Over koopkracht minima nu nog geen botsing Oi *IÈ UNICEF DUPE VAN RUZIE Ginjaar vraagt blokkade afvalsehip te beëindigen Abortus- overleg in kritiek stadium Regeringsfracties leggen zich neer bij opvattingen Albeda Bu kman wordt voorzitter CDA WOENSDAG 11 JUNI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 ROOSENDAAL (GPD) - Er be staan allerlei vraagtekens om trent de opbrengst van een Uni- cef-Kindergala dat vorig jaar juni in Roosendaal werd gehouden. Unicef-Nederland heeft, on danks het feit dat er al bijna een jaar voorbij is, nog geen cent ont vangen. Nog steeds is niet duide lijk wat dat gebeuren in Sport- en Evenementenhal Leijsdream, waaraan tientallen artiesten gra tis meewerkten, voor Unicef heeft opgebracht. Organisatoren van dat gebeuren beschuldigen elkaar van gemene praktijken. Schattingen over de netto-opbrengst variëren van 60.000 tot nul gulden. Het ziet er naar uit dat Unicef moreel en-of financieel de dupe wordt van een ordinaire ruzie tussen de toen malige exploitant van de grote hal van Leijsdream, Fred de Jong, en het organisatiebureau P. C. Management BV uit Gronin gen. Aan de kindermiddag in Leijs dream werkten de Amerikaanse Onduidelijkheid over opbrengst kindergala Unicef-ambassadeur Danny Kaye en vele Nederlandse arties ten belangeloos mee, zoals Rob de Nijs, George Baker, Martin Brosius en de Amsterdamse Lie verdjes. Hoe de financiële vork rond dit evenement precies in el kaar steekt is Unicef-Nederland een vraag. Niettemin betaalden zo n 5000 kinderen en ouders 7,50 per persoon om het feest bij te mogen wonen. Het technische gedeelte van het kindergala werd georganiseerd door Fred de Jong, deelnemers aan de BV die de Sport- en Evenementenhal toen- dertijd exploiteerde. De Jong stelde de hal, die hij huurde van eigenaar Leiis, gratis beschik baar voor deze middag. Voor de artiesten zorgde het bureau P. C. Management belangeloos. Wel moesten er onkostenvergoedin gen aan die artiesten worden be taald. Bij de voorbespreking van de orga nisatie van het artiestengala kreeg de Stichting Nederlands Comité Unicef het idee dat het evenement een slordige 60.000 gulden op ging brengen. Voorlo pig heeft men nop. i de Adjunct-directeur van de bewuste stichting, L. Auriel zit behoorlijk met de kwestie in zijn maag. „Na het gebeuren hebben we getracht contact op te nemen met de orga nisator. de heer De Jong. Hij was echter meestal afwezig of zei dat de boeken nog niet waren be werkt. Vorige week hoorden we dat hij met informatie zou ko men, maar intussen hebben we nog niets gehoord. We zijn altijd blij dat iemand voor ons werk iets wil organiseren. Daarvan zijn we afhankelijk. We kunnen echter niet eisen dat er geld wordt gege ven. We moeten gewoon afwach ten". Volgens P. C. Management-direc- teur Jan Hesselink is er aan het kindergala door manager Fred de Jong een slordige 60.000 gulden verdiend en zit zijn eigen bureau voor 15 mille in het schip. „We hebben de artiesten benaderd of zij gratis op wilden treden en hen wel onkostenvergoedingen be loofd. Die zouden door De Jong van de entreekosten worden be taald. Na het evenement hoorden .we nooit meer iets van De Jong. Al het geld hield hij in eigen zak. De artiesten kwamen natuurlijk bij ons klagen en vroegen waar hun geld bleef. Om geen rotzooi te krijgen en de goede naam te blijven houden hebben we het zelf maar betaald". De heer De Jong is voor commen taar niet bereikbaar. Zijn BV die de evenementenhal exploiteerde is failliet verklaard. Niemand weet waar hij is. Ook zijn advo caat mr. Th. Bouma wil niet ver tellen waar De Jong zich bevindt. Wel zegt Bouma dat het verhaal van Hesselink pure nonsens is. „Het evenement heeft geen cent opgebracht. De belangstelling viel tegen. Vijfduizend bezoekers zorgden voor 37.500 gulden en tree. De onkosten hebben het hele bedrag vrijwel opgeslokt. Binnenkort willen wij alle cijfers bekend maken en verantwoor ding afleggen. Het heeft geen zin om nu op details in te gaan. Later zullen wij wat P. C. Management vertelt weerleggen". Op de vraag waarom De Jong nooit aan Unicef heeft verteld dat het kindergala niets heeft opge bracht zegt Bouma; „Mijn cliënt is niet bij de afrekening van de entreegelden geweest. P. C. Ma-' nagement wel. Die moest ook de artiesten betalen en Unicef in lichten over de opbrengst". Ondanks de toelichtingen van bei de partijen blijft de situatie duis ter en ziet Unicef, die het geld wilde gebruiken voor een water en voedingsproject op Sn Lanka, er voorlopig niets mee op. CDA wil toch verlaging topsalaris DEN HAAG - Het CDA heeft alsnog van het kabinet geëist dat dit spoed maakt met de plannen voor een verlaging van de topsalarissen van ambtenaren en politici. In ie der geval verwachten de christen-democraten dat mi nister Wiegel (binnenlandse zaken) zonodig per 1 juli met een tijdelijke maatregel komt. Dit staat in een motie van oud staatssecretaris Van Rooijen, die hij gisteren indiende bij de hervatting van het debat over de bezuinigingsnota. Het CDA zegt daarin dat de be windsman zo mogelijk op of omstreeks 1 juli een definitie ve maatregel moet doorvoe ren. Blijkt dat niet haalbaar, dan moet een voorlopige 'maatregel getroffen worden. Nog pas vorige week verklaarde minister Wiegel in de Kamer dat de maatregel niet eerder dan per 1 januari getroffen kon worden. Dit hing samen met de inspraak, die alle be trokkenen of hun vertegen woordigers hadden. Minister Van der Stee van fi nanciën heeft de CDA-motie overigens met klem ontraden. "Er wordt met vaart gewerkt aan de structuur van de amb telijke en politieke topsalaris sen. De hoofdlijnen ervan worden in juli bekendge maakt, met de situatie op 1 juli als uitgangspunt. Voor 1 juli zal het resultaat echter niet bekend zijn. Verwezen lijking op die datum kan dan ook niet plaatsvinden. Zolang geen beslissing over de in houd van de nieuwe salaris structuur is genomen zal geen voorlopige ingreep kunnen plaatsvinden", aldus Van dei- Stee. Bovendien wees hij de Kamer er op dat de hoogste ambtelijke salarissen al een extra matiging hebben on dergaan. Minister Van der Stee deelt de sombere verwachtingen van premier Van Agt ten aanzien van de ontwikkeling van onze economie, maar kan daaraan geen cijfermatige onderbou wing verbinden. De minister van financiën zei niet over gedetailleerde nieuwe ramingen te beschik ken, maar zich te baseren op verwachtingen van zijn eigen adviseurs. Die komen er op neer dat in 1981 geen sprake zal zijn van een beduidend sterekere groei. Het nationaal inkomen zal zeker niet boven 1 procent stijgen, eerder er onder uitkomen. DEN HAAG (GPD) - De regeringsfracties voelen niets voor een botsing met het kabinet op dit moment over de hand having van de koopkracht voor de minima. Beide partijen willen eerst afwachten hoe de nieuwe raming voor de prijsontwikkeling dit jaar eruit komt te zien. Deze bereke ning wordt niet eerder dan half augustus verwacht. CDA en VVD legden zich neer bij de opvattingen van minister Al beda (sociale zaken) hierover. In het debat over een tijdelijke kor ting op de groei van sociale uitke ringen cn minimumloon noemde hij maatregelen om de koop kracht te handhaven „voorba rig". Eerst moeten betrouwbare ramingen beschikbaar zijn. De bewindsman wees erop dat het kabinet tot nu toe „alle moeite" had gedaan de koopkracht voor de minima te handhaven. Dit was gebeurd ondanks de prijsstij ging, die hoger uitgevallen was dan verwacht. Bij een nog hogere inflatie kon hij echter geen uit spraken meer doen over handha ving van de koopkracht. Albeda had weinig bezwaar tegen een motie van CDA en VVD, waarin het kabinet om maatre gelen gevraagd wordt, indien de koopkracht voor de laagste in komens aangetast zou worden. Hij verbond aan zijn instemming wel de voorwaarden dat zowel de werkgelegenheid als de inflatie er Kamer akkoord verlenging Unifil-mandaat DEN HAAG (GPD) - Alle fracties in de Tweede Kamer zijn het eens met het voornemen van de rege ring om ook na 19 juni het man daat van de Nederlandse VN- troepen in Zuid-Libanon te ver lengen. In een vergadering van de commissie voor defensie spraken zij zich gisteren allen daarvoor uit. niet door zouden verslechteren. Bij de uitvoering ervan wil hij ook rekening houden met de be- grotingsproblematiek voor 1981. In een eerste reactie zeiden zowel De Vries (CDA) als De Korte (VVD) weinig moeite met deze uitleg van hun motie door de be windsman te hebben. Daarbij is inmiddels duidelijk geworden dat juist binnen het CDA gister ochtend nog bezwaren tegen de motie bestonden, omdat deze „te hard" zou zijn. Albeda verzette zich overigens fel tegen de suggestie die uit de mo tie naar voren kwam, dat het ka binet in de afgelopen dagen on zekerheid had laten ontstaan over het behoud van de koop kracht. „Op dit moment geven wij ons streven naar het behoud van de koopkracht voor de laag ste inkomens niet op", zei hij. Hij weigerde in te gaan op vragen over de uitspraken van premier Van Agt dat de koopkracht van de uitkeringstrekkers volgend jaar op de tocht komt te staan. In ieder geval nam hij geen stelling tegen de opvattingen van Van Agt, maar wees erop dat er mo menteel geen plannen in die rich ting zijn. Letterlijk zei hij, dat deze „nog niet" in de ministerraad aan de orde zijn geweest. „Ook liggen er nog geen voorstellen en voorne mens om de Wet aanpassingsme chanismen te wijzigen". Deze wet regelt sinds eind vorig jaar de koppeling die gelegd is tussen netto minimumloon en de laagste netto uitkeringen. Daarmee verwierp Albeda een mo tie van de oppositie waarin ge vraagd werd het beleid voor 1981 met betrekking tot de uitkerin gen te baseren op de huidige koppeling tussen uitkeringen en minimumloon. van de Mobiele Eenheid en militairen slaan, met zwemvesten,op de door hen aangelegde pontonsDe met bewerkte pontons moetende doorgang naar het schip de Andrea Smits oninoijehjk maken Het schip °mdat "et ratCn mC' rad'ÜUC"e/a/ra' ^rprond Burgemeester Velsen wil bemiddelen ADVERTENTIE madurodam Miter weg Ubtigubfatui EEN (FEEST)DAGJE DENHAA SCHEVENINGEN/KIJKDUIN 14 en 15 juni INTERNATIONAAL FOKKER VLIEGERFEEST! het grootste van West-Europa met o.a. de grootste^/ vlieger ter wereld (250 m2). Records zullen sneuvelen! Beide dagen van 11-17 uur op het Scheveningse strand. HOLLAND FESTIVAL, voorstellingen in diverse theaters. -3 ROYAL TOUR, de bustocht in de voetsporen van Oranje toont u c paleizen in Den Haag en vele andere bezienswaardigheden. Vertrek dagelijks behalve zondag; inlichtingen en reserveringen bij de VVV. - SPORTVISSÉN op zee, of een Noordzeetrip, elke dag vanaf de 2e binnen^ haven in Scheveningen. Inlichtingen: VVV Den Haag Scheveningen,Tel. 070-546200 VELSEN (GPD/ANP) - Burge meester P. J. Molendijk van Vel sen heeft gisteren meegedeeld te willen bemiddelen tussen het Energiecentrum Nederland en Green Peace, de milieuorganisa tie die gisteren een blokkade be gon om het vertrek van een schip met radioactief afval te voorko men. Minister Ginjaar (milieuhy giëne) heeft in een telegram een beroep gedaan op Green Peace de blokkade te beëindigen. Tijdens een gesprek op het ge meentehuis van Velsen stemden Green Peace en het ECN gister avond laat in met een drie-partij- engesprek om tot een oplossing van de blokkade te komen. Van middag om 12 uur zou het ge sprek worden voortgezet. Het kort geding dat ECN in afwach ting van de resultaten van dit ge sprek tegen Green Peace wilde aanspannen, is aangehouden. Met deze gerechtelijke procedu re, die vanmorgen om tien uur in Haarlem zou dienen, wilde het ECN een veiligheidsmarge in bouwen om met een gerechtelijk bevel de blokkade te laten ophef fen. Dit om de bepalingen in het contract met de rederij van het schip, de Andrea Smits, te kun nen naleven. Daarbij kost elke dag uitstel van het vertrek onge veer 10.000 gulden. Proces week langer ROTTERDAM (GPD) - Het proces tegen de van oorlogsmisdrijven verdachte Pieter Menten (81) gaat een week langer duren dan was voorzien. Oorzaak van de verlen ging van de behandeling van de zaak-Menten door de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank is vertraging bij de af handeling van de visum-aanvra ge van de Nijmeegse hoogleraar prof. Veder. Deze kan pas vol gende week donderdag naar Moskou vertrekken om daar stukken te zoeken die in 1944 door de Russen zijn opgesteld over door de Duitsers begane oorlogsmisdrijven. Burgemeester Molendijk zei gis teravond op een persconferentie niet te verwachten dat door het gesprek de blokkade een einde zou vinden, maar "wel een stap in de goede richting wordt gezet". Een op hardhandige wijze breken van de blokkade lag volgens hem niet in het verschiet. Verder sprak Molendijk de hoop uit dat het overleg tussen de ECN, op drachtgeefster voor transport en dumping van het radioactieve af val, en Green Peace een bijdrage zou leveren tot een grotere on derlinge tolerantie. Op de persconferentie nodigde burgemeester Molendijk minis ter Ginjaar uit om na beëindiging van de acties rond de versche ping van het radioactieve afval een gesprek met de gemeente Velsen aan te gaan over de vol gens hem zeer onaangename ge volgen van de verlading in IJ- muiden. In totaal lagen gisteravond 18 bin nenvaartschepen, woonschepen en een vissersvaartuig alsmede een slepertje van de demonstran ten voor het Spuikanaal, waar het laden van de vaten nucleair afval ongehinderd doorging. Dins dagmiddag zeiden de Green- Peacesympathisanten nog meer schepen te verwachten. De commissie voor kernenergie in de Tweede Kamer wil nog deze week een mondeling overleg met de ministers Ginjaar (volksge zondheid) en Albeda (sociale za ken) over een vergunning voor de dumping vanuit IJmuiden. De Raad van State heeft gisteren het schorsingsverzoek van de stichting Natuur en Milieu uit 's- Graveland ten aanzien van de vergunning tot het dumpen van radioactief afval in de Atlantische oceaan niet ontvankelijk ver klaard. De vergunning was afgegeven door de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne aan de stich ting onderzoekcentrum Neder land in Den Haag. Krachtens die vergunning kan deze stichting radioactief afval in de Atlantische oceaan stprten, op ongeveer 1.800 kilometer vanaf Nederland. DEN HAAG (GPD) - Het overleg tussen de Tweede-Kamerfracties van PvdA, WD en D 66 over de indiening van een initiatief-wets ontwerp over de abortus verkeert in een kritiek stadium. Een lang durige vergadering leidde gis termiddag opnieuw niet tot resul taat. Hoewel de partijen het al op een groot aantal punten eens zijn geworden, is een handvol princi piële zaken als grote obstakels overeind gebleven. De betrokkenen ontkennen echter dat de besprekingen nu al zijn vastgelopen. Met name tussen PvdA en WD zijn moeilijkheden gerezen. Mogelijk zijn die van middag uit de wereld geholpen in een gesprek dat WD-leider Rietkerk en PvdA-leider Den Uyl met elkaar zouden hebben. Mocht dat geen succes hebben, dan is de kans groot dat PvdA en D'66 alleen verder gaan. De problemen zijn vooral ontstaan omdat de PvdA-fractie van de WD keiharde garanties blijft ei sen voor het door het parlement halen van een mogelijk initiatief voorstel. Volgens Haagse krin gen zijn de onderhandelaars van de fracties het in grote trekken eens, maar is de PvdA met name bang dat het compromis met de WD niet aan de achterban is te verkopen. Het zou daarbij gaan om de zoge naamde "vijf-dagentermijn" voor bedenktijd alvorens tot een abor tus kan worden overgegaan. In de besprekingen tussen de fractie deskundigen is onder meer voor gesteld om daar drie dagen van te maken, maar dat lijkt vooralsnog voor de PvdA onaanvaardbaar. De socialisten hebben een bedenk tijd altijd zonder meer afgewe zen. Ook in de WD is men daar niet gelukkig mee, maar ook zon der een wettelijke termijn zal in de praktijk feitelijk van een be denktijd sprake zijn, zo heet het daar. In dat licht is het erg onver standig om daarop de hele kans op een initiatief-voorstel te laten afketsen, aldus WD-kringen. In PvdA-kringen daarentegen ont kent men dat de socialistische deskundigen in het overleg, "een blokkade hebben opgeworpen". Volgens diezelfde bronnen is het overleg echter nog steeds volle dig open. "Alles is nog mogelijk, naar beide kanten", zegt men bij de PvdA. Men wijst er daar met name op dat de "politieke vraag" nog niet is beantwoord. Daarmee wordt gedoeld op de vraag of de WD bereid is het ini tiatief-voorstel (als het er komt) ongewijzigd door de beide Ka mers te loodsen. In 1976 struikel de het in de Tweede Kamer aan vaarde wetsvoorstel van PvdA en WD op de weigering van de WD-Eerste-Kamerfractie. Volgens WD-kringen is dat nu uitgesloten en hoeft de PvdA zich wat dat betreft geen zorgen te maken. Maar een keiharde garan tie willen de liberalen uit princi piële overwegingen niet geven. De WD meent dat de PvdA haar dit keer in goed vertrouwen moet geloven. Zeker zo belangrijk is de vraag of de regering, nadat een PvdA-WD- D'66-voorstel door beide Kamers is aanvaard, dit ook zal mede-on dertekenen, een wettelijk vereis te. Met name van de CDA-be- windslieden moeten daarbij gro te problemen worden verwacht De WD-bewindslieden zullen zich vrijvyel zeker achter het dan aanvaarde initiatief-voorstel op stellen. ILLEGALEN - In Amsterdam zijn dertien buitenlanders aangehou den die illegaal in ons land ver bleven. Het zijn elf Turken, een Marokkaan en een Indiër, die in een overhemdatelier in de Ba- rentszstraat werkten. Bij het on derzoek dat de politie in het ate lier instelde werden in totaal Kfl> tien buitenlanders aangetroffen. Drie van hen bezaten wel de ver eiste papieren. Met hulp van een speurhond werden in het pand voorts twee zakjes met 250 gram heroine gevonden. DEN HAAG (GPD, ANP) - Drs. Piet Bukman (46) uit Voorscho ten wordt nagenoeg zeker de nieuwe voorzitter van het CDA. Hij zal op 11 oktober, wanneer de CDA-fusie formeel tot stand komt, prof Piet Steenkamp op volgen. Bukman, die lid is van de AR en nu voorzitter is van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, is gisteren door het CDA unaniem kandidaat gesteld. Steenkamp liet tien dagen geleden weten het voorzitterschap na 11 oktober te willen neerleggen om dat het nauwelijks meer te com bineren valt met zijn baan als hooglereaar aan de Eindhovense TH. Slechts indien men het over een taakverdeling eens zou wor den, was Steenkamp bereid te blijven. Het CDA-presidium heeft uitein delijk - in overleg met Steen kamp - besloten toch -te kiezen voor een voorzitter die volledig beschikbaar is voor de partij. Het voorzitterschap wordt als een full-timefunctie gezien, waarbij het accent niet alleen op politieke ook op partij-organisatorische activiteiten moet liggen. Bukman vindt dat het huidige ka binet niet tot inzet van de verkie zingen moet worden gemaakt. Voor de NüS-radio zei Bukman gisteravond er een voorstander van te zijn, dat er na de verkiezin gen een zo breed mogelijke coali tie tot stand komt. Er zou, beves tigde hij, in dat verband gedacht kunnen worden aan een combi natie van CDA. PvdA en D 66 Bukman zei in de uitzending dat hij met genoegen constateert dat er in de PvdA de laatste tijd sprake is van een minder negatieve op stelling ten opzichte van het CDA. V Piet Bukman

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7