Te wei inig Vedettes' in 1 .ta] ie Kees Kist: Elftal mag niet worden omgegooid Financiële catastrofe verwacht Kubala ontslagen Teruggang k; an niet worden afgewend ZATERDAG 14 JUNI 1980 PAGINA 11 Burgemeester waarschuwt Engelse fans TURIJN - Wanneer er vandaag of morgen rellen zouden uitbreken in Turijn waarbij Engelse voet balsupporters zijn betrokken, dan zou het weieens kunnen ge beuren dat burgemeester Diego Novelli opdracht ^eeft het sta dion morgenavond voor het publiek gesloten te houden voor de wedstrijd tussen Engeland en Italië. Hij heeft die macht, omdat de stad Turijn eigenaar is van het stadion. Novelli heeft dat gisteren-verklaard tijdens een bijeenkomst in het stadhuis, waarbij vertegenwoor digers van het organisatiecomité en de Europese voetbalfederatie (UEFA) aanwezig waren. De UEFA heeft Engeland inmid dels al een boete opgelegd van 30.000 Zwitserse frank (ongeveer 36.000 gulden) naar aanleiding van de door Engelse supporters veroorzaakte rellen tijdens de wedstrijd tussen Engeland en België afgelopen donderdag. "H het imago clubvoetballer napels - Nog voor het EK-toernooi goed op gang is gekomen, heeft een deelnemer al laten weten niet langer prijs te stellen op het verlengen van het contract met zijn bondscoach. Ladislao Kubala, de laatste elf jaar oefenmeester van de nationale Spaanse selectie, heeft van de Spaanse bond te horen gekregen dat dit Europees kampioenschap zijn laatste opdracht is geweest. Met ingang van het komend seizoen wordt Kubala jeugdtrainer bij FC Barcelona. Zijn opvolger is de voormalige Real-Ma- dridspeler Santamaria, die tot nu toe als assistent van Kubala fungeer de. Reden van zijn ontslag na 65 interlandwedstrijden (waarvan hij er 31 won) is dat Kubala er niet in is geslaagd het Spaanse voetbal naar een hoger plan te voeren. Bij herhaling werden beslissende wedstrijden verloren, waardoor Spanje zich nooit meer nadrukkelijk op het Europese voetbal toneel kon presenteren. CASTELLAMARE Dl STADIO (GPD) - Ex-Europees top scorer Kees Kist wil zo langzamerhand wel eens af van het imago dat hij meer een clubspeler zou zijn dan een voet baller voor het Nederlands elftal. „Om dat elke keer te moeten lezen en te horen, daarvan word ik goed ziek", aldus de AZ-speler, die in het hotel in Castellamare di Stadio, waar het Nederlands elftal zich voorbereidt op de EK-wedstrijden tegen Griekenland en West-Duitsland (zaterdag in Napels), enorm populair is en onophoudelijk door het bedienend personeel uitvoerig wordt gecompli menteerd met zijn doelpunt in de wedstrijd tegen de Grieken. „Een erg fraaie goal was het niet", zo geeft Kist onmiddellijk toe, ..maar je staat daar toch maar om die strafschop erin te knallen en Nederland aan de twee winst punten te helpen". Twee punten die Oranje voorlopig nog in de ra ce houden om het EK-goud. „Die wedstrijd tegen de Grieken was erbarmelijk slecht. Jullie hebben het geschreven, maar neem van mij aan dat we precies hetzelfde voelen. Lang mag je daar niet bij stilstaan, hoewel er uiteraard uit die wedstrijd wel de nodige con sequenties moeten worden ge trokken". Die consequenties, volgens Kist, moeten er nu ook weer niet in re sulteren dat het elftal in de eerst- NAPELS - De eerste serie duels van de EK-eindronden heeft een bittere teleurstelling opgeleverd. Van de zes uur voet bal, die gezien de reputatie van de acht deelnemende ploe gen in Italië toch topamusement hadden moeten opleve ren, is er hooguit een de moeite van het kijken waard geweest. En uitgerekend een van de outsiders op het Euro pese toneel, Spanje, was daar verantwoordelijk voor. De verrichtingen van de overige ploegen waren ronduit be droevend. Ook al is het Italiaanse voetbala- vontuur nog jong, gevreesd moet worden dat die\ teleurstellende tendens zich zal voortzetten. Op meer dan een enkele positieve uitschieter behoeft de liefhebber niet te rekenen. Daarvoor is na melijk de kwaliteit van de forma ties te gering. Er zijn in Italië veel te weinig echte vedetten aanwe zig en de weinig sterspelers die er nog rondlopen, blijken niet bij machte hun in doorsnee mid delmatige ploeggenoten naar een acceptabel niveau te stuwen. Triest maar waar. Illustrerend voor de armoede was het optreden van Kevin Keegan, Mister Europa, zoals hij in-Italië wordt genoemd. In de Europa Cup I-finale tussen zijn club HSV en Nottingham Forest \v>as al duidelijk geworden dat zijn on miskenbare klasse niet kan ge dijen in een team dat verder be staat uit vooral hard werkende, ook wel goed willende, maar technisch te beperkte collega's. Voor de nationale Engelse forma- Lange tijd is deze verloedering aan het nationale keurkorps voorbij gegaan. maar reeds in de aanloop naar de EK-eindronden werd duidelijk dat de teruggang niet langer kon worden afgewend. Slechts dankzij het feit dat de op ponenten in het kwalificatietoer nooi nog niet voldoende waren gegroeid (DDR) of nog ernstiger waren afgetakeld (Polen), slaag de Oranje er in zich onder de laat ste acht te scharen. En.in dat se lecte gezelschap vallen Krol en de zijnen nog niet eens zo erg uit de toon. Zwartkruis zal geen beroep op doen één van de in Nederland achtergebleven spelers (Metgod van AZ en Otto van FC Twente) om de opengevallen plaats van Adri Koster (PSV) op te vullen. De bondscoach acht dat niet no dig. Zwartkruis: "Ik heb met Poortvliet en Thijssen als eerste gegadigden nog voldoende kwa liteit achter de hand. In overleg met ex-manager van PSV Ben van Gelder en arts Frits Kessel hebben we besloten dat Adri naar huis moet. Hij is mentaal erg aangeslagen". Felle kritiek inGriekenland op arbiter ATHENE - De afgevaardigde Alai>anis, van de gematigd linkse Partij van het Demo cratisch Socialisme'' heeft in het Griekse parlement wagen gesteld over de omstreden strafschop die de Oostduitse scheidsrechter Prokop aan Nederland toekende tijdeïis de wedstrijd Griekenland af gelopen woensdag .Hij vraagt de onderminister voor sport zaken Achilles Karamanlis. broer van de huidige presi dentof de Griekse autoritei ten van plan zijn protesten in te dienen wegens de afslach ting van ons nationale elftal' of er een beroep wegens slechte leiding is gedaan, en of er kans is op een herhaling van de wedstrijd. De naam Prokop is binnen 48 uur de meest beruchte klank geworden in heel Grieken land. Rechtse bladen laten de gelegenheid niet voorbijgaan zijn ideologische achtergrond te belichten. De regeringsge zinde Apoghevmatini schrijft: Een muur> van schaamte heeft de Oostduitse 'mafiosos' opgericht tussen hem en ons nationale elftal". En de uiterst rechtse Estia: ..Van een communist als de heer Prokop kon men mets be ters verwachten dan de toe passing van het grondbegin selvan het communisme: dood aan de zwakkeren voor in de mond ligt. Zij denken daarmee het antwoord te hebben gevonden op het individuele kwaliteitsverlies. Onzin natuur lijk. Een collectiviteit van over wegend middelmatige spelers kan evenmin potten breken; blijft een surrogaatprodukt afle veren. Erger nog, als die collecti viteit als een soort dogma wordt gepredikt - en dat gebeurt maar ai te vaak - dan vormt die een do delijke bedreiging voor latente individuele capaciteiten die in het huidige voetbal toch al zo moeilijk kunnen worden ont plooid. Mede doordat de meedo genloze tackel als anti-wapen voor superieure tegenstanders onvoldoende door scheidsrech ters wordt bestreden. Beeld Dit sombere beeld van het huidige voetbal, dat niet beter kon wor den bevestigd door de rol die de Belgische veteraan Van Moer (36) donderdag in de strijd tegen En geland kon vertolken, is voor Ne derland niet nieuw. De nationale competitie gaat immers al enkele jaren gebukt onder een te groot aantal oninteressante wedstrij den. En de (neest recente titelrace Decor Tegen dit vrij miserabele decor wordt vanavond het gevecht tus sen Nederland en West-Duits land gestreden met als inzet de Rome-reis. Weliswaar kan Tsje- choslowakije op de valreep nog roet in het Oranje-eten gooien, maar na de zwakke opening van de regerende Europese kam pioen is dat niet meer dan een theoretische mogelijkheid. Ge zien de belangen die er op het spel staan, moet worden ver wacht dat de formaties van de bondscoaches Zwartkruis en Derwall met zeer behoudende spelconcepten het veld in wor den gestuurd. Beide teams kun nen immers aan hun eerste op treden geen enkel gevoel van su perioriteit ontlenen Tegenvallend Dit alles wijst in de richting van een tegenvallend treffen, waarin het publiek bij voorbaat de verliezer lijkt te worden en West-Duits land, volgens een miniem ver schil in de kansberekeningen, als favoriet van start gaat. k fekenend voor het verval van het voetbal makkelijk staande kan houden op 'topm SfflP s dat de Belgische 'veteraan'Wilfred va 'eau'. Verder op de foto: Van der Eist ROME (SID) - Do dreiging van een financieel debacel hangt le vensgroot boven het Europees kampioenschap voetbal. Op de eerste twee speeldagen bleven rond de 200.000 toegangskaarten onverkocht. Alleen de wedstrijd van het Italiaans elftal trok in het San Siro-stadion een uit verkocht huis met 75.000 toe schouwers. Door de onrustbarend slechte op komst van het publiek zullen de deelnemende landen niet met het door de Italianen voorgere kende aantrekkelijke winstsal do naar huis gaan. Herman Neu- berger, de voorzitter van de Westduitse voetbalbond, ver wacht zelfs een financiuële ca tastrofe. "Op grond van de dooi de organisatie toegezegde bezet tingsgraad van 50 proeent, door Franchi werd in een al te opti mistische bui het cijfer 80 ge noemd, zijn wij uitgegaan van een batig saldo van ongeveer 500.000 mark. Zoals het er nu in werkelijk uitziet, moeten wij beslist rekening houden met een verlies. Hoe groot dat zal zijn, hangt af van hoever wij in dit toernooi zullen reiken. Maar winst zie ik niet meer zitten". Neuberger bepleit dan ook een nieuwe opzet van het toernooi om het Europees kampioen schap. "De Europese titelstrijd brengt niets op. I)at is een gege ven. In Belgie, acht jaar geleden en vier jaar daarna in Joegosla vië eindigden de toernooien in de rode cijfers. In Italië gaat het weer die richting op. Het publiek kijkt niet naar wed strijden waarin de eigen spelers niet opdraven". De Westduitser is voorstander van een systeem zoals dat nu in het UEFA-bekertoernooi wordt ge hanteerd: een knock-outcompe- titie met vanaf de eerste tot de laatste ronde (inclusief de fina le) uit- en thuiswedstrijden. "Door de jaren heen is bewezen dat deze modus het meest aan slaat bij de mensen. Een uit- en thuisfinalewedstrijd wordt uit stekend bezocht. Dat levert winst op. Voor finales zoals nu in het Europa Cup I en II toernooi, die gehouden w orden in landen waarvan de deelnemende club in 99 van de 100 gevallen al is uitgeschakeld, lopen de suppor ters niet w arm. Zij hebben niets in het stadion te zoeken en kij ken thuis wel naar de tv". komende wedstrijd tegen West- Duitsland nu meteen helemaal omgegooid moet worden. Kees Kist doelt duidelijk op het feit dat Oranje zich in de komende duels niet langer moet laten beinvloe- den door het spel van de tegen stander. Kist: „Waarom dit elftal nu plotseling op verschillende punten wijzigen? Dat heeft toch geen enkele zin. We moeten ons niet door die matige pot tegen de Grieken in paniek laten brengen. Misschien dat we met twee spit sen moeten gaan spelen, wat dan inhoudt dat Vreijsen naast het team komt te staan. En dat is na tuurlijk erg spijtig voor Martin Vreijsen. Hij wilde zich in zijn eerste Oranjeduel heus wel be wijzen. maar omdat het hele team duidelijk beneden zijn kunnen speelde, kwam hij daar geen moment aan toe". Kees Kist kan zich overigens bij zonder goed in de teleurstelling van Vreijsen inleven. Hetzelfde overkwam de blonde Oranje- spits een vijftal jaren geleden ook. „Ik weet niet meer in welke wedstrijd het was, maar ik herin ner me nog wel dat dat duel een enorme flop voor me geworden is. Je bent nu eenmaal afhanke lijk van je teamgenoten, en wan neer het niet draait word je auto matisch meegezogen naar een ni veau datje later voor jezelf als erg matig kwalificeert". Die beginperiode in het Neder lands elftal is voor Kees Kist trouwens toch bijzonder moeilijk geweest. Kees Kist weet zich nu door de meerderheid van de Oranjeselectie als een volwaardig speler geaccepteerd. In tegen stelling met nu werden de jonge ren in de Oranjegroep vroeger in een isolement gedrongen. „Je werd behandeld als een piepeltje. Cruijff. Van Hanegem, Neeskens en Krol, dat waren de gevestigde namen en het kwam niet bij hen op dat je in feite hunkerde naar wat respect. Zij vormden jaren lang de ruggegraat van het Ne derlandselftal. wisten dat verrek te goed, en stelden zich ook na venant op tegen de nieuwe jon gens bij Oranje'1. „Ik voel me nu duidelijk veel meer geaccepteerd dan een jaar of vijf geleden. Lange tijd heb ik binnen de groep nauwelijks contact ge had met een man als Ruud Krol bijvoorbeeld. Ik dacht: als hjj mi| het licht in de ogen niet gunt, waarom zou ik dat dan wel moe ten doen. Fout natuurlijk, maar toen voelde ik dat zo aan. Krol bemoeit zich nu veel meer met mij en we hebben via een aantal goede gesprekken duidelijk meer respect voor elkaar gekregen. Doelpunt Die Oranje-acceptatie dateert vol gens Kees Kist overigens pas vanaf het laatste jaar. „Kort voor de wedstrijd tegen Oost-Duits- landweet Kees Kist. „Na die wedstrijd, waarin ik bovendien nog een doelpunt scoorde, voelde ik intuitief aan dat alles in orde was. Even kreeg ik nog wel die vroegere twijfels terug, toen ik hoorde dat Zwartkruis in Italië met twee spitsen wilde gaan spelen. Op zichzelf is daar na tuurlijk niets op tegen. Ik speel graag met Dick Nanninga in het centrum van Be aanval, maar wanneer mensen als Ling, Rene van de Kerkhof of Johnny Rep op die plaatsen worden weggezet, dan krijg ik em toch wel hangen Op zulke momenten wil de m&ag wel eens bij je opkomen waar een bondscoach in godsnaam toch allemaal mee bezig is. In het cen trum hoort een spits thuis, ik of Dick, dat maakt me in wezen weinig uit, maar als er gekozen wordt voor een vleugelspeler dan heb ik toch mijn bedenkin gen Onrustig De AZ-voetballer speelde woens dagavond tegen Griekenland erg onrustig. Kees Kist heeft er een verklaring voor dat hij vaak uit het centrum van de aanval weg trok. „Dat moest ik wel doen", zo stelt hij nu, „tegen de afspraken in werd er veel te weinig diep ge speeld. Zodat ik zelf de bal op moest gaan halen. Ik moet trou wens zeggen dat er tegen de Grieken ook weinig mogelijkhe den waren. „Het was echter niet hard, het was puin gemeen. Wat ei allemaal achter de rug van Prokop ge beurde, el ba Ik wijt die man echter niets. Er ge beurde zoveel in het veld dat hij dat echt allemaal niet bij kon houden. Maar dat alles had wel tot gevolg dat er nauwelijks aan voetballen gedacht kon woiden. Alle lessen van Oostenrijk kon den niet in de praktijk worden gebracht. Later in de wedstrijd schakelden we over op een meer simpel spelletje, maar zelfs dat hikte toen totaal niet meei Matig Vest-Duitsland speelt weliswaar totaal anders dan dit Gi ickse elf tul. maar toch voorspelt Kees Ki>t opnieuw een erg matige wed strijd, omdat ook de Duitsers ei u behoudend zullen gaan opereren „Duitsland-Nedei land" is altijd nog een enorme prestigezaak. Bovendien komt er ditmaal nog eens het gegeven bij dat de vei- liezer de finale in Rome wel zal kunnen vei Ctl n )e eerste poging van Kist om zich zelf in Italië als de werkelijke ve dette te presenteren is derhalve volledig mislukt. En hoewel Kist zich realiseert dat het zaterdag avond tegen de Duitsers opnieuw eig moeilijk zal worden om de hem vooruitgesnelde top>corer- faam te bewijzen, wil de AZ-spe ler zich toch wel eens echt na drukkelijk laten zien om defini tief transfei zaken te kunnen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11