LEIDSCH DAGBLAD Rijk moet broekriem aanhalen Heroïne- dealers gepakt Bewoners gezocht na explosies Lente ii vandaag Politie maakt einde aan gijzeling Graz W Meubelfabriek mt Oisterwijk Drie gevangenen ontsnapt Twee in Leiden en vier in Den Haag Hoogste amateur- titel voor Noord wij Voorjaarsnota 1980: Tass: „China en YS bereiden invasie in Afghanistan voor toonaangevend in eiken DINSDAG 17 JUNI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G Koopman Hooldredacteur AAM Schuurmans Ad| -hooldredacteur R D Paauw 36192 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie cotolon (Van e r verslaggevers) LEIDEN - De Leidse politie heeft in samenwerking met de poli tiekorpsen van Amsterdam, Den Haag en Breda en de Centrale Recherche Informatiedienst, een zestal heroïnehandelaren ingerekend. De zes zijn vorige week donder dagavond aangehouden. Van ochtend zijn zij voor de officier van justitie geleid. In het huis van één van de ver dachten, aan de Jacob van Cam- penlaan in Leiden Zuid-West, is een koffer met twee kilo heroine gevonden De heroïne, afkomstig uit China, vertegenwoordigt een waarde van rond de 350.000 gulden. Be doeling was dat de heroine ver der in Leiden en omgeving zou worden verhandeld. Rond zeven uur donderdagavond hebben rechercheurs uit Leiden en Amsterdam een inval gedaan in een woning aan de Jacob van Campenlaan. Zij troffen daar de koffer met heroine aan. Twee Leidenaren, de 24-jarige J.P. en de 26-jarige G.J., werden gearresteerd. De twee heroïne handelaren werden door de in val volkomen verrast en hebben nauwelijks verzet gepleegd. Kort daarvoor werden in Den Haag in verband met deze zaak nog vier mannen aangehouden. Een 21-jarige inwoner van Ca- pelle aan de IJssel, een 22-jarige Rotterdammer, een 35-jarige inwoner van Breda en een 28-ja rige Duitser. Zij zijn na hun aanhouding overgebracht naar Leiden waar de zes dealers wer den verhoord. In de kleedkamers nemen de Noordwijkers een fris voorschotje op het kam pioensfeest. Boven v.I.n.r.: Frans van der Veen, Sjaak Sluys, Timo Gerlof, Jan-Willem Bogers en Jan-Siem Klinkenberg. Onder v.I.n.r.: Rob Suttorp, Albert Spaanderman, John van Dijk en Siem van Beve- ren. „Zij verkeren in kringen, die iets niet explosieven uitstaande hebben AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse politie zoekt na een serie explo sies, die gisterochtend een woonhuis in Amsterdam heeft verwoest naar de bewoners van de tweede verdieping. Het vermoe den bestaat dat zij explo sieven in huis hadden. Er is in het puin van het totaal ver woeste huis weliswaar nog niets gevonden dat in die richting wijst, maar de vier explosies die omstreeks kwart over vier in de ochtend tot ver buiten de buurt te horen waren, waren sterker dan bij het exploderen van gasflessen bijvoorbeeld mogelijk zou zijn. De politie, speciaal de dienst over vallen en terreurbestrijding, wil in het belang van het onderzoek slechts de summiere mededeling kwijt dat de twee gezochte bewo ners, de 35-jarige vrouw C. B. en de 38-jarige man H. J. W., ver dacht zijn omdat van hen bekend is „dat zij verkeren in kringen die iets met explosieven uitstaande hebben". De speuractie naar het tweetal strekt zich uit over het hele land, maar ook dat noemt de politie een gebruikelijke proce dure. Bij de explosie en de felle brand die onmiddellijk daarna uitbrak hebben alle bewoners zich kun nen redden. Het echtpaar op de derde verdieping verbleef op een camping. De eigenaar van het huis, een schilder die beneden woonde, kon met zijn zoon de straat op. Twee vrouwen die op de eerste verdieping woonden zijn uit het raam gesprongen, een van hen ligt in het brandwonden ziekenhuis in Beverwijk, de tweede in het Wilhelmina Gast huis in Amsterdam. Het paar dat op tweehoog woonde, heeft zich ook via een sprong aan de achterzijde kunnen redden en is met verwondingen naar het Wilhelmina Gasthuis gegaan. De verwondingen waren echter zo licht dat zij na behandeling kon den vertrekken. Sindsdien zijn zij spoorloos. DEN HAAG (GPD) - De ministe ries hebben de eerste maanden van 1980 „verontrustend" veel méér uitgegeven dan in hun be grotingen voor dit jaar was opge nomen. Dit ondanks de uitgaven- stop die ongeveer zeven weken heeft geduurd. Daarom zullen nu de uitgaven van de departemen ten strak aan banden worden ge legd. Het financieringstekort van het Rijk is met 13,7 miljard gulden ruim 1,7 miljard hoger uitgeval len dan vorig jaar in de Miljoe- 20 PAGINA'S WENEN - Na meer dan 20 uur is een Oostenrijks gij zelingsdrama in Graz vanmorgen tot een einde gekomen toen een scherp schutter van de anti-ter reurorganisatie Cobra de Joegoslavische gijzelaar Josef Kis Lukac dood schoot. De Joegoslaaf hield sinds gister middag 12 uur 23 gijzelaars, on der wie drie kinderen Mevanuen in de wachtkamer van een huisarts in het centrum van Graz. De ont knoping kwam toen een van de gegijzelde patiënten, de 21-jarige Harald Krampash de Joegoslaaf van achteren probeerde te over- Wisselvallig Enkele buien, ook af en toe zon. Mini mumtemperatuur circa 11 graden. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Matige aan de kust af en toe krach tige wind tussen zuid en west. (Opgemaakt om 11.15 uur.» Zon op: 5.15 uur; onder: 22.03 Hoogwater te Katwijk om 7.49 en uur, laagwater om 3.41 en 15.59 u meesteren, waarop de gijzelaar met zijn dubbelloops repeteer geweer een schot afvuurde dat gelukkig geen van de gegijzelden in de volle wachtkamer trof en in de muur bleef steken. Op het geluid van het schot stormden soldaten van de anti terreureenheid binnen die giste ren de ruimte rond de wachtka mer waren binnengeslopen en schoten de Joegoslaaf dood waarbij een paai van de patiënten lichte verwondingen opliepen. Ook de 21-jarige doktersassistente Sonja Dietl, die tijdens de gijze ling de communicatie met de cri sisstaf onderhield en bood schappen van de Joegoslaaf doorgaf aan de autoriteiten kreeg een lichte schotwond. De huis arts zelf zag maandag kans te ont snappen en ontkwam via een brandladder van de gealarmeer de brandweer. Lukac, die het dubbelloopsgeweer gistermorgen kort voor het dra ma begon had gekocht eiste een gesprek met buitenlandse cor respondenten over zijn ontslag uit de machinefabriek in Graz, waar hij werkte als lasser. De on gehuwde 35-jarige man, is vroe ger al onder psychiatrische be handeling geweest. Hij eiste ook gesprek met dri Alle stoppen sloegen gister avond door in de slotfase van de beslissingswedstrijd om de algemene amateurtitel tussen Noordwijk en Xerxes (3-2 na 0-2). De Rotterdammers toonden aan slechte verliezers te zijn in het van spanning bol- staande duel. Xerxes-speler Kievit verloor voor de ogen van de ruim vierduizend toe schouwers zijn zelfbeheer sing en diende de naar Tel star vertrekkende Sjoerd Boot een klap onder de gor del toe. Nadat Boot een duwbeweging had gemaakt en Kievit nog maals een poging tot slaan deed konden beiden ver trekken. Het weerhield Noordwijk er echter niet van op het terrein van rivaal Quick Boys een geslaagde greep naar de hoogste amateurtitel te doen. De vertrekkende trai ner John Eelman sloot zijn Noord wijk-periode daarmee exact op dezelfde wijze af als hij zeven jaar geleden naai de badplaats kwam: met een landskampioenschap. PAGINA 9 Stroper dreigt binnenvisser nek om te draaien. PAGINA 11 Kamer benieuw d naar effect steun aan bedrijven. PAGINA 17 Theo Koomen kan niet bui ten de microfoon. PAGINA 5 77 MOSKOU (AFP/UPI) - Het Russi- tweede lïon sche persbureau Tass heeft van- "opstandelin daag gemeld dat er een "in- vasieplan" bestaat om het erond- Militairen gebied van Afghanistan uit ver schillende richtingen btmnen te vallen". Chinezen en Amerikanen zouden het plan hebben opgesteld, waarvan het bestaan - aldus Tass - toegegeven is door "ge vangengenomen Afghaanse bandieten". Het persbureau beschuldigde Chi na ervan dat het "zijn inmenging in de aangelegenheden van het soevereine Afghanistan uit breidt" en dat de Chinees-Af- ghaanse grens met een lengte van 70 km. een "voortdurende span- ningshaard" is. China speelt onder een hoedje met Pakistan, aldus Tass. Niet alleen coördineren beide landen de oe fening van "Afghaanse bandie ten" op beider grondgebied, maar ook heeft Peking al tot een bedrag van vier miljard gulden militaire steun gegeven aan de Pakistanen, aldus het Sowjet- persbureau. Tass had gisteren Iran al gewaar schuwd dat-het zijn grondgebied niet mag laten gebruiken als een De Sowjet-Unie stuurt dagelijks meer dan twintig vliegtuigen met militairen naar Kabul, zo heeft de "Times,, vandaag gemeld. Vol gens de Britse krant ligt het aan tal Russische soldaten op Af ghaanse grondgebied nu boven de 110.000 man. Had het Rode leger in mei vijf ge motoriseerde divisies in Afgha nistan, nu ligt dat aantal op zeven, die over het gehele land zijn ver spreid", aldus de speciale ver slaggever van het blad. nennota werd voorzien en ook nog 52 miljoen hoger dan de stand na de doorberekening van de Ombuigingsnota 1980. Dat staat in de Voorjaarsnota 1980, het tussentijdse begrotingsover zicht van het Rijk. die vanoch tend door minister Van der Stee (financien) is gepubliceerd. De ministeries zullen tot het einde van dit jaar moeten zien uit te komen met de op hun begrotin gen staande gelden. Extra wen sen moeten binnen die grenzen worden opgevangen. Slechts op enkele posten is een uit gavenstijging toegestaan tot een totaal van 1 miljard. Zo is 100 miljoen uitgetrokken voor enkele onderwijsvoorzieningen, 90 mil joen voor de oplossing van de problemen in Lekkerkerk, 100 miljoen voor steun aan de Ne derlandse lucht- en ruimte vaartindustrie, 100 miljoen voor steun aan individuele bedrijven en 240 miljoen voor verbetering van de aow en aaw. Overigens meldt Van der Stee ook meevallers in de belastingsfeer ter hoogte van 655 miljoen gul den. Met name de omzetbelasting (btw), motorrijtuigenbelasting en in voerrechten brengen meer op dan was voorzien. De loon- en in komstenbelasting daarentegen draagt - mede door de loonmati ging - minder bij aan de inhoud van 's Rijks kas. Daarnaast heeft de Staat ook 550 meer ontvangen door o.a. de hogere winst van De Nederland- sche Bank (205 miljoen), de ver koop van speciale inhuldigings- munten (105 miljoen) en een ver betering in het wao-systeem (88 miljoen). Samen met de hogere belastingopbrengsten dekt dat vrijwel volledig het extra miljard aan uitgaven. t hij i dat deze hem slecht behandeld had In ruil voor dat gesprek zei hij de drie kinderen, tussen twee en vijf jaar, te willen-vrijlaten. ROTTERDAM (ANP) Uit het huis van Bewaring in Rotterdam zijn het afgelopen weekeinde drie ge vangenen ontsnapt. Het ministe rie van justitie in Den Haag be vestigde vandaag dat de drie via een raam in de spoelkeuken de benen namen, nadat zij eerst de tralies hadden doorgezaagd Volgens justitie k- >nden de drie, die als hulp werkzaam waren in de spoelkeuken, vluchten omdat er op dat moment onvoldoende toe zicht houdend personeel in de buurt was. Dat personeel bevond zich op de luchthaven Zestien hoven. waar in verband met een verbouwing in het Huis van Be waring de warme maaltijden voor de gevangenen worden bereid. De ontsnapte gevangenen zijn dc 31-jarige R.H.. de 27-jarige E.B. en de 20-jarige R.H. Zij zaten in afwachting van hun berechting in voorarrest op verdenking van diefstal en poging tot doodslag. De politie is een omvangrijke speuractie naar de gevluchte ge detineerden begonnen. Tot van middag was het drietal echter spoorloos. 4 weken lang net ÏIDSC H DAGBLAC Ier kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mi| aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats' Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld m een open envelop r postzegel opsturen naar Leidsch Dagbiac. intwoordnummer 214 2300 VB l

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1