'Beeldschoon' ballet DE ZILVEREN GIRAF 'KAMELIENDAME': Veel applaus voor nieuw werk Kylian MAANDAG 16 JUNI 1980 VARIA OEGSTGEEST - Vijf jonge men sen. bijna afgestudeerd aan het Conservatorium in Den Haag, hebben zich verenigd in het ba- rok-ensemble "Dulcamara". Zij concerteerden zondagochtend tijdens een koffieconcert in het Groene Kerkje onder een redelijk grote belangstelling. Jan Grimbergen (barokhobo), Ma rionet ten Bosch (blokfluit), Ma- riëtte Holtrop (barokviool), Theo Goedhart (clavecimbel), en Tru dy van der Wilp (barokfagot) vormen met elkaar een homoge ne groep, die uitc.aard door de keuze van hun instrumenten, een mooie samenklank heeft bereikt. Allen gaven blijk van een goede technische beheersing, en, be langrijker nog, van een artistiek Barokensemble niet stijlvol programma verantwoord inzicht. Zij misten gelukkig het opdringerige karak ter van zovele van dit soort barok- ensembles, die "zo uitstekend op de hoogte zijn van oude uitvoe ringspraktijken", maar die in fei te niet verder zijn gekomen dan het boekje. "Dulcamara" gaf in derdaad ook blijk hiervan te we ten. maar hun persoonlijke artis ticiteit was van meer gewicht. Het beste aan kleur hoorden we in de Triosonate in c van Telemann, levendig vooral in de vlugge de len. op zichzelf staaltjes van goed technisch samenspel. De Fanta sia chromatica van Sweelinck, door Theo Goedhart lofwaardig uitgevoerd op clavecimbel, leek ons meer in de richting te wijzen van het orgel, waarop het moge lijk nog meer tot zijn recht was gekomen. Deze bescheiden groep deed bij zonder sympathiek aan door hun stijlvol gebracht programma. BEP RIJNDERS Fragment uit de Kameliendame DEN HAAG - In het programma boekje stond het er niet bij waar- om de Amerikaanse choreograaf John Neumeier, die toch een man van nu is, zich zo aangetrokken heeft gevoeld door „De dame met de camelia's", het melodrama van Alexandre Dumas zn. over het leven en lijden van een tuber- culeuse liefdesjuffrouw. Hij had er voor het Stuttgarter Ballett ook een accent kunnen opleggen van het door hypocriete heren misbruikte sloppenkind. Maar nee, hij hield het bij de hoog romantiek. Daarvoor trok hij een la Chopin open, een volle avond. lang, en dat is heel veel Chopin, plus alles wat het klassieke ballet aan bewe gingspatronen en gedanst karak- terspel aan de ballethistorie heeft bijgedrager. Een restaurateur, die Neumeier. Maar in zijn soort wel een voor treffelijke. Hij ontwierp een goedlopend verhaal, wat moeilijk is als scènes in de geschiedenis teruglopen. Ook als bijna de hele groep, zo'n zestig dansers sterk, op het toneel in de weer was, ble ven de patronen doorzichtig. Zijn bewegingsvariaties hadden zelden iets oorspronkelijks, maar waren goed doordacht. Binnen het boekje van het klassieke bal let bracht hij zelfs enkele, letter lijk beeldschone en ontroerende pas de deux op het toneel. Dans technisch was vrijwel eveneens alles en iedereen van verant woordelijke degelijkheid. Vooral de karakteruitbeeldingen, die binnen het raam van de hoog romantiek zo strak mogelijk wa ren gehouden, duidden erop dat John Neumeier in elk geval pre cies weet wat theater is, al is het dan theater van zo'n kleine eeuw geleden. In het kader van het Holland Festi val doet het Stuttgarter Ballett deze week ook Rotterdam en Amsterdam aan. Dan staan uit sluitend choreografieën van wij len John Cranko op de program ma's. De leermeester van o.a. Jiri Kylian, de huidige artistieke lei- DEN HAAG - Er zijn drie soorten balletten: verhalende, associatie ve en blanke. De blanke baletten, de bewegingen om de sier(lijk- heid) zijn er een beetje uil. Ver halende balletten zijn gedateerd. Het mocht dus verbazing wekken dat de eerste Holland-Festival première van het Nederlands Danstheater, waarmee de nieuwe medewerker van de groep, de Zweedse choreograaf-dansei Mats Ek werd geïntroduceerd, zo'n versleten verhaaltjesballet bleek te zijn. Het heette "Jeugdherinneringen zodat men dientengevolge twee jongens kon zien vechten om een meisje. Een jongen, die niet tot de kring wordt toegelaten. En een liefdesduet. Heel duidelijk uit gelegd allemaal, compleet met een gretige meisjeshand op een ware gulppartij. Het hoefde alle maal niet zo erg. Weliswaar waren waren er hier en daai interessante bewegingspatronen te zien. met name in het liefdesduet, maar die vervielen meestal snel in moei zame zoekpartijen naar weer an dere voorbeelden van eigen dan- staal. Ook was elke verbinding met de muziek - Bartok's tweede pianoconcert met Daniel Wayen- berg als solist - zoek. Bartok bleek te fors te zijn voor wat op het toneel als flauw aftreksel aandeed. Van de artistiek leider van het Ne derlands Danstheater, de Tsjech Jiri Kylian, ging de "Soldaten- mis" van Bohuslav Martinu in première (het programma open de met een herhaling van zijn "Psalmensymfonie" van Stra- winsky). Kylian is een thema- choreograaf. Hij verbeeldt de emoties, die het muziekstuk bij hem oproept in impressies. Ver velend is natuurlijk wel dat het toch zeker niet goedkope pro grammablad niet de tekst van de mis bevat. Ergens staat alleen dat Martinu verpletterd was van het bericht dat in de Eerste Wereld oorlog een bataljon kersverse Tsjechosche soldaten naar Frankrijk werd gestuurd en de volgende morgen al de dood vond. Aan het slot van het ballet vallen alle dansers plat achter over. Ze zullen dus wel het sneu velen verzinnebeelden. Herhaal delijk samenklitten van de groep het duidelijk met elkaar verbon den zijn, dat is een associatie aan het soldatenleven, die begrijpe lijk is. En als er geen tekst gezongen zou worden kan men ook de emotie aanvoelen van het veelvuldig en masse de armen strekken of ten hemel heffen. Het gebeurt echter in de "Psalmensymfonie" even eens. Het is een kenmerkend be wegingspatroon van Kylian. Het gaat te ver om te zeggen dat het nieuwe ballet derhalve net zo goed op een ander muziekstuk als klankbord gezet had kunnen worden. Bovendien is de mis een aangrijpend werk dat door het Utrechts Stedelijk Orkest, het Slovenska koor en de bariton Bernard Kruysen op doeltreffen de wijze werd uitgevoerd. Maar toch, men bleef verstandelijk te veel een buitenstaander bij de gevoelswereld waarin men mee getrokken had willen worden. Dat de overvolle zaal van het Cir custheater na afloop toch een groot enthousiasme liet horen komt omdat men in elk geval op nieuw wel was meegesleept dooi de tomeloze drift waarmee Ky lian zijn dansers over het podium jaagt. Daar komt geen loze sier aan te pas, integendeel, de lijnen die de lichamen moeten trekken zijn vaak tegendraads en schok kerig. Door de intensiteit gaat er echter een gedreven werking van De belevenissen van Jommeke der van het Nederlands Dans theater, heeft het Stuttgarter Ballett zijn grote naam in de mo derne dans bezorgd. Het zal vanwege het abonnements- publiek zijn dat de groep ook zo'n avondvullend superromantisch ballet als de „Kamerdame", dat vanavond ook nog in Den Haag te zien, op de been moest brengen. De voorstelling in het Neder lands Congresgebouw zat niet in een abonnement, maar het weg- zwijmelen bij al dat moois om te horen en te zien bewees dat er kennelijk ook hier in Nederland behoefte bestaat aan. en waarde ring is voor balletprodukties. die genoten moeten worden met be traande ogen. FRANK VAN BRAKEL Nico Scheepmaker is met vakantie. Agenda Leidse bioscopen CAMERA: "Kramer versus Kramer", c 7.00 en 9.15 uur, al. Kindermatinee: "Martijn en de magièi 2.30 a i. 2.00 i Naehtvoorstelling: "Lenny", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. LUXOR: Wegens verbouwing gesloten tot 25 juni LIDO 1. "The spy who loved me", da 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 LIDO 2: "The Fog" da. 2.30.7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "Mysterie in triplo da 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4 45 uur. 16 jr. STUDIO: "Houd je zakdoek bij de Alphense bioscopen EURO 1: "The knock-out cop", da. 1.30, 6.30 en 9 00 uur. za. ook 12.15 uur (nacht), zo. ook 4.00 uur, al. EURO 2: Kramer versus Kramer", da 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 EURO 3: "Met jouw tanden in mijn nek", da 1.45. 7.00 en 9.30 uur. zo 4 15. 7 00 en 9.30 uur, za. en wo. alleen 7.00 en 9.30 uur. 16 jr. Nachtvoorstelling: "Annie Hall z 12.15 uur. 16 jr EURO 4: "Phantasm", da. 2.00, 7.15 c i. ook 4.30 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Gejaagd door de wind' do., vr. en wo. 8.00 uur. za. 4.00 en 8.00 uur. zo. 4 00 uur. 12 jr "Eyes of Laura Mars", zo. en ma. 8.45 uur. di. 8.15 uur. 16 jr. 2 00 i stukk- de kook enkele druppels azijn. KOMKOMMER IN ROOMSAUS Schil 2 komkommers lengte in vieren. Snijd weer overdwars in eken van ongeveer 3 lengte. Breng 11 wa- k met een iuiker min koken Schep ze er spaan en laat ze goed uitlekken Bak ze nu heel zachtjec in boter. met bruin bakken. Smelt apart 25 g boter en roer er 25 g bloem door Neem van het kookvocht 2 dl af en toe, 1 theel (gedroogd) Snkapoeder Giet dit cel geleidelijk bij het bloemmengsel en bluf daarbij goed roeren. '*W1NA E Kinderr 2.30 i -, do., "Doornroosje zo. ook 4.45 uui TRIANON: "In de greep van de boog schutter", da. 2.30, 7.00 en 9.15 ut 2.15, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 16 jr. REX: "Inside Jennifer Jelles' da. 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.15,7.00 en 9.15 uur, 18 jr. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur uit. FRANK VAN BRAKEL Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Oslo Rome Split Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis bew. 28 17 0 bew. 27 15 0 bew. 28 19 0 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Sportmedisch Advies Centrum; blessu respreekuur. Elisabethziekenhuis, Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 Sint Elisabeth-xiekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) \faandag t/m vrijdag Bezoek a voor ernstige patJèi zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kmderkhniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bu het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000) regenbui half bewolkt 27 18 0 geheel vew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt 23 15 25 18 01 28 17 0 25 18 01 25 17 0 24 14 12 27 19 0 27 17 0 licht bew. licht bew onbewolkt 27 13 onbwolkt geheel bew. licht bew onbewolkt bew 24 20 15 0 27 18 02 28 19 0 27 16 0 20 10 0 28 onbewolkt half bewolkt 23 14 licht bew licht bew. licht bew. <(0ad^ lieuiva 16 juni 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - In de Guildhall in Londen is den koning van Griekenland George I. Red.) het diploma van het eere-burgerrecht van de 'City' aangeboden in een gouden koker. De prins van Wales en de heer Gladstone waren bij de plechtigheid te genwoordig. Koning George betuigde, in antwoord op een toost van den lord-mayor .zijn dank voor de aan zijn land beloonde sympathie. De on derscheiding beschouwde hij als eene hulde aan de zaakder vrijheid. De prins van Wales sprak hierna den wensch uil. dut Griekenland te eeniger tijd een groot land mocht worden. De heer Gladstone Engelands "eerste minister of premier. Red.) gaf zijne vreugde te kennen over den vooruitgang van Grieken land. in welk land iedere En- gelschman belano stelt. Bannelingen naar Siberie. die gehuwd zijn en wier echt- genooten genegen zijn lief en leed met hen in het verre land te deelen. worden naar het eiland Sachaltn gezonden, waar zij eene kolonie kunnen vormen en in verhouding tot de andere veroordeelden een wij leven leiden. Dat noopt menig veroordeelde kort i\>or zijn vertrek in het huwelijks bootje te stappen en om er ze ker van te zijn, dat de echtge- noote mee wil, worden dezen gewoonlijk gekozen onder haar die ook mee moeten, d.i. onder de vrouwelijke veroor deelden Zoo trouwde onlangs een sergeant, die zijn officier vermoord had. i meteen vrouw die haar man h tad doodgesla- gen. Gevreesd moet worden. dat aan zulk e •en echtelijken hemel wel een is een donker wolkje zichtbat ir zal zijn. jaar geleden - Uit Moskou wordt officieel gemeld, dat in de mijn Maria in de Oekraïne een ernstige gasontploffing heeft plaats gehad, waardoor 35 arbeiders zijn gedood en 29 zwaar ge wond. Bovendien worden er nog vijf vermist. Ge a rresteerd is ingenieur Sakegikow. on der beschuldiging .dal hij niet de vereischte veiligheids maatregelen zou hebben ge nomen Enkele maanden ge leden heeft zich in dezelfde nge mijn voorgedau n ten gt waarvan 27 arbeiders c leven kwamen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19