T our-directeur Lévitan dreigt Post met proces nadert record van Laver KNWU haalt bakzeil bij NOC MAUREEN MEIJER STRUIKELT OVER JANNIE KAALEN Zoetemelk wacht nog af Polojeugcl Gijsbert v.d. Leden zwemt tweemaal onder NK-limiet WOENSDAG 18 JUNI 1980 BELLINZONA (ANP) - Na een solovlucht van bijl a 100 kilome ter realiseerde Serge Demièrre gisteren de eerste Zwitserse dag zege in de ronde van Zwitserland. De 24-jarige renner uit Genève ontsnapte in de afdeling van de Simplon, nam in de stromende regen een paar minuten voor sprong en hield op de streep 50 seconden over op twee Belgen, van wie Vigouroux voor Spran- gers de sprint won. Het peloton met alle kopstukken volgde op 2 minuten. In de alge mene stand kwam derhalve wei nig verandering: Willems één met Zoetemelk als goede tweede op 47 seconden. De eerste bergetappe heeft Willems zonder al te^veel moeite onge schonden doorstaan. Nu moet di rect gezegd worden dat met name de renners uit de ploeg van Peter Post niet echt aandrongen om een beslissing te forceren. Zij be paalden zich tot meerijden en hielden de voornaamste concur renten van Zoetemelk op de eindzege nauwlettend in de ga ten. De enige klim van betekenis, de Simplon, werd in gesloten gele deren genomen. Schermutselin gen, plaagstootjes kwamen zel den voor. De ploeg van Lucien van Impe controleerde op de flanken van de Simplon het spel voorbeeldig. De kleine Belg pas seerde dan ook als eerste de top gevolgd door Bert Pronk. In de afdeling sprong Dcnuene weg. De Zwitser, die in 1977 naar de beroepsrijen overging en in de laatste jaren geen uitslag van be tekenis maakte, werd door het nauwelijks reagerende peloton niet meer achterhaald. Uitslag: 1. Demièrre (Zwi) 163 km in 4.11.02, 2. Vigouroux (Bel) op 50 sec.. 3. Sprongers (Bel) z.t., 4. Salm (Zwi) op 1.56,5. Berard (Fra) op 2.00,6. Mantovani (Ita), 7. Willems (Bel). 8. Wesemael (Bel), 9. Zweifel (Zwi), 10. De Rooy (Ned), 13. Zoetemelk (Ned). Algemeen klassement 1 Willems (Bel) 31.00.13,2. Zoetemelk (Ned) op 47 sec.. 3. Thurau (Wdl) op 1.36. 4. Beccia (Ita) op 1.38, 5. Van Impe (Bel) op 1.52, 6. Fuchs (Zwi)op2.12,7. De Rooy(Ned)op2.15.8. Schmutz (Zwi) op 2.26, 9. Gisiger (Zwi) op 2.32, 10. Zweifel (Zwi) op 2.37. 17 Pronk (Ned) op 3.39, 24. Knetemann (Ned) op 8.03. De Belg Rudy Colman geworden van de eerste etappe van de Ronde van de Aude. Hij legde de afstand tussen Narbon- ne en Paziols over 166 kilometer af in vier uur, 14 minuten en 41 seconden. Hij bezat een voor sprong van 1.51 minuut op zijn landgenoot Van den Haute en 1.54 minuut op de Fransman Seznec, die de sprint won van het peloton waarin ook Bernard Hi- nault die als zevende finishte. De Fransman verloor hiermee de leiderstrui, die hij in de proloog had gewonnen, aan Colman. BELLIZONA - De Westduitser Hans-Peter Jakst, ploegmakker van de in de Ronde van Roman- dié betrapte, maar niet gestrafte Didi Thurau, heeft in de Ronde van Zwitserland verboden sti mulantia gebruikt. Het gebeurde na afloop van de etappe Rheinfelden-Wednau, waarin onder meer ook de Lim burger Johan van der Meer op controle moest. Jakst heeft gebruik gemaakt van het recht op contra-expertise. In afwachting daarvan zijn nog geen sancties tegen de kampioen van Duitsland getroffen. WIELRENNEN - Een Nederlandse amateurwielerploeg, bestaande uit Vleugel, Kuijs en Gilde, is gis teren in Douglas op het eiland Man als tweede geéindigd. Een Franse equipe won de tijdrijt over vijftig kilometer. PARIJS (GPD) - Een week voor de start van de Ronde van Frankrijk in Frankfurt is de sfeer tussen Tour-baas Felix Lévitan en Raleigh- ploegleider Peter Post bijzonder gespannen. Aanleiding daartoe vormen ver meende uitspraken van de Am- stelveense sportdirecteur naai aanleiding van de dopingrel rond de Westduitser Didi Thurau. Post zou gesuggereerd hebben dat Lévitan - met het oog op de start van de Ronde van Frankrijk in Thurau's woonplaats - heeft in gegrepen om een schorsing van de Duitser te voorkomen. Lévi tan is door die uitspraken zo ern stig gegriefd dat hij heeft ge dreigd de Nederlander gerechte lijk te zullen vervolgen. Tijdens een ploegleidersvergade ring zou Post hebben gezegd dat DEN HAAG (GPD)-Het Neder lands Olympisch Comité heeft op één renner na (sprin ter Lau Veldt) de gehele KNWU-voordracht van de wielerploeg voor de Olympi sche wedstrijden op de baan, afgewezen. -Na een twee uur durende bespreking beslo ten de NOC-vertegenwoor- digers Leeuwenhoek, Iden- burg, Ancion en Krol het verzoek om achtervolgers naar Moskou te sturen, niet te honoreren. De kandida tuur van acht renners voor de wegwedstrijden (indivi dueel en 100 km ploegentijd rit) werd zonder problemen aanvaard. Het afwijzen van de achter volgers betekent een uniek e deelneming van het Nederlandse baanwielren- nen aan de Olympische Spe len. Algemeen technisch- coördinator Frans Mahn sprak dan ook van "een grote teleurstelling die hard aan komt". Mahn: "En dat, ter wijl we op papier zo'n sterke ploeg hebben". Het NOC echter bleek niet ge voelig voor de argumenten om Hans Vonk, Rene Kop- pert, Gerrit Solleveld, Dick van Egmond, Theo van Tol en Peter Pieters naar de Spe len te laten gaan. Doorslag gevend argument was het feit dat deze achtervolgers geen aansprèkende resulta ten op internationaal niveau bereikten. Een paar landen- MOSKOU (ANP) - De inschrij vingstermijn voor de hockey- ploegen voor de Olympische Spelen is verschoven naar maandag 23 juni om 12.00 uur. "We hopen dat we dan acht herenteams en vier da- mesploegen hebben", aldus Guust Lathouwers, penning meester van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond en loernotnleider in Moskou. Bij de heren zijn de Sowjet- Unie. Polen. India en Spanje definitief, bij de dames de Sowjet-Un ie en Tsjechoslo- wakije. Deelneming van Zweden en Mexico is dubieus. het NOC een te wankele ba- De coach van de wegrenners, Rini Wagtmans, kreeg zijn complete voorstel erdoor. Dat betekent dat voor de 100 km ploegentijdrit gekozen wordt uit Guus Biericgs, Eg- bert Koersen, Theo Hoger- vorst, Adri van der Poel, Jacques Hanegraaf en John ny Broers. Voor de indivi duele wegwedstrijd (vier plaatsen beschikbaar) zijn behalve de renners uit de 100 km-selectie kandidaat: Peter Winnen en Jacques van Meer, van wie aangenomen mag worden dat zij. onver wachte omstandigheden buiten beschouwing gelaten, zeker zullen starten. de urinemonsters van Thurau „maar naar Lévitan gestuurd moesten worden, zodat hij ze in zijn achtertuin kan zaaien De blonde coureur was positief be vonden na een controle op het gebruik van stimulerende mid delen in de Ronde van Romandié, maar zal - hoewel hij wegens het niet verschijnen op de controle na de klassieker Gent-Wevelgem een voorwaardelijke straf achter zijn naam heeft staan - niet wor den geschorst omdat er procedu refouten zijn gemaakt. Thurau was niet tijdig genoeg op de hoogte gesteld om een tegenon derzoek te kunnen aanvra gen. Omdat de Ronde van Frankrijk start in Frankfurt, waar Thuiau een onbeschrijflijke populariteit geniet, werd gesuggereerd dat de organisatie van 's werelds be langrijkste etappewedstrijd voor beroepsrenners zich zou hebben bemoeid met het voorkomen van vervolging. Post zou dat zo open lijk hebben gesteld. In een inter view met de Belgische televisie liet Lévitan weten: „Ik vind dat een ernstige beschuldiging van Post. Het is bovendien erg onver standig van hem. Ik wil dan ook onderzoeken of het juist is en wanneer dat blijkt, zal ik Post ju ridisch vervolgen wegens het aantasten van mijn goede Lévitan stelde vérvolgens dat het hem als organisator niets uit maakt of Thurau al dan niet ver trekt in zijn wedstrijd. „Als hij gestraft wordt komt er heus wel een vervanger en wanneer zijn hele ploeg zich terugtrekt, doen we het ook wel zonder hen". Pe Okker op Wimbledon ingedeeld in groep van „finalist" McEnroe ter Post heeft inmiddels ontkend de gewraakte beschuldigingen te hebben geuit. Desondanks is de sfeer tussen de Post-equipe en de Franse organi satie andermaal ernstig vertroe beld. Begin dit jaar raakte we reldkampioen Jan Raas uit die formatie in conflict met de Fran se organisator Jean Leulliot en Franse juryleden, die hem na een incident met een op de weg ren nende pony (waardoor Raas in de remmen kneep en uit protest met een slakkegang naar de aan komst reed) uit de wedstrijd Pa- rijs-Nice verwijderden. Nog al tijd kan Raas rekenen op „spe ciale aandacht" van Franse jury leden. Na de botsing tussen Lévi tan en Post kan de hele ploeg (on geacht de afloop van het gebeu ren) tijdens de Ronde van Frank rijk verzekerd zijn van nog meer oppositie. Weer twee treffers van Van Belkum PATRAS (ANP) - Bij een tempera tuur van ongeveer dertig graden heeftjiet Nederlandse watcrpolo- team gisteren tijdens een zcven- landentoernooi in de Griekse plaats Patras ook de tweede' wed strijd met 6-5 van West-Duitsland gewonnen. De periodestanden waren 0-2 2-2 1-1 3-0. Nederland begon angstig aan het duel omdat het laatste jaar niet meer van deze tegenstander ge wonnen kon worden. De West duitsers liepen zelfs uit tot 3-0 al vorens Nederland wat terug kon doen. Het duurde echter tot het laatste kwart tot Nederland het initiatief kon nemen. De achter stand van 3-5 werd door treffers van achtereenvolgens Lande- weerd en Van Belkum (2x) omge zet in een kleine overwinning. Doelpuntenmakers waren Lande- weerd (3x), Van Belkum (2x) en Buunk. Naast dit drietai behoor de ook Veer tot de uitblinkers. De stand na de tweede dag is: LONDEN (Reuter) - Van de 128 spelers, die zijn toegelaten tot het kwalificatietoernooi van Wimbledon, is er één, die de volgende week maandag in het middelpunt van de belangstelling zal staan. Zij het hoogstwaarschijnlijk slechts kort. De viervoudige titelhouder Björn Borg lootte namelijk voor de openingspartij op het centre- court van Wimbledon één van de zestien spelers, die het schiftings- toermooi doorstaan. De Zweed, die nog vier partij-overwinnin gen nodig heeft om Rod Lavers' record van 31 achtereenvolgende zeges in het enkelspel te overtref fen, ontmoet in zijn kwart van het lotingsschema onder meer Yan- nick Noah (Fra), Ivan Lendl (Tsj.sl) en Gene Mayer (VSt). Als halve finale is gepland het duel Borg-Vitas Gerulaitis. Volgens het schema ontmoet de als vijfde geplaatste finalist van vo rig jaar Roscoe Tanner zijn twee plaatsen hoger ingeschatte land genoot Jimmy Connors in de kwartfinales. De winnaar daar- LEIDEN - De uitschakeling van de als vierde geplaatste Unicum-speelster Maureen Meijer was gisteren de groot ste verrassing op de districtskampioenschappen. In de eerste set leek Meijer niet over Jannie Kaaien te struike len (6-1). In de tweede set was zij echter niet bestand tegen de drops van haar tegenstandster. Kaaien zegevierde uit eindelijk via tweemaal 6-3. Bij de heren in de B-klasse overleefde Freek van der Capellen in de beslissende set drie matchpunten tegen Erik-Jan Schreuder. Van der Capellen won ten slotte, na veel inspanning, met 2-6, 6-2 en 11-9. Een verrassing was verder de nederlaag van Jan-Pieter Hop tegen de welis waar ervaren, maar slechts zelden spelende Jan Theunissen: 2-6, 6-3, 6-0. De geroutineerde Bart van der Feen kwam er tegen Ivar de Jong niet aan te pas. Beiden bleven op of rond de achterlijn hangen en voor de nog jeugdige De Jong brak dat op: 4-6, 0-6. Nog een jeugdspeler verdween gisteren roemloos uit de strijd. Mark Nije kon tegen de rustig en scherp manoeuvrerende Jan-Willem Biuin geen vuist maken: 2-6, 0-6. Arnold van der Capellen rekende, vólgens de verwachtingen, af met Jean-Mai c van Maren: 6-0, 6-3. In het enkel C stond Waldo Jansen tegen Jan van Leeuwen met 6-3 en 5-4 heel dicht bij de zege om de tweede en derde set toch nog te verliezen, 5-7, 0-6. De veteraan Pieter Guyt vestigde de aandacht van de concur rentie op zich door tennisleraar Rob de Vlies te kloppen: 6-3, 6-0. FRANK BONTE van komt volgens de papieren te staan tegenover de als tweede geplaatste John McEnroe. Geplaatste spelers, die het moeilijk zullen hebben om door de eerste ronde te komen, zijn o.a. Wojtek Fibak (de nummer dertien moet tegen de Australiër Mark Ed- mondson) en Jose Luis Clerc (de als zestiende geplaatste Argen tijn ontmoet Vijay Amritraj). De Roemeen Ilie Nastase, die bij de Daviscupwedstrijd tegen Enge land iets van zijn oude vorm her vond, lootte John Feaver, van wie hij zondag in vijf sets won. Tom Okker. die de laatste twee jaar opzien baarde door als onge plaatste speler door te dringen tot de laatste acht. is ingedeeld in de groep van John McEnroe, vol gens de organisatie de tegen stander van Björn Borg in de fi nale. Okker start in de eerste ron de tegen de Australiër John Ja mes. Bij een zege stuit hij in de tweede ronde naar alle waar schijnlijkheid op de Fransman Patrick Dominquez. In de derde ronde wacht Okker John McEn- Dames De vroegere Tsjechoslowaakse speelster Martina Navratilova, die voor de derde achtereenvol gende maal de titel bij de dames kan winnen, heeft in haar helft van de loting drie vroegere Wimbleöonkampioenes. Van hen is Chris Evert Lloyd haar meest waarschijnlijke tegenstandster voor de halve finales. Navratilova opent het toernooi te gen de Zuidafrikaanse Uana Kloss. De als tweede geplaatste Amerikaanse Tracy Austin lootte als tegenstandster haar jonge landgenote Alycia Moulton. die verleden jaar het jeugdtoernooi op haar naam bracht. Andrea Jaeger, die met haar vijftien jaar de jongste deelneemster is, die ooit werd geplaatst, trof een gun stige loting. Zik komt tegenover de nummer twaalf van de Engel se ranglijst Anthea Cooper te staan. Betty Stöve heeft zich gisteren tij dens het internationale tennis toernooi in Eastbourne geplaatst voor de derde ronde damesen kelspel. Zij W.-Duitsland 2 0 0 2 0 10-1S r Borg: nog vier partij-overwinningen nodig voor record. Volleybalteam verliest weer van China: 3-0 ZOETERMEER - Het Nederlandse herenvolleybalteam heeft ook de derde interland tegen de Volks republiek China verloren. In de Zoetermeerse sporthal Olympus werd het weliswaar 3-0 voor de Chinese ploeg, maar de manier waarop dat ditmaal geschiedde was zonder meer eervol. Orarye speelde met een basisteam van Bert Goedkoop. Marcel Sturkenboom, Wim Koch, Ad v^n der Velden, Fred Wellink en Pim Raterink zi k< i in <1. on n twee sets bijzonder geconcen treerd en goed volleybal. Toch nam China via 15-12 en 16-14 een voorsprong van 2-0. In de derde set leek Nederland aan vankelijk het spel hakemaal te gaan bepalen, maar vanaf 7-7 kon China door een uitmuntende conditie in een zeer hoog aanvals- tempo snel doordrukken naar de beslissende setwinst: 15-9. ronde Yvc Ver DEN HAAG - Het bestuur van de Europese zwemfedera- tieden) heeft de loting ver richt voor de Europese jeugdkampioenschappen waterpolo, die van 2 t/m 10 augustus aanstaande in Sit- tard plaatsvinden. De achttien deelnemende lan den zijn verdeeld over drie poules. De nummers een en twee van elke poule plaatsen zich voor de finalegroep, de nummers drie en vier voor de groep, die strijdt om de plaatsen zeven t/m twaalf en de vijf e de groep, die genoegen moet nemen met de plaatsen der tien t/m achttien. De onder linge wedstrijd in de poule blijft gelden voor de finale- groep. BODEGRAVEN - De derde ronde in de strijd om de kring zwcmti- tels is gisteravond verzwommen in het zwembad De KUil te Bode graven. Dezelfde namen als in de voorgaande edities tiaden ook dit keer op de voorgrond. Vooral de zwemmers van AZC en BZPC le verden uitstekende tijden af, Gijsbert v.d. Leden (BZPC) bleef tweemaal onder de lirpiet voor de NK. Edwin van Houten (BZPC), Erik Rieken, Jimmy Lassooy (beiden AZC), Petra Hoek (Kat wijk) en Wilco v.d. Zeeuw (LZ 86) deden hem dat na. De tijden die de beide AZC-zwemmei s op de 400 meter vrije slag op de klok ken brachten (resp. 4 29.8 en 4.58.1) waren van een goed gehal In de leeftijdscategorie meisjes 1964 is Petra Hoek van de zwem vereniging Katwijk onbetwist de sterkste. Zij won tot nog toe alle titels en dook bovendien enkele malen onder de NK-limiet. Jitslagen: 100 meter rugslag meisjes 1964 1. Petra Huek Katwijk 1 12 0 (hm 2 Inge v. Veen BZPC 1 15 4 100 NZPC 1.23 1. 100 i ongel 1967 slag 2 Mar isjes 19 Al kei t I./. HO I 27 I 100 meter vlinderslag meisjes 1965: 1. Brigitte Distelveld Zijl LGB 1.17 1, 2. JannyDyiutraK,.tv,ijk i 18100me ter vlinderslag meisjes 1964 1 Petra Hoek Katwijk 1 10 4.2. Inge van Veen BZPC 1.13 2 100 meter vlinderslag jongens 1966: 1 Krik Kieken AZC 1 11.2. 2 Kober Verheul AZC 1 14 1 100 Hans La ler vlindei Leden BZPC 1 13 BZPC 1 16 7 100 m

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17