Omleidingsweg gaat Miening ontlasten BenW jagen raad tegen zich in het harnas Zwemwater langs de kust is niet best Keuze voor minst rigoreuze verkeersplan voor Oegstgeest valt verkeerd lEVffG, giNMElSMOoir Kttfsicttoit; Deel tussen Europaweg en Burg. Smeetsweg in 81 gèreed [Le/cfee agenda MINISTER GINJAAR OPENT INSECTENSHOW ANWB: "Verbering dringend noodzakelijk" WOENSDAG 11 JUNI 1980 OEGSTGEEST - Burgemeester en wethouders van Oegstgeest hebben tegen de zin van vrijwel alle raads leden in gekozen voor het minst rigoreuze verkeersplan voor de gemeente (plan I). Via de verkeerscommissie hadden de partijen die in de raad zitting hebben zich in november van het vorig jaar voor plan II uitgesproken, dat iets verder gaat in het terugdringen van het au toverkeer uit de woongebieden naar de randwegen van Niet aanvaardbaar Oegstgeest. lang is naar hun mening het goed functioneren van politie, brand weer en ambulances. Aangete kend wordt daar nog bij dat "naar onze mening alleen tijdens de iochtend- en avond) spitsuren van verkeersknelpunten sprake kan zijn". De PPR ging zelfs zover om voor plan III, het meest verstrekkende plan waarbij bijna alle verplaat singen per auto via de randwegen moet gebeuren en nauwelijks nog autoverkeer in de wijken mogelijk is, te kiezen. BenW hebben deze opstelling van de raadsleden naast zich neerge legd en gekozen voor plan I. Vol gens dit plan moet het doorgaan de autoverkeer zoveel mogelijk worden beperkt, door dit af te wikkelen via de hoofdverkeersa ders (Warmonderweg, Abt- spoelweg, President Kennedy- laan, Dorpsstraat, Rhijngeester- straatweg, Geversstraat en Leid- sestraatweg). B en W hebben hiervoor gekozen omdat zij van mening zijn dat men erg voor zichtig moet zijn met "te ingrij pende maatregelen". Zij wijzen erop dat het verkeer zich binnen de gemeente verplaatst over rela tief korte afstanden en een inci denteel karakter heeft. B en W vinden het dan ook niet zinvol en redelijk om dit verkeer te dwin gen van hoofdverkeersaders ge bruik te laten maken. Verder meent het college dat ook het forenzenverkeer, dat in Oegstgeest een belangrijke rol vervult, niet te zeer mag worden belemmerd. Eveneens van be Om deze redenen vinden B en W de plannen II en III niet aanvaard baar en te ingrijpend, "temeer daar de in deze alternatieven voorgestelde afsluitingen op de Lange Voort en Irislaan tot ge volg zullen hebben dat onder meer de bloemenbuurt (Ko renbloemlaan enzovoorts) door extra verkeer zwaarder zal wor den belast." Dat deze keuze van B en W bij ver scheidene raadsleden duidelijk in het verkeerde keelgat is ge schoten bleek gisteravond al in de raadscommissie voor finan ciën waar eigenlijk alleen maar werd gepraat over de financiële kant ervan. De commissieleden noemden het voorstel "een lomp stuk" en met name Kohlbeck (PvdA) en Wuisman (D'66) keerden zich fel tegen de opstelling van B en W. "Ik bewaar mijn woede tot donder dagavond (wanneer de verkeers commissie bij elkaar komt). De opmerkingen over het hele voor stel zijn daar meer op hun plaats. Maar ook over de financiële kant in dit voorstel kan ik een gevoel van teleurstelling niet onder drukken. Er is geen poging ge daan om benaderingsgewijs aan te geven hoe de alternatieve plannen er financieel uit zouden komen", zo reageerde Kohlbeck. Hij vond de argumentatie van B en W voor plan I onvolledig. De commissieleden toonden zich allen teleurgesteld, mede omdat alleen rond plan I argumenten werden aangevoerd die verder helemaal niet op financiële over wegingen ..waren gebaseerd. Daarmee zijn de plannen II en III resoluut van de tafel geveegd door B en W. Behalve met ver keerstechnische had het college ook met financiële overwegingen moeten komen. Er had een dis cussie moeten kunnen komen over wat de plannen gaan kosten, zo luidde de mening binnen de Onbegrijpelijk Wethouder Van Belle voelde er niet voor om voor 50.000 gulden per alternatief plan door het ver keersbureau kostenberekenin gen te laten maken. "Ik neem de verantwoording daarvoor niet. Ik moet de Degroting weer sluitend krijgen. Als u dat wilt dan zullen we dit komend-jaar in de belas tingen merken". wuisman liet zich daardoor niet van zijn stuk brengen en merkte op dat wanneer de raad anders denkt dan het college, deze laat ste instantie dan ook met een voorstel moet komen dat finan cieel onderbouwd is. De commis sieleden waren het erover eens dat het best een goede argumen tatie van B en W kon zijn wanneer zou blijken dat plan I financieel het best haalbaar is, of anders ge zegd, plan II te kostbaar zou wor den. Kohlbeck: "Stel dat men op grond van financiële gegevens zegt 'wij beperken ons voorlopig tot plan I', dan was daarover te spreken geweest, als daarbij de mogelijkheid opengehouden was om later eventueel over te gaan naar plan II. U sluit met u voor stel de deur daarvoor, met als ge volg dat de raad dit moet afwij- CDA-er Van Hazel toonde zich eveneens "bijzonder teleurge steld" over de opstelling van het college. Hij vond het volkomen onbegrijpelijk dat voorbij was gegaan aan het door de verkeers commissie in november gegeven advies waaruit een duidelijke keuze voor plan II was gebleken. Ook hij had de kosten van de al ternatieven graag op een rijtje ge- "U kiest duidelijk voor één, daar mee sluit u twee en drie uit. U moet recht doen aan de prioriteit die door de raadsleden naar vo ren is gebracht." zo liet Wuisman weten. Van Belle antwoordde daarop dat hij wel zal meegaan met de keuze van de raad en ook met de goedkoopste uitvoering, "maar u kunt niet nu al van mij verlangen dat ik met berekenin gen over de duurte moet komen voor plannen waarvan we niet eens weten of we dié nu wel wil len". Wuisman daarop: "Maar u stelt juist dat voor wat wij niet willen". Zoals bekend is het doel van plan II het autoverkeer vanuit de woon buurten zo direct mogelijk op de hoofdverkeersaders te brengen en het rijden door de woonbuur ten te beperken, zonder dit on mogelijk te maken. Het verkeer moet zo min mogelijk door het centrale woongebied rijden en op een aantal routes die door onge wenst autoverkeer kunnen wor den gebruikt, zullen onderbre kingen worden aangebracht. De veiligheid voor voetgangers en fietsers zal langs de diverse rou tes belangrijk verbeteren. Zoeterwoude. De bewoners maakten hun bezwaren kenbaar via duidelijke DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Van de omleidingsweg om Zoeterwoude zal eerst het gedeelte tussen de Europaweg en de Burgemeester Smeetsweg worden aangelegd en geasfalteerd. Men hoopt dat daardoor minder doorgaand verkeer over de Miening zal rijden. Het desbetreffende deel van de omleidingsweg kan in het eerste kwartaal van 1981 in gebruik worden genomen. WASSENAAR (ANP) - "Het re creatiepark Duinrell bevindt zich in het waterwingebied van de duinwaterleiding van Den Haag, en daarom peit ik voor de grootst mogelijke terughoudendheid bij het gebruik van alle stoffen, die direct of indirect de bodem en daarmee het grondwater - en ook ons drinkwater - kunnen veront reinigen". Deze waarschuwing liet minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne gisteren in Was senaar horen bij de officiële ope ning van een mechanische ge stuurde "insectenshow" in het recreatiepark. Volgens hem zul len de verantwoordelijke be stuurscolleges een uiterst zorg- vuldige afweging in dit gebied moeten maken bij de recreatie- belangen enerzijds en de belan gen van de waterwinning en het natuurbehoud anderzijds. De heer H.R.J. Graaf van Zuylen van Nijevelt, directeur van Duin rell, pleitte voor een nieuwe wet bescherming recreatiegebieden. "Een verordening die ik node mis in het arsenaal van wetten en ver ordeningen", zo zei hij. Hij noemde het verder onjuist en on democratisch dat bij het verleg gen of vaststellen van de grenzen van waterwingebieden door de provinciale besturen veelal geen inspraak bij de betrokkenen wordt gepleegd. WARMOND/ZOETERWOUDE - Gebo ren:'(Warmond), Nathalie Y, dochter van C. Prins en J.T.R. Derksen; Derk W., zoon van E. Rijntjes en J.C. Lind- hout; Barbara dochter van A.C.H. Sikking en M.J.E. van der Helm; Jan Willen, zoon van F.A.M. Hoes en J.M.T. Boerrigter; (Zoeter woude), Edwin Jurjen van den Akker; Sjors Maria Kortekaas; Hugo van der Helem; Gehuwd (Zoeterwoude), E.J. Versloot en M.G.B. Zandbergen; L.T.M. Witte en A.C. Dekker. Overleden: (Zoeterwoude) A'.T.M. Haa- gen (1907); A. Pieterse (1905). Een 62-jarige vrouw uit Voor schoten moest gisterochtend met hoofdwonden worden overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Zy verleende op haar fiets geen voorrang aan een personenauto die van rechts kwam. De auto schepte de vrouw en zij schoot met haar hoofd door de voorruit van de auto. Het doorgaand verkeer dat nu nog over de Miening gaat, zal dan over het eerste gedeelte van de omlei dingsweg rijden, vervolgens over de Burgemeester Smeetsweg en daarna over de Noordbuurtse- weg. Als de totale omleidingsweg gereed is - naar verwachting in het begin van 1982 - zal er door Zoeterwoude geen doorgaand verkeer meer hoeven te rijden. Ontlasting van de Miening is een vurige wens van de bewoners in deze straat, die veel te smal is om al het doorgaande verkeer te kunnen verwerken, zeker nu de Keerweer is afgesloten. Vorig jaar plaatsten boze bewoners borden op de Miening, met tek sten als "Voetgangers hier op vliegen". Het probleem is dat langs een deel van de Miening een voetpad loopt, dat vervolgens in de berm eindigt, waarna voet gangers over hetzelfde stuk moe ten wandelen waar vele auto's rijden. Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, hebben nu met de ambtenaren van Pro vinciale Waterstaat afgesproken dat de aannemer die de omlei dingsweg aanlegt contractueel zal worden gebonden aan een vervroegde uitvoering van het gedeelte Europaweg - Burge meester Smeetsweg. Of het inderdaad zal lukken om d^t deel in het eerste kwartaal van 1981 in gebruik te nemen, hangt af van de weersomstandigheden, maar ook van een afspraak die de provincie met rijkswaterstaat, de beheerder van rijksweg 4, moet maken. De aansluiting van de omleidingsweg op rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam) moet worden verbeterd. Dit blijkt een nogal gecompliceerde aangele genheid te zijn, waarbij ook het plaatsen van verkeerslichten in het geding is. Overleg tussen rijkswaterstaat en provinciale waterstaat hierover is inmiddels gaande. Het is volgens Gedeputeerde Sta ten niet verantwoord om voor uitlopend op andere werkzaam heden, zoals de bouw van zg. kunstwerken (dat zijn viaducten e.d.), ,en grondwerk bij de aan sluiting op rijksweg 4, al een pro visorische verharding op het eer ste gedeelte van/de omleidings weg aan te brengen. De Miening zou dan weliswaar eerder van het doorgaand verkeer worden ver lost, maar dit weer terugkrijgen bij het aanbrengen van een defi nitieve verharding. Het provinciaal bestuur vindt het evenmin nodig om de indeling van de Miening ingrijpend te wij zigen en bijvoorbeeld een voet pad aan te leggen (dat ten koste zou gaan van enkele tuinen), ge zien de korte tijd waarin er nog doorgaand verkeer over deze weg zal rijden. Gedeputeerde Staten beraden zich nog over de moge lijkheid om een inhaalverbod en een lagere maximum-snelheid dan vijftig kilometer voor de Miening in te stellen. De provinciale verkeerscommissie vergadert vrijdag over deze aan gelegenheid. Woensdag Leiden Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Voorschoten - kleuterschool De Woel waters, Dillenburglaan, tentoonstelling over project kleding,in niet-westerse j landen. Oegstgeest - commissie onderwijs, 20.30 Donderdag Leiden Stadhuis - vergadering projektgroep 1 Haver en Gort, 20 uur. Stadhuisplein - levende schaakwed strijd, 20 uur. Restaurant Boerhave - Mariënpoelstraat 65a, PPR-bijeenkomst met Ria Beckers, 20.30 uur. Stadhuis - commissie ruimtelijke orde ning 20 uur; commissie onderwijs, 20.30 LEIDEN - De kwaliteit van het zwemwater van de zee, de meren en de plassen in de nabijheid van Leiden laat te wensen over. Vrijwel alle op pervlaktewater in de ze omgeving waarin kan worden ge zwommen, moet wor den verbeterd. Dit kan worden geconclu deerd uit een landelijk rapport opgesteld na een onderzoek in 1979, door het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhy giëne, dat onlangs is ge publiceerd door de ANWB. Het water aan het Noordzeestrand is duidelijk het slechtst Zo is de bacteriologische waterkwaliteit in Noordwijk, Katwijk en aan de Wassenaarse Slag ongewenst. In het rapport wordt gesteld dat hier een verbetering dringend nodig is. Een gewenste waterkwaliteit wordt overigens nergens in de regio Leiden bereikt. Van een aanvaardbare kwaliteit is het water van het Oostduinmeer in Noordwijkerhout, van de Wij de Aa bij Hoogmade en van de Kagerplassen. Toch acht het mi nisterie ook hier een verbetering wenselijk. Deze wateren schieten trouwens op het gebied van de voorzieningen tekort. Uit het on derzoek blijkt dat er geen afba kening van het diepe en ondiepe watergebied is, dat er geen afval bakken zijn en dat ook toiletten in het algemeen ontbreken. Verslechterd De kwaliteit van het zwemwater langs de Zuidhollandse kust is in vergelijking tot 1978 vorig jaar weer verslechterd. De ANWB concludeert dan ook dat het dringend noodzakelijk is dat met name het afvalwater van Rotter dam en Den Haag en omgeving wordt gezuiverd. Al met al blijkt uit de gegevens van het ministerie dat er in 1979 toch een groot aantal zwemplaatsen in ons land is met een voldoende I zwemwaterkwaliteit. Vrijwel schoon is het water in de provin- I cies Drente en Limburg. Ook Groningen komt redelijk voor de dag. In de andere provincies is de kwaliteit nogal wisselvallig en Noord- en Zuid-Holland komen het slechtste weg. Met name in deze laatste provincies is het wenselijk en vaak zelfs dringend noodzakelijk om de zwemwater kwaliteit te verbeteren. De ANWB is van mening dat dit onderzoek nog eens duidelijk aantoont dat de verplichting tot het meten en verbeteren van de waterkwaliteit evenals de voor lichting aan de recreanten over het zwemwater in de Nederland se wetgeving moet worden gere geld. De regering is trouwens verplicht dit te' doen, op basis van de EG-richtlijnen met betrek king tot die zwemwaterkwaliteit. De ANWB betreurt het dan ook dat de bekrachtiging van de EG- richtlijn in onze wetgeving nog niet is afgerond. Hiermee zijn volgens de ANWB de wettelijke taken van de waterkwaliteitsbe heerders in hun zorg voor het re creatiewater nog niet voldoende geregeld. Wel heeft Nederland voldaan aan de verplichting voor eind 1979 een samenvattend verslag uit te brengen aan de EG over de Jcwali- teit van het Nederlandse zwem water. Niet alle overige lidstaten hebben aan die verplichting vol daan. •nat Het Noordzeestrand van Noordwijk: zwemwater laat te J LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28864. Kwartaalabonnement f46.30 per post f 66.40 Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) AA. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Panjs. Washington, Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. 't Parlement - Nieuwe Ryn 52, ruilbeurs "De Verzamelaar", 19.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestaat 66, Fellini-fïlmfestival. Breehuys - Breestraat 19, avond over kernwapenwedloop, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café-avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-21 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Voorschoten - commissie algemene za- verkeer/ver- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 6 tot 13 juni door cen traal apotheek. Breestraat 74, tel. 120552 en apotheek Boekmer, Winkelhof, Lei derdorp. Tevens tot 13 uur Urnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten Noorden van de Rijn 134604, ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Berkenkade Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m vrij dag van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, LiHweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, tel. 02522-11463; avonddienst M. Huysdens, v. Speykstraat 248, Lisse, tel. 02521-13728. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2