99 Voor mij hoeft het niet meer" Kleine Zandput is enorme stortplaats eids agenda Partijen wijzen behoudend plan af Controle op dumpen afval nauwelijks mogelijk VRIJDAG 13 JUNI 1980 LEIDERDORP - In ons land worden op dit moment her en der gifvondsten gedaan. Dan zijn het weer doorgeroeste va ten waarin benzeen, tri- chloor-ethyleen of xyleen heeft gezeten, dan weer blijkt de concentratie cyaankali in het grondwater alarmerend. Weinig mensen wetep wat die wetenschappelijke namen ei genlijk betekenen. Een ding hebben ze echter gemeen: ze zijn onder bepaalde omstan digheden giftig. Mensen worden met hun neus op de feiten gedrukt, stort plaatsen met gif in de bodem zijn niet langer meer iets waar je aan voorbij kan gaan. Daar om worden er op dit moment zoveel stortplaatsen ontdekt waar "iets mee aan de hand Een erfenis uit de jaren zestig en zeventig toen hadden bedrij ven nog de vrijheid om onge controleerd hun moeilijk te vernietigen en schadelijke af valstoffen onder de grond te stoppen. Langzaam aan is.de overheid met wetten geko men die de milieuschadelijke ontwikkelingen tegen moes ten gaan. Ondanks dat is één ding door de jaren heen on veranderd gebleven: dumpen blijft het voordeligste. Wie volgens de wet handelt maakt gebruik van speciaal hiervoor ingerichtè vuilvernietigings- bedryven. Daar wordt het vuil dan op ver antwoorde wijze verwerkt. Dumpen van moeilijk afval is economisch gezien het aan trekkelijkste. De boetes die er eventueel tegenover staan zijn in verhouding laag. Wegmoffelen onder de grond. Niemand ziet wat het is en dus kan het ook geen kwaad. Ook Leiderdorp heeft evenals tal van andere kleinere ge meenten in Nederland, een eigen vuilstortplaats, waar veel narigheid terecht kan komen. Zo hebben enkele Leiderdorpse tuinders met grond naast deze gemeente lijke vuilstortplaats, de ge volgen van de bodemvervui ling ondervonden. Zy hebben geprobeerd de gemeente aan sprakelijk te stellen, maar die wijst deze aansprakelijkheid af omdat zij zelf niets milieu schadelijks gestort zou heb ben. Andere personen die eveneens verantwoordelijk kunnen zijn voor de schade die de tuinders aan hun ge wassen hebben opgelopen door het vervuilde grondwa ter, geven niet thuis. De tuin ders merkten al gauw dat ie dereen elkaar de schuld geeft. De vuilnisbelt aan de kleine zandput aan de Mauritssingel is nog steeds een ideale plek om gevaarlijk afval te dum pen. Natuurlijk met een zeker risico. Hoe sneller het echter wordt uitgevoerd, hoe kleiner de kans om te worden gepakt. Zo ontdekte een zoon van de Leiderdorpse tuinder San- dijk dat afgelopen weekeinde opeens vijf vaten met teerach- tige olie op de vuilstortplaats terecht waren gekomen. Met fk £>7 A- -v Vaten met teerachtige olie op de vuilstortplaats de Kleine Zandput. De hc haast aangever\waarmee de vaten zijn gedumpt daarbij twee paar olie hand schoenen als stille getuigen dat het uitladen snel moest, zijn gebeurd. Inmiddels heeft de gemeente geconstateerd dat de vaten vaste, teerachtige stoffen be vatten. Ze worden niet weg gehaald: het zou niet schade lijk zijn en te duur om weg te halen. De indertijd gedane belofte dat het vuilstortter- reih voortaan beter in de ga ten zal worden gehouden heeft niets opgeleverd. Het terrein aan de Maiiritssingel wordt omgeven door water en open land. De officiële toe- ndschoenen zijn stille getuigen die de gang kan worden afgesloten met, een hek. Het ligt echter te ver van de bewoonde wereld af om afdoende controle ook daadwerkelijk kunnen ga randeren. Tevens moet de Leiderdorpsewaterpadvin ders Van der Does-Liethorp groep gebruik maken van hetzelfde hek, waarop de zaak niet makkelijker wordt ge maakt. De gemeente Leiderdorp voelt zich echter wel verantwoor delijk voor het terrein. On danks dat, is het illegaal stor ten van wat voor vuil ook nog steeds mogelijk, zolang Lei derdorp geen geld heeft om een bewaker aan te stellen. Er is'wel toegezegd dat niéuwe afspraken gemaakt zullen worden om het hek beter af te sluiten. Volgens een woord voerder van Leiderdorp heeft het altijd al in de bedoeling gelegen dat alleen hun eigen grofvuil op de gemeentelijke vuilnisstortplaats terecht mag komen. "Met z'n allen hopen we dat op tijd wordt ontdekt wanneer er schade lijke stoffen illegaal gedumpt zijn. Het nadeel is dat het hek moeilijk de hele dag gesloten kan blijven. Op dit moment rijden er vrachtwagens af en aan om de afgegraven grond uit de "Houtkamp" te storten. Dan moet het hek openblij ven". In het weekeinde is het de bedoeling dat het hek dicht is. Gebeurt dat, dan wordt er rotzooi vóór het hek neergegooid door particulie ren. Er is wel eens een schuifwagen aan te pas ge komen om te zorgen dat het hek weer open kon, zo'n berg vuil lag er. Er is blijkbaar be hoefte aan een open plaats waar wel kleine hoeveelhe den rommel mag worden neergegooidDie is er echter nog niet. Vervuild polderwater "nekt" tuinder LEIDERDORP - "Volgend jaar leg ik na vierentwintig jaar mijn glastuinbouwbedrijf stil. Met al die verliezen valt er weinig brood meer te verdienen". Dik van Sandjjk is nu nog tuinder in Leiderdorp. Door vervuiling van het pol derwater, waarmee hij zijn gewassen bij de Kleine Zand put aan de Mauritssingel besproeit, is zijn bedrijf steeds meer in de problemen gekomen, zo vertelt hij. Voor San- dijk is het duidelijk dat het water is verpest door de rot zooi, die op de in de nabijheid gelegen stortplaats wordt "gedumpt". Ik heb in het begin de verkeerde mensen benaderd. Het heeft al- lemaal te lang geduurd. Nu we diverse instanties hebben inge schakeld blijkt, dat niemand zwart op wit wil bevestigen, dat wij door het slechte polderwater - T schade hebben geleden. De ge- Narigheid meente Leiderdorp wyst elke aansprakelijkheid af, omdat zij zeggen op de hiernaast gelegen vuilnisbelt nooit chemische middelen of vuil van de bedrijven te hebben gestort. Ja, ja, dat zal dan wel zo zijn, in elk geval heb ben anderen dat dan wel voor ze gedaan en wel op gemeenteter- Twintigjaar lang heeft Van Sandijk de hele dag vrachtauto's voor zijn deur langs zien rijden, geladen met vuil voor de stort. Zijn erf diende tot vorig jaar als oprijlaan voor de gemeentelijke vuilnis belt. "Ik heb al zoveel brieven en ellende gehad, nadat we drie jaar geladen bij de gemeente zijn ge weest, omdat het polderwater te slecht was geworden om de ge wassen mee te besproeien. Het is daarna een tijd weer goed gegaan, dat wel ja, maar afgelopen sep tember ontdekte ik bij toeval dat het water in het aangrenzende slootje wit was uitgeslagen en verdacht naar chloor stonk. Dan ga je daar weer achteraan. Het zwembad heb ik dus gebeld. Het enige waar je dan achter komt, is datje lastig bent voor de mensen wiens eigenbelang in het gedrang komt. Maar onderhand zijn er wel hele ladingen komkommers, tro- saryers en violieren naar de knoppen gegaan. En niemand kan bewijzen dat het van de ver vuiling hier komt. Voor mij hoeft het niet meer. Zeker Voor Van Sandijk is het vry wel ze ker dat zijn naast de stortplaats gelegen bedrijf een aflopende zaak is geworden. De planten zijn evenals de groente op de veilin gen een lachertje geworden. Ook de veilingkeurmeester verzeker de de Leiderdorpse tuinder dat het water waarmee bij zijn ge wassen had besproeid zeker niet in orde moet zijn geweest. Maar niemand kan dat bewijzen. Van Sandijk holde driéjaar geleden by het eeste alarm overal hard achteraan. Temeer, omdat zijn jonge komkommers schade op liepen. De kwaliteit van het sproeiwater was zo slecht ge weest dat 12.000 van 'zijn kom kommers werden doorgedraaid. Nu, drie jaar later, is zijn buur man eveneens getroffen. Het is de heer S. Brussee, die zijn andy- vieoogst dit jaar enorm achteruit zag gaan. Hij rekende uit dat hij ruim 3000 kilo minder andijvie naar de veiling kon brengen. Een verliespost van zo'n 18.000 gul den. Van Sandijk vraagt zich af waar zy als tuinders naar toe moeten om verhaal te halen. 'We hebben hier wat narigheid naar toe gebracht zien worden. Maar vroeger kon dat allemaal. Bedrijven en aannemers moch ten lozen wat ze wilden. De ge meente heeft weliswaar een stortplaats onder eigen toezicht, hét achterste gedeelte is verpacht aan de watersportvereniging Doeshaven, die het terrein heeft laten ophogen tot kadehoogte om er een jachtberging van te kun nen maken. Moet je eens voor stellen dat het eerst een kuil was van acht meter diep. Nu is het ter rein tot zo'n vier a vyf meter bo ven de omliggende grond opge hoogd. De aannemer kon allerlei rotzooi, zoals blikken verf stor ten, om het terrein maar op te ho gen. Moet je eens kijken. Op een terrein van zestig bij tweehon derd meter. Daar gaat heel wat in. Maar nog steeds rijdt er hier heel wat verdachts rond. Het terrein is niet goed afgesloten. Als ik 's morgens om vijf uur weer een dichte wagen de stort op zie rij den, dan weet ik wel waarom dat is. Er is iets niet in orde met dat goedje". Van Sandijk vertelt het met een ze kere gelatenheid. Voor hem zijn dit dagelijkse taferelen waar hij De Kleine Zandput in Leiderdorp. Dé rommel hoopt zich op. Er kan ongecontroleerd worden gestort. Op de achtergrond het bedrijf van Sandijk. blijkbaar alleen maar naar mag kijken. "Want hoe dan ook, alles gaat gewoon door. Sluit de ge meente de stortplaats af, wel dan dondert men zijn vuil gewoon vóór het hek neer. En wie heeft nou trek om die rotzooi weer op te ruimen? Niemand. En dus blijft het hek zoveel mogelijk open. Het illegaal storten blijft een aan trekkelijke zaak want je moet te genwoordig heel wat betalen om milieuschadelijk afval te laten vernietigen. Dan is stiekum stor ten natuurlijk de oplossing. Vroeger had ik ook weinig benul van de schadelijke uitwerking, ook niet toen Sikkens na haar brand in de nog half smeulende bussen verf naar Leiderdorp liet brengen". "Wij dachten toen we de vrachtau to's aan ons huis voorbij zagen gaan. Ach wat brand, dat rot niet hè? Tegenwoordig is iedereen zich meer bewust van de gevaren geworden", zo zegt Sandyk. Voor hem hoeft het dan ook alle maal niet meer zo nodig. Hij zal wel zien of zijn tuingrond dienst kan gaan doen om er eventueel volkstuintjes van te maken. "Want dat lijkt me de enige op lossing en er is belangstelling ge noeg. Er zijn nu al tien mensen teveel, die zich bij de nieuwe volkstuinvereniging "de Bloem hof' hebben aangemeld. Dat weet ik nu al", aldus de Leider dorpse tuinder. ROEL ZAADNOORDIJK B en W Oegstgeest moeten met nieuw verkeersvoorstel komen OEGSTGEEST - Het verkeersplan nummer eén, zoals dat door het college van burgemeester en wethouders van Oegstgeest is voorgesteld, zal vrijwel zeker geen doorgang vinden. Tijdens In Wassenaar Deelnemers vierdaagse ingehaald WASSENAAR - Bloemen gister avond voor de deelnemers aan de Wassenaarse avondvierdaagse na tochten over 5,10 en 15 kilometer. Zo'n 1700 deelnemers wandelden vier avonden door de gemeente. De meest opvallende deelneem ster was wel de 85-jarige me vrouw Onderwater uit Wassenaar die voor de tiende keer aan deze avondvierdaagse deelnam. Na het afleggen van de in totaal 20 kilometer lange tocht over vier avonden werd zij dan ook gister avond extra in de bloementjes gezet'dóór de organisatoren. Volgens de Heer Gladpootjes, die zich met de organisatie heeft be ziggehouden waren er dit jaar minder deelnemers door de con currentie met de Europese Kam- piöeïïs'chappn voetbal die recht streeks op de televisie worden uitgezonden. Met name in de 15- kilometergroep was de deelname aanmerkelijk minder. Vorig jaar hepen zo n 2000 deelnemers de Wassenaarse avondvierdaagse. )r verkeer en vervoer bleek gisteren dat het plan door de gehele gemeente raad zal worden afgestemd. Het college zal daarom een aangepast voorstel moeten maken. Een waarmee de raad wel zal kunnen instemmen. Zoals bekend is Oegstgeest al vyf jaar bezig met de opstellen van een nieuw verkeersplan voor de gemeente. Tal van vergadering en hoorzitting is er aan besteed. Uit de drie alternatieven, waar van de eerste het meest behou dend en de derde het meest ver gaand is, werd uiteindelijk geko zen voor alternatief twee, met een plus. Dit plan heeft vooral tot doel het verkeer vanuit woonwij ken zo direct mogelijk op de hoofverkëersaders te brengen en het rijden door woonbuurten te beperken zonder dit volledig onmogelijk te maken. De plus staat voor een aantal extra voor zieningen die er volgens de raadsleden zeker nog aan moeten worden toegevoegd. In tegenstelling tot het advies van Bussen weer langs normale route LEIDEN - De buslijnen 13.14,43 en 60 van de NZH zijn vanaf van middag drie uur weer hun nor male routes gaan volgen. Ze rij den nu weer via de St. Jorissteeg, Hooigracht, Ir. Driessenstraat en Oosterkerkstraat. De lijnen 2, 12 en 13 van Centraal Nederland ryden richting station weer via de Oosterkerkstraat, Ir. Driessenstraat, Pelikaanstraat en Lange Gracht. de verkeerscommissie om voor plan twee plus te kiezen, pro beerde het college nu toch om plan een door te voeren. Een voorstel hiertoe lag reeds op tafel voor de komende raadsvergade ring. De leden van de verkeers commissie spraken gisteravond échter stuk voor stuk hun teleur stelling hierover uit. Duidelijk wérd wel dat wanneer het voor stel wordt gehandhaafd, het ze ker zal worden afgestemd door de raadsvergadering. De heer Rei- lingh (WD) drong er bij de voor zitter van de commissie, burge meester Scheenstra, op aan dat een eventueel nieuw voorstel wel LEIDEN - Voor de tweede maal in korte tijd is het bedrijf bestolen dat in Leiden op het ogenblik seismografisch onderzoek ver richt. De afgelopen nacht werd in de Merenwijk een deel van de technisch opparatuur ont vreemd. De waarde van het ver dwenen materiaal was ongeveer 14.000 gulden. gereed moet zijl) voor de volgen de raadsvergadering. "We willen het in ieder geval nog in de juni- vergadering over het verkeers plan hebben". Het geschilpunt tussen het college en de verkeerscommissie lag gis teravond vooral op het vlak van de doelstellingen die in het ver keersplan moeten zijn opgeno men. Mevrouw Meenhorst (D'66): "In ons plan was als doelstelling opgenomen dat het forenzenver- keer uit de woonwijken moet worden gemeden. Dat was voor ons een principekwestie. In het voorstel van het college wordt nu gesteld dat dit verkeer helemaal niet hinderlijk is. Zo zijn er meer zaken, die dit voorstel voor ons onaanvaardbaar maakt". Burgemeester Scheenstra verze kerde gisteravond dat het college best wel rekening heeft gehou den met de doelstellingen. "We kunnen trouwens altijd na plan 1 nog eens verder kijken en daarna plan 2 uitvoeren. Je kunt toch niet alles tegelijk realiseren". Reilingh had tegen dit argument Vrijdag Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: Antonioni "II Grida", 20 en 22 uur. Leids Vrijetijdscentrum - 21 uur. Felli ng-festival: "El Cheico Bianco". Salon O - Herengracht 45, het hele weekend: jaarverslag. Leids Vrijetijdscentrum - slotfeest m.m.v. de groepen Trail en Munk, 21 uur. Troef - Noordeinde 2a, avond voor alle vrouwen uit Leiden, 20 uur, m.m.v. vrouwentheater "sjans". Buurthuis Du Rieustraat 4 - klaveijas- Leids Vrijetijdscentrum - 23.30 uur, "La Dolce Vita", Fellini. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Dierenbescherming Leiden - melding zwerf- en gevonden dieren, tel 122847, Zaterdag Leiderdorp - De E Leiderdorp - De Bloemerd, zwemweds-v rijden voor honden, 13.40 uur. Leiden Leids Vrijetijdscentrum - 22.15 uur, film: "Casanova", Fellini. Leids Vrijetijdscentrum - 20 uur volks- dansinstuif, m.m.v. Conjunto Yaravi. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Zondag Leiden Leidse Hout - openluchttheater, m.m.v. theater Gajes en de siagwerkgroep van Cohen. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 9.30-17 uur. Leiderdorp - Houtkamp, optreden Achalay, 14 uur. Wassenaar-Dorpskerk, kerkconcert, 19 Maandag Leiden Stadhuis - cie politionele aangelegen-' heden, 16 uur; gemeenteraad 19.30 uur. Avondvierdaagse - clubhuis Swift, Adm. Banckertweg, start tussen 18.30 en 19.30 uur. Kykhuis - film: "Dracula", 20 en 22 uur, Oegstgeest - cie verkeer en sport 19.30 Wassenaar - raadsvergadering, 19.30 Schoolstraat, 19.30 u Artsen Leiden - de weekenddienst begint terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 vergaande bezwaren. "Al kies je voor plan drie, het plan moet toch in fases worden uitgevoerd. Wanneer je voor een subsidie van het ryk in aanmerking wilt ko men, zul je toch met een afgerond plan moeten komen. Je kunt niet eerst plan 1 uitvoeren en daarna nog eens geld vragen voor meer vergaande maatregelen". Dr. Verdonk hoogleraar DRIEBERGEN - De synode van de Hervormde Kerk heeft dr. W.E. Verdonk te Oegstgeest benoemd tot kerkelyk hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, als opvolger van prof. dr. K. Strijd. Dr. Verdonk was predikant te Oegstgeest en is nu docent aan de Leidse universiteit. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: A. Rus, Middelstegracht 131, tel: 132500. Zo: P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel: 123752. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwyk, Professorenwijk, De Waard: za- W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel: 126866. Zo: J. de Bruijne, Kernstraat 11, teL- 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel: 764035. Zo: F. Lahr, Zoeterwoud- sesingel 11,tel 120347. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen door M.J.K. van Tol, de Sitterlaan 80, teL 142427. Spreekuur van 11-11.30 uur. Gezondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp - za J. v.d. Beek, Hoofd straat 8, tel 894539. Zo: J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel: 894539, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur. Voorschoten - za B. Schotanus, Leid- seweg305, tel: 071-766462. Zo: A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 762159. Oegstgeest - H. Reterink, Terweeweg 152, tel: 1500394. Warmond - geen opgave. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 13-20 juni door: apo- theek Beker. Lijtweg 4, tet 155482. Apo- theek v.Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel: 890000 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn; 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge it - Interkruis, Lijtweg 7, teL Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helden F. Muurling, Plantsoen 23, teL 125057. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel: 153266. B. Broer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post r 254.10 Losse nummers f 0.65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. vyesterlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-r 266 Zoeterwot 1e: R. Stevens 071-890647 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2