NIEUWS Tekort aan bevoegde verpleeg kundigen Stoom van de ketel bij 11 CM]Het Motorhuis Past neutronenbom in de Plannen De Ruiter veel te duur Nog geen beslissing over uitlevering Belg LEZERS SCHRIJVEN VRIJDAG 13 JUNI 1 Debat over tactisch wapen barst los in Frankrijk (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Franse regering zal binnenkort beslissen over de vraag of de neutronenbom deel van het Franse tactische atoom wapenarsenaal zal gaan uitma ken. De militaire leiders schijnen zich al duidelijk voor de N-bom uitgesproken te hebben, maar president Giscard hult zich in stilzwijgen. De kwestie is van een netelige en zuiver politieke aard. Geen wonder dat na een lange winterslaap met betrekking tot de bom de politici plotseling zijn wakker geschrokken en J^iet de bat over de neutronenbom aller wegen is losgebroken. De Franse atoomstrijdmacht valt uiteen in een strategisch en in een tactisch deel. De strategische atoombewapening dient als af schrikkingsmiddel. Als de atoomraketten uit hun silo's om hoog stijgen, zijn ze op weg voor de laatste klap die het einde van de mensheid kan inluiden. Voor het zover komt, moet de viiand met "tactische middelen" wor den afgeschrikt. Maar voor vele angstige politici gaat het te ver de neutronenbom op te nemen in het arsenaal van "tactische wa pens", dat bij een aanval onmid dellijk kan worden ingezet. De neutronenbom is bijzonder effec tief tegen een massale tankaan- val. De Franse "Force de Frappe" is het kind van wijlen generaal De Gaulle. Ze is gericht op de ver woesting van steden, dat wil zeg gen op de angst die een dergelijke verwoesting bij de vijand zou opwekken en die hem dan ook van een aanval zou afhouden. De tegenstanders van de neutronen bom zeggen nu dat die het con cept van generaal De Gaulle ge weld aandoet; het Franse atoomwapen zou nu direct tegen aanvallende (Sowjet-) troepen zijn gericht. Deze stelling is de laatste weken te vernemen uit de mond van zowel de gaullistenleider Chirac als uit die van communistenleider Mar- chais. Ook deze laatste betoonde zich gisteren in een radio-inter view plotseling een warm gaullist en verklaarde het een vreselijke ramp te vinden wanneer Frank rijk van het idee van de guallisti- sche "Force de Frappe' afstand zou doen. Omdat de kwestie van de neutro nenbom een politieke kwestie is, valt er veel gemanoeuvreer van de kant van de nog kortgeleden zo lauwe parlementariërs te ver wachten. Deze woorden-water val zal des te heviger klateren omdat sinds kort een aantal nieuwe factoren aan het probleem van de atoombewape ning zijn toegevoegd. Allereerst is er de Russische inval in Afgha nistan en de angst voor een nieu we wereldoorlog, welke angst nog wordt versterkt door de on doorzichtige koers van de Ver enigde Staten onder leiding van zijn besluiteloze president Car ter. In dit verband zal blijken dat de debatten zullen worden be heerst door de angst om "met de brokken te blijven zitten" en met de neiging "nergens mee te ma ken" te willen hebben. Uit een recent opinieonderzoek is gebleken dat de overgrote mee- derheid van de Fransen er niets voor voelt dat de president ooit zal dreigen met het gebruik van het atoomwapen, zelfs in het ge val dat een vijandelijke inval voor de deur staat. Uit dit onderzoek blijkt dat de Fransen zichzelf als een natie van het tweede plan be schouwen en dat ze in geval van nood toch zelf niets zouden kun nen beginnen. Hun hoop'is in dat geval opnieuw op de Verenigde Staten gericht. Wanneer president Giscard dit opinieonderzoek - een jaar voor de presidentsverkiezingen - ern stig opvat, zal hij heel wat theo rieën moeten herzien. Vast staat dat de hele Franse defensie op de helling moet, wil zij bij de tijd blijven. Van deze helling is kort geleden de vijfde atoomonder zeeër de "Tonnant - gerold en een zesde is opgezet, de "Inflexible". Het nieuwe type onderzeeboten zal zes raketten met nucleaire wapens kunnen meevoeren. Gaullistenleider Chirac is zo en thousiast over deze onderzeebo ten, dat hij heeft verklaard er wel vijftien van te willen zien. Aardig speelgoed om de aandacht van de politici mee af te leiden, zo kan men horen. Want hoeveel atoomraketten een "Tonnant" of een "Inflexible" ook meedraagt, na het afvuren van de eerste is hij door de vijand al in kaart ge bracht en vernietigd. Het is deze bittere waarheid die ook het de bat over de neutronenbom te rugbrengt tot het probleem van de absolute onvoorspelbaarheid van een atoomoorlog. Hoe groot de angst voor een derge lijke oorlog is, blijkt uit de debat ten die in de Franse Senaat be gonnen zijn over de bescherming van de burgerbevolking. In deze debatten neemt de eis tot het bouwen van atoomschuilkedlers op grote schaal, een belangrijke plaats in. Bij kruiswerk UTRECHT (ANP) - Het kruiswerk kampt met een groot tekort aan bevoegde wijkverpleegkundigen. De opleidin gen leveren te weinig mensen af en de omvang van het werk groeit, zodat het er ook niet naar uitziet dat de tekor ten in de toekomst weggewerkt zullen worden. Eén en ander blijkt uit een nota van de nationale kruisvereniging over dit probleem. Van 1972 tot 1979 is het aantal toe gestane formatieplaatsen toege nomen van 3.675 tot 4.046. Maar tegelijkertijd daalde het aantal bevoegde wijkverpleegkundigen van 3.064 (83 procent van de toe- gestande formatie) tot 2.786 (69 pet.). In 1978 was er overigens voor het eerst weer sprake van een lichte stijging. Het aantal onbevoegden (de zogenaamde „verpleegkun digen in de wijk") nam in dezelf de periode toe van 419(11 pet.) tot 1.066 (26 pet.) en het aantal vaca tures bleef rond de 5 procent schommelen. Het kruiswerk krijgt er taken bij, onder meer door verlaging van het aantal ziekenhuisbedden en van het aantal plaatsen in bejaar dentehuizen, waardoor meer pa tiënten en Ouderen thans moeten worden verzorgd. Staatssecreta ris Veder-Smit gaat in haar „schets van de eerstelijns zorg", uit van een uitbreiding van het aantal wijkverpleegkundigen tot één per tweeduizend a 2.500 in woners. Als die uitbreiding geleidelijk, in tien jaar, wordt verwezenlijkt, be tekent dit dat de „kruizen" om streeks 1990 rond 5.600 a 7.000 wijkverpleegkundigen in dienst mogen hebben. Dat aantal lijkt grotendeels voldoende voor het opvangen van de extra taken, maar het is volgens de nota on haalbaar als de overheid de op leidingscapaciteit niet op korte termijn vergroot. Als dat niet ge beurt, zal zelfs het bestaande te kort niet verdwijnen. UTRECHT-AMERSFOORT- (GPD) De redacties van het Utrechts Nieuwsblad, De Nieuwe Zeister Courant en de Amersfoortse Courant-Veluws Dagblad voelen zich voor het moment gerustge steld door de toezegging van de raad van commissarissen van de Holding BV Utrechts Nieuwsblad, dat zij geen verdere initiatie ven zal ontplooien voor een eventuele overname van het bedrijf door het Elsevier-NDU-c De redacties vinden het positief dat de directie van de Holding gelegenheid en voldoende tijd krijgt alle alternatieven voor de toekomstige structuur van de onderneming te onderzoeken. Ook de ondernemingsraden van de drie bedrijven hebben het ver trouwen in het beleid van de Holding-directie uitgesproken, om dat deze blijkens haar verklaringen de belangen van alle betrok ken werknemers centraal blijft stellen. De ondernemingsraden zeggen in een gezamenlijk communiqué diep geschokt te zijn door de handelwijze van een aantal commis sarissen. Zij stellen vast dat hun optreden niet in overeenstem ming is geweest met het belang van het bedrijf dat zij behoorden te vertegenwoordigen. De ondernemingsraden verlangen dat de betrokken commissarissen hieruit hun conclusies trekken. Met name president-commissaris K. Luiting, van wie het initiatief is uitgegaan om contact te leggen met Elsevier-NDU voor de overname van het aandelenpakket, heeft volgens de OR lichtvaardig gehandeld. Luiting heeft tegenover de raden toege geven dat gezien de ontstane onrust in de bedrijven zijn aanpak allerminst gelukkig is geweest. De ondernemingsraden concluderen dat na alle gesprekken die er door hen zijn gevoerd de onrust binnen de Holding helaas niet kan worden weggenomen. Zij achten daarom volledig openheid van zaken van de kant van de directie en commissarissen van het hoogste belang. Bij het vinden van een oplossing, aldus de on dernemingsraden, dienen de medewerkers van de drie werk maatschappijen zoveel mogelijk betrokken te worden. DEN HAAG (GPD) - De Belg Noël Leeneart verkeert nog steeds in onzekerheid of Nederland hem zal uitleveren aan zijn vaderland waar hij nog een straf van acht jaar moet uitzitten. Oorspronke lijk zou begin vorige maand een definitieve beslissing vallen over het verzoek dat België heeft ge daan op grond van een Benelux- uitleveringsverdrag. De vaste kamercommissie van justitie, die de zaak behandelt, is nog steeds in overleg met staatssteclfetaris Haars. Leeneart heeft een voor stel van Haars om vrijwillig naar België terug te keren, afgewe- De vaste kamercommissie heeft gisteren Leenaerts advocaat, de Amsterdamse Majet Gunning, gevraagd aan de Belgische minis ter van justitie het verzoek te doen om haar cliënt in voorwaar delijke vrijheid te stellen. Als zij de garantie krijgt dat dat gebeurt, is Leenaert bereid gedurende de officiële behandeling van het verzoek een huisarrest te onder gaan. Terugkeer naar de gevan- Verzekeraars over nieuw systeem rechtshulp DEN HAAG (GPD/ANP) - De plannen van minister de Ruiter van justitie inzake de rechtshulp zijn te duur, te bureaucratisch en ADVERTENTIE mwmm ASCONA REKORD MANTA automatic met 1.200,- kor- nog enkele zilveren Rekords diverse sterk afgeprijsde mo ting, met gasinstallatie 900,- Senator met kortingen tot dellen met extra kortingen korting, div. aantrekkelijke /1.40Ü,-, div. aantrekkelijke aanbiedingen met extra kor- aanbiedingen met extra kor tingen. tingen. Alleen vrijdag en zaterdag. 2 dagen lang korting spektakel. Alleen op Ascona/Rekord/Manta. Inruil van iedere auto of andere objekten mogelijk. Nu langskomen is geld verdienen. Let wel! Alleen vrijdag en zaterdag. iVondellaan 80, Leiden, t/o de Ton Menken IJshal, tel. 071-769313. te centralistisch. Volgens de mi nister gaan zijn plannen 165 tot 180 miljoen gulden per jaar kos ten. De Nederlandse Organisatie van Rechtsbijstandassuradeuren (NORA) verwacht echter dat de kosten ver boven de 600 miljoen gulden zullen uitstijgen. De verzekeraars zijn het er roerend mee eens dat de bestaande Wet Rechtsbijstand On- en Minver mogenden (WROM) wordt aan gepast aan de eisen van deze tijd. Maar dan niet op de manier die de bewindsman voorstelt. In die op zet krijgt de overheid namelijk een monopoliepositie en wordt de vrije keuze van de rechtzoe kende voor wat betreft de hulp die hij wenst, geblokkeerd. Bovendien achten de assuradeuren de beroepsmogelijkheden tegen beslissingen van bureaus voor rechtshulp volstrekt onvoldoen de. De positie van degenen die thans onder de werking van de WROM vallen, wordt op enkele essentiële punten niet wezenlijk verbeterd en op sommige onder delen zelfs verslechterd, conclu deert de NORA. Wel worden voor alle inwoners van ons land en voor andere rechtspersonen rechten op door de gemeenschap bekostigde bijstand ingevoerd. De NORA ziet niet goed hoe een overheid die zegt het particulier bedrijfsleven te stimuleren en de collectieve uitgaven terug te dringen, met een dergelijk voor stel kan komen. Het plan van De Ruiter heeft namelijk het omge keerde effect. „De werkgelegen heid van zo'n 600 verzekerings mensen komt in gevaar en de overheidsuitgaven zullen onmis kenbaar en hardnekkig blijven stijgen" Volgens de NORA. Geen studenten naar Rusland DEN HAAG (ANP) - Deze zomer nemen er geen Nederlandse stu denten deel aan de zomercursus Russisch in Moskou en geduren de het studiejaar 1980-1981 zullen geen Nederlandse studenten in de Sowjet-Unie gaan studeren. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft besloten geen studenten voor te dragen voor het volgen van colleges en het doen van onderzoek aan Rus sische universiteiten. Van dit besluit, waarvan niet be kendgemaakt is of de crisis rond Afghanistan er debet aan is, zijn de betrokken vakgroepen der Nederlandse universiteiten en de betrokken studenten nog niet of ficieel op de hoogte gesteld. Ver scheidene studenten voelen zich daardoor gedupeerd dat ze zo lang in onzekerheid hebben ver keerd of ze nu wel of niet in de Sowjet-Unie kunnen gaan stude- Het Nederlandse ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft ook besloten dat Neder landse academische docenten geen gastcolleges mogen gaan geven in de Sowjet-Unie. Bedroevend Het artikel onder het opschrift "Bedroevend" op de voorpagina van Uw blad van vrijdag 6 juni is voor mij aanleiding voor een reactie. De oppositie, die zo graag duide lijkheid wenst over de prijs van het Nederlandse aardgas, zou niet moeten vergeten, dat één van haar voornaamste voormannen (Den Uyl) reeds in 1965 als minis ter van economische zaken aan het buitenland verzekerde, dat er nooit aan de aardgascontracten zou worden getornd. Daar zitten we dus mee: U en ik, het kabinet, de politici en een volgend kabi net. Ik deel dan ook de bedroefd heid, die in Uw onderwerpelijk artikel tot uitdrukking wordt ge bracht, maar wel op geheel ande re gronden. Wat het aardgas betreft, acht ik het betreurenswaardig, dat in het verleden bij het afsluiten der overeenkomsten met het bui tenland blijkbaar geen aandacht is geschonken aan het risico, dat de energieprijzen in de loop der tijden wel eens zouden kunnen stijgen. Wat de rest van het artikel betreft, is het te betreuren, dat dit kabinet (en welk ander kabirtet dan ook) geen enkele kant meer uit kan. Dit heeft tot gevolg, dat het heil wordt gezocht in een groteske goochelarij met „bezuinigings maatregelen" waardoor weinig of niets kan worden opgelost. Ten onrechte worden dit kabinet en de regeringspartijen als de zon debokken aangewezen. De oor zaken van alle economische el lende en de omstandigheid dat hiertegen zo weinig kan worden gedaan, liggen namelijk geheel ergens anders. Er moet bezuinigd worden, maar onderwijl roept ie dereen, dat er niet mag worden bezuinigd bij hèm, maar wèl bij zijn buurman. De regering, zegt men, moet er voor zorgen, dat er wordt bezuinigd om onze eco nomie weer op gang te brengen, maar als iedereen intussen op zijn portemonnaie blijft zitten, kan er van doeltreffende maatregelen niets komen. De fout ligt in de mentaliteit van de mensen zelf; de wil om gezamenlijk in aller belang een stap terug te zetten ontbreekt. Wat nog erger is: er zijn politici, die deze onwil mis bruiken om aldus politieke winst te behalen. Dit doet men door de schuld van het falen te leggen bij de politieke tegenstanders. De waarheid is, dat ons volk jaren lang door een sinterklaaspolitiek in de watten is gelegd. Aldus is het een verwend volk geworden van vacantiegangers, dat niet wil beseffen, dat bij het keren van het getij eenvoudig niet meer kan wat eerst wel mogelijk was. Mr. J. E. R. A. Mannerts Bachtstraat 672 Leiden. genis is voor hem volstrekt on aanvaardbaar. Geestelijk kan hij dat ook niet verwerken, aldus mr. Gunning. Leenaert is er psychisch erg slecht aan toe. Hij vluchtte in 1977 naar ons land. In België had hij op dat moment 17 jaar in de gevangenis gezeten. Hij was in 1961 na een omstreden proces tot 25 jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens een poging tot doodslag. Leenaert was betrokken geweest bij een schietpartij met rijks wachten. Hij nam de benen nadat hij door de directie van de gevangenis in Leuven tegen zijn dringend ver zoek in een cel naast een Belgi sche oud-SS'er was geplaatst, die hem in de oorlog ernstig had ge marteld. In Nederland ging het hem in eerste instantie goed. Leenaert had onderdak en werk. België vroeg een jaar later om zijn uitlevering toen hij bij een routi ne-controle van de politie was aangehouden. Vissersboot uit Urk opgebracht KIEL (DPA) - Voor de tweede maal binnen acht dagen is een Urker vissersboot voor de Noordzee kust van Sleeswijk-Holstein door de Westduitse marine opge bracht. Een woordvoerder van de deelstaatregering in Kiel deelde mee dat de kotter „Cornelis Dirkje" gistermiddag bij het vis sen naar aal in de Elbemond bin nen de drie mijlszone voer. De kotter is opgebracht naar de ha- Ven van Büsum. Het openbaar ministerie in Flens burg heeft voor de Urker kotter een borgsom van 5000 mark vast-, gesteld. Bovendien zijn netten en vangst in beslag genomen. De „Cornelis Dirkje" mag na beta ling van de 5000 mark de haven van Büsum verlaten. GESLAAGD ALPHEN - Aan de Koningin Juliana school slaagden voor de Interim Algemene Schakelop leiding: A. Bouthoorn, M. Dirkzwager, A. van Egmond, W. Fransen, M. Grobben, A. de Horde, C. de Jong, J. de Jong, S. Jongejan, I. van Lokven, W. Verboom, Y. Verhaar, G. Vos, L. Zandvliet, G. Bodt, E. de Boer, C. van den Boom, P. de Bruijn, C. van Eijk, D. van der Hoorn, M. Keijzer, J. Lauwers, A. Pietersen, T. Prees- man, B. van Trigt, P. Vrijburg. Vormingsklas H. Bommer, M. Boom, R. Boot, A. Buma, I. van der Lee, G. Luij- nenburg, M. Meulbroek, W. op de Beek, M. Roskam, M. Streng, C. Verkerk, M. Vis, A. Vos, W. de Vries. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de katholieke scholengemeen schap Ashram College zijn ge slaagd voor hun eindexamen la ger technisch onderwijs. Afdeling electro-techniek: G. den Brave, D. Geukes, R. Gor don, M. Hoogervorst, L. Jansen, N. Kleijn, B. Nisters, H. Pont, R. Rooyackers, P. Rijnsburger, P. van Tol. Afdeling installatie-techniek: R. van Hemessen, B. Kleijn, E. de Leeuw, J. Straver. Afdeling mechanische techniek: J. Gerse, A. Haverkamp, K. Lek, S. Mul, H. van Rijn, B. J. van Wijk, J. v.d. Stoel. Afdeling consumptieve-techniek: R. Bruines.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21