Haven (nog) niet afsluiten actief in vrije tijd Meer werkloze vrouwen, minder werloze mannen Leidse leerkrachten tot actie bereid Ververs - buurt op bres voor vrije fietspaden op bruggen Reinigingsdienst kampt met flink personeelstekort WOENSDAG 11 JUNI 1980 Vrouwenfeest In Leiden-Noord wordt morgen voor de eerste maal een echt vrouwenfeest gehouden. Het is een initiatief van verschil lende deelneemsters en werk sters van vrouwengroepen die het afgelopen actief zijn ge weest in de wijk. Deze vrou wen hebben hun krachten ge bundeld in 't Vrouwenoverleg Leiden-Noord. Gezamenlijk willen zij de vrouwen in Noord kennis la ten maken met de verschillen de mogelijkheden die er in de wijk zijn. De bijeenkomst wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje" aan de Bern- hardkade. Er kan worden ge praat, naar film gekeken en worden gedanst. Verder treedt onder meer de vrou wenzanggroep De Sirenes op. Fellini-festival In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 begint donder dagavond een drie dagen du rende filmfestival rond de be roemde Italiaanse regisseur Frederico Fellini. Om acht uur wordt begonnen met de- vertoning van "Le notti di Cabiria" uit 1957. Een ver haal over een Romeins hoer tje, dat uitgebuit en bedrogen, toch haar geloof in het be staan behoudt. Om 22.15 uur wordt vervolgens "II Bidone"(1955) vertoond. Het handelt over een ouder wordende oplichter, die aan zijn bestaap, gaat twijfelen en naar berouw verlangt. Als hij uiteindelijk een handlanger besteelt, wordt hij door een steen getroffen en sterft hij. De toegangsprijs per film be draagt vier gulden. Een pas separtout voor alle zes films kost f1750. Informatieavond. De werkgroep Stop de N-bom, stop de kernwapenwedloop Leiden organiseert donder dag een culturele informatie avond in het Breehuys aan de Breestraat 19. Óp de avond is een tentoonstelling te zien over de medesbeweging sinds 1945. Verder wordt er een tweetal films vertoond en speelt de groep "De Onderste Steen". Namens het landelijk samen werkingsverband. spreekt Jo ke van Kampen. De bijeen komst begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt eéft gulden. Hengelsport Visvereniging "De Brasem" hield een wedstrijd in de Heimanswetering. De vangst was slecht. De uitslag: 1. B. Eradus 14 stuks (1600 gram), 2. A. v.d. Hulst 18 stuks (1330 gram), 3. S. Gommans 5 stuks (720 gram), 4. G. Crama jr. 5 stuks (590 gram), 5. J.v.d. Hulst 8 stuks (525 gram), 6. J. Blikman 6 stuks (490 gram), 7. F. Ma-rijt 3 stuks (420 gram), 8. H.v.Strien2 stuks (400 gram). Duivensport PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Corbeil. In concours waren 190 duiven. De uitslag was: l.W.v.As,2,4. Comb. De Wolf,3. Fokker-Van Ley den, 5,6. Nieuwendijk en Zn.,7 .T.v.As,8.G.Hendrïkse, 9. H. v. Klaveren, 10. H. Gijs- Met 180 duiven werd ook gevlo gen vanaf Chantilly. De uit slag: 1G. Hendrikse, 2. Nieu wendijk en Zn.,3.C. Gijsman, 4. P. Juffermans, 5,7. Fokker- Van Leyden, 6. W.v. As, 8$. H. v. Klaveren, 10. Dokkum en Zn. Bazaar succes De bazaar van kleuterschool "De Eerste Stap" en de lagere Prinses Beatrixschool aan de Morsweg 188 is een groot suc ces geworden. Na aftrek van de kosten kan een bedrag van 1500 gulden worden overge maakt naar de Stichting Unie School en Evangelie. Het geld is bestemd voor een project in India, namelijk een meisjes school in Ahmednagar. Mede dankzij dit geld kan de school blijven bestaan. Duivensport PV "Leiderdorp" hield een wedvlucht vanaf Compiègne. In concours 124 duiven. De uitslag: 12,6,8, J. Knijnen- burg, 3J9. J. v. Laar4. H. v. Laar, 5. F. Hoogervoist, 7. Th. Habraken. Als het verbeteringsplan wordt uitgevoerd zuilen in de Haven steigers worden aangelegd voor watersporters die met hun bootje de stad bezoeken. LEIDEN - De gemeentelijke Reinigingsdienst heeft de komende jaren extra personeel nodig. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie economische zaken en personeelszaken. Daar kwam een voorstel in behan deling om voor de begroting voor het komende jaar geld uit te trek ken voor twee extra mensen. Directeur Van Overmeire lichtte toe dat het aantal woningen in Leiden toeneemt en dat het dus niet mogelijk is om het vuil met een gelijkblijvende ploeg men sen te blijven ophalen. Hij zei de komende jaren steeds wat extra mensen te willen vragen, om in de toekomst bijvoorbeeld ook in spat te' zyn een nieuwe wijk als de Stevenshofpolder te bedie- Traditiegetrouw wordt het huisvuil in de zomermaanden niet twee maar één keer per week opge haald. Dat begint 30 juni en duurt LEIDEN - Ruim zestien miljoen gulden is er de komende vijf jaar nodig om het verbeteringsplan uit te voeren dat gisteren is gepubliceerd voor de Verversbuurt. Dat is het gebied dat wordt omsloten door Haven, Herensingel en Oude Herengracht. Over de inhoud van het plan dat zich in eerste instantie richt op een herstel en uitbrei ding van de woonfunctie, zijn gemeente en buurtbewo ners het in grote lijnen eens. Slechts op een tweetal verkeers technische punten verschillen de meningen. Dat heeft bijvoor beeld betrekking op de bouw van de nieuwe Verversbrug en He- renpoortsbrug. Deze bruggen vervullen straks een belangrijke functie in de verbinding tussen cityring (Langegracht) en de noordelijke stadswijken (Noord, Merenwijk en De Kooi). De nieuwe Herenpoortsbrug bij voorbeeld moet zo breed worden dat er weer autoverkeer in twee richtingen mogelijk is. De buurt bewoners nu, vinden dat op beide bruggen aparte fietspaden moe ten komen, ter bescherming van het langzame verkeer. De ge meente vindt dat volstaan kan worden met fietssuggestiestro- ken. Wethouder Waal voegde daar bij de presentatie van het plan nog aan toe dat een nog bre dere brug het risico inhoudt voor de toekomst dat die voor nog gro tere autostromen wordt benut. Ander geschilpunt is de toekomsti ge verkeerssituatie op de Haven. Volgens het verkeerscirculatie plan van de gemeente moet de Zijlpoortsbrug worden afgeslo- ten voor autoverkeer zodra de nieuwe Verversbrug en Heren poortsbrug gereed zijn. Op de Haven zou dan een autoluwe fietsroute kunnen ontspan. De Verversbuurt - vrezend voor de toekomst van bedrijven en win kels - wil het de automobilisten wel wat lastiger maken op de Ha ven door het maken van een paar knikken en bobbels in het weg dek, maar vindt dat afgewacht moet worden hoe de situatie zich ontwikkelt voor tot afsluiting van de brug wordt overgegaan. Wat fiets- en voetgangersverbin dingen betreft voorziet het verbe teringplan ook in de aanleg van Levendaal-N. krijgt buurt vereniging LEIDEN - De oprichting, van een buurtvereniging in Levendaal- Noord is een feit. Tijdens de bij eenkomst gisteravond in het SSR-gebouw aan de Hogewoerd hebben zich ongeveer 40 belang stellenden gemeld bij de initia tiefnemers. Over twee weken hoopt men definitief te beginnen. Mede in verband met verbete ringsplannen van de gemeente is het van belang dat in Levendaal- Noord (begrensd door Utrechtse Veer, Korevaarstraat, Geregracht en Levendaal) een buurtorgani satie van de grond komt. Men hoopt hierdoor zoveel mogelijk groeperingen uit de wijk te kun nen betrekken bij de verbete ringsplannen voor dit stadsdeel. De gemeente wil in september een projectgroep, waarin ge meenteambtenaren samen met vertegenwoordigers uit de wijk aan een verbeteringsplan gaan werken. Vanaf september zal men ook via buurtavonden, krah- tjes, stencils de buurtbewoners op de hoogte houden van de ont wikkelingen. Een aantal concrete zaken kwamen gisteravond al ter tafel. Zo stelde één der aanwezigen voor om een invenPrisatie te maken van al bestaande deelplannen voor de wyk. Men vreesde dat er toch al heel wat "plekjes" in de wijk zijn waarvan de bestemming al vast staat. Omtrent het versterken van de woonfunctie in de wijk werd het voorstel gedaan om het aan brengen van woonruimte boven bedrijfsruimten te stimuleren. "Ook moet men niet vergeten", aldus één der aanwezigen, "dat voor de middenstanders op de Hogewoerd de auto een volstrekt onmisbare zaak is" een bruggetje van de Oude He rengracht naar de Oude Singel. Bovendien is er een drietel brug getjes gepland over de Binnen vestgracht in de richting van de SPdshulpwerf. Dit gebied wordt nu nog gebruikt voor opslag door Gemeentewerken, maar krijgt in de toekomst een recreatieve be stemming. Er komen langs de oever van de singel groenvoor zieningen terwijl de kantine- en bedrijfsruimte verbouwd kan worden tot een eenvoudige buurtaccommodatie. De erboven gelegen woningen moeten vol gens het plan worden opgeknapt. Gesloopt Dat opknappen is niet meer moge lijk met de woningen in het Ver vershofje. De huisjes zullen ge sloopt worden en geven de mo gelijkheid de tuinen van de aan grenzende woningen te vergro ten. Behalve een verbétering van de be staande woningen (een deel is al gerenoveerd) is er op bescheiden schaal nieuwbouw mogelijk wanneer het voormalige fa briekscomplex van Clos en Leembrugge is verdwenen. On derhandelingen met twee huur ders van het pand lopen al lange tijd. Op de plek kunnen volgens het plan 35 woningen worden ge bouwd (20 eengezinswoningen en 15 tweekamerwoningen). Op de hoek van Ververstraat en Ou de Herengracht is ook nog ruimte voor twee woningen. Wat ook vrijkomt is het terrein van de firma Fontein aan de Zijl straat. De buurtbewoners en ook de gemeente denken aan wo ningbouw in de sociale sfeer en ruimte voor parkeren in deze dichtopeengebouwde buurt. In middels is door VVD-er Zonne- vylle in de raad een motie inge diend om voorlopig de bedrijfs- bestemming voor het gebied te handhaven. Verbolgen De buurtbewoners zijn daarover nogal verbolgen, omdat de VVD wel voor de bewonersavonden is uitgenodigd, maar zich nooit heeft laten zien. Men vindt het een vreemde zaak dat zonder enig overleg met de buurt nu plotse ling de motie uit de lucht kwam vallen. Tenslotte is in het plan opgenomen de inrichting van een passanten- haven aan de Haven. Het moet watersporters die met hun bootje de stad Leiden voor korte tijd willen bezoeken een ligplaats bieden. Al eerder werd het plan aangemeld voor subsidiëring in het kader van de verbetering van Havenwijk-Zuid (Zuidsingel en omgeving) maar werd toen door het rijk geschrapt omdat het niet tot het gebied zou behoren. Donderdag komt het verbeterings plan ter sprake in de gemeente lijke comissie voor ruimtelijke ordening. LEIDEN - De afgelopen maand is de werkloosheid bij de mannen in de regio Leiden van het Geweste lijk Arbeidsbureau ge daald met 25, terwijl zich bij de vrouwen in dezelfde een periode een stijging met 23 voordeed. Het aan tal werkloze mannen kwam daarmee op 2043, terwijl het aantal geregi streerde werkloze vrou wen opliep tot 821. Het peil van de werkloosheid is in vergelijking met het vorig jaar zowel bij de mannen ais bij de vrouwen hoger. Tegenover de 2043 mannen van afgelopen jaar stonden er een jaar geleden 1953, bij de vrouwen was het aantal een jaar geleden 18 lager. Schoolverlaters Het aantal schoolverlaters, dat zich bij het GAB in Leiden meldde was nog niet groot. Aan het eind van de maand mei stonden 69 mannelijke en 125 vrouwelijke schoolverlaters ingeschreven. Dat waren er respectievelijk 13 en 33 meer dan vorige maand. Bij de mannen waren de zich meldende schoolverlaters redelijk verdeeld over alle beroepsgroepen. Bij de vrouwen ging de belangstelling vooral uit naar een functie in de sector handel (winkelpersoneel). .Bouwwerkloosheid De bouw heeft de afgelopen maand Zender in bCSlflff 26110111611 Alkemade Katwijk LEIDEN - De politie heeft gister- Leiden avond om kwart voor elf een Leiderdorp tachtig kanaals zend-installatie Oegstgeest in beslag genomen in de Acade- Rijnsburg miewijk. De zender met de roep- Valkenburg naam "Plectrum" heeft een ver- Voorschoten mogen van tien Watt. Dat is tien Warmond keer het wettelijk toegestane Zoeterwoude vermogen. Overigen De zender veroorzaakte storing op tv en radio in de buurt. April '80 Mei '80 April '80 tot 1 augustus. Dit om het perso neel in staat te stellen op vakantie te gaan. De inkrimping van de dienstverle ning in die periode komt Van Overmeire dit jaar overigens ex tra goed uit, want één derde van zijn mensen is ziek. Niet van het werk, maar "er hebben er alleen al een stuk of vijf voetbalknietjes en dat soort zaken. Dat krijg je met een veijonging van de dienst", schertste de directeur gisteravond. weliswaar meer personeel aan genomen dan afgestoten en ook de vraag, vooral paar schilders, nam wel toe, maar toch blijft het niveau van de werkloosheid in deze sector aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Vergeleken met eind mei 1979 staan nu 172 bouwvak kers meer ingeschreven. Vooral in het grondwerk, waaron der de straatmakerij, is het erg stil. By de mannen nam het aan tal vacatures, dat bij het arbeids bureau werd aangemeld, met 118 toe. Bij de vrouwen was er een daling met 55. Opvallend is, dat de vraag naar jeugdigen, zowel bij de mannen als bij de vrouwen, daalde met respectievelijk 52 en 47. In de tot het gebied van het GAB Leiden behorende gemeenten ontwikkelde de werkloosheid in mei zich als volgt YYD: geen commercieel Groenoord- restaurant LEIDEN - De WD is niet te spreken over het besluit van de raadscommissie economi sche zaken om het restaurant van de Groenoordhallen meer commercieel te gaan exploi teren. Fractievoorzitter Kuij- ers en zijn partijgenoot Van Duijn vinden een dergelijk besluit in strijd met de eerder door de gemeenteraad aan genomen motie-Van Duijn, waarin is vastgelegd dat het restaurant alleen gebruikt mag worden voor activiteiten die zich in de hallen afspelen. Van Duijn formuleerde zijn mo tie destijds om op die manier concurrentie met bestaande horecavoorzieningen in de stad uit te sluiten. De raads commissie besloot twee we ken geleden dat pachter De Haas toch wat meer armslag moest hebben. Als er in de hal niets te doen is, loopt zijn ploeg van 21 man personeel doelloos rond. "Een zware kostenpost, te meer daar de halactiviteiten vorig jaar wat. minder zijn ge weest", zo reageerde De Haas, die het niet wilde uitsluiten dat er in de toekomst mensen op straat komen, waardoor zyn service zou afnemen. Di recteur De Jong van de ge meentelijke dienst Groenoordhallen had wel oren naar zijn probleem en deed de raadscommissie het voorstel de motie-Van Duijn wat ruimer te interpreteren. Kuijers en Van Duijn willen van het college van b en w een schriftelijke verklaring over de interpretatie die zy nu aan de motie willen geven. Vol gens Kuijers is het niet aan de leden van de commissie "om een raadsuitspraak te gaan in terpreteren". Wethouder Fase wierp tegen dat zij en de leden van de commissie "in de geest van de motie een besluit heb ben genomen". Initiatiefne mer Van Duijn bestreed dit. "Als Dé Haas problemen heeft met de omvang van zijn personeelsstaf, dan had hij dat bij het tekenen van het contract kunnen weten. Hij wist toen op welke manier het restaurant gebruikt mocht worden". De WD'érs maakten gister avond duidelijk dat de schrif telijke verklaring van het college, aanleiding kan zijn om de kwestie in de gemeen teraad aan de orde te stellen. Overigens was Van Duijn tij dens de behandeling veertien dagen geleden niet in de commissie aanwezig. Hij ver ontschuldigde zich gister avond voor een plotseling vertrek naar het buitenland. Snelheids controle op Langegracht LEIDEN - Bij een radarsnelheids controle gisteravond tussen ze ven uur en kwart over negen zijn 58 motorvoertuigen betrapt op te hard rijden op de Langegracht. Aan de maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur hielden zich 418 voertuigen. Een overtreder haalde 96 kilometer per uur. LEIDEN - Alle aanwezige leer krachten waren het er gister avond over eens dat er actie gevoerd moet worden tegen de bezuinigingsplannen van "minister Pais. De manier waarop is voor velen nog niet helemaal duidelijk. Dit bleek op de eerste bijeen komst voor mensen in het onderwijs uit de regio Leiden, ter voorbereiding van de lan delijke stakingsdag op don derdag 19 juni. Het onderwjjs- arbeidsplaatsenplan van de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties (NFO) draagt ieders goedkeu ring. De staking, waar «net name de Algemene Bond On derwijzend Personeel (ABOP) zich achter schaart, levert problemen op. Zelfs bij de leden van deze organisatie. Om zomaar de kinderen op straat te zetten en zelf te gaan protesteren op het Binnenhof is voor veel onderwijsgeven den nog een te grote stap. Staken doe je niet in het on derwijs. Anderen waren van mening dat staken niet het middel is om minister Pais tot andere maatregelen te dwin gen. De kwetsbare plekken in het ambtelijk apparaat moe ten worden ontregeld, von den zij. Joop bteijger, leraar geschie denis aan de Osdorper Scho lengemeenschap in Amster dam, vertelde over de staking op zijn school twee weken geleden. Hij waarschuwde de aanwezigen liHAÈH de verhar ding van stakers en niet-sta- kers tegenover elkaar. "Je moet de mensen wijzen op de algemene problematiek. De goede onderwijsplannen ra ken in de knel. En het onder wijzend personeel weet met tijdelijke aanstellingen, wachtgeldregelingen en aan tal dienstjaren nauwelijks meer waar ze aan toe zijn. El ke school krijgt dit jaar, of in ieder geval het volgende jaar, met deze problemen te ma- keh. Hoe moeten we bijvoor beeld leerkrachten blijven motiveren om mee te werken aan beter onderwijs als ze we ten dat ze volgend jaar op straat staan?". Deze opmer kingen en vragen waren ei genlijk ook voor de aanwezi gen in de zaal het belang rijkst. Gezamenlijk zal de komende week worden be keken hoe de leerlingen van stakende collega's kunnen wordei) opgevangen en hoe de ouders duidelijk kan wor den gemaakt dat actie voeren op wat voor een manier dan ook, echt nodig is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4