Kamer voelt wel voor uitkering KNIL-militairen gjg Mysterieuze sfeer rond wapenvondst Geneesmiddel illegaal uitgetest in Maastricht op hartpatiënten Meeste Surinaamse verslaafden raken in Nederland aan drugs Werkgevers willen af van prijsgedragsregels „Onwil bij ministers verder te bezuinigen" ZATERDAG 14 JUNI 1980 AMSTERDAM (ANP) - Van alle aan drugs verslaafde Surinamers in ons land is 90 procent pas na aankomst in Nederland met drugsgebruik begonnen. Dit staat in het zojuist verschenen jaarverslag 1977/78 en 1979 van de Surinaamse welzijnsstichting Srefidensie, die zich met de be geleiding en ontwenning van Su rinaamse verslaafden bezig houdt. Volgens Srefidensie moet dit te wijten zijn aan de - nog on voldoende onderzochte - sociale en economische omstandighe den. waarin Surinamers in ons land terecht komen. Wel noemt het jaarverslag enkele kanten daarvan: de geringe toegang tot de arbeidsmarkt, waarbij ook discriminatie een rol speelt, en het gesloten blijven van tal van verenigingen en publieke gele genheden voor Surinamers. Ook de kansen in het onderwijs blij ven beperkt. Op 31 december 1979 telde Srefi densie 906 klanten. Bijna drie kwart gebruikte op het moment van inschrijving heroïne Van die gebruikers kwam 81 procent voor een ontwenningskuur. Daarnaast melden zich ook mensen bij Sre fidensie die hulp zoeken om drukggebruik te voorkomen. Het merendeel van de klanten van de stichting bestaat uit mannen (78 procent) en was ongehuwd (89 procent). 91 procent had de Ne derlandse nationaliteit. Niet minder dan 94 procent was werkloos. Gemiddeld hadden de klanten van Srefidensie 900 gul den per week nodig om aan drugs te komen. Dat geld verkreeg 73 procent via de heroïnehandel, diefstal of prostitutie. Overigens meldt het jaarverslag dat de toeloop van heroïnegebrui kers van jaar tot. jaar afneemt. Daar staat tegenover dat Srefi densie steeds meer preventief gaat werken, dat wil zeggen dat zij steeds meer hulp verleent aan niet-verslaafden die vrezen tot drugsgebruik te zullen overgaan. Op die manier hoopt de welzijns stichting een verdere uitbreiding van het aantal Surinaamse drugsgebruikers af te remmen. De helft van de klanten meldt zich binnen 3 jaar na aanvang van het gebruik en binnen twee jaar na aanvang van hun werkloos heid. Zo kan worden voorkomen dat een belangrijk deel van de gebruikers tot de categorie zware en langdurige verslaafden gaat behoren. DEN HAAG (GPD) - De grote fracties in de Tweede Kamer zijn bereid een uitkering te geven aan de duizenden ex-KNIL-militairen en ambtenaren die tijdens de oorlog gevan gen zaten in Japanse kampen. POLITIE VERHOORT DIPLOMAAT PAKISTAN DEN HAAG (ANP) - Met volle- dige medewerking van de Pakistaanse ambassadeur heeft de Haagse politie gis termiddag de van heroïne smokkel verdachte 35-jarige M.Y.L.. tweede secretaris van de Pakistaanse ambassade, kunnen verhoren. Dit heeft een politiewoordvoerder meegedeeld. Volgens de politie komt de ver klaring, die L. heeft afgelegd, er op neer dat L. de 42-jarige Pakistaan R.K., die dinsdag op het Nassauplein in Den Haag werd aangehouden, al enkele jaren kende en hem meerdere malen in Nederland heeft ontmoet. Uit deze ont moetingen is toen een relatie ontstaan, aldus L. tegenover de politie. Tijdens een kort geleden verlof van L. in Pakistan ontmoette hij K. in Karachi en deze laat ste vroeg hem als vrienden dienst een pakketje mee naar Nederland te nemen. L. stemde daar in toe, hoewel hij vermoedde dat het pakje ver dovende middelen bevatte. L. heeft vervolgens het pakje in zijn persoonlijke bagage mee naar Nederland genomen en in zijn woning in Wassenaar bewaard. Afgelopen maan dag heeft de 42-jarige K. tele fonisch contact gezocht met L. teneinde het pakje in ont vangst te kunnen nemen. Af gesproken werd dat dit zou gebeuren op het Nassauplein, omdat L. niet wilde het zou gebeuren op het terrein van ambassade. Op het Nassau plein is toen dinsdag het pakje met ongeveer vijf kilo heroïne overhandigd, waarna K. werd aangehouden en L. vluchtte. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken zal de tweede secretaris van de Pakistaanse ambassade op korte termijn naar zijn land terugkeren. De Pakistaanse diplomaat'zal in Pakistan gerechtelijk worden vervolgd, aldus de woord voerder. Bij een geheime vergadering don derdag zijn de fracties tot voorlo pige overeenstemming gekomen. Het lijkt erop dat men de regering volgende week. als er een debat wordt gehouden over de KNIL- salarissen, gaat voorstellen deze groep mensen een eenmalig be drag van f7500 te geven. Eerder deze week ging de Kamer akkoord met een wetsontwerp waarin wordt geregeld dat Mo lukse KNIL-militairen alsnog pensioen krijgen over de periode van 1956 tot 1964. Vice-premier Wiegel zei gistermid dag na afloop van de minister raad. dat er nog geen enkele be slissing is genomen over een eventuele financiële tegemoet koming inzake de KNIL-salaris- sen. „We moeten in deze zaak bui tengewoon wijs handelen", aldus de minister. Nederland heeft de KNIL-militai ren en de ambtenaren die van 1942 tot 1945 gevangen zaten in Japanse interneringskampen, nooit salaris over die periode willen betalen. Men bediende zich daarbij van het formele ar gument dat de Nederlands-Indi sche regering een eigen rechts persoonlijkheid bezat. De rech ten en plichten zijn bij de onaf hankelijkheid van Indonesië overgegaan op de Republiek. In donesië heeft echter om voor de hand liggende redenen nooit willen betalen. Al jaren lopen de KNIL-militairen tegen deze gang van zaken te hoop. Vergeefs hebben zij via de rechter geprobeerd de staat tot betalen te dwingen. Organisaties als de Stichting Nederlandse Ereschulden (SNE) en de Stich ting Rechtsherstel KNIL probe ren het de laatste jaren vooral via druk op het parlement. Vorig jaar bracht de kamercom missie een rapport uit wordt gesteld dat Nederland niet aansprakelijk kan worden ge steld. Sindsdien zijn er vele ver gaderingen geweest tussen mi nister Wiegel (binnenlandse za ken) en de Tweede-Kamercom missie voor ambtenarenzaken en pensioenen. Minister Wiegel zei gistermiddag dat Nederland in striktjuridische zin geen enkele schuld heeft. Hij zei echter wel begrip te hebben voor de gevoelens van de betrok kenen. „Het leven is niet alleen juristerij, maar we moeten bui tengewoon wijs handelen en be denken wat de gevolgen kunnen zijn van een beslissing". Wiegel doelde erop, dat Nederlandse militairen die in Duitse kampen hebben gezeten over die periode ook geen geld hebben gekregen. Een tegemoetkoming voor de KNILers zou ook jegens hen verplichtingen kunnen schep pen. Als de Kamer inderdaad aan een bedrag van f7500 zou vasthou den, zou dat de regering ruim f200.000.000 gaan kosten. Im mers, zeker 30.000 ex-KNIL-mili tairen en ambtenaren maken aanspraak op een uitkering. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) HAAG - Het is nog steeds niet duidelijk wan neer minister Van Aardenne (economische zaken) het nieuwe prijsbeleid voor de tweede helft van dit jaar bekend zal maken. Het meest waarschijnlijk is dat hij dat pas aan het einde van deze maand zal doen. Inmiddels heeft de bewindsman wel een stevige brief over dit onderwerp gekre gen van de grote industriële werkgeversverbonden VNO en NCW. De organisaties zeggen dat het prijsbeleid een vorm van „symp toombestrijding" is en blijft en dat het gevolgde systeem vooral voor de industrie een flinke ach terstand heeft opgeleverd. Becij ferd wordt dat de industrie 3.4 procent aan loonkostendoorbe- rekeningsmogelijkheden tekort komt en 0.4 procent aan zoge naamde overige externe kos ten. De verbonden hebben de minister gevraagd om een spoedige bij stelling - nog liever een afschaf fing - van de prijsgedragsregels. Zij herinneren hem eraan dat hij eind december vorig jaar toezeg de dat de prijzenbeschikking slechts een voorlopig karakter zou dragen. Als er meer inzicht zou bestaan in de feitelijke ont wikkelingen zou worden nage gaan welke bijstellingen nodig zijn. Daarom werd besloten het prijs beleid voor dit jaar „in tweeën te knippen" door een deel van de reeds per 1 januari van dit jaar voor doorberekening in aanmer king komende kostenstijgingen door te schuiven naar de datum waarop de bijstelling zou ge schieden. Van de kant 1 kleinbedrijf om inhalen achterstand het midden- en d vorige week al i de opgelopen doorberekening gevraagd. Van de kant van vak beweging en consumentenorga nisaties is daarentegen gepleit voor verstrakking van het prijs beleid, mede met het oog op de dalende koopkracht als gevolg van de loonmaatregel. Alle par tijen zullen geduld moeten heb ben; het ministerie is neg bezig met berekeningen, w;.; op be slissingen moeten worden geba- AMSTERDAM - Eén van de 'dwazen van hetFools-festival.dat zich tot en met morgen in Amsterdam-Noord afspeelt, is de kunstschilder Aat Veldhoen. Gezeten voor een spiegel schildert hij zijn clowns-zelfportret. Arrogante tandarts krijgt waarschuwing UTRECHT (ANP) - De afdelings- raad Limburg van de Nederland se maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft een tandarts een waarschuwing op gelegd wegens elitair en arro gant optreden". De tandarts had vorig jaar als waar nemer van een collega die met vakantie was een afspraak ge maakt voor 's middags vier uur met één van diens patiënten. De patiënt arriveerde volgens eigen zeggen drie minuten te laat (vol gens de tandarts tien) doordat hij in het verkeer werd opgehouden. Hij bood daarvoor excuses aan, maar de tandarts weigerde de pa tiënt - die de volgende dag op vakantie zou gaan - te helpen en wimpelde hem bij de voordeur af. De afdelingsraad vond blijkens de publikatie van de uitspraak in het Nederlands tandartsenblad dat het elitaire en arrogante optre den van beklaagde niet past in onze huidige samenleving en bo vendien dat extra souplesse en zorgvuldigheid noodzakelijk en derhalve geboden is, wanneer een tandarts voor een collega waarneemt." Bezwaren van CHU tegen Van Zeil DEN HAAG (GPD) - KVP-voorzit- ter Piet van Zeil is gisteren voor gedragen als een van de twee nieuwe ondervoorzitters van het CDA. Naast Van Zeil is mevrouw De Gi aaff-Nauta, afkomstig uit de CHU, kandidaat gesteld voor een functie als vice-voorzit- Tegen de keuze van de KVP-voor- zitter heeft de CHU bezwaar aan getekend. Deze partij acht Van Zeils kamerlidmaatschap niet te verenigen met het ondèïvóorzit- terschap van het CDA. De CHU heeft wel laten weten dat de be denkingen tegen Van Zeil niet op het persoonlijke vlak liggen. EINDHOVEN (GPD)-Verdere be zuinigingen op de overheidsuit gaven zijn best mogelijk als de politieke wil er maar is. Maar er bestaat momenteel juist onwil bij diverse ministers om ook hun verantwoordelijkheid tc dragen en mee te doen aan de versobe ring in 1981. Dat zei de financiële specialist van het CDA, het Tweede-Kamerlid drs. Martin van Rooijen, gisteren op een bijeenkomst van de Bra bants-Zeeuwse werkgeversver eniging in Eindhoven. Van Rooijen reageerde daarmee op uitlatingen van premier Van Agt dat op de rijksbegroting niet meer valt te bezuinigen en „de ministers aan het einde van hun Latijn zijn". Volgens Van Rooijen is dat zeer overdreven. Op een totaal van 100 miljard aan overheidsuitgaven moet verder bezuinigd kunnen worden, zei hij. De onwil van di verse ministers blijkt ook uit de bezuinigingsnota voor 1980, win» van uijna de helft slechts tij delijke bezuinigingen zijn r CD A-kamerlid Van Rooijen. Het kabinet mag, zo zei Van Rooij en, de last van de ombuigingen niet wegschuiven naar buiten het Catshuis, naar de actieven en niet-actieven. Omgekeerd dienen echter ook de laatsten niet alleen hun heil te zoeken in beperking van de rijksbegroting. Van Rooijen bepleitte terugkeer naar het oude systeem, waarbij de omvang van de collectieve las ten (overheidsuitgaven en sociale uitkeringen) wordt uitgedrukt in een vast percentage van het na tionaal inkomen. Daalt dat natio naal inkomen, dan dalen de col lectieve lasten mee. Ook zouden eventuele meevallers in de begroting de komende jaren niet meteen opgebruikt dienen te worden, maar als reserve opge slagen voor slechtere tijden, al dus Van Rooijen. Hij voorspelde dat op de begroting van 1981 ruim vijf miljard gulden bezuinigd zal moeten worden. Uitbreiding verfproduktie van Sikkens ARNHEM (ANP) - AKZO heeft gis teren een principebesluit van AKZO Coating goedgekeurd om op het Enka-terrein in Breda een fabriek te Vestigen voor de uit breiding van de verfproduktie van Sikkens. Daarmee zal worden tegemoet ge komen aan de wens om vervan gende werkgelegenheid te scheppen voor 120 arbeidsplaat sen die zullen worden opgeheven als gevolg van een reorganisatie van de vezelfabriek van Enka in Bieda. HAELEN (GPD) - De verrassende wapenvondst in het Limburgse Haelen. ten noordwesten van Roermond, heeft in korte tijd een sfeer van de grootste geheimzinnigheid rond zich gekregen. Steeds hogere instanties kwamen aan het onderzoek naar de herkomst te pas en het mysterie werd helemaal compleet toen minister Scholten van defensie nieuwsgierig geworden kamer leden berichtte niets over de zaak te kunnen zeggen. Het belang van de Nederlandse Staat zou dit niet gedogen. En met deze uitspraak wekte hij tegelijkertijd de woede op van enkele kamer fracties (D'66 en PSP), die vinden dat niet een minister heeft uitte maken wat het belang van de Staat is, maar het parlement. Beide fracties zullen het er dan ook niet bij laten zitten en willen een nieuwe poging wagen alsnog informatie te krijgen over het Lim burgse wapenmysterie. Het kamerlid F. van der Spek (PSP) heeft een plan uitgedacht om toch meer inzicht in de affaire te krijgen, maar loslaten wil hij daarover nog niets. „Dat is nog geheim", laat hij weten. „Bovendien wil ik eerst de stemming afwachten van de motie die ik heb ingediend en die dinsdag in stemming komt". Van der Spek houdt rekening met de mogelijkheid - gezien ook het hardnekkig zwijgen van de minister - dat binnen- en buitenland se inlichtingendiensten achter het verbergen van de wapens kunnen zitten en sluit niet uit dat elders in het land nog meer van dit soort voorraden is aangelegd. Het zou dus best kunnen zijn dat dit ook in de Drentse bossen het geval is? Van der Spek: „Ik denk dat het heel waarschijnlijk is". Terug nu naar de eigenlijke vondst. Begin april werd die bekend. Enkele Limburgse „schatgravers" deden de ontdekking, toen ze achter een rusthuis in de bossen van Haelen met metaaldetecto ren op jacht waren naar „buit". In Limburg en De Peel is dit uitgegroeid tot een ware sport. Veel mensen hebben zo n „me taalontdekker" aangeschaft voor een prijs die nog beneden de honderd gulden ligt en gewoon in de winkel te koop is. en strui nen dan allerlei gebieden af naar verborgen voorwerpen. Af en toe vinden ze nog een achtergebleven projectiel uit de Tweede Wereldoorlog, maar daar blijft het dan - afgezien van wat roestig blikwerk - in de regel bij- De schatgravers van Haelen hadden meer geluk. Tot hun verbazing stuitten zij op twintig kisten, die gevuld bleken te zijn met uiterst modern wapentuig, zoals pistolen, mitrailleurs, ontstckingsma- terialen en springstoffen, in ieder geval voldoende om er een legertje van tweehonderd man tot de tanden mee te bewapenen. De uit Helmond afkomstige eigenaren van de detectoren hadden geen bijbedoelingen met hun zoekwerkzaamhe den en waar schuwden daarom de politie. Van dat moment af trad een machinerie in werking, die tenslotte - door de kamervragen van Van der Spek - tot aan de minister van defensie in beweging bleef. Aanvankelijk werden nog veronder stellingen geopperd als zou de IRA, het Noordierse geheime le ger, of de Duitse RAF erachter kunnen zitten, maar daarover wordt allang niet meer gerept. Er wordt nu nergens meer over gesproken, alleen maar gezwegen. Niet houdbaar Terug nu naar de politiek, die zich uiteindelijk uit pure argwaan over de zaak ontfermde. D 66 en PSP zijn niet vasthoudend, omdat ze geen begrip hebben voor zaken die tegen het landsbe lang in kunnen druisen, maar ze vinden wel dat een parlement dan op zijn minst moet kunnen uitmaken of het landsbelang inderdaad in het geding is. En in die richting gaat de discussie nu dan ook verder. „In een politiestaat", zegt de D'66'er dr. L. J. Brinkhorst, „zegt de regering wat het belang van de Staat is, maai in een democratie zegt het parlement, de volksvertegenwoordiging, dat. Het is dan ook niet houdbaar, dat minister Scholten weigert verantwoor ding af te leggen over de vraag of hier het belang van de Staat werkelijk in het geding is". Evenals de PSP heeft ook de fractie van D"66 zich opgewonden over de houding van de minister en zal zij het er niet bij laten zitten. Brinkhorst hoopt dat toch nog informatie kan worden gekregen via de BVD-commissie, waarin de minister zaken als de binnenland se veiligheid bespreekt met de leiders van de vier grootste frac ties. Brinkhorst wil zich verder nog niet verdiepen in de vraag of er wellicht nog meer „wapenplaatsen" in het land zijn verborgen, een conclusie waarvoor door de opstelling van de minister ruimte is gekomen. „Verder vooruitlopen op de zaak wil ik niet", aldus Brinkhorst. „Ons staatsrecht is in het geding en tot deze zaak wil ik mij voorlopig beperken". Bot Het is in de Nederlandse parlementaire geschiedenis overigens niet uniek dat een minister een zaak afwimpelt door met het lands belang te schermen. Ook in het verleden gebeurde dat meer dan eens, maar nieuwe normen en opvattingen hebben de grenzen verlegd. Kamerleden kruipen al lang niet meer - zoals vroeger wel het geval was - in hun schulp als alleen al het woord landsbe lang valt. Daar waar de een vindt dat hiervan sprake is, wil een ander er niets van weten en in ieder geval kunnen beoordelen of het belang van de Staat werkelijk in het geding is. Ook Van der Spek heeft het wel meegemaakt dat met dit - grond wettelijk - begrip werd geschermd, maar de wijze waarop minis ter Scholten het woensdag deed nog nooit. „Zo bot als hij het deed, kan ik me niet herinneren. Maar Scholten is dan ook - als ik terugdenk aan de kernwapendiscussie in de Kamer - de kam pioen op dit gebied! UTRECHT,MAASTRICHT (ANP) - Cardiologen in het St. Annadal- ziekenhuis in Maastncht hebben eind vorig jaar een niet in ons land geregistreerd experimenteel geneesmiddel uitgetest op hart patiënten. Het gaat om het door het Franse farmaceutische be drijf Labas ontwikkelde medicijn 1. 9394, dat ritmestoornissen bij hartpatiënten moet onderdruk ken. Dit medicijn wordt in Frankrijk en in België nog onder zocht op bruikbaarheid. Overi gens is er volgens de regionale in specteur voor de volksgezond heid niet met de levens van pa- tiénten gesold Dit blijkt uit een brief die de Ne derlandse Hartpatientenvereni- ging gisteren heeft geschreven aan de vaste kann vooi de volksgezununeiu. me disch directeur dr. E. Schutte van Labas-Nederland in Maassluis bevestigde desgevraagd, dat het geneesmiddel in het Maastricht se ziekenhuis is getest. Maar hij ontkende met klem, dat zijn on derneming iets van doen zou hebben met het illegaal importe ren van het expei ïmentele ge neesmiddel in ons land. Volgens Schutte heeft een hoogleraar cardiologie, die er aan de univer siteit in Luik legaal mee werkte, het middel mee naar Maastricht genomen toen hij van baan ver- anderde om in het St. Annadal- ziekenhuis verder te kunnen gaan met zijn onderzoekwerk. In België en Frankrijk wordt het volgens hem al wél op mensen uitgetest De geneeskundige hoofdinspectie voor de volksgezondheid in Leidschendam ondergraaft het verhaal van Schutte met de me dedeling dat Labas het middel wel degelijk ons land heeft bin nengebracht zonder dat het was geregistreerd. Het geneesmiddel zou vervolgens zijn uitgereikt aan een in het St. Annadal werkende hoogleraar om er mee te werken, waarna pas toestemming is ge vraagd aan de hoofdinspectie ge neesmiddelen. Hoofdinspecteur dr. C. Teijgeler weigerde die toe stemming en hij liet dat aan zowel Labas als aan de betrokken hoogleraar weten, bestuur en directie van het St. An- nadal-ziekenhuis zeiden destijds niet op de hoogte te zijn geweest van het feit dat er proeven op hartpatiënten plaatsvonden met niet geregistreeide expei ïmen tele geneesmiddelen. Zodra dit binnen de ziekenhuismuren be kend werd. is aan de afdeling cardiologie verzocht te stoppen. Dat is inmiddels gebeurd. De re gionale inspectie voor de volks gezondheid in Limburg heeft daarop een onderzoek ingesteld. Volgens voorzitter Van Overveld van de Nederlandse Hartpatien- tenverenigtag is het testen ge beurd in het universitaire gedeel te van het St. Annadal zieken huis. Het geneesmiddel 1 9394 wordt in vloeibare vorm en in capsules geleverd. Van Overveld vreest hiei tl echts met het topje van de ijsbetg te maken te heb ben en hij vraagt dan ook in zijn brief aan de vaste kamercommis sie, éen en ander grondig te on derzoeken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7