llSP^SSS ^S%tfwa Huwejijk voorbij, gezin blijft bestaan 'L TERDAG 14 JUNI 1980 Uibe «tan" i«x&ss&Sè. 1 ^rf.tid.nV 8 van het eo i* *9 'S ^iainsen l4s:s»«rC,;s.» ■^aSssss-j 1 ff^-nbri'r nr:f«"""^k Als er iets zeker is, dan is het wel de toenemende mate van onzekerheid. Zelfs het huwelijks- en gezinsle ven, traditionele hoeksteen van onze samenleving, dreigt langzaam af te brokkelen. Het aantal echt scheidingen neemt zienderogen toe. Uit een lande lijk onderzoek is gebleken dat op dit moment ge middeld één op de vier huwelijken al snel weer wordt ontbonden. Leiden komt de twijfelachtige eer toe in dat opzicht koploper te zijn. Hier draait bijna de helft van alle gesloten huwelijken uit op echtscheiding. Tal van theorieën bieden naast het huwelijk een heel assor-# timent relatiemogelijkheden/ Buitenechtelijke verhoudin gen, LAT (Living Apart Toge- ther)-relaties, leefgemeen schappen. Het kan niet op. Bij het uit elkaar gaan der part ners levert het huwelijk nogal wat problemen op. Een echt scheiding dient juridisch ge regeld te worden. Beide part ners moeten afspraken ma ken op vooral financieel ge bied. Kinderen worden na een Salomonsoordeel aan één van beide ouders toegewezen. Dit laatste aspect van alle problemen rond de echt scheiding staat de laatste tijd volop in de belangstelling. Emancipatie De emancipatie heeft in sterke mate tot de afbrokkeling van het traditionele gezinsbeeld bijgedragen. De taakverde ling in het gezin was vroeger vrij simpel. De man werkte, de vrouw zorgde voor het huishouden en de kinderen. Dit patroon is zich sterk aan het wijzigen. Steeds meer vrou wen hebben of zoeken een baan buitenshuis. Mannen nemen meer deel aan het huishouden en de opvoeding van de kinderen. Meer man nen zijn ook bereid om andere prioriteiten in hun leven te kiezen dan hun carrière. Zij willen graag een actief aan deel hebben in het groot brengen van hun kinderen. Een "goede vader" zijn hoeft niet in strijd te zijn met je "man-zijn", is hun uitgangs punt. Door de vervaging van de speci fieke man-vrouwtaken is een nieuwe benadering van de echtscheidingspolitiek ge wenst. Vroeger werden de kinderen als vanzelfsprekend aan de moeder toegewezen. Kinderrechters hebben echter de indruk dat steeds meer va ders de Voogdij over hun kin deren op zich willen nemen. In de film Kramer versus Kramer staat het gevecht cen traal tussen een man en zijn ex-echtgenote om hun kind. Waarom zou een vader niet even goed voor zijn kinderen kunnen zorgen als een moe der?, luidt de boodschap in deze film. De overweldigende belangstelling voor Kramer versus Kramer maakt duide lijk dat deze problemen bij meer mensen spelen. Samen opvoeden Los van de problematiek of een kind aan de vader of aan de moeder moet worden toege wezen, staat de vraag of het toewijzen van een kind aan één ouder wenselijk is. Beide ouders nemen in toenemende mate samen deel aan het op voedingsproces van hun kin deren. In zo'n situatie zal de behoefte de opvoeding te de len ook na een echtscheiding blijven bestaan. Eén van beide ouders mag niet op het tweede plan komen te staan. Het gebeurt nu vaak dat de ouder die het kind niet toegewezen krijgt, meestal de vader, wordt veroordeeld tot het spelen van een onderge schikte rol in het leven van zijn kinderen. Een wazige fi guur op de achtergrond. De man die zondag op ijs trak teert. Echtscheiding mag voor een kind niet betekenen dat het een van zijn ouders verliest, vinden velen. Vanuit dit streven zoeken veel ex- partners, die toch samen het ouderschap willen blijven vervullen, naar mogelijkhe den om dit te verwezenlijken. Een van de vormen waar ouders mee experimenteren is het co-ouderschap. Uitgangs punt van co-ouderschap is, dat beide ouders betrokken zijn en blijven bij de dagelijk se routine die het leven met kinderen met zich mee brengt. Opstaan, aankleden, eten, naar school brengen- en halen, het kopen i i i Kinderboeken over co-ouder schap zijn er (nog) niet. Wel boeken over echtscheiding, onvolledige gezinnen enz. Enkele titels: "En wat gebeurt er dan met mij, Kïnderen over echt scheiding", door Elisabeth Lockhorn. "Mijn vader woont in Brazi lië", door Thea Beekman. "Stuivertje wisselen", door Miep Diekman. "Wim", door Wim Hofman. "Kon hesi baka", door Henk Barnard. "Als je vader ineens zijn kof fers pakt" en "Als er zomaar iets gebeurt", door A.G. Wijnberg. "Vreemde eend", door A. van Battum. "Mij overkomt dat niet", door G. Beekman. "Hoe 't was toen Petra's ou ders gingen scheiden", een serie bleken over allerlei gevoelens bij kinderen. CKMIMM Door Margot Klomp maker kleren; een kind opvangen als het ziek is; samen met het kind vrije dagen, vakanties en feestdagen doorbrengen enz. Beide ouders dragen in gelijke mate de verantwoordelijk heid voor de lichamelijke, fi nanciële en emotionele be hoeften van hun kinderen. Co-ouderschap De Amerikaanse Miriam Galper heeft in overleg met haar ex- man Jeff duidelijk voor deze vorm van gezamenlijk ouder schap na hun echtscheiding gekozen. Samen ontwierpen zij een regeling voor hun 8-ja- rige zoon Jos, opdat zij beiden een gelijk aandeel in de op voeding van hun zoon kon den leveren. Zij stelden een woon/leef- schema op waarin precies aangegeven stond bij wie Jos een bepaalde dag van de week zou doorbrengen. Er werd ook een financiële regeling getroffen. Miriam Galper en haar ex-man betalen samen het onderhoud van hun zoon in verhouding tot hun inko- Hun ervaringen met co-ouder schap, "naast die van andere mensen die ook voor deze vorm van gezamenlijk ouder schap hebben gekozen, zijn door Miriam Galper uitvoerig beschreven in haar boek CO- OUDERSCHAP (uitg. Gam ma. prijs 27,50). De schrijfster doet in dit boek heel openhartig en gedetail leerd een verslag van haar ei gen moeilijkheden en onze kerheden na de echtschei ding bij het zoeken naar een gezamenlijke vorm van ou derschap. Ze geeft een om schrijving van wat het begrip co-ouderschap (c.o.) voor haar inhoudt. Ook noemt zij talloze voorbeelden van de organisatie dié bij c.o. komt kijken. Het steeds heen en weer trekken van het kind tussen het huis van de vader en dat van de moeder; het meenemen van speelgoed en kleding; het maken van wa terdichte afspraken. Het onbegrip en wantrouwen in haar omgeving waren piet bepaald bevordelijk voor haar zelfvertrouwen. Maar daar groei je overheen, aldus de schrijfster. Miriam Galper drukt iedereen die aan c.o. wil beginnen goed op 't hart vooral aansluiting te zoeken bij medestanders. Zij heeft nu, na vier jaar c.o., een vorm gevonden, waarin haar ex-man, haar zoon, en zijzelf zich kunnen terugvinden. Hoofdzaak voor Miriam Gal per en haar ex-partner was dat hun zoon niet de dupe mocht worden van hun echt scheiding. Haar voorzichtige conclusie is dat zij beiden daar voorlopig redelijk in ge slaagd zijn. Vertrouwen Als basisvoorwaarde voor c.o. noemt Miriam Galper een goede verstandhouding tus sen de ouders, gebaseerd op wederzijds vertrouwen en respekt. Belangrijke beslis singen met betrekking tot het kind moeten immers samen genomen worden. Dit kan vlak na de scheiding proble men geven. Er zullen nogal wat partners met gemengde gevoelens tegenover elkaar staan. Het geschokt vertrouwen moet weer worden hersteld en dat kost tijd. Beide ouders moe ten eerst hun verdriet ver werken. Een goede relatie tussen de ex-partners komt het c.o. alleen maar ten goede. De schrijfster stelt dat c.o. ook mogelijk is, wanneer bei de ouders nauwelijks contact met elkaar hebben. Het is de vraag of dan de essentie van c.o., het samen opvoeden, nog wel verwezenlijkt kan wor den. Zeker als er van overleg vrijwel geen sprake is. Kinderen opvoeden heeft vol gens Miriam Galper gevolgen voor het werk van een- of bei de ouders. Een zware baan met grote verantwoordelijk heden is vaak niet goed te combineren met het zorgen voor een of meer kinderen, aldus de schrijfster. Zowel de vader als de moeder zullen moeten kiezen voor een baan met flexibele werktijden of een werkkring met minder verantwoordelijkheden. Het is voor de vrouw wel zaak na de scheiding werk te zoe ken. Zij moet zo snel mogelijk financieel onafhankelijk worden om de kosten voor het levensonderhoud van het kind samen met de man te kunnen delen, meent Miriam Galper. Omdat een kind bij c.o. veel heen en weer moet reizen tussen het huis van de vader en dat van de moeder, is het prettig als beide ex-part ners vlak bij elkaar wonen. Het kind blijft dan in dezelfde buurt, bij z'n vriendjes en dicht bij school. Bij Miriam Galper kan men wel spreken van een "ideaal" ge val. Zowel haar man als Mi riam zelf hebben een baan met een redelijk inkomen. Bovendien wonen ze vlók bij elkaar. Als de ouders te ver uit elkaar wonen, moeteh er andere oplossingen worden gezocht. Miriam Balper noemt het wisselen van woning om de zes maanden. Het kind kan ook in hetzelfde huis blijven wonen waarbij zijn vader en moeder elkaar afwisselen. De schrijfster vertelt niet hoe het moet als de vrouw geen werk heeft (of niet kan vinden), en als een van béide ouders geen passende huisvesting heeft kinderen bij zich te laten wo nen. In haar boek beschrijft Miriam Galper alleen c.o. ge vallen onder tamelijk gunsti ge omstandigheden. (Geënsceneerde foto). altijd even gemakkelijk om te aanvaarden. Zij ontlenen, on danks de emancipatie, hun identiteit grotendeels nog aan het moederschap, aldus Mi riam Galper. Het leven van een vrouw alléén, zonder kin deren, lijkt zinloos. Ook hier speelt wat "men" er van denkt een grote rol. "Een moeder die niet zelf voor haar kinderen zorgt, is een slechte moeder". Laat je niet door andersden kenden van de wijs brengen, is het advies van Miriam Gal per, en zét vooral door met problemen kan bij man en vrouw een gevoel van eigen waarde enorm stimuleren, zo meent zij. Verwarring Eng Jeff, de ex-man van Miriam, be kent aanvankelijk wel de no dige problemen te hebben gehad m°t zijn opvoedersrol. Voor de buitenwereld is het moeilijk te aanvaarden dat een vader net zo goed kan op voeden als een moeder. Ook Jeff zelf vond het een "eng" idee. Hij durfde eerst niet goed met zijn zoon alleen te zijn en voelde zich erg ge spannen. Langzamerhand groeide zijn zelfvertrouwen en werd hij ook steeds meer geaccepteerd als opvoeder door mensen in zijn omge ving. Ook voor vrouwen is c.o. niet Wat kinderen zelf van c.o. vin den, wordt in het boek niet helemaal duidelijk. Alleen de emoties van Jos, Miriams ei gen zoon, worden enigszins beschreven. Voorop bij c.o. staat volgens de schrijfster het welzijn van het kind. Het gevoel van verwar ring en ontreddering dat bij een kind na de scheiding kan optreden, willen beide ouders zoveel mogelijk vermijden. Wanneer by c.o. het kind heen en weer moet reizen tussen beide ouders, is het belang rijk dat er enige regelmaat en orde is wat betreft het aantal dagen dat een kind ergens blijft. Het voortdurend pen delen tussen twee woningen, het steeds weer opnieuw moeten aanpassen van kind en ouder, ziet de schrijfster niet als onoverkomelijke problemen. Het is volgens haar een kwestie van aanpas- Geen van de kinderen van an dere co-ouders waarmee zij gesproken heeft, had problemen met het leven en wonen op twee verschillende plaatsen. Het staat voor de schrijfster vast dat kinderen zich met beide ouders moeten kunnen iden tificeren. Uit studies is vol gens haar gebleken dat rela ties met beide ouders voor een evenwichtige ontwikke ling van een kind van belang zijn. Kinderen willen ook het liefst het kontakt met beide ouders onderhouden. Je kan een kind niet tussen zijn va der en moeder laten kiezen, aldus Miriam Galper. Als po sitief effect van c.o. voert zij aan dat de relatie ouder-kind veel m tenser en heel wordt dan in normaal gez verband. 1 gezins- Jo-jo's De ondertoon van haar relaas is wel dat c.o. niet alleen het welzijn van het kind op het oog heeft, maar ook het wel zijn van de ouders. Geen van beide ouders wil graag zijn kind afstaan. Delen is de meest voor de hand liggende oplossing. Uit de woorden van Miriam Galper blijkt niet, dat zij erg zwaar tilt aan het gevoel van verwarring bij een kind. Het is volgens haar niet noodza kelijk dat de co-ouders de zelfde ideeën hebben wat be treft opvoeding een leefstijl. Een kind zal gemakkelijk de verschillende regels bij beide ouders accepteren, is haar mening. In hoeverre dit, samen met het voortdurend heen en weer reizen, het gevoel van ontred dering en onzekerheid bij een kind vergroot, laat de schrijf ster in het midden. Dit zijn ook bezwaren die des kundigen, (maar wie is des kundig in zo'n geval) aanvoe ren. Kinderen worden bij c.o. als jo-jo's heen en weer ge trokken, zeggen ze. Miriam Galper wijst dit van de hand door te benadrukken dat de stabiliteit in het leven van een kind wordt gevormd door de emotionele band met de ou ders, en niet door de band met een huis. Onzeker Miriam Galper is gevoelsmatig heel nauw bij c.o. betrokken. Dat haar theorieen en uit spraken soms met elkaar in tegenspraak zijn, is wel enigs zins te begrijpen. C.o. is zo n nieuw begrip, dat er nog nauwelijks onderzoeksresul taten bekend zijn. De schrijf ster moet geheel op haar ei gen ervaringen en die van een handvol anderen afgaan. Conclusies kunnen nu nog niet getrokken worden. Pas op langere termijn en bij uit gebreid onderzoek zou (mis schien) vastgesteld kunnen worden of c.o. een positieve invloed heeft op de ontwik keling van een kind dan op voeding door één ouder al leen. Ook Miriam Galper heeft nog steeds haar twijfels, al zegt ze voor 1007c in c.o. te geloven. Ze is onzeker omtrent de toe komst. Hoe zal het gaan als een van beide ex-partners wil verhuizen of een nieuwe partner vindt? Wat zal haar zoon doen als hij oud genoeg is om zelf te beslissen bij wie hij wil zijn.? Miriam Galper erkent dat het zeker voor kinderen niet ge makkelijk is om zich aan alle veranderingen aan te passen. Zij concludeert dat ondanks alle problemen c.o. alle be trokkenen veel voldoening geven kan. Of dit laatste in derdaad het geval is. moet af gewacht worden. Vier jaar is een betrekkelijk korte tijd om daar conclusies aan te ver binden, die beslissen over een heel mensenleven. Boven dien is haar geval, zoals ge zegd, tamelijk 'ideaal". Niet elke echtscheiding zal zo harmonieus verlopen, net zo min als iedere man cf vrouw een baan heeft en passende huisvesting kan vinden. Toch is haar boek een moedig verslag van haar eigen twij fels en onzekerheden. Een verhaal van vallen en opstaan. Voor ouders die na de echt scheiding hun kinderen sa men willen blijven opvoeden is dit boek een serieuze studie waard.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23