„Er gaat iets unieks gebeuren in Katwijk" Noordwijk zet eindsprint veel te laat in Werk en voetballen worden een Manuputty rekent op trip Vanavond valt beslissing bij rivaal Quick Boys SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Hoewel de In donesische staatsveilig heidsdienst (Bakin) het Ne derlandse Molukse voetbal team de toegang tot Indone sië heeft geweigerd, gaat Noord wijk-middenvelder John Manuputty er nog steeds vanuit dat de trip doorgaat. De veiligheids dienst kwam onlangs tot dat besluit omdat een groep In donesische Molukkers heeft geprotesteerd tegen de komst van het elftal. John Manuputty, die samen met zijn broer Jack en on dermeer de Ajacied Simon Tahamata voor het gelegen- heidsteam is geselecteerd, heeft echter nog niet officieel vernomen dat de reis niet doorgaat. "Ik heb er wel het een en ander over gelezen, maar ik houd er nog steeds rekening mee. dat ik aan staande donderdag voor drie weken naar Indonesië ver- trék Toch klapstuk voor reserves van Noordwijk ROTTERDAM - Zoals de zaken er nu voorstaan zullen ook de Noordwijk-reserves de com petitie afsluiten met een of twee klapstukken' De Noordwijkers. die zijn door gedrongen tot de finale van het algeheel Nederlands kampioenschap bij de reser ve elftallen. hebben van de KNVB te horen gekregen dat de wedstrijd tegen PSV-3 nog dit seizoen moet worden af gewerkt. Eerder lieten de Eindhovenaren weten dat zjj geen interesse hadden in het duel. Beide verenigingen hebben inmiddels een schrijven van uit Zeist ontvangen, waarin wordt voorgesteld de kam pioenswedstrijden op 21 en 28 juni te verspelen. PSV voelt d.iar echter niets voor. Noordwijk heeft nu voorge steld er een treffen van te ma ken. Maai van dat voorstel heb ik Mg niet* vernomen aldus Noordwijk wedstrijd secretaris Spaanderman. 'We laten het nu maar sudderen. We hebben onzt goed wil ge toond De bond moet maar beslissen ROTTERDAM - Noordwijk-middenvelder Frans van der Veen is de eerste speler die zijn ongenoegen ventileert over de v>ele wedstrijden die Noordwijk dit seizoen moet afwerken door de strijd om de di verse titels (afdeling, zaterdag en alge heel kampioenschap"Er worden op het moment dingen gevraagd van een ama teur. die eigenlijk te veel zijn", oordeelt hij. "Mijn werk, wat ik met veel plezier doe en het voetballen worden voor mij een twee strijd. Moet je nagaan: ik word tijdens een tentamen weggeplukt door Ruud Bröring om op tijd bij het derde duel te gen ACV te kunnen zijn en maandag (vandaag) wringt de schoen weer door mijn werk. Ik vertrek die dug s ochtends naar Arnhem voor een schoolreisje van twee dagen. Bij zo n gelegenheid leer je je kinderen eens van een andere kant ken nen. maar daar komt nu weinig can. te recht De andere kant van desportmedaille is nu dut Van der Veen ergens uit een dieren park uit Arnhem naar Katwijk moet jakkeren om tijdig bij de beslissende wedstrijd tegen Xerxes te zijn. Duur word ik wel een beetjeziek van. want dat is toch geen ideale voorbereiding'.' Nor maal lees je zaterdag s ochtends ie kran tje of ga je je schoenen poetsen. Je pro beert jezelf nu maar wat wijs te maken door te denken datje van weer een hoog tepunt veel genoegdoening krijgt. Dat oppeppen wordt steeds moeilijker voor mij Omdat hij zijn ploeggenoten niet in de steek wii luien zal Noordwijk trainer John Eelman ook vanavond weer op Van der Veen kunnen rekenen. Vanavond zal niet alleen een triomf op sportpark Nieuw-Zuid hem bezig hou den. want tijdens het duel Noordwijk- Xerxes kan in huize Van der Veen ook de telefonische mededeling komen.dat hij is gezakt voor zijn tentamen aardrijks kunde. Ik heb daarom ook nog moeten repelen dot mtyn ru te *n I9Xf0en3IM uur op mijn kamer vs. Tussen die tijd krijgen de mensen te horen of ze zijn ge zakt Wanneer er met voor mij wordt ge beld, zit het goed en kan ik dinsdagmid dag mijn diploma halen ROTTERDAM - Onder het motto "we doen alles in drieën"' (Spaanderman) en "die beslissingswedstrijden zijn toch prachtig, daar voetbal je toch voor" (Westgeest) wordt de Noordwijk-accu vanavond op het Quick Boys-terrein in Katwijk voor de allerlaatste keer in dit seizoen opgeladen. Voor sommige Noordwijkers lijkt dat een moeilijke opgave. Want zei Bröring niet onlangs: Ik ben net een dieseltje. Een GTI'tje, die niet meteen kan vlammen". De Bro, zoals hij door zijn ploegge noten wordt genoemd, leverde tegen Xerxes evenwel het bewijs dat hij ook als een Formule I-bo lide over het veld kan scheuren. Xerxes-N oord wijk begon in feite ook pas leuk te worden toen lin kervleugelverdediger Sjaak Sluys werd vervangen door Ruud Bröring. De roodharige spits slokte afgelo pen zaterdag andermaal veel aandacht op. Alleen lag deze keer geen conflictstof aan de grond slag voor de 'hoofdrol', die Brö ring vertolkte in het tweede be drijf van het algeheel kampioen schap bij de amateurs. Amper een paar minuten al£ invaller binnen de lijnen gaf Bröring het sein voor de inhaalrace, die naar later bleek, te laat werd ingezet. De Noordwijker lepelde een kwartier voor het eindsignaal van ruim dertig meter de bal over de verbouwereerde invaller-doel man Van Eijsden. Een zeldzaam mooi doelpunt, die de 2-0 achter stand halveerde. Uniek "Een anschlusstor" faansluit- doelpunt') sprak Bröring later al in de geest van de toen nog te spelen wedstrijd Nederland- West-Duitsland. "De gelijkma ker wilde ik die jongens bespa ren", vervolgde hij, "want maandag (vandaag) gebeurt toch iets unieks in de geschiede nis. Ik droom er nu al van in sa menwerking met de Quick Boys-aanhang algeheel kam pioen te worden. In de competi tie zijn Quick Boys en Noord wijk de grootste rivalen. Als zij de titel zouden kunnen pakken dan was ik hen komen aanmoe digen. Nu, komen de Katwijkers dat bij ons doen. Dat is toch het einde? Katwijkers kunnen ten minste sfeer maken. Daar kun nen de Noordwijkers nog van le ren. De meerderheid van onze bevolking is blasé. De weinige goede supporters niet nage sproken die bij Xerxes waren". De verbroedering tussen de bewo ners van beide badplaatsen wil Bröring in elk geval niet vanuit de dug out aanschouwen. Ik wil die hele wedstrijd spelen. Dat wil ik gewoon van dichtbij meema ken. Invallen vind ik een on dankbare taak. Ik heb in de be langrijke wedstrijden tegen DO- VO en ACV toch wel bewezen dat ik het steeds goed doe als inval ler. Van Eelman kun je alles ver wachten, dus wie weet dat ik maandag (vandaag) in de basis De scheldende Noordwijk-trainer was in elk geval duidelijk in zijn nabeschouwing over Bröring. "Als pinchhitter is hij goed te ge bruiken. maar als basisspeler is het rendement nul komma nul". Ziteelt Het inmiddels gekweekte ziteelt bevalt Bröring allerminst. Ik wil mijn carrière afbouwen, maar niet op de bank En dan sollici terend naar een herovering van zijn oude stek als puntspeler. "Nu Boot naar Telstar vertrekt, blijft er toch geen spits meer over?". Bröring, die al over schrijving heeft aangevraagd naar de zaterdag tweedeklasser SHO. wil daarom zo snel moge lijk met de opvolger van Eelman. Piet Buter, gaan praten over in trekking van dat overschrijvings formulier. Door de knieën De voetoalaccu is dus duidelijk nog niet ontladen bij hem. Anderen twijfelen of ze vanavond licha melijk en geestelijk helemaal zijn hersteld van Xerxes - Noordwijk. Laatste man Albert Spaander man, die als enige alle wedstrij den van het begin tot het einde heeft meegemaakt, snakt naar de seizoensafsluiting. Niet. omdat hij voetbalmoe is ("Want ik heb wel zin in die derde wedstrijd"), maar omdat hij vreest dat hij te gen Xerxes letterlijk en figuurlijk weieens door de knieën kan gaan. "De laatste twee jaar train ik name lijk alleen maar op de donder dagavond als er partijtje wordt gespeeld. Als ik dinsdag 's avonds ook de looptraining volg dan krijg ik weer last van mijn knie. Ik heb echter het voordeel dat ik als laatste man opereer. want op die plek kan ik het wel tot mijn 40ste volhouden. Als Noordwijk echter niet zo goed speelt, zoals zaterdag, dan moet ik meer lopen. Aangezien ik slecht tegen mijn verlies kan en voornamelijk op mijn spelinzicht en karakter drijf, wil ik juist m die duels er ook nog een extra sprin tje uitpersen. Je begrijpt natuur lijk wel dat dat niet goed is voor mijn knie. Ik moet het dan ook voorzichtiger gaan aandoen neemt de 28-jarige vrije verdedi ger zich voor. Declaratie Hans Westgeest zal zich in elk geval niet inhouden als Noordwijk zich op sportpark Nieuw-Zuid tot al gemeen amateurkampioen van Nederland kan gaan kronen. Hij kondigt al aan een declaratie in te dienen bij elftalbegeleider Jan Vieveen als hij door het mogelij ke kampioenschap en het daaruit voortvloeiende feest morgenoch tend wordt verhinderd te wer ken. Zijn ploeggenoot Dort- mundt ziet het wat somberder in. Ik moet dinsdagochtend vroeg werken. Daar baal ik van. Ik vrees ook dat de Katwijkers niet op on ze hand zullen zijn. Zij zullen hun frustraties dat zij steeds naast de titel grijpen wel weg willen spoelen door achter Xerxes te gaan staan". Hans Westgeest ruimt dat misver stand direct uit de weg: Het is wel te merken dat je van ver (Santpoort) komt. Wat weet jij er nu van Dick? Neem van mij aan, vandaag zijn alle Katwijkers op de hand van de Noordtikkers' HERMAN POOS Laat, te laat, kwam de equipe van trainer Eelman tot het besef dat zaterdag al de beslissing had kunnen vallen want nimmer was Xerxes in staat geweest oogstre lend voetbal op de mat te toveren. Nee, de Rotterdamse overwin ning kwam tot stand dankzij twee toevalstreffers en een lankmoe dige instelling van de opponent. Want de kustformatie had de goede vorm. die vorige week op een zo nadrukkelijke manier werd geëtaleerd, thuisgelaten. Niets was meer te bekennen van de vloeiende combinaties, weg waren de doelgerichte acties van de individualisten Bogers en Ma nuputty. Eveneens opvallend was de teruggeschroefde ar- beidslust. Natuurlijk, het zeer benauwde temperatuurtje werk te niet verfrissend maar was toch niet dusdanig om de rnotor hele maal uit te zetten. Oefenmeester Eelman weet de minimale inzet reeks blessures, die zijn spelers groep al wekenlang teistert. "Er zijn vier jongens die al weken niet hebben getraind vanwege een blessure. Logisch dat die dan eens een keer een terugslag krij gen Dat was dan met name van toepas sing op Jan-Willem Bogers en John Manuputty. Beiden konden dit keer niet de kracht opbrengen om voluit te gaan waardoor de in ventiviteit in de aanvalsopzetten tot het minimum slonk. De overi ge spelers bleken namelijk niet in staat de initiatieven te ontplooi en, die nu eenmaal nodig zijn om een ploeg als Xerxes naar een ne derlaag te spelen. Met die Rotterdamse formatie was het al niet veel beter gesteld. De door de kersverse Excelsior- trainer Hans Dorjee begeleide formatie kon weer beschikken over de voorhoedespelers Cock Hazebroek en Cor Huigen. Bei den brachten echter niet de kren ten mee, die de Rotterdamse pap smakelijk zou moeten maken. De brei bleef zell's lange tijd niet te verteren. De thuisclub wekte voortdurend de indruk de nood zaak van een overwinning niet in te zien. Gezapig werden van ach- Invaller Rob Sutlorp probeert op de rechterflank een voorzet af te leveren. Bewaker Hans de Vries onderneemt een poging om het één en ander te verijdelen. ROTTERDAM - Exact 14 minuten voor tijd wees Ruud Bröring Noordwijk eindelijk de weg. De grandioze treffer van de veelbesproken pinchhitter was precies het vonkje wat het zaterdagmiddag haperende motortje aan de praat kreeg en dat zowaar nog aardig op toeren kwam. De in spanningen waren echter tevergeefs. Juist toen het fu rieuze slotoffensief Xerxes bijna had platgewalst, maakte het slotfluitje van de warrig leidende arbiter De Schepper een einde aan de Rotterdamse kwelling. De twee eerder gescoorde thuistreffers (uitslag dus 2-1) bleken derhalve voldoende voor de zondagkampioen om een derde, tevens beslissende, wedstrijd te forceren, die vanavond al op het terrein van Quick Boys (19.30) wordt gespeeld. teruit naar openingen gezocht, zonder een stap teveel te doen. "Ik heb de ploeg opdracht gege ven niet te hard van stapel te lo pen", zei Dorjee na afloop. "In het verleden, dat is mij tenminste verteld, heeft een te opportunis tische speelwijze Xerxes opge broken. De jongens in de derde lijn (de verdediging) mochten niet aanvallen". Voer voor de 'kenners' uiteraard maar het publiek (3000) was niet met die speelwijze gebaat. Het spelpeil devalueerde dooi die taktische 'vondst' naar een be denkelijk niveau. Xerxes wilde wel maar mocht niet; Noordwijk bleef in de schulp zitten en pro beerde incidenteel op avontuur te gaan maar kon nauwelijks overtuigen. Gevolg was. dat pas halverwege de eerste helft de eerste noemens waardige, doelgerichte, actie het levenslicht zag. Interim-auzput- zer Frans Meijer (Peter Hooger- vorst was vorige week door z'n enkel gegaan), onderschepte een zwakke pass van Jan-Willem Bo gers en ondernam een (verboden) solo. De Rotterdammei zette z'n voet echter minder geslaagd te gen het leder waardoor de moge lijkheid niets opleverde. Pal daarop counterde Noordwijk voor de eerste maal succesvol. De juiste voortzetting bleef evenwel echterwege omdat Timo Gerlof de loepzuivere voorzet van aan voerder Bogers net naast het doel van tweede keus-goalie Jan van Eysden deponeerde. Xerxes móest het zonder de gebruikelij ke poortwacher Peter Brunings stellen, omdat de toekomstige Excelsior-doelmun door een oogvirus onmogelijk in staat was zich speelklaar tussen dé palen te vervoegen. Voorsprong Niettemin zou het ideearme Xerxes op voorsprong komen. Cock Ha zebroek, pas speelgerechtigd maar zaterdag alweer op een 'prent getrakteerd na een te forse body-check tegen Albert Spaan derman. combineerde twee mi- Cock Hazebroek <10) wordt uitbundig door Wim Kievit gefeliciteerd met zijn zojuist gescoorde openingstrefferOp de achtergrond juicht John van dei Spek mee. Dick Dortmundt ligt verslagen op de grond. nuten voor theetijd ongestoord met Wim Kievit richting Dick Dortmundt en passeerde de sluitpost met een droge schuiven 1-0. Heel even bracht die achterstand bij Noordwijk direct na het begin van het tweede speelpart een po sitieve verandering teweeg. Met Rob Suttorp in de ploeg voor Ti mo Gerlof (Eelman: Hij nam te weinig initiatieven werd de versnelling even in z'n vier gezet en meteen al had die opleving bijna de gelijkmaker tot gevolg. Een venijnig indraaiende hoek schop van John van Dijk werd door Sjoerd Boot uitstekend in gekopt. Keeper Van Eysden was al gepasseerd maai op de doellijn voorkwam Hans de Vries een Noordwijks doelpunt. Die deceptie imponeerde Noord wijk dusdanig dat de motor weer pijlsnel op een laag toerental ging draaien. Sfeerloos probeerden de elftallen elkaar de loef af te ste ken en konden maar nooit tot oogstrelende daden komen. Het duo Sjoerd Boot John Vink on dernam weliswaar een poging het kijkcijfer wat op te schroeven maar die schermutselingen had den weinig met voetballen te ma ken. Boot nam 5 minuten na de pauze revanche op z'n bewaker Vink. die daarvoor op niet mis te verstane wijze had aangetoond meer op benen, dan op de bal belust te zijn. Boot, meer en meer geirriteerd rakend, was een mo ment zichzelf niet meer en diende z n tegenstander van re pliek. De overtreding en de op merkingen naderhand zorgden ervoor dat de nieuwe Telstar speler in het boekje van leidsman De Schepper belandde. Vink. de werkelijke aanleiding van de on- dinaire tweestrijd, ging vrijuit. Arbiters anno 1980 Gift Ondertussen kwam de thuisclub door een vriendelijke gift van Siem van Beveren in de 23ste mi nuut op 2-0. De voorstopper, die doende kwam. legde het leder na een inzet van Hazebroek panklaar voor de voeten van Ton Ki.l-clijk. die van dichtbij raak schoot. Eelman antwoordde di rect met de wissel Sluys-Broring. Sjoerd Boot verhuisde door die mutatie naar het middenveld terwijl Frans van der Veen de linksbackpositie innam. Toen de 'Bro' in de 31ste minuut op sublieme wijze de achterstand halveerde laaide het vuurtje pas echt op. De aanwezigheid van de rossige invaller zorgde er mede voor dat Xerxes het spoor volle dig bijster raakte waardoor de Rotterdamse afweer wankelde als een dronken matroos. Noordwijk ontwaakte en peurde nog een hevig slotoffensicfje uit de geslonken voorraadkast. De opgevoerde dadendrang leverde binnen vijf minuten zeven hoek schoppen op. Zelfs doelman Dick Dortmundt haastte zieh naai vo ren om de in de lucht hangende gelijkmaker en de daaraan vast zittende titel binnen te halen. Net toen de motor op volle toeren draaide en rendement leek op te leveren maakte gen arbitrale in greep echter een einde aan de ra ce naar 2-2. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11