de Houdt u aan 12-mijlszone Ambtelijke molen valt ondernemer erg zwaar M m Eén W A O-er op elke twintig werknemers ,De toekomst van onze visserij kan alleen zijn verzekerd bij een Eu ropees visserijbeleid, want we zijn voor onze vangsten voor twee werknemer per 50 personeelsle den. Indien de nieuwe voorstellen zul len worden uitgevoerd, betekent dat werkgelegenheid voor onge veer 200.000 mensen die n.u een uitkering krijgen op grond van de WAO. Staatssecretaris De Graaf kondigde zaterdag voor de VA- RA-radio aan dat de controle op de naleving van deze nieuwe Koploper Hoekstra vond echter niet dat de Vissersbond moest berusten in een eenzijdige toepassing van de EG-regels. Volgens hem was Groenteveiling Leiden 16/6 - andijvie 37-51, peulen 260-500. snijbonen 200-390, spits kool 42-73, postelein 71-63, rabar ber 50-53, spinazie 119-152, waspeen 115-130, witlof 55-125, bloemkool 1x6 55-105, 8 st. 35-75, 10 st. 35, sla 11-24, bleekselderij 42-59, bospeen 100-170, boskroot 54-71, peterselie 31-44, radijs 31-41, selderij 45-50, bos uien 51-51. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn: Andijvie 0.36-0.50. kroten B 0,24-0,77. bospeen II 0,35-1,64, waspeen AI per kist 32,30-35.60, All 10 - 40. Sla (natuur) I 0,10-0,19, spinazie 0,20-0,65, uien per bos 0,18-0,50, bloemkool 6 per bak I 1,97-2,18, 6 II 1,13-1,21, 8 I 0,86-1,80, 8 II 0,97, 10 I 0,93-1,01, 10 II 8,35-8,37 VEEMARKT LEIDEN - Aanvoer op de markt van maandag 1420; slachtrun- deren 1044; schapen of lammeren 376. PRIJSNOTERINGEN SLACHTVEE: stieren lekwal. 7,20tot 7,80; stieren 2e kwal. 6.70 tot 715, vaarzen le kwal. 7.05 tot 8,05; vaarzen 2e kwal. 6,15 tot 6,85: koeien le kwal. 6,90 tot 7,90; koeien 2e kwal. 6,10 tot 6,70; koeien 3e kwal. 5,70 tot 6,00; worstkoeien 4,90 tot 6,00; extra kwal. en dikbillen 8,75 tot 13,25 per kg geslacht gewicht. GEBRUIKSVEE: schapen 130 tot 175; zuiglammeren 160 tot 205 per stuk. TOELICHTINGEN: slachtrunderen, aanvoer redelijk, handel matig, prij zen lager; schapen en lammeren, aan voer matig, handel goed. prijzen sta biel. maatregel zeer scherp zal zijn. De huidige wet, waarbij dus 2 pro cent van het personeelsbestand uit arbeidsongeschikten moet bestaan, wordt zeer slecht nage leefd, aldus De Graaf. Met de nieuwe wet hoopt de regering het aantal WAO-trekkers - nu totaal ongeveer 500.000 - terug te bren gen. aderland bij toe- EG-maatregelen I adviseerde mi- het voor het be- lerlandse visserij zou zijn om niet s te staan. „Dek- ichterhoede kan ;n „Als de EG controle wil, is dat prima, maar die moet dan niet alleen voor onze vissers zijn. Met visserij bescherming als de quo tering leven wij met pijn in het "hart Minister Braks zei zich te kunnen indenken dat het ontbreken van een beleid voor de toekomst voor onbehagen en ontevredenheid bij de vissers had gezorgd. Ook vond hij dat voor de Nederlandse .vissers net zulke regels moeten gelden als voor vissers uit andere landen. Braks zei verder begrip te hebben voor de door Hoekstra geuite bezorgdheid over de stij ging van de gasolieprijs. Volgens Hoekstra zou vooral de boom- korsector de dupe worden van de hoge kosten. „Het is helaas een internationale ontwikkeling, waarop de overheid geen invloed kan uitoefenen". De minister stond ook nog even stil bij de veilplicht, die waarschijnlijk vol gend jaar van kracht wordt. Slecht te spreken was de heer Hoekstra over de verontreiniging van het zeewater. Hij noemde dumping van kernafval in zee erg nadelig voor de vissers. „De Noordzee en aangrenzende wate ren zijn nog altijd in gebruik als vuilnisvat. Het zelfreinigend vermogen van de zee heeft gren zen. Er komt een verzadiging en dan zal de vis niet meer leven, maar ten onder gaan' Hoekstra maakte tevens van de gelegenheid gebruik de minister te vragen of er in de toekomst geen staatssecretaris voor de vis serij nodig zou zijn. De bewinds man antwoordde hierop dat de visserij dank zij hem op kabi netsniveau wordt vertegenwoor- di gd en niet op het niveau van een staatssecretaris. Braks werd eveneens gevraagd contact op te nemen met zijn Duitse bondge noot over het ontduiken van een minimumprijsregeling voor gar nalen door Duitse vissers. De Nederlandse garnalenvisserij is hierdoor in grote moeilijkheden gekomen. In de praktijk zal het erop neer ko men dat bedrijven kunnen kie zen; of een arbeidsongeschikte aan werk helpen, of een flink be drag betalen voor het Arbeids Ongeschiktheids Fonds. Het geld uit dat fonds zal volgens staatsse cretaris De Graaf worden ge bruikt om de plaatsingsmoge lijkheden voor arbeidsonge schikten te verruimen. Nu gaan deze mensen veelal nog naar de Sociale Werkplaatsen, waarvan er in ons land 72 zijn, die totaal ruim 70.000 mensen een zinvolle bezigheid bieden. De bewindsman zei dat het niet de bedoeling is het aantal werk plaatsen te verminderen, maar wel om de toeloop wat af te rem men. Het wetsontwerp zal over een maand of twee klaar zijn en gaat dan eerst voor advies naar de Raad van State en vervolgens ter afhandeling naar Tweede en Eer ste Kamer. De staatssecretaris hoopt de wet nog op 1 januari 1981 in werking te kunnen laten treden, maar hij gaf al toe dat dat erg moeilijk zal worden. PAGINA 17 Smartegeld voor Franse werknemer LYON (DPA) - Een Frans bedrijf moet een werknemer die welis waar maandenlang loon kreeg maar geen werk, 2500 gulden smartegeld betalen, zo heeft de rechter beslist. De betrokken werknemer had er na ruim twintigjarig dienstverband bij de firma niet in toegestemd in een lagere functie met lager loon te worden geplaatst. Aangezien de man niet kon worden ontsla gen, gaf het bedrijf hem geen werk meer. TH-Twente. Het resultaat is bekend: een uitnodiging voor een bezoek aan de biblio theek. Na lang zoeken bleek de Werk groep Ontwikkelings Tech niek (WOT) van de THT wel bereid mee te werken. Op be paalde voorwaarden overi gens. Een student van de WOT verklaarde dat „het project van Van Heukelom wel in hun filosofie moest passen". Nadere uitleg leerde dat Van Heukelom zijn ont werp mocht laten narekenen, maar dan niet zelf tot produk- tie mocht overgaan. De blauwdrukken zouden recht streeks aan geïnteresseerde ontwikkelingslanden moeten worden aangeboden. Van Heukelom: „Om voor in- novatiesteun in aanmerking te komen moet je zeker Phi lips, RSV of VMF heten. Dan kan alles. Toch zou ik het wel prettig vinden, als ook ik eens wat van m'n belastinggeld te rugzag". Piet laat zich echter niet ontmoedigen. Op het dak van de HTS in zijn woon plaats ziet hij een windmolen tje staan. Daar vindt hij Koos Molenaar (27) die mee wil doen en Van Heukeloms mo len gebruikt als afstudeer project. Hij maakt de bereke ningen en de molen is af. KOSTEN Natuurlijk zijn er ondertussen wel de nodige kosten ge maakt. Met het totale project was een bedrag van ruim 28.000 gulden gemoeid. Veel voor een bedrijf als dat van Van Heukelom. Maar geluk kig weet hij dat daar subsi- diepotten voor zijn. HULP Geheel in tegenstelling met de reactie van de hogescholen en windmolenclubs dat „tegen woordig iedereen aan molens doet" krijgt hij hulp van eco nomische zaken. De dienst voor economische voorlich ting en exportbevordering neemt binnenkort een pro- duktbeschrijving op in het veeltalige blad „Holland In fo". Om daarvoor in aanmer king te komen, moet aan wat criteria worden voldaan. Ten eerste moet het produkt nieuw zijn. Ten tweede moet het gereed zijn voor de ex port. Bovendien moet Van Heukelom de enige fabrikant zijn. Met andere woorden de molen van Van Heukelom is niet zomaar een produkt. Hij is in wezen in Nederland uniek. De laatste ontwikkeling op het moeizame pad is de bereid heid van het Energie Cen trum Nederland de molen in de praktijk te testen. Van Heukelom is er zelf naar toe gestapt. Misschien heeft het geholpen dat hij er door rela ties een goede introductie kreeg. Piet van Heukelom; „Het ECN helpt geweldig. Ze testen alles gratis". Hij hoopt dat in juli een veiligheidskeur voor zijn molen wordt afge geven. Minister Braks Braks wil haring uit Noordzee ALKMAAR (ANP) - Minister Braks van landbouw en visse rij zal op de vergadering van EG-visserij ministers, die vandaag in Brussel begint voorstellen om Nederlandse vissers alsnog toe te staan op Noordzeeharing te vissen. De minister heeft dit zaterdag gezegd tijdens de algemene vergadering van de Neder- landse Vissersbond in Alk maar. De minister zei niet om hoeveel haring het gaat. - In visserijkringen is eerder ge sproken van een quotum van drie- tot vijfduizend ton. Een internationale commissie van visserijbiologen heeft zich eveneens eerder uitgespro ken tegen het vangen van Noordzeeharing. Nederland se biologen, die zitting heb ben in die commissie, ver- i klaarden dat er voldoende aanwas van haring zou zijn om Nederlandse'vissers toe te staan een deel op te vissen. ALKMAAR - „Bijna overal kreeg ik aanbie dingen om de biblio theek te bezoeken, maar praktische hulp was er niet bij. Alsof je als ondernemer dagen in een leeszaal kunt gaan zitten. Mensen die dat denken, begrijpen geen barst van het vak ondernemen" Piet van Heukelom (41), direc teur van de metaalwarenfa- briek Hulskamp in Alkmaar, wist al lang wat hij wilde. Daarvoor had uren studeren voor hem geen zin. Kwam staatssecretaris Beyen van economische zaken niet van iedere reis terug met de me dedeling dat in de door hem bezochte landen ook naar molens werd gevraagd? Omdat dat bericht steeds te rugkeert, besluit Van Heu kelom - nu al weer twee jaar geleden - een molen te bou wen. Hij oriënteert zich. ver zamelt de nodige literatuur en werkt zijn idee uit. Het wordt een molen met een hoogte van 7 meter en bladen met een diameter van 2.50 meter. Tot zover is er niets bijzonders aan de hand. Van dit produkt gaan er op z'n minst dertien in een dozijn. Zijn bedrijf is eigenlijk gespe cialiseerd in draadprodukten, waaronder dierproefinstalla ties voor ziekenhuizen en de farmaceutische industrie een belangrijke plaats innemen. De molen is vooral bedoeld om dalen in de produktie op te vangen. Volstrekt eerlijk zegt Van Heukelom: „De in teresse voor ontwikkelings hulp komt voort uit de moge lijkheden van onze fa briek". Filosofie Hij moet tenslotte zo'n 100 man aan het werk houden en niets is zo erg als leegloop. Zijn fi losofie luidt: in het kader van de ontwikkelingshulp moe ten we basisgereedschappen sturen. Dat vermindert te vens de kans dat er onderweg zo veel aan de strijkstok blijft hangen. Bang voor concur rentie is hij niet. „Nee, de markt voor molens over de hele wereld is zo geweldig groot. Dat vormt geen enkel probleem". Trein voor vakantiegangers DEN HAAG (ANP) - Omdat de trein gezien de gestegen brandstofprijzen steeds beter kan concurreren met het vliegtuig, hebben enkele Neder landse reisorganisatoren en de Nederlandse Spoorwegen een treinver binding tussen Nederland en de Frans-Spaanse grens in het leven ge roepen voor die toeristen die naar de Costa Brava willen voor een prijs die kan wedijveren met die van een vliegticket. Deze inmiddels rijdende Costa-Brava-expres, die één keer per week van Den Haag via België, Luxemburg en Frankrijk naar Port Bou rijdt, heeft sinds februari al 2.500 gegadigden getrokken. Dit aantal zal dit jaar naar verwachting oplopen tot 4.500. Misschien nog geen indrukwekkend cijfer, zeggen de organisatoren, maar zij zien nu al dat deze verbinding volgend jaar zal worden uitgebreid. Daarom zal het hem ook „een rot zorg" zijn, als „een slimme jongen in Taiwan of zo" zijn molen zou namaken. Zelf ziet hij zijn fabriek die molen trouwens maar 10, hoogstens 15 jaar maken. „Tegen die tijd heb ik wel weer wat nieuws bedacht", zegt Piet vol opti misme. Over een jaar of tien maken de ontwikkelingslan den zelf wel molens. Volgens Van Heukelom kun nen ze dat nu nog niet op gro te schaal, omdat ze de machi nes niet hebben en ,je gaat niet alleen in een molenfa- briek investeren". Het is eer der een „leuk bijprodukt" Een bijprodukt dat voorlopig mensen in zijn fabriek aan het werk kan houden en een pro dukt dat tot stand is gekomen dank zij de nodige innovatie. Dat is mooi meegenomen, want daar krijg je steun voor. Vooral als je een kleintje bent, wil je alle verklaringen van de regering op dit punt gelo- komst. Voordat hij zijn eigen molen klaar had, is hij bijna vermalen door de (semi-) ambtelijke molens. De ideeën over hoe zijn produkt eruit moest zien waren klaar, maai er moesten de nodige bereke ningen worden uitgevoerd. De technische kennis daar voor had hij niet in huis. Eerst snelde hij naar TNO. „Zeer sympathieke lui daar", zegt Van Heukelom. TNO gaf hem een lijst van instellingen die hulp zouden kunnen bie den. Zwerftocht Vanaf dat moment kon Piet aan een zwerftocht beginnen. Een tocht die de meest doorge winterde doordrammer moet ontmoedigen. Naast en langs elkaar functioneren techni sche hogescholen, met die hogescholen geitersseerde werkgroepen en door de overheid gesubsidiëerde stichtingen. Van Heukelom zocht onder andere contact met de TH-Eindhoven en de MAANDAG 16 JUNI 1980 DEN HAAG (GPD) - Ondernemers zullen mogelijk al vanaf 1 januari 1981 op elke 20 werknemers in hun bedrijf één minder valide moeten aanstellen. Doen zij dat niet, dan moeten zij per niet-aan- gestelde minder valide een be paald bedrag storten in het Ar beids Ongeschiktheids Fonds. Dat staat in een wetsontwerp van minister Albeda en staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken, dat binnenkort bii de Tweede Kamer zal worden ingediend. Het wetsvoorstel is een verscherping van de bestaande regelingen, die k uitgaan van één minder valide ECONOMIE Eis in wetsontwerp Minister Braks voor Nederlandse vissers ALKMAAR - Minister Braks van landbouw en visserij heeft er zaterdag tijdens de jaarvergadering van de Ne derlandse Vissersbond in Alkmaar op gewezen dat de positie van de Nederlandse visserij bij een te ontwikke len EG-beleid in gevaar kan komen ais sommigen door gaan de regels voor de 12-mijiszone te negeren en sche pen te bouwen met een hoger vermogen dan het te ver vangen vaartuig. derde afhankelijk van wat we uit de zones van andere landen ha len. Geen gemeenschappelijk beleid houdt in dat we op onze eigen beperkte zone terugvallen, en dat zou rampzalige gevolgen voor de Nederlandse vloot heb ben. Mijn Duitse ambtgenoot heeft laten weten dat het toezicht op de naleving van de voorschrif ten binnen de Duitse 12-mijlszo- ne is verscherpt. Dat leidde er al toe dat twee Nederlandse vis sersschepen werden betrapt bij het clandestien vissen. Ze zijn opgebracht en behoorlijk beboet. Op mijn steun hoeven deze over treders niet te rekenen De voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, K. Hoekstra, had voor het begin van zijn jaarrede al een dringend beroep gedaan op de vissers om zich'aan de regels van de 12-mijlszone te houden. „Houdt u aan de regels, want als we dat niet doen, verspelen we meer goodwill bij de EG dan u denkt. Laten we toch eens duide lijk erkennen dat de visserijvrij heid van enkele jaren geleden niet meer bestaat en ook nooit meer terugkomt gebleken dat N< passing van de koploper is. Hij nister Braks dat houd van de Ned een goede zaak steeds in de spit king vanuit de i resultaten boekt een waterdichte MAANDAG 16 JUNI 1980 ^ACTIEVE «AANDELEN tjJIsevler-NDU f Ogem Holding Pakhoed Holding V Pakhw-d H eert. ^Philips ^Robeco Rodamco •i Rol In co Rorenlo SS!b«ii vnu Süïïr— 41.00 171.50 BINNENLANDSE AANDELEN IBB Kon Internati 27,10 14.80 425.00 13.20 1130.00 24.30 65.00 2040.00 31.00 337,00 4;)oo.oo Tilb. Hyp bk Tilb. Haterl Tw Kebelf 38,30 35,70 66,50 42.00 36 10 BELEGGINGS IN STI TUT ^N e 36680 37380 e 913 1016 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Aan het Beursplein werd een nieuwe week met een ietwat verdeelde stemming ingezet. Vra.m naar Olies en Unilever zorgde daar voor een vriendelijke tendens, terwijl de drie grote banken uit gesproken vast waren. Een aan vankelijk herstel voor Ogem liep op niets uit, want nadut voor beurs 30 cent meer werd betaald op f 9,90 moest de prijs tijdens de officiële handel naar het punt van uitgang terug Kon. Olie opende ongeveer een gulden hoger en klom daarna verder tot f 167.60, wat een winst van f 1,70 inhield. Unilewr .verd f 1,40 hoger gewaardeerd op f 115.70. KLM ging op de lagere beladingsgraadcijfers f 1,50 terug op f61,50 en de andere interna tionals bleven dicht bij huis. Zonder direct aanwijsbare oorzaak ontstond flinke vraag naar bankwaarden N'MR ging f7 vooruit op f 228,50. ABN f 4,50 op f291.50 en AMRü bank bijna f2 tot f65,90 Van de hypotheek banken klom FGH f2,50 tot f67.50.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17