Schmidt zegt kleine EG- landen de wacht aan TURKEN LIGGEN DWARS IN KWESTIE-CYPRUS Pakistan inviteert afgezant Kabul Grens aan winst uit lidmaatschap Keukens van klasse. poggenpohl Ghotbzadeh stelt socialisten in Oslo teleur Protest in België tegen lozing van radiodactief afval VRIJDAG 13 JUNI 1980 PAGINA 9 (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ATHENE - Perez de Guellar, assistent van VN-secretaris-generaal Waldheim, is gisteren uit Athene onverrichterzake naar New York teruggekeerd na een reis langs de hoofdsteden van Cyprus, Turkije en Griekemand om een oplos sing te vinden voor de Cyprus-kwestie. Hij heeft nieuwe, maar nog niet open baar gemaakte „ideeën" voorgelegd voor de hervatting van de onderhan delingen tussen Grieks- en Turks-Cy prioten. Deze zijn echter verworpen door de Turks-Cyprische leider Denk- tasj. Aan Turks-Cypriotische zijde blijft men eisen dat, alvorens de onderhandelin gen worden voortgezet, twee uit gangspunten ook van Grieks-Cypri sche zijde worden aanvaard: het twee zone karakter van de federale re publiek Cyprus en de veiligheid van de Turks-Cyprioten. Denktasj vond in de nieuwe „ideeën" niet genoeg erken ning van deze uitgangspunten. Door openlijk bekend te maken dat deze keer de Grieks-Cyprioten zijn ideeën hadden aanvaard en de Turks-Cyprio ten niet, heeft Waldheims afgezant het nogal verbruid bij de Turken. Aan zijn bezoek aan Ankara werd door de Turk se radio en televisie slechts karig aan dacht besteed. In Griekenland daaren tegen stelden alle media zich hartelijk op. Guellar zelf verklaarde dat „de VN principieel nooit' aan teleurstelling on derhevig zijn". De jongste ontwikkeling, waarbij de Grieken de „brave" en de Turken de „dwarsliggende" rol kregen toebe deeld, heeft op het eiland zelf, binnen de Grieks-Cyprische interne politiek, een interessante voorgeschiedenis. President Kyprianou had de laatste tijd veel kritiek gekregen op het feit dat hij zich te negatief opstelde inzake her vatting van de onderhandelingen. Dit vond niet alleen de rechtse oppositie onder Kleridis - die, hoewel ze onge veer een kwart van de bevolking uit maakt, niet in het parlement is verte genwoordigd - maar sinds enkele we ken ook de communistische AKEL die Kyprianou aanvankelijk de steun had verleend die zij ook Makarios nooit had onthouden. De AKEL vertegèrjwoordigt zeker 35 a 40 procent van de Grieks-Cyprioten. Daardoor leek 65 procent zich dus te gen de, ook fysiek, nogal zwakke Ky prianou te keren, hoewel diens eigen partij, de centrumrechtse democraten, geheel uit elkaar ligt. Kyprianou zelf sprak van een „monsterverbond" dat zich tegen hem had gekeerd. De AKEL is een strikt Moskou-trouwe partij. En het lijdt weinig twijfel of er verband was tussen haar opstelling en de bepaald botte wijze waarop tot tweemaal toe een bezoek van Kypria nou aan Moskou op het laatste moment door de Russen was afgezegd. Deze week echter mag hij „stage lopen" als gast in Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland. Ook AKEL-leider Papaionanou bleek tijdens een grote meeting op het Vrij heidsplein in Nicosia wat milder ge worden. Hij herhaalde dat Kyrianou zich te schichtig had betoond ten aan zien van een woord als bizonaliteit (het instellen van twee zones op Cyprus), over welke betekenis nog altijd onder handeld kan worden. De AKEL draagt geen verantwoording meer voor het presidentiële beleid, maar wilde hem het vertrouwen in het parlement - waar de AKEL 9 van de 35 zetels bekleedt - nog niet opzeggen. (Van c speciale verslaggever Jan Gerritsen) VENETIË - De Duitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft Nederland en de andere kleine EG-landen de wacht aangezegd. Er moet een grens worden gesteld aan het profijt dat deze landen halen uit hun EG-lidmaatschap, zei Schmidt op de halfjaarlijkse Europese topconferentie die gisteren in een zonnig Venetië wordt afgesloten. De Nederlandse regerigsleider Dries van Agt liet de aanval van Schmidt onbeantwoord. "Soms is zwijgen het kenmerk van grote wijsheid", liet Van Agt een woordvoerder aan de Nederland se pers meedelen. De Nederland se premier kon dit standpunt des te gemakkelijker huldigen omdat zijn Deense ambtgenoot Anker Joergensen Schmidt al stevig lik op stuk had gegeven. Dit bete kent het einde van het EG-Prin- cipe van de financiële solidariteit tussen de lidstaten, aldus de Deen. Ook Ierland nam formeel afstand van de Duitse regerings chef. De kleine EG-landen ontvangen aanzienlijk meer uit de Brusselse EG-kas dan ze er aan afdragen. Duitsland is daarentegen de grootste netto-betaler aan de Eu ropese Gemeenschap, mede om dat het voor dit jaar e,n voor 1981 een deel van de grote Britse E.G.-contributie heeft overge nomen. Ook Engeland en Frank rijk betalem meer aan de Ge meenschap dan ze uit de Brussel se kas ontvangen. Italië is het enige grote land dat evenals de kleine EG-landen profijt trekken van het EG-lidmaatschap, maar is veel armer dan Duitsland en Frankrijk. Plafond Schmidt wil dan aan de EG-contri- butie een plafond wordt gesteld, evenals overigens aan het profijt dat vooral de kleine EG-landen dankzij hun florerende landbouw in de EG-boekeii. Dit betekent doorbreking van het principe van de financiële solidariteit dat sinds het bestaan van de Ge meenschap door de lidstaten is gerespecteerd. Voor Nederland kan dit honderden miljoenen ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolffs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 guldens per jaar verschil gaan maken. Terwijl Van Agt zijn heil zocht in zwijgen, diende de Deense pre mier Anker Joergensen zijn Duitse collega fel van repliek. Als wordt gepraat over financiële sa nering in de EG, kan ook gedacht worden aan afschaffing van de positieve monetair compense rende bedragen die in de land bouw worden betaald om de een heid van de Europese markt te handhaven), aldus Joergensen. Duitland profiteert van deze be dragen, die feitelijk neerkomen op een subsidie van ongeveer 9 procent voor de Duitse expor teurs van landbouwprodukten. Als na Engeland ook Duitsland en misschien ook Frankrijk aan dringen op wijzigingen in de fi nanciering van de uitgaven van de EG (waarvan vooral Ierland, Denemarkep en Nederland profi teren), dan zal dit moeilijk zijn te gen te houden. De scherpe reactie van Joergensen contrastreert scherp met het stilzwijgen van Van Agt, die zelfs geen melding maakt van het Nederlandse standpunt dat de landbouwuit gaven "maximaal moeten wor den terruggedrongen". Onontkoombaar Een Nederlandse zegsman zei dat herziening van de financiering van de EG-uitgaven onontkoom baar wordt na toetreding van Spanje tot de EG. Dit betekent echter een op de lange baan schuiven, omdat de toetreding van Spanje niet eerder dan 1983 en waarschijnlijk pas in 1985 zijn beslag krijgt. Anderzijds lijkt de EG al in de loop van volgend jaar geldgebrek te zullen krijgen, zo dat Schmidts aanzegging niet kan worden weggewuifd. De Europese top in het zwaar be waakte conferentiecentrum op het eilandje San Georgio tegen over het Ducale-paleis in Venetië VJ*nAot zwaait vanuit de boot die hem naar San Giorflio brengt naar de fotografen. De Nederlandse premier heeft gisteren zwijgend van de plannen van Helmut Schmidt kennis genomen. begom met een algemene discus sie over de economische en so ciale situatie in de Gemeenschap. Daarbij kwam al snel een tweede tegenstelling tussen de kleine en de grote EG-landen aan het licht. Die heeft betrekking op de westelijke economische top met Amerika, Japan en Canada, die eind volgende week, ook in Vene tië plaats vindt. De kleine EG-landen willen dat de vier grote zich aan duidelijke af spraken houden bij hun overleg met Amerika, waarbij onder an dere het energiebeleid centraal zal staan. Vorig jaar gingen de vier EG-groten onder druk van de Amerikaanse president Carter in Tokio akkoord met doelstel lingen over de olie-invoer per land terwijl de kleine EG-landen daar van tevoren piet in waren gekend. Okk ditmaal bleek dat de grote EG-landen "hun handen niet willen binden", zoals een Belgische zegsman zei. De ministers van buitenlandse za ken van de Negen bespraken de veel omstreden nieuwe EG-ver- klaring over het Midden Oosten. De Belgische minister Nothomb liet doorschemeren dat de ver klaring veel minder ver zal gaan dan de afgelopen dagen is gesug gereerd. De "recyclage" van de Arabische oliedollars (het weer in omloop brengen van de enorme Arabische tegoeden met name ten gunste van Derde Wereldlan den) moet vooral via het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) gebeuren. Voor de EG is hier slechts een bescheiden rol weg gelegd, was een van de weinige conclusies die het beraad ople verde. Een kikvorsman in Venetië controleert de fundering van het gebouw, waar de Europese top bijeenkomst. Er zijn zeer strenge veiligheidsmaatre gelen op het eiland San Giorgio. Voor overleg op neutraal gebied WENEN/NIEUW DELHI/ISLA MABAD (Reuter/UPI) - De Pa kistaanse minister van buiten landse zaken, Agha Shahi, heeft gisteren in Wenen gezegd dat de vorige maand gevormde com missie van drie islamitische mi nisters van buitenlandse zaken bereid is een afgezant van de au toriteiten in Kabul op een neu trale plaats te ontmoeten om een politieke oplossing voor Afgha nistan te zoeken. Dit wel onder voorwaarde dat dit contact niet zou worden uitgelegd als erken ning van het regime in Kabul. De commissie zal ook de leiders van de verzetsstrijders in Afgha nistan horen en op een geschikt tijdstip naar Moskou gaan om het standpunt van de Sowjet-Unie te vernemen, zei hij. Als neutrale plaats achtte hij We nen uitermate geschikt. Shahi, die pas twee weken in func tie is, vloog gisteren naar Pakis tan terug na een rondreis waarop hij ook de Roemeense president, Nicolae Ceausescu, en de West- duitse bondskanselier, Helmut Schmidt, heeft ontmoet, Eind ju ni bezoekt hij Londen en Parijs. Het Sowjet-persbureau Tass heeft de islamitische commissie, die bestaat uit de ministers van bui tenlandse zaken van Iran en Pa kistan, eerder aangevallen. Uit Nieuw-Delhi werd gisteren ge meld dat uit Afghanistan berich ten waren ontvangen over mas sale tankverplaatsingen naar strategische posities in Kabul, om geweldpleging tegen te gaan. De tegen de Russen gerichte spanning zou nog steeds groeien. De versterkingen zouden nog uit gebreider zijn dan na de opstand in mei, waarbij zeker honderd studenten omkwamen. Woensdag zijn opnieuw vierhon derd studenten vergiftigd door zoet ruikend gas dat in het water op de universiteitsterreinen was gedaan. Drie mensen zijn erdoor gedood en sinds zondag zijn nu meer dan duizend studenten en leraren in ziekenhuizen opgeno men, zo is van Afghaanse zijde vernomen. Een veel gehoorde verklaring zegt dat activisten de studenten ver giftigd hebben omdat zij naar school gingen in plaats van te demonstreren. De activisten zouden willen voorkomen dat de regering de studenten als spion nen en propagandisten zou gaan gebruiken. Anderen menen dat de regeringen de studenten heeft vergiftigd als straf voor de demonstraties tegen de regering in mei. Reizigers maakten melding van ongewoon druk verkeer van mili tair transport naar het noorden. Van diplomaten die gisteren in Is lamabad aankwamen is gehoord dat in Afghanistan geruchten gaan over een staatsgreep of min stens vervanging van Babrak Karmal als staatshoofd. Tot dus ver wijst niets daarop en de di plomaten schrijven die geruch ten dan ook toe aan de soms hys terische sfeer in Kabul. Ook zou niets te merken zijn van een aanval van de mohamme daanse verzetsstrijders op Kabul. De laatste dagen zou het verzet in de hoofdstad juist zwak zijn en geen invloed hebben op het da gelijkse leven. De spanning was wel sterk geste gen na het verschijnen van de tanks op allerlei plaatsen in Ka- bul, zo schreven zij. Mijnwerkers opgesloten NIEUW DELHI (AFP) - Meer dan honderd mijnwerkers zitten se dert woensdag opgesloten in de genationaliseerde kolenmijn van de Indiase deelstaat Bihar. Dit heeft het Indiase persbureau PTI gisteren gemeld. Na OSLO (Reuter/AFP/DPA) - Sa- deg Ghotbzadeh, de Iraanse minister van buitenlandse zaken, heeft de in Oslo bijeen gekomen leiders van Europe se socialistische partijen een teleurstelling bezorgd door te verklaren dat hij niet met nieuwe voorstellen in de kwestie van de Amerikaanse gegijzelden naar de Noorse hoofdstad was gekomen. De socialistenleiders hadden gehoopt dat Ghotbzadeh niet met lege handen zou komen, een verwachting die de Oos tenrijkse kanselier Bruno Kreisky vertolkte met de woorden: „Ik hoop dat hij (Ghotbzadeh), nu hij hele maal hier naar toe is geko men, ons iets te vertellen heeft". Maar tegenover journalisten in Oslo verklaarde de Iraanse minister. „Het enige doel van mijn aanwezigheid hier is een uitwisseling van gezichts punten. Ik ben bezig de sfeer tuele oplossing van het probleem". Hij zei ook dat een proces tegen de gegijzelden geen enkel doel zou dienen. Ghotbzadeh voorspelde dat het Iraanse parlement waar schijnlijk volgende maand over het lot van de gegijzel den zal beslissen. Hij ver wachtte niet dat ajatollah Chomeini dan nog tussenbei de zal komen. Gevraagd naar zijn reactie op de veroordelingen van de gijze ling door Willy Brandt en Bruno Kreisky antwoordde Ghotbzadeh: „Zij waren het er allen mee eens dat de mis daden van de sjah dienen te worden onderzocht". Tenslotte hekelde de Iraanse minister de Europese landen die economische sancties te gen zijn land hebben, inge steld vanwege de gijzelings kwestie, maar niet tegen de Sowjet-Unie die, zei hij, in Afghanistan de dood van honderdduizend mensen heeft veroorzaakt. Teheran In een sportstadion in Teheran is gisteren zwaar gevochten tussen aanhangers van de Mujahedin, een radicaal linkse moslembeweging en islamitische fundamentalis ten. Volgens de politie zijn er ongeveer driehonderd ge wonden gevallen. De gevech ten braken uit toen ongeveer dertigduizend Mujahedins het stadion verlieten waar zij een bijeenkomst hadden ge houden. Buiten werden zij opgewacht door enkele dui zenden conservatieve isla mieten die hen op een regen van stenen onthaalden. Bij de ongeregeldheden werden au to's in brand gestoken en bar ricades opgeworpen. De poli tie, die geen wapens draagt, trok zich terug, terwijl revolu tionaire wachters in de lucht schoten in een poging de strijdende partijen tot kalmte te brengen. Tegen het vallen van de avond keerde de rust terug. ZEEBRUGGE (Belga/GPD) - Een twintigtal personen heeft giste ren in Zeebrugge gedemon streerd tegen de lozing van radioactief afval in zee. Eerder op de dag was het dumpschip An drea Smits, dat in IJmuiden eni ge tijd door de milieugroep Greenpeace belet werd uit te va ren, in Zeebrugge aangekomen om daar ook een lading radioac tief afval aan boord te nemen. Het uit België en Zwitserland afkom stige afval is verpakt in vijfdui zend vaten, die vóór maandag in de Andrea Smits moeten zijn ge laden. Het afval zal dan in de At lantische Oceaan worden gestort op een diepte van vijfduizend meter. Zeven van de twintig betogers, on der wie het parlementslid Kuij- pers, hadden zich vastgeketend aan een van de 154 goederenwa gons, die op het spoorwegempla cement van Zeebrugge staan om gelost te worden. De politie knip te de kettingen waarmee de beto gers zich hadden vastgemaakt door. De Belgische zeevaartpolitie pa trouilleert in de haven van Zee brugge en de havendam waar de Andrea Smits gemeerd ligt is af gesloten. Het schip van de milieuverdedi gers, de Greenpeace, ligt in Zeeuws-Vlaanderen gereed om tegen de Andrea Smits in actie te komen zodra doze van plan is Zeebrugge te verlaten. De burgemeester van Brugge, Frank van Acker, heeft de stede lijke milieudienst en de brand weer bevel gegeven de nodige metingen te verrichten in de om geving van de treinstellen die zijn gebruikt voor het 'vervoer van kernafval naar de ANdrea Smits. Op grond van de meetresultaten heeft de Brugse burgemeester beslist dat de afvalstoffen binnen 48 uur het grondgebied van Brugge moeten hebben verlaten, dus morgenavond. De volledige overslag van de lading naar de Andrea Smits zou pas zondag avond beëindigd zijn. De cijfers over de metingen werden niet vrijgegeven, maar wel wordt gezegd dat "de radio-actieve af valstoffen, opgeslagen in het goederenstation van Zeebrugge, bij langdurige aanwezigheid ge vaar zouden opleveren voor de bevolking". Van Acker heeft verder persoonlijk bij de minister van volksgezond heid zijn beklag gedaan over het gebrek aan informatie aangaande het transport van kernafval langs Zeebrugge. Hij merkte daarbij op dat zelfs het stadsbestuur niet werd ingelicht over het transport. Harold Wilson geopereerd LONDEN fAFP) - Sir Harold Wil son, de gewezen Britse minister president, heeft in een Londens ziekenhuis een ingrijpende darmoperatie ondergaan, zo is gisteren bekend geworden. De toestand van de 64-jarige patiënt is, volgens een woordvoerder van het ziekenhuis, bevredigend. Hij zal twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. ■In 1976 trad Wilson onverwacht af. Hij werd toen opgevolgd door James Callaghan, die inmiddels bij de verkiezingen van vorig jaar mei verslagen werd door de con servatieven onder leiding van mArgaret Thatcher. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9