Oranje ten onder door concept I ,We hebben op het middenveld gefaald Griekse kaars bijna opgebrand JAN ZWARTKRUIS: STAND IN GROEP 1 Krol: „Ik geloof dat ik niet voor Rome zal gaan spelen Westduitsers maken dankzij zege sprong naar Rotne Kansloze 3-1 nederlaag tegen Tsjechen MAANDAG 16 JUNI 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT UEFA heeft kritiek op arbiter Wurz ROME (ANP) - De Oostenrijker Friedrich Seipelt, de voorzitter van de scheidsrechtercommissie van de Europese voetbalbond UEFA), heeft ongemeen felle kri tiek uitgeoefend op de leiding van Robert Wurz in de wedstrijd lus sen Nederland en West-Duits land. In de eerste helft heeft Wurz onbegrijpelijk veel fouten ge maakt. Na rust heeft hij in eerste instantie Nederland een straf schop onthouden en vervolgens heeft hij er één toegekenddie juist geen penalty was", aldus Seipelt. Voorts liet de Oostenrij ker weten, dat de Franse arbiter uit de Elzas nauwelijks kans heeft, vooral na de zwakke verto ning in Napels, als scheidsrechter op te treden in de finale van het toernooi om het Europees kam pioenschap. Duitse doelwachter Schumacher. De spelers zouden elkaar niet kussen. NAPELS (GPD) - Het heeft de Westduitse bondscoach Jupp Derwall minimaal een nachtrust gekost, zoals hij aan de voor avond van de sleutelvvedstrijd in groep A van het Europese lan- denkampioenschap in Italiè, de wedstrijd tussen West-Duitsland en Nederland in het St. Paolo- stadion van Napels, vertelde, om zijn team te herstructureren. In de eerste wedstrijd tegen de Tsje chen zette Derwall de FC Koln- voorstopper Bernd Cullmann in, terwijl Uli Stielike - zeker na de oefenwedstrijd tegen Bayern Munchen vlak voor de afreis van de Duitsers naar Rome - de meest aangewezen man leek om de post van laatste man in te nemen. Derwall oordeelde evenwel dat hij zowel tegen de technisch sterke als tegen de strijdvaar MILAAN (GPD) - De berichten over een tijdelijke overeenkomst tussen Ruud Krol en de Italiaanse voetbalclub AS Roma zijn zo niet onjuist dan toch veel te voorbarig. Dit is althans het antwoord van de Oranje-aanvoerder op de vraag of hij in de winter maanden in Italië zal voetballen. „Roma wil mij inderdaad graag hebben en ik zelf heb ook wel interesse, maar ik geloof niet dat het ooit tot een contract zal komen. Daarvoor zijn de problemen, die moeten worden overwonnen voordat een over eenkomst kan worden gesloten, volgens mij veel te groot", aldus Krol. Volgens Krol zal zijn huidige werkgever, de Vancouver Whitecaps, onmogelijk aan de wensen van Roma te gemoet kunnen komen. „Vancouver moet beslissen. Als ik daar terugkom, zal ik ze over de belangstelling van Roma inlichten en daarna moeten beide clubs het maar uitzoeken. Het grootste probleem is dat Roma mij per 1 oktober wil inlijven. En ik ben in feite pas eind oktober beschikbaar. De competitie in de VS is dan wel allang afgelopen, maar in verband met vriendschappelijke wedstrijden zal ik ongetwijfeld tot eind oktober moeten blijven". Ook over de looptijd van een eventueel tijdelijk con tract zullen er moeilijkheden ontstaan. Krol: „Roma wil mij zes maanden houden, maar als ik tijdig in Vancouver terug moet zijn voor de voorbereiding op het nieuwe seizoen, is dat te lang. En verder wil ik ook nog een vakantie voor mijn gezin en mijzelf in bouwen. Ook dat zie ik als een struikelblok. Alles bij elkaar geloof ik niet dat ik voor Roma zal gaan spe len". dige Nederlanders Stielike op het middenveld meer dan nodig zou hebben, wilde West-Duitsland zich tegen die beide opponenten op het middenveld staande hou den. Na de erg povere prestatie van Cullmann in de Westduitse EK-ouverture. nam Derwall dan toch de gok om Stielike tegen Nederland vanuit het midden veld naar de liberopositie de diri geren en Cullmann tot reserve- speler te degraderen. Die beslissing van Derwall bleek achteraf geen gok en geen nachtmerrie waard. West-Duits land had Stielike op het midden veld helemaal niet nodig, omdat Nederland daar door Briegel, Schuster en Hansi Muller (en la ter door Magath) volkomen werd overspeeld. „Juist in die linie hebben wij na drukkelijk gefaald", stelde Oranje-bondseoach Jan Zwart kruis naderhand bedremmeld. „Dat internationaal gerepu teerde spelers zich daar zo sim pel laten wegspelen, dat is voor mij de grote deceptie van deze wedstrijd geweest. Geen mo ment is het Oranje-middenveld erin geslaagd zijn opdrachten uit te voeren, die ik ze had gege ven. Men bleef steeds achter de bal, er werd niet gejaagd, er werd niet gestoord en er werd ontzaglijk veel balverlies gele den. Hoewel ik erop had aange drongen dat juist het midden veld vanaf de eerste minuten het initiatief moest nemen, is daar. totaal niets van terecht geko men. Ik vind dat dit Oranje zich teveel heeft aangepast aan de Duitsers. Er werden, kortom, veel te veel concessies gedaan aan de eigen kwaliteiten". De Westduitse middenvelders kre gen van hun Nederlandse oppo nenten alle vrijheid. Jan Zwart kruis had verordonneerd dat er op zonedekking gespeeld zou moeten worden. Maar Stevens, Haan en Willy van de Kerkhof gaven de Westduitsers daarbij echter toch zoveel vrijheid, dat de Duitsers niet alleen de bal in alle rust konden aannemen, maar bo vendien ook nog eens ruime tijd konden nemen om een vrijstaan de medespeler op te zoeken. Pas toen halverwege de tweede helft Frans Thijssen in de ploeg kwam voor de volledig falende Kees Kist, kreeg Oranje iets meer greep op het middenveld, hoewel daar evenwel onmiddellijk aan moet worden toegevoegd dat de Westduitsers zich op dat moment met een 3-0-voorsprong al vrij ze ker van de eindoverwinning waanden. Willy van de Kerkhof, die tot nu toe het enige 'echte' doelpunt (de an dere twee werden uit strafschop pen gescoord) in de tweede ge speelde wedstrijden maakte: „Het wegvallen van Hoven kamp was voor ons een geweldige klap. Daardoor moest het team anders worden geformeerd om Rum- menigge af te schermen". Wat na tuurlijk pure lariekoek is, want ook in de eerste helft - met Ho- venkamp - werd het Nederlandse middenveld volledig gedegra deerd, zodat West-Duitsland op een erg simpele manier zijn 17e achtereenvolgende overwinning onder het bewind van Jupp Der wall kon boeken. Arie Haan erkende wel zonder meer dat de Nederlandse mid denlinie erg pover had gespeeld. „Ik geloof dat er een paar elemen taire zaken over het hoofd zijn ge zien. Doordat Kist zich vrij vaak liet terugzakken liepen we m feite met vier middenvelders te spe len. Vier middenvelders, die bo vendien allemaal erg offensief bezig wilden zijn. Op de momen ten dat Kist werkelijk in de spits stond kwamen de Duitsers er met vier man tegelijk uit, waardoor wij een man tekort kwamen en zij de openingen op links en rechts konden maken". NAPELS (GPD) - De opdracht was duidelijk. Met de eigen kwaliteiten als uitgangspunt diende Oranje de Westduit sers tot capitulatie te dwingen. Over eventuele aanpas singen aan het spel van de opponent, mocht niet worden gedacht, laat staan over gepraat. Het Nederlands elftal is, zo werd geredeneerd, immers al vele jaren op z'n sterkst als het zijn eigen spel speelt. Het heeft veel weg van hoogmoed, maar daarin valt moeilijk te gelo ven. Na de zwakke vertoning te gen de Grieken was daar geen enkele aanleiding voor. Het was eerder een misrekening van de eerste orde, die Nederland zo duur kwam te staan. West- Duitsland maakte via Oranje de sprong naar Rome en deed dat met veel meer gemak dan de cij fers 3-2 doen vermoeden. Bondscoach Jan Zwartkruis ver weet zijn spelers de instructies niet te hebben uitgevoerd, maar in de eerste plaats moet worden vastgesteld, dat die instructies onjuist waren en ook waren ge baseerd op een verkeerde uit gangsstelling. Oranje beschikt al geruime tijd niet meer over vol doende kwaliteiten om zich niets aan de tegenstander gelegen te la ten liggen. En Oranje heeft al he lemaal niet het spelersmateriaal dat de keus om Dietz en de zijnen zaterdagavond met zonedekking tegemoet te treden, rechtvaar digt. Zie daar de kernpunten, die ver antwoordelijk zijn voor de af gang. En hoe ernstig de rekenfou ten van de bondscoach wel wa ren, werd duidelijk gemaakt dooi de twee treffers, die Nederland van een 3-0-achterstand op 3-2 brachten. Toen namelijk bleek, dat de Westduitsers meer door de falende tactische aanpak van Zwartkruis keurkorps dan als gevolg van de eigen capaciteiten zo ver hadden kunnen weglopen. En met een beetje minder fortuin zou de marge niet pas na 21 minu ten in de tweede helft, maar al voor het afsluiten van het eerste bedrijf tot drie treffers zijn opge lopen. Waarmee gezegd wil zijn, dat het eindresultaat voor Oranje nog een uiterst geflatteerd beeld liet zien. Initiatief „De Duitsers hebben lange tijd het initiatief naar zich toe getrokken en daar hebben wij in gefaald analyseerde Zwartkruis. Het is natuurlijk ook waar, dat vrijwel alle Nederlandse spelers (ook de voor de geblesseerde Hovenkamp na rust ingevallen pinch-hitter Nanninga) hope loos slecht liepen te voetballen. „Er was te weinig durf, er werd teveel balverlies geleden, de ta ken werden niet uitgevoerd, er werd gestoord als het niet moest en niet gestoord als het wel moest, we hebben teveel conces sies gedaan aan ons tactisch plan, het middenveld draaide niet, er werd teveel ruimte ge geven, de jongens hadden geen bluf en er was onvoldoende ge duld bij de opbouw". Het waren allemaal ware woorden van Zwartkruis, die daarmee in feite de tekortkomingen opsomde, die zijn formatie totaal onge schikt maakten voor het uitvoe ren van zijn strijdplan. Oranje is nu dus internationaal sterk teruggevallen. Als die reali teit wordt aanvaard, dan kan - bij wijze van spreken - morgen al te gen Tsjechoslowakije, dat na de 3-1-zege op Griekenland aan een puntenverdeling genoeg heeft om zich voor de strijd om de der de en de vierde plaats de kwalifi ceren, aan de herbouw worden begonnen. Daarbij dient dan bij zondere aandacht te worden ge schonken aan de hardheid van vele spelers. Alleen op dat punt wist Oranje zaterdagavond de toch ook Hink uitdelende West duitsers te overtreffen. De herbouw zal uiteraard ook slachtoffers vragen. Van aan voerder Krol, die wel hard werk te, maar weer niet domineerde, was al bekend dat hij diende te worden vervangen. Voor Haan is plaats. Met zijn spel tegen de Westduitsers solliciteerde hij nu al naar een bedankbrief. Derde doelman Hans van Breukelen verwoordde met een vloek en de vraag waar de middenvelder nu bleef met zijn grote mond, het ongenoegen in de spelersgroep over Huuns optreden. En voor Rep, die overigens lang niet de slechtste was, zal er ook geen plaats meer zijn. Voordeel De overige selectiespelers kunnen hun voordeel doen met de les, die zij zaterdagavond van West- Duitsland kregen. De equipe van Derwall, die voor de zeventiende keer op rij ongeslagen bleef, kan zeker nog niet als een superfor matie worden gezien, maar er zit zonder meer toekomst in. De wij ze waarop de zwakte van Oranje werd afgestraft, onderstreepte die positieve prognose, als zal Derwall zich moeten bezinnen over de onnodige terugval, die Nederland in staat stelde in de slotfase dreigend terug te ko- Dat gebeurde in de laatste elf minu ten toen er eindelijk enige bruta liteit in het spel van de tweevou dige vice-wereldkampioen kwam. Het te late herstel werd overigens wat in de hand gewerkt door arbiter Wurtz, die de duide lijk buiten het strafschopgebied begane overtreding van Mat- thaus (zes minuten eerder inge vallen voor Dietz) tegenover de doorgebroken Wijnstekers met een strafschop honoreerde. Rep mocht dit keer het vonnis vol trekken, omdat Kist inmiddels was vervangen door Thijs- De Franse scheidsrechter, die erg veel onvriendelijkheden tussen verschillende Nederlandse en Westduitse spelers met de mantel der liefde had bedekt, had Oranje overigens kort na rust bij een 1-0- stand een strafschop onthouden toen René van de Kerkhof door Stielike buiten de regels om was afgestopt. Met het geven van een indirecte vrije trap trad ook Wurtz die regels met voeten. Bij het ontwaken zal de werkelijk heid hard zijn. Tsjechen en Ne derlanders strijden in Milaan om een reisje naar Napels, waar za terdag om de troostprijzen wordt gestreden. Beste uitzicht in dat gebeuren hebben de Middeneu ropeanen. Ze kenden het resul taat van de Duits-Nederlandse burenruzie en de eis van coach Venglos was dan ook simpel: winnen van de Grieken met twee doelpunten verschil. De op dracht werd uitgevoerd (3-1) en dat betekent voor Oranje dat men genavond door het slechtere doelsaldo (3-3 tegen een positieve 3-2 voor de Tsjechen) moet win nen om een vervroegde terugreis te ontlopen. Een probleem hoeft dat volgens Zwartkruis' assistent Ger Blok niet te zijn. „Gebeurt het jagen op de bal perfect, dan kunnen we de Tsjechen aan. Vooropgesteld dat de wil om te winnen er is en de Allofs Nederland, dat voor rust in de ne gentiende minuut door een doel punt van Allofs op een 1-0-ach- terstand was gezet, verdiende ook niet op gelijke hoogte te ko men. Meer in overeenstemming met de verhoudingen waren de tweede - na fataal balverlies van Haan - en de derde Duitse doel punten, die eveneens door Allofs (resp. de 14e en 21e minuut) wer den geproduceerd. Na de treffer van Rep veranderde het spel- beeld echter zodanig, dat de Westduitsers nog in de proble- Vijf minuten voor het verstrijken van de officiële speeltijd werd het zelfs door een bijzonder fraai af standsschot van Willy van de Kerkhof 3-2. De resterende tijd was te kort voor Oranje om (on verdiend) alsnog op gelijke hoog te te komen. En ook daarbij speelde Wurtz een merkwaardige rol. Ondanks het feit, dat er veel onderbrekingen hadden plaats gevonden, liet hij nog geen mi nuut langer doorspelen. Mocht hij daarmee de gelijkmaker heb ben voorkomen, dan is dat zeker een kwestie van gerechtig heid. instelling juist is. Hoor ik dan Nanninga zeggen dat hij een plaats in de ploeg opeist, dan denk ik dat we op de verkeerde weg zijn". Jagen op de bal, het lijkt een uitste kend wapen om de Tsjechische meesters van de techniek te ver schalken. De Griekse aanvallers Mavros. Anastoupoulos en Kos- tikos wisten er flinke wonden mee te veroorzaken in de door li bero Ondrus zwak geleide defen sie. Verdediger Gogh, twee keer speelde hij in een interland Rummenigge uit de wedstrijd - en Nederland weet dat dat een verdienste is werd nu gedold door Anastoupoulos niet toe vallig de beste Griek. Hij kwam woensdag tegen Zwartkruis' équipe slechts een half uur bin nen de lijnen en had zich sneller hersteld van de vermoeienissen dun zijn ploeggenoten. De eerste helft was het nog te doen, daarna Panenka scoort de eerste Tsjechische treffer verlamde de vermoeidheid de le dematen van de Grieken. De kaars was na drie kwartier volle dig opgebrand, morgen tegen de Duitcrs zal het lichtje nog korter flikkeren. Blok: „Aan verlies van de Duitsers hoeven we nut t«- denken, die Grieken zijn op. Loopt het een beetje, dan maken de Duitsers er wel zeven, acht". Problemen Tsjechoslowakije werd voor rust danig in de problemen gebracht en dat ondanks een snelle voor sprong. Na zes minuten zette middenvelder Panenka zijn voet op kunstzinnige wijze tegen de bal en verraste doelman Kon- stantinou bij de eerste paal: 1-0. Een ideale uitgangspositie, om dat de Grieken geen muur voor eigen doel konden optrekken en de krachten dienden te gebrui ken voor aanvallende acties. Voor de defensie betekende dut een plons in het diepe, naar het leek met fatale gevolgen, Zdenek Nehoda raakte de paal. Panenka stuurde de ene schitterende pass na de andere in de richting van zijn voorwaartsen. Uit een daar van scoorde Vizek de tweede goal. Daarvoor had Mavros geprofiteerd van het zoveelste zwakke mo ment van de Tsjechische verde diging, die zich telkenmale ver slikte in de driftige baasjes uit Griekenland. De spits van AEK had ook de gelijkmaker op zijn hoofd, maar richtte enkele cen timeters naast het doel. De aardige eerste helft werd ge volgd door een zeer zwakke tweede. De Grieken konden niet meer en voor Panenka en de zij nen hoefde het niet meer nadat Nehoda in de 18e minuut de twee doelpunten verschil tot stand bracht. Volkomen ten onrechte schakelden de mannen van Venglos over op een behoudende tactiek, angstig dat het succes hen nog zou ontglippen. Vreugde bij de Tsjechen na 90 minuten. Venglos: „Ja. ik ben blij met deze overwinning. Mijn team heeft be ter gespeeld dan tegen de Duit sers Dat komt omdat de weers omstandigheden deze avond be ter waren dan woensdag aan het einde van de middag. We wilden toen best aanvallen, maar het ging niet". Een excuus dat Der wall eerder aanvoerde om zijn lafheid te bedekken. ROME (GPD) - De 3-2 nederlaag van Nederland tegen West-Duitsland had voor de Tsjechen dezelfde conse quentie als voor Oranje: het veroveren van de vetste prijs op het EK '80 kan alleen nog in een mooie droom worden beleefd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9