Jongeren zelf dupe van heisa rond onderzoek Uur per week naaktzwemmen Kale hoek Stations weg wordt bebouwd PPR wil leegstand DIERENBESCHERMING RIA BECKERS actiever bestrijden Negen maanden cel voor Leidse broers Leidse stadsrubriek WOENSDAG 11 JUNI 1980 Leidse hoogleraar prof. Buikhuisen: LEIDEN - De gemeente moet l uur naaktzwemmen per week or ganiseren in een gemeentebad. Dit bleek op de gisteravond ge houden vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting, sport en recreatie. De meerderheid van de commissie vindt dat naaktzwemmen in het gemeentelijke voorzieningen pakket thuishoort. "We moeten het natuurlijk wel een jaar aan kijken. want je weet niet hoe groot de behoefte is", stelde wet houder Tesselaar. Een definitieve beslissing over het naaktzwemmen wordt pas in au gustus genomen. Het bestuur van de sportstichting heeft het laatste woord en die komt dan pas weer bij elkaar. Het naaktzwemmen in een ge meentebad is een verzoek van de NVSH. De organisatie wilde dat de sportstichting één uur naakt zwemmen per week in haar pro- In gemeentebad gramma opnam. "Volgens ons is er een duidelijke behoefte. Bo vendien gebeurt het op diverse plaatsen in het land", waren de argumenten. De stichting rea geerde echter negatief. "Jullie mogen wel een bad huren", was het antwoord. Als toegift zouden de NVSH-leden ook introducés mogen meenemen. De vereni ging ging echter niet op dit ver zoek in en maakte van het uur naaktzwemmen een principe kwestie. J. Duivesteyn, directeur van de sportstichting, legde gisteravond de stichting het bad wel wilde verhuren. "Als wij het bad verhuren nemen we geen fi nanciële risico's. En bovendien hoeven we dan geen extra men sen in te schakelen. Als wy het uur organiseren moeten we voar drie man toezicht zorgen. Dat is de regel. Het zwemmen valt dan onder onze verantwoordelijk heid". Hij benadrukte dat er een aantal voorzieningen moet worden ge troffen als het bestuur besluit om het uur in het programma op te nemen. Duivesteyn; "Je zult toch gordijnen moeten aanschaffen, want anders kan iedereen vanuit het restaurant in het bad kijken. Dat kost gauw enkele duizenden guldens". De meeste commissieleden vonden gisteravond dat de gemeente het idee nu moet overnemen van de NVSH. "Wij moeten dat plan lan- Prof. Buikhuisen. Inzamelen oud papier LEIDEN - Het college van B en W komt binnenkort met voor stellen aan de gemeenteraad voor het subsidiëren van het inzamelen van oud papier. Bedoeling is dat ook bij een lage papierprijs de inzame ling door verenigingen e.d. wordt gestimuleerd. Elke niet-commerciële instel ling die oud papier wil inza melen moet zich daartoe mel den bij de gemeentelijke dienst Reiniging. Daar dienen ook facturen te worden over legd van de verkoop van het papier aan de handel. Bij een prijs die lager ligt dan zes cent per kilo, is de gemeente be reid vier cent subsidie te ge ven. Elk kwartaal zal de uit kering worden gedaan, aldus het voorlopige voorstel. Overigens zal dit voorstel de gemeente op het ogenblik niets kosten, omdat de pa pierprijs zich behoorlijk heeft hersteld en een kilo veel meer dan zes cent opbrengt. Op het invoeren van een dergelijke regeling, die al in veel andere plaatsen in het land van kracht is, was via een motie tijdens de begrotingsbehan deling in de gemeenteraad aangedrongen. Akkoord met glasbakken LEIDEN - Op dertig plaatsen in de stad gaat de dienst Reiniging glasbakken neerzetten, waarin iedereen zijn lege flessen en potjes kwijt kan. De raadscom missie economische zaken is gis teren met een dergelijk voorstel akkoord gegaan, onder voorbe houd dat binnenkort een veror dening voor het inzamelen van het glas in de commissie zal wor den behandeld. De bakken kosten zo rond de zes honderd gulden. Dat geld komt beschikbaar doordat nu minder glas naar de vuilverbranding zal worden gebracht. De rekening van de gemeente bij de gemeen schappelijke regeling voor de vuilverbranding zal minder hoog uitvallen en ook is er sprake van een besparing van energie, aldus wethouder Fase. Overigens zal het nog wel even du ren voordat de bakken op straat staan omdat de order nog moet worden geplaatst. LEIDEN - "De enigen die de dupe worden van alle heisa rond mijn onderzoek zijn de jonge ren zelf. Ik zou er ik weet niet wat voor over hebben om dat aan de mensen duidelijk te ma ken". Dat zegt de Leidse hoogleraar prof. dr. W. Buikhuisen. Nadat het geruime tijd rustig was rondom de Leidse crimi noloog, hees gisteren het reclasseringsblad KRI de stormbal en meldde dat Buikhuisen plannen heeft om onderzoek te verrichten onder kinderen die agressief ge drag vertonen. Hij zou in één of meer kinderbeschermingsinrichtingen agressieve jongens tussen tien en achttien jaar "bio-so- ciaal" willen testen. Het onderzoek dat Buikhuisen voor ogen heeft bestaat uit twee delen. Het ene moet de invloed van de omgeving op crimineel gedrag onderzoeken en bij het andere gedeelte wil men de rela tie onderzoeken tussen het cen traal zenuwstelsel en het gedrag. Minister De Ruiter en staatssecre taris Haars van justitie hebben naar aanleiding van de plannen van Buikhuisen een regeling ge troffen voor wetenschappelijk onderzoek bij gedetineerden en mensen die in psychiatrische in richtingen vertoeven. Dit is gebeurd op uitdrukkelijk verzoek van de Tweede kamer. De regeling is voorlopig en heeft een beperkt betekenis. De Twee de Kamer had hierom gevraagd naar aanleiding van het voorne men van de Leidse hoogleraar om bij criminelen de bio-sociale kenmerken te onderzoeken. Wetgeving De vraag of er behoefte bestaat aan een definitieve wetgeving die be trekking heeft op het vraagstuk van medische proefnemingen op mensen in het algemeen, is in studie bij de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Volgens het reclasseringsblad KRI zou prof. Buikhuisen in één of meer kinderbeschermingsinrich tingen agressieve jongens tussen de tien en achttien jaar "bio-so- ciaal" willen testen. Dergelijk onderzoek is volgens jus titie alleen mogelijk op basis van volledige vrijwilligheid van de betrokkenen, mits zij de leeftijd van achttien jaar hebben bereikt. Als de betrokkene jonger is of als zijn geestelijke toestand daar aanleiding toe geeft, moet hij sa men met zijn wettelijke verte genwoordiger de toestemming tot het onderzoek verlenen. Geen gunsten Om medewerking aan het onder zoek te verkrijgen, mogen geen gunsten of beloningen worden gegeven of onthouden dan wel invloed worden uitgeoefend door justitiële autoriteiten of anderen. Voor onderzoek dat schadelijk kan zijn voor de betrokkenen of dat geen waarborgen bevat voor de bescherming van de privacy, zullen voorzieningen en/of facili teiten worden geweigerd. Gede tineerden kunnen te allen tijde hun al gegeven medewerking staken, ook wannneer het gaat om thans al lopende onderzoe ken. "Tragisch'' Tegenstander van het onderzoek is de Belangenvereniging Minder jarigen (BM). Zij vindt onder an dere dat er onvoldoende waar borgen zijn voor de mensen die aan zo'n onderzoek meedoen. Prof. Buikhuisen zegt het verzet van de BM "tragisch" te vinden. "Ik doe het voor honderd procent in het belang van deze jongeren". Buikhuisen zegt het jammer te vin den dat als hij iets wil doen dat er dan zoveel stampij ontstaat. "In feite gaat het hier om een volks- gezondheid-object' ADVERTENTIE AFD. LEIDEN E.O. maakt bekend dat in haar algemene ledenver gadering van 9 juni j.l. een nieuw interim-bestuur is gekozen. Inlichtingen hierover: 071-122847. Ook het nummer voor aktie vakantie-pleegdier. Het criminologisch instituut hoopt dit najaar met observatie van de jongeren te kunnen beginnen. "Daarna willen we zo spoedig mogelijk overgaan op de tweede fase van het onderzoekaldus Buikhuisen. spreekt op donderdag 12 juni in de grote zaal van Rest. Boerhaavelaan te Leiden. Aanvang 20.30 uur. LEIDEN - De Internationale Ge- wapendbeton-Bouw bv. uit Bre da gaat winkels, kantoorruimten en woningen bouwen op een stuk grond op de hoek van de Sta tionsweg en de Morssingel. Dit bleek op de gisteravond gehouden vergadering van de raadscom missie volkshuisvestina In het bouwplandat niet nieuw is, worden op de begane grond win kels gebouwd, op de eerste ver dieping kantoren en daarboven nog woningen. In totaal worden er 24 huizen ge bouwd. Twaalf hiervan komen in de premiesector en twaalf in de vrije sector. Het raadslid Kessen (PvdA) vroeg zich af of er niet meer premie-huurwoningen kunnen worden gebouwd. Het PPR-raadslid Bijen vulde haar aan. "Er moet voor urgent wo ningzoekenden worden ge bouwd" "Ik zal contact opnemen met de IGB". beloofde wethouder Tesselaar. Een ander strijdpunt betrof de par keerplaatsen. De IGB moet 48.000 gulden in de gezamenlijke pot doen voor 16 parkeerplaatsen. Raadslid Ham (CDA) vroeg zich af of dat niet wat te weinig is.Ook hierover kon wethouder Tesse laar geen uitsluitsel geven. "Ikzal dat uitzoeken". Duidelijk is dat eerdere plannen voor bebouwing van het "gat" aan de Morssingel definitief van de baan zijn. Er komt dus geen complex bioscopen, geen bow lingbaan en geen parkeergarage voor Morssingel-bewoners. DEN HAAG, LEIDEN - De Leidse gebroeders Herman en Rinus van P. zijn beiden door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twaalf naanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De broers worden onder toezicht geplaatst van de Algemene Reclasserings- vereniging. Als hun gevangenis straf erop zit, moeten de twee Leidenaars worden opgenomen in een inrichting. Herman van P. (21) pleegde op 8 december van het vorig jaar met een zestienjarige broer een over val op een drogisterij-annex- postagentschap aan de Maresin- gel in Leiden. Met een lucht drukpistool dwong dit tweetal het winkelmeisje 400 gulden te geven. Rinus van P. stond intus sen op de uitkijk. In dezelfde maand pleegde Herman nog een diefstal op een schip in Grouw. Uit het bureau van de kapitein nam hij 2031 gulden. 1646 Duitse Marken en 3961 Belgische francs weg. Rinus van P. (20) sloeg zijn slag op 3 januari van dit jaar. Hij bedreigde de filiaalhouder van de Leidse Spaarbank aan de De Sitterlaan met een pistool en nam 8350 gul den uit de kas weg. De officier van justitie eiste twee weken geleden tegen de Leidse broers anderhalf jaar gevange nisstraf. LEIDEN - De PPR-fractie in de Leidse raad heeft B en W en de raad voor de derde maal een lijst met leegstaande woningen in de binnenstad toegestuurd, die gevorderd zouden kunnen wor den. Daarnaast is er bovendien een lijst met panden, waarvan de eigenaar volgens de PPR aange schreven zou kunnen worden om ze weer bewoonbaar te maken. Aan de hand van de lijsten komt de PPR tot de conclusie dat de ge meente nog steeds onvoldoende gebruik maakt van de wettelijke mogelijkheden om de leegstand in Leiden te bestrijden. "Leegstand is vaak, vooral in de binnenstad en in oude wijken, een van de oorzaken van achter uitgang en verpaupering van een wijk. Tegelijkertijd is langdurige leegstand absoluut niet te rijmen met het grote aantal woningzoe kenden in Leiden", aldus PPR- fractieassistent F. van Oosten. De PPR-fractie bepleit in de brief aan goed bijgehouden admini stratie van het woningbestand. Volgens de radikalen ontbreekt daar op het ogenblik het een en ander aan. Zo blijken woningen die volgens de administratie langdurig leeg staan al dan niet legaal te zijn be woond. Andere panden die wel leegstaan komen in de admini stratie niet voor. Op de beide lijsten van de PPR ko men in totaal 36 panden voor. Daarvan staat een flink aantal al twee of meer jaar leeg. "Maar in werkelijkheid is de leegstand nog veel groter" aldus de PPR. door René van der Velden Jaap Visser Achter de rits De rits op de hoek Vestestraat- Derde Groenesteeg heeft haar langste tijd gehad. Het archi tectenbureau Oude Delft 205 is druk doende met tekenin gen voor drie woningwetwo ningen op de hoek. De bouw ervan wordt volgend jaar meegenomen bij de bouw van ruim veertig woningen op het terrein van de oude wolfa- briek Zaalberg. Weg rits, weg speelterreintje. Het idee om kale muren op te fleuren met muurschilderin gen is daarmee niet weg. De gemeente heeft de neiging om speelterreintjes juist op kale uithoeken en afbraak- hoeken in de binnenstad te leggen (bijvoorbeeld het ter rein aan de Van der Werf- straat of aan de Mirakelteeg). Misschien voelen studenten van Augustinus er wederom voor om hun kunstzinnige neigingen te botvieren op een stuk kale muur, precies zoals zij twee jaar geleden de rits voor Pancras-Oost schilder den. Het speelplaatsje op de hoek is drie jaar geleden aangelegd. Buurtbewoners en studenten van Augustinus gingen hard in de weer om de grauwe aan blik van de muren rond het plaatsje weg te nemen. Een buurtbewoner stelde het planten van een wingerd voor "Een kleurige schilde ring benadrukt alleen maar het verval en de armoede van Pancras-Oost", meende hij. Op een speciaal belegde "muurschildering-avond" in februari '78 werd tóch geko zen voor opfleuring. De stu denten van Augustinus kwamen met het idee van de rits: "als vertaling van iets dat nog niet te zien is maar mis schien komt". Het "huisje- boompje-beestje"-idee van Maijolein Gravemeijer (die De Verdwijnende verdwijnende hoek Vcstestraat - Derde G nog steeds in het buurtcomité Pancras-Oost zit) werd ge combineerd met de rits van de studenten. Door de inbreng van de studen ten waren enkele duizenden guldens CRM-subsidie vol doende om een stukje Pan- cras-oost in te kleuren. De rits is sindsdien het symbool van de wijk geworden. Zelfs op de flap van het gemeente lijk bestemmingsplan Pan cras-Oost vinden we de rits terug. Kunst Zo Wordt die Hazewindsteeg del ijk eens gezellig 's avonds.... Werknemers van het verlich tingsbureau Janse uit Eind hoven zijn druk in de weer om een kunsiwerk aan de zijgevel van het K O gebouw aan te brengen. Vanaf de Oude Vest zullen veertien blauwe TL- buizen naar de ingang van het K O gebouw leiden; vanaf de Caeciliastraat doen zeven groene TL-buizen hetzelfde De TL-buizen nodigen door hun opstelling de bezoekers van het gebouw uit om de in gang te betreden waarboven een witte TL-buis komt te hangen. Avondcursisten van K O kunnen zich in ae donkere avonden voortaan wat licht voetiger in de Hazewindsteeg begeven. De Amsterdamse kunstenaar Matthijs van Dam is de ont werper van de "behandeling van de steeg door middel van licht". Dneeneenhalf jaar ge leden reageerde hij op een advertentie in Vrij Nederland om de steeg te behandelen. Een procent van de nieuw- bouwkosten aan de Schouw burg (die één geheel vormt met het K O-gebouw) mocht van de gemeente aan een kunstwerk besteed wor den. Die ene procent was goed voor 50.000 gulden. Van Dam kreeg na de selectie van de kandidaat-ontwerpers uit eindelijk de opdracht. Zyn eerste ontwerp was een zwe vende spiegel die vanaf de Oude Vest gezien vierkant leek maar het niet was, en die een pijl op het wegdek reflec teerde, in de richting van de toegangsdeur van K O. "Vi suele verwarring stichten", was de opzet van Van Dam. Dit project bleek technisch en financieel niet haalbaar. Niet getreurd, Van Dam vindt zijn tweede ontwerp zeker zo fraai. En dat vond de commis sie "een procents-regeling" de opdrachtgever, eveneens. Toch duurde het nog tijden voordat de werknemers van Janse daadwerkelijk aan de slag konden. Niet verwon derlijk. De commissie "één- procents regeling" vindt dat zij te weinig ambtelijke on dersteuning van de gemeente krijgt. Zij heeft daarom het bijltje vorig jaar er bij neer gegooid en rondt alleen de lo pende zaken af. Matthijs van Dam houdt zelf aan zijn kunstwerk geen rooie cent over. "Het belangrijkste is dat mijn idee eindelijk wordt gerealiseerd. Het kunstwerk doorbreekt ver wachtingspatronen. Het ver legt de grenzen. Als de grens- en eenmaal zijn verlegd kan ik weer verder met andere grensverleggende kunstwer ken". Voor de inspecteur van belas tingen zijn de grenzen nog niet verlegd. In de begroting voor het kunstwerk is alvast rekening gehouden met een btw-aanslag van achttien procent. De inspecteur ziet de TL-buizen aan de zygevel van K O vermoedelijk als "doodnormale" verlichting. Daarvoor geldt het hoge btw- tarief. Voor kunstwerken geldt het lage tarief van vier procent. De mening van de werknemers van Janse? "Och, die 't uitge vonden heeft, zal 't wel mooi vinden"... Volgende week is het kunst werk klaar

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3