Dorpen rond Leiden vinden eigen VVV niet nodig eidse agenda 'Leythenrode' heeft betere therapie-afdeling Wij hebben de toerist toch niets te bieden LEIDSE VVV WIL MEER MEDEWERKING VAN RANDGEMEENTEN Zakkenrollers slaan toe PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 18 JUNI 1980 LEIDSCH DAGBLAD Voor be,alin9van Adjunct-hoofdredacteur: .VTT.abonnementsgelden R.D. Paauw uitsluitend giro 28884. S J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorscholen: J. Pe e s 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841. LEIDERDORP - In het Leiderdorpse verpleeghuis "Leythenrode" aan de Hoogmadeseweg is gister middag een nieuwe therapievleugel geopend. Deze aanbouw, die vijf grote thcrapieruimten omvat, betekent voor het verpleeghuis een enorme vooruit gang in de verzorging van de patiënten. Tot nu toe zaten de arbeids- en de bezigheids-therapie en de logopedie wel allemaal in het verpleeghuis, maar de verschillende afdelingen beschikten maar over be perkte ruimte. Voor enkele onderdelen is de be schikbare ruimte nu verdubbeld, waardoor veel meer patiënten ineens kunnen worden behandeld. Dit alles betekent echter niet dat er ook meer patiën ten kunnen worden opgenomen. In de therapieruim ten worden oefeningen gedaan om het lichaam op nieuw te activeren. De nieuwe vleugel heeft 1.2 mil joen gulden gekost. Bij "Leythenrode" bestaan nu nog plannen om de keuken te moderniseren. De feestelijke opening van de therapievleugel werd gisteravond afgesloten met cabaret door en over het personeel van "Leythenrode". Verder trad er een zi geunerorkest voor de patiënten op. REGIO LEIDEN - Er bestaat nauwelijks of beter gezegd geen belangstelling bij de gemeenten rond Leiden om er een eigen VVV-kantoor op na te gaan houden. Wel komt er in Wassenaar, waar een tijd een VVV-kantoor heeft gefunctio neerd, binnenkort op particulier initiatief een informatiecentrum van de grond. In Warmond is geen apart steunpunt meer, maar wordt de informatie voor een groot deel verwerkt en verstrekt door gemeente ambtenaar Tromp. Er gaan zelfs stemmen op om in dit dorp toch weer een informatiebureau op po ten te zetten. De Leidse VVV aan de Stationsweg overkoepelt met haar acti viteiten de randgemeen ten, behalve Wassenaar. Deze gemeente valt nu weer onder de Haagse VVV. Gezamenlijk zijn de gemeenten van mening dat een eigen VVV-post tot nu toe overbodig zou zijn. omdat men toeristisch gezien weinig of niets te bieden heeft, met uitzondering dan van War mond en Wassenaar die respec tievelijk met de plassen danwel de zee en recreatieparken naast de deur de nodige bezoekers aan trekken. Voorschoten In het algemeen zijn de woord voerders van de verschillende gemeenten er wel van overtuigd dat de Leidse VVV de zwaarte kracht van haar activiteiten op Leiden zelf laat neerkomen, maar dat vinden zij meer dan begrijpe lijk. Wij zien het niet als een evi dent nadeel als de Leidse VVV meer reclame voor Leiden zou maken en zich meer op deze stad zou richten dan op Voorschoten. Onze toeristische aantrekkings kracht is niet groot. Wij hebben nauwelijks toeristische voorzie ningen en weinig accommodaties om de mensen onder te brengen aldus de Voorschotense gemeen tesecretaris De Graaff. Leiderschap Ook in Leiderdorp bestaat tot nu toe geen behoefte aan een eigen VVV-post. Volgens een gemeen tewoordvoerder is Leiderdorp namelijk tot nu toe een groot doortrekgebied. Hij wijst erop dat misschien in de toekomst wat meer vaste bezoekers zouden kunnen worden aangetrokken met cultuiele evenementen, de molens in de omgeving en de nieuwe winkelvoorzieningen (Winkelhof). "Maar dat moet nog groeien. Ik denk daarbij toch nog niet aan een VVV-kantoor, eerder aan een steunpunt. Het plaatselijk za kenleven en de VVV zouden el kaar moeten vinden. Nu zijn er in die richting nog geen activiteiten. Dat zou wel best kunnen als Win kelhof klaar is. Wij krijgen hier zelden of nooit vragen met be trekking tot VVV-activiteiten. Er zijn hier geen musea en het be zoek beperkt zich tot het bezich tigen van een paar historische punten. Maar ik kan me voor stellen dat over enkele jaren Lei derdorp misschien aantrekkelij ker wordt voor de toerist. Let wel, dit is mijn eigen mening. Oegstgeest In Oegstgeest laat de plaatselijke gemeentevoorlichtster weten dat ook hier geen behoefte is aan een eigen VVV. 'Oegstgeest heeft de toerist weinig te bieden. Het eni ge is het Groene Kerkje. Er is trouwens niet alleen geen be hoefte, maar we hebben ook geen mogelijkheden om toeristen aan te trekken. Er is geen accommo datie en ook geen ruimte om die te creëren. Het is zuiver een fo rensengemeente. Het toerisme is voor Oegstgeest geen bron van inkomsten."' Wassenaar Particulier initiatief van de heer Van Beek in Wassenaar brengt voor deze door toeristen toch vrij druk bezochte gemeente weel een informatiecentrum op de been dat hij 19 juli hoopt te ope nen. Tegelijkertijd plaatst hij in het gebouwtje zijn weefgetouw en probeert kleden te verkopen. De "echte" Wassenaarse VVV heeft zich eind vorig jaar zelf opgehe ven wegens concrete belangstel ling voor haar activiteiten. Fi nanciële tekorten brachten het bestuur ertoe de Wassenaarse post op te heffen. "Het bestuur vond het niet meer verantwoord om zoveel salariskosten te beste den aan toch vrij weinig informa tie die wij moesten leveren", al dus de heer Van Zuylen van Nije- velt, tot de opheffing secretaris van de Wassenaarse WV die het meer dan 25 jaar heeft volgehou den. Je kunt je afvragen wat Wassenaar moet met een eigen VVV. De or ganisatie wordt terecht steeds kritischer op het vervullen van haar taken. Er zijn goed gekwali ficeerde informatrices voor no dig. Dat is natuurlijk een kostba re zaak. In Wassenaar werven de grote dagrecreanten zelf. Het in formatiepakket van de WV-Den Haag reikt van Kijkduin tot Was senaar", aldus Van Zuylen van Nijevelt." Hij is op zich niet bang dat Wasse naar op informatie- en reclame- gebied door de centrale activitei ten in Den Haag wordt achterge steld, maar formeel is het helaas zo dat de VVV Den Haag subsidie van de stad Den Haag krijgt en dat houdt natuurlijk op bij de gemeentegrenzen." Hij vindt overigens elk initiatief tot een nieuw inlichtingenbureautje prima. Hij doelt daarmee op de activiteiten van Van Beek die het WV-kan- toortje op de hoek van de Johan de Witstraat en de Van Zuylen van Nijeveltstraat nu van de ge meente huurt. Hij is enthousiast het kantoortje aan het herinrich- ten en is ook van mening dat on danks de terugloop in het toeris me er zeker behoefte is aan een infocentrum waar inlichtingen LEIDEN OP DE RADIO LEIDEN - Het NCRV-radiopro- gramma "Globaal", dat morgen middag tussen 13.20 en 16.00 uur via Hilversum 1 wordt uitgezon den, staat in het teken van de stad Leiden. Verslaggevers zullen korte repor tages verzorgen vanaf het Stad huisplein. Leidenaren die inte ressante zaken over de stad we ten te vertellen, kunnen voor de microfoon hun verhaal kwijt. Vogeldieven actief in Leiden LEIDEN - Uit de gemeentelijke volière aan het Plantsoen in Lei den zijn drie vogels verdwenen. Het gaat om twee kanaries en een kostbare beo. In de nacht van maandag op dinsdag hebben on bekenden zich met geweld een toegang verschaft tot de vogel kooi en zijn met de beo, die zo'n 1000 gulden waard is, aan de haal gegaan. De twee kanaries hebben hierbij waarschijnlijk het lucht ruim gekozen. In verband met deze diefstal zijn alle dierenwinkels in Leiden ge waarschuwd.... moet het alleen een beetje aan trekkelijk maken voor de mensen door ze samen met de architect en de aannemer te laten meepraten over de bouw van het huis", aldus Stuivenberg. Daarop werd gezegd, dat de men sen wel "geschuffeld" moeten zijn, als ze een huis op papier ko pen, terwijl er tientallen vrije- sectorwoningen leeg staan. "Bo vendien wordt het plan aanzien lijk vertraagd als je op tekening gaat verkopen", aldus Leijnse (PvdA). De PvdA-er kwam zelf met het voorstel om 5 tot 10 procent min der vrije-sectorwoningen te bouwen. Dit percentage moet dan worden toegevoegd aan de premie-A-woningen (dit zijn de goedkopere premiewoningen) en de woningwetwoningen. Het na deel is dan echter wel, dat de grondopbrengsten veel minder hoog zijn voor de gemeente. Een stuk grond waarop in de vrije sec tor wordt gebouwd, komt name lijk al gauw op 40.000 gulden te gen ongeveer 13.000 gulden \oor een plek waar premiekoopwo ningen op komen. Woensdag Leiden Stadhuis - commissie beroepschriften, 16.15 uur. Buurtcentrum Morsch wijk-Topaaslaan 19, avond over bibliotheek, 20 uur. VTL-terrein - Voorschoterweg, avond wandeltocht "Zuid-west", 18-19 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Leiderdorp - Scheppingskerk, debat dominee van Loenen en professor v.d. Laan, 19.30 uur. Donderdag Leiden Stadhuis - commissie onderwijs, ruiter lijke ordening, 20 uur. Kijkhuis - Vrouw.enkerkchoorstraat 17, griezelfilm, 20 en 22,15 uur. Lakenhal - Oude Singel, ledenvergade ring "vrienden lakenhal", 16.30 uur. Gehandicapterisoos - vrijdag van 10-15 uur. Topaaslaan 19. Inlichtingen: tel: 02522-14797 (na 19 uur). Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open cafeavond. 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwirtkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van "20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen do van 10-12.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 13-20 juni door apo theek Beker, Lijtweg 4. teb 155482, Apo theek v.Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel: 890000 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, tel: 410131, spreekur ma t/m vrij van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Het voormalige VVV-kantoor in Wassenaar wordt opgeknapt om dienst te gaan doen als nieuw informatiebu reau voor toeristen. Daarmee wordt het in de randgemeenten van Leiden opnieuw de enige informatiepost voor toeristen en bezoekers. Op ongeveer hetzelfde tijdstip werd op de Breestraat de portemonnee gerold van een man die juist op de bus wilde stappen. In deze portemon nee zat 65 gulden. In de Maarsmansteeg werd tenslotte rond vijf uur een vrouw beroofd van haar tas waarin ondermeer 200 gulden en een rijbewijs zaten. van allerlei aard kunnen worden verkregen. Van Beek heeft in middels ook nog andere positieve reacties op zijn initiatief ontvan gen van de kant van de gemeente, de groot-recreanten en kamer verhuurders. In tegenstelling tot de randgemeenten trekt Wasse naar toch nog de nodige toeristen aan door de ligging aan het strand en de aanwezigheid van recrea tieparken en een dierentuin. LEIDEN - Vijf mensen hebben gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van hun tas of portemonnee. In de Donkersteeg werd gisterochtend een handtas van een 52-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn gerold. In de tas zat onder meer een portemonnee met 1100 gulden. Op de Haarlemmerstraat werd rond half vier een vrouw van haar porte monnee, waarin 100 gulden zat, beroofd. De portemonnee werd korte tijd later leeg teruggevonden in de Janvossensteeg. In een schoenenzaak aan de Haarlemmerstraat bemerkte een winkelende vrouw rond vier uur dat zij was beroofd van onder meer tien girobetaal kaarten. Het behartigen van de belangen van de randgemeenten door de Leidse WV gaat goed, althans zo wordt bij dit kantoor aan de Stationstraat meegedeeld. Maar toch bestaat er bij de Leidse WV, die de regiogemeenten overkoepelt, nogal wat teleur stelling over de medewerking van diverse gemeenten. Financieel gezien draagt geen en kele gemeente (behalve Leiden en Oegstgeest) een steentje bij aan het functioneren van de WV. Het doorgeven van inlich tingen of herzieningen, die in het totale informatiepakket van het VW kantoor worden opgeno men, gaat ook niet zo soepel bij de meeste gemeenten. Vervelend is echter het uitblijven van financiële steun. Mevrouw De Boer van de Leidse VW hier over: "We zitten met een duide lijk personeelstekort, alleen al als we naar Leiden kijken. In formatie verstrekken gaat nog wel, maar voor reclamemaken en het onderhouden van contac ten houden wij nauwelijks tijd over. Het inventariseren van de informatie eist enorm veel tijd. Als we meer geld zouden hebben zouden we iemand kunnen in schakelen die met de omliggen de gemeenten zou kunnen pra ten over de hele informatiever strekking". Zij is zich er zelf wel van bewust dat verschillende gemeenten Een van de ruimten in de splinternieuwe therapievleugel van het verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp. Door een technische fout is het verslag van de commissievergadering "openbare werken"' in Leiderdorp gisteren in deze krant) vrijivel on leesbaar geworden. Daarom plaatsen wij het verslag hierbij nog eens. LEIDERDORP - Ligt het percen tage vrije-sectorwoningen (duurdere huizen) in het be stemmingsplan "Buitenhof- Oost" in Leiderdorp niet erg hoog Deze vraag kwam maandagavond naar voren in de vergadering van de raadscommissie voor openba re werken in Leiderdorp, naar aanleiding van de ingestorte wo ningmarkt. Volgens het oor spronkelijke plan moet bijna een kwart van de 572 woningen in "Buitenhof-Oost" in de vrije sec tor worden gebouwd. In de commissie kwam de vrees naar voren dat deze dure woningen door de hoge rentestand van de laatste tijd niet zullen worden verkocht. "Bovendien heeft onderzoek uit gewezen dat mensen, als ze al een woning hebben, deze voorlopig niet verkopen om door te stro men naar een dure vrije-sector- woning. Dat komt omdat ze maar een lage prijs krijgen voor hun Leiderdorp vreest bouw teveel dure huizen in Buitenhof oude woning. Dit effect kan nog wel enkele jaren aanhouden", zo werd gisteravond verondersteld. Ook werd het argument naar voren gebracht dat aannemers de dure vrije-sectorwoningen niet meer willen bouwen, omdat achteraf blijkt dat bijna niemand ze wil kopen. Stuivenberg (WD) pleitte dan ook voor verkoop op tekening. Dat wil dus zeggen dat mensen hun woning al kopen, voordat er nog maar éen steen is gemetseld. "Je niks gelegen is aan het aantrek ken van toeristen, omdat ze toch niets te bieden hebben, "maar wij zijn verplicht ten opzichte van de consument informatie te leveren. De toerist kun je niet af schepen met de opmerking dat er niet genoeg geld is van bij voorbeeld Leiderdorp en dat we dan ook over deze gemeente verder geen informatie hebben." zouden ze een extra medewerk ster kunnen aantrekken voor de centrale documentatie, hetgeen een ontlasting voor het overige personeel zou betekenen. "Wij als VW voor het Rijnland wil len de regio zo goed mogelijk brengen. Ik geloof niet dat alle gemeenten dat inzien en het ook misschien niet nodig achten. Ik denk dat het werk voor verschil lende gemeenten geen inhoud heeft. Op zich is het dan weer wel prettig als je hoort dat in Warmond plannen bestaan om misschien weer een VVV op te zetten", aldus De Boer. WASSENAAR - Bij een aanrij ding tussen een ziekenauto en een bestelauto is gisterochtend in Wassenaar een 27-jarige ver pleegster ernstig gewond ge raakt. Zij liep een onder- en een bovenkaakfractuur en glas- en snijwonden in het gezicht op. De ambulance reed met zwaailicht en sirene met een slachtoffer van een verkeersongeluk op de Rijks traatweg richting Leiden door rood licht. Vanuit de Rozenweg kwam de bestelauto, waarvan de bestuurder de signalen en gelui den van de ambulance niet had gehoord en gezien. De Leidse VW heeft al vaker ge vraagd bij de randgemeenten pm financiële steun, maar dat heeft niks opgeleverd. Daarbij komt dat het hele VW-werk steeds kostbaarder wordt, om dat de taken zich enorm hebben uitgebreid. De mensen blijven meer in eigen land, ze worden veeleisender en ze ondernemen meer omdat ze meer geld te be steden hebben dan vroeger. Ideaal De VW in Leiden is 72 uur per week geopend en werkt met een vast team van zo'n 6 personen (zomerbezetting). "Wij zijn ook zaterdag en zondag open. En als een informatrice in de zomer maanden een dag weg wil dan kan dat niet. Laat staan dat we iemand kunnen inzetten om de andere gemeenten te bezoeken en de contacten te verbeteren, wat trouwens ideaal zou zijn. Achter de schermen gaat het gewoon allemaal stroever." Volgens haar raken de randge meenten niet in de verdrukking als het op de activiteiten op zich aankomt. "Wij verstrekken in formatie over Leiden en omge ving. De hedendaagse toerist verbreedt zijn horizon. Wij ne men dan ook het hele gebied mee als we inlichtingen verstrek ken." Haar grootste wens voor de VW- toekomst is dat er toch wat meer steun van de andere gemeenten komt, wier belangen ook door Leiden worden behartigd. Dan

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2