Kritiek PLO en Israël op verklaring van EG Coup tegen Gaddafi in het verschiet? Ghali: „Tijd nog niet rijp voor nieuwe VN-resolntie" Oproerpolitie drijft Soweto-herdenking uiteen Ambassadeur Frankrijk moet Liberia uit MAANDAG 16 JUNI 1980 BUITENLAND PAGINA 15 (Van onze correspondent Jaap van Wesel) CAIRO - Na het bezoek van de Is raëlische minister van buiten landse zaken Sjamir aan ons land - aan de vooravond van de Euro pese topconferentie in Venetië - doet nu ook zijn Egyptische col lega ons land aan. Minister van staat voor buitenlandse zaken (vergelijkbaar met onze staatsse cretaris), Butros Ghali, is van mening dat er voor Europa een belangrijke rol is weggelegd in het vredesproces in het Midden- Oosten. Vlak voor zijn vertrek naar Nederland had onze corres pondent Jaap van Wesel een in terview met Ghali in Cairo. Butros Ghali is een van de meest bekende Egyptische intellec tuelen, die al sinds 1974 in woord en geschrift vrede met Israël heeft bepleit als de beste metho de om het Israëlische gevaar aan banden te leggen. De strategie op lange termijn van Butros Ghali komt hierop neer, dat Egypte het middelpunt is en blijft van het Midden-Oosten. De Egyptische politiek moet erop gericht zijn om alle omringende landen, inclusief Israël, in een positie van afhankelijkheid van Egypte te brengen. Vandaar dat Butros Ghali al in 1974 vrede met Israël bepleitte. Door het wegvallen van de oorlogs dreiging zou de homogeniteit van de Israëlische samenleving weg vallen, en blijken dat Israël in fei te niets anders is dan een op geblazen ballon. De meest waar schijnlijke ontwikkeling is dan, dat die kunstmatige staat op den duur zal verdwijnen, alhoewel Butros Ghali ook toen al geen problemen had met een klein Is raël, binnen de grenzen van '67 als permanente factor in het Mid den-Oosten. Hongkong-model Van belang in de filosofie van Bu tros Ghali is dat de betrekkingen tussen Egypte en Israël zich ont wikkelen volgens wat hij noemt het Hongkong-model: een Israë lische afhankelijkheid van Egyp te zoals Hongkong in een hele boel zaken afhankelijk is van de Chinese volksrepubliek. Er is dus geen bezwaar tegen, nee, het is zelfs gewenst, om Israël energie, olie en water te leveren, waardoor een band van afhankelijkheid wordt geschapen. Voor Butros Ghali bevindt een ge kortwiekt Israël, intern verzwakt door vrede, zich in een vergelijk bare situatie als de andere landen in de omgeving. Ook de Arabi sche landen zijn in Egyptische ogen min of meer kunstmatige creaties, gespeend van het lange historische verleden dat Egypte kenmerkt. „Tribes with flags" (stammen met vlaggen) worden zij in Egypte veelal laatdunkend genoemd. Het dilemma van Egypte is dat het afstand neemt van de Arabische wereld, zijn ei gen weg gaat, maar er tegelijker tijd toch ook deel van uit maakt. Door zijn eigen weg te gaan, ver keert de Egyptische diplomatie telkens weer in het grote dilem ma dat het de tegenstelling tus sen de pan-Arabische zaak en de vrede met Israël glad moet strij ken, en Butros Ghali kwijt zich als voornaamste woordvoerder van de Egyptische diplomatie van die vrijwel onmogelijke taak met grote bekwaamheid. Einddoel Ghali: „Er bestaan geen strategi- sche meningsverschillen tussen Egypte en de Arabische landen. Alle hebben hetzelfde einddoel, namelijk vrede, erkenning van de rechten van de Palestijnen, er kenning van Israël en veiligheid voor alle betrokkenen". - Dat zegt u ook na het Fatah-con- gres in Damascus, waar de elimi nering van Israël, de bevrijding van heel Palestina, en de gewa pende strijd om dat te bereiken onveranderd zijn gebleven? Ghali: „Het Israëlische extremisme roept Palestijns extremisme op". Egypte heeft altijd op de bres ge staan voor de Palestijnse zaak. Het heeft de formele erkenning van de PLO als enige vertegen woordiger van het Palestijnse volk ook nooit ingetrokken. Maar sinds Sadats bezoek aan Jeruza lem komt de PLO in het Egypti sche diplomatieke woordenboek niet voor. Camp David Als Butros Ghali dan ook naar de Egyptische contacten met de PLO wordt gevraagd, wil hij daar geen commentaar op geven. Het Egyptische dilemma wordt na tuurlijk moeilijk als anderen, zo als Europa, met formules komen die de rechten van de Palestijnen willen erkennen, en daarin ver der gaan dan Egypte in Camp David bedongen heeft. Want de „deelneming bij het bepalen van hun eigen toekomst", waarvan Camp David spreekt, is minder dan het recht op zelfbeschik king. Vandaar dat Butros Ghali het Egyptische verzet tegen een Eu ropees initiatief een tijdelijke zaak noemt, tot na de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. „Wij zijn op dit moment tegen een nieuwe resolutie, omdat die een obstakel betekent voor Camp David. Maar ik leg de nadruk op de woorden „op dit moment" Want ik verwacht dat na de Ame rikaanse presidentsverkiezingen Amerika zijn handen vrij zal heb ben. En dan kunnen de beginse len van Camp David in een nieu we resolutie worden vastgelegd, met Amerikaanse steun". - Dat betekent ddt na de presi dentsverkiezingen in Amerika het kader van Camp David dood is? „Geen sprake van. Er is geen tegen stelling tussen Camp David en een nieuwe Veiligheidsraadre solutie. Die vullen elkaar aan. In Camp David is een aantal begin selen vastgelegd: vrede, veilig heid voor alle partijen, erkenning van Israël en deelneming van de Palestijnen bij het bepalen van hun eigen toekomst. Als de pro cedure die daarvoor is vastgelegd (autonomie - red.) niet tot resulta ten leidt, dan staan wij open voor andere ideeën". Om die andere ideeën te bespreken, is Butros Ghali nu in Nederland. Want hij gelooft dat er voor Euro pa een belangrijke taak is weg gelegd om in november het niet langer bij verklaringen te laten, maar tot actie over te gaan om de totale vrede te bereiken die Egyp te voorstaat. Shigery Jada, een gehandicapte aanhangers als onderdeel van zijn kandidaat voor het Japanse Parlement, leidt een groepje van zijn politieke campagne. DAMASCUS (Reuter/DPA) - De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft gisteren in een offi ciële reactie scherpe kri tiek geleverd op de EG- verklaring over het Mid den-Oosten, die is uitge geven na het topberaad van de Negen in Venetië. De EG-verklaring is volgens de PLO een prödukt van Ameri kaanse chantage en zij staat vol tegenstrijdigheden en dubbel zinnigheden. Zij was een poging om de akkoorden van Camp Da vid tussen Israël en Egypte te redden. De Europese Gemeenschap, aldus de PLO, heeft de eerste vereisten voor een rechtvaardige en duur zame vrede in het Midden-Oos ten miskend. De PLO neemt het Europa vooral kwalijk, dat het de PLO niet erkent als de enige rechtmatige vertegenwoordig ster van het Palestijnse volk. De PLO zegt dat zij de strijd zal voortzetten, zowel diplomatiek als militair, voor de nationale rechten van het Palestijnse volk. Ook premier Begin van Israël heeft scherpe kritiek geleverd op de EG-verklaring over het Midden- Oosten, die hij vergeleek met het akkoord van München van 1938. "Iedere vrije Europeaan van goede wil moet begrijpen, dat hij voor de tweede keer een Münchense kapitulatie voor dictoriale chan tage ondersteunt, als hij dat do cument verdedigt", aldus Begin, die vooral de oproep van de Ne gen veroordeelde, de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO als partner te erkennen bij het zoe ken van een oplossing voor het Midden-Oosten. Israël zal geen EG-delegatie ont vangen, die na de besluiten en de EG-top in Venetië naar het Mid den-Oosten komt voor contact met de betrokkenen bij het Ara- bisch-Israëlisch conflict. Dit is zondag meegedeeld door een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse za ken. Syrië Syrië heeft zaterdag al de verkla- ring van de EG afgewezen als zijnde een 'weerspiegeling van de vredesakkoorden van Camp Da vid tussen Egypte en Israël onder de Verenigde Staten'. In een communiqué van het minis terie van buitenlandse zaken in Damascus stond dat de verkla ring, aan de oppervlakte blijft met uitdrukkingen die ook in de akkoorden van Camp David worden gebezigd-". Syrië verwijt de Europeanen dat zij niet duidelijk uitspreken dat de PLO rechtstreeks aan onderhan delingen over het Midden-Oos ten moet deelnemen, maar vol staan met een pleidooi voor het betrekken van de Palestijnen bij besprekingen. Carter De Amerikaanse president Carter bijft bij zijn weigering de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO te erkennen of met haar te onderhandelen ondanks het streven van de EG naar een rol voor de PLO bij de onderhande lingen over het Midden-Oosten. Carter zei tot een aantal Ameri- kaanse-Joodse journalisten op het Witte Huis "Wij zullen niet met de PLO onderhandelen en wij zullen de PLO-status pas er kennen wanneer zij het bestaans recht van Israël erkent en wan neer de PLO.ook erkent dat VN- resolutie 242 de basis is voor ver dergaande vooruitgang naar een alomvattende regeling". Japan is ingenomen met de verkla ring van de EG. De minister van buitenlandse za ken, Saboero Okita, zei in een communiqué dat Japan voldaan was over de gehele inhoud van de verklaring van de negen die de beginselen noemt die zij noodza kelijk achten voor de vestiging van een rechtvaardige, duurzame en alomvattende vrede. Japan meent dat het noodzakelijk is dat alle belanghebbende par tijen, waaronder de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO deelnemen aan het vredesproces. MONROVIA (AFP) - De re- gering van Liberia heeft Frankrijk verzocht zijn ambassadeur in Monrovia terug te roepen, zo is daar officieel bekendgemaakt. Frankrijk heeft gisteren heftig ge protesteerd bij de Liberiaanse autoriteiten tegen de arrestatie van de zoon van de vermoorde Liberiaanse president Tolbert in de Franse ambassade in de hoofdstad Monrovia. In een ver klaring van het Franse ministerie van buitenlandse zaken werd het optreden van de Liberiaanse sol daten "een openlijke en onaan vaardbare schending van de sta tus van diplomatieke missies en internationale gewoontes" ge noemd. De soldaten, drongen volgens de verklaring de ambassade binnen toen de ambassadeur niet aanwe zig was. Adolfus Tolbert hield zich schuil in de Franse ambas sade na de staatsgreep tegen zijn vader van 12 april. Waarnemers menen dat Tolbert een proces zal krijgen. Sinds de staatsgreep zijn dertien leden van de regering van de pro-westerse Tolbert terechtgesteld. ten. JOHANNESBURG - Ondanks het verbod van de Zuidafrikaanse minister van justitie kwamen gis teren honderden mensen voor de katholieke kerk Regina Mundi in Soweto bijeen om de opstand van vier jaar geleden te herdenken. Eenheden van de oproerpolitie dreven de demonstranten uitein delijk met traangas en politie honden uitéén. Een andere groep van zingende demonstranten, die naar de St. Franciscus van Assisi-kerk op korte afstand van de Regina Mundi-kerk wilde trekken, werd door de politie tegengehouden en uiteengejaagd. Volgens de politie werd niemand gearresteerd en raakte niemand gewond. In Pre toria werd wel een jonge blanke man gearresteerd die twee brandbommen in een politiebu reau had gegooid. Een van de bommen ontplofte, waarna brand uitbrak; niemand werd gewond. De politie verwacht vandaag, de ei genlijke dag van de onlusten in Soweto vier jaar geleden, nieuwe demonstraties en betogingen. De scholieren en studenten van So- weteo hebben alle winkeleige- s gevraagd hun zaken te slui- Alle herdenkingsplechtigheden, kerkdiensten en andere bijeen komsten in verband met de 16e juni 1976 werden door de Zuid afrikaanse regering verboden. Vier jaar geleden begon op deze dag de opstand van de scholieren en studenten in de satellietstad Soweto bij Johannesburg, die uiteindelijk bijna 600 mensenle vens kostte. Ook alle politieke bijeenkomsten in de gebieden rond Johannesburg, Pretoria, Port Elizabeth, het Kaapse schie- reiland, Simonstown, Durban en andere steden, zijn tot het eind van de maand niet toege staan. De secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, bisschop Desmond Tutu, heeft inmiddels de minister van justitie, dr. Alwijn Schlebusch, gevraagd zijn besluit te herzien. De katholieke priester Tebogo Maselane van de „Black priests solidarity group" zei dat het ver bod opnieuw bewijst hoe ver dit land - dat zich christelijk noemt - zich van het christendom verwij derd heeft. Tijdens het weekeinde heeft de po litie in vele gebieden van Zuid- RUSSEN REDDEN AMERIKANEN Een Russisch vissersschip heeft gisteren vier Amerikanen opge pikt die zestien uur op een rubbervlot hadden doorgebracht na dat ze voor de kust van Alaska hun zinkende schip hadden verla ten waarmee ze op zalm visten. Hun schipper wordt vermist. Hij is zaterdag van het vlot gevallen toen men van boord ging. Samen met vijf andere vaartuigen hebben de Russen tijdens mist naar de schipbreukelingen gezocht. Zij zagen tenslotte een vuur pijl. De Russen zouden de vier onfortuinlijke Amerikanen op een Amerikaans schip overzetten. NAAKTE BETOGING Ongeveer dertig vrouwen en mannen hebben zaterdagavond in Zürich naakt gedemonstreerd. Zij liepen in een stoet van drie honderd jongelui, die betoogden voor de oprichting van een nieuwe jeugdbeweging in Zwitserland. Het dertigtal besloot geen kleren te dragen om daarmee 'bezitsloosheid' te propage ren. Toen de avondkoelte inviel trokken de naaktlopers .echter snel hun kleren aan. ZWEMMEN IN HET BIER Zwemmen in het soms modderige water van de rivier de Liffey is een populaire zomerbezigheid voor de inwoners van de Ierse hoofdstad Dublin. Een rechtbank kreeg afgelopen week een aanwijzing omtrent het waarom. Arthur Guinness ltd. verklaarde dat zij 2 miljoen gulden had be steed aan het voorkomen van het lekken in de rivier van de sterke soort bier door poreuze afvoerpijpen van haar brouwerij. PROSTITUTIE BELAST De Franse prostituees zijn bereid evenals ieder ander belasting te betalen mits er een einde komt aan wat zij noemen met systema tisch lastigvallen door de autoriteiten. Op een persconferentie zeiden zij dat zij de minister van economi sche zaken, René Monory, in een brief om een onderhoud hadden gevraagd. Carole, een militante prostituee uit Marseille, deelde mee dat de regering kortgeleden was begonnen met het zenden van "exorbi tante belastingaanslagen" aan honderden van haar collega's. "Men schatte mijn inkomsten van de afgelopen acht jaar en eisten ruim 570.000 francs (ongeveer 260.000 gulden) xelasting". Mary, woordvoerster van een vereniging van Parijse prostituees, zei dat de leden van haar vereniging graag evenals ieder ander belasting wil betalen, maar niet als de politie dagelijks duizenden keren 400 francs boete wegens tippelen oplegt. Bankovervallers MILAAN (DPA) - Met de vrijlating van ongeveer twintig gegijzelden is zaterdagochtend in Milaan een eind gekomen aan een bankover val die 18 uur tevoren was ge pleegd. geven zich over zag er naar uit dat hij zichzelf een schotwond had toegebracht. De overvallers hadden vrijdagmid dag ruim 30 mensen op de "Ban co di Roma" gegijzeld. Zij eisten een groot bedrag aan geld en een helikopter om te ontsnappen. In de avond en de nacht waren reeds enkele gegijzelden vrijgelaten. SOWETO - Politie arresteert een demonstrant in het Zuidafrikaanse Soweto. De autoriteiten hebben samen scholingen in deze voorstad van Johannesburg verboden, om herdenking van de opstand m Soweto van iy/b te Afrika straatversperringen opge richt en controles uitgevoerd. Ook de wegen naar Soweto wer den door de politie gecontroleerd en de bevelhebber van de politie in de zwarte voorstad, brigadier Kobus Hamman, verklaarde dat alle eenheden voor de 16e juni zijn gealarmeerd „om degenen te beschermen die naar hun werk willen gaan". Vrijwel alle kranten in Zuid-Afrika hebben het verbod van de rege ring veroordeeld. Zij brachten tegelijkertijd uitvoerige herden kingsartikelen over de gebeurte nissen in Soweto vier jaar gele den. De Sunday Post - waarvan Percy Qoboza hoofdredacteur is- brengt, naast verschillende bij dragen over de slachtoffers van Soweto 1976 en over het lot van de studenten en scholieren die de opstand begonnen en daarna het land uitvluchtten, ook de resolu tie van de Veiligheidsraad tegen het apartheidsregime. De Veilig heidsraad heeft vrijdagavond met algemene stemmen een re solutie aangenomen, waarin het „racistische regime" in Zuid- Afrika wordt beschuldigd van „onderdrukking op grote schaal van alle tegenstanders van de apartheid" LONDEN - Bannelingen die tegen het regime zijn van de Libische leider kolonel Gadaffi, hebben verklaard dat door groepen in Engeland, West-Duitsland en de Verenigde Staten in samenwer king met officieren van het Libi sche leger een staatsgreep wordt voorbereid om de kolonel uit het zadel te wippen. Als hoofd van deze beweging wordt genoemd majoor Omar Mideishy, die tot de officieren behoorde die in 1969 de staatsgreep tegen ko ning Idris organiseerden. De dis sidenten zouden volgens een zegsman in Londen de steun hebben van Egypte, Tunesië. Al gerije, Irak, Marokko en de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO. De zegsman, de Libische zakenman Ramadan Sultani, zei dat hij en nog enkele anderen in Frans protest tegen Britten PORT VILA (Reuter) - Frankrijk heeft bij Engeland krachtig ge protesteerd tegen het zenden van een Brits militair contingent naar de Nieuwe Hebriden, zo is van gezaghebbende zijde in de hoofdstad van de eilandengroep in de Stille Zuidzee vernomen. De Nieuwe Hebriden, die op 30 juni onafhankelijkheid krijgen, worden door Frankrijk en Enge land gezamenlijk bestuurd. Gis teren arriveerde een contingent van 200 Britse militairen in Port Vila. Vorige week trok Frankrijk 55 man oproerpolitie terug, die het 24 uur tevoren naar de hoofd stad had gezonden. Het eiland Esperitu Santo is nog steeds in de macht van plantage eigenaar Jimmy Stevens en diens volgelingen, die het twee weken geleden in handen namen. De Britse onderminister van bui tenlandse zaken Peter Blaker, zei gisteren verbaasd te zijn over de Franse reactie. Volgens Blaker hadden onlangs de Britse en de Franse commissarissen op de Nieuwe Hebriden een gemeen schappelijke politiemacht gead viseerd. Afgesproken was dat Frankrijk gendarmes en Enge land mariniers zou zenden. De minister zei verder dat de mari niers de opdracht hebben de rust op de eilanden te herstellen. "Ik hoop dat de Fransen het met ons eens zijn de vreedzame onder handelingen voort te zetten", al dus Blaker, die hieraan toevoeg de dat Londen voortdurend met Parijs voeling houdt over de si tuatie op de eilandengroep. Engeland op de lijst van Gadatli stonden om te worden vermoord. De bannelingen, voornamelijk za kenlieden en studenten, hebben geheime adressen en telefoon nummers en beschikken over een aantal onderduikadressen. De Londense groep wordt op driehonderd geschat. De Britse politie is van mening dat een groep officieren van de Libische geheime dienst zich ophoudt in een huis in de sjieke wijk Ken sington, en dat het deze mannen zijn die in opdracht van Gadaffi de aanslagen plegen. Inmiddels heeft de zogenaamde „voorzitter van het volksbureau", Musa Kousa, die blijkbaar aan het hoofd staat van het comité dat de Libische belangen in Enge land behartigt in wat vroeger de ambassade was, het Britse minis terie van buitenlandse zaken er van beschuldigd zonder onder zoek naar de feiten af te gaan op leugenachtige krantenberich ten. Kousa, die op last van het ministe rie Engeland binnen 48 uur moet verlaten omdat hij volgens een artikel in het dagblad The Times had gezegd dat er nog twee Li- biërs in Engeland zouden worden vermoord en dat hij het daarmee eens was, heeft in een tweede verklaring echter gezegd dat de krant zijn woorden verkeerd heeft weergegeven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15