ubliek "WAAROM IMITEER JIJ MET JE LIEDJES CORNELIS VREESWIJK?" Strakjes gaat het gebeuren 'Vrouw' blijft onbegrijpelijk ''llh. M|l||||j, 'i| .ui r .,11111'"' Sjak Jansen Tonny Vreeswijk treedt in voetsporen van broer Cornelis T JÊT jr A Deense pret bij de sex H,lllli,. "'Hllli,, u| iiiiiimiiiiiimiiiiimiiiiiiii VRIJDAG 13 JUNI 1980 Ti vdoor Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor Publiek kunt u s middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-344941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. P Zij jaloers op haar zingende broer"? Omdat Kees het nou toevallig heeft gemaakt daar in Zweden? Omdat hij daar faam heeft verwor ven als de pittigste liedjeszanger vgn het land? Of omdat hij in ons landje hhs heeft gescoord met 'De nozem en de non' en 'Jantjes blues'? Zij hem daarom benijden? Kom nou even, dan ken je Tonny Vreeswijk (27) nog niet. Goed, zij is hem dan in zijn voetspoor getreden. Ze zingt ook zo'n beetje dezelfde liedjes als hij: de troubadour Cornelis Vreeswijk. En ze wil ook best net zo populair worden als hij. Maar dan wèl langs een andere weg. Een gans andere dan de zijne. Want anders had ze nou wel in Zweden gezeten, bij haar broer. Cornelis kan daar im mers menig deurtje voor haar openen. Maar dat is nou net hetgene, wat ze niet wil. Daar prakkizeert ze niet over. Ze is tot op heden niet anders ge wend haar boontjes zelf te doppen en zal dat ook nu doen. Ze wil haar carrière in alle rust opbouwen. Stapje voor stap je. Vanuit Leiden, waar ze nu al zo'n dikke tien jaar woont en waar ze sinds kort samen met haar man Bernard Stöxen een bruin café heeft. Plaatje Met die kroeg heeft ze zich, zegt ze, „verzekerd van een stevige basis in de maatschappij Dat stond op het eerste plan. Vers twee is het zingen, dat ze nu al een jaar of vier doet. Over dat zingen zegt ze: „Drie jaar geleden ben ik begonnen met optreden en sindsdien gaat het in een langzaam maar gestaag stijgende lijn met Thans treedt ze nauwelijks op. „Ik heb het momenteel te druk met deze zaak", zegt ze. „Ik zing enkel hier. En tame lijk dikwijls hoor. Maar straks, in december of zo zal het er ongetwijfeld een keer van komen. Dat ik een plaatje maak of, weet ik veel, beken der word. Daaraan valt een voudigweg niet te ontkomen. M'n hele carrière wijst tot nog toe duidelijk in die richting. Dus....". Koude kikkers Ze is tamelijk zelfverzekerd. Dat mag ook wel, als je nagaat- dat ze op d'r vierde al op de planken stond. Ging ze talen tenjachten af. De ene na de andere. En mooi dat ze er meer dan één van won. Dat was nog in de tijd dat ze in Zweden woonde. In Stock holm, haar geboortestad. Tot haar achtste woonde ze daar. Ze ging toen met haar ouders cn zusje terug naar IJmuiden. Haar andere zusje en Kees bleven daar achter. Moeder had heimwee gekregen en wilde terug. Voor Tonny was dat een pak van haar hart, want zij had er in die acht jaar evenmin haar draai kunnen vinden. „Die Zweden zijn maau een stelletje koude kik kers", zegt ze. Hollands Hoe de familie Vreeswijk daar ooit verzeild was geraakt, is een grappige anekdote. Ton ny vertelt 'm dan ook: „M'n vader was taxichauffeur moet je weten. En op een keer, ik was nog niet geboren, had hij een rit helemaal naai Stock holm. Toen hij daar was, ja het is heel gek, belde-ie op. 'Jeanne', zei-ie tegen m'n moeder, 'pakje spullen maar. We gaan hier wonen. In Zwe den'. Zodoende". Ze heeft er uiteraard vloeiend Zweeds leren spreken, maar ze bedient zich nog maar zel den van die taal. „Geef mij maar het Hollands", zegt ze. „Al m'n liedjes zijn ook in het Hollands. Ik wil het Holland se lied proclameren". Gitaar Liedjes schrijven doet ze al ja ren. Vier jaar geleden lagen er vijftig in de kast, maar ze deed er niks mee. Totdat ze op een goede dag zich over een gitaar ontfermde. Toen wilde ze wel. Tonny Vreeswijk is vol vertrouwen: 'straks maak ik een plaatje of wordt in elk geval bekender. Daaraan valt eenvoudig weg niet te ontkomen." Die gitaar is nog steeds het mu ziekinstrument waarmee zij zich begeleidt. „Kees pro beert telkens weer invloed op m'n muziek uit te oefenen", aldus Tonny. Over Kees en zijn merkwaardi ge, donkere, nasale stem ge sproken: diezelfde vervor ming maakt Tonny's stem- Alsof ze door d'r neus zingt. „Ik weet het", zegt ze. „Daar doe je niks aan. Die stern is kenmerkend voor een Vreeswijk. Zit nou eenmaal in de familie, denk dus niet dat het iets is van alleen Kees en Abba Kees maakt het tro ma, zegt ze. Z n populariteit mag in ons land dan sterk ta nende zijn, in Zweden „doet hij het", om met Tonny te spreken, „nog ontzettend goed. Hij treedt nog veel op en heeft pas nog een toneelstuk geschreven". Hij is er populairder dan Abba, verklapt ze. „Abba zingt hoofdzakelijk Engels hè en dat lusten de Zweden niet. Die zijn net als de Duitsers erg verzot op hun eigen taal. Kees zingt niet anders dan Zweeds. Vandaar dat hij het er zo goed doet". <ees is weer helemaal in de gra tie van het Zweedse gepeu pel. Driejaar geleden was dat wel even anders. Toen haalde hij op een nogal negatieve vat alle kranten. Transsexueel Kees was aan de wandel gegaan met een aardige dame, ten minste dat dacht-ie. Maar toen puntje bij paaltje kwam, bleek Kees met een trans sexueel van doen te hebben. En wat doe je als zoiets teleur stellends je gewaar wordt. Wel, Kees liet z'n handen wapperen. Had hij dat maar niet gedaan, de sufferd, want tengevolge daarvan kreeg hij, zoals Ton ny het uitdrukt, „van de Zweedse justitie flink op zijn edele delen". Drie maanden moest hij op knappen. Tonny: „In Zweden is men heel tolerant, maar eens in de zoveel tijd wil men een voorbeeld stellen. Zoals met Kees. Die pech had hij helaas". Gemier Het zijn louter goede woorden die Tonny voor haar bloed verwant over heeft. Lof, ook voor zijn muziek. Zijn pla ten, en die van Gordon Light- foot, kan ze niet genoeg draaien, zegt ze. Maar ze wil zich toch niet te veel met hen identificeren. Ze treedt ook meestal op onder de naam 'Tonny'. Gewoon Tonny. Want met dat Vrees wijk' erachter, zetje de men sen aan het denken en krijg je dat gemier over Cornelis de troubadour. „Hoewel het ei genlijk niet veel uitmaakt", aldus Tonny. „Want toen ik een poos terug gewoon als Tonny' ergens zong, werd me na afloop een paar keer de vraag gesteld waarom ik met m'n liedjes Cornelis Vrees wijk zat te imiteren? Nou jij Solange (Carole Laure) vermaakt zich al een hele tijd niet meer. Ze is stil en lacht bijna nooit meer. Haar man Raoul (Gérard Depar- dieu) kan er niet meer tegen en leent haar ten einde raad uit aan een volslagen onbekende man, die in hetzelfde restaurant als het echtpaar zit te eten. In zijn ogen heeft hij alles geprobeerd om Solange gelukkig te maken, ze hebben een fijn huis, hij verdient redelijk als rijinstructeur en hij is gek op haar. Raoul kan niets an ders bedenken'dan een oplossing in de vorm van een andere man. De argeloze restaurantganger en sportleraar Stéphane (Patrick Dewaere) voelt aanvankelijk niet veel voor het voorstel, maar al gauw wordt ook hij verliefd op Solange en probeert hij van alles om het depressieve vrouwtje op te vrolijken. "Hou je zakdoek bij de hand" (Pre- parez vos mouchoirs) van regis seur Bertrand Blier werd in 1978 bekroond met een Oscar voor beste buitenlandse film. In deze komedie benadert Blier, die om zijn twee eerdere films "Les Val- seuses" en "Calmos" als vrou wenhater werd bestempeld, het onvermogen van twee mannen om 'het mysterie vrouw' te door gronden. Je kunt Blier nu zeker niet verwij ten, dat hij zich niet inleeft ir\ de problemen van Solange, maar toch lijkt het soms alsof een "Hou je zakdoek bij de hand" Theater: Studio Regie: Bertrand Blier Hoofdrollen: Patrick De waere, Gérard Depardieu en Carole Laure Leeftijd: 16 jaar B iiiiiiiimiimiiimiiiimiiimll vrouw voor hem niet meer kan zijn dat een naar kinderen hunke rend moederhart, dat zich voorde rest slechts interesseert voor schoonmaken en breien. Raoul en Stéphane worden tijdens hun pogingen om Solange te la-, ten lachen onafscheidelijke vrienden. Wanneer zij op een avond vol overgave naar 'hun gabber' Mozart luisteren wordt de buurman van de overloop, die midden in de nacht komt klagen over geluidsoverlast, ook inge schakeld om Solange gelukkig te maken. Zij laat ondertussen alles over zich heen komen en reageert nauwelijks. Het enige wat ze doet is alle mannen die haar pad krui sen van zelfgebreide truien voor- Op aandrang van de buurman gaat het drietal er in de vakantie op uit en neemt de leiding van een jon genskamp. Daar ontmoeten ze het superbegaafde maar erg een zame 13-jarige jongetje, Chris tian; hij blijkt uiteindelijk dege ne, die het lukt een lach op het gezicht van Solange te krijgen. Het verhaal neemt constant zeer verrassende wendingen en wordt zodoende nooit saai. Raoul, Sté phane, Solange en de buurman raken in de meest vreemde situa ties verzeild en Blier geeft een komische, haast absurdistische draai aan relaties, reacties van mensen en erotiek. De verba zingwekkende snelheid v alles aan de kijker wordt getoond verhoogt alleen maar de kwaliteit van zijn werk. Blier is er in geslaagd op een ver frissende manier te laten zien hoe volwassenen wanhopig proberen elkaar wat liefde en warmte te geven. Nu "Preparez vos mouchoirs" ein delijk in Leiden draait (ongeveer een jaar geleden was de landelij ke première) is het zeker de moei te waard om deze film te gaan be kijken. MARIJKE KOOL In de greep van de boog schutter; regie: Werner Hedman, hoofdrollen: Ole Soltoft en Anna Bergman; theater: Trianon; leeftijd: 16 jaar. Denemarken heeft op filmgebied net zo'n geringe reputatie als Ne derland, maar in de sex-sector hebben de Denen toch al heel wat geproduceerd. Wat daarbij opvalt is het kluchtige karakter. Niet dat het uit de kleren gaan voortdu rend grote hilariteit verwekt, maar tussen de bedrijven door is het lachen geblazen. Althans voor degene die zich met de slap pe slapstick kan amuseren. Vin dingrijkheid kan de Deense re gisseurs in elk geval niet worden ontzegd. Zo speelt de film In de greep van de boogschutter zich gedeeltelijk af in een afslankingsinstituut en sex wordt daarbij als uitstekend me dicijn gepropageerd. Dat levert uiteraard heel wat dolle tafereel tjes op, terwijl op seksueel gebied ook nog serieus zaken worden gedaan. En daar zullen de meeste toeschouwers toch voor komen. BART JUNGMAN In deze van voetbal bol staande tv-week is de speelfilm wat in het gedrang gekomen. Alleen de Nederlandse omroepen springen ut hun slof met maar liefst vier produkties. Laten we ze even stuk voor stuk on der de loep nemen. Zondag middag wordt de Kuifje-ver filming het Gulden Vlies ge bracht. Geen tekenfilm maar met heuse acteurs en actrices. Kapitein Haddock krijgt per testament een schip in de schoot geworpen. Een wrak, waarmee wat merkwaardigs aan de hand blijkt te zijn. Omar Shariff paradeert twee dagen later als de Mongoolse veroveraar Genghis Khan over het scherm in een film over diens leven. Het is een uit 1965 daterende Duits- Joegoslavische produktie waarin verder nog Stephen Als zodanig wordt The nutty professor beschouwd. Dr. Je- kyll en Mr. Hyde, maar dan komisch. Een lelijke acade micus vindt in zijn laborato rium een drankje uit, waar mee hij zichzelf in een zeer aantrekkelijk heer kan omto veren. Maar hij moet oppas sen, want na verloop van tijd is het goedje uitgewerkt. Uit zending vrijdag via Neder land 1. Op de buitenlandse televisie springt The wild one (dinsdag België 2) met Marlon Brando het meest in het oog. De no- Boyd. Eli Wallach doet ook Filmkomedies werden in de ja ren vijftig met grote regel maat in Engeland gefabri ceerd. The Million pound no te is gebaseerd op een verhaal van Mark Twain met de op dat moment zeer populaire Gre gory Peck in de hoofdrol en donderdag op de Nederland se tv. De leukste film van de Ameri kaanse komiek Jerry Lewis, zems van de jaren vijftig in conflict met de gewone bur gerij. Marlon is de wild one. Het programma: ZATERDAG. Treasure of Sier ra Madre; 22.50 uur; Dtsl. 1 (regie: John Huston met Humphrey Bogart. Amenka- sanse film uit 1947). ZONDAG: Kuifje en het Gul den Vlies; 15.35 uur; Ncd. 2. Welcome Danger; 14.50 uur; Dtsl. 2 (regie: Clyde Bruck- man met Harold Lloyd. Ame rikaanse film uit 1929). MAANDAG: Crime without passion; 22.00 uur; Dtsl. 3 (re gie: Ben Hecht en Charles MacArthur. Amerikaanse film uit 1934). Les soeurs Brontes; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: André Téchiné met Isabelle Huppert en Isabelle Adjani. Franse film uit 1978). DINSDAG: Cromwell; 19.30 uur; Dtsl. 2 (regie: Ken Hug hes met Richard Harris. En gelse film uit 1970). The wild one; 21.35 uur; Bel. 2 WOENSDAG: Detour; 22.05 uur; Dtsl. 3 (regie: Edgar Ul- mer met Tom Neal. Ameri kaanse film uit 1945). Genghis Khan; 20.32 uur; Ned. 2. DONDERDAG: The million pound note; 19.05 uur; Ned. 1. The general died at dawn; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Lewis Milestone met Gary Cooper. Amerikaanse film uit 1936). VRIJDAG: The nutty profes sor; 18.59 uur; Ned. 1. Big Ja ke; 20.15 uur; Bel. 1 (regie: George Sherman met John Wayne. Amerikaanse film uit 1971). Desperate characters; 23.20 uur; Dtsl. 2 (regie: Frank D. Gillroy met Shirley MacLaine. Amerikaanse film uit 1970). Blijvers "Kramer versus Kramer" - Ontroe rende film over de ellende van een scheiding. Met Dustm Hoffman en Meryl Streep, Camera. Leiden, Euro 2. Alphen. "The Fog" - Ouderwets spannende thriller. Lido 2, Leiden. Lido 3."Fantasm" - Onbergijpelijke griezeligheden, Euro 4, Alphen. (Op)nieuw Den Haag "Lievejongens"-Mctropolc 5, 16 jr. "Foxbat" - Odeon 1 (462400). 12 jr. "The Godfather" - Odeon 2. 12 jr. "De Muppet film" - Odeon 3. al. "Utamaros wereld" - Odeon 4,16jr. "Vrouwen van Parijs" - Odeon 5. 16 jf "Janice, een vurige brunette - Le Paris 1 (656402). 18 jr "Julie, het sexsnoepje van de week" - Le Paris 2. 18 jr. "Le bouche trou" - Le Paris 3, 18 jr. "Game of death" - Passage (460977), 16 jr. "Gejaagd door de wind" - Studio 2000 (542288). 12 jr. "Clair de femme" - De Uitkijk (542288). 16 jr. "The spy who loved me" - James Bond, Lido 1, Leiden. "Mysterie in triplo" - Drieluik van Federieo Fellini. Louis Malle en Ro ger Vadim, met Brigitte Bardot. Ja ne Fonda en Alain Delon. Lido 3, "The knock-out cop" - Bud Spen cer, Euro 1, Alphen. "Met jouw tanden in mijn nek" - Van Roman Polanski, Euro 3, Alphen. Nachtfilms "Lenny" - Camera, Leiden. "Superpret in het liefdesbod" - Rex, Leiden. "The knock-out cop" - Euro 1, Al phen. "Shaft's grote opdracht" - Euro 2, Alphen. "Annie Hall" - Euro 3, Alphen. "Praatjes vullen geen gaatjes" - Eu ro 4, Alphen. Rex "Inside Jennifer Welles" - Deze film kreeg een prijs voor de beste actrice op het Erotisch Filmfestival. "Hallelujah voor een paar vuisten" - Apollo 1 (460340). 12 jr. "Het monster van Peking" - Apollo 2. al. "I... van Icarus" - Asta (463500), 16jr. "American gigolo" - Calypso (463502). 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Babyion 1 (4716561. al "1941" - Babyion 2. al. "Dial M for Murder" - Babylon 3,16 jr. "David"- Camera (467200). 16 jr. "Echtscheiding op z'n Amerikaans" - Cineac 1 (630637), 16 jr. 'Ten" - Cineac 2. 16 jr "One flew over the cuckoo's nest" - Cineac 3. 16 jr. "Jakhalzen in de nacht" - Corso (467200), 16 jr. "The Sting" - Du Midi (855770), 12jr. "Als adelaars vielen ze aan" - Euro (667066), 12 jr "Dl tien geboden" - Metropole 1 (456756). al "The Fog" - Metropole 2, 16 jr. "Moments" - Metropole 3. 16 jr. "The Rose" - Metropole 4, 12 jr. Amsterdam "American gigolo" - Alfa 1 (278806), 16 jr. "Les heroines du mal" - Alfa 2. 16 jr. "Windows" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "Shogun's Samurai" - Bellevue Ci nerama (234876). 16 jr. "I van Icarus" - Calypso 1 (266227), 16 jr. "1941" - Calypso 2. al. "Het laatste ultimatum" - Calypso 3, 12 jr. "The electric horseman" - Cineac Damrak 2. al. "One flew over the cuckoo's nest" - Cineac (243689). 16 jr. "Mama cumple 100 anos" - Cinecen- ter (236615), 16 jr "Satyricon" - Cinecenter, 16 jr. "Die dritte Generation" - Cinecen ter, 16 jr "De vijf avonden" - Cinecenter, 16 jr. "Joe Kidd" - Cinema International" (151243), 16 jr. Vrouwen van Parijs" - City 1 (234579), 16 jr. "The Rose - City 2, 12 jr. "Een uur tot de ondergang" - City 3, 12 jr "Kentucky fried movie" - City 4, 16 jr Ten" - City 5. 16 jr "Die Blechtrummel" - City 6. 16 jr. "De Muppet film" - City 7. al (230469), al "Kramer versus Kramer" - Leidse- pleintheatcr (235909). al. The Fog" - Noggerath (230566), 16 jr. "Le bouche trou' - Pansien (248933), 18 jr. "The way of the dragon" - Rem- brandtpleintheater 1 (223542), 16 jr. "The spy who loved me" - Rem- brandtpleintheater 2. 12 jr. "De kleine dikke met de supcrslag" - Rex (246132). 16 jr. "De val van Rome" - Rialto (723488). 12 j Kramer" - Rivoli (723488), al 'Tiroler slippertjes" - Roxy (232809), 16 jr. Cactus Jack" - Studio K (231708) al. "L'empire de la passion" - The Mo vies (245790). 16 jr. "Rashomon" - TTie Movies, 16 jr. "Wheni ti in arcal n» h£n 1 (262633). 16 jr. "Oliver's story- Tuschinski 2, al. "Lieve jongens" - Tuschinski 3, al. 'Ten" - Tuschinski 4, 16 jr "Yanks" - Tuschinski 5, 12 jr "Clair de femme" - De Uitkijk, 16 jr.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19