LEIDSCH DAGBLAD Ministers moeten wensen inslikken vandaag Duisenberg genoemd voor Europese topfunctie Van Agt is overtuigd van noodzaak kernenergie Veel doden bij Zuidafrikaanse actie in Angola Van der Stee geeft geen krimp Esso en Shell gaan 35 miljard investeren Gijzeling na mislukte bankoverval in Milaan JAGERS GAAN ZELF LAND KOPEN ZATERDAG 14 JUNI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur. A A M Schuurmans Adj -hoofdredacteur: R D Paauw 36190 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau W tie Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van onze speciale verslaggever) VENETIE - De Europese Negen hebben nog geen opvolger gevonden voor de Brit Roy Jenkins als voorzitter van de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de Europese Gemeenschap. De Luxemburgse minister Gaston Thorn (buitenlandse zaken) blijft de be langrijkste kandidaat, maar er worden ook nog andere namen genoemd. De regeringsleiders van de Negen wilden op hun top in het door toeristen over stroomde Venetië de nieuwe voorzitter van de commissie, die in januari voor vier jaar in functie komt, aanwijzen. Thorn, een liberaal met grote politieke ervaring en een kenner van de Europese problemen, bleek de afgelopen dagen een grote kanshebber. Thorn had de steun van de Benelux-part ners. Luxemburg kon terecht aanspraak maken op het voorzitterschap omdat de ze post nog nooit dooreen Luxemburger is vervuld. De Europese ervaring van Thorn staat buiten kijf. gisteren trad er een breuk op in het Benelux-front. De Belgen kwamen met de kandidatuur van de Belgische EG-commissaris Etienne Davignon (christen-democraat). Deze manoeuvre had overigens meer met de Belgische dan met de Europese politiek te maken. Denemarken hield daarop vast aan de al lang bekende kandidatuur van Finn Olav Gundelach (de huidige Europese landbouwcommissaris). De zaak werd gecompliceerd toen de Franse president Giscard onverwacht fel uithaalde naar minister Thorn. Volgens sommige bronnen zou de Franse president Thorn teveel als een man van Schmidt be schouwen. Bovendien wordt als be zwaar gevoeld dat na het voorzitterschap van het Europese Parlement opnieuw een liberaal op een hoge EG-post zou komen. De voorzitter van het Europees Parlement is ook een liberaal, mevrouw Simone Veil. Bij het debat over de kwaliteiten waaraan de nieuwe „mr. Europe" zou moeten voldoen, viel de naam van de socialisti sche oud-minister van financiën Dui senberg. Bondskanselier Schmidt noemde Duisenberg als voorbeeld van een „financieel zwaargewicht" die ge schikt zou zijn om de grote EG-proble- men aan te pakken in zijn functie als commissievoorzitter. Dit kwam weer als een verrassing voor premier Van Agt, die aanvankelijk geen eigen Nederlandse kandidaat kon noemen. Na afloop van het verwarrende beraad, dat nog chaotischer werd door het slechte voorzitterschap van de Italiaanse pre mier Cossiga, leek Van Agt nog niet de hoop te hebben opgegeven dat een Ne derlander kandidaat voor de hoogste commissiepost zou kunnen worden. Maar hij voegde er direct aan toe dat Duisenberg geen Nederlandse kandi daat is. Zoals gemeld werden tot voor kort de namen van oud-premier Bies heuvel en van directeur Jelle Zijlstra van de Nederlandsche Bank herhaaldelijk genoemd als mogelijke Nederlandse kandidaten. Beiden hebben echter al herhaaldelijk verklaard dat ze niet geïn teresseerd zijn. Bevolking inprenten' (Van c speciale verslaggever) VENETIE (GPD) - Premier Van Agt is overtuigd van de noodzaak om kernenergie in te voeren. Hij zei dit op de Europese top van de negen EG-regeringschefs nadat de Duitse bondskanselier Schmidt opnieuw een pleidooi had gehouden voor snelle over schakeling g op kernenergie om in de energiebehoefte in de Eu ropese Gemeenschap te kunnen blijven voorzien. „Ik ben zelf van die noodzaak overtuigd", zei Van Agt, „maar in Nederland is er een brede maatschappelijke discus sie nodig om de bevolking dit in te prenten". Dit onderwerp zal allicht ter sprake komen als de Nederlandse minis ter-president op 29 juni met Schmidt op de Oostzee gaat va ren. Dit is overigens slechts één dag voordat de Duitse bondskan selier voor zijn met veel verwach tingen omgeven bezoek aan Moskou vertrekt. Mede naar aanleiding van de jong ste olieprijsverhoging door de OPEC-landen hield Schmidt op nieuw een krachtig pleidooi voor invoering van kernenergie. Hij zei dat alle EG-regeringen nu de moed moesten opbrengen om daarover beslissingen te nemen. Van Agt: „Spreker dacht blijk baar dat we zijn vroegere oproe pen al waren vergeten". De herhaalde verhogingen van de olieprijs worden in een slot verklaring een „onmiskenbare bedreiging voor de internationale stabiliteit genoemd". Op objec tieve gronden was een verhoging niet gerechtvaardigd, aldus de conclusie van de Negen. Driessen v. Duyn b.v. In- en verkoop; taxatie van antieke en oude juwelen zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 123313 DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Stee (financiën) heeft gisteren in het kabinet alle extra begrotingswensen van zijn collega-ministers van tafel geveegd. Op minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) na mogen de bewindslieden hun begroting dit jaar met geen cent overschrijden. DEN HAAG (GPD) - Esso en Shell zullen in de jaren tachtig in en ten bate van de Nederlandse ener gievoorziening naar voorlopige schatting totaal f35 miljard in vesteren. Minister Van Aardenne (economische zaken) is tevreden over deze plannen, die een be langrijke injectie voor onze eco- VENETIE (ANP) - Als Nederland in de eerste helft van volgend jaar het voorzitterschap van de Euro pese Gemeenschap heeft, wordt naar alle waarschijnlijkheid op 23 en 24 maart in Maastricht een Eu ropese topconferentie gehouden. Dat heeft de Nederlandse pre mier Van Agt gisteren in Venetië gezegd. Van Agt is dan "gaarne bereid" om na dat topoverleg in het Europees parlement een uit eenzetting te geven over het ver loop ervan. Bewolking i de loop van de tuur rond de 25 graden. Wind in de loop van de dag draaiend van noordoost tot zuidoost en toenemend tot matig of krachtig. In de avond verder draaiend naar zuid tot zuidwest met als gevolg afkoeling. 15 JUNI Zon op: 5.16 uur; onder: 22.02 u»«- Hoogwater te Katwijk te 5.37 t uur. laagwater te 1.28 en 13.49 i 16 JUNI Zon op: 5.15 uur; onder: 22.02 u Hoogwater te Katwijk te 6.19 t uur, laagwater te 2.08 en 14.39 j i 18.06 i 18.52 nomie betekenen en nauw te ma ken hebben met de besteding van de (extra) winsten die beide maatschappijen toevallen uit de opbrengst van het Nederlandse aardgas. De plannen zullen vele duizenden nieuwe, grotendeels hoog ge kwalificeerde arbeidsplaatsen opleveren - hoeveel precies is niet te zeggen - benevens behoud van veel bestaande werkgele genheid op het gebied van bouw en toelevering. De bewindsman zegt dat hiermee de opbouw van onze economie wezenlijk zal worden versterkt. Het staat vast dat de staat tot en met 1985 in elk geval f85 miljard (bruto-)winst uit het Nederlandse aardgas zal ontvangen, waarmee ook weer onder meer de econo mie kan worden versterkt. Dit bedrag staat nog los van de aard gasbaten uit export, waarover de onderhandelingen inzake de ge wenste prijsverhogingen nog lo pen. In een brief aan de Tweede Kamer somt Van Aardenne de geplande investeringen van Shell en Esso op. Van 1980 tot en met 1984 zal Shell totaal f7 miljard investe ren. terwijl Esso tot een totaal van f 6,9 miljard komt. Voorde perio den 1985 tot en met 1989 schat Shell de mogelijke investeringen op een totaal van f8 miljard, ter wijl de projecten die Esso moge lijkerwijze ter hand neemt onge veer f 14 miljard omvatten. De ministers zijn gisteren op het Catshuis onderworpen aan een serie (zoals vice-premier Wiegel het noemde) „biechtstoel ge sprekken" met Van der Stee en Wiegel. Daarin kregen zij de gele genheid hun verlangens kenbaar te maken, maar dat leidde voor de meesten tot niets. Minister Tuijnman heeft 50 miljoen gulden extra gekregen. Het kabi net wil hem daarmee schadeloos stellen voor de stijging van de energieprijzen, de toegenomen verliezen op het openbaar ver voer en het herstel van de winter- schade aan de Nederlandse we gen. Volgende week dinsdag komt de regering met de zogenaamde Voorjaarsnota, het tussentijds begrotingsoverzicht, waarin deze uitgaven zijn verwerkt. remier Wiegel zei gisteren na de ministerraad (die hij als vervan ger van premier Van Agt leidde) dat alle wensen „onder begrij pend gemor" zijn afgewezen. Mi nister Van der Stee had daar op aangedrongen om de begro tingsproblemen de baas te kun nen blijven. Overigens zijn ook minister Schol ten (defensie) en minister Bee- laerts van Blokland (volkshuis vesting) er gunstig van afgeko men. Uit de recente bezuini gingsoperatie lag voor hen nog een bedrag van zo'n 100 miljoen gulden elk ter bezuiniging op ta fel. Weggestreept Maar deze posten konden - evenals alle andere tegenvallers - tegen de meevallers op de begroting worden weggestreept. De andere ministers zullen eventuele extra wensen binnen hun budget moe ten zien te vervullen. Wiegel zei dat de rijksuitgaven dit jaar ongeveer 1 miljard hoger zullen uitvallen dan was ge raamd. Maar daar staat een mee valler van ongeveer een miljard aan extra-inkomsten tegenover. Vooral de belastingopbrengsten vielen (met 600 tot 700 miljoen gulden) mee, terwijl uit andere bronnen nog eens 300 tot 400 miljoen gulden meer binnen kwam dan was geraamd. KAAPSTAD (Reuter) - De Zuid afrikaanse premier Pieter Botha heeft gisteren meegedeeld dat Zuidafrikaanse militairen in de afgelopen week bij een geslaagde grondoperatie in Zuid-Angola ruime 200 guerrilleros van de Swapo (Namibische onafhande- lijksheidsorganisatie) hebben gedood. Hij zei in het parlement dat 16 Zuidafrikaanse militairen waren gedood in de operatie tegen con centraties van Swapo-guerrilla- strijders in genoemd gebied. Zuid-Afrika heeft er bij de Ver enigde Naties herhaaldelijk over geklaagd en Angola en Zambia ervan beschuldigd dat zij guer rilleros van Swapo toelaten die tegen het Zuidafrikaanse bewind in Namibië (Zuidwest-Afrika) strijden. De premier zei dat hij Swapo wilde waarschuwen, dat waar zij ook bases zou vestigen, Zuidafri kaanse troepen deze zouden op sporen en zouden vernietigen. De operatie werd snel uitgevoerd als een „schok-aanval". Botha verklaarde dat nadat vorige hoofdkwartieren van Swapo in Angola bij een Zuidafrikaanse aanval in 1978 waren vernietigd, er een nieuw hoofdkwartier was gevestigd om de guerrilla-opera- teis te coördineren. Bij een grondactie met luchtsteun was dit in de afgelopen week vernie tigd. Botah zei verder dat het Angolese leger en de naar schatting 25.000 Cubaanse soldaten in Angola tot nu toe hadden vermeden betrok ken te worden in de actie. Hij waarschuwde de Angolese rege ring dat dit zo moet blijven. „Wij zullen niet dulden dat terroris ten vanaf bases buiten onze gren zen opereren tegen onschuldige burgers van wie de veiligheid on ze verantwoordelijkheid is". Botha noemde het binnendringen een tijdelijke aangelegenheid en zei dat de militairen die nog in Angola waren, betrokken waren bij een zuiveringsoperatie alvo rens terug te keren naar Namibië. Hij zei dat de invasietroepen een complex van bases hadden ge troffen die waren verspreid over een gebied van 65 vierkante ki lometer en dat zij meer dan 100 ton militaire voorraden in beslag hadden genomen. Nederlandse inflatie relatief nog gering DEN HAAG (ANP) - Ondanks de snellere prijsstijging behoort Nederland nog steeds tot de lan den met de geringste inflatie. Blijkens de berekeningen van de OESO (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling) was de inflatie in ons land in de periode van zes maan den tot en met april 7.9 procent. Alleen in Zwitserland (3.6 pro cent); België (6.7 procent) en West-Duitsland (7.4 procent) is de inflatie minder groot. In alle andere landen ligt de inflatie in de buurt van de tien procent of ver daarboven. Turkije spant de kroon met een geldontwaarding van niet minder dan 120.2 pro cent. BIDDINGHUIZEN(ANP)- De jagers in ons land gaan zelf waardevolle terreinen kopen of pachten, en be heren. Ze willen zo streven naar het behoud van een optimale flora, en fauna. Daartoe is de stichting 'Be houd natuur en milieu' opgericht. Voorzitter Van Beuningen van de Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging (KNJV) zei dit zaterdag tijdens de algemene ledenvergadering van zijn orga nisatie op de Flevohof. Als reden gaf hij desgevraagd op dat acties van tegen standers van de jacht het de jager vaak onmogelijk maken op andermans terreinen te jagen. De jacht staat bij velen in een slecht blaadje. Wij willen bewij zen dat terreinen die door de jager worden beheerd, uitzonderlijk goede terreinen zijn. Voor een goed faunabeheer is de jacht onmisbaar aldus de KNJV- voorzitter. Hij zei dat de organisatie binnenkort een aantal grote schenkingen verwacht. Daarnaast wil de KNJV kleine stukken land (tot tien hectare) verwerven, die economisch niet waardevol zijn. maar wel een grote natuur-wetenschappelijke betekenis hebben. Van Beuningen zei al een aantal terreinen op het oog te hebben, maar wilde niet zeggen welke. De operatie was de grootste die Zuid-afrika binnen Angola on dernam sinds zijn troepen in mei 1978 Swapo's belangrijkste basis in Zuid-Angola aanvielen en honderden guerrillastrijders doodden. Leswagen slaat op hol WAALRE ANP- Een rij-instruc- teur uit Waalre heeft gistermid dag enkele minuten wanhopig achter zijn wagen aangehold. De auto was er vandoor gegaan met een bejaarde leerling achter het stuur. De instructeur had de auto verlaten om de man te helpen bij het uitstappen toen de auto tegen de wil van de nog onervaren leer ling begon te rijden. De instructeur gaf hollend achter de auto allerlei adviezen maar de leerling drukte op de verkeerde knopjes en pedalen waardoor de wagen alleen maar sneller ging rijden. Na een botsing met een ge parkeerde auto kwam de leswa gen eindelijk tegen een lichtmast tot stilstand. Toen de instructeur hijgend bij de auto aankwam, gooide de leerling het portier open. Daardoor kreeg de instruc teur een klap tegen het hoofd. Hij moest in het ziekenhuis worden behandeld. De leerling bleef on gedeerd. 36 PAGINA'S Minister Van der Stee van financiën is een optimist. "Crisis? Welnee, we regeren gewoon tot mei door. In die negen jaar dat ik bezig ben heb ik dat woord al zo vaak horen vallen. En twee keer een echte meegemaakt, on der Biesheuvel en later bij Den Uyl". Aan de vooravond van het verschijnen van de Voorjaarsnota en het opstel len van de begroting voor het komend jaar een uitgebreid interview met de bewinds- PAGINA 19 Waas van geheimzinnigheid rond wapenvondst in Lim burg PAGINA 7 Geheime diensten in Zuid- Amerika gaan naar school in Uruguay PAGINA 9 Kees Kist: "Elftal mag niet worden veranderd" PAGINA 11 Internationale grap van 519 deskundigen PAGINA 27 blijft een myste- MILAAN (AP/AFP) - Drie gemas kerde en gewapende houden in een bank i tussen de 20 er zeld nadat gistermiddag hun po ging om de bank te beroven door twee employees was verijdeld. De bank. die vlak bij de kathedraal van Milaan ligt, is omsingeld door tientallen politiemannen en scherpschutters. De bankover vallers hebben een vrije aftocht geëist. Een politieman zei dat ze daarvoor om twee helicopters hadden ge vraagd. Ook is om een groot los geld gevraagd. De overvallers hebben met een 'bloedbad' ge dreigd als zij hun zin niet krijgen. De overvallers hebben gisteravond i hun gegijzelden vrijgela ten. Het zijn een man en drie vrouwen. Volgens de autoriteiten bevinden zich nu geen vrouwen meer in het gebouw. De man is een portier, die een klap met een vuurwapen op zijn hoofd kreeg toen de overvallers het gebouw van de Banco di Roma binnen drongen. Uit de bank weerklonken op een gegeven moment drie schoten, waarna twee ambulances kwa men aanrijden. Er waren geen be richten over gewonden. Twee openbare aanklagers zijn naar binnen gegaan om met de overvallers te praten. Toen ze het gebouw weer verlieten wilden ze niets kwijt, behalve dat de on derhandelingen waarschijnlijk "zeer lang" zouden gaan duren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1