Bij gemeente gebrek aan visie en durf Eis anderhalf jaar tegen pseudo- piraat na oplichting van Noordwijker Miriam is Nieuwveens 3000ste Alphens GAB hoeft geen taken te gaan afstoten 'Complete wegpiraaU cel in na scheppen Noord wij kse vrouw Groot toernooi voor volleyers BODEGRAVEN NIET NAAR GOUDA Opdracht uit eigen dorp "redt" Katwijkse scheepsbouw VRIJDAG 13 JUNI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 DEN HAAG - Anderhalf jaar gevangenisstraf eiste officier van justitie mr. Den Os gisteren bij de Haagse rechtbank tegen de in justitiële kringen bekende op lichter J. H., die geen vaste woonplaats heeft. Sinds 1942 maakt de nu 61-jari ge H. zich met grote regel maat schuldig aan oplichtin gen en verduisteringen. Dit maal waren o.a. een man uit Noordwijk en een vrouw uit Amersfoort het slachtoffer geworden van de goed van de tongriem gesneden H. De Noordwijker wist hij 10.000 gulden afhandig te maken en de Amersfoortse vrouw 39.000 gulden. Tegen beiden hing hij ongeveer hetzelfde verhaal op. De Noordwijker werd eind vorig jaar als eerste het geld uit de zak geklopt. H. vertelde hem dat hij van plan was om een commercieel televisiestation op te richten. Voor het maken van uitzendingen zou hij ge bruik maken van laser-stralen door middel van een uitvin ding waarop hij octrooi zou hebben. De uitzendingen zouden vanuit Italië, op het eiland Sardinië, waar H. een villa zei te bezit ten, worden verzorgd. De programma's zouden uiter aard worden gelardeerd met reclamespots. Daarvoor had H. - aldus het verhaal dat hij ophing - de in Zürich geves tigde NV Samal opgericht. De Noordwijker werd nu de mo gelijkheid geboden om aan delen in deze NV te kopen. H. deed hem een „goedkope" aanbieding: 1200 gulden per stuk. Vele Amerikanen waren de Noordwijker al voorge gaan gegaan, aldus de keurig ogende oplichter. In de eerste maanden van dit jaar hing hij een soortgelijk verhaal op tegen de vrouw uit Amersfoort, zij het dat de uit zendingen ditmaal vanuit Si cilië zouden worden ver zorgd. H. vertelde haar al sa men te werken met zeven mensen uit Zwitserland. En zou het commerciële televi siestation toch niet van de grond komen, geen nood, dan verkocht hij zijn Italiaanse bungalow. Om zijn verhaal geloofwaardiger te maken, lietH. ook een studio bouwen (kosten 145.000 gulden). Al leen verzuimde hij ook maar één rekening te betalen. J. H. houdt er deze levensfiloso fie op na: „De hebzucht van de mensen is voor mij de mo gelijkheid om ze een poot uit te draaien". Dat vertelde de officier van justitie gisteren in de rechtszitting. Vier dagen na zijn arrestatie had mr. Den Os met de oplichter gespro ken. Hij bekende toen vlot, maar weigerde gisteren op de rechtszitting te verschijnen. Ervaringen in het verleden hebben hem geleerd dat hij daar fysiek niet zo goed tegen kan. „Hij heeft er al eens een lichte beroerte aan over ge houden", vertelde zijn raadsman, mr. Van der Hel. „Je vraagt je af hoe het komt dat zoveel mensen in zo'n verhaal van H. trappen", zei de offi cier van justitie gisteren. „Dat mensen zich niet afvragen of dat zomaar kan. met laser stralen televisieuitzendingen maken, of daar geen vergun ning voor nodig is. Aan de an dere kant", vervolgde mr. Den Os, „kan ik me voorstel len dat mensen de verhalen van H. geloven. Het is een keurige heer, ook vier dagen cel hadden nauwelijks enige kreuk in zijn nette pak ge bracht. Hij is ook een beetje trots op zijn daden en tot zover kan ik nog enige sym pathie voor hem opbren gen". "kwalijker" daarentegen noemde de officier de wijze waarop H. van de Amers foortse vrouw misbruik heeft gemaakt. „Een vrouw die door haar eenzaamheid meer dan alleen maar geld in H. wilde steken, zij wilde be paalde relaties met hem aan knopen. Om zo'n vrouw toch voor 39.000 gulden op te lich ten, dat is toch een hele kwa lijke karaktertrek". Voorlopig zit J. H. in zijn cel in het Rotterdamse huis van bewaring. Over twee weken doet de rechtbank uit spraak. DEN HAAG, NOORDWIJK - „Een complete wegpi- raat", zo kwalificeerde of ficier van justitie mr. Den Os de 22-jarige B.H. uit Noordwijk, tegen wie hij gisteren bij de Haagse rechtbank zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eis te. H. reed op 4 november van het vo rig jaar met een fikse hoeveelheid drank achter de kiezen met zijn auto op de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk een fietser aan. Een ^achterop zittende vrouw brak bij het ongeluk beide benen. De kans bestaat dat zij voor het leven invalide zal blijven. Een bloed proef wees uit dat het alcholol- promille in H.'s bloed 2,06 be droeg. „Dan heb je niet 2 "Onwijs hard" Op het moment van het ongeluk was uit de andere richting een bus genaderd, waardoor H. de fietser niet kon passeren. De bu schauffeur zei later tegen de poli tie dat H. „onwijs hard" had ge reden en dat diens remlichten pas gingen branden, toen het onge luk al was gebeurd. De vrouw belandde daarbij bovenop de mo torkap en werd nog een aantal meters meegesleurd. Eerder vorig jaar, op 20 mei, was H. ook al eens in zichtbaar kennelij ke staat rijdend op de Nieuwe Zeeweg aangetroffen. Hij wei gerde toen te „blazen" en wenste zich evenmin aan een bloedproef te onderwerpen. Later verklaar de hij wel zo'n vijftien glazen bier te hebben gedronken. naar zijn meisje, dat het kort daarvoor met hem had uitge maakt. Overal waar hij kwam, dronk hij wel wat. Inmiddels zegt H. zijn drankgebruik aanzienlijk te hebben gematigd. De Noordwijker en zijn raads vrouw, mr. Van Straelen-Bosma hielden bij de rechtbank een pleidooi om hem niet voor lange tijd het rijbewijs te ontnemen. H. werkt als chauffeur bij een bloe menhandelaar, die hem tot nu toe de hand boven het hoofd heeft gehouden (sinds de politie het rijbewijs voorlopig in beslag heeft genomen). De vraag is of dat zo blijft als H. voor langere tijd de rijbevoegdheid wordt ont- Meisje De officier van justitie toonde zich hier niet van onder de indruk. „Het is een godswonder dat bij het ongeluk geen doden zijn ge vallen. Ik wil dit soort figuren niet achter het stuur van een auto zien zitten." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. NIEUWVEEN - Het gemeente bestuur van Nieuwveen heeft gisteren met enig feestelijk vertoon de 3000e inwoner binnengehaald. Het is de tweejarige Miriam van Ringelestijn, die uit handen van burgemeester G.J. van der Kroft en zak met 3000 dubbeltjes kreeg. Het presentje had een dergelijk gewicht, dat de peuter de overhandiging maar overliet aan haar vader, Jan Willem van Ringelestijn. Het gezin, nog niet genoemd zijn moeder Hannie en zoon Tonie van 9 maanden, is vorige maand verhuisd van Veen (Noord- Brabant) naar Nieuwveen en woont nu aan de Zwaluwlaan 17. De heer Van Ringelestijn is onderwijzer aan de christ. la gere school Dé Wegwijzer ge worden. Burgemeester en wethouders hadden in de raadzaal van het gemeentehuis een bijeen komst belegd om even feest.e- Burgemeester Van der Kroft (m.) zet Miriam van Ringelestijn in het zonnetje. lijk te kunnen stilstaan bij de bereikte mijlpaal. Om ver schillende redenen is men verheugd met de komst van de 3000e inwoner. Meer inwoners betekent meer inkomsten, al dus de burgemeester in zijn toespraakje. Maar dat vond hij niet het belangrijkste. "Als een gemeente de grens van 3000 inwoners overschrijdt, dan mag het aantal raadsle den van 7 naar 11Met de ver kiezing van een nieuwe ge meenteraad in 1982 zal dat dan ook gebeuren", aldus burgemeester Van der Kroft. De raad bestond al eerder uit 11 personen, want al in 1969 verwelkomde Nieuwveen een 3000e inwoner. Met name door het vertrek van de Johannes Stichting ging het inwonertal echter weer dalen. "Door het terugvallen van 11 op 7 raadsleden hebben we ge merkt hoe moeilijk dit werkt. Het betekent dat de raadsle den meer werkzaamheden te doen krijgen, hetgeen een gro te belasting inhoudt", aldiLS Van der Kroft. Uit bestuurlijk oogpunt bezien heeft Miriam van Ringelestijn dus voor meer armslag ge zorgd, al zal zij zich daarvan niet bewust zijn. Een tweede punt is, dat nu ook het salaris van de wethouders wordt ver hoogd. Bij het drinken van een glaasje noemde de bur gemeester dit gekscherend het "wethoudersrondje"De wet houders kaatsten de bal terug door op te merken, dat zij na zoveel jaar weer op het oude salarisniveau terugkwamen. Zo kan je het natuurlijk ook bekijken Cultureel ambtenaar Alphen vertrekt ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het grote probleem in Alphen vind ik het ontbreken van een beleid. Er is geen houvast, geen doel waar je naar toe kan werken". Een in zijn werk duidelijk teleurge stelde Jaap van der Nat (33). amb tenaar culturele zaken van de gemeente Alphen, gooit deze week het bijltje erbij neer. "Ik heb gevraagd of ik iets op papier mocht zetten, maar daar kreeg ik geen toestemming voor. Een kunstbeleid opzetten kost tijd en dat zou ten koste gaan van een ander deel van mijn werk", aldus Jaap van der Nat. "Ik zie het lou ter als een gebrek aan visie en durf. Je moet de moed hebben om ook eens de plank mis te slaan, dat geeft toch niks". Twee jaar lang heeft de cultureel ambtenaar het geprobeerd. Met de activiteiten voor de kunstzin nige vorming van de schooljeugd ging het wél goed. In de commis sie van de Culturele Raad, die zich daarvoor inzet, heeft hij leuk gewerkt. Als educatief werker was de scheidende ambtenaar eerder vijf jaar lang verbonden geweest aan het Museum voor Volkenkunde in Leiden, dus in die sector had hij een lange erva ring. Het andere deel van zijn werk in Alphen, de kunstopdrachten, is op een grote teleurstelling uitge lopen. Jaap van der Nat: "Er ALPHEN AAN DEN RIJN - Vol leybalvereniging DAC organi seert zondag 15 juni een groot volleybaltoernooi in de Rijns treekhal. Een aantal clubs zal op veelal hoog niveau de strijd met elkaar aanbinden. Deelnemende verenigingen zijn onder anderen "Fadjar" en "Rid- derveld" uit Alphen, "Karssen VSTS" uit Bodegraven, "Scara- bee" uit Ter Aar, "Setumup" uit Leimuiden en uiteraard DAC zelf. De eerste wedstrijden worden om 9.30 uur gespeeld en om 18.00 uur moet het volleybalevenement af gerond zijn. wordt te hooi en te gras eens een beeldje aangekocht. Enige lijn zit er echter niet in. Het beeld moet uiteraard figuratief zijn, je moet kunnen zien wat het voorstelt. En het liefst mooi glad. Van bruggen bouwen of rioleringen aanleggen hebben de meeste mensen geen verstand, dat is te technisch. Maar van kunst meent iedereen verstand te hebben, dat kan niet aan deskundigen worden over gelaten". Achter Het werd hem door wethouder H. Donker, de portefeuillehouder culturele zaken, niet toegestaan een kunstbeleid voor Alphen voor te bereiden. "In een klein plaatsje, waar bovendien weinig geld te verdelen is, kan ik me dat nog voorstellen. Voor een ge meente als Alphen kan je je zoiets niet permitteren. Je blijft ook achter bij de ontwikkeling in de beeldende kunst", aldus Van der Nat, die nog eens memoreert dat ook de Commissie Kunstop drachten dit voorjaar er de brui aangaf omdat er in Alphen niet te werken viel. "En geld is er ge noeg", vindt de cultureel ambte naar. "Het fonds stadsverfraaiing door middel van beeldende kunst bevat ongeveer een miljoen gul den. Dat geld wordt niet gebruikt en de verleiding is natuurlijk groot dat geld dan maar voor an dere doeleinden te gebruiken Geen kans De kunst krijgt op geen enkele ma nier een eerlijke kans, aldus Van der Nat. Als voorbeeld noemt hij het verzoek van het Buurtcen trum Ridderveld voor een stads verfraaiing in de vorm van een muurschildering in de wijk Rid derveld. "Ik ben er al een jaar mee bezig en nog is het niet rond", al dus Jaap die deze klus aan zijn opvolger zal moeten overdoen. AJs tweede voorbeeld stipt hij aan, dat bij het opzetten van een nieuwe woonwijk geen beeldend ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gewestelijk arbeids bureau (GAB) in Alphen blijft een arbeidsbureau nieuwe stijl van de eerste categorie. Dat leidt de voorzitter van het Alphen- se GAB, J.W. Haanstra, af uit het advies dat de hoofdinspecteur-direc teur van de arbeidsvoor ziening heeft gegeven aan de secretaris-generaal van de arbeidsvoorziening. Tot voor kort dreigde het Alphense GAB te "degraderen" tot een ar beidsbureau van de tweede cate gorie. Dat zou inhouden dat een bemiddeling, niet langer meer bij Alphen maar bij het Leidse GAB zou worden ondergebracht. Aanleiding voor de onrust vormde het voornemen van de secretaris generaal van de arbeidsvoorzie ning om Bodegraven onder te brengen bij Gouda in plaats van het bij Alphen te laten. Daardoor zou het aantal inwoners van het gewest Alphen beneden een be paalde limiet komen, wat weer zou betekenen dat het perso neelsbestand van het Alphense GAB zou moeten worden inge krompen. Daardoor zou, door gebrek aan mankracht, een aan tal diensten van het GAB in Al phen op de tocht komen te staan. De betrokken gemeenten lieten zich echter niet onbetuigd. Zowel de gemeentebesturen van Al phen als van Bodegraven pro beerden met brieven de secreta ris-generaal ervan te overtuigen dat Bodegraven bij Alphen moet blijven, terwijl ook het Bode- graafse bedrijfsleven daartoe een duit in het zakje deed. Historisch gezien en qua mentali teit hebben .Alphen en Bodegra ven sterke verbanden, zo voerde het Alphense gemeentebestuur onder meer aan. "De mensen hier gaan op een bepaalde manier met elkaar om", alaus Haanstra. "Als je naar Leiden kijkt daar is een andere mentaliteit en worden er andere accenten gelegd. Dat hebben we met wat voorbeelden duidelijk gemaakt en de hoofdin specteur-directeur is daur ge voelig voor geweest." Gevoegd bij een aantal andere ge meenten besloot de hoofdinspec teur-directeur onlangs de secre taris-generaal te adviseren de toestand te laten zoals die is. Dat advies zal hoogstwaarschijnlijk opgevolgd worden, waardoor het Alphense GAB alle taken (dien sten) kan blijven uitvoeren. kunstenaar wordt betrokken. I n veel gemeenten wordt vanaf het begin een beeldend kunstenaar opgenomen in het projectteam dat aan de plannen werkt. Voor Ridderveld is dat niet gebeurd, noch voor Ridderveld II en voor het nieuwste uitbreidingsgebied Kerk en Zanen zijn er geen teke nen die erop wijzen, dat het daar beter zal gaan". Hij is van me ning. dat vantevoren bij de finan ciële opzet van gemeentelijke plannen rekening moet worden gehouden met kunstopdrachten. Bij sommige scholen wordt bij voorbeeld l'/a pet. van de aan- neemsoin besteed aan een kunstwerk. Die regeling geldt in principe voor alle openbare ge bouwen, maar bij de plannen voor het cultureel centrum De Kom. waar een kunstwerk zeker niet zal misstaan, is weer geen re kening gehouden met een derge lijke uitgave. Studie Deze voor Jaap van der Nat teleur stellende opstelling van de ge meente was de belangrijkste re den om naar een andere functie om te zien. Als tweede punt kwam daar nog bij, dat hij van de gemeente geen gelegenheid kreeg zijn studie cultureel-Peda- gogiek aan het Nutsseminarie in Amsterdam voort te zetten. Maandag begint Van der Nat als cultureel ambtenaar in het 18.000 inwoners tellende Alblasserdam. "Er is daar een wethouder, die duidelijk wel gevóél en enthou siasme heeft voor een modern kunstbeleid. Bovendien stelt men het daar op prijs als ik mijn studie afmaak. Ik wil niet zeggen, dat er nooit eens iets zal zijn in Alblasserdam, maar zowel mijn nieuwe collega's als het gemeen tebestuur zijn er heel wat meer meelevend in de plannenmakerij op het gebied van kunstopdrach ten. ik neb dan "<ik de eivta h- ting, dat ik er plezieriger zal kun nen werken". HENK HOUTMAN KATWIJK - Met de scheepsbouw in ons land gaat het niet al te best. De HISWA constateerde het al. Diver se werven liepen "klappen" op door de economi sche teruggang. Ook het scheepsthn- merbedrijf Pegebo uit Katwijk, dat uitgroei de tot een volwaardige werf, leek het moeilijk te krijgen. Mede dank zij een opdracht van een Katwijkse rederij weet Pegebo echter het hoofd nu boven water te houden. Voor de eer ste maal is er op de werf aan de Valken- burgseweg een salon boot in aanbouw. Opdrachtgever is rederij Triton, geleid door de familie Diep enhorst. De bouw van een dergelijk schip kwam voor Pegebo-directeur P. Bot als geroepen. Bot: Er kwam een kentering in de jachtbouw. We hebben toen de beroeps vaart erbij gepakt. De op dracht van Diepenhorst was zeer welkom Het was aanvankelijk de be doeling dat de salonboot 15 mei jl. te water zou worden gelaten. Dat gebeurt nu in ok tober. "Er zit meer werk aan vast dan we hadden gedacht. Dat is een van de redenen. Er was ook een gebrek aan men sen, zoals ijzerwerkers en las sers", zegt Bot, die als direc teur net zo goed "het- vuile werk" doet als het personeel. Er zijn sinds januari dagelijks zo'n 5 man bezig aan de boot van Diepenhorst, die de Tri ton 7 zal worden gedoopt. Over die naam merkt Diep enhorst op: "Ik heb al zes bo ten gehad". Aanvankelijk had rederij Triton drie boten tegelijk in de vaart, maar door personeelsgebrek moesten er twee van de hand worden gedaan. Diepenhorst zal ook de rondvaartboot die nu nog in de Oosthaven in Sassenheim ligt, verkopen zodra de Triton 7 klaar is. Elke dag gaat de 45-jai ige Kat- wijker even kijken hoe ver de werkzaamheden zijn gevor derd en of het werk overeen komstig de opdracht wordt uitgevoerd. "Ik heb alles van tevoren op papier gezet. Dat kostte maanden tijd. Het schip wo- dt van het eerste tot het laatste schroefje bij Pege bo gemaakt Lift Het vaartuig wordt van diverse snufjes, waarvan een lift voor het aan boord brengen van invaliden er maar één van de vele is. Lo pend over het geraamte van het schip legt Diepenhorst uit waar wat komt. "Er komt een grote bar achter in. De ruimte voorin kunnen wij gebruiken als dansvloer voor het vieren van feestjes. De banken worden op rails gemaakt. Ze zijn verstelbaar, zodat je er gezellige zitjes kan maken" Boven op het dak komen hy draulisch uitklapbare stoe len. Diepenhorst: 'Het dak kan worden omgevormd tot zitdekIn het plafond van de salon wordt een schuifdak gen akt. Motoren De Triton 7 is 27 meter lang. 5.5 m breed en weegt 45 ton Twee motoren van elk 105 pk onder het achterdek in een geïsoleerde ruimte zorgen vooreen geruisloze vaart. Met de Triton 7 kunnen in totaal dan de 135 die er op de huidi ge rondvaartboot kunnen. Over de kosten van het in ...in bouw zijnde schip vertelt Diepenhorst: "Het is geen boot die je voor een appel en een ei koopt. De kosten schommelen tussen een half en éen miljoen gulden". De tewaterlating die als alles- volgens plan verloopt op 15 oktober zal plaatshebben, is een hoofdstuk apart. Wil het schip naar buiten kunnen worden gereden dan zal een deel van de dèui moeten woi - den weggebroken. De nor male opening is te klein. Met twee grote kranen wordt de Triton 7 dan naar de Oude Rijn gereden, waarna de proefvaarten kunnen bcgin- i dat is heel wat r

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23