Wat gaat er na de Paralympics gebeuren?" Dick Nanninga heeft het 'm toch maar weer gelapt Willems wint en verliest... Wereldtijd Poolse atlete BRUGGEMAN ONGENAAKBAAR ZATERDAG 14 JUNI 1980 te, gasvloer- 2—pits kook- bevr. tel. Dick Nanninga. tja. hij heeft het 'm dan toch maar weer gelapt, net als tegen Argentinië in de finale om het wereldkampioenschap Toen vierde hij zijn specialiteit bot: een harde, welgeplaatste kopstoot in het verlaten doel. Nu forceerde hij een penalty. Als ooit het woord .forceren op zijn plaats was. dan was dat nu ivel. We konden het goed zien. dankzij de vele herhalingen uit verschil lende ooghoeken. De Griekse kee per,daar begon het allemaal mee. En het eindigde er ook mee, hoe wel, nee, het eindigde natuurlijk met Kees Kist, die de bal rake lings langs de linkerpaal in het doel schoot. De keeper wou een corner voor Nederland voorko men, daar heeft hij nu nog steeds spijt van. Met een koen duikje sloeg hij de bal, die teruggekopt werd door een van zijn verdedi gers die in het nauw was ge bracht, enkele meters naast de linkerpaal in het veld terug. De bal was misschien zelfs al enkele centimeters corner geweest, dat viel niet goed te zien. Konstanti- nou krabbelde overeind, een toe gesnelde verdediger ontfermde zich over de bal, maar in plaats dat hij hem even terugspeelde in Konstantinou's handen, of in plaats dat Konstantinou zich alsnog op de bal wierp, werd er door de twee Grieken even ge draald. Had ik hem maar corner laten gaan!!, had ik hem daarna maar opgeraapt!!, denkt Kon stantinou nu nog steeds, als hij midden in de nacht even wakker schrikt. Miniem Dick Nanninga zag toen een mi niem kansje voor het befaamde jagen op balbezit. In volle galop denderde hij naar de beide Grie ken toe, maar omdat hij dus zo n hoog opgetuigde éenmaster is. die in de bochten het risico loopt om te slaan bij hoge snelheden en te genwind. raakte hij al hollend een beetje uit de koers. De Griekse back had zich al met de bal van Dick Nanninga zijn keeper afgewend, toen Dick Nanninga op het vliegwiel van zijn aanvangssnelheid nog door draafde in de richting van de keeper. Over wat er daarna ge beurde. verschillen de kenners van inzicht. De Oostduitse scheidsrechter Prokop,die,als hij echt de „perfect game'' gefloten had die sommige commentatoren onder wie Jan Zwartkruis hem toedichtten, dan toch in ieder ge val de Griekse Ausputzer Kapsis een gele kaart had moeten geven nadat deze kort achtereen de langs hem heenglippende Rene van de Kerkhof twee keer grof neerlegde, waardoor reële sco ringskansen verloren gingen, constateerde dat Konstantinou Dick Nanninga haakte, met op zet, en daarom gaf hij een penal ty. Dick Nanninga zei er, volgens De Telegraaf, dit over: ,J1ij haakte me echt. Ik probeerde de bal te onderscheppen en werd vervolgens plotseling tegen de grond gesmeten. Ik vond het knap dat Prokop er een penalty voor durfde te geven' Konstantinoude Griekse doelman, was merkwaardig genoeg een heel andere mening toege daan: ,JDit was ronduit schandalig. Ik had alleen maar de bedoeling om de bal te spelen en heb die Hollan der nooit gezien. In het duel raak ten wij elkaar tenslotte met de bo venbenen. Niets aan de hand dus, maar tot mijn stomme verbazing wees die Prokop plotseling naar de stip. Een schande! maar daar geen sprake Prokop Op het moment dat ik dit stuk moet schrijven, heb ik alleen de be schikking over de Volkskrant en De Telegraaf. Jan de Deugd van De Telegraaf spreekt over „de blunderende arbiter Prokop die ..met open ogen in de val tuimelde die invaller Dick Nanninga voor hem openzette„De Rodaspits liet zich vallenomdat hij zou zijn aangetikt door de uitgelopen Griekse doelman Konstantinou, Frans Ensink van De Volkskrant maakt er weinig woorden aan vuil: „Toen Nanninga opnieuw het slachtoffer was geworden, nu door een ingreep van doelman Konstantinou, ging de bal op de stip, zij het na veel chicanes Kees Jansma, die voor het tv-com- mentaar zorgde, zag er meteen een geheide penalty in, maar Hans Kraay. die in de studio zijn commentaar mocht geven, vond het een groot twijfelgeval: maar weinig scheidsrechters zouden er een strafschop voor hebben gege ven, het meest voor de hand had gelegen als hij in het geheel niet had gereageerd. Het stond voor hem niet vast of Nanninga nu omver getuimeld was doordat hij geschopt werd door Konstanti nou, of doordat hij Konstantinou schopte. Uitzicht Als tv-kijkers hadden wijthuis, na tuurlijk het beste uitzicht op het hele geval. We zagen het eerst op volle snelheid gebeuren, en daar na kregen we het nog ettelijke ke ren vertraagd te zien.vanuit twee verschillende gezichtspunten. Het is voor mij nog steeds onbegrijpe lijk dat kranten altijd zonder be denken één of twee sportverslag gevers naar het stadion sturen, maar nooit een sportjournalist de opdracht geven thuis oplettend voor het scherm te gaan zitten, en de cruciale momenten,die vrij wel altijd vertraagd herhaald wor den waardoor je ze veel beter kunt beoordelen dan de verslaggevers op de tribune, in een apart ver slagje nader te beoordelen. Je kunt natuurlijk zeggen dat dat niet hoeft omdat de mensen thuis hetzelfde al hebben gezien, maar dat is natuurlijk onzin. Dan kun je de tv-kritiek ook wel afschaf fen, want die programma's heb ben ze ook allemaal gezien. Het gaat om de interpretatie van het geziene! Welnu, wat was er nu eigenlijk aan de hand? Het begon ermee dat linksback Costas Iosifides de bal met een halve omhaal over de zij lijn werkte. René van de Kerkhof gooide in naar Arie Haah.die de bal even teruglegde op Kees Kist, die in de buurt van de zijlijn de bal hoog voorplaatste. Dick Nan ninga ging een kopduel aan met Anthimos Kapsis, waarbij Kap sis de bal vermoedelijk net iets meer op zijn hoofd kreeg dan Nanninga. In ieder geval was Vassilios Konstantinou die me ning toegedaan, want hij schepte al vallend de bal, enkele meters naast de linkerdoelpaal (van ons uit gezien), op het laatste nipper tje vanaf de uitlijn het veld weer in. Zijn rechtsback, nummer 2, Jean Kirastas, snelde toe, Kon stantinou krabbelde weer over eind, de bal lag tussen beiden in, de keeper had hem voor het opra pen, Kirastas had de bal ook in zijn handen kunnen schuiven, maar beiden aarzelden en op dat moment kwam Dick Nanninga het beeld indenderen. Gevaar Met stoomtreinvaart liep hij in de richting van de keeper, Kirastas zag het gevaar en draaide met de bal wegNanninga zag geen kans meer zijn koers te wijzigen, scheerde rakelings langs Kon stantinou die het oog had gericht op de bal. maar die de hete adem van Nanninga vermoedelijk al in zijn nek voelde, in ieder geval het gegaloppeer gehoord zal hebben, of anders met het goede voetbal lersinstinct „wist dat Nanninga er aankwam. Met grote passen Hans Kraay draafde Nanninga vlak langs hem heen, en juist op het moment dat hij Konstantinou eigenlijk al gepasseerd was, tilde deze heel evenschier terloops, en ongetwij feld eerder instinctief dan met boos opzet, zijn linkervoet een de- cimetertje op, waardoor hij Nan- ninga's rechtervoet raakte op het moment dat deze die voet weer voorwaarts wilde bewegen. Dat Nanninga zich opzettelijk liet vallen, zoals De Telegraaf („weg met ons suggereert, is absolut onzin. Wie zelf gevoetbald heeft weet hoe gemakkelijk je een o) snelheid passerende tegenstande uit balans kunt brengen, of eei doodsmak kan laten maken doo een schier onmerkbare voet- o, schouderbewegingook als je mei je rug naar die tegenstander tcx staat en hem zogenaamd „niei eens zag aankomenNiet aan d< hand van „harde bewijzen be sloot Prokop tot de penalty, maai aan de hand van sterke vermoe dens en ervaring. Subtiele roef- bewegingen behoren nu eenmaal tot het arsenaal van profvoetbal lers ten goede en ten kwade. Schuldige Konstantinou reageerde ook als een schuldige, dat kon je dankzij de vertraagde beelden goed zien. Nanninga lag al reddeloos op de grond toen hij om zijn as draaide en ter aarde stortte, en daar bleej hij geruime tijd roerloos liggen, terwijl hij het onheil over zich heen het komen. Schuldbewust. Door Nico Scheepmaker En voor het overige was de 1-0- overwinning toch verdiend, want tegenover die ene bal die door Pim Doesburg nog met de vinger toppen tegen de lat werd getikt, stond een aantal nipte reddingen van Konstantinou op schoten van Hovenkamp en Kist,en gingen er ook een paar ballen rakelings langs of over zijn doel. Geen ge zeur dus. Geen mooie, afgeteken de overwinning, maar wel een verdiende, dankzij eën verdiende strafschop. Visueel gehandicapte Joke van Rijswijk ARNHEM (GPD) - Naarmate de Olympische Spelen voor gehandicapten naderen neemt de publiciteit toe. De door de media nooit zo uitvoerig belichte sport voor gehandi capten beleeft wat dit betreft goede tijden. "Maar ik ben zo bang dat het effect van de Spelen heel gauw verdwijnt. Ik kan er niet helemaal over oordelen, maar ik heb toch de indruk dat men bij de Nederlandse Invaliden Sportbond (NIS) maar weinig voorbereid is op wat er na de Spelen moet gebeuren. Er zou een flinke werkgroep moeten zijn. Mensen die voor een goed vervolg kunnen zorgen. Anders zijn we straks weer even ver als we nu zijn en dat is niet zo gek ver". Aan het woord Joke van Rijswijk, de 25-jarige uit Ouderkerk aan de IJssel afkomstige en nu zo n twee en een halfjaar in-Arnhem woon achtige visueel gehandicapte, die uitverkoren is om straks met drie andere gehandicapten het olym pische vuur te ontstekerj. Een feestelijk gebeuren straks voor haar, waarmee ze ook erg verguld is, maar belangrijker vindt Joke van Rijswijk het dat het straks te ontsteken vuur - figuurlijk dan - langer blijft branden dan twee weken waarin die Olympische Spelen centraal staan. "Zeker vooi; wat betreft bns groepje visueel gehandicapten. Die groep is ontzettend klein, een stuk ol tien die vrijwel allemaal aan de Spelen deelnemen. Van een ech te selectie is dan ook geen sprake. Ik kwam er begin vorig jaar bij na een briefje waarvan de inhoud er ongeveer op neer kwam of ik als jeblieft mee zou willen doen "In ons groepje zijn ook veel oude ren, van boven de dertig. Voor een aantal betekenen de Spelen een afscheid waarna er heel wei nig dreigt over te blijven. Daar over maak ik me zorgen, want ik heb me voorgenomen om zelf door te gaan en ook te proberen jeugdigen te stimuleren. In eerste instantie moet dat echter van ho gerhand, vanuit de NIS gebeu ren', vindt Joke van Rijswijk die in haar nog vrij prille sportcai në- re zelf veel geluk heeft gehad. "Ik ken mensen uit Amstei dam die best bij een atletiekvereniging voor validen willen trainen, maar daar niet welkom zijn. Daar wordt erg prestatiegericht ge werkt en ziet men het niet zitten met visueel gehandicapten. Het is blijkbaar een te grote investe ring. Ik vind het best een reëel verlangen van een atletiekver eniging als men als een soort eis stelt dat je zelf voor een begelei der zorgt, daar kan ik best inko men. Zelf had ik het geluk dat het Arnhemse Ciko'66 al een gehan dicapte sportman als lid kende. Bert Bottemanne, die getraind wordt door Jan Zwikker", vertelt Joke van Rijswijk die zelf we reldrecordhoudster hoogsprin gen (1,20 meter) is, terwijl Bert als nationaal recordhouder bij de geamputeerden het olympisch toernooi binnenstapt. Duo Bij de trainingen van Ciko'66 ont moette ze John de Bont. Het werd een onafscheidelijk duo dat zo z'n eigen ideeën heeft over de plaats van de gehandicapte in de maat schappij en in de sport. Joke van Rijswijk herinnert zich nog goed toen het onlangs heel stil werd op het atletiekveld waar ze met de andere Ciko-atleten traint. Ik was toen op het mid denveld alleen aan het uitlopen. Zonder dat John erbij was. Ener zijds het resultaat van de training in het Apeldoornse revalidatie centrum Het Loo Erf waar je dooi de sportzaal rende. In een zaal is het echter makkelijker oriënte ren, maar nu ik de baan en het middenterrein heb leren kennen is dit nu ook buiten mogelijk al moeten er dan geen voorwerpen als een discus of een speer liggen. Ook doelpalen zijn een hinder paal. Een oriënteringspunt voor mij was bijvoorbeeld de bezig heid van John in het materialen- hok". Dat alleen bezig zijn is nogal uit zonderlijk. Zo komt het bij de at letiek voor visueel gehandicap ten nog al eens voor dat bij loop nummers als de 400 meter een touwtje voor de verbinding zorgt tussen de atleten en begeleider, die dan natuurlijk wel hetzelfde pasritme moet aanhouden. "Ik zelf vind dat walgelijk. Net alsof je een hondje bent dat uitgelaten wordt. Het is veel beter als je be geleider iets schuin achter je loopt. Dat is voldoende". Het is nog maar een kwestie van dagen alvorens in Arn hem en omgeving de Olym pische Spelen voor gehandi capten van start gaan. Vol gende week zaterdag 21 juni al is op Papendal de officiële opening. Vier gehandicapten zullen er het olympisch vuur ontsteken. Met een van hen, de visueel gehandicapte we reldrecordhoudster hoog springen, Joke van Rijswijk, maakten we een praatje. De 25-jarige Arnhemse, die slechtziend geboren werd, staat met beide benen in de maatschappij. Dit als maat schappelijk werkster, waar voor ze ook nog een studie volgt. Ze is niet alleen te vinden achter een bureau, maar met behulp van taxi- voorziening legt ze ook huis bezoeken af bij mensen die hulp nodig hebben. "Inderdaad lijkt het vreemd over te komen. Geholpen te worden door iemand die niet kan zien. Veelal wordt het echter ervaren als een stuk herkenning. Zij heeft het ook moeilijk (gehad) en dus... Dat is vaak een opening", al dus Joke van Rijswijk, die graag over de sportbeoefe ning voor gehandicapten praat zoals uit onderstaand verhaal blijkt. Joke van Rijswijk: 'Ik ben zo bang dat het effect van de Spelen snel verdwijnt Papendal Straks op Papendal loopt Joke ech ter geen afstand waarin een bocht voorkomt. Ze doet bijvoorbeeld de zestig meter - "daar heb je weer zoiets, waarom lopen wij niet als anderen de 100 meter?" - en springt vanzelfsprekend hoog. Terwijl ze daarnaast, eigenlijk louter voor de lol, ook nog de ko gel stoot en de discus werpt zon der daarin overigens uit te blin ken. Joke van Rijswijk begrijpt waar we heen willen. Hoe loopje als blin de die zestig meter en hoe doe je dat bij het hoogspringen. "Bij de sprint word jé in het startblok ge zet, waarbij wij aan de starter mogen vragen of we goed zitten. Je loopt dus altijd alleen. Dat vind ik overigens wel jammer, want onlangs bij een wedstrijd liepen we met z'n tweeën en toen hoorde ik m'n tegenstandster langs me heengaan Startschot "Maar goed, na het startschot komt de begeleider met zijn megafoon in actie. Hij roept voortdurend "kom. kom, kom" Weer dat c 'iënteringspunt dus. Hij corrigeert ook wanneer je te- PoleFl veel van je baan afwijkt. Bij het hoogspringen komt alles aan op een lang en zorgvuldig oefenen van de aanloop. Uitmeten van de passen dus. Voordat je aanloopt bepaal je met de begeleider de richting en dan vertrouw je op die aanloop en spring je". "Neen, geen flop zoals die populair is bij de validen. Vooral onze bondstrainer is daar erg huiverig voor sinds iemand met het hoofd tegen de paal sloeg. Ik heb een soort Schotse sprong met een draai", aldus Joke van Rijswijk, die het evenmm als vriend John uitsluit dat ook de ruggelingse flop-sprong zijn intrede gaat cïoen. In elk geval verwacht ze dat het echt niet zo lang zal duren al vorens er 1,50 meter - ruim meer dan haar wereldrecord van 1,20 meter dus - gesprongen zal wor den. Of ze dat zelf zal bereiken weet ze niet. "Op den duur zal er een betere trainingsaanpak ko men, zal er meer kennis komen. Eigenlijk staat de sport voor ons nog in de kinderschoenen Het is allemaal uitproberen, zelf zoe ken "Ik weet haast wel zeker dat er nu al hoger dan 1,20 meter gesprongen wordt. Vorig jaar was ik in Polen, waar ook Russinnen waren. Ja, ik weet dat men in Rusland zegt dat er geen gehandicapten zijn en dat men daarom niet naast de Spelen van Moskou ook de Spelen voor gehandicapten organiseert. Ik heb gemerkt dat de Russen erg ver zijn met de gehandicapten sport. Zeker voor wat betreft de topsport. Ik heb in Polen ook met een Russin gepraat, maar ze mo gen weinig loslaten over hun af wezigheid hier. Maar ik weet dat ze een stuk verder zijn". Joke van Rijswijk is overigens niet van plan om nu echt te gaan jagen op nog betere prestaties. Naast haar studie maatschappelijk werk en werk in die sectoi Muit er niet veel tijd meer over dan voor drie trainingen per week. Ik ben echt geen topsportster. Ik doe het voor mijn plezier. Wel wil ik straks graag de jeugd stimule ren", klinkt het weer. Een bewijs dat de sportbeoefening voor Joke van Rijswijk heel veel betekent. WETTINGEN - Ook de tweede etappa in de Ronde van Zwitser land heeft een overwinning op geleverd voor de 24-jarige Bel gische belofte Daniel Willems. Het betekende na winst in de pro loog en de eerste rit, de derde ach tereenvolgende triomf van hem. Desondanks sloeg het noodlot op deze "vrijdag de dertiende" toe voor Willéms. Zijn land- en ploeggenoot Gery Verlinden moest op weg naar Wettingen de strijd staken. Ploegleider Walter Godelroot moest zijn tactiek voor de berge tappes, die nog Komen, wijzigen. Vertinden zou Willems, die on langs in de Dauphine Liberé faalde als klimmer, in het Zwit serse gebergte moeten bijstaan. Veel zal nu afhangen van Theo de Rooy, de neoprof in dienst van Willems, die tot nu toe voortref felijk rijdt, maar voor wie alles ste i inng Willems versloeg in de eindsprint van een kopgroep van veertien renners onder wie de Westduitser Didi Thurau, die gis tweede ein digde. De Zwitserse veldritspe- cialist Albert Zweifel bezette de derde plaats. Joop Zoetemelk was met de zevende plaats de beste Nederlander. Willems be hield de leiding in het algemeen klassement. Midi Libré De Spanjaard Bernardo Alfonsel heeft na een solo over 120 kilome ter de tweede etappe van de Midi Libré gewonnen. Alfonsel legde de 176 kilometer van Mende naar St. Afrique af in 4 uur 57 minuten en 46 seconden. Jan Raas won de sprint van de achtervolgende groep en eindigde op 5.45 als tweede. Leo van Vliet werd vier de. De Fransman Jean-René Bernaudeau behield de le.ding in het algemeen klassement. Record Alexander Panfilov-uit de Sowjet- Unie heeft gisteren op de Olym pische baan (overdekt) in Mos kou het wereldrecord op de 1000 meter sprint (staande start zon der gangmaker) voor nateur- wielrenners verbeterd. Parifilov bracht het record op 1 mi- nuut en 6.157 seconden. Het was te, d Patl ick Sercu uit Belui, de eei ste keer in ruim vijftien jaar "P 12 decembei 1964 in Bil LEIDEN - Gisteren werd er weer volop getennist op de parken van T.C. Lisse en T.C. de Munnik. In het H E B. van T.C. Lisse viel het spel van Hans Bruggeman weer op. In de confrontatie met Anne- Jan van de Meer was Hans Brug geman ongenaakbaar: 6-3, 6-4. De volgende tegenstander van Hans Bruggeman zal Bram Ma dera zijn, die gisteren geen moei lijkheden had met Roy Mooy- man: 6-1, 6-2 In de bovenste helft van het H.E.B. is Hans Ekker inmiddels doorge drongen tot de halve finale, dankzij een overwining op Har Mcvcr: 6-1, 6-1. In het H DB. van T.C. Lisse was de ontmoeting tussen Ton van Aalst en Jürgen Peeters enerzijds en Leon Damen en Cornel Schrama anderzijds wel het aankijken waard. Damen en Schrama won nen de eerste set; de tweede en derde set waren echter voor de taktisch beter spelende Ton van Aalst en Jürgen Peeters: 4-6, 6-3, 6-2. De in het H.E.C. eerste geplaatste Roy Mooyman had gisteren zijn handen vol aan de Voor ieder punt hard werkende Wim van Baleis 6-4. 6-7, 6-4 voor Roy Mooyman. L. Demmink, die in het D.E.C. tweede geplaatste was, kon het niet bolwerken tegen de nog jon ge maar desalniettemin felle Pe- tra Velzen: 6-2, 2-6, 6-1 voor Pe tra Velzel. Op het toernooi van T.C. de Munnik was de wedstrijd tussen outsider Mike Verkerk en de Unicum speler Mark Nije leuk om te zien. Mike Verkerk zegevierde met 6-4, 6-3. In het D.E.B. balanceerde de eerste geplaatste Jacqueline van Wijk aan de rand van de afgrond toen zij in de derde set drie match points tegen moest verwerken. Jacqueline van Wijk won met 5-7, 7-6. 11-9! In het D.E.C. zette Marianne Guit Patricia Lafay met 6-4,6-3 aan de kant en kwam zodoende automa tisch in de finale terecht doordat Barbara Heezen een walk-over gaf. JEAN-MARC VAN MAREN WARSCHAU (ANP) - De Poolse Grazyna Rabsztyn heeft gisteren in War schau een nieuw wereldrecord gevestigd op de 100 meter hoi den met een tijd van 12.36 seconden. Het oude record stond al op haar naam met 12.48, hetgeen ze op lOjuni 1978 in het Westduitse Fuerth had gelopen. In 1979 evenaarde ze dat record op 18 juni in Warschau Wybo Lelieveld heeft gisteravond op de kunststofbaan in dc Loidse Hout aangetoond dat zijn conditie er tijdens zijn verblijf in Amerika niet ondei heeft geleden. De Bataven-atleet die vorig jaar september naar de Ver enigde Staten afreisde (waar hij sport en studie combineerde) en deze week voorlopig weer in Nederland terugkeerde noteerde tijdens een ingelaste wedstrijd een zeer sterke tijd van 1 50 6 op i< 800 nu ti Trouwens ook de tegenstanders van Lelieveld kwamen gisteravond tot prima tijden, mede dankzij de ideale weersomstandigheden (een aange name temperatuur en windstil). Tweede werd Imco Brouwci (Zaanland) in 1.51.9., derde Kees Eigenhuis uit Aalsmeci in 1 52.5 en vierde Amers- foorter Armando Houtveen in 1.52.7. Vervolgens kwamen twee Leid e atleten: Maarten Gijsbci SiBtavenlin I 32 7 en Murtien van de Hoorn i AV Holland) in 1,53,4. In een andere serie kwamen de Bataven-atleten Peter Wezel en Kees van Klink tot resp. 1.54.7 en 1.55.2.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13