Onderzoek naar aardgasprijzen van tuinders DSM komt met plan arbeidstijdverkorting Vrijwillige ziekenfonds premie 3 gulden omlaag leursA Eir IE 25 BSe-L 1 Ui SS», 55 ir :;M- WOENSDAG 18 JUNI 1980 Koffie en thee Nederland gebruikte vorig jaar 6.8 ;procent meer gebrande koffie. .Vorig jaar was het verbruik per Jhoofd van de bevolking 7,075 kg tegen 6.625 kg. in 1978. De afzet van oploskoffie lijkt zich op een peil van 170-180 gram per hoofd te stabiliseren. Vorig jaar werd naar schatting 173 gram oplos koffie afgezet tegen 174 gram in 1978. Dé Nederlanders dronken vorig Jaar 3.88 koppen koffie per dag tegen 3,63 in 1978. Voeg daarbij de oploskoffie dan bedraagt de consumptie in 1979 4,20 koppen en in 1978 3,94 koppen per dag. Volgens de Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Thee pakkers blijkt in de praktijk ech ter. dat er vorig jaar per hoofd 4.7 koppen koffie werden gedronken (mannen iets meer dan vrouwen). De oorzaak hiervan is, dat in de thuisverbruikmarkt minder kof fie wordt gebruikt dan de tot dusverre veronderstelde 5 gram per kop. Het verbruik van thee per hoofd van de bevolking be droeg 637 gram. Het herstelde zich enigszins van de forse daling in 1978. toen de consumptie te- a 694 gram Failliet Het afgelopen jaar zijn 1299 naam loze en besloten vennootschap pen failliet verklaard. Deze voorlopige cijfers noemt minister De Ruiter (justitie) in een nage komen antwoord op schriftelijke vragen van het CD A-kamerlid Van der Burg. Over de beide voorgaande jaren gingen 1123 (in 1977) en 1069 (1978) NVs en BVs failliet. De bewindsman blijft on danks deze cijfers bij zijn eerdere verklaring dat van misbruik van deze rechtsvorm niet gesproken kan worden. Spijkerbroeken In de Sowjet-Unie zullen de ko mende vijf jaar 7,5 miljoen spij kerbroeken ter waarde van onge veer honderd miljoen dollar wor den gemaakt krachtens een licen tie van een Italiaanse fabrikant, zo is dinsdag in Rome stijladvie zen De spijkerbroekenonderne ming Jesus heeft met de Sowjet- Unie een contract gesloten voor de levering van apparatuur, ken nis van zaken en stlijkadviezen aan de Russische maatschappij voor vervaardiging van broeken en jasjes, zo heeft zij laten weten. De fabriek Jesus kreeg enige jaren geleden grote bekendheid, door dat het Vaticaan over haar manier van reclame maken viel. Jesus liet advertenties plaatsen waarin een meisje, gekleed in een spij kerbroek, over haar schouder de woorden uitspreekt: „wie mij liefheeft volge mij". Werknemers krijgen er 21 tot 28 vrije dagen bij GELEEN (GPD) - De directie van DSM Limburg BV heeft tijdens het cao-overleg met de vakbonden een uniek voor stel tot arbeidstijdverkorting gelanceerd. Dit voorstel komt tegemoet aan de sociaal maatschappelijke wens om de arbeidstijdverkorting in vrije dagen te realiseren in plaats van verkorte werkda gen. Als de vakbonden met het voorstel akkoord gaan, zullen alle DSM-medewer- kers na 1987, afhankelijk van hun leeftijd en hun effectieve werktijd (het aantal werkelijk gewerkte dagen), tussen de 21 en 28 vrije dagen erbij krijgen met behoud van inkomen en naast de tot nu toe bestaande vakantiedagen. Dit werd gis teren uit uiterst betrouwbare bronnen vernomen. Een en ander werd bevestigd door DSM. Het cao-overleg tussen de direc tie van DSM Limburg BV en de vakbonden is sinds vorige week gaande. Het eerste cao- gesprek werd door de vak bonden met optimisme ont vangen. Men wilde echter de gedane voorstellen niet naar buiten brengen, omdat hier over een geheimhoudings plicht was afgesproken. Gis teravond vond het tweede cao-gesprek plaats. Vlak voor dit gesprek werd de oorzaak vari het optimisme van de vakbonden bekend: arbeids tijdverkorting bij DSM Lim burg na 1987. Het arbeidstijdverkortingssys teem (ATV-systeem). dat de directie van DSM Limburg BV aan de vakbonden heeft voorgesteld, is uniek in Ne derland en daarbuiten. Het svsteem werd op alle voor- en nadelen in de praktijk bestu deerd en is gebaseerd op we tenschappelijk onderzoek. Het ATV-systeem kan alleen maar fungeren als een on deelbaar geheel. "Dit wil zeg gen dat alle onderdelen op el kaar zijn afgestemd en dat wijzigingen in het systeem derhalve zijn uitgesloten", al dus de ontwerpers. De invoering van het arbeids tijdverkortingssysteem bij DSM geschiedt in vijf fasen van telkens een kalenderjaar te beginnen in 1983. In 1987 zal de beoogde arbeidstijd verkorting worden bereikt. De jaren tussen 1983 en 1987 moeten beschouwd worden als de aanloopfase, waarin een langzaam begin wordt gemaakt met de arbeidstijd verkorting. De concrete uit werking van deze aanloopfa se zal binnen het CEOD-ver- band geschieden (Commissie Extern Overleg DSM Lim burg BV). Het voorgestelde arbeidstijd- verkortingssysteem kent tal van voordelen: Het systeem stimuleert om te werken. Hoe meer effectieve werkdagen des te meer vrije tijd. Er zullen minder baalda- gen optreden en het ziekte verzuim zal daarom afnemen. DSM Limburg BV wordt door de arbeidstijdverkorting aan trekkelijk voor aspirant werknemers. DSM zal beter in staat zijn in haar perso neelsbehoefte te voldoen. Momenteel is het zo. dat be paalde vacatures moeilijk in- vulbaar zijn. Dat zal in de toe komst niet meer zo zijn. Een derde punt is dat door de arbeidstijdverkorting de per soneelsbehoefte van DSM aanzienlijk groter wordt, het geen ten goede komt aan de werkloosheid in Limburg. Het laatste punt is dat in be drijfseconomisch opzicht het systeem erg aantrekkelijk is. Werktijdversnippering in de vorm van kortere werkdagen is voor de DSM onrendabel, omdat DSM een continu pro- duktieproces kent. Het thans voorgestelde systeem is der halve aantrekkelijker en schept tevens voordeel t.a.v. de financiering van het ar beidstijdverkortingssysteem. Het allerlaatste voordelige punt van het nieuwe systeem is dat het ATV-systeem van DSM tegemoet komt aan de so ciaal-maatschappelijk ge koesterde wens om arbeids tijdverkorting in de vorm van extra vrije dagen te realiseren in plaats van kortere werkda gen. Cao-akkoord bij Akzo Nederland ARNHEM (ANP) - De directie van Akzo-Nederland en vakbonden hebben gisteren vrij onverwacht een principe-akkoord bereikt over de nieuwe cao's bij het con cern. De cao's hebben een loop tijd van twee jaar. In die periode zal onder meer drie keer een vol ledige prijscompensatie worden toegepast. Dit is een succes voor de vakbon den. Vorige maand werden de cao-onderhandelingen bjj Akzo- Nederland (ruim 24.000 werkne mers) namelijk door de bonden afgebroken, omdat de Akzo-lei- ding onverkort vasthield aan een maximum absolute hoogte van die prijscompensatie. De Akzo-leiding liet vorige week echter die eis vallen, waarop gis teren werd verder gepraat. Vol gende week maandag worden de cao-gesprekken bij Akzo in Arn hem afgerond. De Industriebon den FNV en CNV. de Unie BLHP en de vereniging hoger personeel bij Akzo leggen daarna het be reikte resultaat ter goedkeuring aan hun leden voor. DEN HAAG -Jan Terlouw signeert het eerste exemplaar van de in boekvorm vastgelegde radio-gesprekken v Tonny van Verre met Jan Terlouw en voorzag het van een opdracht voor zijn echtgenote. Gistermiddag werd in Nieuwpoort in Den Haag het boek gepresenteerd. UTRECHT (ANP) - De premie voor de vrijwillige ziekenfondsverze kering gaat, op jaarbasis, met on geveer drie gulden per maand omlaag. Dat betekent, dat de vrijwillig ver zekerden vanaf 1 juli ongeveer zes gulden per maand minder HOOGOVENS - Na ruim een week actie voeren hebben onge veer twintig schippers gisteren besloten de blokkade van de ka den van Hoogovens in IJ muiden op te heffen. In de loop van giste ren zijn zij met hun schepen ver trokken. De boycot tegen Hoog ovens blijft evenwel gehand haafd. Dit hebben woordvoer ders van het actiecomité Hoogo vens en de schippersvereniging Toerbeurt Noord-Zuid meg- dceld. gaan betalen. De maandpremie per verzekerde van zestien jaar en ouder komt dan, afhankelijk van de woonplaats van de verzeker de, tussen de 113,- en 135,60 gul den te liggen. Bij de vrijwillige ziekenfondsverzekering zijn on geveer anderhalf miljoen Neder landers aangesloten. Aangezien de kosten per regio ver schillend zijn, verschilt ook de premieverlaging per gebied. In de provincies Limburg, Noord- Brabant, Zeeland, Noord-Hol land, Zuid-Holland, Utrecht, alsmede Twente en Nijmegen en omstreken gaat de premie op 1 juli met 6,90 gulden omlaag tot 135,60. In Oost-Nederland (exclusief Twente) komt de pre mie op 126 gulden (was 135 gul den), terwijl de premie in de Noordelijke provincies wordt verlaagd van 118 tot 113 gulden. De premieverlaging is moeilijk, doordat de kosten dit jaar wat minder stijgen dan oorspronke lijk werd verwacht (onder meer ten gevolge van de loonmaatregel en de aftopping van honoraria van bijvoorbeeld artsen). De ver eniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) attendeert er wel op, dat de premie over het hele jaar gezien maar drie gulden per maand lager is vastgesteld, zodat van de zes gulden die er vanaf 1 juli afgaat om over 1980 op ge middeld drie gulden te komen, op 1 januari 1981 weer drie gul den moet worden "ingeleverd". Ondanks de premieverlaging, die inmiddels is goedgekeurd door de Ziekenfondsraad en het mi nisterie van economische zaken, blijft de positie van de vrijwillige ziekenfondsverzekering volgens de VNZ "zeer zorgelijk". Ze heeft er dan ook bij de Ziekenfonds raad op aangedrongen, de studie over de mogelijkheid van een be perkte volksverzekering tegen ziektekosten zo spoedig mogelijk af te ronden. Minimumloon aangepast DEN HAAG (ANP) - De Twee de Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot herziening van het wettelijk minimum loon en enkele sociale verze- keringsuitkeringen aange- Het betreft de zogenoemde uit schuifoperatie, waardoor een gedeelte (0,9 procent) van de verhoging van het mini mumloon per 1 juli met 2,9 procent wordt verschoven naar 1 januari 1981. Dit uit schuiven was nodig omdat de regelingslonen per 1 juli met 26,- per maand omhoog gaan en minimumloon en de laagste sociale uitkeringen met 55,- als niet zou worden ingegrepen. Frankrijk in EG dwars over schapevlees i 250-430. Stambonen 330-620. Tuin- t. Spits kool 39-61. Posti-'cin r 47-68. Spinazie f 65-195. Meloe- 1x6 45-140, 10 st LUXEMBURG (GPD) - Ne derland is gisteren tij dens een Europese land bouwraad opnieuw onder vuur genomen over het goedkope aardgas dat aan de tuinbouwsector wordt geleverd. Ditmaal was het de Deense land bouwminister Dalsager die zijn beklag deed over de concurrentieversto rende werking van de aardgasregeling, waar door Nederlandse tuin- bouwprodukten een on verdiend voordelige posi tie konden blijven inne men op de exportmark ten. De Deense klacht komt na de aan kondiging door de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, van vorige week dat zij een officiële onder zoeksprocedure zal gaan instel len naar de energiesituatie in de Nederlandse tuinbouwsector. Mocht dit onderzoek, dat min- SCHUILGELEGENHEDEN - De regering zal tot het jaar 2000 555 miljoen gulden uitgeven voor de bouw van openbare schuilgele- genheden. Dit deelde minister Wiegel (binnenlandse zaken) mee in zijn schriftelijke antwoorden op vragen uit de Tweede Kamer. In die openbare schuilkelders zullen in tijd van nood vier mil joen Nederlanders een plaatsje kunnen vinden. De minister gaat ervan uit dat negen miljoen men sen de komende twintig jaar in eigen huis een schuilplaats zullen stens een jaar in beslag zal ne men, leiden tot voor Nederland ongunstige resultaten, dan kan dit uiteindelijk een procedure Voor het Europese hof van justitie opleveren. De Nederlandse minister voor landbouw en visserij. Braks, denkt echter dat het niet zo n vaart zal lopen. Hij wees zijn EG- collega's op het feit dat de gas- prijzen nog in april zijn opge trokken. Het gaat hier om een particulier contract tussen de Gasunie en het Landbouwschap en het gaat niet aan dat de Ne derlandse regering dit om de ha verklap probeert open te breken, zo betoogde hij. Overigens heeft de EG-Commissie al in 1973 een soortgelijk onder zoek ingesteld naar de in de Ne derlandse tuinbouwsector bere kende energieprijzen. Zij heeft toen moeten concluderen dat van concurrentievervalsing geen sprake was. Oorzaak van de recente regen van klachten is de plotselinge stijging van de internationale olieprijzen verleden jaar, waardoor een ein de kwam aan de pariteit tussen de olie- en gasprijzen. Het zou vol gens ir. Braks echter niet eerlijk zijn de Nederlandse tuinders hiervoor volledig te laten op draaien door nu in één klap de koppeling te herstellen. Schapevlees Tijdens het landbouwberaad is de Franse minister door zijn Neder landse en Duitse collega's aan de tand gevoeld over de recente Franse invoerbeperkingen voor schapevlees. Sedert 1 juni laat Frankrijk 30 procent minder schapevlees toe dan gebruikelijk. Vooral Nederland. Duitsland en Ierland worden door deze maat regel getroffen, die samenvalt ge aanvoer. De Franse regering zegt dat de maatregel nodig is om de Franse producenten-prijzen op peil te houden. Deze zijn sterk gedaald als gevolg van een plot selinge toeneming van de im port. De Franse landbouwminister be schuldigde Nederland en Duits land ervan Oosteuropees lamsvlees via hun distributieka nalen naar Frankrijk te versche pen. Nederland is momenteel de grootste leverancier van de Fran se markt. De jaarlijkse export, die in 1977 nog 14.000 ton bedroeg, is inmiddels gestegen tot bijna 17.500 ton over 1979. Het ziet ernaar uit dat Frankrijk nu ook Nederland, Duitsland en Ierland in de al geruime tijd woe dende Brits-Franse schapen oorlog wil betrekken. Maar vol gens deskundigen is de Franse maatregel vooral tegen Duitsland gericht, omdat dit land het mees te Oosteuropese vlees onder dekking van het EG-vrijhandels- regime naar Frankrijk zou ver schepen. Nederlandse ambtenaren van het ministerie van landbouw zullen maandag in Parijs besprekingen gaan voeren over een mogelijke versoepeling van de importbe- perkende maatregelen. De Franse houding is natuurlijk niet bevorderlijk voor een spoe dige afronding van de voor alle negen EG-landen geldende ge meenschappelijke marktorde ning voor schapevlees, die in theorie op 15 juli in werking zou moeten treden. Over de marktor dening kon na jarenlang gehar rewar kort geleden overeen stemming worden bereikt, als onderdeel van een globale oplos sing voor het Britse begrotings- vraagstuk. Als de regeling eenmaal rond is. zal Frankrijk zijn grenzen onbeperkt moeten openstellen voor impor ten uit alle EG-landen. met inbe grip van het Verenigd Konink rijk, dat tot nu toe geen voet aan de grond krijgt op de Franse markt. In de tussentijd probeert Frankrijk blijkbaar nog te halen wat er te halen valt voor zijn eigen producenten, door buitenlands vlees met alle mogelijke midde len te weren. WOENSDAG 18 JUNI 1980 ^H, Si II ËP" asr SS." Es? Ü- BÖS', iss jojo S"d HM U.OO CO! D EN ZII.VM 55 '25 7 s li AMSTERDAM (ANP^ De markt m verbandwe!dgebn.cht metdo daling van de dollarkoers met ongeveer een cent en met de poli tieke onzekerheid in Den Haag De handelsbanken liepen echter weer wat omhoog Men kon in schrijven op een 10,25 procent obligatielening ten laste van de ABN tegen 99,5 procent. De be langstelling voor deze emissie is KÜSS-aWi rrJTef, BUITENLANDS GELD 1 lf6 80 Wiit 0.50 prijs. Unilever liep J 1 teiug tot j 114.60 en KLM BROKKELDE i 0.70 AF TOT J 60.50. Bij de bouwaandelen noteerde VNU

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25