Lubbers met crisis over rente hypotheken PvdA wil CDA-fractie tot duidelijkheid dwingen CDA-kritiek op houdingVVDin abortus-kwestie Weer debat wapen vondst Nederlandse moeder: minste borstvoeding Liberale jongeren voor boycot Z-Afrika CDA eist tegemoetkoming kabinet MAANDAG 16 JUNI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - In vergelijking met andere landen blijken Nederland se moeders het minste borstvoeding te geven. Bijna de helft begint er helemaal niet aan en als er al borstvoeding wordt gegeven gebeurt het slechts kort. Van kinderen van drie maanden oud blijkt nog maar 10 procent de borst te krijgen. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Zweden waar 50 procent van alle drie maanden oude baby's borstvoeding krijgt. Zweden heeft de laagste zuigelingensterfte ter wereld. Dit bleek zaterdag in Utrecht op een "borstvoedingsdag" georganiseerd door de vereniging "Borstvoeding natuurlijk'Het congres werd be zocht door artsen, wijkzusters, consultatiebureau-artsen, vrouwen- en kinderartsen, verloskundigen, kraamverpleegkundigen en kraamver zorgsters. Volgens secretaris De Jonge van de vereniging (zelf kinder arts) is het voordeel van borstvoeding dat de zuijgeling met de moeder melk natuurlijke afweerstoffen tegen infecties naar binnen krijgt. Bo vendien ontwikkelt zich een goede moeder-kind relatie. Om het borstvoeden in Nederland te verbeteren pleit de vereniging voor een goede samenwerking tussen professionele hulpverleners onderling en met de moeders. Van grote betekenis is goede begeleiding tijdens de zwangerschap, speciale aandacht in de kraamkamer en goede hulp in de weken na de bevalling. Ook is volgens De Jonge, blootcontact tussen moeder en kind in de kraamkamer erg belangrijk. Bovendien is het het beste de baby zo snel mogelijk na de bevalling aan de borst te leggen. Overspannen moeder verdrinkt zoontje SINTJANSKLOOSTER (ANP) - De 35-jarige mevrouw A.S.V. van B. uit Sint Jansklooster, een dorp in de buurt van Giethoorn, heeft zaterdag haar vijf weken oude zoontje door verdrinking om het leven gebracht. Ze hield het kind zo lang in het kin derbadje onder water tot het dood was. Volgens de rijkspolitie ver keerde de vrouw in over spannen toestand. Zij heeft inmiddels een volledige be kentenis afgelegd. De vrouw zal worden voorgeleid aan de officier van justitie in Zwolle. Hoewel het drama zich reeds za terdagmiddag om drie uur heeft afgespeeld, kreeg de politie de melding pas zater dagavond laat via de dienst doende weekend-arts door. BREDA (ANP) - De onafhankelijke liberale jongeren organisatie voor vrijheid en democratie (JOVD) heeft zich op haar zomercongres ervoor uitgesproken dat Zuid-Afrika wordt geboycot. De JOVD gelooft dat de dreiging van een serieuze boycot voldoende druk op het Zuidafrikaanse regime zal uitoefenen om binnen een aanvaardbare termijn een einde te maken aan de apartheid. De Nederlandse verantwoordelijke politici zullen dan ook in de Verenigde Naties en in Europees verband stappen nemen die tot een dergelijke druk zullen leiden. Tijdens een anti-apartheidsmanifestatie in Arnhem heeft oud-minister Pronk gezegd, dat landen als Nederland het voortouw moeten nemen bij een eventuele olieboycot tegen Zuid-Afrika. Pronk zei het niet eens te zijn met minister van der Klaauw, die een eenzijdige boycot door Ne derland heeft afgeraden. "Van der Klaauwaldus Pronk, "denkt dat de andere landen ons voorbeeld toch niet zullen volgen. Wij hebben echter wel de hoop dat zo'n actie van Nederland opgevolgd zal worden vanuit andere landen in de wereld, zodat steun en kracht kan worden gegeven aan hen die strijden voor recht en gelijkheid in Zuid-Afrika op langere termijn". Zesentwintig organisaties hebben een advertentie ondertekend waarin op de Tweede Kamer een beroep wordt gedaan om de Nederlandse rege ring te verzoeken zich aan te sluiten bij de bestaande internationale boycot van Zuid-Afrika. Morgen zal de Tweede Kamer hierover verga deren. DEN HAAG (GPD) - CDA-fractieleider Lubbers heeft za terdag met een kabinetscrisis gedreigd, als het kabinet zonder meer blijft weigeren de aftrekbaarheid van de ren te op hypotheken van meer dan 400.000 gulden ter discus sie te stellen. „Dan hebben we geen kabinet", zei hij in een TROS-radiogesprek. Maar hij zwakte zijn dreigement daarna weer af door voor de VA- RA-tv te zeggen dat hij ..hoopt en verwacht" dat het kabinet tot enige toenadering bereid zal zijn. Zijn verwachting baseerde hij op gesprekken die hij met o.a. pre mier Van Agt heeft gevoerd. Het lijkt er dan ook op dat hij zijn dreigement niet waar zal hoeven te maken. Ook WD-leider Rietkerk uitte dreigende taal om die daarna weer wat te matigen. In een reac tie zei Rietkerk eerst dat de VVD het niet redelijk vindt als de hy potheekrente-aftrek wordt be perkt en dat de VVD aan eerdere beloften daarover vasthoudt. Maar daarna zei de WD-leider de beperking van „extreme aftrek mogelijkheden" bespreekbaar te achten. „Wij zijn bereid over de hele problematiek van de belas tingdruk voor het eigen huis te praten", aldus Rietkerk. Als het kabinet volgende week in het debat over de Hofstra-voor- stellen voor herziening van het belastingstelsel dus enige toe zeggingen doet om ip elk geval die „extreme" gevallen te beper ken, is de mogelijkheid van een vergelijk tussen CDA en kabinet zeker aanwezig. Heilige huisjes Lubbers sprak zaterdag over het „scheppen van heilige huisjes," wanneer het kabinet juist in deze tijd, nu er zwaar bezuinigd tnoet worden, de koopkracht van de laagste inkomensgroepen ter discussie staat en in het kabinet interne spanningen bestaan, de hypotheekrente onaangetast zou laten. „Dit is langzamerhand een stukje getuigenis geworden van waar het kabinet nu staat". Als het kabinet niet met voorstellen komt, dient het CDA zelf een mo tie in die om beperking van de rente-aftrek vraagt. „Linksom of rechtsom, hier is sprake van een ongewenste situatie die moet worden weggenomen", aldus Lubbers. VERDRONKEN - In de Grevelin- gen is zaterdagavond door twee pleziervaartuigen het voorover in het water liggende stoffelijke overschot gevonden van een Westduitse vrouw die in een bungalow in Den Osse vakantie hield. Volgens de waterpolitie in Dordrecht was de vrouw de 47-ja- rige Mariene Gisela Kieselstein- Hayn uit Bonn en is zij bij het verdronken. Het CDA vraagt al sinds oktober vorig jaar om het stoppen van de aftrek van rente op hypotheken boven vier ton. De VVD is daar absoluut tegen en heeft al diverse malen laten blijken hier een ka binetscrisis voor over te heb ben. Een CDA-motie die om beperking van de rente-aftrek vraagt, zal ze ker worden aangenomen. Lub bers zei zaterdag dat het CDA eensgezind over deze zaak denkt. „Het zou onverstandig zijn als het kabinet nu botweg nee zegt" Topsalarissen Het CDA wil er met deze harde op stelling tegenover het kabinet geen onduidelijkheid over laten bestaan, dat het kabinet niet alle financiële lasten op de lagere in komensgroepen alléén mag af wentelen. Zo zal de Tweede Ka mer morgen - door het herhalen van een eerder aanvaarde CDA- motie - het kabinet ook dwingen voor 1 juli nog met maatregelen te komen die vanaf die datum de salarissen van hoge ambtenaren en politieke ambtsdragers (zoals burgemeesters, wethouders, commissarissen van de koningin) beperken tot maximaal de hoogte van het ministerssalaris. Ook dat heeft het kabinet tot nog toe niet gedaan, met als argument dat het overleg met de betrokke nen nog niet is afgerond. „Die motie moet worden uitgevoerd", aldus Lubbers. DEN HAAG (GPD) - De WD had eerst naar het CDA moe ten stappen om te praten over de abortuswetgeving en niet naar de PvdA. Die handelwij ze heeft de oplossing van de abortuskwestie er „aanzien lijk veel moeilijker" op ge maakt. Dat zei de vice-voorzitter van de CDA-Tweede-Kamerfractie. Van Leijenhorst, zaterdag voorde VAR A-radio ..Ikvind het jammer dat de WD spoorslags naar de PvdA is gelopen". De CDA-fractie buigt zich woensdag over de abortus problematiek. Zij zal dan een standpunt moeten bepalen over de wijzigingen die minis ter Ginjaar (volksgezondheid) en minister De Ruiter (justi tie) in het regeringswetsont werp hebben aange bracht. Afgelopen week liep het over leg tussen PvdA, D'66 en VVD over gezamenlijke wij zigingsvoorstellen voor dit wetsontwerp stuk, omdat de socialisten keiharde garanties vroegen dat de WD die wij zigingsvoorstellen tot het bit tere einde, ook tegen een veto van het kabinet in, zou verde digen. Volgens Van Leijenhorst is hiermee de impasse rond de abortuswetgeving versterkt. Hij zei niet te begrijpen waar op de WD bij de PvdA te ra de is gegaan, nu het wetsont werp zo sterk in de richting van de WD-wensen was ge wijzigd. „De WD kon tevre den zijn. Zij had juist jui chend naar ons toe moeten komen". De CDA'er liet er geen ondui delijkheid over bestaan, dat het huidige wetsvoorstel voor de CDA-fractie onvoldoende is. Tal van punten zijn nog erg duister gebleven, zoals de verantwoordelijkheid van de arts. ..Daar moet eerst duide lijkheid over komen, wil het CDA het voorstel steunen", aldus Van Leijenhorst. Sportvliegtuig neergestort ARNEMUIDEN (GPD) - Op het vliegveld Midden-Zeeland is za terdagmiddag een eenmotorig sportvliegtuigje, bestuurd door de 48-jarige Henk Hagens uit Rot terdam, neergestort. Aan boord van het toestel, eigendom van de vliegclub Rotterdam, bevond zich ook zijn 19-jarige zoon. Va der en zoon overleefden het on geluk: zij werden slechts licht gewond. Het vliegtuigje dat vrijwel onmid dellijk na de start met een dave rende klap op de grond terecht kwam, werd geheel vernield. Waarschijnlijk waren de harde wind en eer paniekreactie van de piloot oorzaak van het ongeval. LEKKERKERK (ANP) - Ko ningin Beatrix stapt uit een ca ravan in Lekkerkerk waar één van de gedupeerde gezinnen uit de 'gifwijk' een tijdelijk onder komen heeft gevonden. De ko- ningin bracht zaterdag een be zoek aan Lekkerkerk om zich op de hoogte te stellen van de situa tie in de Zuidhollandse plaats waar enige tijd geleden gifstof fen in de bodem van een nieuw bouwwijk werden aangetrof fen. De koningin bezocht, in ge zelschap van burgemeester Ou- werkerk van Lekkerkerk. niet alleen de in caravans en wis selwoningen ondergebrachte bewoners uit de wijk maar reed ook nog even per hof auto dooi de met hekken afgesloten gif- buurt. CHAMONIX (AFP) - In de Franse Alpen is dit weekeinde het stof felijk overschot gevonden van de 22-jarige Nederlander Peter Warwijk uit Delft. DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer gaat morgen nogmaals proberen van minister Scholten (defensie) meer informatie te krijgen over de recente wapenvondst in het Zuidlimburgse plaatsje Haelen. De socialisten nemen geen ge noegen met het volstrekte zwij gen van de bewindsman. Afgelopen week weigerde Scholten („in het belang van de veiligheid van de staat") informatie te geven over de achtergronden van deze wapenvondst. Enkele weken ge leden vonden enkele Limburgers in een bosperceel bij een bejaar dentehuis een ingegraven voor raad van de modernste wa pens. Al gauw werd duidelijk dat het hier ging om voorraden die door bin nenlandse en mogelijk ook bui tenlandse veiligheidsdiensten zijn aangelegd om in een oorlogs situatie verzets- of sabotageacties te kunnen uitvoeren. Maar alle autoriteiten zwijgen als het graf over deze kwestie. Minister Scholten beriep zich daarbij donderdag op artikel 104 uit de Grondwet, dat hem vrij stelt van het geven van inlichtin gen die gevaar voor de staat ople veren. PvdA-defensiespecialist en oud-defensieminister Ste- merdink zei zaterdag in VARA's 'In de Rooie Haan' dat onvol doende te vinden. Morgen, wanneer de Kamer moet stemmen over een motie van de PSP'er Van der Spek over deze zaak, zal de PvdA vragen om her opening van het debat. Daarin zullen de socialisten eisen dat minister Scholten in elk geval de Tweede-Kamercommissie voor de Inlichtingen- en Veiligheids diensten vertrouwelijk op de hoogte stelt. Stemerdink zei inmiddels te weten waar het in deze kwestie om gaat, maar beriep zich toen hij om na dere informatie werd gevraagd eveneens op artikel 104 uit de Grondwet. Als oud-minister is hij ook geheimhouding verplicht over dit soort zaken. Stemerdink zei het ermee eens te zijn dat Scholten geen openbare mede delingen wil doen. De PvdA'er zei te veronderstellen dat dergelijke wapenvoorraden niet altijd zo gemakkelijk te vin den zullen zijn. Wel moeten er maatregelen komen om ze waar nodig nog beter op te bergen. Herv. Synode beslist later over bezit kernwapens DRIEBERGEN - De synode van de Hervormde Kerk heeft zich nu niet willen uitspreken over het bezit van kernwapens in Neder land. Zij stelden de beslissing hierover uit tot een volgende ver gadering. Eerst zal een speciale commissie een pastoraal schrij ven over de kernbewapening voorbereiden. De overweging voor de synode om dit standpunt in te nemen was dat men wil bekijken of en hoe de kerk haar leden praktisch kan adviseren in het concretiseren van een nee-houding tegenover het bezit van kernwapens. De synode besloot ook er bij de We reldraad van Kerken op aan te dringen de discussie over kern wapens te bevorderen in alle lid kerken. Ook het Vaticaan zou in deze discussie moeten worden betrokken. Onderscheiding Aan het eind van de vergadering van de synode in Doorn reikte minister De Ruiter vanjustitie dr. Albert H. van den Heuvel, tot mei van dit jaar secretaris-generaal van de Hervormde Kerk en nu voorzitter van de VARA, de ver sierselen uit behorend bij het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw, waartoe koningin Beatrix hem had be noemd. "De regering heeft de laatste jaren met respect naar mensen als dr. Van den Heuvel gekeken, met name om hun activiteiten op de i ont- al- Stoel in brand, man omgekomen TERNEUZEN (ANP)-De61-jange J.C. Doorns uit Terneuzcn is za terdag bij een brandje in zijn wo ning om het leven gekomen. Vol gens de politie heeft de man in een stoel zitten roken en is hij in slaap gevallen. De stoel vloog in brand, waarbij de man vermoe delijk door verstikking om het leven is gekomen. De brand zelf kon door de brandweer snel wor den geblust. BENZEEN - Na de vondst van concentraties tolueen lijkt in het Utrechtse Griftpark nu ook waarschijnlijk het gevreesde kankerverwekkende benzeen in de bodem te zijn geloosd. Mede werkers van het gemeentelijke energiebedrijf hebben reeds aan gegeven waar het gif eventueel te vinden is. Behalve benzeen zou den er ook aromatische koolwa terstoffen, fenol en naftaleen in de grond zitten. Het gaat om de plaats waar vroeger de gasfabriek heeft gestaan. Socialisten gaan moties christen-democraten steunen Terwijl Jonge Socialisten met demonstratieborden door De Meerpaal in Amsterdam, waar op dat moment de Pvd A-partij raad vergadert, lopen blijft fractieleider Den Uyl onverstoorbaar AMSTERDAM (GPD) - De PvdA zal de komende twee weken, tot het begin van de vakantie, op elk controversieel punt de geloof waardigheid van het CDA testen. Volgens PvdA-fractieleider Den Uyl zal de fractie waar mogelijk stemmen voor moties van het CDA. zodat deze een kamer meerderheid krijgen. ..We wen sen het CDA tot duidelijkheid te dwingen aldus de oppositielei der. Den Uyl kondigde dit aan tijdens de zaterdag in Amsterdam ge houden partijraad van de PvdA. De eerste test zal plaatsvinden bij de morgen te houden stemming over handhaving van de koop kracht voor de minima. Daarna zal de PvdA de eis van het CDA steunen voor een verlaging van de ambtelijke en politieke top salarissen. De aftrekbaarheid van de hypotheekrente boven vier toh, die volgende week aan de or de komt, is een derde „lakmoe sproef'. De PvdA zal heropening van de be raadslagingen vragen bij de zaak van de minima. Gebleken is na melijk dat het technisch vrijwel uitgesloten is om nog per oktober aanvullende belastingmaatrege len door te voeren indien de koopkracht voor deze groepen toch blijkt te zijn aangetast. ..Nu moeten we duidelijkheid krij gen aldus vice-fractievoorzitter Van Thijn. Bij het debat over de hypotheek rente zal de PvdA eerst met een eigen voorstel komen, waarbij de grens op due ton gelegd wordt. Naar verwachting zal dit worden verworpen, waarna de fractie de handen vrij krijgt om een voor stel van het CDA te steunen voor een grens bij vier ton. „We zullen testen of alle fraaie woorden van het CDA tot iets dienen'zei Den Uyl. Hij reageerde in zijn rede ook op de vernietigende kritiek van pre mier Van Agt op het ontwerp- verkiezingsprogramma van de PvdA. Een wensdroom, zoals de minister-president het uitgangs punt van 2 procent economische gi oei noemde, is het niet, zei Den Uyl Integendeel, alleen met de aanpak van Van Agt zal het een wensdroom blijven. Juist in het regeringskamp heerst een onvoorstelbare moedeloos heid, zei de oppositieleider. „Onmacht kiert door de vensiers van het Catshuis Ondanks de kritiek van groepen als De Rooie Vrouwen op de hou ding van Den Uyl bij de bespre kingen over het ontwerpverkie- zingsprogramma voelde de par- tijiaad er weinig voor de opposi tieleider aan te vallen. Slechts zijdelings kwamen er afkeurende opmerkingen over zijn uitspraak «lat hü geen Ujsttrekkei wil wor den indien de PvdA gaat streven naar de volledige afstoting van nucleaire defensietaken. De partijraad nam wel stelling te gen het regeringsplan om 111 F- 16 straaljagers ter waarde van f2 miljard te kopen. Ook een uit breiding van dit aantal ter ver vanging van verliezen als gevolg van ongelukken, werd afgewe zen. Wel stemde de raad in met opmerkingen van de kant van het partijbestuur dnt vervanging of uitbreiding van het aantal moge lijk moet blijven, indien Neder land besluit tot een vermindering van het aantal nucleaire ta ken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7