Kabul nog steeds belegerd Onduidelijkheid over Midden-Oosten initiatief "We zullen apartheid overwinnen Kom praten over het werk bij Heineken Zoeterwoude. Chomeini bang dat islamitische republiek mislukking wordt Carter op de puinhopen SPD-congres wil eerst praten over raketten r Tegenstellingen bij EG-topconferentie Venetië Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - De werkloosheid stijgt dit jaar in de Europese Gemeenschap waarschijnlijk met 25 procent, de eco nomische groei in de negen EG-landen zal lager uitkomen dan aan het begin van het jaar werd verwacht. De inflatie daarentegen neemt toe. Toch is alle aandacht gericht op het „initiatief' dat de Europese' Negen met betrekking tot het Midden-Oosten hebben aangekon digd. Dat is de enigszins paradoxale si tuatie aan de vooravond van het top- overleg van de regeringsleiders van de Europese Negen, dat morgen en over morgen plaats in Venetië heeft. Bespreking van de economische en so ciale situatie in de Europese Gemeen schap is een vast agendapunt op het beraad van de regeringschefs en hun ministers van buitenlandse zaken, dat drie maal per jaar plaats vindt. Het blijft meestal bij het uitwisselen van bekende inzichten, waarna snel wordt overgegaan tot de dringende proble men. Het is niet onmogelijk dat de Ne gen in Venetië van deze routine afwij ken - niet omdat ze ditmaal nieuwe in zichten over het economisch beleid hebben, maar omdat er weinig drin gende problemen in de EG zijn die om een oplossing vragen. En het Midden-Oosten dan? De Franse minister van buitenlandse zaken Fran cois Poncet heeft immers aangekon digd dat de Negen met een nieuw ini tiatief zullen komen. Dat initiatief zal de vorm hebben van een vredesoverleg tussen Israël en Egypte, alsmede - en daar gaat het eigenlijk om - hoe de Pa- lestijnen bij dat vredesproces kunnen worden betrokken. Maar nu al staat vast dat er inhoudelijk weinig zal ver anderen aan het EG-standpunt zoals dat tot nu toe onder meer in de Ver enigde Naties is verwoord. Alle „gerouspeteer" - om een diploma- tenwoord te gebruiken - over het Mid den-Oosteninitiatief van de Negen dient voornamelijk om een leegte te vullen: de leegte die is ontstaan na het op 26 mei zonder resultaat geëindigde Camp David-Overleg tussen Amerika, Israël en Egypte. De vrees is reëel dat deze leegte voortduurt tot de Ameri kaanse presidentsverkiezingen in no vember. En dat wordt te lang geacht en te gevaarlijk omdat in vele landen (Sy rië, Lybië, Libanon) de spanningen hoog zijn opgelopen. Het risico van een nieuwe uitbarsting in het Midden-Oos ten is de laatste maanden sterk toege- Overal heerst een gevoel van wanhopig heid, zei een ervaren diplomaat in Brussel over de situatie in Israël en in de Arabische buurlanden. De nieuwe EG-verklaring moet „iets in beweging zetten om de handhaving van de vrede te bevorderen", maar de vraag is hoe? De logische stap voor de Negen zou zijn de PLO, de Palestijnse Bevrij dingsbeweging, op een of andere ma nier bij het vredesoverleg te doen be trekken, maar dat zal onmiddellijk op een Israëlisch veto stuiten. Wat het top- overleg in Venetië op dit punt kan op leveren, zal niet veel meer zijn dan een formule die de bekende standpunten bevestigd, zo wordt in Brussel ver wacht. Op het topoverleg in Venetië zal allicht - na het woord van Dries van Agt - wor den „nagezeurd" over de oplossing die is gevonden voor de vermindering van de Britse EG-bijdrage. Het akkoord dat na een dik jaar onderhandelen enkele weken geleden in Brussel werd afge; sloten, omvat meer dan alleen cijfers hoe de Britse EG-bijdrage dit jaar en in 1981 wordt teruggebracht tot redelijke proporties. Er is ook sprake van her ziening van het huidige EG-beleid (lees: van de kostbare landbouwpoli tiek, die meer dan 70 procent van de kosten opslorpt). Maar een fundamen tele discussie wordt niet verwacht. Evenmin wordt aangenomen dat de re geringsleiders al een opvolger kunnen aanwijzen voor de Brit Roy Jenkins, de voorzitter van de Europese Commis sie, het dagelijks EG-bestuur, die eind dit jaar vertrekt. Nederland heeft geen kandidaat, zei premier Van Agt vorige week. Daarin staat het niet alleen. Al leen Denemarken heeft de huidige Deense landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach naar voren gescho ven. Gundelach wil graag Jenkins op volgen, een gedachte die in Brusselse EG-kringen tot weinig enthousiasme aanleiding heeft gegeven. Ook de naam van de Belgische ex-premier Tinde- mans circuleert in dit verband. Ver wacht wordt dat de regeringschefs de ze kwestie zullen overlaten aan hun ministers van buitenlandse zaken. Achter de coulissen van het officiële overleg zullen de negen regeringslei ders van gedachten wisselen over de westelijke economische top (de vier grote EG-landen plus Amerika, Japan en Canada) die een dikke week later ook in Venetië plaats heeft. Want de verhouding tot de Sowjet-Unie in ver band met Afghanistan, de Amerikaan se gegijzelden in Iran en de andere con tacten met Moskou zijn belangrijke onderwerpen voor een Amerikaanse president die wil worden herkozen. En niet voor hem alleen. Een beetje westelijke eenheid kan geen kwaad. Als de conferentie in Venetië daartoe bijdraagt, is er wat bereikt. NIEUW DELHI (AFP/DPA/Reuter/UPI) - De omsingeling van enkele duizenden Afghaanse verzetstrijders door Russische troepen op twintig kilometer ten noordwesten van Kabul duurde gisteren nog steeds voort, zo is uit diplomatieke bron in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi vernomen. Zwarte leider Mandela in brief 99 Het aantal verzetstrijders dat zich over een afstand van vijftig kilo meter heeft verschanst in de berg keten van Paghman Carikar zou echter geringer zijn dan de maandag genoemde 20.000, wel wordt door betrouwbare bronnen in Nieuw Delhi bevestigd dat de Sowjettroepen maandag met 10.000 man zijn versterkt. Het offensief van de opstandelin gen in de richting van Kabul dat vorige week woensdag begon wordt geleid door een groot aan tal soldaten die uit infanteriedivi sies van het Afghaanse leger zijn overgelopen, zo verluidt uit di plomatieke bron in Nieuw Delhi. De Russen zouden nu een kordon van vier divisies en 3000 tanks rond de noordwest flank van Ka- bul hebben samengetrokken. Bij beschietingen van dorpen rond Kabul door Russische vliegtui- TEHERAN (AFP) - Ajatollah Chomeini, de geestelijk lei der van Iran, maakt zich zor gen over de toekomst van de islamitische republiek. In een boodschap aan de gou verneurs van de Iraanse provincies zegt de Imam: „Ik ben nog nooit zo bang ge weest dat de islamitische re publiek een mislukking zal worden. Er heerst niets an ders meer dan tweedracht en strijd in het land. Als deze toestand voortduurt zal het spoedig niet meer mogelijk zijn het land te besturen en zullen wij onder voogdij worden gesteld", aldus Chomeini. Volgens de Imam is het bin nenlandse gevaar veel moei lijker te bestrijden dan de 'buitenlandse vijand'. Hij zei te vrezen dat 'de eenheid van de eerste dagen van de revo lutie' verloren zal gaan. Chomeini riep de gouver neurs tenslotte op de problemen in een geest van samenwerking op te lossen. gen en tanks zouden een onbe kend aantal rebellen zijn gedood en gewond. Overlopers van het Afghaanse leger zouden de afge lopen dagen aanvallen hebben uitgevoerd op het "kordon" van Russische troepen en in de Af ghaanse hoofdstad zijn geïnfil treerd. Volgens niet bevestigde berichten wordt er nu ook in Ka- bul zelf gevochten. De Afghaanse hoofdstad is nu praktisch van de buitenwereld afgesloten, zo lui den berichten van diplomaten uit Kabul die gisteren Pakistan be reikten. De recente aanvoer van Russische versterkingen zou meer te maken hebben met toe nemend verzet tegen de Russen in de hoofdstad zelf dan met drei gende guerrilla-aktiviteiten van uit de omliggende bergen, zo zeggen de diplomaten. Volgens een hoge functionaris van het Af- ghaans verzet die enige dagen geleden in Pakistan aankwam is het verzet enorm toegenomen sind het Russische leger heeft ge schoten op studenten en scholie ren. "Wij zijn er zeker van dat een volksopstand onvermijdelijk is geworden. De Sowjettroepen kunnen dat niet tegenhouden", aldus de functionaris. GRAND ISLAND - President Carter van de VS de staat Nebraska raasde. Op de achtergrond zijn nog houdt een toespraak op een huis dat kortgeleden werd meer puinhopen te zien. verwoest toen een tornado door de stad Grand Island in ESSEN - SPD-voorzitter Willy Brandt vindt dat het de voor naamste opgave van Duitse so ciaal-democraten is er mede zorg voor te dragen dat de mensheid zich niet "tot de dood blijft bewa penen". "Hoe moeilijk de wa penbeheersing en ontwapening is hoeft niemand ons te vertellen. Maar onmogelijk zijn ze niet. Ze zijn echter slechts mogelijk in een atmosfeer van teruggewon- Radioactief gas 'Harrisburg' in atmosfeer WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse atoomcommissie (NRC) heeft toestemming gege ven om radioactief gas uit de kerncentrale van Three Mile Is land bij Harrisburg géleidelijk in de atmosfeer te laten ontsnap pen. Door een defect werd de centrale op 28 maart vorig jaar ernstig beschadigd. Volgens de commissie vertegen woordigt het krypton-85 gas dat men nu wil laten gaan maar een fractie van de hoeveelheid radio activiteit die bij het incident van vorig jaar ontsnapte en is er geen gevaar voor de gezondheid. Met de lozing van het gas zal in de laatste week van juni worden be gonnen. De operatie duurt voort tot in juli. De voorzitter van de commissie verklaarde dat de werkelijke ge zondheidsrisico's zijn gelegen in het sterk, radioactief besmette water en de kernbrandstof in het gebouw waarin de beschadigde reactor staat. Het gaat om een hoeveelheid van meer dan twee- ëneenkwart miljoen liter. De voorgenomen ventilatie heeft verzet uitgelokt van de bewoners van Harrisburg in Pennsylvania, waar de kerncentrale staat. Sommigen hebben gedreigd met acties als het gas in de atomosfeer wordt losgelaten. Volgens een onderzoek van de commissie is het risico van huid kanker door het gas gelijk aan dat van een half uur zonnebaden. nen ontspanning", aldus de vroe gere bondskanselier in zijn slot toespraak voor het verkiezings congres van de SPD in Essen. Het partijcongres heeft het verkie zingsprogramma met overgrote meerderheid goedgekeurd. Er zijn slechts accentverschuivin gen aangebracht. De gedelegeer den stelden nog duidelijker dan in de ontwerptekst vast dat met betrekking tot het NAVO-besluit over de middellange afstandsra ketten het eerste doel moet zijn met het Oosten te onderhandelen over een beperking van het ge bruik van deze wapens. Ook ten aanzien van de kernenergie wisten de partijstrategen een groot debat te vermijden. De cri tici werd iets tegemoet gekomen en de bondsregering niet aan handen en voeten gebonden. De deur naar het gebruik van meer kernenergie is niet gesloten, maar tegelijkertijd werd vastge steld dat het geheel afzien van kernenergie ook niet tot de on mogelijkheden behoort. De enige strijd bij het vaststellen van het programma ontstond over de niet uitdrukkelijk gefor muleerde eis om buitenlanders bij plaatselij kè verkiezingen stemrecht te geven. Dit is welis waar de opvatting van het partij bestuur, maar vooral bondskan selier Schmidt is daar tegen. Vol gens hem wordt daarmee het ge vaar in huis gehaald dat er "meer talige" gemeenteraden komen, waardoor deze niet meer werk zaam zijn. Het congres besloot daarop dat het programma zal blijven zoals het is, maar stelde wel vast dat zij voor het nale stemrecht is. Belg zwierf twee jaar langs ziekenhuizen BRUSSEL - De Belg die vorige week uit een ziekenhuis in Maastricht verdween met achterlating van een onbe taalde rekening van 20.000 gulden, is in Antwerpen gear resteerd. Het is de 38-jarige Jozef Thijs, een zwerver die de afgelopen twee jaar op de zelfde manier zestig zieken huizen in Vlaanderen heeft opgelicht. Thijs liet zich steeds wegens „acute pijnen" opnemen. Hij moest dan telkens medische onderzoekingen ondergaan, maar daar stond tegenover dat hij weer enkele dagen zijn natje en zijn droogje had. Soms werd hij gewoon ont slagen omdat de artsen niets konden vinden. Meestal poet ste hij zelf de plaat met mede neming van portefeuilles en sieraden van medepatiën ten. In het Antwerpse Stuivenberg- ziekenhuis liep het deze week verkeerd voor de „eeuwige patiënt". De politie werd ge waarschuwd nadat Thijs als spoedgeval was opgenomen. Nadat de eerste medische proeven waren voltooid, mochten de politiemannen hem ondervragen. Thijs be kende direct „Ik ben het nu ook wel beu, dat patiëntenle ven". De Vlaamse ziekenhuizen heb ben in totaal een dikke 70.000 gulden van de zwervende pa tiënt tegoed. LONDEN (AFP) - "Onze overwinning is zeker", zo schrijft Nelson Mandela, de zwarte Zuidafrikaanse nationalistische leider, in een brief die vandaag is gepubliceerd in het Britse communistische blad "Morning Star". De brief is geschreven op het Robbe neiland, waar Mandela le venslange gevangenisstraf uitzit, en door aanhangers van hem naar het buiten land gesmokkeld. Het heeft bij elkaar twee jaar geduurd voordat de brief Londen bereikte. In het schrijven geeft Mandela te kennen dat hij meent dat "het verzet in de wereld tegen de apartheid toeneemt en dat de grenzen van de blanke overheer sing zich vernauwen". Voorts schrijft hij: "Het grondgebied van ons land is voorbestemd om een verbitterd slagveld te worden om ons" continent te bevrij den van de laatste overblijfselen van de overheersing door de blanke minderheid. Alle pigin- gen om Zuid-Afrika te isoleren, versterken onze strijd. Veel is al gedaan, veel blijft er te doen, maar de overwinning is zeker Mandela merkt in de brief op dat hij en zijn kameraden de toekomst "met vertrouwen" tegemoet zien. Hij voegt eraan toe: "de geweren die de apartheid verdedigen ma ken haar niet onoverwinnelijk". Volgens hem zullen "diegenen Begin: "Israël heeft recht op nederzettingen" NEW YORK (UPI) - Premier Begin van Israël heeft gisteren ver klaard dat de tien nederzettingen die op de bezette Westoever van de Jordaan zijn geprojecteerd, de laatste zijn die Israë zal vestigen. Hij voegde er aan toe dat derge lijke projecten een onver vreemdbaar recht van de joodse staat zijn. Menachem Begin deed zijn uitla tingen in een interview met de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC in reactie op de op roep van Muskie, minister van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten. Deze had Israël opgeroepen om geen nederzet tingen meer te vestigen in bezet Arabisch gebied. die leven van wapens door wa pens vergaan". Nelson Mandela is de leider van het ANC, een beweging van zwarte Zuidafrikaanse nationalisten. De beweging deed vorige week nog van zich spreken door aanslagen op enige olieraffinaderijen. Baskenland kan gevaarlijk zijn voor Nederlanders (Van c redactie buitenland) DEN HAAG - Voor Nederlandse toeristen kan een bezoek aan Spaans Baskenland „mogelijk niet ongevaarlijk" zijn. Deze waarschuwing richtte gisteren de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag tot Nederlanders die van plan zijn de komende weken naar Noord-Spapje te gaan. De laatste weken zijn in Bilbao en andere plaatsen in Baskenland uitingen gesignaleerd van anti- Nederlandse gevoelens, nadat kort voor Pinksteren vier leden van de Baskische afscheidings beweging ETA vanuit Nederland op het vliegtuig werden gezet naar Madrid, waar zij onmiddel lijk werden gearresteerd. De woordvoerder zei dat te denken valt aan het bekrassen van auto s en andere „meer of minder dra matische gebeurtenissen". De boosheid van de Spaanse Bas- ken op Nederland heeft zich on der meer geuit in het gooien van stenen naar de ambassade in Ma drid, die nu permanent wordt bewaakt, het weigeren Neder landse schepen te lossen in de haven van Bilbao, en in pogingen de Nederlandse honorair consuls in San Sebastian en Bilbao (zelf overigens Basken) te laten weg zenden. Zweden zonder kernenergie in jaar 2010 STOCKHOLM - Met de kernener gie in Zweden is het in het jaar 2010 gedaan. De rijksdag besloot gisteren, dat voor die tijd alle reactoren moeten zijn uitgescha keld. Het parlement sprak zich ook uit voor het gebruik van hoogstens twaalf kerncentrales. Een voor stel van de communisten om van de bouw van de elfde en twaalfde reactor af te zien, werd verwor pen met 307 tegen 20 stemmen. ADVERTENTIE Uitbreiding opstand Nieuwe Hebriden VILA (Reuter) - De rebellie op de eilandengroep de Nieuwe Hebri den, een Brits-Franse kolonie in de Stille Oceaan, heeft zich van daag uitgebreid. Op het eiland Tanna brak een opstand uit van 200 mensen, die probeerden de regeringsgebouwen te bestor men. Hierbij viel één dode. Tanna ligt in de buurt van het ei land Esperitu Santo, waar twee weken geleden een opstand uit brak van de bewoners, die zich willen afscheiden van de rest van de eilandengroep, die binnenkort onafhankelijk wordt.. L_ Een kort praatje over het werk. Gewoon Wij zijn op donderdag 12 juni in het even komen luisteren, verplicht u tot niets. gebouw van het Gewestelijk Arbeids- Geen vragen meer na afloop? Dan er een bureau, Oosterkerkstraat 1 te Leiden, nachtje over slapen en thuis op uw gemak een Van 18.30 tot 19.30 uur. beslissing nemen. Eerst nog een kijkje nemen in de fabriek? Ook dat kan geregeld worden. Als bedieningsman of vorkheftruckchauffeur zit je goed bij Heineken. Heineken Brouwerijen B.V.,Burg. Smeetsweg 1,2382 PH Zoeterwoude, tel. 071-814265. -1 _l

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9