Levendaal-West oji de bres om verval halt toe te roepen Vorderingsbeleid huizen is te Educatief centrum noodzaak "Kiss" komt naar Leiden Geen besluit over verkeer op Haven LEIDEN - Het volwassenen-on derwijs moet meer worden ge coördineerd. Met deze medede ling kwam het ministerie van on derwijs enkele jaren geleden. Leiden reageerde daar onmid dellijk op. In juni '77 is men be gonnen met de voorbereidingen. De werkgroep volwassenen educatie werd ingesteld door het college van burgemeester en wethouders. In deze werkgroep zitten vertegenwoordigers van alle instellingen en organisaties, die iets met onderwijs en volwas senen te maken hebben. Zij heb ben bekeken wat de mogelijkhe den zijn voor een overkoepelende organisatie. Deze organisatie moet ook een middelpunt wor den waar alle groeperingen op te rug kunnen vallen. De naam is en educatief centrum. De commissie onderwijs werd gisteravond met het rapport op gezadeld. Een lijvig boekwerk, waarin de structuur en het func tioneren van zo'n educatief cen trum in Leiden uit de doeken wordt gedaan. De commissie-le den kwamen dan ook met veel vragen, die zeker niet in een half uur opgelost konden worden. Ze waren er allemaal wel over eens dat er een educatief centrum moet komen. Mevrouw E. N. van Dee (CDA) vroeg zich af, welke post op de onderwijsbegroting in de toekomst moet gaan wijken om de financiën van hët educatief centrum rond te krijgen. De heer C. Elzenga (WD) vond dat hij te weinig tijd had gehad om tot een gedegen oordeel te komen. Volgens het rapport zou het educa tief centrum in augustus al moe ten gaan draaien. Ej- moet dus op korte termijn een beslissing wor den genomen. Volgende week donderdagavond zal er extra ver gaderd worden. Deze vergade ring zal1 helemaal gewijd zijn aan de beleidsnotitie volwassenen educatie. Uit de reacties in de zaal bleek al gauw dat de groepen die met volwassenen-onderwijs te maken hebben staan te springen om een positief besluit, anders zouden veel subsidies van het ministerie op de tocht komen te staan. Het ministerie geeft name lijk liever via een educatief cen trum, dan aan allerlei verschil lende groeperingen, aldus me dewerkers. Wethouder Van Dam zegde toe vol gende week tot een besluit te komen. En de commissieleden gaan zich deze week nog terdege informeren. LEIDEN - De popgroep "Kiss", die behalve door hun muziek grote bekendheid kreeg door hun bi zarre beschilderde gezichten, komt naar Leiden. Op zondag 5 oktober geeft de groep een concert in de Leidse Groenoordhallen. Impresario Wim Bosman uit Voorburg haalt de groep Kiss naar ons land. De voorverkoop voor het popcon cert begint volgende week maandag of dinsdag, onder meer bij het VW-kantoor aan het Sta tionsplein. De toegangsprijs bedraagt dertig gulden. VRIJDAG 13 JUNI 1980 Plaatsvervangend chef huisvesting Arnptmeijer vindt dat beroepsprocedures bij het vorderen van woningen veel te lang duren. LEIDEN - "We moeten duidelij ke afspraken maken over het vorderen van leegstaande huizen. De huidige werkwijze frustreert. Er zijn ambtena-' ren die zich liever ziek melden en naar huis gaan, omdat ze niet weten waar ze aan toe zijn." Herman Arnptmeijer, plaats vervangend chef huisvesting, is niet te spreken over het vorderingsbeleid. "Daarover bestaat nog teveel onduide lijkheid. Je weet niet waar je aan toe bent. De landelijke normen zijn vaag gesteld." Zoals bekend heeft de Leidse vorderingscommissie een begin gemaakt met het vorde ren van leegstaande huizen. Vijftien panden staan op de nominatie. Of ze ook daad werkelijk gevorderd zullen worden, is volgens Arnpt meijer nog maar de vraag. "Je wordt in veel gevallen niet geruggesteund door de wet. Die wetgeving zit trouwens niet goed in elkaar. Pas in '74 zijn er weer een paar regels over vorderen opgenomen. Daarvoor heeft men een hele tijd gevonden dat vorderen uit den boze was. Vandaar dat het beleid nog steeds vaag is." Daar komt volgens Arnptmeijer nog bij dat de beroepsproce dures meestal veel te lang du ren. "Heb je eenmaal een be slissing genomen, dan word je "tegengewerkt" door ver schillende instanties. Een ei genaar van een leegstaand huis kan de "lopende" vorde ring alleen al ophouden door in beroep te gaan bij Gedepu teerde Staten. Voor die eruit zijn, ben je al weer zo'n zes maanden verder. Zo blijf je natuurlijk aan de gang. Op schieten doe je niet en de ver traging werkt frustraties in de hand." Het wachten is op een nieuwe lcegstandswet, die een einde maakt aan die lange wachttij den, zegt de plaatsvervan gend chef. Bovendien vindt hij dat ook slechte huizen voor vordering in aanmer king moeten komen. "De woningnood is in Leiden zo groot dat je haast geen kant meer op kunt. Er zijn mensen genoeg, die desnoods in een wat slechter huis willen wo nen. Als ze maar ergens kun nen wonen. In deze tijden van grote woningnood is het be grip slecht natuurlijk betrek kelijk." Over het vorderen van slechte woningen lopen de meningen echter wel uiteen. Bureau huisvesting heeft het tenslot te niet alleen voor het zeggen. Er zijn verschillende instan ties die meebeslissen. Arnptmeijer: "Ook Bouw en woningtoezicht heeft bij voorbeeld een vinger in de pap. Als die met de bouwver ordening in de hand zeggen dat het huis te slecht is, sta je voor het blok. Want technisch gezien hebben zij natuurlijk wel gelijk." "De gemeente oordeelt vaak te snel", vindt Frits van Oosten, fractie-assistent van de PPR. Deze week publiceerde hij een lyst met 23 woningen, die volgens de PPR voor vorde ring in aanmerking komen. Van Oosten: "Aan de buiten kant kun je natuurlek niet zien of een woning goed is of niet. Maar toch wijst de prak tijk uit dat de gemeente ge woon te snel oordeelt dat een pand te slecht is." "Er moet een aktiever beleid komen ten leegstand", concludeert de PPR. "In dat opzicht is het ook wenselijk dat de registra tie van huisvesting wordt gemoderniseerd. Het is maar de vraag of ze daar werkelijk efficient werken." Ondanks alle moeilijkheden is Arnptmeijer niet pessimis tisch. De nieuwe leegstands- wet, die misschien nog deze zomer wordt gelanceerd, kan volgens hem veel duidelijk heid verschaffen. "Ik ben nu ook instructies aan het formuleren. Dat vereist veel denkwerk, maar het is wel lonend. Je kunt als ge meente tenslotte niet ach terblijven bij een landelijke ontwikkeling. Ook wij moe ten onze zaken voorbereiden. We moeten ervoor zorgen dat we snel kunnen reageren. De huidige situatie is onaan- vaardbaar." LEIDEN - Net als overal in de binnenstad zal het wonen in de wijk Levendaal-west de komende jaren worden verbeterd. Net als overal zijn de problemen in deze oude binnenstadswijk groot. In het deze wéék gepresenteerde verbeteringsplan voor Leven daal-west wordt de weg ingesla gen die moet leiden tot een gron dige aanpak van de wijk die wordt omsloten door de Vliet, een deel van het Rapenburg, de Steenschuur en een deel van de Zoeterwoudse Singel en de Witte Singel. Voor het opknappen van de wijk moet een bedrag op tafel komen van zeker 16 miljoen gul den. De problemen in Levendaal-west zijn nagenoeg gelijk aan die van de Academiewijk: een groot deel van de panden bevindt zich in (zeer) slechte staat. De riolering. walmuren, bruggen, straten en verlichting moeten hoognodig worden verbeterd. Het aantal in woners loopt terug, de parkeer gelegenheid is gering en er zijn te weinig speel- en groenvoorzie ningen. Het Van der Werfpark is het enige groengebied in de wijk. Ook voor Levendaal-west geldt dat als de problemen niet daad werkelijk worden aangepakt het woon-, werk- en leefklimaat in de wijk verder achteruit zal gaan. In het verbeteringsplan worden eèn aantal concrete plknnen ge presenteerd om het verval van de buurt een halt toe te roepen. In de Volgens het verbeteringsplan moet op het Consciëntieplein ruimte zijn voor de aanleg van een extra speelplek. eerste plaats wordt het wonen in de wijk versterkt. Waar mogelijk is zullen (woningwet)woningen worden gebouwd voor gezinnen. Eén van de belangrijkste plannen van de gemeente heeft betrek-' king op hét blok Korevaarstraat, Hoefstraat, Garenmarkt en Raamsteeg. Het in dit blok geves tigde garagebedrijf heeft zijn sporen heel nadrukkelijk achter gelaten. Zowel aan de Korevaar straat als aan de Garenmarkt zijn gaten in de straatwand ontstaan. Vooral het gat aan de Garen markt is zeer ontsierend, gezien het grote aantal monumentale panden in deze straat. In het ver beteringsplan wordt een grondi ge verbetering van dit stadsdeel voorgesteld. De verplaatsing van het garagebedrijf is daarvoor noodzakelijk. Het gat aan de Garenmarkt zou plaats bieden voor de bouw van vijf eengezinswoningen. Als de gemeente het gehele garagebe drijf aankoopt ontstaat ook de mogelijkheid om bestaande wo ningen weer een tuin te geven. Het gat aan de Korevaarstraat kan door de bouw van woningen en kantoren gedicht worden. Om de woonfunctie van de Garen markt verder te versterken zou ook het pand van de firma Mom- berg aangekocht moeten worden. Ook in het blok Kampersteeg, Con- ciëntiestraat, Conciéntieplein en de Vliet wordt gestreefd naar herstel van de woonfunctie. Het grootste deel van dit bouwblok wordt in beslag genomen door een koper- en bronsgieterij. Dit unieke ambachtelijke bedrijf be zorgt weinig overlast. Er bestaat dan ook geen behoefte aan ver plaatsing. Wel is het bedrijf ont- Met behulp van een subsidie moeten de gevels aan de Kampersteeg worden verbeterd. Bovendien r de panden die als qpslagruimte worden gebruikt hun woonfunctie terugkrijgen. sierend voor het stadsgezicht ter plaatse. Door een beter gebruik van de ruimte zouden een aantal panden echter weer voor bewo ning geschikt gemaakt kunnen worden. De gevel van het bedrijf in de Kampersteeg kan via een gevelverbeteringssubsidie wor den opgeknapt De opslagruimte van een bedrijf in zonweringsar tikelen moet volgens de gemeen te plaats maken voor de bouw van vier kleine gezinswoningen. Het bedrijfsleven en enige bewo ners zijn echter voor handhaving van de bestaande situatie. Na de verhuizing van de Haanstra- kleuterschool aan het Rapenburg en de opleidingsschool aan de Vliet kunnen deze complexen worden omgebouwd tot atelier- woningen of geschikt worden gemaakt voor één en tweeper soonshuishoudens. In totaal ko men 244 woon panden in de wijk in aanmerking voor een verbete ringssubsidie. Ook in Levendaal-west wil men een herstel van de erffunctie waarbij het doorgaand autover keer inde straten zoveel mogelijk wordt geweerd. Ten gevolge van deze maatregelen mag de bereik baarheid van bedrijven niet in gevaar komen. Net als in de Aca demiewijk wordt gestreefd naar een vermenging van wonen en werken. Een aantal bedrijven in de wijk meent echter dat door de beoogde verkeersmaatregelen onvoldoende waarborgen be staan voor het goed functioneren van het bedrijfsleven. Bruggen en walmuren in de wijk zullen hersteld moeten worden. Een parkeergarage op de hoek Levendaal/St. Jorissteeg moet in de toekomst de parkeerproble men van de wijk oplossen. Wan neer de parkeergarage er komt valt niet met zekerheid te zeggen. Als de garage gebouwd wordt be staat de mogelijkheid om op het parkeerterrein aan de Garen markt een groenvoorziening te realiseren. Op het Consciëntie plein kan nog een extra speelplek worden ingericht. LEIDEN - In het verbeteringsplan voor de Verversbuurt zal geen uitsluitsel worden gegeven ovei de toekomstige verkeersituatie in de buurt. Er zal pas een besluit worden genomen over de ver keersproblemen in de wijk bij de behandeling van het derde deel van het verkeerscirculatieplan dat betrekking heeft op de ver keerssituatie in de gehele stad. Klaverjassen Vanavond wordt er vt laatste maal van dit i geklaverjast in het buurthuis "Cornelis Joppensz." aan de Du Rieustraat 4. Men begint om acht uur en de toegangs prijs bedraagt f2.50 per per- Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou* wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond een film van de Italiaanse regisseur Miche langelo Antonioni vertoond. Het is "II Gridowaarin via de lotgevallen van een arbei der de eenzaamheid in de mo derne consumptiemaat schappij wordt getekend. Er zijn twee voorstellingen: 20 en 23 uur. Slotavond. In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vanavond de laatste pop avond van het seizoen gehou den. Op het swingende slot feest zal opgetreden worden door de oude kern van de on langs opgeheven groep Trail Ard BauschChris Koenen en Wim Hakkert) aangevuld met o.a.Jan Pardon (bas) en Paul Vilvoye (harmonica). Verder is er een optreden van de Leidse groep Munk, die snelle swingende new wave-muziek produceert. Munk bestaat uit Wim Entzinger (drums), Els Veenis (piano), René Entzin ger (gitaar) en Luc van Leeu wen (bas en zang). De zaal gaat 21 uur open en de toe gangsprijs is f350. Vrouwenavond. "Troef organiseert vanavond een gezellige bijeenkomst voor vrouwen. Tijdens de avond wordt opgetreden door het vrouwentheater "Sjans". Verder worden er liedjes ge zongen en brengt een vrou wengroep een toneelstukje op de planken.. Verder is er leuke muziek, lekkere hapjes en drankjes. De bijeenkomst be gint om acht uur in gebouw van "Troef aan het Noord einde 2a. Fellini-festival Het Fellini-filmfestivat, dat drie dagen duurt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt zater dagavond besloten met het volgende programma: Om acht uur wordt begonnen met de vertoning van "Otto e Mez- zolSW'. Het wordt als een van Fellini's sleutelfilms be schouwd. De rolprent handelt over het maken van een film en met name over de positie van de regisseur die een reali teit bouwt uit z'n eigen fanta sieën en herinneringen. Of zo als Fellini zegt: "Wat ik maak is altijd biografsch,zelfs als ik het leven van een vis be schrijf. Het festival wordt om 22.15 uur afgerond met een vrij recente Fellini-film. namelijk "Cas anova uit 1977. Het is Felli ni's benadering van het leven van Giacomo Casanova de Seingalt, een man die einde loos copuleert met vrouwen in prachtige kostuums, maar dat hem uiteindelijk met een mechanische pop het best be valt. De toegangsprijs be draagt vier gulden per film. Volksdansinstuif Zaterdagavond wordt in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 het Leidse volksdansseizoen afgesloten met een instuif. Medewerking verleent de groep Conjunto Yaravi, die traditionele en zelfgecomponeerde Zuidame- rikaanse muziek ten gehore brengt. Het verdere pro gramma bestaat uit een in ternationaal dansenpro- gramma samengesteld door Yvonne Knijnenburg. Het be gint om acht uur en de toe gangsprijs bedrpagt drie gulden. Lente-Vlinderfeest Nog een slotfeest. En wel in het gebouw van de jongerenver eniging "Augustinus" aan het Rapenburg 24Onder het mot to "Lente-Vlinderfeest" staat het volgende op het program ma: er wordt live-muziek ten gehore gebracht door de mu- ziektheatergroep "De Sof ties". Zij brengen een pro gramma getiteld "Stad Rock Mannen". Verder treedt de rockgroep Wilcox Gay op. Tijdens de optredens wordt elders in het gebouw de video band "Homolief en mannen leed" vertoond. Het is een do cumentaire gemaakt door het HIGlCOC in samenwerking met het Haagse videocollectief Meatball. Na afloop is er een disco. Het slotfeest begint om 21 uur. Hondenzwemwed strijd Morgen organiseert de kynolo- genvereniging Rijnland voor de tweede maal een zwem wedstrijd voor honden. De competitie die bestaat uit ver schillende onderdelen wordt gehouden in het recreatiepark "De Bloemerd" in Leiderdorp. Begonnen wordt omstreeks twee uur 's middags. Migratieviering De Stichting Surinamers Lei den organiseert ter gelegen heid van de migratie een grote dans- en ontmoetingsavond in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60. Het program ma ziet er als volgt uit: 21-2330 uur: cultureel gedeel te met een optreden van An dre en Saroekoe, 2330-04.00 uu r: dansen op de muziek van Indian Selection. De toe gangsprijs bedraagt vijf gul den. Overdag organiseert de stich ting een landelijke sportdag in het universitaire sport complex aan de Wassenaar- seweg 74. Tot de sporten die die dag worden beoefend be horen: tennis, worstelen, dammen, sjoelen, zaalvoetbal en basketbal. Salon "0" Salon "0" aan de Herengracht 45 brengt ter gelegenheid van de eerste verjaardag een jaarverslag uit. De opname- modeten daarvan zijn ter in zage gelegd. Omdat de salon er belang aan hecht dat het gelezen wordt, krijgt elke lezer eenmaal één gulden. Als ver goeding voor de genomen moeite. Onder het'motto: "Wij vragen uw aandacht en tijd en vinden dat daar een ver goeding tegenover hoort te staan", aldus de mensen van Salon "O". Sport en spel Het dienstencentrum voor Pro- fessorenwijk, Burgemees- terswijk en Rijndijk organi seert maandag een sport- en spelmiddag voor ouderen en 65-plussers. De bijeenkomst wordt gehouden in het buurt huis aan de Du Rieustraat 4 en de entreeprijs bedraagt f 1.50. Bij mooi weer zullen er ook buiten spelletjes worden gedaan. Zoals bekend verschillen de buurt bewoners en de gemeente van mening over een tweetal ver keerstechnische punten die zijn opgenomen in het deze week ge publiceerde verbeteringsplan voor de VerveEsbuurt. Het ver schil van mening heeft betrek king op de bouw van een nieuwe Verversbrug en een nieuwe He- renpoortsbrug die straks een be langrijke functie gaan vervullen- in de verbinding tussen de city- ring (Langegracht) en de noorde lijke stadswijken (Noord, Me- renwijk en De Kooi). Een ander geschilpunt is de toekomstige verkeerssituatie op de Haven. Wethouder Waal waarschuwde er voor, gisteravond in een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke^ordening, dat een be sluit over dé verkeersituatie in de Verversbuurt de verkeersplan nen voor de gehele stad kunnen doorkruisen. Waal wees op de onderlinge samenhang tussen de verkeersproblemen en meent dat de gemeente in moeiliikheden raakt als deze zaken per wijk worden besproken. De wethouder zegde toe dat bij de uitwerking van het derde deel van het verkeerscirculatieplan extra aandacht zal worden be steed aan de problemen in de Verversbuurt. Een meerderheid in de commissie, zo bleek gister avond, voelt er niets voor om aan staande maandag, wanneer het verbeteringsplan in de gemeen teraad wordt behandeld, een be sluit te nemen over de verkeers problemen in de Verversbuurt. Een meerderheid in de raadscom missie sprak zich er wel voof uit dat op het bedrijfsterrein van Fontein, aan de Zijlstraat, wo ningen moeten komen. Een mo tie van de WD-er Zonnevyle, om het terrein een bedrijfsbestem- ming te laten behouden, maakt weinig kans om te worden aan genomen. Zonnevy le zei gister avond geen bezwaar te hebben tegen woningbouw op het terrein maar meende dat in allerlei plan nen te laconiek met bedrijfster rein wordt omgesprongen. Wet houder Waal noemde de sugges tie dat veel bedrijven worden "wegbestemd" een vooroordeel. Volgens Waal gaat het maar om enkele hinderlijke' bedrijven waarvoor steeds een andere ves tigingsmogelijkheid aanwezig is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4