EG wil ook met PLO gaan praten Geheime diensten Zuid-Amerika gaan naar school in Uruguay Socialisten hopen op snel einde gijzeling Londen wijst Libiër uit Besef over gevolgen wapenwedloop groeit Europese leiders boordevol kritiek op president Carter ZATERDAG 14 JUNI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De gehei me diensten van Guatemala El Salvador, Costa Rica en Paraguay sturen hun agenten naar Uruguay waar zij op een speciale school in de hoofd stad Montevideo les krijgen in speciale technieken en marteling, die men voor de uitoefening van hun beroep nodig acht. Een oud-leerling van deze school, de 23-jarige ex-mili tair Hugo Garcia Rivas, heeft tegenover de internationale vereniging van juristen voor amnestie in Uruguay (Sijau) onthullingen gedaan over de praktijken van dit oplei dingsinstituut. De Sijau heeft op basis van deze verklarin gen een lijvig rapport samen gesteld, waarin een gruwelijk beeld wordt geschetst van de gebruiken binnen de Ur\i- guyaanse geheime dienst. Voorts wordt melding ge maakt van een ontvoerings operatie die de geheime dienst van Uruguay in Brazi lië uitvoerde waarbij Garcia Rivas was betrokken. De overgelopen Uruguayaan is ook getuige geweest en be trokken bij de lessen in folter- technieken, die door alle leerlingen verplicht moeten worden bijgewoond. Het "oe fenmateriaal" bestaat uit poli tieke gevangenen, die onder medisch toezicht worden ge pijnigd. Meestal betreft het "gewone" martelingen, maar ronduit sadistische neigingen worden door de betrokkenen ook op de slachtoffers botge vierd. Volgens de verklaringen van het ex-lid van de geheime dienst is marteling, regel. Al len, manschappen en officie ren nemen daaraan deel. De leerlingen uit het buitenland zijn echter ontslagen van de verplichting de lessen in mar teling te volgen. Hugo Garcia Rivas nam in 1975 dienst in het leger van Uru guay en werd in 1977 overge plaatst naar de afdeling mili taire inlichtingendienst, waar hij tot 1979 werkte als foto graaf. In die hoedanigheid maakte hij kennis met vele aspecten van het werk van de geheime dienst. Alle legeronderdelen zijn ver tegenwoordigd op de school van de geheime dienst, waar agenten van diverse Zuida- merikaanse landen stage lo pen. Tijdens lessen over poli tiek wordt de toestand in de wereld behandeld, waarbij men ervan uitgaat dat de poli tieke toestand in Uruguay zelf ideaal is. De Sijau heeft de status van waarnemer bij de Unesco en streeft naar naleving van de internationale rechtsnormen, amnestie voor politieke ge vangenen, vrijheid van vak verenigingen en herstel van democratische vrijheden. Ook in Nederland heeft de Sijau een afdeling. In het Ne derlandse comité van aanbe veling van de organisatie zit ten onder andere oud-minis ter Klompé en Van der Stoel en een aantal politici onder wie Patijn, Berkhouwer, Kleisterlee en Hans de Boer. OSLO (DPA) - De leiding van de socialistische internatio nale heeft zich tijdens de bij eenkomst in Oslo uitgespro ken voor een vreedzame en eervolle beëindiging van de gijzeling van Amerikaanse diplomaten inlran. Na de toespraak van de Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadegh Gotbzadeh gis terochtend tot de ongeveer 100 socialistische en sociaal democratische politici uit on geveer 30 Europese, Latijn- samerikaanse en Afrikaanse landen, zei de Westduitse so cialist Brandt tot hem: ,,Wij willen er bij u en uw collega's op aandringen uw best te doen het probleem van de gij zeling vreedzaam en eervol op te lossen". Brandt toonde zich ervan overtuigd dat de be trokkenen op deze wijze veel goed wordt gedaan. Dat geldt zowel voor de houding van vele mensen in de wereld je gens Iran, als voor het Iraanse volk, de toekomst van Iran en een duurzame samenwerking waarin Iran een belangrijke rol kan spelen. "De socialistische internatio nale is solidair met al degenen die slachtoffers van onder drukking waren of zijn. Wij veroordelen daarom ten zeer ste iedere vorm van on rechtvaardigheid, terreur en vernedering waarmee het Iraanse volk te kampen heeft gehad", aldus Brandt. Tegen over journalisten verklaarde hij dat de socialistische inter nationale geen plan heeft voor de vrijlating van de Amerikanen die al zeven maanden in Iran worden vastgehouden. Er wordt slechts overleg gepleegd over "elementen van handelswij- Sadegh Ghotbzadeh heeft in de Noorse hoofdstad Oslo ver rassenderwijs een ontmoe ting gehad met zijn Chinese collega Huang Hua. De twee ministers hebben onder meer van gedachten gewisseld over de internationale situatie. Politieke waarnemers menen dat Ghotbzadeh en Huang Hua vooral hebben gespro ken over de Sowjet-interven- tie in Afghanistan. De Iraanse minister heeft in Oslo deze in terventie scherp veroordeeld. Huang Hua kwam donderdag- middag in Noorwegen aan voor een vierdaags bezoek. Naast overleg met Israël VENETIEIGPD/AFP/Reuter/UPl'-De Europese Negen gaan met Israël en de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) praten over de beginselen waaraan een vredesregeling in het Midden-Oosten moet voldoen. Als dit overleg resultaat oplevert, willen de Negen het initiatief nemen om de vrede in het Midden-Oosten naderbij te brengen. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) VENETIE - De kans is groot dat de Venetiaanse top van de ze ven grootste westelijke in dustrielanden eind volgende week uitdraait op een harde confrontatie tussen de Ame rikaanse president Carter en de belangrijkste Europese leiders. De regeringsleiders van de Negen - met uitzonde ring van premier van Agt - zit ten boordevol kritiek op de Amerikaanse president. Bij hun fameuze „praatje aan het haardvuur" lieten vrijwel alle regeringschefs van de EG-landen harde woorden horen over het gebrek aan leiderschap van Carter. De buitenlandse politiek van Amerika werd beschreven als een „verlammende slinger beweging", een beeldspraak waarop de meeste critici zich verenigden. Premier Van Agt, die dit donderdagnacht te genover de pers verzweeg, gaf gisteren toe dat er „genoeg kritiek op Carter" was geuit. Van Agt „Onze rol was de ba lans niet al te ver te laten doorslaan door af en toe een goed woordje te doen en dat deden we dan ook". De kritiek op de Amerikaanse president "was nog nooit zo hevig, aldus een welingeliéh- te zegsman. „Als een CIA- man achter de gordijnen had meegeluisterd, dan waren hem de oren van het hoofd gevallen", zo werd gezegd. Van Agt vertelde gisteren daarentegen dat alle negen EG-regeringschefs het eigen lijk met de Amerikaanse pre sident eens zijn dat de Olym pische Spelen in Moskou ge boycot hadden moeten wor den. Ook van Frankrijk werd geen „afwijkend geluid" ver- i, aldus Van Agt. Dit staat in de met veel spanning tegemoet geziene verklaring over de situatie in het Midden-Oosten die gisteren werd uitgegeven na afloop van het topberaad van de regeringsleiders van de Europese Negen in Venetië. Enig nieuw element in het standpunt van de Negen is dat "de PLO betrokken moet worden" bij de onderhan delingen over een vredesrege ling. Het is voor het eerst dat de PLO door de Negen met name wordt genoemd. In vroegere EG-ver- klaringen werd steeds gesproken van het Palestijnse volk en de "betrokken partijen" als de Pale- stijnen werden bedoeld. Ditmaal heet het letterlijk: "Deze begin selen moeten worden erkend door alle betrokken partijen, dus ook het Palestijnse volk en door de PLO, die bij de onderhande lingen moet worden betrokken". Met hun nieuwe stap willen de Ne gen het vredesoverleg in het Midden-Oosten gaande proberen te houden. Het Camp-David- overleg tussen Israël, Egypte en de VS is in een impasse geraakt. Daarom us het moment geko men, aldus de Negen, "een bij zondere rol te gaan spelen en een meer concrete bijdrage tot de vrede te leveren". Hoe de Negen de PLO gaan bena deren, is een gevoelig probleem waarover de ministers van bui tenlandse zaken nog moeten be slissen, zo zei minister van der Klaauw. De nieuwe EG-verkla- ring bevat verder geen nieuwe stappen in die richting van de PLO-standpunten. Er is bijvoor beeld geen sprake van de door de PLO begeerde erkenning als "enig wettig vertegenwoordiger van het Palestijnse volk". Wel bevat de verklaring enige for muleringen die tegemoet komen aan de Palestijnse zienswijze. Ze wordt uitgesproken dat het Pale stijnse vraagstuk "geen gewoon vluchtelingenprobleem is" Vastgesteld wordt tevens dat "het Palestijnse volk zich ervan bewust is een eigen bestaan te hebben". De meeste waarnemers in Venetië spraken dan ook van een duidelijke anti-Israëlisch ac cent in de verklaring. Israël vreest dat de EG-verklaring over het Midden-Oosten slechts een inleiding is voor een Euro pees initiatief na de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Minister van buitenlandse zaken Sjamir zei na het bekend worden van de verklaring dat hij niet verrast is. "Het is een compromis van ex treme en meer gematigde menin gen binnen de EG", aldus Sjamir. Hij zei dat de regering vandaag op zijn wekelijke kabinetszitting de EG-verklaring zal bespreken. Het is duidelijk dat Israël zich ern stige zorgen maakt over de ope ning die de EG nu formeel voor de PLO gemaakt heeft. Het zorgwekkende is volgens de Is raëli's dat de EG-verklaring de deur voor de PLO opent juist na dat de grootste organisatie bin nen de PLO, El Fatah, twee we ken geleden in Damascus on- dubbelzinning heeft laten weten de ontmanteling van de staat Is raël te zullen blijven nastreven via de gewapende strijd, en met niet minder genoegen te nemen dan de bevrijding van heel Pale stina. Terughoudend De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Edmund Mus- kie, heeft gisteren terughou dendheid betracht jegens de ver klaring van de EG. Op een pers conferentie in Washington toon de hij zich echter tevreden over de mededeling van de voorzitter van de EG-ministerraad, de Ita liaanse premier Cossiga, dat met de verklaring niet het vredespro ces van Camp David mag worden ondermijnd, maar dit proces in tegendeel daarmee moet worden gesteund. "Dat was het signaal waarop wij wachtten", aldus Muskie. Bemoedigend De verklaring die de EG in Vemetië over het Midden-oosten heeft uitgegeven, "is bemoedigend maar zij is verre van voldoende". Dit heeft een naaste medewerker van PLO-leider Jasser Arafat meegedeeld. VENETIE - EG-leiders kijken na afloop van de besprekingen lachend toe, terwijl premier Cossiga van Italië de weg vrij maakt voor de Engelse eerste minister Margareth Thatcher. Na bedreiging landgenoten LONDEN (Reuter) - De Britse re gering heeft gisteren het hoofd van de Libische vertegenwoordi ging in Londen, Musa Kusa, ge last het land te verlaten, nadat gemeld was dat hij twee Libische ballingen in Engeland met de dood had bedreigd. De onderminister van buitenlandse zaken Sir Ian Gilmour verklaarde Nicaragua nodigt kopstukken uit MANAGUA (DPA) - De regering van Nicaragua heeft de Ameri kaanse president Carter, zijn Cu baanse ambtgenoot Castro en PLO-leider Arafat uitgenodigd voor de viering van de eerste verjaardag van de succesrijke re volutie op 19 juli. Dit heeft een woordvoerder in Managua be kendgemaakt. Washington heeft nog niet op de uitnodiging gerea geerd. in het Lagerhuis, dat de diplo maat was meegedeeld dat „zijn aanwezigheid niet langer in het belang was van de Brits-Libische betrekkingen". Volgens Sir Ian moet de Britse regering de Libi sche autoriteiten duidelijk ma ken dat de „misdadige acties in het Verenigd Koninkrijk moeten ophouden". Volgens „The Ti mes" had Kusa verklaard dat Li bische revolutionaire comités maandagavond hadden besloten nog twee mensen in Engeland te doden. „Ik keur dit goed", zo had de diplomaat hieraan toege voegd. Afgelopen woensdag gaf de Libi sche leider Gaddafi de revolutio- nare comités in de gehele wereld opdracht het doden van dissiden te ballingen te staken, tenzij de betrokkenen hadden samenge spannen met Israël, Egypte of de Verenigde Staten, dan wel schul dig door een revolutionaire rechtbank waren bevonden. Kusa gaf later te kennen dat de re volutionaire comités hun opera ties in Groot-Brittannië zouden voortzetten ondanks zijn uitwij zing. „De comités zijn niet hier. in dit gebouw of op dit bureau. De leden zijn over het gehele Ver enigd Koninkrijk verspreid en het zijn niet alleen Libiërs, er zijn enkele Arabieren bij en enkele zwarte Britten". VN-troepen blijven °P Cyprus NEW YORK (Reuter) - De Veilig heidsraad heeft ingestemd met een verlenging met zes maanden van het mandaat van de vredes troepen van de Verenigde Naties op Cyprus. Veertien leden stemmen voor de resolutie. China onthield zich van stemming, waarmee het uiting gaf aan zijn houding ten opzichte van de VN-vredesoperaties. Zonder verlenging zou het man daat op zondag zijn beëindigd. De VN-troepen bevinden zich sinds 1974 op het eiland naar aanlei ding van een bloedig conflict tus sen Grieks- en Turks-cyprioten. Spanje praat toch over toetreding 'Europa' (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - De Spaanse minister voor Europese zaken. Leopoldo Calvo Sotelo, heeft gisteren naar aanleiding van de beëindiging van de bijeenkomst van de Euro pese regeringsleiders in Venetie in Madrid verklaard dat de on derhandelingen over Spanje's toetreding tot de Europese Ge meenschap gewoon door gaan. „Vorige week moest ik u zeggen dat de onderhandelingen met de Eu ropese Gemeenschap in gevaar waren, maar nu kan ik zeggen dat wij de klap hebben kunnen ont wijken. Vorige week veroorzaak te de Franse president Valery Giscard d'Estaing grote op schudding in Europa door een rede voor de Franse landbouw- verenigingen te Parys, waarin hy verklaarde dat de aspirantleden van de EG moesten wachten met hun toetreding totdat de EG op het gebied van agrarische poli tiek de onderlinge problemen had opgelost. VS overivegen geen militaire acties in Iran WASHINGTON (Reuter) - Carter overweegt niet langer door mili tair ingrijpen de vrijlating te be werkstelligen van de Amerikaan se gegijzelden in Iran. De Ameri kaanse president zei dit donder dag in een verklaring tot Italiaan se televisiecorrespondenten die gisteren werd gepubliceerd. Het is de eerste uitspraak van het Witte Huis waarin blykbaai een nieuwe bevrijdingspoging of an der militaire acties ten behoeve van de gegijzelden worden uitge sloten. Op de vraag of militaire maatregelen volledig zijn uitge sloten of alleen voorlopig, ant woordde Carter „militaire maat regelen worden niet overwogen". De Amerikaanse regering had er eerder altijd de nadruk op gelegd dat geen enkele mogelijkheid werd uitgesloten bij de behande ling van de gijzelingskwestie. Carter acht het erg belangrijk dat de Europese bondgenoten en Ja pan „zich bij ons aansluiten om de Iraniërs te overtuigen dat zij een fout maken" door de gegij zelden te blijven vasthouden. De Amerikaanse president gaf toe dat er een aantal geschillen be staan tussen de bondgenoten. Dit is echter „onvermijdelijk in een alliantie van vrije en onafhanke lijke staten die democratisch van aard zijn en geschillen niet ver bergen door onderdrukking van de pers en van de vrije menings uiting", zo zei hy. In een emotionele rede heeft paus Johannes Paulus tijdens zijn be zoek aan Franrijk wetenschaps mensen en politici opgeroepen om de wereld te bewaren voor een atoomoorlog. Na afloop van hun vergadering in Noorwegen deden de NAVO-ministers van defensie een beroep op de Sow- jet-Unie om het westerse aanbod om te onderhandelen over wa penbeheersing niet langer af te wijzen. In Rotterdam demon streerden enkele honderden Ne derlanders uit protest tegen de in de Ahoy-hallen georganiseerde wapenbeurs. Het gemeenschappelijke in deze drie gebeurtenissen, die begin juni plaatsvonden, is zorg over ontwikkelingen op het gebied van de bewapening. En wie de moeite neemt om bijvoorbeeld gedurende een weck deze ont wikkelingen in de dagbladen te volgen, zal deze zorg kunnen be grijpen: India koopt voor 3,2 miljard dollar aan wapens in Rusland; Japan versterkt zijn de fensie; de NAVO krijgt miniwa- pens voor de bestrijding van Russsische tanks; Amerika ver koopt militaire uitrusting en technologie aan China, het War- schau-pact versterkt zijn troepen in Oost-Europa, en Frankrijk Het internationale instituut voor vredesonderzoek in Stockholm, SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) ver strekt jaarlijks gegevens over de aard en omvang van de wapen wedloop. Het schat de omvang van de militaire bestedingen in de wereld op meer dan 400 mil jard dollar (bijna 1 miljoen dollar per minuut). Rond 75 procent van dit bedrag komt voor rekening van NAVO en Warschau-pact. Opmerkelijk is de toename van de militaire uitgaven in de Derde Wereld en met name in het Mid den-Oosten (in constante prijzen: 1970 - 6 miljard dollar; 1978: 17 miljard). Schommelen zowel in NAVO als in Warschau-pact de militaire uitgaven als percentage van het bruto nationaal produkt tussen de 3 en 5 procent; in het Midden-Oosten ligt dit percentge tussen de 16 en 26 procent. SIPRI geeft ook inzicht in aard en omvang van de militaire produk- tie. De belangrijkste wapenpro ducenten in de geïndustriali seerde wereld zijn Amerika en Rusland; in de Derde Wereld: Brazilië, Israël en Argentinië. In Amerika zijn meer dan 11.000 on dernemingen (700.000 werkne mers) direct betrokken bij mili tair onderzoek en de ontwikke ling en produktie van militair ma terieel. Het aanbod van typen wapensystemen is uitgebreid en gevarieerd: in 1978 bijvoorbeeld 123 typen gevechtsvliegtuigen, 39 typen gepantserde perso- neelsvoertuigen en 22 typen on derzeeboten. De stijging van de kosten voor ontwikkeling en produktie vormt een groot probleem. Zij zal in de praktijk zeker leiden tot een concentratie van de produktie in steeds grote re ondernemingen en een ver mindering van het aantal typen wapensystemen (standarisa- tie). Het Zweedse instituut besteedt ook aandacht aan de wapenhandel. De totale waarde van in- en ex port van belangrijke wapenys- temen wordt voor 1978 geschat Door generaal-majoor M.H. von Meijenfeldt op 20 miljard dollar (1968: 5 mil jard). De waardestijging van de export is onder meer een gevolg van de uitbreiding van het ex portvolume, de vraag naar steeds 4jetere wapensystemen, de ver mindering van de levensduur van militair materieel, en van kosten stijgingen. Zo steeg de prijs van een gevechtsvliegtuig van 1 mil joen dollar in 1950 via 3 tot 4 mil joen in 1960 tot ongeveer 8 mil joen in 1970. De prijs van volgen de generaties gevechtsvliegtui gen wordt geschat op 16 tot 24 miljoen dollar. De grootste wapenexporteurs zijn Amerika (9,6 miljard dollar) en Rusland (5.4 miljard) met als goede volgers Frankrijk (2,2 mil jard), Italië (795 miljoen) en En geland (755 miljoen). Bij de ex port van de grootmachten spelen vooral politieke overwegingen een rot het winnen of behouden van invloed in strategisch be langrijke gebieden. Wapenle veranties creeren immers een sterke afhankelijkheidsrelatie met Je producent (toelevering van reservedelen, opleidingen, enzovoorts). Bij kleinere expor teurs zijn economische motieven meer doorslaggevend: een groeiende export is nodig om een kostendekkende produktie in ei gen land gaande te kunnen hou den. Ongeveer 70 procent van de wapenexport gaat naar de landen van de Derde Wereld.. In het be gin van de jaren '70 steeg de ex port naar deze landen jaarlijks 15 procent; in de periode 1974-1978 met 25 procent. Op de wereldranglijst van wapen- exporteurs neemt Nederland een 13e plaats in. Ons land produ ceert en exporteert oorlogsche pen, een militaire versie van het Fokker-vliegtuig F-27, radarin- stallaties, optische instrumenten en munitie. In 1979 lag de waarde van de export tussen 400 en 500 miljoen gulden (op een export volumevan rond 120 miljard gul den). Zoals ik reeds in het begin opmerk te. is er zowel nationaal als inter nationaal zorg over wat men wel noemt de toenemende militarise ring van de menselijke samenle ving. Het besef groeit dat de hui dige wapenwedloop een ernstig gevaar vormt voor de wereldvre de: een atomaire vernietiging dreigt; hulpbronnen worden ver spild en de militaire lasten die rusten op de schouders van de volken van de Derde Wereld, staan een verantwoorde ontwik keling in de weg. Onze opgave is deze wapenwed loop af te remmen en tot staan te brengen. En eerste stappen naar dit doel zyn: mensen bewust te maken van de gevaren waarmee wij op dit gebied worden gecon fronteerd, en politieke actie om de politieke, militaire, economi sche, technologische en ideologi sche krachten die ons op de hui dige weg voortdrijven onder con trole te krijgen. Gelukkig zijn er signalen van de bereidheid om dergelijke stappen te doen. Ik denk in dit verband aan de wens van de Tweede Kamer om de greep te versterken op de wapen handel en het wetenschappelijk onderzoek. Mijn? inziens zu'len deze stappen pas werkelijk effect hebben als zij een onderdeel zijn van een mondiaal beleid, gericht op wapenbeheersing, wapen ermindering en ontwapening. Vo het mensheid is het te hopen dat de volken in VN-verband erin zullen slagen een dergelijk beleid tot ontwikkeling te brengen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9