Shell heeft nieuwe cao y Winst KLM fors omlaag kort zakelijk Kans op aankoop Russisch aardgas Geen SER-advies over F ailliet W armolts (Teekens) overgenomen Markt berichten VRIJDAG 13 JUNI 1980 Bouwvakkers VDe werkloosheid in Zuid-Holland fis in mei met 2.7 procent toege nomen. Vooral voor bouwvak kers is de situatie op de arbeids- *- markt verslechterd. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders is met 53 procent gestegen ten op zichte van het jaar daarvoor. Het aantal vacatures nam eveneens toe en wel met 15,2 procent. Zo wel de stijging van het aanbod als van de vraag naar arbeidskrach ten kwam grotendeels voor reke ning van jongeren beneden 19 jaar (schoolverlaters). Homburg De bedrijven van Homburg Vlee^- warenfabrieken (onderdeel van de Engelse Lyons-groep) te Wij- he, Wilp en Goor gaan diqht. In de indirecte sfeer zullen afvloeiin gen moeten plaatsvinden in de bedrijven te Cuyk en Olst. Door deze maatregelen zullen circa 360 arbeidsplaatsen verloren gaan. Na de maatregelen geeft Hom burg nog werk aan circa 1000 mensen, zo heeft het bedrijf aan de werknemersvertegenwoordi gers bekendgemaakt. Molkenboer Fokker heeft J.A.M. Molkenboer, oud-directeur-generaal van eco nomische zaken, onderscheiden met een zilveren Friendship, een recent ingesteld ereteken van verdienste. De zilveren Friends hip is vorige week uitgereikt door drs. Frans Swarttouw, president directeur van Fokker. Fokker wil de zilveren Friendship toekennen aan personen, organi saties of instituten die zich uit zonderlijk verdienstelijk hebben gemaakt voor de nationale vlieg tuigbouw. Zonder stroom De ingrijpende elektriciteitssta king sinds tien jaar heeft Frank rijk woensdagavond en de gehele donderdag lam gelegd. De com munistische en socialistische bonden hadden de staking uitge schreven om te protesteren tegen de plannen van de regering het stakingsrecht te onthouden aan het personeel van kerncentrales. De staking van gisteren heeft geleid tot gigantische verkeersopstop pingen in de grote steden, waai de stoplichten buiten werking waren. De brandweer moest ge bruikers van liften ontzetten, de AMSTELVEEN (GPD) - De KLM heeft het boekjaar 1979, dat op 31 maart dit jaar is geëindigd, afgesloten met een nettowinst van 15"' miljoen gulden. Dat is aanzienlijk minder dan in l978-'79 (82 miljoen), ondanks een ver- voersgroei van 11 procent en een produktiestijging van 9 procent. Als gevolg van de verdubbeling van brandstof prijzen in 1973 en het feit dat de tarieven pas veel later werden verhoogd, is een gat ontstaan van 95 miljoen gul den. Dit blijkt uit cijfers die de KLM deze week bekend heeft ge maakt. De inkomsten stegen van 2,83 miljard gulden in 1978-'79 tot 3,24 miljard, ter wijl de bedrijfskosten sterker stegen, van 2,7 miljard tot 3.2 miljard. In percentages uit gedrukt stegen de inkomsten met 14 procent (16 pet uit ver- voer, 8 uit andere bronnen), en de bedrijfskosten met 18 procent. Het vervoer groeide voorname lijk op de trajecten met rela tief lage opbrengsten, zoals de Noordatlantische route. In het verkeer met de VS heeft de KLM een beladingsgraad nodig van 75 procent om ren dabel te kunnen vliegen. Voor het hele bedrijf bedroeg de feitelijke beladingsgfaad in 1979-80 61,1 procent. 1 pet meer dan in het voorgaande jaar. Het winstcijfer wordt gunstig beinvloed doordat voor 4 miljoen gulden een DC-8 ECONOMIE werd verkocht aan de Suri naamse Luchtvaartmaat schappij. Een vliegtuig van dit type zou door zijn hoge brandstofverbruik bij ver koop aan een arider waar schijnlijk niet zoveel hebben opgebracht. Andere verko pen brachten nog eens een miljoen gulden op. Voor brandstof moest echter 298 miljoen gulden meer worden betaald dan was begroot. Per aandeel van 10Ö gulden kunnen aandeelhouders aan spraak maken op een divi denduitkering van 3,83 gul den. Vorig jaar was dat 16,89 gulden. Op de aandeelhou dersvergadering van 7 augus tus zal de KLM echter voor stellen de winst - waarover geen vennootschapsbelasting hoeft te worden betaald - toe te voegen aan de reserves. Het jaarverslag van de KLM ver schijnt op 16 juli. GRONINGEN (GPD) - Het is niet uitgesloten dat de Ne derlandse Gasunie het bin nenkort eens wordt met de Sowjet-Unie over de aankoop van aardgas uit West-Siberie. Dat heeft een woordvoerder van het Nederlandse gasbe drijf gisteravond desge vraagd meegedeeld. In on derhandelingen met wat wordt aangeduid als "geïnte resseerde Westeuropese gas bedrijven" heeft de Sowjet- Unie zich bereid verklaard per jaar 40 miljard kubieke meter aardgas uit westelijk Siberië te verkopen. Nederland zaï daar dan onge veer vijf miljard kubieke me ter per jaar van afnemen, on geveer een achtste deel van het huidige binnenlandse verbruik. Wie de andere Westeuropese gasbedrijven zijn, is niet meegedeeld, maar zeker is wel dat ook het West- duitse gasbedrijf Ruhrgas in de onderhandelingen be trokken is. Via een pijplei ding krijgt Duitsland nu al gas uit de Sowjet-Unie. De onderhandelingen met Rusland lopen al geruime tijd. Het is niet bekend op welke voorwaarden de Rus sen hun gas willen verkopen. Evenmin kon de Gasunie- woordvoerder zeggen op welke termijn een definitief akkoord bereikt kan worden. Wel is het zeker dat het Sibe rische gas zal worden aange voerd via een pijpleiding. Of het Westeuropese leidingen- net daartoe moet worden uit gebreid, is op dit moment niet te zeggen. Maar, aldus de woordvoerder zulke techni sche zaken zijn meestal gecpl probleem als het contract eenmaal is gesloten. Aankoop van buitenlands gas past helemaal in de filosofie van de Gasunie om met de ei gen voorraad (Slochteren) zo lang mogelijk te doen. Eerder al werd besloten tot de aan koop van vloeibaar gemaakt aardgas uit Algerije. Dit pro ject is inmiddels wat twijfel achtig geworden. Met kans op verlichting ploegendienst ROTTERDAM (ANP) De leden van de Industriebond FNV bij Shell Raffinaderij in Pernis en Shell Chemie in Moer dijk hebben met overgrote meerderheid het laatste cao aanbod van de directie van de maatschappij geaccep teerd. VERSAILLES - Het beroemde paleis van Versailles is weer in zijn geheel opengesteld, na een restauratie die in totaal tien jaar heeft geduurd en zeventig miljoen gulden heeft gekost. Op de foto de eerste bezeokers in de spiegelgalerij. Daarbij is echter het voorbehoud gemaakt dat het gesprek dat in oktober zal plaatshebben over het verlichten van de ploegen diensten een aanvaardbaar resul taat zal opleveren. Shell heeft al toegezegd bereid te zijn werk tijdverkorting toe te staan ter verlichting van het ploegen dienstsysteem. In vier vergaderingen hebben de Shell-jwerknemers hun voorlo pige "ja" tegen het directie-aan bod gezegd. De laatste vergade ring werd gisteren gehouden. In grote lijnen gaat het om een tweejarige cao, die op 1 april 1982 afloopt. De nieuwe arbeidsover eenkomst voorziet onder andere in het behoud van de prijscom pensatie en aanpassingen van het beloningssysteem, die gezame- lijk volgens de Industriebond FNV neerkomen op 2 procent loonstijging. Voorts worden de jeugdlonen en {Ie inkomens van de laagst betaalden verhoogd en er komt een extra roostervnje dag voor de volcontinudienst. Acceptabel zaten zondernood"' 060110111 iSCllC OlltWI LlvCll 11 i>" WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 «««r N AMSTERDAM BEW. 22 16 De Bilt Deelen Eelde Eindhoven z t Den Helder DEN HAAG (GPD) - De Sociaal-Economische Raad kan voorlopig geen beleidsadvies aan de regering uitbrengen over de sociaal-economische ontwikkeling in de komehde jaren. Voornaamste oorzaak van deze si tuatie is dat de FNV niet meewerkt aan activiteiten op dit gebied zo lang de loonmaatregel van kracht is. Het advies zou dezer dagen hebben moeten verschijnen. Ook de advisering van het inkomensbeleid kan geen voortgang vinden. In maart heeft de FNV de SER meegedeeld dat zij in de sociaal-politieke situatie die door de aanvaarding van de loonmaatregel is ontstaan aan leiding ziet haar medewerking op te schorten. Het dagelijks bestuur van de SER heeft nu besloten dat voorlopig alleen "inventariserende, analy serende en ordenende" werkzaamheden voor het'middellange-termijn- advies zullen worden verricht. De activiteiten voor dit stuk, dat een jaarlijkse terreinverkenning van de kant van de sociale partners zou moeten zijn ten dienste van de regering en ook bij het samenstellen van de begroting zou moeten worden be trokken, liggen dus niet geheel stil. Het dagelijks bestuur zal nader bezien wat er aan beleidsmatige aanpak kan worden gedaan als de voorbereidende werkzaamheden zijn afgerond. Wat de adviesaanvraag van de regering over de kaderwet inkomensvor ming betreft, is nog geen definitieve beslissing genomen. Het secreta riaat en de kroonleden van de desbetreffende commissie zullen worden verzocht te zien of er activiteiten van procedureel-technische aard mo gelijk zijn. Ook aan deze commissie werkt de FNV niet mee als gevolg van haar besluit in verband met de loonmaatregel. CDA: HOE LANG NOG TALMEN MET POSTBANK DEN HAAG (GPD) - De Tweede-Kamerleden Couprie, Van Dijk en Van Rooijen (allen CDA) willen van de regering weten wanneer er nu einde lijk een standpunt komt over de op te richten Postbank. Het drietal vreest dat de voortdurende onzekerheid over de Postbank schadelijk is voor een goede ontplooiing van de gelddiensten van de PTT en leidt tot extra verloop van hooggekwalificeerde krachten. In schriftelijke vragen aan de minister van financiën en de staatssecretaris van verkeer en waterstaat vragen de CD A-kamerleden in hoeverre deze vrees gegrond is. Zij stellen hun vragen naar aanleiding van een uit spraak van de staatssecretaris van verkeer en waterstaat (Smit-Kroes), dat de regering overweegt de Postgiro en de Rijkspostspaarbank toe stemming te geven voor het verlenen van bedrijfskredieten.'De CDA'ers willen weten of deze uitspraak betekent, dat de plannen voor de Post bank nu op de lange baan komen en dat de dienstverlening aan het bedrijfsleven in feite buiten de Postbank om gaat plaatsvinden. Bruinbrood meer in trek DEN HAAG (ANP) - Het Ne derlandse volle is weer terug naar de consumptie van bruin- of volkorenbrood, na honderd jaar steeds meer wit brood te hebben gegeten. Werd in 1950 naar schatting 80 pro cent witbrood gegeten, nu heeft het bruin- en volkoren brood het witbrood voor een groot gedeelte verdrongen. De laatste cijfers wijzen uit dat de broodconsumptie voor meer dan de helft uit bruin- brood bestaat. Er wordt niet meer dan 40 procent witbrood gegeten. Opvallend is dat mensen uit de hoogste welstandsklasse meer bruin- of volkorenbrood eten dan in de laagste klasse. Dit staat in een rapport van TNO over het belang van brood in de voeding. Als reden voor de groeiende voorkeur voor bruinbrood wordt in het rapport genoemd dat het bruin- of volkorenbrood veel gezonder is. In het bruinbrood komen allerlei voedingsbe standdelen voor die in wit brood in slechts geringe hoe veelheden voor handen zijn. Een bevolkingsonderzoek toonde aan dat de meeste eters van bruinbrood dit doen vanwege het gezondheidsas pect. Bij de witbroodeters kwam dit aspect vrijwel niet aan de orde. Zij kozen wit brood vanwege de smaak. BUSSUM (ANP) - Warmolts (wijnen, delicatessen, en ho reca) met vestigingen in Bussum, Amsterdam en Hilver sum is overgenomen door de Nederlandse Detailhandel en Exportmaatschappij BV. Die is opgericht door de voormalige directie van Warmolts, de heren J.H.B Snater en P.B.A. Hosman. Onderhandelaar Piet Scheele van de Industriebond FNV noemde het besluit van de leden gister avond "niet onverstandig". Hij zelf acht het bod van Shell ook acceptabel, hoewel volgens hem een aantal fundamentele zaken zijn blijven liggen. Hij noemde in dit verband ds werkgelegen- heidsproblematiek. Ook achtte hij het door de leden aanvaarde voorstel van Shell om per 1 ja nuari 1981 de 26 gulden van de loonmaatregel te vervangen door 1 procent loonstijging een zaak waarmee de hoogstbetaalden het best af zyn. Eerder deze week sprak de Am sterdamse rechtbank over War molts - die deel uitmaakte van de rabarber 0,43-0,55, spinazie 0,-ce-l,19, witlof 0,95-2,70. bloemkool 1x6 0,55-1,40, bloemkool 8 st 0,75-1,15, bloemkool 10 st 0,45-0,70, sla 0,10-0,29 bospeen 0,80-1,50, boskroot 0,44-0,63, peterselie 0,55. radijs 0,47-0,57, selderij 0,23-0,63, bos uien 0,67, paprika kg 0,50-0,90, st. 0,50-0.72 Groenteveiling Katwijk aan den Rijn - 12/6/'80: Andijvie per kg 0,14: Spitskool 0,51; Bospeen II 0,35-1,49; Waspeen AI per kist 19,70-20,20; All 10-25,-; BI 27,70. Aanvoer 44 ton. Sla (natuur) 1 0,06-0,16; Spinazie 0,63-0,90; Uien (bos) 0,46); Selderij 0,20-0,33; Bloemkool 6 per bak 12,-2,04; 6 II 0,53; 81 0,86-1,86; 8II 0,21-0,97; 10 II 0,21-0,38; 12 II 0,38. Teekens-groep - het faillissement uit. De succesvolle activiteiten van Warmolts met name in de delica tessen- en wijnbranche zullen versterkt worden voortgezet. De situatie waarin de winstgevende Warmolts belandde was het rechtstreekse gevolg van de inge storte onroerend-goedmarkt waarin Teekens Beheer (ook fail liet verklaard) actief was en de fi nanciële constructie tussen Warmolts en Teekens Beheer, al dus een mededeling van War molts. Het culinair diepvriesmerk Louis Gaston en de afdeling personeel- spakketten en relatiegeschenken zullen verder worden uitgebreid. De filialen Hilvertshof en Apel doorn zijn niet overgenomen. Deze filialen zijn gesloten wat het ontslag van enkele mensen met zich mee brengt. Woensdag verklaarde de bewind voerder van Warmolts dat indien het bedrijf zou kunnen worden overgenomen het faillissement mogelijk kan worden opgeheven. Ford spreekt meldingen over onveiligheid fel tegen DEARBON (Reuter) - Volgens de Amerikaanse Fordfabrieken be schikt het bureau voor verkeers veiligheid in de VS over onjuiste en onvoldoende gegevens wan neer het meent dat er zestien miljoen Fords terug naar de gara ge moeten. Het bureau heeft gis teren laten weten dat de automa- tische-versnellingsbakken van Fords die zijn gemaakt van 1972 tot en met 1979 ongemerkt scha kelen van de parkeerstand naar de achteruit. Volgens de Fordfabrieken is er nauwelijks een verschil tussen hun versnellingsbakken en de versnellingsbakken die zijn ge monteerd in miljoenen andere auto's uit de VS, Japan en Euro pa. "De uitspraak van het bureau is een misvatting en volstrekt niet gebaseerd op redelijke en weten schappelijke gegevens", ver klaarde de onderneming. AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak gedroeg zich vandaag in het algemeen weer vrij rustig. De meeste fondsen bleven dicht bij huis, al kon wel worden gespro ken van een wat zwakkere onder toon. KLM zakte in de eerste uren COl'D EN ZILVER S3SF- SE JK BUITENLANDS GELD

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25