Daniël Willems rijdt zich in recordboeken KNAU draagt nog drie mensen voor na Westathletic Nico Schroten weer superieur Onaangename surprise Wagtmans Dubbele AY Holland-triomf bij snelwandelkampioenschap Thurau verwikkeld in dopingaffaire SPORT SPORT De Holland-snelwandelaars Nico Schroten en Dirk Maassen Brink (achtergrond) volop in actie archieffoto LEIDEN - Voor het vierde achtereenvol gende jaar heeft de Leidse snelwandelaar Nico Schroten het Nederlands kampioen schap snelwandelen over 50 kilometer behaald. De 45-jarige atleet van de AV Holland was gisteren in het Brabantse Sint Oedenrode weer eens ongenaakbaar en evenaarde met zijn vierde-titel-op-rij de prestatie van Amsterdammer Jan Cijs die in de jaren vijftig en zestig op deze afstand ook al eens vier titels achter elkaar had binnengehaald. Het AV Holland-succes werd gisteren com pleet gemaakt door Dirk Maassen van de Brink die evenals vorig jaar beslag legde op de tweede plaats. Het Leidse tweetal kwam deze keer zelfs tot snellere tijden dan het voorgaande kampioenschap. Schroten finishte na 4 uur 44 minuten en 8 seconden, Maassen van de Brink kwam na 4 uur 52 minuten en 38 seconden over de eindstreep. De deze week 32 jaar geworden Maassen van de Brink deed gisteren een manmoedige poging om Schroten van zijn vierde titel af te houden. Na het startsignaal, gistermor gen om negen uur, koos hij onmiddellijk positieachter zijn clubgenoot die er dade lijk stevig de pas inzette. De concurrentie moest het Holland-tweetal vrij vlot laten gaan. Tot 27 kilometer slaagde Maassen van de Brink er in om Schroten, die con stant kopwerk deed, te volgen. Toen ech ter viel er een gat. Maassen van de Brink, die zich op dat moment 'leeg voelde', kon het tempo niet meer volgen en moest ge leidelijk ruimte toestaan. Op het bosrijke, snelle parcours liep de Leidse hovenier uiteindelijk nog tegen een waarschuwing aan. Niet omdat hij met een onjuiste techniek wandelde maar wel omdat hij buiten de verzorgingspun- ten dranken had aangepakt. Gezien het warme weer geen onbegrijpelijke han delwijze. De strijd om de derde plaats, op korte af stand achter Maassen van de Brink, was zeer spannend. Tilburger Jan Cortenbach (Attilla) slaagde er in om Amsterdammer Jan Tigchelaar (LAT) en Rotterdammer Jan Vos (RWV) juist voor te blijven. Met hun tijden van resp. 4.55.39, 4.56.26 en 4.56.39 bewerkstelligden zij dat voor de eerste maal in een 50 kilometer-kam pioenschap vijf atleten binnen vijf uur de meet haalden. Van de 17 gestarte snel wandelaars bereikten uiteindelijk elf Meerkamp Junior-atleet Paul de Koning van De Spar taan uit Lisse is gisteren tijdens de natio nale kampioenschappen meerkamp voor junioren derde geworden op de tienkamp bij de jongens A. De Lissenaar kwam aan zijn bronzen plak via een fraai puntento taal van 6492 waarmee hij overigens maar 27 punten van het zilver verwijderd bleef. Andere junioren toonden gisteren tijdens baan wedstrijden in Lisse met de jeugd kampioenschappen komend weekeinde in Groningen in het verschiet een goede vorm. Sandra Dorlas (Bataven Leiden) kwam bij de meisjes B op de 100 meter tot 12.6 en op de 200 meter tot 25.4. John van Loon (Spartaan Lisse) kwam bij de jon gens A op deze sprintnummers tot 11.5 en 23.0 en was daarmee exact even snel als de winnaar op deze onderdelen bij de heren, Harry Douma van het Alphense AAV'36. Verder kwamen aardige tijden op de klokken voor Peter Blokker (Spartaan) bij de jongens B met 11.7 op de 100 m en 23.7 op de 200 m en voor Michel Moll (AV Hol land Leiden) bij de jongens A met 11.8 op de 100 m en 23.9 op de 200 m. Van goed niveau was de werptweekamp by de heren. Drie Spartanen deden het hier goed: Nico van Noort kogel 13.46 en dis cus 47.58, Jelke Braaksma kogel 12.78 en discus 36.50 en Ed de Vos kogel 11.57 en discus 36.86. Dezelfde tweekamp bij de dames gaf eveneens goede Spartaan prestaties te zien: Marga Kortekaas kogel 11.51 en discus 36.98, Paula Kortekaas ko gel 10.72 en discus 35.00 en Cuny de Nie kogel 10.04 en discus 33.24. De springtweekampen leverden zeges op voor AV Holland-atleet Bert Paauw bij de heren (o.m. 12.74 hink stap sprong). Spar taan-junior John van Loon bij de jongens A (o.m. ver 6.49) en Spartaan-atleet Peter Blokker bij de jongens B (o.m. 12.15 hink stap sprong). Bij de B-jeugd ook een ver dienstelijk optreden van Michiel Weiter (Holland) die aan zijn eerste wedstrijdsei- zoen bezig is en bij de driesprong aan de twaalf meter-grens rook: 11.93. Voorts waren er gisteren in Lisse nog behoorlijke springprestaties van de Spartaan-verte genwoordigsters Marjan van der Niet (ver dames 5.10) en Marinda van de Meer (hoog meisjes A 1.65). BASEL (ANP) - De Belg Daniël Willems, plotseling in vorm gekomen na een enigszins teleurstellend voorseizoen, is in de Ronde van Zwitserland hard op weg naar de record boeken. Zaterdag won hij de sprint van een groep van 27 renners in Boncourt en gisteren won hij de etappe Boncourt-Bazel èn de individuele tijdrit over 23,5 kilometer. In de eerste vijf etappes, de proloog meegerekend, kwam hij tot het maximale aantal overwin ningen. De 24-jai ige Willems was tol nu toe de beste sprinter en de beste tijd- rijder. Het Ronde van Zwitser land-record van zijn landgenoot Roger de Vlaeminck (vijf fitze- ges) heeft hij inmiddels geëve naard. Er volgen nog vijf dagen en zeven etappes. Bij zijn entree in de rijen der pro fessionals werd Daniël Willems twee jaar geleden genoemd als opvolger van Eddy Merckx. Ver gelijkingen met de kannibaal kunnen echter pas volgende week worden getrokken als Wil lems een herexamen in het hoog gebergte als klimmer heeft afge legd. De eerste kennismaking met de cols, kort geleden in de Dauphine Libere. viel hard tegen. Op heuvelig terrein, zoals tijdens de eerste dagen van de Ronde van Zwitserland, en in ritten tegen het uurwerk behoort Willems tot de top. Zeker nu hij in grote vorm is gekomen. Na vijf ritten heeft Willems 47 se conden voorsprong op Zoete melk. Voor vandaag staat er een pittige bergetappe op het pro- FRANKFURT (ANP) - In de wielerwereld circuleerden de laatste twee weken onophoudelijk geruchten over een nieuwe dopingaf- faire rond Thurau. Begin april verscheen hij niet op de doping controle na afloop van de klassieker Gent-Wevelgem. De geruch ten bleken op waarheid te berusten. Een tweede overtreding tijdens zijn proeftijd van één jaar zou Thurau eigenlijk op een schorsing van vier maanden komen te staan. Hierdoor zou hij niet kunnen deelnemen aan de Ronde van Frankrijk, die op 26 juni in zijn woonplaats Frankfurt van start gaat, en het wereldkam pioenschap. De Westduitse wielerbond (BDR) verklaarde gisteren Thurau op formele gronden niet te kunnen straffen voor zijn dopegebruik in de ronde van Romandië, die een maand geleden werd gehouden. Volgens de BDR kwam de mededeling uit Zwitserland niet bin nen de voorgeschreven 48 uur binnen. De BDR kon zodoende Thurau niet tijdig waarschuwen om een tegenonderzoek aan te vragen. De bond heelt Thurau schriftelijk ingelicht over deze zaak en hem in dezelfde brief een ernstige waarschuwing gege- gramma. Daar zal de kopman van Peter Post uit de schaduw van Willems moeten komen. Lukt dit niet, dan kan Willems misschien met Merckx worden vergeleken. Tot nu toe heeft hij meer weg van zijn andere landgenoot Maei tens, die slechts drie jaar aan de top stond. Maertens won in de Dau phine Libere van 1975 alle etap pes op een na. In die (berg)rit ein digde hij op een half uur van win naar Bernard Thevenet. Algemeen klassement: 1. Willems 20 uur, 45 min. 52 sec.; 2. Zoe temelk op 0.47; 3. Thurau op 1.36; 4. Beccia op 1.38; 5. De Rooy op 1.45; 8. Van Impe op 1.52; 7. Schmutz op 1.55; 8. Füchs op 2.12; 9. Gisiger op 2.32; 10. Zweifel op 2.37. Midi Libre Een ongeluk met dodelijke afloop heeft gisteren de vierde en laatste etappe van de 32ste Midi Libre overschaduwd. Tijdens een af daling raakte een auto uit de reclamekaravaan van de weg. De auto rolde over de kop in een ra vijn. Drie van de vier inzittenden waren op slag dood. De vierde werd zwaar gewond overge bracht naar een ziekenhuis. Het slotweekeinde van de Midi Li bre bracht geen wijzigingen meer in het algemeen klassement, zo als dat donderdag werd opge maakt na afloop van de zwaarste WINTERTHUR (ANP) - De zesde editie van de strijd om de Westathletic-bekers, die naar Nederland (dames) en Spanje (heren) gingen, heeft in Winterthur voor de Ne derlandse olympische kandidaten een aantal zaken dui delijk gemaakt. Komende vrijdag, wanneer het NOC en de KNAU opnieuw rond de tafel gaan zitten, zal de atletiek unie aan de hand van de resulta ten van Winterthur en de afgelo pen weken nog slechts drie se rieuze kandidaten kunnen voor dragen. Dat drietal zal bestaan uit: Els Vader, Edine van Heezik en Gerard Tebroke. Definitief van de lijst van mogelijken kon den het afgelopen weekeinde Klaas Lok en Arno Körmeling worden afgevoerd. Ook zal de KNAU waarschijnlijk Evert Hoving niet op het lijstje zetten. Evenmin als Tilly Ver hoef, die zaterdag het uit de halve finales van Munchen (3-9-72) da terende Nederlandse record op de 400 meter van Trudy Ruth eindelijk scherper stelde en van 52,45 op 52,38 seconden bracht. Het was het enige Nederlandse record dat sneuvelde. Verder bleven Koen Gijsbers (400 meter in 46,12) 0,01 seconde en Sylvia Barlag (hoog 1.87 meter) één cen timeter van records verwijderd. De atleten, die afgelopen week van het NOC te horen kregen dat zij naar Moskou mogen, bevestig den zonder uitzondering dat hun aanwijzing terecht is. Harry Schulting won de 400 meter hor den in 49,33 seconden. De Bra bander liep ook'in het slotnum mer van de wedstrijd, de 4x400 meter, zijn deel bijzonder sterk. Pas op de laatste meters moest hij buigen voor Fons Brijdenbach. De Belgische specialist had za terdag voor de beste prestatie van ue wedstrijd gezorgd door de 400 meter te winnen in 45.15 secon den, de beste Europese seizoen prestatie. Achter Brijdenbach werd Gijsbers tweede. Met Schulting en Gijsbers vormen Mario Westbroek en Marcel Kla- renbeek een sterk viertal, dat België opjoeg tot een nieuw na tionaal record op de 4x400 meter (3.05.36) en zelf op de beste Ne derlandse seizoenprestatie van 3.05.51. Voor de drie resterende plaatsen voor de 4x400 meterploeg - een loper gaat als reserve mee - zijn nu Raymond Heerenveen door het feit dat hij in Montreal voor de Nederlandse Antillen is gestart vrijwel zeker afvalt, nog vier kandidaten: Westbroek, Klaren- beek, Henk Brouwer en Hugo Pont. De laatste is door een zware enkelblessure nog niet in actie geweest, maar heeft de training inmiddels hervat. Pont heeft in 1979 voldaan aan de NOC-eis op de 400 meter horden en zal wan neer hij op korte termijn vorm behoud toont, alsnog moeten worden aangewezen. Sylvia Barlag verkeert momenteel in een uitstekende vorm. De Am sterdamse fysica droeg aan de 98 punten, waarmee de Nederland se dames zegevierden, in haar eentje 22 punten bij. Zij deed dat met een overwinning bij het ver springen (6.26 meter) en tweede plaatsen op hoog (1.87) en de 100 meter horden (13.91). De Amster damse vijfkampster probeerde bij het hoogspringen het Neder landse record, dat met 1,88 meter op naam van Mieke van Doorn en Mirjam van Laar staat te verbete ren maar slaagde op 1.89 meter niet. Haar hordentijd betekende de beste seizoentijd in Neder land. Van de drie met wie de KNAU naar het NOC zal gaan, kwamen alleen Els Vader en Gerard Tebroke in actie. Els Vader won zowel de 100 als 200 meter in respectievelijk 11.59 en 23.44 seconden. Op de korte sprint moest zij opboksen tegen een wind van 1.8 meter per seconde en op de 200 meter zelfs tegen een wind van 2,5 meter. Blijft echter het feit dat zij met haar 23,08, die zij met pinksteren in Bazel liep, 0,08 seconden van de limiet (23.00) verwijderd is. Za terdag opende zich een eindper spectief voor de 4x100 meter bij de dames. Het viertal Martha Derby, Tilly Verhoef, Elly Hen zen en Els Vader kwam achter België als tweede uit op 44.80 se conden en bleef daarmee 0.8 se conden verwijderd van de NOC- limiet. Gerard Tebroke, die voor pech ge boren schijnt te zijn, trof het in Winterthur niet. Juist tijdens de tien kilometer ontlaadde zich een zware regenbui, die nadat Tebro ke de vijf kilometer had afgelegd in 14.08,7 in volle hevigheid los barstte. De atleet uit Aalten maalde echter onverstoorbaar door. Tebroke won in 28.27.2 en bezorgde Nederland, dat na Spanje, Zwitserland en België opnieuw als vierde eindigde, met Schulting de tweede' overwin ning. In Steinkjer kwam hij met 28.08.0 het dichtst bij de NOC-li- miet (27.55.0), een eis waaraan hij de afgelopen jaren al meer dan tien maal heeft voldaan. MAREN-KESSEL (GPP) - Drie dagen voor het Nederlands Olympisch Comité zich moet uit spreken over de wielerafvaardi- ging naar Moskou, zijn de KNWU-officials en hun geselec teerden geconfronteerd met on aangename verrassingen. Ten eerste eindigde in het Brabantse Maren-Kessel bij de grote test voor de 100 km ploegentijdrit, de A-ploeg achter de B-ploeg. Ten tweede deed de bij die wedstrijd aanwezige chef d'equipe van het NOC, Bram Leeuwenhoek, moeilijk over de voordracht van de baanrenners. Het feit dat de A-ploeg (Johnny Broers, Adrie van der Poel, Henk Mutsaars, Jacques Hanegraaf) het moest afleggen tegen het B- gedeelte van de selectie (Egbert Koersen, Guus Bierings, Gerard Veldscholten, Theo Hogervorst), was een pijnlijke surprise die bondscoach Rini Wagtmans be hendig opving. „De ene bonds- ploeg heeft de andere verslagen", redeneerde hij. „De aanduidin gen A en B hadden wat mij be treft niets te maken met sterkte of voorkeur met betrekking tot de Olympische Spelen. De selectie- groep is voor deze gelegenheid gewoon gesplitst, meer niet". Tijdens Olympia's Ronde wees Wagtmans Filosofie in een heel andere richting die daarom nu deed vermoeden dat het resultaat van Maren-Kessel ook voor hem een uiterst pijnlijke ervaring was. „Ik heb", sprak Wagtmans een week of drie geleden, „die 100 km-ploeg compleet in mijn hoofd. Voor mij is het geen vraag meer wie naar Moskou moeten, maar het zou tegenover de leiding van de KNWU en het NOC niet correct zijn die namen nu, buiten het officiële overleg om, in de publiciteit te brengen". Hoe Wagtmans na de gang van za ken in Maren-Kessel met de be schikbare gegevens gegoocheld heeft om dit weekeinde de defini tieve voordracht aan het NOC te doen, bleef geheim. Pas morgen, wanneer het Olympisch Comité zich uitspreekt, zal bekend zijn welke vier renners Wagtmans samen gebracht heeft voor dit zware olympische nummer. Verwacht wordt dat dit kwartet voor de helft zal bestaan uit cou reurs die zaterdag deel uit maak ten van de als B geboekte ploeg die voor deze gelegenheid gecoa- ched werd door KNWU-tech- nisch coördinator Frans Mahn. Het viertal draaide zo goed, dat ze zelfs de Oostduitsers van de overwinning zou hebben gehou den wanneer cr niet een valpartij (na vijf kilometer al) was geweest. In een bocht ging Koersen on deruit en reed Veldscholten in zijn wiel, wat al met al twee minu ten tijdverlies betekende. De Oostduitsers (die een sterk - zich op de Olympische Spelen voorbereidend - internationaal deelnemersveld van Belgen, Ita lianen, Zwitsers en Denen aan voerden) wonnen met een ver schil van 21 seconden, wat de renners van de B-ploeg de zeker heid gaf dat zij zonder tegenslag op de eerste plaats waren geko- De officiële uitslag in Maren-Kessel 1. Oost-Duitsland (Kluge, Kohier, Muller en Schmacktalla) 102,9 km in 2.17 46; 2. Nederland B (Koersen, Veldscholten. Bienngs en Hoger vorst) 2.18.07; 3. Nederland A (Broers, Mutsaars. Hanegraaf en Van de Poel) 2.19 06; 4. Denemarken (Pedersen. Kjaetsgaard. More en Markussen) 2 20 42. 5 Italië (Giaco- mini. Mmetti, De Pcllgrin en Maffen 2.22.39; 6. Zwitserland (Glaus, Gre- zet. Machter en Trmklerl 2 22 40; 7 De Zwaluw (Clubteam uit Vlijmen) 2.23.18; 8. Belgie (Duchau. Sergeant, Vandeweghe en Wellens) 2.24.46. Met een bij ia runt mens gebaar steekt de Belg Daniel Willems zijn handen (r) achter zich laat in de Ronde van Zwitserland. bergetappe. De Fransman Jean- Rene Bernaudeau. de voornaam ste helper van Bernard Hinault die zelf niet startte, behaalde zijn eerste overwinning in een etap pewedstrijd als beroepsrenner voor de Portugese veteraan Joa- quim Agostinho en de belofte Johan van de Velde. De 23-jai ige Brabander ondervond in de Midi Libre min of meer de naweeën van zijn recente over winning in de Dauphine Libere. Hij wei d op slag weer een van de bekendere renners, hetgeen im pliceerde dat er voortdurend op hem gelet werd. Donderdag in de zwaarste bergetappe wilde hij dezelfde stunt uithalen als op de voorlaatste dag van de Dauphine Libere. Van de Velde, als kopman gestart, demarreeide, maar de reactie in het peloton was even furieus als eendrachtig. Niette min reed Van de Velde die dag uitstekend en met zijn dei de plaats in het eindklassement mag gesteld worden dat hij zijn tijde lijke kopmansschap van de ploeg van Post waarmaakte, al kwam hij ook tot het besef dat winnen in de lucht nadat hij opnieuw Thurau als kopman veel moeilijker is dan als helper. In de Dauphine Libere keken alle favorieten naar Joop Zoetemelk. Ondertussen kon Van de Velde van de situatie pro fiteren. Het eindklassement 1. Bernaudeau iFra) 20 uur. 27 min. 57 sec.; 2. Agostinho (Por) op 12 sec 3. Van de Velde (Ned) op 34 sec 4 Li- nuid (Fra)op 1 min. 1 sec 5. Kuiper (Ned) op 1 min. 5 sec 6 Martens (lid) o op 1 min 8 sec.; 7 De Carvalho iFia) op 1 mm. 9 sec 8 W(jn.ints (Bel) op 2 mm 44 sec.; 9 Luhberding (Ned) op 4 min 30 sec.; 10. Martin (Fra) op 4 min. Wereldrecord Kratschmer daarmee het wereldrecord.dat de Brit Daley Thompson op 18 mei van dit jaar in Goetzis op 8622 punten bracht. De resultaten van Kratschmer: 100 meter in 1058. verspringen: 7.80 meter, ko gelstoten: 15.47 meter, hoogspringen. 2.00 meter.400 meter 48.04 sec. 110 me ter horden 1332 sec., discuswerpen 4552 meter, polsstokhoogspringer) 4 60 meter, speerwerpen 6650 meter, 1500 meter: 424.15. Amerikaan naar Spelen WINTERTHUR (ANP) - Het blijkt voor Amerikaanse atleten toch mogelijk te zijn deel te nemen aan de Olympische Spelen in Mos kou. Bill Rea, een Amerikaanse verspringer zal voor Oostenrijk in Moskou uitkomen. Tandarts Rea werd 28 jaar geleden in Oostenrijk geboren als zoon van een Oostenrijkse moeder en een militair van de Amerikaanse bezettingstroepen in dat land. Op het moment dat Rea geboren werd, waren zijn vader en moeder nog niet gehuwd. Rea kreeg daardoor het Oostenrijkse staatsburgerschap en later ook de Amerikaanse nationaliteit, toen het huwelijk tussen zijn ouders werd gesloten. Rea evenaarde za terdag in Westathletic-wedstnj- den in Winterthur met 7.68 meter het Oostenrijks record en zal voor Oostenrijk naar Moskou gaan. De Amerikaan, die tijdig de bui van de boycot zag hangen, vertrok voordat de Verenigde Staten zich definitief uitspraken niet naar Moskou te gaan naar Oostenrijk om zijn olympische kansen veilig te stellen. BERNHAUSEN (SID- De West duitser Guido Kratschmer (foto) heeft bij atletiekwedstrijden in Bemhausen (bij Stuttgart) een nieuw wereldrecord uoor de tien kamp gevestigd. De 26-jarige spe cialist in veelzijdigheid kwam uit op 8649 punten. Hij verbeterde

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13