Hnub Stevens aast op positie Krol Thijs kiest voor Pfaff in het doel tegen Engelsen Diego Maradona wil toch naar Barcelona "Om dat doel te bereiken, vertrek ik desnoods bij PSV" VERSLAGGEVERS BEROOFD SPORT Krol zelf heeft altijd nog niet de de finitieve beslissing genomen of hij deze weken in Italië inderdaad zijn laatste wedstrijden voor het Nederlands elftal zal spelen, zoals bij herhaling wordt gesugge reerd. „Natuurlijk", aldus Krol, „het zal allemaal wat moeilijker worden in de komende periode om alle wedstrijden voor het Ne derlands elftal te kunnen blijven spelen. Maar aan de andere kant is het ook weer zo, dat de Noord- amerikaanse competitie op een dusdanig tijdstip valt dat er toch nog voldoende ruimte overblijft waarin er vanuit Zeist een beroep op me kan worden gedaan". Er bestaat bovendien een grote kans dat Ruud Król de binding met het Europese voetbal de ko mende twee jaar niet helemaal zal verliezen. Ajax heeft zijn oud speler al aangeboden om na af loop van de Amerikaanse compe titie op huurbasis naar Amster dam terug te komen. Er blijken Krol echter meer van dergelijke verzoeken bereikt te hebben. Met name uit Italië. Krol: „Begin december vorig jaar zijn de besprekingen met een aantal Italiaanse clubs, AC Milan, AF Roma, AC Torino en FC Na- poli, van start gegaan, maar om dat ik niet tijdig de garantie kon krijgen dat de Italiaanse voetbal- grenzen open zouden worden ge steld voor buitenlanders, heb ik uiteindelijk zelf de knoop door gehakt en gekozen voor Vancou ver Whitecaps. Die vier clubs hebben nu opnieuw contact ge zocht om te bezien of er een mo gelijkheid zou bestaan om tijdens het gesloten seizoen in Noord- Amerika hier te komen voetbal len. Ik zal na afloop van de Ame rikaanse competitie alles nog wel eens op een rijtje zetten. Per slot van rekening moet ik eerst maar eens rustig bekijken hoe ik dat Amerikaanse voetbalavontuur verwerk". Sollicitatie Iemand die nadrukkelijk sollici teert naar de toekomstige libero positie in het Nederlands elftal is de PSV'er Huub Stevens, die zelfs zijn huidige Eindhovense club voor eer. andere vereniging wil inruilen, wanneer hij doorzijn nieuwe werkgever de plaats van laatste man zou worden toege- zegd. Stevens: „Ik heb het er, zij het nog altijd niet uitvoerig, over gehad met Thijs Libregts. In dat korte gesprek is me evenwel duidelijk geworden dat Libregts het met mij niet ziet zitten als laatste man bij PSV. Ik dus duidelijk wel. Ik heb er ook al eens met Adrie van Kraay over gesproken. Die heeft er geen enkel probleepi mee. Van Kraay wil dolgraag op het mid denveld spelen, omdat hij daar zijn offensieve kwaliteiten wat beter kan laten renderen. Ik ben nu 26 jaar en ik vind dat een pri ma leeftijd om aan die positie in het elfLal te beginnen. Krijg ik bij PSV die kans niet, dan zal ik zo langzamerhand moeten gaan uit zien naar een andere vereni ging". Een tweede mogelijkheid, en een meer voor de hand liggende, is om Michel van de Korput tot op volger van Ruud Krol te bombar deren, wanneer de Nederlandse Canadees mocht besluiten zich niet langer voor het Nederlands elftal beschikbaar te stellen. Mi chel van de Korput gaat waar schijnlijk de komende drie jaar bij AC Torino als laatste man spelen, een positie die de Bra bander ooit bij Feyenoord heeft geambieerd, maar steeds mensen als Mansveld en Nielsen of Stafleu voor moest laten gaan. Vreysen maakt zijn debuut tegen Grieken NAPELS (ANP) - Jan Zwart kruis heeft gewikt en geko zen. Martin Vreysen zal van avond in de eerste wedstrijd tegen Griekenland het Oran jeshirt mogen aantrekken. Volgens de verwachtingen bezet de NAC-er de rechts buitenplaats. De opstelling: Doel: Schrij vers; achter: Wijnstekers, Van de Korput, Krol en Ho- venkamp; midden: Stevens, Haan en Willy van de Kerk hof; voor: Vreysen, Kist en Rene van de Kerkhof. Griekenland: doel: Konstanti- nou; achter: Kyrastas, Jossi- fidis, Kapsis en Firos; mid den: Liwathinos, Terzanides en Ardidoglou; voor: Gala- kos, Damanakis en Mavros. Ook Jupp Derwall heeft de sa menstelling van zijn "Mann- schaft" bekend gemaakt. Cullman bezet tegen de Tse- chen de liberoplaats. De op stelling: doel: Schumacher; achter: Cullman, Kaltz, Karl-Heinz Förster en Dietz; midden: Briegel, Bernd För ster, Stielike en Muller; voor: Rumtrteniggeen Allofs. Theo Custers, de doelman van FC Antwerp, leek lange tijd de eerste man te worden voor het EK. Vrijwel alle wedstrijden waarin hij werd opgesteld, «leverden de Belgen succes op. Maar Custers is niet erg geliefd in Belgie. Zelfs niet bij zijn eigen vereniging, die hij zo snel mogelijk wenst te ver laten. CASTELLAMARE Dl STABIA - Nog voordat er ook maar één meter Europees is gevoet bald, blikken enkele van de spelers van de huidige Oranje-selectie nu al over dit EK-toer- nooi heen naar de wereldkampioenschappen van 1982 in Spanje, Meer dan waarschijn lijk immers zal Ruud Krol er dan niet meer bij zijn, zodat er binnen deze selectie naar een mogelijke opvolger van de naar het Canadese Vancouver Whitecaps vertrokken Oranje captain zal moeten worden uitgezien. De Engelse bondscoach Greenwood (foto) vreest de aanvalslinie van de Belgen. BUENES AIRES (ANP) - De 19-jarige Argentijnse won- dervoetballer Diego Maradona heeft alle geruchten om trent een mogelijke transfer naar het Italiaanse Juventus naar het rijk der fabelen verwezen. Maradona zei maandag in Buenos Aires: „Ik ga Argentinië verlaten en zal vanaf de 23ste juli voor de FC Barcelona spelen". Argentiniës jonge nieuwe ster, die al geruime tijd zijn zinnen erop gezet heeft om in de Spaanse competitie uit te komen, rekent er op. dat de Argentijnse voetbalbond hem vrij laat. De bond zal volgende week dins dag beslissen over zijn overgang. Het zag er aanvankelijk naar uit dat Maradona in ieder geval in Argentinië zou blijven, omdat de Argentijnse bondscoach, Luis Cesar Menotli, geen van de in hel buitenland spelende spelers voor het nationale elftal zou willen selecteren. Barcelona dat met een bod van 20 miljoen gulden al geruime tijd in de markt is, werd maandag door Juventus overtroefd. De Italiaanse club kwam plotseling met een bod van 30 miljoen gulden. Indien een transfer niet mogelijk is wil Juventus Maradona voor minstens een jaar lenen. Alle pogingen om Maradona te „strikken" kunnen echter door een beslis sing van de Argentijnse voetbalbond schipbreuk lijden. Immers, de bond heeft bepaald dat spelers van de nationale ploeg pas na het wereld kampioenschap in 1982 naar het buitenland mogen. NAPELS - De equipe van het Algemeen Nederlands Pers bureau (ANP), bestaande uit een verslaggever (Wim Jes se), twee fotografen en een fotojournalist, is in Napels het slachtoffer geworden van een brutale roofoverval. Juist op een moment dat het ANP-kwartet na afloop van het diner aan zijn financiële verplichtingen wilde vol doen, stormden drie jeugdi ge gemaskerde Italianen met getrokken revolvers het res taurant binnen. Het drietal had het in de eerste plaats voorzien op de kassa van de eigenaar en maakte van de gelegenheid misbruik om ook nog de vier Neder landse journalisten ruim zeshonderd gulden afhandig te maken. Voor de politie van Napels bleek deze zaak, nu er alleen geld en geen docu menten waren geroofd, slechts een routineklus waaraan nauwelijks of geen aandacht kon worden be steed. Achter de coulissen worden overigens de omvangrijkste veiligheidsmaatregelen ge troffen die ooit voor een sportevenement in Italië no dig werden geacht. Ongeveer 8000 agenten in burger en in uniform, onder wie leden van verscheidene speciale eenheden, bewaken de on derkomens van de^pelers en de stadions dag en nacht. Er zijn nog geen aanwijzingen dat Italiaanse terroristen ac ties zullen ondernemen. Het zonder incidenten verlopen van de regionale verkiezin gen afgelopen zondag wordt over het algemeen als een goed teken gezien. Vraagteken Het enige vraagteken in de Engelse ploeg is linksachter Mich Mills. De speler van Ipswich Town brak in de laatste competitiewedstrijd zijn pols, maar is inmiddels weer uit het gips. Mills: "Ik geloof dat ik kan spelen. Maar het gips is er pas maandag afgegaan, en ik denk dat er, zeker tijdens de eer ste wedstrijd, nog een bescher ming omheen moet". Mocht Mills niet kunnen spelen dan zal zijn plaats worden ingenomen door de 21-jarige Kenny Sansom, van wie erg veel wordt verwacht. Hij wordt over het algemeen be schouwd als een betere, meer competente voetballer dan Mills, die echter vanwege zijn routine vooralsnog de voorkeur geniet. De vermoedelijke opstellingen lui den: Engeland: doel: Clemence: achten Neal, Thompson, Watson en Mills (Sansom): midden: Coppell, Wi- lins en Brooking: voor Johnson, Keegan en Woodcock. Belgie: doel: Pfaff; achten Gerets, Millecamps, Meeuws en Ren- quin; midden: Cools, Van Moer en Vandereycken; voon Van- denbergh, Van der Eist en Ceu- lemans. Kubala naar 'Barca' MILAAN (ANP)- Ladislao Kubala, de trainer van het Spaanse voet balelftal, zal na afloop van het toernooi om het Europees kam pioenschap in Italië een tweejarig contract bij Barcelona tekenen. Hij zal daar manager van dejeugd worden. De ex-Hongaar kreeg de laatste maanden veel kritiek op zijn werk als bondscoach. Hoewel zijn overeenkomst met de Spaan se voetbalbond op 30juni afloopt, ontving hij nog geen nieuw con tract. geland. Voor de rest kent de Bel gische ploeg weinig verrassin gen. Veel zal afhangen van Wil- fried van Moer. De inmiddels 35- jarige aanvoerder zal een belang rijke rol spelen als spelbepaler achter de frontlinie, die word ge vormd door Vandenbergh, Van der Eist en Ceulemans. Het is vooral die aanvalslinie, waarvoor de Engelse coach Ron Greenwood bang is. "Het zijn stuk voor stuk spelers, die een doelpunt kunnen maken", zei Greenwood bij aankomst op het vliegveld van Turijn, waar de En gelse ploeg gistermiddag als laat ste van de acht EK-deelnemers arriveerde. Hoewel Belgie over het algemeen als zwakste ploeg van de groep wordt aangemerkt, wil Greenwood daarvan niets we ten. "Normaal gesproken zijn er bij de laatste acht van Europa geen zwakke ploegen. Bovendien ontmoeten wij Belgie in onze eer ste wedstrijd en die is wellicht de belangrijkste van de drie. De eer ste wedstrijd moet hoe dan ook worden gewonnen. Een neder laag in het eerste duel van een dergelijk kort toernooi kan be slissend zijn". Rekenen Van Moer In het elftal loste het probleem zich echter vanzelf op. Custers maak te tijdens de laatste oefenwed strijden van België niet zo,n ster ke indruk, waarna Guy Thijs be sloot Pfaff op te stellen tegen En- Greenwood kan in elk geval voor 100 procent rekenen op zijn grote vedette Kevin Keegan, die vorige keer nog last had van een knieblessure. De voormalige ster van Hamburger SV heeft echter drie dagen keihard getraind en heeft geen pijn meer. Keegan hoopt op een goede start tegen Belgie. "Het is niet alleen belang rijk dat we winnen, maar vooral dat we goed spelen. We mogen niet tevreden zijn met een kleine overwinning. Een goede wed strijd kan zelfvertrouwen geven voor het belangrijke duel tegen Italië' De Engelsen, die in de aanloop naar Italië een aantal zeer goede wed strijden speelden, sloten hun oe fencampagne zeer matig af. De ploeg werd, tegen de verwach ting in, geen „home-champion", maaar moest die Britse voetbalti- tel aan Noord-Ierland laten, tegen wie op Wembley met 1-1 werd gelijk gespeeld. In die jaarlijkse halve competitie won Engeland wèl met 2-0 van Schotland, maar werd in Wrexhem door Wales weggespeeld: 4-1. Schrale troost mocht de afwezigheid van Kee gan en Woodcock zijn. Van de Korput: „Torino wil me in derdaad als laatste man hebben. Maar ik vind niet dat je daarom meteen kunt stellen dat ik tot op volger van Ruud Krol uitgeroe pen zou moeten worden. Voor mij blijft het om het even op wel ke plaats ik in het Nederlands elf tal speel. Als de bondscoach over pakweg een half jaar zou beslui-i ten het mét mij als laatste mah te proberen, dan speel ik daar Ruud Krol: „Wanneer ik rne nood gedwongen voor het Nederlands elftal zou moeten terugtrekken, moet Zwartkruis in mijn ogen die speler pakken waarin hij het meeste vertrouwen heeft. En hem ook een paar wedstrijden lang de kans geven zich te bewij zen. Zo ben ik uiteindelijk ook'op die positie terecht gekomen. Je moet in e<?n bepaalde speler gelo- ven en dan ook met hem door gaan". In dit verband verwijst Ruud Krol naar spelers als Michel van de Korput en Huub Stevens. „Mi chel heeft van meet af aan voor stopper gespeeld in de oefen wedstrijden en tot nu toe heeft hij het meer dan uitstekend gedaan. Daar komt bij dat we beiden graag in deze formatie spelen. We voelen elkaar prima aan en daar door zijn we nog niet zo vaak in de fout gegaan. In die oefenwed strijden was onze eerste taak om het verdedigend sluitend te ma ken. Geleidelijk aan zijn wij er iets meer aan gaan toevoegen. Konden dat ook doen, omdat Stevens erbij kwam in plaats van Jantje Poortvliet «V\R MEEFTA u oujaue Tap VOOR, UANT 'T N06 'N (-IfcEL. £/Np MAAR ROME" f FC Antwerp gaf Custers bijvoor beeld geen enkele medewerking, toen deze zich na afloop van de nationale competitie zelf verder wilde voorbereiden. Custers moest op eigen kosten een trainer aantrekken en kon slechts dank zij de medewerking van de ter reinknecht wat trainen op de bij- velden van De Bosuil. Sinds het vertrek van de succes volle doelman Christian Piot voerden Theo Custers en Jean- Marie Pfaff een verbeten strijd om de plaats in het nationale doel. De onderlinge verhoudin gen tussen beide keepers zijn ronduit slecht. De oorzaak daar van lijkt voornamelijk bij Pfaff te liggen, want ook de rest van de Belgische ploeg mag de doelman van Beveren niet. Zo blijkt het telkens weer een groot probleem voor Guy Thijs om bij een inter land een kamergenoot voor Pfaff te vinden. ,We hebben op een erg ontspannen manier naar dit toernooi toege- leefd", aldus Krol, die zich tijdens het laatste oefenduel in Üdine een erg gemotiveerde wedstrijd speelde en onophoudelijk zijn manschappen naar de voorste li nies dirrigeerde. „In Udine moest een laatste test worden afgele- Ondanks de aandrang van Dick Nanninga (liiiks) en clubgenoot Adrie Koster laat Huub Stevens zich ook buiten het veld geen zoete broodjes verkopen verd. Persoonlijk vond ik die ge nerale repetitie bijzonder ge slaagd. Voor het eerst werd er op een redelijk goede grasmat ge speeld en kon er dus royaal met de lange pass worden gewerkt. En als er dan in zo n wedstrijd maar een stuk of vijftien verkeerd aankomen, dan zeg ik dat er erg goed is gevoetbald en dat dat derhalve perspectieven biedt voor de komende wedstrijd". TURIJN - Guy Thijs, de bondscoach van België, heeft uit eindelijk gekozen voor zekerheid. In de eerste wedstrijd voor het Europees kampioenschap, morgen in het Sta dion Comunale van Turijn tegen Engeland, zal niet Theo Custers, maar Jean-Marie Pfaff het doel van de Rode Dui vels verdedigen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17