San Siro: het begin- en eindpunt Eendoog land der blinden Duitsers tonen aan. Ok uitgeroepen tot boosdoener m BOD FEYENOORD OP NEHODA TE LAAG... Definitief einde aan bloeiperiode Nederlands voetbal SPORT 9? De diep teleurgestelde Jan Zwartkruis troost Frans Thijssen na het gelijke spel tegen de TsjechenThijssen liet in Milaan overigens zien ten onrechte zo lang buiten de ploeg te zijn gehouden. TURIJN (GPD) - Doelman Harald Schumacher en de paal moesten hetongeslagen record van Jupp Derwall redden. De goalie hield na 20 minuten in de tweede helft Livathi- nos van een doelpunt af en had een minuut later geluk dat een spetter van Ardizoglou tegen de staander uiteen spat te, daarmee werd de domper op een feestelijk Duits voet baldagje voorkomen. MILAAN (GPD) - Feyenoord heeft via zijn trainer Vaclav Jezek een bod gedaan op de 28-jarige Zdenek Nehoda, de ervaren spitsspeler van Dukla Praag en het nationale voetbalteam. „Maar", glimlacht Jaromi Tomonek, sinds vijfjaar voorzitter van de Tsjechische voetbalbond, „ik geef de Hollanders niet veel kans. Ook een Italiaanse vereniging en twee clubs uit de Westduitse Bundesliga hebben geïnformeerd. Hun aanbie dingen zijn aanzienlijk beter dan die van Feyenoord' Jezek praat dezer dagen met de president van de Tsjechische KNVB over de transfer van de 28-jarige student in de rechten. Nehoda zelf is in de onderhandelingen een partij, maar zeker niet de belangrijkste. Was dat wel het geval geweest, dan zou hij waarschijnlijk gekozen hebbed voor Feyenoord, de club van Jezek, toevallig in Praag zijn buurman. De oefenmeester van Feyenoord beschikt daar over een huis met een gara ge. Nehoda heeft dat niet, en dus staat zijn vervoermiddel in de stalling bij Jezek. MILAAN (ANP) - Tien jaar geleden inhaleerde het Nederlandse voetbal in het San Siro- stadion in Milaan zijn eerste grote succes. In de finale om de Europacup snelde Feye noord na verlenging langs het Schotse Celtic, dat drie jaar ervoor nog winnend finalist was. Twee doelpunten, één van Israël en de beslissende van de Zweed Ove Kindvall hielpen Feyenoord, maar óók Nederland, aan zijn eerste Europa-cup. Nehoda scoort. Later zou blijken dat dit de beslissende treffe WOENSDAG 18 JUNI 1980 PSY polst Nanninga in Italië MILAAN (GPD) - Vlak voor zijn vertrek naar Nederland heeft Ben van Gelder, de ex-manager van PSV, Roda JC-spits Dick Nan ninga gepolst over de mogelijk heid tot een gesprek met de Eindhovense vereniging. Het is de tweede maal dat PSV van zijn belangstelling blijk geeft voor Nanninga. Enkele weken gele den al wilde het PS V-bestuur een afspraak arrangeren met Nan ninga, maar omdat trainer Thijs Libregts eerst andere mogelijke kandidaten voor de spitspositie bij de Brabantse vereniging wil de bekijken, werd die afspraak geannuleerd. Dick Nanninga, die zoals bekend 600.000 gulden moet kosten, over die hernieuwde PS V-interesse: "Ik heb met Van Gelder afge sproken dat we na afloop van dit toernooi opnieuw contact met el kaar zullen opnemen. Op dit moment is er nog geen enkele be slissing gevallen". Het betekende de aanzet van een bloeiperiode die ongekend was. Want na Feyenoord sloeg Ajax ferme bressen in de Europese concurrentie. Drie keer op rij ging de Cup naar de Amster dammers. Nu, tien jaar later in datzelfde immens grote stadion in Milaan, zakte het Nederlandse voetbal weg naar een diepte. Voor nog geen 12.000 toeschou wers verzandde Oranje in zijn laatste wedstrijd in dit toernooi om de Europacup voor landen teams. Na een moeizame zege (1-0 op Griekenland) en een vertekende nederlaag van 2-3 tegen West- Duitsland, strandde Oranje op Tsjechoslowakije. Aan het 1-1 gelijkspel had de Europese kam pioen van 1976 voldoende om in Italië te blijven. Met gebogen hoofd, zelfs het ruilen van de shir tjes ging automatisch, lieten elf moegestreden spelers zich af zakken naar de kleedkamers. Doek Het doek was gevallen. Oranje, in 1974 en 1978 nog goed voor een finaleplaats in het toernooi om de wereldtitel, had zich niet kunnen kwalificeren bij de laatste vier. MILAAN (ANP) - Het woord schande viel bij een ieder. De Turk Ok, die volgens het Ne derlands elftal zo slecht had geleid, werd mede schuldig bevonden aan het gelijk spel, dat een nederlaag inhield. Aanvoerder Krol: "Schande wat die man hier heeft ge presteerd. Hij heeft ons vol ledig uit ons spel gehaald. Vele malen heb ik hem erop geattendeerd dat er een re serve-speler van de Tsjechen langs de lijn liep. Dat mag volgens de reglementen niet. Pas na tien minuten greep hij Johnny Rep, nadat hij ook zijn ongenoegen over Ok had ge spuid: "Toch ben ik van me ning, dat wij hier in Italië zeker geen minder elftal hadden dan in Argentinië. En al die kritiek na die wed strijd tegen West-Duitsland vond ik ook niet juist. Het leek opeens alsof wij er niets meer van konden. Toch had den we in die eerste twee wedstrijden net zo moeten spelen als vanavond. Dan waren we met vlag en wim pel in Rome gekomen". En Ruud Krol aanvullend: "Inderdaad, waanzin waren Wil het Nederlands elftal aanwezig zijn op het eindtoernooi in Spanje waar in 1982 de finale-ronde van het toernooi om de wereldbekers wordt gespeeld, dan zal in Zeist diep nagedacht moeten worden. Oranje is geen supermacht meer op voetbalgebied. Er is in de ach terliggende jaren teveel kwaliteit verloren gegaan. Bondscoach Zwartkruis had de ijdele hoop gekoesterd dat de mengeling van oud en jong talent dit Nederlands elftal op de been zou kunnen houden. Het is er niet van geko- Tegen de zeer negatief spelende Tsjechen en door het feit dat de Turkse scheidsrechter Ok ook al geen medestander bleek, strui kelde Oranje in zijn laatste wed strijd. Wat rest is de terugreis. En dat is maar het allerbeste. Ne derland verdiende geen ere plaats. Acceptabel Slechts in de oefenwedstrijden die in Oostenrijk werden afgehan deld, werd een niveau bereikt dat acceptabel leek. Na de laatste oe fenwedstrijd in het Italiaanse Udine had de gehele staf van de KNVB nog blijmoedig in de toe- al die kritieken. Na de oe fenwedstrijd tegen Udine was Zwartkruis een wereld- coach en waren wij een we- reldploeg. Ik vind dat een negatieve benadering". Feyenoord's Ben Wijnstekers vond de sfeer in dit toernooi onplezierig. "Zwartkruis meent dat dit het toernooi van de armoede is. Ik ben dat met hem eens. Het leek ner gens op. Ik heb ook van de andere ploegen niet veel ge zien. Misschien dat de finale aardig wordt, maar veel ver trouwen heb ik er niet in. Als dit het toekomstbeeld is, kan ik maar beter een ander be roep kiezen. Op dit soort voetbal zit het publiek niet te wachten". Frans Thijssen was een van de weinigen die kritiek op de bondscoach durfde te venti leren. Nog natranspirerend uitte hij keihard zijn me ning. "Zwartkruis heeft zijn woord tegenover mij niet gehouden. Ik ben heus te leurgesteld in hem. Ik moet er nog diep over nadenken of ik na dit toernooi nog be schikbaar zal zijn voor het Nederlands elftal". komst gekeken. Het kon bijna niet stuk. Via het zwakke Grie kenland zou de sprong naar Ro me worden gemaakt. Maar even als in 1934 heeft het Nederlands elftal Rome niet gehaald. Zijn er oorzaken? Zwartkruis zei teleurgesteld en geëmotioneerd: "Ik laat niemand van mijn groep vallen. Zij hebben geknokt als leeuwen. Maar tegen zon scheidsrechter viel niets te be ginnen. Hij heeft met eens tijd bijgetrokken. Toch als ik dit voetbal zie geloof ik niet meer in de toekomst van de sport, die ik lief heb. Als voetballiefhebber zou ik dergelijke vertoningen niet meer willen bijwonen. Dit is een blamage. Misschien is het wel goed dat het doek is gevallen. Dit Europese kampioenschap is het toernooi van de armoede". Helemaal ongelijk had de bonds coach niet, maar het valt ook zijn team te blameren, dat de wed strijd tegen de Tsjechen zo in triest was. Zeker in de tweede helft, toen de Tsjechen hun in de eerste helft verkregen voor sprong (een prachtig doelpunt van Nehoda uit een loepzuivere aanval) wensten te verdedigen. Zij deden dat op de overbekende manier, met vertragend spel dat irriteert en met de inzet van Ja panse kamikaze-piloten. De revanche-gevoelens bij het Ne derlands elftal kwamen tot leven en het vlakke optreden van de Turk Ok deed de wedstrijd ont aarden in een goedkope gooi en smijtpartij. Johnny Rep kreeg het aan de stok met verdediger Gögh. Achter de rug van de Turk, maar wel in het schootsveld van de grensrechter, gingen ze met elkaar op de vuist. De wandaden werden echter niet bestraft. Nadat Kees Kist, na dertien minu ten spelen in de tweede helft de score gelijk had getrokken - doelman Netolicka werd volledig verrast op zijn lage inzet - leek Napels nog binnen handbereik. Onvervaard ging Oranje stormen, met Arie Haan en Frans Thijssen in een toonaangevende rol. Het was soms een lust voor het oog beiden met elkaar te zien combi- Een week geleden nog, voordat het toernooi van start ging, had Zwartkruis verkondigd dat beide heren niet met elkaar overweg zouden kunnen. Zelfs na de ne derlaag wenste Zwartkruis zijn mening niet te herzien. "Ik blijf erbij dat Haan en Thijssen niet bij elkaar passen. Ook na wat ik hier af en toe heb gezien. Nee, op dit punt verwijt ik mezelf niets er is niemand, die dat uit mijn hoofd kan praten Danig Jan Zwartkruis had voor de wed strijd tegen Tsjechoslowakije zijn elftal danig omgegooid. Arie Haan die in het duel met West- Duitsland twee kardinale fouten maakte, werd uit de ploeg gela ten. Ook Huub Stevens, die nimmer schitterde doch ook niet faalde, zat in de dug-out. Dat Kees Kist eveneens te licht be vonden werd. lag voor de hand. De koningsschutter van AZ, die met veel tam tam naar Italië was gekomen - op zoek blijkbaar naar Een uur voor de slotpartij in Groep 1 van het Europese kampioen schap kon Derwall in de cata comben van het Turijnse voet balstadion de handen van zijn spelers schudden. Duitsland was door het gelijke spel in Milaan zeker van de finale. Zijn mannen konden het karwei ontspannen gaan afmaken. Het gebeurde niet dank zij Grieks elan en Duits onvermogen. Nul nul, een afgang van de eerste or de. Zorgen hoeft de Duitse bondscoach zich echter niet te maken: dit Duitse elftal maakt geen uitzondering op al die ande re, als men er moet zijn dan is Voor het resultaat van Nederland- Tsjechoslowakije bekend was had trainer Panagoulias de wed strijd al gedegradeerd tot oefen partij. Immers van het elftal dat miljoenen lires - had in de voor gaande wedstrijden weinig van zijn zogenaamde klasse laten zien. Dick Nanninga, de pinch- hitter van Oranje, zou als storm ram moeten fungeren tegen de Tsjechen. Het snode plan misluk te, omdat reeds na twintig minu ten spelen Nanninga zo hard door Vojacek werd neergelegd, dat hij geen stap meer kon verzetten. In de pauze werd hij terecht uit de ploeg gehaald. Met Arie Haan in zijn plaats liep het beter, maar de Tsjechische muur bleek niet te slechten. Deze uit schakeling zal ongetwijfeld con sequenties hebben. Jan Zwart kruis heeft zich in Italië niet ge presenteerd als een coach die precies wist waar hij mee bezig was. Toen zijn elftal in Oostenrijk gestalte kreeg, weigerde hij per tinent de anderen nog een kans te geven. Frans Thijssen, die in Leipzig een van de steunpilaren was van Oranje - waar de kwalifi catie voor. Italië werd bewerk stelligd - was het grote slachtof- zaterdag de strijd tegen Tsjecho slowakije aanbond behielden drie mensen hun plaats. Midden velder Kouis, verdediger Liva- thinos en spits Mavros. Een Griekse B-ploeg dus tegen een Duits elftal waarin Bernd Cull- mann terugkeerde als midden velder, waar Bernd Förster lin kerverdediger speelde en Casver Memering optrad als linkerspits. Dietz, de tegen Oranje uitblin kende Schuster en schutter Al- lofs kregen van Derwall rust. Geschenk FC Koln-libero Cullmann werd ge tooid met de aanvoerdersband, een gebaar van de coach dat niet anders uitgelegd kan worden als een afscheidsgeschenk. Na zijn twee slordigheden in het duel te gen de Tsjechen kreeg Cullmann fer. Pas in de laatste wedstrijd kreeg hij zijn kans. Thijssen heeft tegen Tsjechoslowakije laten zien, dat hij ten onrechte uit de ploeg is gelaten. Na een minuut al dreef hij met een prachtige solo een wig in de ver dediging van de Tsjechen. Dat moment zei Zwartkruis, 'was bepalend voor het verdere ver loop van de wedstrijd. Als dat een doelpunt wordt halen we Napels wèl. We hebben het geluk niet meegehad Met deze woorden miszegde de bondscoach niets. Echter in de voetbalsport is het bekend dat alleen de ploeg die goed speelt het geluk aan zijn zijde heeft. En goed voetbal heeft deze selectie in Italië niet laten zien. Indien Zwartkruis van de KNVB het vertrouwen krijgt zal hij met een volledige nieuwe groep van start moeten gaan. Het bouwen kan wel beginnen. Maar de toekomst is onzeker. Het einde van tien jaar topvoetbal is een feit. Dat waren de lessen van Napels en Milaan. De eindstand in groep 1 is: W -Duitsland 3 2 1 0 5 4-2 Tsj.Slowakije 3 1113 4-3 Nederland 3 1113 3-3 Griekenland3 0 12 11-4 de zwarte piet toegeschoven. "Die mag nooit meer in het natio nale elftal spelen", was de een sluidende conclusie van de Duit se pers. Derwall, lang de be schermer van de 31-jarige verde diger, ziet dat inmiddels ook in en besloot daarom het volstrekt on belangrijke partijtje tegen de Grieken tot afscheidsfeest van Cullmann te bombarderen. Drie fitte mannen heeft Derwall zondag in de finale, maar ook de overige acteurs die wel uitkwa men zullen snel herstellen van de geringe inspanningen. Wat dat betreft hebben de Westduitsers een belangrijke voorsprong op hun tegenstander in de eind strijd. België en Italië hebben een dag minder om bij te komen en die landen zullen zich meer in het zweet dienen te werken dan de Germanen. Een ander voordeel voor de Duitsers, zij speelden in het met 13.000 mensen bezette stadion in Turijn onder Westeu- ropese temperaturen, terwijl het in Rome en Napels, waar groep 2 zijn slotwedstrijden afwerkt, veel warmer zal zjjn. Zonder inzet en met het voorko men van blessures als hoofddoel kon de hoop op een aantrekkelijk voetbalavondje wel worden ver geten. De Griekse spelers brach ten met hun enthousiasme de Duitsers meerdere keren in de problemen, de andere partij was via Horst Hrubesch drie keer dicht bij een doelpunt en ook Rumenigge had de openingstref fer op het hoofd. Inzet Dank zij de veel grotere inzet kon den de mannen van Panagoulias het verschil in kwaliteit de eerste helft gemakkelijk compenseren. KNVB-coach Ron Groenewoud: "De Grieken zorgden nog voor de aardigste momenten, de Duitsers waren onvoldoende geconcen treerd". Na rust mocht Miroslav Votovan (Borussia Dortmund) beginnen aan zijn tweede interland. Bernd Förster, ook al vervangen tegen de Tsjechen, kon de douche op zoeken, later kwam Karl del Haye voor Rumenigge. Het beeld van de partij veranderde niet. Grie kenland posteerde opvallend was tot allerlei redelijke activitei ten in staat, dankzij de vrijheid die de opponent hen gaf. Duits land kreeg door de offensieve in stelling van de uitgeschakelde Grieken alle ruimte in de voor hoede. Er werd geen gebruik van gemaakt. Rumenigge mikte de bal naast de paal. Het was de laat ste mogelijkheid, voor de rest dicteerden de Grieken het spel. De voornamelijk Duitse toeschou wers hielden zich gedurende de hele tweede helft bezig met het scanderen van de namen van de afwezige spelers, met uitsluiten van Muller en Cullmann. Zij konden zich terecht weer eens de verliezende partij noemen. Het is niet de eerste keer in dit kwalita tief zwak bezette toernooi. Paul Breitner, de middenvelder van landskampioen Bayern Mun- chen lijkt gelijk te krijgen. "Al die knappe resultaten zeggen niets over de kracht van het Duitse elf tal. Ze hebben het geluk dat de andere toplanden ook een crisis doormaken. Eén-oog is koning in het land der blinden Geblesseerden naar ziekenhuis MILAAN - René van de Kerkhof en Dick Nanninga, die beiden geblesseerd uitvielen, zijn na af loop van de wedstrijd tegen Tsje choslowakije met bondsarts Frits Kessel naar een ziekenhuis in Milaan gegaan om foto's te laten Nanninga had een scheen beenblessure en René van de Kerkhof een open wreef, waar het bloed uit gulpte Kessel: "Er is. dacht ik, niets ge broken".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15