M0(filD§lt©ff <sl©ff 'Geld? Ik ben echt aan eind van mijn latijn' lijk gezien was ik het met hem eens, maar ik deelde zijn politieke conclusie niet. Als je opstapt moet je je heel goed afvragen wat dat oplevert. Wat win je er mee, brengt het je dichter bij je doel. Bo vendien: dan hadden we een jaar stil gestaan en niets kunnen doen. In de huidige omstandigheden heel onverstandig. Dat kan niet altijd een argu ment zijn, nee, dat vind ik ook, maar in dit geval vond ik: doorgaan". Op het ministerie vond Van der Stee bij aankomst een aantal stevige klussen. Aan hem de opdracht om zo snel mogelijk de door Andriessen in de steek ge laten bezuinigingen "rond" te krijgen. Een tweetal rapporten over belastingwetgeving lag in zijn bureaula; dat van Bijsterveld over be lastingfraude en het ad vies van Hofstra over het renteverlies door inflatie en de aftrekbaarheid van hypotheekrente voor in komstenbelasting. Van der Stee lijkt zich in zijn nieuwe functie won derwel op zijn plaats te voelen. Beloftes op ter mijn, die hij zich als mi nister van landbouw mis schien nog kon permitte ren, zijn er nu niet meer bij. Zo was hij vorige week in de Tweede Ka mer de eerste bewinds man uit de ploeg van Van Agt bij wie het hoge woord eruit kwam: het is niet zeker dat het hand haven van de koopkracht, ook voor de laagstbetaal den, kan worden gega randeerd. Zijn baas, pre mier Van Agt, vulde een dag later aan: behoud van sociale zekerheid op het huidige niveau is aller minst zeker. Aan de vooravond van het verschijnen van de voor jaarsnota en het opstellen van de begroting voor het komend jaar, is een ge sprek met de bewinds man op zijn plaats. "Cri sis? Welnee, we regeren gewoon tot mei door. In die negen jaar dat ik bezig ben heb ik dat woord al zo vaak horen vallen. En twee keer een echte mee gemaakt, onder Biesheu vel en later bij Den Uyl". Een optimist of na negen jaar wat minder aange slagen dan zijn collega's en heimelijk nog steeds koersend in de richting van dat Europese com missariaat? Tekst: Ton van Brussel Foto's: Dirk Ketting ZATERDAG 14 JUNI 1980 Wie ook maar een week de krant met een half oog heeft gevolgd kan het niet ontgaan zijn. Politici, vakbondsleiders, werk geversvoorzitters en zelfs ministers verdringen zich in de kolommen om te melden welke tijdbom nu weer onder het Catshuis is aangetroffen. Niet al leen onze gulden, maar ook het woord regerings crisis staat weer eens aan een hevige inflatiedruk bloot. Abortus, drie miljard mati gen in 1980, zes miljard in 1981, wel of geen "morre len" aan sociale uitkerin gen en hypotheekrenteaf trek, wel of geen hogere prijs in het buitenland voor ons Hollandse aard gas. In een tijd van schaarste kan het ook nauwelijks anders, of veel van de onderwerpen op het crisislijstje hebben te maken met de portemon nee. Het ministerie van financiën, daar schijnen alle lijnen samen te ko men, één hoog op de ka mer van minister Fons van der Stee. Hoewel pas kort op dit de partement, geen nieuw komer in de regerings ploeg, zelfs niet op dit mi nisterie, dat hij eerder onder Biesheuvel en Den Uyl als staatssecretaris diende. Op landbouw leek hij zijn draai gevonden te hebben, door de wol ge verfd in de Europese Ge meenschap, het podium waar op dat terrein de hardste noten worden ge kraakt. Na acht jaar rege ringsverantwoordelijk heid rustig aankoersend op een carrière als Euro pees Commissaris, zo leek het. In Brussel wilde men hem graag hebben. Het lot wilde anders. Colle ga Andriessen zag als eni ge antwoord op het spook van de economische te ruggang een extra bezui niging van vier miljard. Gokkend op de steun van de matigingsgezinde WD gaf hij zijn baantje er aan, in de hoop dat met hem het kabinet zou verdwij nen. Het pakte allemaal wat anders uit, na vele weken van gesprekken werd Van der Stee zijn opvolger. "Ik had geen zin in dat baantje, daarom heeft het zo lang geduurd", zegt hij nu en: "Ik heb vlak voor ik minister werd een paar uur met Andriessen ge praat en daarna nog ver schillende keren vele uren. Van mijn kant is de verhouding goed en ik heb geen enkele reden om te geloven dat dat niet wederzijds zou zijn. Het was voor Frans misschien een teleurstelling. Zake Laten we maar eens met de belasting beginnen. Bij sterveld ontdekte dat de meeste Nederlanders frau deren. U komt met extra controle. Los je het daar nou nog mee op of moet het systeem eigenlijk op de helling? "Nou nee, niet op de helling. Bij de persconferentie rond dat rapport van Bijsterveld heb ben we wat gefilosofeerd en gezegd: daar moeten we toch eens naar gaan kijken. Ik vind het persoonlijk zeer gewenst om wat aan de hoge belasting tarieven te doen. Ik geloof dat dat moet, maar wel meteen iets aan die aftrekposten doen De tarieven zijn torenhoog. Let wel, ik ben natuurlijk de laatste van wie verwacht mag worden dat mensen die fra- dueren gelijk hebben. Je moet ook zeker de kantteke ning maken dat het nog maai de vraag is of mensen die 72% betalen en frauderen, daar opeens mee ophouden, als het 60% wordt. Ik voel er veel voor om in de aftrekposten een plafond aan te brengen, een maximum. Dat is niet nieuw, als je om je heen kijkt in het buitenland, gebeurt dat ook. Neem je die maatregelen, dan loop je in ternationaal wat meer in de pas en dat heeft voordelen voor de kapitaalvlucht". Maar nogmaals het een kan niet zonder het ander. Werkgroep Er komt een werkgroep. "Ik ben nog niet toe aan het noemen van namen. Eerst wil ik de opdracht goed formule ren. Het moet allemaal niet te lang gaan duren, want veel tijd hebben we niet. Ik heb een hekel aan termijnen noemen, maar het komt wel snel". De aftrekbaarheid van hypo theekrente kan ieder moment in de kamer aan de orde ko men. De VVD heeft het onaan vaardbaar al uitgesproken. Het moet blijven zoals het is. Het CDA vindt duidelijk van niet. Hoe wordt dat opgelost? "Ik kan daar kort over zijn. Het kabinet heeft nee gezegd en dat standpunt ondersteun ik. Nee, niet eens zozeer vanwe ge dat argument van de VVD. Ik geloof er niet zo in dat als je eenmaal wat aan het principe hebt jgedaan, het hek van de dam is. Kijk, het is niet mijn gewoonte om uit het kabi netsberaad te klappen, maar onder Den Uyl speelde het al. Gruyters (oud-minister van volkshuisvesting) kwam er mee. Ik zat toen op landbouw en heb nee gezegd. Een voorbeeld. Meneer A en B hebben allebei een inkomen van f50.000, alleen A heeft ook nog een ton op de bank. Ze kopen allebei een huis van een ton; de een neemt een hy potheek, de ander betaalt het van de bank. Hij ontvangt minder rente en betaalt daar door minder belasting. Als je dan geen aftrekbaarheid hebt, is er een behoorlijke on gelijkheid. Daar "oen ik te gen". Aardig voorbeeld, maar zo zit het natuurlijk niet. Niemand wil de aftrekbaarheid hele maal afschaffen. Het gaat om een grens. Er is vier ton ge noemd. "Ik noem het als voorbeeld van de principiële ongelijkheid die daar ontstaat". Tijdnood "We zitten gewoon tot HeCDA neemt er geen genoe gen mee. De tijd dringt, er wordt toch het een en ander van u verwacht. "Dat besef ik ook wel. Die werkgroep waar we het net over hadden. Die wil ik ook deze zaak laten uitzoeken. Het valt in de groep aftrek posten. De kamer zal inder daad een termijn vragen en die zal ik moeten noemen. Wat ik al zei. ik moet opschie ten, maar ik wil die opdracht wel zorgvuldig formuleren. Het op naam stellen van spaar- biljetten is van de baan. Al thans door u uitgesteld. Dat was zo'n beetje het enige hè, dat er tegen belastingfraude m zat "Je moet het kind niet met het badwater weggooien. Als we een kapitaalvlucht naar het buitenland krijgen, doordat wij de spaai biljetten gaan aanpakken, dan streven we ons doel voorbij. Dan zijn we het kapitaal kwijt aan het bui tenland en hebben we nog de fraude niet bestreden. Trou wens je kunt niet zeggen dat we niets doen. De controle, we hebben de jachten gehad, de horeca, de makelaars en ook op andere plaatsen zijn we actief, dat moet u niet on derschatten". Van der Stee benadrukt nog eens dat het de mensen niet moet worden tegen ge maakt". Het wachten is dan maar op de werkgroep. Over naar een andere slepende kwestie, de bezuinigingen. Drie miljard heeft hij voor dit jaar gevonden. Felle kritiek van veel kanten op zijn plan. Meer dan de helft van die ma tiging zou voor volgend jaar geen zoden aan de dijk zetten en dat terwijl er in 1981 we derom zes miljard op tafel moet komen. Hoe zit dat? Tijdgebrek? Was die drie miljard "harder" geweest, als hij al langer als minister op dit departement had gezeten? Onjuist "Het had geen verschil ge maakt. Die kritiek, die is on juist. We hebben nu, ik geloof 1928 miljoen gevonden, die ook volgend jaar doorwerkt. De rest is een voorlopige op lossing, omdat we anders on ze uitgaven niet meer konden betalen. Snijden in een lo pende begroting is het moei lijkste wat er is. Je kunt niet leslokalen halverwege het jaar dichtdoen en de kinder tjes naar huis sturen". Kom nou, kinderen naar huis sturen, dat doet het altijd goed. maar dat hoeft natuur lijk niet. "Nou ja, ander voorbeeld. Sub sidies, die kun je toch ook maar niet zo terug draaien. De oppositie maakt ons aan de ene kant een verwijt dat de bezuiniging voor een deel tij delijk is, maar aan de andere kant maken ze er een gewel dig drama van als ik de uitga ven wel echt terugdraai. Dat begrijp ik wel, maar ik krijg nu al kritiek dat ik de ge meenten voor het blok zet. Het spijt me, maar wat is dan mijn alternatief. Daar hoor ik ook weinig over, moet ik zeg gen. Laten we naar volgend jaar "kijken. Er is misschien nog een miljard lucht in de begroting en dan is het op. Het is natuurlijk maar waar je vanuit gaat, maar er moet wel gekozen worden. Als je niet hele stukken beleid wil af bouwen, dan kom je op de lo nen en de sociale zekerheid, ik heb dat duidelijk gezegd ja. want zo ligt het toch ook? We lenen dit jaar 13 tot 14 miljard, dat kostje ook 1400 miljoen rente die betaald moet wor den. En dan heb ik het nog niet eens over terugdringen van het financieringstekort, wat ook nodig is en noodza kelijke maatregelen voor de rentabiliteit in de bedrijven. Er wordt daar nauwelijks een cent verdient". Dat zegt u en dat zegt meneer Vaii Veen. Hoe zit dat dan met die prijscompensatie, dat schijnt opeens te kunnen? "Als ik de cao's bekijk dan val len die resultaten op zich best mee. Als ik ze zie tegen de achtergrond van de situatie, dan wordt het anders. Ik ben daar helemaal niet zo enthou siast over. Het is vol gas in de richting van een nieuwe loonmaatregel? Dat zeg ik niet. Albeda heeft er wel voor gewaarschuwd. Er is geen geld. Ik ben aan het ein de van mijn latyn. De rek is er uit". Met die financiële concessies aan de vakbeweging, gokken de werkgevers kennelijk wel op een tweede loonstop. Hoe verkoopt het kabinet dat? "Dat kan best, dat de werkge vers daar op aansturen. Dat weet ik niet. Als ik naar de opiniepeilingen kijk, dan valt de kritiek op de loonmaatre gel best mee. U zult van mij niet horen dat deze loonmaat regel slecht is verkocht". Maar wel zonder, wat Lubbers flankerend beleid" noemt. Wat stelt u zich daar eigenlijk bij voor? In het totaal van de plannen zit dat beleid". „Dan denk ik aan woningbouw, gerichte steun aan bedrijven, we hebben nu de premie van de wet op de investeringsrekening, een subsidie op outillage. Dat is heel belangrijk. En ik denk zeker ook aan maatregelen op de arbeidsmarkt". Terug naar de bezuinigingen. Als we naar de geschiedenis kijken dan is oud-minister Duisenberg mislukt met zijn eén-procent bezuinigingsbe leid. dan is Andriessen stuk gelopen met Bestek, wat maakt u er zo zeker van dat die zes miljard er volgend jaar wel komt "Om te beginnen: Er is niets stukgelopen met Bestek. Er moest een extra bezuiniging bovenop". „Ik heb harde toe zeggingen. Het kabinet staat achter me". Dat zeiden Duisenberg en An driessen ook. "Nou ja. de toekomst zal het na tuurlijk allemaal leren. Het wordt ook niet makkelijk. Maar ik heb wel gezegd dat het volgend jaar niet zo kan als nu met de drie miljard. Be zuinigingen in de lopende be groting, ik heb het al gezegd, dat is moeilijk. Daar heb ik begrip voor. Maai volgend jaar moet het en het kan ook". Dat ivordt korten op de uitke ringen en geen koopkracht. "Dat sluit ik niet uit". Het PvdA-plan noemt 27c groei Wat zou u zeggen als dat getal in een CDA-plan zou staan? "Dan zou ik zeggen: Pas op jon gens, pas op. Ik zou het ook wel willen. Ik wil wel drie procent. Maar of dat lukt, ik zie het somber in. Maar ik heb het plan zelf nog niet gelezen, dat voorbehoud wil ik ma ken". Europa Europa. Albeda heeft ook ge zegd dat hij wel wil. "Dat trekt mij op zichzelf nog steeds. Internationale poli tiek. Ik doe dit nu negen jaar. Vijftien uur per dag werken. Het is leuk werk, je kunt d«n- gen doen, maar het knaagt wel aan je. Ik Kg geen ja en geen nee. Dat geldt voor een nieuw ministerschap en voor dat commissariaat. Ik denk er wel over na". Tussentijds terugtreden kan in uw positie nauioelijks. De enige fatsoenlijke manier om op tijd vrij te zijn voor die baan, is de val van dit kabi net .Zit dat in het achterhoofd "Ha, ha, dat terugtreden, dat gaat wel moeilijk dat ben ik met u eens, en we zitten na tuurlijk wel gewoon tot mei Dus geen Europa? "Ik zei het al, geen ja en geen Ik wil wel 3 procent

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19