Eis tegen Menten 20 jaar ZOMER INRUIL AKTIE Geen tetanus-injectie: vrouw nu ernstig ziek "Politie kan diplomaat niet aanhouden rivellais vernieuwd Molukse KNIL-militairen Kamer wil uitkering voor Teruggekeerde Unifil-militairen: "Leger van Haddad is een zooitje 'Koopkracht handhaven' SUBARU Politie lost omvangrijke diefstal van gasolie op Fietsendiefstal op grote schaal ontdekt BERGEN OP ZOOM (GPD) - Kan een arts die verzuimt bij de be handeling van ee~ open wond, opgelopen onder verdachte om standigheden, een anti-tetanu- sinjectie toe te dienen onzorg vuldig handelen worden verwe ten? Deze vraag is gerezen nadat mevrouw H. Mens uit Halsteren ruim twee weken geleden werd gebeten door haar eigen hond. Nu ligt zij in het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis met tetanus (klem), een infectieziekte die ge paard gaat met hevige spier krampen, voornamelijk in het kaakgewricht. Nadat bleek dat ze op de eerste- hulpafdeling van ziekenhuis Lie- vensberg tweeëneenhalf uur zou moeten wachten tot ze aan de beurt was, nam ze haar huisarts in de arm, die wèl onmiddellijk be reikbaar was. Hij behandelde en verbond de wond en stuurde de patiënt daarop naar huis. Een paar dagen na de behandeling bij haar huisarts kreeg mevrouw Mens last van spierpijn, maar ze schreef dit toe aan een verkoud heid. Toen ze een week na datum bij de dokter terugkwam voor controle, zag de wond er prima uit. Twee dagen later kwam ze weer op consult, met de vraag of het niet raadzaam was dat ze een anti-tetanus-injectie zou krijgen. Kennissen hadden haar daarop attent gemaakt. De arts meende dat ze de mensen maar moest laten praten, maar wilde haar alsnog een verwijzing geven voor het ziekenhuis, aan gezien hij zelf de entstof niet in .huis had. Na onderzoek kreeg ze het advies voor onmiddellijke ovname in het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis, waar al spoedig vast kwam te staan dat ze tetanus had. Haar toestand is nog steeds ernstig. De heer Meesters, haar huisgenoot, is niet bereid van schuld te spre ken ten aanzien van de huisarts, maar wel verontwaardigd over het gebeuren. Naar zijn oordeel wist de dokter ervan dat me vrouw Mens een paard verzorgt. In paardenmest komen nog wel eens tetanus-bacillen voor. „Als hij die injectie had toegediend, had deze toestand waarschijnlijk voorkomen kunnen worden", al dus de heer Meesters. „Maar ik ben geen deskundige". lIHHjHHH.B Interferon mogelijk middel tegen kanker AMSTERDAM (ANP) - Het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Amsterdam (CLB) is begonnen met voor bereidingen voor de produk- tie van interferon, een middel waarvan wordt verwacht dat het belangrijke eigenschap pen bezit ter bestrijding van kanker. Wat dat laatste betreft zijn er wel al interessante aanwijzingen, maar nog geen harde bewijzen. Interferon wordt verkregen door witte bloedlichaampjes in het bloed te isoleren, daar na moet het interferon geacti veerd worden en tot slot vin den er nog een aantal zuive ringsstappen plaats. SCHIPHOL (ANP/AFP) - De twee oud-Unifilmilitairen, die korte tijd bij de militia van majoor Haddad in Zuid-Libanon hebben gediend, hebben zich woensdag vrijwillig bij de militaire politie van Unifil in Zuid-Libanon ge voegd. Dit heeft één van hen, de 20-jarige René Mulder uit Den Haag gistermiddag op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Beiroet. Hij arriveerde samen met Max Kroes, eveneens uit Den Haag, met wie hij zijn Libanona- vontuur ruim twee weken gele den was begonnen. Kroes, die nog een zitting van de krijgsraad wacht, werd direct na aankomst door de marechaussee aange houden. René Mulder, die afge lopen mei de dienst had verlaten, was als burger vrij om zich naar het buitenland te begeven en werd dus door de marechaussee op Schiphol zonder problemen tot Nederlönd toegelaten. Vol gens René Mulder ontmoette het tweetal, na veertien dagen voor de Haddad-militia te hebben ge werkt. een aantal Nederlandse MP's in Nakoera. Het duo was daar heengegaan om een radio te kopen. "De Nederlanders wezen ons op moeilijkheden die ons, en met name Kroes te wachten zou den staan bij een veel langer ver blijf bij Haddad. Omdat we toch al baalden van wat we voor Had dad moesten doen hebben we maar besloten met de MP's mee te gaan", aldus Mulder. Mulder en Kroes hadden elkaar tij dens hun diensttijd in Libanon leren kennen. Daar hadden zij sympathie opgevat voor de ideeën van Haddad. Het verblijf bij de militia viel hun echter erg tegen. "We deden de hele dag niks. alleen 's avonds een beetje. We hingen maar wat in het dorp rond", aldus Mulder. Eén keer namen zij deel aan de beschieting van een Palenstijns kamp. Mul der zei geconstateerd te hebben dat er meer Nederlandse militai ren rond liepen met de gedachte zich bij Haddad aan te sluiten. "Na mijn ervaringen wil ik nu ie dereen afraden dat te doen. Het leger van Hddad is een zooitje. Als de Israëli's het niet steunden was het helemaal niks", aldus Mulder. De drie Nederlandse Unifïlmilitairen die sinds gister ochtend werden vastgehouden door de militia van majoor Had dad zijn aan het begin van de avond weer vrijgelaten, zo heeft de woordvoerder van de VN in Beiroet bekendgemaakt. De mili tia had de wapens van de drie Nederlanders in beslaggenomen. ROTTERDAM (GPD) - Twintig jaar gevangenisstraf en honderdduizend gulden boete. Dat is de straf die de Rot terdamse officier van justitie mr. L. C. M. Meijers gister middag heeft geëist tegen de 81-jarige Pieter Menten we gens in 1941 in Polen begane oorlogsmisdrijven. De geld boete is volgens de officier nodig om de verdachte „sym bolisch in zijn vermogen te raken". Mr. Meijers vroeg de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank - die rond 10 juli uit spraak doet - Menten weer in voorarrest te plaatsen als hij schuldig bevonden zou worden. De gezondheid van Menten kan volgens mr. Meijers niet als ar gument worden gebruikt voor het laten voortduren van de be perkte bewegingsvrijheid die de verdachte momenteel geniet. Naar de vaste overtuiging van de Rotterdamse officier van justitie heeft Menten zich schuldig ge maakt aan het medeplegen van executies op 7 juli 1941 inhettoen door de Duitsers bezette Poolse - en nu Russische - dorp Podho- rodce. „Menten regisseerde door tekens van zijn hand, handgeba ren, voorbereiding en uitvoering van de executie, zó dat veel ge tuigen zich herinneren dat zowel het halen als het neerschieten van de slachtoffers in opdracht van Menten gebeurde", aldus mr. Meijers. De officier wees Mentens protest tegen de start van het requisitoir voordat het archiefonderzoek van de Nijmeegse hoogleraar prof. Veder in Moskou voltooid is resoluut van de hand. „Geen uit komst van Veders onderzoek doet een jota of stip af van de be wijsmiddelen die op tafel liggen. De eventuele vermelding „Pieter Menten was daar" voegt aan het bewijsmiddel slechts een gege ven toe. Het zwijgen van de Rus sische archiefstukken over Men ten of zelfs over een executie in Podhorodce, zelfs de mededeling dat een onbekende ander de exe cuties gepleegd heeft ontkrach ten noch het bewijs noch de over tuiging over het aandeel van Pie ter Menten in de executie", aldus de officier van Justitie. De officier van justitie verwierp in zijn requisitoir alle juridische be- i die de verdediging bij het begin van het Rotterdamse pro ces had aangevoerd. Volgens mr. Meijers mag de rechtbank over de zaak beslissen omdat Menten Nederlander is en dat voldoende is voor de rechtsmacht. Ook het verweer dat een in het begin van de jaren vijftig door de toenmali ge minister van justitie Donker gedane toezegging de vervolging van Menten in de weg zou staan, verwierp de officier. Op de vraag waarom Menten zich schuldig zou hebben gemaakt aan oorlogsmisdrijven, gaf mr. Meijers nagenoeg hetzelfde ant woord als de Amsterdamse rechtbank in 1977 in het vonnis waarbij Menten tot vijftien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. „Het gaat om een man voor wie geld en goed in zijn leven een allesoverheersende rol hebben gespeeld en voor wie daarom het herkrijgen van zijn bezittingen in het Poolse Sopot van zeer groot belang moet zijn geweest". Het is volgens de officier van justi tie niet lichtvaardig te veronder stellen dat Menten geen middel onbeproefd heeft gelaten om zich de gunst van de Duitse bezetters te verwerven. Van de verbale trouw aan de Führer en zijn plan nen, zoals onder andere blijkt uit stukken die gevonden zijn in de kelder van Mentens vroegere woning in Krakau, is het volgens mr. Meijers een kleine stap naar het meeverwezenlijken van die plannen. Het proces-Menten wordt donder dag voortgezet met het eerste deel van het pleidooi van Men tens verdediger mr. de Liagre Bohl. Woensdag 25 juni hoopt de rechtbank het rapport van prof. Veder te kunnen bespreken. Een dag later volgen dan de replieken en duplieken van officier en ver dediger. Vrijdag 27 juni krijgt Menten als laatste het woord voor zijn persoonlijk pleidooi. Leidse jurist Orie over gevluchte Pakistaan 99 CDA-leider Lubbers: DEN HAAG (GPD) - CDA-leider Lubbers vindt dat het kabinet zijn belofte moet houden dat de koopkracht voor de laagste in komens dit jaar gegarandeerd wordt. „Anders moet je geen garanties geven over dingen die je niet kunt overzien". Lubbers zei dat gisteren in een ra diogesprek. De CDA-leider keer de terug van een bezoek aan In dia, waardoor hij de afgelopen week niet aanwezig was bij het loon- en bezuinigingsdebat in de Tweede Kamer. De CDA-fractieleider Wees erop dat er nu in diverse bedrijven cao's worden afgesloten waarbij spra ke is van echte loonverbetering. Hij zei dat niet verantwoord te vinden. „Er ontstaan inkomens verschillen die niet meer houd baarzijn. Maar dan is het de vraag of je nu de discussie moet ver smallen tot de mensen met de kleinste beurs". Volgens Lubbers zijn er nog diver se inkomenstrekkers die best meer kunnen inleveren dan de minimuminkomens. „En dat is echt geen blinde nivellerings- lust", zei hij. LEIDEN - De in zijn ambassade gevluchte Pakistaanse diplomaat kan op zijn dooie gemak naar bui ten wandelen en gaan en staan waar hij wil. Hij kan door de Ne derlandse politie niet in de kraag worden gevat, ook al zou hij dat zelf willen. Alleen de Pakistaanse overheid kan die situatie ophef- ADVERTENTIE Al eens aan 'n SUBARU dealer gevraagd wat u voor uw huidige auto terugkrijgt bij inruil? Niette geloven! Niet te geloven ook de zuinigheid, het lichtgewicht (wegenbelasting!) en de zeer, redelijke prijs van uw nieuwe, wondermooie Subaru. japans vernuft. Informeer bij de dichtstbijzijnde dealer^ Subaru - Nederland023-290045 fen door hem zijn diplomatieke status te ontnemen. Dinsdag vluchtte de tweede secre taris van de ambassade van Pa kistan, achtervolgd door Am sterdamse politiemannen, na een heroinetransactie de Pakistaanse ambassade in Den Haag bin- Volgens de Leidse jurist mr. A. M. M. Orie, wetenschappelijk me dewerker van de Leidse universi teit, zullen „veel mensen uit het strafrecht daar wel moeite mee hebben". Orie houdt zich. onder meer bezig met het vreemdelin genrecht. „Een en ander is bij de diplomaten een beetje scheefge trokken. Er gaan daarom ook stemmen op om de immuniteit van ambassadepersoneel in te dammen". Over de manier is men het nog niet eens. Tijdens een internationale bijeenkomst van juristen pleitten sommigen voor een voorzichtige aanpak, beginnend met straf baarstelling van heel kleine ver grijpen, zoals parkeerfouten. Een andere groep wil de aanpak door trekken naar heel ernstige ver grijpen, bijvoorbeeld een in breuk op de mensenrechten. In dit geval, zegt Orie over de Pakis taan, kan justitie helemaal niets doen. „Strafvorderlijk optreden. ROTTERDAM (ANP) - In samenwerking met Amsterdamse collega's heeft de politie in Rotterdam de diefstal opgelost van 570.000 liter gasolie ter waarde van ongeveer 550.000 gulden. De partij brandstof werd van een groothandel in Amsterdam gestolen door de 23-jarige Zeeuwse bin nenschipper H. de K. Hij kreeg medewerking bij de diefstal van twee matrozen en van de 35-jarige Rotterdammer J. van de H. Van de H. zit in verzekerde bewaring omdat hij volgens de politie als de grote animator moet worden gezien. De andere drie betrokkenen zijn voorlopig op vrije voeten gesteld. De diefstal kwam op 19 mei aan het licht bij een controle door de Rotter damse rivierpolitie. Schipper De K. toonde - naar later bleek - vervalste documenten bij het overladen van de olie vanuit zijn binnentankschip in tankauto's. zoals het in juristentaai heet, bin nen de ambassade is zonder toe stemming van het hoofd van het gezantschap niet toege staan". „De vraag, of een staat de bevoegd heid heeft op de gebruikelijke wijze strafvorderlijk op te treden tegen misbruik van het voorrecht van immuniteit binnen op zijn grondgebied gelegen plaatsen, wordt in de meeste wetgevingen overigens niet beantwoordzegt Orie. „Gewoonlijk wordt in de wet verwezen naar het Volken recht". De onschendbaarheid van de gevluchte heroïnehandelaar be tekent overigens niet dat hij niet onderworpen is aan de strafwet ten van Nederland. „Hij wordt geacht zich daaraan te houden, zij het dat de wetten niet op hem kunnen worden toegepast. Wel is het mogelijk de man tot onge wenste vreemdeling (persona non grata) te verklaren en aldus zijn verblijf in Nederland te beëindigenDe onschendbaar heid van de man kan eindigen nadat hij een redelijke termijn heeft gehad om het land te verla ten. Ten slotte kan de regering van Pakistan nog afstand doen van de immuniteit voor haar di plomaten. De mogelijkheid dat de man Ne derland zal moeten verlaten en daarna in eigen land voor de rech ter zal moeten verschijnen, is niet denkbeeldig. Hoe een dergelijke rechtszaak zou kunnen aflopen, is moeilijk te voorspellen. Er zijn landen die met het bestraffen van doen... drugszaken niet mis kunnen zijn. Mocht de man die de Amsterdamse politie ontvluchtte, het risico lo pen voor de handel in heroine in eigen land ter dood worden ge bracht. dan hoeft hij niet op asiel in Nederland te rekenen. „Op dreiging van de doodstraf alleen wordt iemand i^een .iMel ver leend", zegt Orie. „De maat schappelijke positie van de man duidt er helemaal niet op dat hij op grond van overtuiging of fcf- komst zou kunnen worden ont hoofd". THIJS JANSEN Door vrouwen uit Deventer vervoersmiddelen aan een heler in Deventer, die per stuk 125 gul den betaalde en die een voorkeur bleek te hebben voor merkfietsen met trommelremmen en ver snellingen. Ook de Deventenaar werd aange houden. Bij hem werden ook en kele fietsen aangetroffen, die van andere leveranciers afkomstig bleken te zijn. De Deventenaar. zo bleek uit het onderzoek, ver kocht de gestolen rijwielen weer door aan een 32-jarige handelaar in Goor. Deze man had enkele tientallen fietsen in zijn bezit, die dit jaar en vorig jaar in Gelder land en Overijssel waren gesto len. Twintig fietsen die hij in middels had doorverkocht, kon den nog worden opgespoord. Ook tegen de man uit Goor als mede tegen drie andere inwoners van Deventer, die verdacht wor den van medeplichtigheid, is proces-verbaal opgemaakt. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Onderzoek gifaffaire Lekkerkerk begonnen ROTTERDAM (ANP) - Bij de rechtbank van Rotterdam is gis teren het onderzoek begonnen, dat een antwoord moet geven op de vraag of tegen het Rotterdam se transportbedrijf Wijnstekers met succes een civiele schade vergoedingsprocedure kan wor den aangespannen in verband met de gifstortingen in Lekker kerk in de beginjaren zeventig. De rechtcr-commissaris verhoorde gisteren de gemeentesecretaris en een oud-wethouder, die bei den in Lekkerkerk werkzaam waren, toen de vergunning aan Wijnstekers werd afgegeven om de sloten in Lekkerkerk-West, waarop later de nieuwbouwwijk zou worden gebouwd, te dem pen. DEN HAAG (GPD) - Molukse KNIL-militairen krijgen alsnog pensioen over de periode van 1956 tot 1964. Het gaat daarbij om een eenmalige uitkering van 12.000 tot 38.000 gulden. De Tweede Kamer is gisteren ak- koord gegaan met een wetsont werp dat die uitkering regelt. Met het wetsontwerp wil de rege ring een scheefgegroeide situatie weer rechttrekken. Nederlandse militairen van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (KNIL) hebben wel uitkeringen ontvangen over de jaren na de oorlog, KNIL-militairen van Molukse herkomst niet. Minister Wiegel (binnenlandse za ken) noemde het een zaak van groot belang dat de Molukse KNIL-mannen nu in een gelijke positie worden gebracht met hun Nederlandse collega's. Hij voeg de daaraan toe: „Dit wetsontwerp moet spoedig wet worden. Ik ge loof dat het in de eerste plaats niet eens gaat om de financiële kant van de zaak, maar om de morele zijde. Er moet recht worden ge daan." De Tweede Kamer maakte het de bewindsman bij de behandeling van het wetsontwerp niet moei lijk. Algemeen was men het er over eens dat het een goede zaak is dat de discriminatie van Mo lukse KNIL-militairen wordt op geheven. Algemeen vond men ook dat de wet zo spoedig moge lijk van kracht moet worden. De PvdA'er Knol en de PSP'er Van der Spek maakten bezwaar tegen de bepaling in het wetsontwerp volgens welke alleen Molukse KNIL-militairen die kunnen bo gen op een dienstverband van ten minste 15 jaar, in aanmerking komen voor een uitkering. Dat geldt voor Nederlandse KNIL- militairen ook, aldus Wiegel, en het zou tegen de strekking van het wetsontwerp - gelijkschake ling van alle KNIL-militairen - ingaan, als we die termijn zouden wijzigen. Geluiden van de oppositie, als zou aan de Molukse KNIL-mannen ook pensioen moeten worden uitbetaald over de jaren 1951 (toen het KNIL werd opgeheven, en de Molukse KNIL-militairen naar ons land werden overge bracht) tot 1956, hadden evenmin de instemming van de minister. De Molukse militairen werden toen in opvangkampen volledig verzorgd, en hadden het in ver gelijking met hun Nederlandse collega's helemaal niet zo slecht. Veranderde samenstelling méér smaak, minder kalorieén. Nu 10 kalorieén per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank Trisop z'n Zwitsers, lekker zonder suiker DEN HAAG - Kamervoorzitter Dolman ontving gisteren van ex-KNIL-militairen een petitie en 1500 leqitima- tiebewijzen van degenen die voor een pensioenuitkering in aanmerking komen. APELDOORN (ANP) - Twee vrouwen uit Deventer, respectie velijk 22 en 17 jaar oud. werden door de speciale bromfietsen- en fietsenopsporingsdienst van de Apeldoornse politie aangehou den in verband met het plegen van diefstal op grote schaal. De Apeldoornse politie werkte sa men met rechercheurs van de rijkspolitie. De vrouwen worden ervan verdacht voor ten minste 26.000 gulden aan fietsen te heb ben gestolen. Zij konden worden aangehouden nadat de politie een tip had ge kregen dat twee vrouwen in het Apeldoornse centrum op slot staande fietsen in een auto had den geladen. De getuigen hadden het kentekennummer genoteerd. Gebleken is dat de twee hun ar beidsterrein hadden in Apel doorn, Arnhem, Zutphen, Al melo en Zwolle alsmede in de naaste omgeving liggende plaat sen. Ze verkochten de gestolen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7