vandaag al Ook is duidelijk", zegt hij, "dat, voorzover er groei was, dit moest worden toegeschreven aan de meisjes. Zij zijn veel meer gaan studeren. Meisjes waren altijd achtergebleven. Ze zijn bezig met een inhaalactie", zegt hij. "Dat gaat nu afvlakken". Dat het aantal studenten in Leiden nog niet eerder is teruggelopen komt volgens Broekhuizen door de goede naam van de universi teit. "Bij andere universiteiten wordt het al minder". De teruggang van het aantal stu denten dat zich voor het eerst laat inschrijven betekent volgens Broekhuizen nog niet dat de on- derwijslast terugloopt. "Pas in 1990 zal de situatie stabiel zijn. Niet alleen de inschrijving van het aantal studenten, maar ook de onderwijslast Het is volgens Broekhuizen niet zo dat bijvoorbeeld de gigantische LEIDEN/DEN HAAG - Het psychiatrisch ziekenhuis En degeest zal de komende jaren flink ingekrompen moe ten worden. De huidige capaciteit van ruim 420 bedden zal moeten worden teruggebracht tot ongeveer 300. Eefi groot gedeelte van St. Bavo zal van Noordwijkerhout verhuizen naar Capelle aan de IJssel. Het achterblijvende gedeelte moet nauw gaan samenwerken met Sancta Maria. De capaciteit in Noordwijkerhout wordt geleidelijk teruggebracht tot 435 bedden. Dat zijn de plannen die de provin cie Zuid-Holland overweegt uit te voeren om een einde te maken aan de grote overcapaciteit in de regio Leiden aan psychiatrische voorzieningen. De kernbeslis singen maken onderdeel uit van een spreidings- en afbouwplan dat volgende week donderdag zal worden behandeld in de provin ciale commissie voor de volksge zondheid. De overcapaciteit voor de regio Leiden wordt in het provinciale rapport becijferd op 483 bedden. Geconstateerd wordt verder dat Sancta Maria op het ogenblik slechts een geringe functie voor de regio Leiden vervult. Slechts tien procent van het aantal op namen komt daar vandaan. De provincie verwacht dan ook, dat wanneer elders in de provincie nieuwe voorzieningen zijn ge realiseerd Sancta Maria gedwon gen wordt de capaciteit te ver minderen. Opnamestop Sancta Maria heeft op het ogenblik volgens het rapport een groot aantal zwakzinnigen (ongeveer 100). Ei' geldt nu een opnamestop en het beleid is erop gericht die functie te beëindigen. Verder heeft Sancta Maria een verpleeg huiserkenning voor 200 plaatsen aangevraagd, waarvan 160 voor gerontopsychiatrische patiënten. De provincie plaatst vraagtekens bij de behoefte aan een dergelijk aantal. Wat de bouw van een nieuw psy chiatrisch ziekenhuis door St. Bavo in Capelle aan de IJssel be treft zegt de provincie dat de staatssecretaris van volksge zondheid- daarvoor inmiddels toestemming heeft gegeven. Verder is beslist dat Beschut Wo nen (voor chronische patiënten) en Hafakker (experimentele zwakzinnigenzorg) in Noordwij kerhout blijven. Het project Be schut Wonen omvat circa 180 plaatsen. Na de verhuizing van St. Bavo naar de Rotterdamse regio waar een tekort aan psychiatrische bedden bestaat zal de samenwerking die nu al bestaat met Sancta Maria nog verder worden doorgevoerd. De provincie houdt rekening met een capaciteit van 435 bedden voor deze samenwerkingsvorm. Ook in de regio Den Haag bestaat een groot beddenoverschot in de psychiatrische inrichtingen. Het provinciale plan voor dat gebied omvat een samenwerking tussen Schakenbosch (Leidschendam) en Ursula (Wassenaar) waarbij de capaciteit wordt teruggebracht tot ongeveer 380 bedden. Het psychiatrisch centrum Scha kenbosch" heeft op het ogenblik rond 435 bedden en de Ursulakli- niek in Wassenaar 118. Ook de capaciteit van het psychiatrisch centrum Bloemendaal" in Loosduinen en het psychiatrisch ziekenhuis "Rosenburg in Den Haag zal worden teruggebracht tot elk 380 bedden. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijk. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B. tel. 144715 Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur, tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren. Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- Als de provinciale plannen doorgaan zal de beddencapaciteit van Endegeest worden teruggebracht tot ongeveer 300 bedden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4