Drukke Noordeinde blijft grootste knelpunt Maredijk tegen kantoor-kolos KRITIEK OP PARKEERDEK -■ULUJB- REMBRANDT- PARK BU MARINE COMPLEX In juli: "Leids Plein Festijn" ZAKEN- NIEUWS Leidse stadsrubriek Stukken slaan Gevoelige cijfers Vrouwentoilet LEIDEN-Het buurtcomité Maredijk heeft bij de gemeente een bezwaarschrift ingediend tegen het verlenen van een vergunning voor de bouw van een kantoorflat op de hoek Stationsplein/Schuttersveld. Deze dubbele opklapbrug zal over het Galgewater worden gebouwd. LEIDEN - De problemen in één van de oudste binnen- stadwijken van Leiden, de Academiewijk, zijn zeer groot. Uit een dezer dagen gepresenteerd verbeteringsplan voor de buurt blijkt dat dé Academiewijk flink moet worden opgeknapt. Worden de problemen niet grondig aange pakt dan zal het woon-, werk-, en leefklimaat in deze binnenstadswijk nog verder achteruit gaan. Bij het voormalige Marinecomplex aan het Noordeinde moet in de toekomst het "Rembrandt-park'' komen. In het verlengde van de Weddesteeg naar het terrein van de Mor spoor t-kazerne komt een nieuwe brugverbinding over het Galgewater Naast grote monumentale panden aan het ruime Rapenburg staan in de wijk vele kleine' arbeiders woningen in smalle stegen. De meeste kleine woningen zijn van slechte kwaliteit. De rioleringen, walmuren, bruggen, straten., openbare verlichtingen en lei dingen verkeren in (zeer) slechte staat. De vele grachten in de wijk funge ren heden ten dage nog als open riool. Het inwonertal van de wijk loopt terug en de parkeer- en verkeersproblemen zijn bijna niet te overzien. Speelterreintjes en groen zijn niet of nauwelijks in de buurt aanwezig. Kortgezegd komt het er op neer dat dit deel *van de binnenstad er niet best aan toe is. De Academiewijk wordt omsloten door het Galgewater, Kort Ra penburg, Rapenburg, Vliet en Witte Singel.In de wijk staan vele monumentale panden en er zijn zeven hofjes. De Hortus Botani cus en het terrein van de Stefre- wacht behoren tot de mooiste groenzones langs de singels. De Academiewijk is daarom één van de meest beschermde gebieden in de Leidse binnenstad. Het ver beteringsplan dat de gemeente deze week presenteerde is een' eerste aanzet om te komen tot een grondige opknapbeurt van de historische stadswijk. Het rijk zal zeker 25 miljoen gulden op tafel moeten leggen om het plan uit te Grootste knelpunt in de Acade miewijk is het drukke Noordein de dat door geringe straatbreedte niet is berekend op het vele ver keer dat er momenteel doorheen moet. Zowel bewoners als win keliers en ondernemers zijn het er over eens dat het Noordeinde éénrichtingverkeer stad-in moet krijgen. Hierdoor wordt het mo gelijk een breder trottoir aan te leggen hetgee'n de winkels in het Noordeinde ten goede zal komen. Voor het verkeer stad-uit zijn de meningen minder gelijkgestemd. Winkeliers en ondernemers van het Noordeinde kiezen unaniem voor het Galgewater. Een deel van de bewoners van de wijk pleit er voor het autoverkeer stad-uit te leiden via Morsstraat en Mors singel of via het Stationsplein naar de Morsweg. Dit laatste zou betekenen dat het busverkeer toch weer via het Noordeinde in twee richtingen moet rijden. De gemeenteraad heeft zich op het standpunt gesteld dat pas vooi een definitieve oplossing van de verkeersproblemen moet wor den gekozen als de werkzaamhe den aan de marktenroute en de Breestraat (waar de riolering nog moet worden vernieuwd) achter de rug zijn. Om de parkeerproblemen in de wijk op te lossen zouden bewo- Studentenhuizen in üegstgeest? LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit vraagt aan de universiteitsraad toe stemming te verlenen voor de bouw van tweehonderd tijdelijke woningen voof studenten. De woningen zouden moeten komen in Oegstgeest aan het Duifhuis laantje. De dienst Studentenhuisvesting zal, zo staat in de brief van het college aan de raad, vijftien jaar over de grond kunnen beschik ken. De studentenwoningen ko men in de plaats van de barakken aan het Piet Paaltjenspad bij het Academisach Ziekenhuis Lei den. Deze woningen moeten verdwijnen vanwege de nieuwbouwplannen van het ziekenhuis. Maandag 23 juni wordt het verzoek van het college in de rahd behandeld. ners van de Academiewijk hun auto in de toekomst moeten kun nen stallen in de parkeergarage van het Witte Singel/Doelen complex. Bij de herindelingsplannen voor allerlei straten in de wijk wordt veel aandacht besteed worden aan veilige loop- en fietsroutes binnen de buurt. Het invoeren van de erffunctie voor de meeste straten, het verbreden*van het trottoir op het Noordeinde en het weren van doorgaand verkeer op het Rapenburg zijn enkele maat regelen die in het vooruitzicht worden gesteld. Dit alles bete kent niet dat het plan er op is ge richt alle bedrijven uit de wijk te verplaatsen. Een menging van wonen en werken wordt juist na gestreefd. Alleen een handel in lonlpen én metalen en een trans portbedrijf zouden uit de wijk moeten verdwijnen. Op verschillende plaatsen in de buurt wordt meer openbaar groen en speelgelegenheid aan gelegd. Langs de Witte Singel, vanaf het Noordeinde tot aan het Pater straatje, komt een groen strook. Het pand Noordeinde 3 (scholengemeenschap Boer- haave) moet daarvoor worden af gebroken. Ook een deel van het voormalige Marinecomplex moet tegen de grond. Na de sloop wordt op het terrein van de voormalige Zeevaart school een park aangelegd. Door de directe nabijheid van Rem- brandts geboorteplaats heeft dit groengebied 'al de naam "Rem- brandtpark" gekregen. Het mar kante hoofdgebouw van het Ma rinecomplex en de Witte Poort kazerne blijven gehandhaafd. Ovér het Galgewater wordt, ter hoogte van de Weddesteeg, een bruggetje voor fietsers en voet gangers aangelegd dat goed aan sluit op de geplande groengebie den. De nieuwe brug moet een vlotte verbinding worden tussen station en het Witte Singel/Doe lencomplex. Ook in het verleng de van de Groenhazengracht, over de Witte Singel en over het Rapenburg, zijn twee bruggetjes gepland voor fietsers en voetgan gers die voor een betere verbin ding met het in aanbouw zijnde universiteitscomplex moeten zorgdragen. De bruggetjes zijn in het plan opgenomen ondanks grote bezwaren uit de buurt. Een verdere uitbreiding van de universiteit en het aantal één- en tweepersoonshuishoudens wordt zoveel mogelijk tegenge gaan. Voor een aantal gebiedjes in de wijk zijn plannetjes ont wikkeld voor de bouw van voor namelijk woningwetwoningen. Aan de Rembrandtstraat zal een daklozencentrum worden ge bouwd. Het gat aan de Kaiserstraat zou door de gemeente moeten wor den aangekocht en vervolgens in erfpacht uitgegeven voor de bouw van 40 a 50 tweekamerwo ningen ten behoeve van studen ten en werkende jongeren. Het voormalige fabriekspand Ra penburg 107-111, dat straks dooi de universiteit wordt verlaten, zou de gemeente eveneens moe ten aankopen waarna het pand kan worden gesloopt ten behoeve van de bouw van woningen voor gezinnen. De grond aan de Kai serstraat en het pand Van het Ra penburg zijn beide eigendom van de Stichting Studentenhuisves ting die al heeft laten weten dat men weinig voor de gemeentelij ke plannen voelt. De vernieuwing van de walmuren langs het Rapenburg is momen teel in uitvoering, de overige walmuren, rioleringen, verlich ting en bestrating zal eveneens, in het kader van het verbeterings plan, worden verbeterd. Een groot aantal bruggen wordt ge restaureerd en de overkluizing Kort Rapenburg moet worden vernieuwd. In totaal komen zo n 170 particuliere panden in aan merking voor een verbeterings subsidie. De gemeente heeft een bouwver gunning verleend voor het bijna 30 meter hoog kantoorpand hoe wel het bouwplan afwijkt van het geldende bestemmingsplan (uit 1960) en ook niet voldoet aan de bouwverordening. In of onder het gebouw wordt namelijk niet voorzien in de behoefte aan vol doende parkeergelegenheid. Dat is het buurtcomité Maredijk in het verkeerde keelgat geschoten. Het huidige parkeerterrein op het Schuttersveld is, volgens de buurtvereniging, altijd ^overbe last. De-dagelijkse prak'tijk zou uitwijzen dat er in de omgeving absoluut geen sprake is van vol doende parkeergelegenheid met als gevolg dat de aangrenzende straten in de Maredijk-wijk, met name de Marislaan en de Aloé- laan veel parkeeroverlast onder vinden. Het college van burgemeester en wethouders meent daarentegen dat nu en in de toekomst vol doende parkeergelegenheid op het Schuttersveld aanwezig is. Wethoilder Waal zei, gisteravond in een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening dat er pas problemen kunnen ontstaan als straks het Schuttersveld wordt bebouwd. De gemeente is echter met de bou wer van de kantoorflat, de B.V. Interproject uit Amsterdam. over^ngekoiTien dat het bouw bedrijf zal bijdragen in de jaar lijkse kosten van 34 parkeer plaatsen in de te realiseren par keergelegenheid. B en W wijzen er verder op dat, ook als op het terrein van Krantz aan de Langegracht een parkeerga rage wordt gebouwd. 200 par keerplaatsen aanwezig blijven op het terrein nabij molen De Valk. Volgens B en W is daarom verze kerd dat in de toekomst voldoen de parkeergelegenheid nabij het nieuwe kantoorpand aanwezig is. LEIDEN - Het Leids Plein Festijn Zo heten de zomerse activiteiten die volgende maand op drie za terdagen op het Stadhuisplein worden georganiseerd. De zo- merevenementen zijn een initia tief van een aantal Leidse club huizen en aanverwante organisa ties. Op de zaterdagen 12,19 en 26 juli moet het plein voor het stadhuis een bruisende mengeling van muziek, zang en dans worden. Als de weergoden meewerken begint het steeds om drie uur 's middags en het duurt tot tien uur 's avonds Het voorlopige programma ziet er als volgt uit: zaterdag 12 juli: kindertheater "Pluisje'j - "De Bossaband" - Sjef van Oekel - Spectrum - Dansgroep Wil Walvis/Tilly Hui- bers - Sail Joia. zaterdag 19 juli: De Lakonini's - The Gang - Het Frustraatteater - Kid Collins - Kaz Lux en John Schuursma. zaterdag 26 juli: Marionettenthea ter - La Station - Het Villa Mu ziektheater - Wilcox Gay - Dans groep Wil Walvis/Tilly Huibers - Tutti Frutti. leiden - Deze werk werd hét nieuwe bedrijfspand van gordij nateliers De Lelie BV aan de Fle- voweg 5 geopend. Tegelijkertijd is er een wijziging in de directie doorgevoerd. De heer H. van der Lelie sr. en mevrouw M. C van der Lelie-Dietz hebben zich te ruggetrokken. De nieuwe direc tie bestaat uit H. v.d. Lelie jr. (alg. dir .1 J. Kroon(techn. dir.)en R Sieval (commercieel dir.). - De slijterij en drankenhandel Klerks is verhuisd van het Be- vnjdingsplein 19 naar het Bevrij dingsplein 24 en 25. LEIDEN - Het plan om een dubbelparkeerdek aan te leg gen onder een nieuw te bouwen scholencomplex aan de Kaasmarkt is bij een aantal gemeenteraadsleden niet in goede aarde gevallen. Dit bleek gisteravond in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Het PPR-raadslid Beijen noemde de plannen voor de Kaasmarkt nogal „gekunsteld". Hij vroeg zich af of de combinatie scholengebouw en parkeren wel ideaal was. Volgens Beijen kan er net zo goed op het nabijgelegen Ir. Driessenplein een school worden gebouwd en kan de Kaasmarkt bestemd blijven voor parkeren. Overigens toonde Beijen zich voorstander van spreiding van de scholen over de binnenstad. Iets wat, volgens het WD-raadslid Zon- nevyle, gezien de verzuiling in het onderwijs en door het lage leerlingen tal niet goed mogelijk is. Mevrouw Van Dee (CDA) noemde de combinatie school/parkeerdek een slecht voorstel. Volgens mevrouw Van Dee moet de scholenbouw op de Kaasmarkt voorrang krijgen en zou het parkeren op het Ir. Driessen plein moeten geschieden. Zonnevyle zei te vrezen dat de wijken Pan- cras-oost (Ir. Driessenplein) en Pancras-west (Kaasmarkt) elkaar de par keergarage toeschuiven en dat er uiteindelijk niets van terecht komt. De gecombineerde bouw van een school en parkeerdek werd besproken in het kader van'het deze week gepresenteerde verbeteringsplan voor de wijk Pancras-west. In de commissievergadering werd verder een grote mate van instemming betuigd met die plannen. Alleen de bouw van een tweetal voetgangersbruggetjes over de Oude Rijn en over de Nieuwe Rijn zal, wanneer het verbeteringsplan aanstaande maandag in de gemeenteraad wordt besproken, nog een strijdpunt op leveren. Met name in de CDA- en VVD-fractie worden verschillend gedacht over de aanleg van de bruggetjes. door René van der Velden Jaap Visser Welk kind vindt het niet verve lend om geslagen te worden? De jeugdschakers gister avond op het Stadhuisplein vonden het "maar niks" als oud-wereldkampioen Max Euwe of de Leidse schaak meester John van de Wiel dat deden. De jeugdschakers van de schaakvereniging Philidor dienden als levende schaak stukken voor de match tussen John en Max. Het ene na het andere prachtig uitgedoste r Max Euwe tussen de stuk- "schaakstuk" werd het veld afgeslagen. Gert de Loper klaagt dat hij "er gelijk uitlag". Robbert de Toren deelt mee dat hij "door een dame was uitge schakeld". "Het zal eens een keer geen dame wezen", mopperde een jongetjespion. "Verdomme blijf van mijn beest af', roept de geslagen Barbara het Paard tegen Gert-Jan de Pion die de kop van het paard wil aftrekken. Geen ideale situatie voor Max Euwe en John van de Wiel om een perfecte partij op de schaakmat te leggen. Vooral John werd voortdurend dooi de levende schaakstukken aan zijn hemd getrokken: "Hé John, zet me daar eens neer", roept een pion tegen John. Desondanks doet John toch maar een andere zet. De partij eindigde na 22 zetten in remise. Euwe had de witte stukken. De schakers van Philidor die zichzelf hoogschatten kon den het na afloop van de partij doen met de uitspraak van Professor Max Euwe dat "een schaakcomputer erg handig is als je geen schaakpartner hebt en als je een zwakke schaker bent".... John van de Wiel bewees die stelling door met gemak van de computer te winnen. De computer was weliswaar op de op één na zwakste stand ingesteld. Het ding kan beter maar dan heeft het een lange re "denktijd" nodig. Schakers die willen meedoen aan het snelschaaktoernooi van Philidor, morgen in de Stadsgehoorzaal, moeten ook razendsnel kunnen denken. Een partijtje snelschaak duurt vijfentwintig minuten. De snelschakers zijn in drie klassen ingedeeld: matige schakers betalen vijf gulden om mee te doen, gemiddelde schakers betalen zeven gul den vijftig en goede schakers een tientje. Vanaf half tien kunnen de snelschakers zich zaterdag inschrijven. Het levende schaakspel op het Stadhuispb Cijfers, cijfers en nog eens cij fers staan er in het pas ver schenen jaarverslag van de politie over 1979. Dat geeft een vrij koel beeld van vaak erg gevoelige zaken. Maar daar wen je als politiekorps op den duur aan.... Het politie-jaarverslag is gratis verkrijgbaar bij het politiebu reau aan de Zonneveldstraat. Pakken we de cijfers van de verkeersongevallen eens bij de kop dan zien we dat er in 1979 420 verkeersslachtoffers in het Leidse verkeer zijn ge vallen. Dat zijn er 98 minder dan vorig jaar. Evenals vorig jaar vielen er tien doden in het Leidse. verkeer: drie voet- gang(st)ers (met de leeftijden 84, 77 en 4), een fietser, twee bromfietsers en vier autobe stuurders. In de maanden mei, juni en oktober vielen de meeste gewonden: elke maand 44. Het aantal uitgedeelde par keerbonnen blijkt vorig jaar ook flinl*afgenomen te zijn in vergelijking met het jaar er voor 15.980 bonnen achter de voorruit in '79. In 1978 waren dat er bij.ia 5000 meer. Het aantal ziektedagen die de tien parkeercontroleurs opnamen liep terug van 436 naar 383 dagen. Volgens de politie bleken 23 van de 42 tegen politie-optre- den ingediende klachten ten dele of geheel terecht. "De gegronde klachten gaven aanleiding tot correcties". Wat voor klachten dat zijn en "welke maatregelen zijn ge nomen staat niet in het jaar verslag. De 171 uren over werk per politie-medewerker zijn blijkbaar niet in het sa menstellen van het jaarver slag gaan zitten. Het rapport schijnt met het jaar dunner te worden.... De vro Leiden begint om zich heen te grepen De gemeente wil volgend jaar geld uittrekken voor dames toiletten in de binnenstad. De mannen komen volgens het gemeenteplan pas een paar jaar later aan hun trekken. Maar voor de mannen zijn de toiletten dan ook minder ur gent. Zij kunnen nu al her en der hun kleine behoefte kwijt. Naar verluidt zijn de vrouwelij ke gemeenteraadsleden druk aan het overleggen over de ontwerp-begrotingspost voor damestoiletten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3