Bisschoppensynode nodig over oecumene Die loopfiets is moorddadig" Verlaten wespennest onder beddespiraal door Sjak Jansen MEVROUW SIMONS WIST NIET WAT ZE ZAG Twintig jaar R.K. secretariaat voor eenheid der christenen Lezers schrijven Schillebeeckx WOENSDAG 18 JUNI 1980 VARIA PAGINA 21 Waddinxvener ontwerpt „een mirakels best ding Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor 'Publiek kunt u s middags tussen één en twee uur aan mij kwijt. tel. 071-3 44941. toestel 215 Schrijven mag natuurlijk ook Waddinxvener P. van Helden opzn loopfiets: Het gaat twee keer zo snel als lopen, maar het geweldig want dan blijf ik binnen natuurlijk. „Een mirakels best ding", noemt de 83-ja- rige P. van Helden de loopfiets, waarmee hij zich sinds kort glunde rend door de straten van Waddinxveen be geeft. Hij is enorm in zijn sas met zijn uitvin ding want nu durft hij weer aan het verkeer deel te nemen en komt hij nog eens ergens. Tot voor kort was dat niet ge val. „Want", zegt de krasse Waddinxvener, „fietsen durf ik niet meer. En auto- en mo torrijden mag ik niet meer omdat m'n ogen te slecht zijn. Van lopen word ik snel „Op een gegeven moment ben ik dus aan het prakkizeren geslagen. En vorig jaar tijdens de vakantie wist ik het op eens. D'r was, in het pension waar ik zat, een groep mensen uit Krommenie. En zes van hen zaten in een invalidewa gen". Oude fiets „Op een dag zag ik dat zo n vrouw zogezegd haar zelf vooruit liep. Voetje voor voetje ging ze met haar kar retje vooruit. Toen dacht ik: 'Dat moet ik ook kunnen'. Gelukkig had ik nog een oude fiets en eenmaal thuis ben ik meteen aan de slag gegaan". Hij haalde de trappers, de ket ting en de tandwielen van de fiets en zette het zadel een stuk lager, zodat hij nu, al zit tende, met z'n benen gemak kelijk bij de grond kan ko- „Het gaat twee keer zo snel als lopen", zegt Van Helden en thousiast. „En ik word er niet moe van. Het is moorddadig joh. Heerlijk, ik kan overal komen. Maar het moet niet geweldig waaien, want dan blijf ik binnen natuurlijk". „Wat de mensen er van vinden? Die vinden het prachtig. Die leven hartstikke mee", aldus de Waddinxvener die voor zijn pensionering jarenlang deel uitmaakte van de Rot terdamse bereden politie. Mevrouw Simons op het logeerbed met het wespennest dat ze daar aan het spiraal ontwaarde. Het lijkt wel een torentje Mevrouw M. Simons- Leget uit de Mors- straat te Leiden wist van de week niet wat ze zag, toen ze de lo geerkamer in orde maakte. Ze was bezig het bed op te schudden, tilde de matras op om er schone lakens op te leggen, en zag toen plotseling een soort bijenkorf aan het spi raal zitten. Wat zullen we nu weer beleven, dacht ze. Maar al gauw werd het haar duidelijk. Ze bevond zich immers op het kamertje waar ze een jaar lang niet meer was geweest, omdat ze de afgelopen zomer veel last had gehad van wespen. Die huisden op dat kamertje. Se dert de dag dat ze daar achter kwam, heeft ze de deur van de logeerkamer angstvallig op slot gehouden. Dat was op advies van een im ker. Die zei: 'Gewoon op slot houden dat kamertje, dan gaan die wespen vanzelf wel weg'. Zo gezegd, zo gedaan dus. En nu dus opeens dat korfje, waarin één dode wesp zat. „Het lijkt wel een torentje", zegt mevrouw Simons. „Het is hartstikke bros". Inmiddels hebben enkele Leid- se biologen onder leiding van dr. M. Jacobs het korfje on derzocht. Ze zijn tot de slot som gekomen dat het hier een wespennest betreft. Om pre cies te zijn een nest van de vespa germamca, de meest voorkomende wesp in ons land. Zo n nest doet één seizoen dienst en wordt dan verlaten. De werksters sterven en de koningin overwintert. Het nest van mevrouw Simons is naar verhouding nogal klein. In de regel is zo n nest twee maal zo groot. De onderzoe kers schatten dat aan dit nest vier weken is gewerkt. DEN HAAG (ANP) - Deze maand is het twintig jaar geleden, dat paus Johan nes 23 tegelijk met de 11 commissie, die het twee de Vaticaanse concilie moesten voorbereiden. De ere-doctoraten die prof. Schil lebeeckx regelmatig ten deel vallen, getuigen van een werelds oordeel. Een moreel oordeel gaat echter hun bevoegdheid te bo ven. Maar waar dit nog uitblijft leert men al de vruchten van de zeer geleerde stellingen van de professor kennen, zoals: het niet meer aannemen dat God zich met de wereld bemoeit, en dat de mensen zo zelfstandig en mondig zijn, dat zij doen wat zij willen en Gods geboden naast zich neer leggen. Om deze redenen gaven priesters en kloosterlingen hun celibaat op, ontbonden gehuw den hun huwelijk en ging zelfs de jeugd geen verbintenis meer aan. Dit alles meenden zij zou een in breuk betekenen op hun vrijheid. Met deze doorbraak toonden de geschriften van de professor hoe hij de mens totaal anders ziet dan God wil. Want zo sprak op bevel van God de profeet Samuël tegen David: Ik heb u alles gegeven, welvaart, grondgebied, gezond heid. onderlinge hulp en nog hebt gij gezondigd door mijn geboden te overtreden. En David bleef niets anders over dan zijn zonden te bekennen en Zich te bekeren. H. Rutges Laan van Eik en Duinen 195, Den Haag. ook het secretariaat voor de eenheid der Christe nen oprichtte. Met de lei ding belastte de paus de Duitse Jezuiet Bea, die zijn sporen had verdiend op het terrein van het bij belonderzoek. Kardinaal toen nog Mgr. Wille- brands werd secretaris. Negen jaar later volgde kardinaal Willebrands zijn chef op als president van het secretariaat. De twintigste verjaardag van zijn secretariaat is voor kardinaal Willebrands aanleiding om in een artikel voor Katholieke persbu reaus in West-Europa een over zicht te geven van hetgeen sinds de oprichting op oecumenisch terrein is gebeurd en bereikt. Hij merkt echter tegelijkertijd op, dat er nog veel water naar de zee moet stromen voordat het doel van het secretariaat, het herstel der christelijke eenheid, bereikt "De één zaait, maar een ander zal oogsten", aldus kardinaal Wille brands. Voor het secretariaat voor de een heid tot stand kwam, was oecu mene in de r.k. kerk nog tamelijk onbekend gebied. Alleen onder theologen was een duidelijke belangstelling groeiende. Het se cretariaat moest dan ook, zo schrijft kardinaal Willebrands zijn weg banen in een nieuw land. Het moest nieuwe wegen vinden, waarlangs de R.K.-Kerk in haar totaliteit op veilige wijze de oe cumenische beweging kon wor den binnen geleid. Op het terrein der oecumene liep de R.K.-Kerk namelijk flink achter. In de re formatorische kerken en in de or thodoxie was men toen al veel verder, vooral sedert de oprich ting van de Wereldraad van Ker ken in 1948. Vruchtbaar Het tweede Vaticaanse concilie gaf het jonge secretariaat voor de eenheid alle kans zich waar te maken. Kardinaal Willebrands spreekt in dit verband van een "hoogst omvangrijke activiteit". Het secretariaat deed alle voor werk voor de latere concilie-do cumenten over de oecumene, over de godsdienstvrijheid, en over de betrekkingen met de niet- christenen. Daarnaast werkte het secretariaat mee aan de constitu tie over de openbaring. Tenslotte was het secretariaat de gastheer van de talrijke protestantse en or thodoxe waarnemers bij het con cilie. In die jaren werden diepe en vruchtbare contacten gelegd over de hele wereld. Het secretariaat had zijn eigen dy namiek gekregen, aldus kardi naal Willebrands. Dit werd in 1966 door paus Paulus 6 gehono reerd met de definitieve bevesti ging van het secretariaat "als duidelijk teken van de onherroe pelijke wil der kerk om zich in volle breedte en doelgericht te geven aan de opdracht van de heer tot christelijke eenheid". Verrassing In de vijftien jaar sedert het tweede Vaticaanse concilie heeft het se cretariaat zeer veel oecumeni sche initiatieven ontplooid, of schoon die niet meer het \|erras- singselement van het concilie hadden. Het was voornamelijk studieus spit- en graafwerk. Kar dinaal Willebrands wijst onder Kardinaal Willebrands: de een zaait, de ander oogst meer op de voorbereiding en uit voering van de officiële dialogen met de protestantse en orthodoxe kerken en haar internationale or ganisaties zoals de Wereldraad van Kerken, de Anglikaanse ge meenschap, de Lutherse wereld bond en de Hervormde wereld bond. De officiële dialoog met de orthodoxe kerken is deze maand op het eiland Patmos begonnen. De theologische dialoog met de Anglikaanse gemeenschap heeft al belangrijke overeenkomsten opgeleverd, ofschoon zij nog niet door de kerkleidingen zijn be krachtigd. Over de toekomst van het secreta riaat laat kardinaal Willebrands zich voorzichtig uit. Hij zegt te hopen, dat het zijn opdracht trouw blijft. Voorlopig is er nog genoeg werk aan de winkel. Maar hij merkt erbij op, dat het nog jonge secretariaat zijn methoden steeds aan een kritisch onder zoek zal moeten onderwerpen. Het secretariaat is - zo besluit hij - niet alleen een duidelijk symbool van het wakker geschudde gewe ten der R.K.-Kerk en van de on gebroken hoop op eenheid, maar ook het wondetekcn van het lij den der kerk en van de verbroken eenheid. Hervormde Wereldbond - Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid en van de Her vormde Wereldbond, heeft besloten aan de leiding der respectieve kerken te advise ren, dat aan een nieuwe fase in de dialoog wordt begon- De commissie kwam eind mei in Rome bijeen voor een eva luatie van de gesprekken, die in de periode tussen 1970 en 1977 gevoerd zijn. Het rapport hierover is tot dusver niet ge publiceerd. Wel werd in een communique meegedeeld, dat het gesprek tussen Rome en reformatie meer mogelijk heden heeft, maar dat tegelij kertijd de problemen ook toegenomen zjjn. Het com munique vermeldde niet welke die grotere mogelijk heden en problemen zijn. Zuid-Afrika - Het Engelsta lige dagblad „Windhoek Ob server" in Windhoek heeft de Zuidafrikaanse regering er van beschuldigd, dat zij een moordcommando heeft op gericht. Dit commando, be staande uit veertig blanken en vijftig negers, zou tot op dracht hebben vooraan staande zwarte leiders gewel- dadig uit te schakelen voor dat in Namibië de onder VN- controle staande verkiezin gen worden gehouden. Reactie In een korte reactie op twintig jaar secrètariaat voor de eenheid zegt drs. H. J. van Hout, secretaris van de St. Willibrord Vereniging, dat de afgelopen twintig jaar inder daad een vruchtbare periode is geweest van dialoog tussen de R.K.-kcrk en de andere kerken. In deze tijd is zeer veel aan over eenstemming gewonnen. Hij zegt het thans dan ook een belangrijke taak voor de R.K.-kerk te vinden, dat zij de gevonden theologische overeenstemming met de Angli- kanen, de Lutheranen en de Her vormde Wereldbond ook kerke lijk aanvaardt. Hiervoor ziet hij echter nog geen aanwijzingen, wel voor een be leid, dat alle vraagstukken terug plaatst in het mysterie der kerk en de sacramentaliteit der kerk. Vandaar dat het gesprek met de orthodoxie en de anglikaanse gemeenschap meer nadruk heeft dan de dialoog met de kerken der reformatie, waarmee de oecume ne in Nederland vooral te maken heeft. Dialoog Hij bepleit ook met de kerken van de reformatie een dialoog op voet van gelijkheid. In het gesprek met de reformatie constateert hij aan de kant van de R.K.-kerk een meerderwaardigheidsgevoel. Het zou volgens drs. Van Hout wenselijk zijn dat ook de kerken van de reformatie als zusterker ken zouden worden aangespro ken zoals ten aanzien van de or thodoxe kerken gebeurt. De secretaris van de St. Willibrord Vereniging stelt zich dan ook achter de suggestie, die dr. A. Houtepen op de laatste jaarver gadering van de vereniging ge daan heeft, namelijk dat een al gemene bisschoppensynode zou worden bijeengeroepen over de oecumene. Via deze synode zou een nieuw mandaat voor het se cretariaat voor de eenheid kun nen worden geformuleerd. Het secretariaat zou daardoor in staat worden gesteld om zijn doelstel lingen nauwkeurig te omschrij ven en stap voor stap te verwe zenlijken. Het lijkt er nu op. aldus drs. Van Hout, dat niet de eenheid maar het gesprek het doel der oecume nische inspanningen wordt. "De lange weg wordt doel", zegt Van Hout. Volgens Windhoek Observer staan op de doodslijst de na men van Vijf pastores, van vier regeringsleden uit de noordelijke districten van Namibië en van zeventien vooraanstaande zakenmen sen. Met name worden op de lijst genoemd de minister van economische zaken Van Ovamboland, Frans Iindon- go, minister Rudolf Ngondo van de Kavango-regering en dominee Edmund Kandume van de baptistenkerk. Geruchten over het moord commando, dat zou opereren onder de naam „Koevoet" of „één weg", doen reeds langer de ronde. Vorig jaar berichtte het in Oniipa verschijnende blad „Omukwetu" van de Ovambo-Kavango kerk reeds herhaalde malen over het moordcommando. Collecte - De aktie van het Werelddiaconaat van de Ge reformeerde kerk onder het motto „Geld moet rollen" heeft voorlopig een bedrag van 13.500 opgebracht. Bijbelweek - De nationale bijbelweek zal volgend jaar voor de derde keer worden gehouden. Dit keer is als thema gekozen „steek je licht op - met elkaar". Hier mee wil niet alleen aangege ven zijn, dat het thema 'licht' in deze week centraal staat, maar ook de bedoeling, dat mensen zich samen zullen buigen over de bijbel. De raad voor contact en over leg betreffende de bijbel (Rcob), die de nationale bij belweek organiseert, deelt dit mee in brieven aan kerke lijke organisaties en plaatse lijke geloofsgemeenschap pen. De bijbelweek richt zich met name tot degenen, die wel een bijbel in huis heb ben, maar er toch niet goed weg mee weten, of er niet toe komen de bijbel ook te ge bruiken. Dit jaar wordt de bijbelweek niet, zoals tot nu toe, in het najaar gehouden, maar in januari: „er is ge streefd naar een vaste plaats in het kerkelijk jaarpro gramma". aldus de Rcob, en „dit tijdstip geeft een ruime aanloopperiode om de bij belweek in de plaatselijke gemeenten en parochies goed te kunnen voorberei den".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21