'Ik schaam me Engelsman te zijn m 1 Italië mag tegen sterk Spanje \zijn met0-0 REP IN DE BASISELF Blessurelij st Oranje valt aanmerkelijk mee Keegan krijgt van wangedrag supporters tranen in ogen VRIJDAG 13 JUNI 1980 Koster terug naar Nederland? CASTELLAMARE Dl STABIO SPORT (GPD) - Adrie Kcrter i i Italië opnieuw vrij ernstig geblesseerd geraakt. De PSV'er, die door bondscoach Zwartkruis aanvan kelijk was uitverkoren om de po sitie van rechterspits in Oranje's basisformatie in te nemen, liep tijdens het oefenduel gisteravond tegen een jeugdploeg uit Castel- lamare een kniekwetsuur op. Koster, die net was hersteld van een in Graz opgelopen blessure, heeft slechts tien minuten meege speeld in de wedstrijd. Toen viel hij op een vrij harde krijtlijn en moest zich laten vervangen. Vandaag zal door bondsarts Kes- sel worden beslist of Koster naar Nederland zal worden terugge stuurd. De 22-jarige Italiaanse voorstopper Collovati ontneemt Spanjaard Satrustequi de gang 7 CASTELLAMARE Dl STADIO (GPD) - Hoewel er in de wedstrijd tegen de Grieken woensdagavond in Napels heel weinig respect werd getoond voor eikaars lichaam en ledematen, bleek de blessurelijst gistermorgen bij Oranje aanmerkelijk kleiner dan aanvankelijk werd verwacht. Alleen de PSV'er Huub Stevens moest in de middaguren de oefenwedstrijd tegen een plaatselijk jeugdelftal van Castellamare di Stadio missen. Stevens liep tegen een forse spierblessure in het rechter bovenbeen op. Bondsarts Frits Kessel: „Op dit moment is er nog weinig van te zeggen. Het is inderdaad een flinke blessure, maar over het algemeen herstelt Stevens vrij snel. Hij heeft nu anderhalve dag rust gekregen waarbij we de blessure met ijs proberen te verhelpen. En ik denk wel dat we hem voor zaterdagavond weer helemaal fit hebben". Piet Schrijvers is door Kessel als patiënt inmiddels alweer ontslagen. MILAAN (GPD) - Enzo Bearzot heeft woord gehouden. Hij beloofde het Italiaanse voetbalvolk hetzelfde als twee jaar terug in Argentinië. En zie: hij leverde een perfecte kopie. Positief voetbal, een uitstekende eerste helft en een mati ge tweede. In Zuid-Amerika was het niet anders. Neder land profiteerde toen van die terugval en stelde de finale plaats veilig, een sterk spelend Spanje deed het gister avond niet. nische leider, vriendjespolitiek? Nee, Bearzot blijft vasthouden aan de formatie die twee jaar te rug in Argentinië de wereld ver raste met positief voetbal, ook al hebben de Juventus-spelers lang in een vormcrisis verkeerd waar door de titel hen door de vingers glipte. 1 Italië verzuimde voor rust een voorsprong te nemen en mocht na de pauze blij zijn dat het nog tot de favorieten voor het EK voetbal behoort. Het bleef in een vrijwel uitverkocht stadion San Siro 0-0, maar daar hadden de mannen van Bearzot wel de hulp van de lat - schot van invaller Juanito - voor nodig. Bekijk je de opstelling van het Ita liaanse voetbalteam dan is de lo gische vraag: met hoeveel punten voorsprong is Juventus kam pioen geworden. Zeven spelers van de Turijnse club kregen het vertrouwen van bondscoach Bearzot, één van stadgenoot AC Torino, een van Fiorentina, een van AC Milaan en een van Inter. En die laatste ploeg werd zeer overtuigend de sterkste in de Ita liaanse competitie. Kronkel Een vreemde kronkel van de tech- uegrijpelijk dat de coach op leeftijd onder zware druk is komen te staan. Er is nog begrip voor Bear zot, hij werd tenslotte op de WK aan de andere kant van de plas keurig vierde. Maar voor hoe lang nog? Het duel tegen de Spanjaar den werd daarom verschrikkelijk belangrijk voor de verantwoor delijke voetbalbaas, het krediet dat zijn ploeg in de eerste helft opbouwde werd echter na de pauze weer versbeeld. Italië speelde voor rust voortreffelijk, ging duidelijk verder op de weg waar het twee jaar terug eindig de. TURIJN (GPD) - Rellen op de tribunes van voetbalstadions zijn eigenlijk niets bijzonders meer. In bijna alle landen van Europa zijn de spelers zo langzamerhand gewend aan dergelijke taferelen. Toch hadden de Engelsen het gisteravond erg moeilijk met hetgeen er was gebeurd tijdens de wedstrijd tegen België, die op een 1-1 gelijkspel was gestrand. Kevin Keegan bijvoorbeeld: „Ik denk dat het voor ons nu nog moeilijker zal worden. We kon den toch al niet.op al te veel steun van de neutrale toeschouwers re kenen, maar nu kunnen we het helemaal wel vergeten. Ik was tijdens de eerste tien minuten van de wedstrijd trots op onze supporters. Nu schaam ik me om Engelsman te zijn". Duidelijke woorden van de man om wie bij Engeland alles moet draaien. Dat lukte gisteren echter niet. Keegan kon geen moment in zijn normale doen komen en dat maakte het voor de Belgen ei genlijk erg gemakkelijk. De ver dediging van de Rode Duivels zat erg goed in elkaar, en slechts spo radisch konden de Engelsen die muur omver krijgen. „Eigenlijk", zou coach Ron Green wood zeggen, „is het ons maar twee keer gelukt. De eerste maal was dat een doelpunt. De tweede keer eigenlijk ook, maar die werd afgekeurd. Waarom weet ik niet. De grensrechter heeft gevlagd, maar haalde zijn vlag direct weer naar beneden. Pas later greep de scheidsrechter in. Ik vind dat dat niet moet kunnen"-. Waar Greenwood op doelde ge beurde allemaal een kwartier voor het einde. Kenny Sansom sprintte door op een lange bal uit de verdediging. Op dat moment gaf grensrechter Jan Redelfs even een signaal voor buitenspel. Sansom trok voor en Woodcock tikte de bal achter Jean-Marie Pfaff. Het complete Belgische team ging echter op Redelfs af. Ook scheidsrechter Heinz Aldin- gei1, die slechts seconden nodig had om het aanvankelijk toege kende doelpunt te annuleren. Kevin Keegan: „Kenny Sansom stond beslist geen buitenspel. Waarom dat doelpunt werd afge keurd, weet alleen de scheids rechter. Ik niet". Favorietenrol Het betekende echter wel, dat de Belgen - verdiend overigens - een gelijkspel zouden gaan be halen tegen een van de belang rijkste favorieten voor de Euro pese titel. Engeland heeft echter geen moment die favorietenrol kunnen bevestigen. Alleen mid denvelder Ray Wilkins, de maker van het zeer fraaie Engelse doel punt, en in iets mindere mate Sansom konden een voldoende halen. De rest bleef ver onder de middelmaat steken. Voor Engeland betekende de 1-1 (Jan Ceulemans scoorde drie mi nuten na Wilkins' goal de gelijk maker) een verliespunt. Voor de Belgen bij wie de 35-jarige Van Moer had uitgeblonken was het pure winst. De ploeg van Guy Thijs was gekomen voor een ge lijkspel. Voor meer zeker niet. Met vijf man in de laatste linie voor doelman Jean-Marie Pfaff en meestal vier middenvelders kon het nauwelijks de bedoeling zijn om doelpunten te ma ken. Guy Thijs was na afloop erg spaar zaam met zijn woorden. Over de mogelijkheden van zijn ploeg in het verdere verloop van het toer nooi wilde hij eigenlijk niets zeg gen. „Laten we eerst de wedstrij den van zondag maar afwachten. Dan weten we misschien iets meer. Mijn ploeg heeft nu organi satorisch erg goed gespeeld. De Engelsen hebben weinig kansen gehad. Natuurlijk hadden wij het voordeel dat we zo snel de ge lijkmaker scoorden. Dat is altijd een mentale dreun voor een ploeg, die net een voorsprong heeft genomen". Zijn collega Greenwood bleef ta melijk nuchter: „We kunnen nog altijd op vijf punten eindigen en dat zal dan voldoende zijn. Ik vind het overigens jammer dat er nu zo weinig over de wedstrijd wordt gesproken. Die rellen zijn een normaal verschijnsel, al be treur ik het natuurlijk wel. Ik hoop alleen dat de Italiaanse fans zondag niet gaan reageren. Ik hoop dat zij hun verstand gebrui ken en deze groep zogenaamde supporters net als ik als idioten beschouwen". De Italiaanse versie van de mobiele eenheid nam overigens geen hal ve maatregelen. Er werd fors met de wapenstok gewapperd en nog geen twee minuten later werden er traangasgranaten in het Engel se publiek geschoten. Hoewel de wind in de richting van de tribu nes stond, kreeg ook doelman Ray Clemence last van het spul en moest arbiter Aldinger de wedstrijd een paar minuten on derbreken om de Engelse goalie de gelegenheid te geven zich te laten behandelen. In de tweede helft bleef het tame lijk rustig, vooral door de aanwe zigheid van een half leger in het vak van de Britten. De situatie op het veld conformeerde zich aan die op de tribunes. De Engelsen waren wel wat vaker aan de bal, maar eigenlijk zonder moeite konden de Belgen zich staande houden. De buitenspelval klapte vrijwel steeds op tijd toe. Slechts èèn keer was Kevin Keegan de Belgische defensie te snel af. Pfaff reageerde echter ade quaat. msmm^ÊÊÊSmmi Voetbal is oorlogheeft RinusMichels zich ooit eens laten ontvallen. Meer dan ooit werd die gevleuqelde kreet gisteravond in Turijn bewaarheid. Waar voetballend Engeland zich tegen Belgie correct gedroeqqinqen de Engelse supporters met iedereen in de slag. Met traangas kalmeerdede Italiaanse ME de oververhitte gemoede- Slechts één arrestatie TURIJN (GPD) - De rellen op de tribunes tijdens Enge- land-België hebben vijf ge wonden en merkwaardig ge noeg slechts één arrestatie opgeleverd. Woensdagavond werden er in het centrum van Turijn aanmerkelijk meer mensen in politiewa gens afgevoerd. Nadat En gelse aanhangers een waar spoor van vernielingen (au to's en etalageruiten) hadden getrokken, werden 36 man gearresteerd. Zij zijn in elk geval vastgehouden tot na de wedstrijd. Tijdens die rellen raakte één Engelsman zwaar gewond. Hij zal, naar wordt verwacht, zeker twee weken in een ziekenhuis moeten verblijven. Drie Italianen moeten daar tot na het weekeinde blijven. CASTELLAMARE Dl STADIO (GPD) - Het zelfvertrouwen van Oranje mag door het genante ge ploeter van woensdagavond in het duel met Griekenland ernstig zijn aangetast, Jan Zwartkruis handhaaft onverminderd zijn vertrouwen in zijn basisformatie. De bondscoach overweegt dan ook beslist niet het mes erin te zet ten en zal morgen tegen West- Duitsland met nagenoeg dezelfde formatie van start gaan. Alleen de positie van de tegen de Grieken debuterende Vreijsen staat na drukkelijk op de tocht. De al min of meer afgeschreven Rep wordt de opvolger als rechterspits. In Argentinië pleitte Zwartkruis als assistent van Ernst Happel voor een rigoureuze ingreep toen het Nederlands elftal zich zo moeizaam naar de tweede ronde sleepte. En toen de inzichten van de coach noodgedwongen door een aantal blessures aan de prak tijk werden getoetst, bleek hij het goed te hebben gezien. Nu Zwart kruiszelf de eindverantwoorde lijkheid draagt, zal van hem een drastische verandering van zijn eerste keus mogen worden ver wacht. Maar hoewel hij niet van plan is zijn opstelling eerder dan kort voor de ontmoeting met de Westduitsers bekend tenmaken, liet hij gisteren toch al duidelijk doorschemeren niet voor ver strekkende maatregelen te voe len. Om meer dan één reden meent de bondscoach vrijwel zijn gehele basisopstelling in tact te moeten laten. Jk weet zeker dat deze ploeg v'eel beter kan voetballen dan tegen Griekenland het geval was. En ondanks de twee weken van intensieve voorbereiding was er woensdag nog geen sprake van een ingesteld team. Daarvoor ontbraken nu eenmaal vereiste automatismen in het spel. Dat is overigens niet zo verwonderlijk. Ten opzichte van de laatste in terland vóór de EK, die tegen Frankrijk, ontbraken er immers vijf spelers. Als je nu te veel wijzi gingen gaat aanbrengen, tast je het toch al niet grote verband in de ploeg nog verder aan". Met het inzetten van Rep, die de voorkeur boven Koster geniet omdat de PSV'er nog niet fit ge noeg zou zijn om een hele wed strijd te spelen, wordt dus allezn aan de woensdag tegenvallende aanvalslinie gesleuteld. Het mid denveld, dat eveneens onder de maat bleef, en dan vooral wat de offensieve actiniteiten betreft. blijft vooralsnog buiten schot. Zwartkruis weer: Jk heb een maal gekozen en ik sta nog steeds achter die keus. Natuurlijk, een nieuwe vondst is altijd mogelijk, maar je moet er voor waken het zelfvertrouwen van je basisgroep te ondermijnen. Daarom wil ik niet te veel wisselen". Vooruitkijkend naar het duel van morgen met West-Duitsland, dat van doorslaggevende betekenis zal zijn voor de sprong naar Ro me, meent Zwartkruis ondanks alles nog over goede kaarten te beschikken. Vanavond ontvang ik het rapport van Ger Blok. die de wedstrijd van de WestduiLsers tegen Tsjechoslowakije heeft bij gewoond. Zelf heb ik dat duel bij vlagen op de televisie gezienVast staat voor mij dat het een totaal andere wedstrijd zal worden". Positief voetbal, geen enkel zicht baar vergelijk met het ergerlijke „catenaccio". Opkomende backs, veel mensen in de aanval, een middenveld met een uitstekende spelverdeler Giancarlo Antog- noni. Een formatie die veel min der laf voetbalde dan de Duitsers een dag eerder. Bearzot: „Ja, we hebben in die periode hetzelfde spel laten zien als in Argentinië. Ik wil niet verdedigen, ik wil voetballen zoals Nederland dat in zijn glorietijd deed. Jammer al leen dat ik een roepende in de woestijn ben. De Italiaanse club- trainers willen me niet volgen, bij hen blijft het verhinderen van doelpunten voorop staan". Een uitgangspositie die ook bij de Spanjaarden voorop staat. Doel man Arconada hield zijn doel de volle negentig minuten schoon. Vooral uit tweede lijn werd veel vuldig gevuurd door de Italianen. De Spaanse goalie stond steeds op de juiste plaats en ook zijn verdediging, met assistentie van o.a. Asensi die zich nauwelijks naar voren waagde, hield stand. Geluk had men dat de uitsteken de scheidsrechter Palotai niet naar de stip wees bij een overtre ding tegen Gratiani aan het slot van de eerste helft. Sportiviteit acht minuten bestrafte de Hon gaarse arbiter de eerste overtre ding en de tweede terechtwijzing werd na een kwartier een feit. Voor zowel Italiaanse als Spaan se maatstaven moest hier een vredesconferentie aan de gang zijn, Miguelli (Barcelona) heeft de faam de hardste voetballer ter wereld te zijn, maar Zwartkruis ontdekte onlangs op zijn spiona- gereis langs de Europese velden een nog grotere „boef", Collovati, de voorstopper van AC Milan. Beide wetsovertreders stonden gisteravond binnen de lijnen en werkten onberispelijk. De Ita liaanse verdediger, en ook dat had Zwartkruis eerder geconsta teerd, beschikt over vele voet balkwaliteiten. Ongetwijfeld met zijn 22 jaar het grootste Italiaanse talent. Misschien had de vriendelijke ver toning te maken met de instelling van de Spanjaarden. De Spaanse bondscoach Kubala heeft meer dan eens laten weten dat dit Eu ropees voetbalkampioenschap hem maar matig interesseert. Over twee jaar, als men de 24 sterkste landen van de wereld ontvangt, dan dient er een ploeg te staan die de prestatie van Duitsland (1974) en Argentinip (1978) kan evenaren. Onmiddel lijk na de teleurstellende verrich tingen in Zuid-Amerika is Ku bala gaan bouwen aan een nieu we formatie, om snel te ontdek ken dat er in zijn land even weinig talent is als er ijsbanen zijn. Het werd hem duidelijk dat het ver keerd is je blind te staren op de successen van de clubs, die sinds vele jaren gedragen worden door buitenlandse sterren of Zuida merikanen met een Spaanse overgrootmoeder. Kubala bleef niets anders over dan terug te vallen op gerenommeer de krachten uit het verleden. Be kende mannen, die met de natio nale ploeg slechts tot een inci denteel succesje kwamen. „Ku bala kan een veldslag winnen, maar geen oorlog". In Italië verwachtte men dat het niet anders zou zijn. Kubala heeft zich echter ingedekt. „Een tus senstation" en „verwacht van ons niet te veel". Uitspraken die je beslist niet moet maken tegen over van origine niet al te ijverige Spaanse voetballers. Ze denken dan maar al te snel dat het een vakantiereis betreft. Zijn woor den hadden in de eerste partij geen verkeerde uitwerking. Spanje had zeker zijn inbreng in het heerlijke voetbalavondje. De Zuideuropeanen beperkten zich in de eerste helft voorname lijk tot verdedigen en loerden op de counter - ongevaarlijk was dat alles niet. De Spaanse topscorer Guini, in de belangstelling bij Barcelona, de handige buiten speler Dani en de nieuweling in de ploeg Jesus Satrustegui (Real Sociedad) kwamen enkele malen gevaarlijk voor het doel van de 38-jarige veteraan Zoff. Kubala onder "curatele" VARESE (ANP) - De omstreden coach van het Spaanse nationale elftal, Ladislao Kubala, wordt wellicht al voor het einde van de Europese kampioenschappen in Italië vervangen.' De Spaanse bondscoach, die van alle trainers van nationale elftallen die in Ita lië aanwezig zijn het langst in funktie is, krijgt in het trainings kamp in Vese namelijk gezel schap van de trainer van het Spaanse militaire elftal Santama- COLOMNELLO I NIEMAND ff ZOEKEW EEN ONZE J IS HIER I STERKE MAN VAM RE6ERIN6 J MEER TE &U'T£rJ ONZE 15 WEER '6 II PORREN VOOR ÖEPACHTEN ÖAAN 'N KEER 'T EAANTJE VAM MAAR U 6EVAL- MINISTER i-EM rRZJ V PRESIDENT XR MA& IK CAAR IN PE TWEEDE HELPT EVEN OVER MAPENKEN?

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13