Alphense ambtenaar bedenkt oplossing voor spookrijders Man bij overval neergeschoten Tweede tv-mast in Alphen komt Weer auto op verkeerde helft Minister akkoord meer rijtuigen NS Plezierjachten mogen blijven aanmeren WOENSDAG 18 JUNI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 Zo zou volgens Thijsse het spookrijden uit de wereld te helpen zijn. een grindbak, die de snelheid be hoorlijk afremt en de automobi list er attent op moet maken dat hij fout zit. "Een goede oplossing, maar te duur", oordeelde de minister van verkeer en waterstaat Thijsse zijn oplossing aanbood. Volgens zijn eigen berekeningen kost het maken van correctie stroken die automatisch naar de goede oprit leiden 20.000 per kruispunt en het maken van cor rectiestroken die naar een grind bak lopen 30.000 per kruispunt. Rijkswaterstaat becijferde de ge middelde kosten op 50.000 per kruispunt en kwam, bij een aan passing van zo n 1500 kruispun ten, op een totaal bedrag van 75 miljoen gulden. En dat, zo vindt men bij het ministerie, is veel te duur gezien de omvang van het probleem. De oplossing van Thijsse is, zo niet in de prullebak, dan toch minstens in de ijskast beland. Tot verdriet van Thijsse, die wat spijtig opmerkt dat het enige ar gument dat tégen de toepassing van zijn oplossing pleit, de kosten zijn. "Je hoeft het toch niet alle maal in één keer aan te pakken. Het zou al mooi zijn als deze op lossing werd gebruikt bij de aan leg van hele nieuwe kruispunten of bij reconstructie (veranderin gen) van kruispunten". Ook dat overweegt men bij rijkswa terstaat niet. Daar denkt men meer in de richting van betere (en meer) borden. Zo heeft men het plan om het inrijverbod (het rode bord met de witte balk) ook nog eens halverwege de afrit te plaat sen, met daaronder een bord: "Ga terug". Een ander knelpunt vor men de "brugtekens" op de bor den bij viaducten. Die worden door een aantal automobilisten niet goed gelezen. "Men pakt dan de eerste de beste afslag, die in werkelijkheid een afrit is", aldus een woordvoerder van het minis terie, die verder meldt dat veilig heidsinspecteurs momenteel be zig zijn een aantal gevaarlijke kruispunten onder de loep te nemen. Daarbij wordt onder meer gekeken naar markering en bewegwijzering. Thijsse ziet in het plaatsen van méér, betere of grotere borden niet veel heil, omdat hij ervan uitgaat dat de automobilist zo in gedachten is, dat hij die borden eenvoudigweg niet ziet. Zeil werd hij eenmaal geconfronteerd met een spookrijder. Dat was een jaar of vier geleden op de Alphen- se Oranje Nassausingel. "Een zeer eigenaardige ervaring", zegt Thijsse lakoniek. "Ik ben er ge lukkig goed langs gekomen. Het ging eigenlijk allemaal zo snel, dat ik helemaal geen tijd had om te denken". Op rijksweg bij SasseiiTieim ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het is eigenlijk het principe van judo: effe meegaan en dan afleiden". Zo omvat de Alphense gemeenteambtenaar Bram Thijsse de oplossing, die hij heeft bedacht voor het probleem van de spookrijders. Getroffen door kranteberichten over dodelijke verkeersongeval len, veroorzaakt door spookrij ders, is Bram Thijsse zich serieus bezig gaan houden met dit probleem. "Puur uit hobbyis me", zegt Thijsse op de vraag waarom een gemeenteambtenaar zich het hoofd breekt over een rijksprobleem. "Toen ik dat las, dacht ik, laat ik eens kijken of ik er niet wat op kan vinden", ver klaart Thijsse, die in het dagelijks leven technisch hoofdambtenaar is bij de dienst openbare werken in Alphen aan den Rijn, belast met "speciale problemen". Thijsse zette zich achter zijn teken tafel en kwam binnen de kortste keren met een oplossing voor de dag, die naar zijn idee "zeer een voudig, maar toch doeltreffend Uitgangspunt is dat zelfs de beste en grootste borden niet kunnen voorkomen dat automobilisten een verkeerde oprit (in werke lijkheid dus een afrit) nemen, omdat zij zitten te dromen of er met hun gedachten niet bij zijn. "Dat ze verkeerd rijden is voor mij dus een vaststaand gegeven", aldus Thijsse. Thijsse hangt bovendien de theorie aan, dat de spookrijder altijd rechts rijdt, omdat hij in de ver onderstelling verkeert dat hij goed rijdt. De oplossing van Thijsse is nu om halverwege de afrit (door de spookrijder ten onrechte als oprit gebruikt) aan de rechterzijde een correctiebaan te maken, die au tomatisch naar de juiste oprit leidt. De automobilist is dan weliswaar een paar honderd meter spook rijder, maar komt dan uiteinde lijk toch automatisch terecht op de goede baan. Voorkomen wordt dat de spookrijder daad werkelijk op de autosnelweg be landt en dwars tegen het voort snellende verkeer in rijdt. Indien op- en afritten niet naast el kaar liggen (bij viaducten bij voorbeeld) moet de automobilist op een dood spoor worden geleid. De correctiebaan eindigt hier in Deze spookrijders, automobilisten die om wat voor reden dan ook op de verkeerde rijbaan terecht ko men. bezorgen andere wegge bruikers de schrik van hun leven. Soms lopen deze verkeersma- noeuvres wonderbaarlijk goed af, maar gemiddeld zon acht keer per jaar zijn de gevolgen fataal en vallen er doden. De Alphense ambtenaar vooi het plan dat als "te duur" in de ijskast is gezet. Alweer roof in Oost-Brabant DEN HAAG (GPD) - Minister Tuijnman van verkeer stemt er onder voorbehoud mee in dat NS een nieuwe bestelling plaatst voor 152 rijtuigen. Hij moet een voorbehoud maken, omdat zijn collega van financiën zich nog niet heeft uitgesproken. Tuijn man denkt de NS-directie in juli zijn definitieve goedkeuring te kunnen geven. De minister deelde dit gisteren mee in een vergadering van de vaste Tweede-Kamercommissie van verkeer en waterstaat, die om een gesprek had gevraagd, omdat NS een sterk groeiend aantal passa giers moet verwerken met een nagenoeg gelijkblijvend aantal treinstoelen. "Zo krijg je een gro tere kans op een staanplaats op het perron, dan op een zitplaats in de trein", aldus Pam Cornelissen (CDA). Tuijnman wees er in de eerste plaats op dat de lopende bestel lingen uit 1978 zijn, een tijd waarin werd geïnvesteerd op een afnemend aantal passagiers, ter wijl nu op groei moet worden geïnvesteerd. Volgens Tuijnman is het materieel dat dan beschikbaar is, voldoen de om 9,2 miljard reizigerskilo-, meters te produceren (vorig jaar 8,5), een cijfer dat wordt verwacht in de periode van 1982 tot 1985. Wat de infrastructuur betreft, is het huidige net voldoende voor 9,5 miljard passagierskilometers, aldus Tuijnman, die er intussen wel voor waarschuwde de meest recente ontwikkeling ten goede niet zomaar te gaan overdrijven. Het is overigens nog dubieus of de dubbeldekkers van de Franse spoorwegen, de SNCF, zo ge makkelijk beschikbaar komen als NS onlangs heeft aangekon digd. De dubbeldekkers moeten dienen om op de zwaarstbelaste stations, zoals Amsterdam CS, voldoende passagiers te kunnen meenemen zonder de perrons verder te verlengen. Tuijnman deelde mee dat er bin nenkort besprekingen zullen worden gevoerd met de Franse spoorwegen over huur van dit materieel, maar het is nog niet bekend of de Fransen, die rond om hun grote steden ook met een plotselinge stijging, van het fo- rensenvervoer worden gecon fronteerd, de dubbeldekkers wel kunnen missen. BERGHEM (GPD) - Bij een gewapende overval op een alleenstaand huis in Berg- hem is gisteravond laat de bewoner van dat pand door vluchtende gemas kerde overvallers neerge schoten. Om ongeveer half elf drongen drie gemaskerde mannen het huis binnen, waar op dat moment slechts drie dochters van de fa milie R. aanwezig waren. Twee dochters waren reeds naar bed maar het oudste meisje was nog op toen de overvallers via de ach terdeur naar binnen kwamen. Het meisje werd vastgebonden, in de douche gestopt en gedwon gen te zeggen waar geld zou zijn verborgen. Op het moment dat de overvallers het huis doorzochten naar geld, kwam de zoon thuis. Ook hij werd overmeesterd en onder be dreiging van een vuurwapen ge- Bij snelheids controle drieentachtig bonnen ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een snelheidscontrole in de Hoorn zijn gisteren 83 automobi listen op de bon geslingerd. De politie controleerde samen met de marechaussee op de toegesta ne maximum-snelheid van 50 kilometer. De hoogste boete kwam terecht bij een automobi list, die met 94 kilometer over de weg raasde. Vier inbraken ALPHEN AAN DEN RIJN - In vier woningen in de Orionstraat, Ju- piterstraat en Antaresstraat is in de nacht van maandag op dins dag ingebroken. Via niet goed af gesloten bovenlichten kon(den) de inbreker(s) gemakkelijk de klink van het raam lichten en zo binnenkomen. Vooral contant geld en betaalkaarten (met be- taalpassen) bleken het doel van de inbrekers. HAZERSWOUDE - De loterij en fancy-fair hebben de voetbalver eniging Bernardus ongeveer f20.000 opgeleverd. Voorzitter Jacques Straver kan dan ook te vreden constateren dat de actie "Bernardus bouwt" een succes is geworden. dwongen de overvallers het huis rond te leiden op zoek naar plaat sen waar mogelijk geld zou kun nen zijn verstopt. Op dat moment kwamen de ouders van de kinderen thuis en sloegen de daders op de vlucht. De heer des huizes zette onmiddellijk de achtervolging in, maar werd dooi de overvallers beschoten. Hij werd geraakt in het rechterbo- venbeen en moest met een vleeswond naar een ziekenhuis in Oss worden overgebracht. De drie gemaskerde mannen ver dwenen spoorloos in het donker. Het is binnen korte tijd de vierde gewapende overval in Oost-Bra bant door drie gemaskerde man nen. Kortgeleden werd door een dergelijke groep een overval uit gevoerd op een bungalow-boer derij in Odiliapeel. Ook hiervan zijn de daders nog niet gevonden. ALPHEN AAN DEN RIJN/ STREEK - Er komt, naast de ontvangstinstallatie van Sodea op de Wederikflat, toch een tweede televisiemast in Alphen. De streekgemeenten die zich hebben verenigd in de samen- werkingsclub Centraal Antenne Systeem Plassengebied en Rijns treek (Casper) hebben de bestel lingen geplaatst en opdracht ge geven voor het oprichten van een installatie op de Alphense PTT- toren. Sodea, de stichting die Al phen en Koudekerk van radio- en televisiesignalen voorziet, blijft zitten op de Wederikflat. Hoewel Casper en Sodea onlangs wat dichter bii elkaar leken te komen, is de PTT er dus niet in geslaagd de twee partijen op één mast te krijgen. Sodea toonde zich wel bereid de stichtings vorm los te laten voor een meer "open" bestuursvorm, maar wil niet naar de PTT-toren omdat dat de Alphense kijker geld kan gaan kosten. Mede met het oog op de ontwikkelingen rond satelliet ontvangst, die mogelijk tot ge volg hebben dat de traditionele installaties over een paar jaar naar de schroothoop kunnen, is Sodea niet van plan geld uit te geven voor een nieuwe installatie die niet veel meer te bieden heeft dan de Wederikmast. Casper wil echter per se naar de PTT-toren omdat men daar een beter beeld van verwacht. Het Sodeabeeld vindt Casper niet acceptabel, aangezien de abonnees van deze club aanzienlijk meer op tafel moeten leggen dan de Sodea- abonnees. De kijker in de streek zou dan zo'n drie rijksdaalders per maand meer moeten betalen dan de Alphense kijker voor het zelfde beeld. Voorde ongeveer 17 gulden die de Casper-kijker moet betalen wil men hem ook het best mogelijke beeld bieden. Het aanleggen van een eigen installa tie op de PTT-toren kost in ver houding tot de aanleg van het ka belnet maar zo weinig dat het voor de abonnementsprijs voor de kijker niet zo veel uitmaakt of Casper al dan niet naar Sodea gaat. Op grond van deze informatie heeft de PTT-directie maar afgezien van verdere pogingen Casper en Sodea bij elkaar te brengen. Dat valt althans af te leiden uit het feit dat zowel Casper als Sodea niet meer van de PTT hebben ge hoord. Casper-voorzitterG.J. van der Kroft "We hebben de PTT- directie laten weten dat er voor 1 juni uitsluitsel moet zijn. We hebben niets meer gehoord en dus hebben we alle bestellingen gedaan. Het loopt nu allemaal als een trein die niet meer te stoppen is". Het is de bedoeling dat nog deze zomer het eerste Casper-signaal vanaf de PTT-toren naar de huis kamer wordt verzonden. De in stallatie moet er staan, zodra de aanleg van het kabelnet in Ter Aar (de eerste Caspergemeente) gereed is. Met de aanleg van dat net is twee maanden geleden ge start. Caspervoorzitter Van der Kroft: '...trein niet meer te stoppen..." ■k De Leidsevaart in Riinsaterwoude"De boten die daar bij wilde ligplaatsen liggen, mogen best blijven", vindt de gemeente. Langs Leidsevaart in Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE - De "wilde" rij ligplaatsen voor plezierjachten in de Leidsevaart bij Rijnsaterwoude hoeft, wat burgemeester en wet houders van het dorp aan het Braassemermeer betreft, niet te ver dwijnen. Dat heeft het gemeentebestuur onlangs desgevraagd laten weten aan huurders van een ligplaats ter plekke. Zij toonden zich verontrust over het streven van de provincie en het Recreatieschap Plassengebied (waarbij overigens ook Rijnsaterwoude is aangesloten) de wildgroei van ligplaatsen te bestrijden. Met de groei van het aantal water sporters neemt ook het aantal niet officiële ligplaatsen toe en dat is een ontwikkeling die provincie en recreatieschap met zorg vervult. Nochtans meent de gemeente Rijnsaterwoude dat de ligplaatsen langs de Leidsevaart, enkele jaren geleden door een particulier aangelegd, er best mag blijven. Burgemeester en wethouders ervaren de rij jachten niet als storend in het landschap. We zitten midden in een watersport gebied. Daar horen bootjes b(j in het landschap", vinden burgemeestei en wethouders.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23