Pand Nieuwe Rijn moet snel leeg Paniek als ze baas niet meer zien Vreewijk tegen HC W-vergunning „Gajes" in openlucht theater op dreef MAANDAG 16 JUNI 1980 Zwemwedstrijden voor honden in „De Bloemerd' r>r> LEIDEN/LEIDERDORP - Velen herinneren zich onge twijfeld de ietwat bitse zwemleraar, die de wat mindere prestaties van zijn pupillen met geblaf becommentarieer de. De goede man zou zaterdagmiddag van een koude kermis zijn thuisgekomen. Het geblaf kwam nu niet van de kant maar uit het water. 34 honden waren in het recreatiepark ''De Bloemerd" bij elkaar gekomen om onder het toe ziend oog van hun baas en vele belangstellenden de Dwarswatering over te zwemmen. Voor de tweede maal in de geschiedenis, georganiseerd door de kynologenver- eniging Rijnland. Een grote Labrador, luisterend naai de naam Berry, bevindt zich aan de ene kant van de oever. Zijn baas, druk gebarend en roepend, aan de andere kant. De omstan ders weten precies hoe Berry moet zwemmen om een scherpe tijd te maken. Want om de tijden ging het bij de A-proef. Heel rustig, des labradors zou je kunnen zeggen, sprint Berry het water in. De vrouw van de baas loopt opgewonden te kirren, dat Berry toch beslist geen stok on derweg moet tegenkomen. Dan is ie verkocht!" Andere honden bezitters knikken begrijpend. Een mevrouw met een gouden hondenspeldje op haar trui ver telt dat de mensen niet zo moeten gillen en krijsen als haar hond aan de borstcrawl begint. Livee, een elf maanden oude flatcoated retriever, doet dan niets meer. Berry heeft inmiddels weer vaste grond onder de poten. Een cir kelzaag van water, als hij zijn nat te pels uitschudt. Sommige om standers worden behoorlijk nat. Maar niemand die zich daar druk om maakt. De voorzitter van de vereniging, de heer B. v.d. Meer, verteld desge vraagd dat nog helemaal niet is bewezen dat grote honden hai dei- kunnen zwemmen dan de klein tjes. "Het zit 'm in de sprong. Bij een goede afzet heb je al meters gewonnen. Ook het gezichtsver mogen speelt een belangrijke rol. De ene hond ziet beter dan de an der. Bij deze sterke stroming is dat zeker een voordeel. Als ze de baas niet meer zien raken ze in paniek". Dit is bij Brün Frodina fan State Bearestein het geval. Een echte Wetterhoun. Angstig keert hij, na een kwart van de afstand te heb ben afgelegd, terug. Een me vrouw van de organisatie kan duidelijk zien dat daar te weinig mee is geoefend. Ze betreurt dat. Haar gezicht klaart op als een Heidewachtel met een kwieke sprong en snel in een goede stijl zwemmend met 46.2 de kop neemt. De bazen zijn inmiddels duidelijk te herkennen aan zwarte, be- modderde, pootafdrukken op kleren en ledematen. Het deel nemersveld is gehalveerd bij de B- en C-proeven. Apport over diep water. De hond zit naast de baas op de zuidoever, op de noordoever attendeert een zoge heten opgooier de hond met ge luid- en alarmsignalen. Daarna wordt er een dummy opgegooid. De baas stuurt de hond over het water om het ding op te halen. Na de oversteek brengt de hond de dummy bij de baas terug. Proef C gaat hetzelfde, alleen moet de dummy dan uit het water worden opgevist. Elk onderdeel wordt met maximaal 10 punten gehono reerd. Voor vertederde blikken zorgt de ruwhaar teckel. Claus i Cano. Zijn staart kwispelt als een roer boven het water uit. Fo totoestellen knipogen. "Oh, wat een schattig koppie," zeg gen twee dames tegen elkaar als er een hond langskomt die ze qua ras herkennen. "Pebbles heeft een veel breder snoetje. Ze zou misschien nog zo kunnen wor den", Walda, een hollandse herder, kan de dummy niet vinden als ze uit het water komt. Woedende om standers. Ze zeggen dat het voorwerp slecht is opgegooid en nu in het gras verscholen ligt. Een meneer werpt tegen dat ze de dummy niet moeten zién maar ruiken. De voorzitter meent dat het een kwestie van trainen is. Hij ziet daarin geen enkel gevaar. /.V'- .- t 't W ijj r. mum Het is goed voor de hond. een beetje sporten. Kijk maar, ze hebben er zelf ook plezier in", zegt hij, wijzend op een Duitse staander die zijn bazin met vele uitgelaten liefkozingen begroet. Je ziet sommige honden wat me lancholiek kijken. De match is voorbij, de gladiatoren gaan naar Veel eigenaren hebben in hun auto een speciale kooi voor fikkie la ten aanbrengen. Terwijl een stationcar met achterin een Duitse herder uit het zicht verdwijnt, komen de gevleugelde versregels van wijlen Godfried Bomans: 'lk wou dat ik twee hondjes was, dan konden we sa men spelen", boven. SASKIA STOELINGA LEIDEN - Eindelijk een nieuwe woonruimte en dan nog op straat komen te staan. Dit dreigt de gebruikers van het pand Nieuwe Rijn 20a te overkomen. De hierin ge vestigde instellingen: NVSH, Leidse Werkgroep Homo filie en het Vrouwenhuis hebben van de gemeente on verwacht het bericht gekregen Homofilgen dat ze voor 30 juni het pand moeten verlaten. Enkele maanden geleden, hebben ze na lang wachten een huurcon tract gekregen voor de aan hen toegewezen panden Rapenburg 48 en Caeciliastraat 10. Ze kun nen daar pas terecht medio okto ber. Het Vrouwenhuis kan het pand aan de Hooigracht 79 ook nog niet betrekken door uitstel in de verbouwing. De gemeente zegt Nieuwe Rijn 20a nodig te hebben voor de nieuw bouw van het burchtzalencom plex. Volgens Bruno de Klerk, voorzitter van de NVSH, heeft de gemeente nimmer gesproken over ontruiming voor 30 juni. "En het aanbod om -tijdelijk-de ruim ten in de Barbaraschool te be trekken kunnen wij niet aanne men omdat de financiële en tech nische middelen ontbreken om dit pand voor korte tijd geschikt te maken voor onze doelen. Een ander voorstel van de gemeen te is om een nieuwe huurover eenkomst aan te gaan voor de overblijvende lokalen in het pand Nieuwe Rijn. Ook daar hebben wij niets aan omdat juist in de ruimte die ze willen gaan slopen het belangrijkste gedeelte van het werken van de instellingen plaatsvindt", aldus Bruno de Klerk. De instanties hopen, dat de ge meente ook ziet dat bovenstaan- Overleg over de voorstellen veel te kostbaar zijn en de geplande verhuizingen probeert te bevorderen. Zij zullen in ieder geval niet voor 30 juni het pand verlaten. LEIDEN - Het wijkcomité Vree wijk heeft bij de gemeente een bezwaarschrift ingediend tegen het verlenen van een nieuwe hin derwetvergunning aan de Hol landse Constructie Groep B.V (HCW) te Leiden. Volgens Vreewijk, dat direct grenst aan het bedrijfsterrein van de HCW, ondervindt de buurt veel hinder van bedrijfsactiviteiten, zoals geluidsoverlast, luchtver vuiling en angst voor explosies. Door de voorgenomen uitbrei ding en wijziging van de door elektro-motoren aangedreven installaties zou de overlast aan zienlijk toenemen. Het wijkcomité meent dat aan het bedrijf een aantal strenge eisen moeten worden gesteld om overlast zoveel mogelijk te be perken. Men wijst er ondermeer op dat in het bedrijf met explo sieve stoffen wordt gewerkt en dat uit het verzoek om een hin derwetvergunning niet blijkt welke maatregelen de HCW denkt te treffen ter voorkoming van explosies. In het verzoek staat, volgens Vreewijk, ook niets over wat er met (chemische) af valstoffen gebeurt. Het buurtco- mité vindt dat er garanties moe ten worden gevraagd dat deze af valstoffen niet (meer) op op pervlaktewater worden geloosd. Op grond van de tot dusver ver strekte gegevens mag volgens Vreewijk geen hinderwetver gunning worden verleend. bibliotheek LEIDEN - In het buurtcentrum "Morschwijk" aan de Topaaslaan 19 wordt woensdag een bijeen komst gehouden voor Mors be woners over het nieuw te stichten filiaal van deze bibliotheek. Als plar.ts voor dit filiaal is de bocht van de Robijnstraat ter hoogte van de Topaaslaan gedacht. Op deze avond willen de ontwerpers van het gebouw overleg plegen met de toekomstige bewoners, zodat met hun. wensen rekening kan worden gehouden. De bij eenkomst begint om acht uur. LEIDEN - Loco-burgemeester mr.C J .D.Waal reikte zaterdagmiddag ueereen hmir De rector van het Bonaventura College, dra. A.P.Th. Overeem werd benoemd tot uffici Nassau. Na 32 jaar in het onderwijs werkzaam te zijn geweest heeft hij afscheid gen LEIDEN - De Stichting Suri namer s Leiden organiseerde in samenwerking met de Jon geren Aktivisten Groep za terdag een landelijke sport dag. Van heinde en verre wa ren Surinamers al dan niet in clubverband - naar het sport complex aan de Wassenaar- seweg gekomen. Naast de denksporten dammensjoelen en troef ca 11 werd er ook ge daan aan basketbal, voetbal, tennis en worstelen. Aan het eind van de dag ontvingen alle ploegen een beker ter her innering aan dit sportieve gebeuren. De uitslag van de teamsporten Basketbal heren 1. I.WS.A. Basketbal dames 1. Falcon 2. Zaalvoetbal I. Sranti 2.JAG. 's Avonds werd het feest ter gele genheid van de migratie" voortgezet in de Stadsgehoor zaal. waar zang, dans en cul turele activiteiten elkaar af wisselden. Zeker 400 mensen waren aanwezig om het komi sche cabaret van Andre Con rad en Sa roekoe op te luiste ren. Een daverend succes. Nu is het al zeker dat Andre in september of oktober in Lei den terugkomt. De teksten zullen dan speciaal voor het Leidse publiek in het Neder lands worden gesproken. Tot diep in de nacht kon het publiek genieten van Selec tion. een Surinaamse groep, die een gevarieerd program ma bracht van Antilliaanse Suri naa mseH indoestaanse en Engelse liederen LEIDEN - Nadat gistermiddag in het 'openluchttheater' in de Leidse Hout de slagwerkgroep van Fred Cohen voor de nodige sfeer had gezorgd met zeer ritmi sche muziek, liet 'Gajes' ondub belzinnig blijken aanwezig te Degenen, die de oude brandweer wagen van Gajes aan het begin van het terrein nog niet hadden opgemerkt, weiden op hun komst opmerkzaam gemaakt doordat de leden van Gajes met een grote wagen door het publiek liepen. Tot ieders opluchting betekende de openluchtvoorstelling van gis termiddag. die soms sterk deed denken aan het middeleeuws straattheater, een hele verbete ring in vergelijking met de jong ste Gajes-produktie in het LAK- theater. Hoewel de regen, vooral in de tweede helft van het optreden steeds als spelbreker dreigde op te treden, maakte Gajes toch een prachtige voorstelling. 'De boer had maar ene schoen', 'Zeg An- nemarieke 'De droge haring en het liedje over een bepaald li chaamsdeel van Marie zorgden voor erg veel plezier en gelach in de Leidse Hout. Maar bewondering dwong de groep toch wel af door z'n vuurvreter- sact (Ruud Kenter), die aanvan kelijk op de grond werd beoe fend, maar later zelfs, staande op de schouders van een ander Ga- jes-lid. De geboorte van het kind (nou ja) en de vrouw (Karin van Holst Pellekaan), die steeds maar 'vrouwelijker' werd, waren weer zeer vrolijke aspecten in het hele optreden. Een mooi. zomers ini tiatief. dat honderden belang stellenden zeer heeft geboeid. Avondvierdaagse De Leidse toervereniging "Swifttoer" organiseert van daag vanavond een avond- fietsvierdaagse. Start- en in schrijvingsplaats is het club huis van Swift aan de Admi raal Banckertweg op het in dustrieterrein De Waard. Er kan gestart worden tussen half zeven en half acht Dagelijks wordt dertig kilome ter gefietst. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden per per soon en vier gulden voor jon geren onder de 16 jaar. Ieder een die de tocht uit rijdt krijgt een fraaie herinnering Horrorfestival Het horror filmfestival in het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoor straat 17 wordt van avond voortgezet met de ver toning van een Dracula-film met Peter Curshing en Christopher Lee. Er zijn twee voorstellingen die om 20 en 22.15 uur beginnen. Duivensport (1) PV "Columba" hield een wedvlucht vanaf Orleans. De uitslag was: 13.63. C. v.d. Nieuwendijk, 2.8. H.J. Kette- nis.3. L. Klem, 4. F. Platteel, 7.10. R. v.d. Oord. Duivensport (2) PV "De Blauwkros vloog met 158 duiven vanaf Orleans. De uitslag was: 1.4. I J. Vinke- stein, 23. F. v.d. Wetering. 5. B- Diersman. 6.9. W. Siera. 7.10. A. v.d. Holst, 8. P. de Mooy. Duivensport (3) PV "De Reisduif hield een wedvlucht vanaf Orleans met 60 duiven. De uitslag was I Comb. Strik-v.d. Hart, 2. G. v.d.Tang.3S.P Mooten.4.6 8. W. Kop. 5. W. Hartevelt, 7W. Tolboom, 10. S. v.d. Hoven. Duivensport (4) PV De Rijnklievers" hield een wedvlucht met 155 duiven De uitslag was: 1.8. A Rooda.2.7. J. v. Alphen, 3. H. Kok. 4 B Mil, 5.10. Jv. Legden. 6. B. de Mey, 9. P.v.Griensven. Duivensport (5) PV "LPC" hield een wedvlucht vanaf Orleans. De uitslag was: 1 P de Haas.2. J.Rozier, 33.G.W. L.Onstenk.4 JKos ter, 5. N. de Groot en Zn., 6,8. A. Siera, 7. P. Koenen, 10. L. de Hollander. Duivensport(6) PV "De Snelvlieger hield een wedvlucht vanaf Orleans me t 193 duiven. De uitslag was 1 J. Degen en Zn.,2.C r d.Berg, 3.7.83. M. de Lange en Zn., 5 A.Noest,6.H.Monlanje,10.N. Bink. ADVERTENTIE *Qffitiekjes± OE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA - CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ VAN 50,- TOT 3000.- V. D. WATER in de Leidse Hout.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3