"Russische aanval" op YS opnieuw vals alarm GHOTBZADEH NAAR OSLO Begin: "PLO ontvangt inlichtingen van Egypte Rebellenleider doet beroep op Frankrijk Dooi defect aan zelfde computer W. -Duitse liberalen gaan eensgezind de verkiezingen in Top over Oeganda mislukt MAANDAG 9 JUNI 1980 PORT VILA (AFP/Reuter) - De leider van de afscheidings beweging op het eiland Espi- ritu Santo, Jimmy Stevens, heeft de premier van de Nieuwe Hebriden, Walter Li- ni, gisteren in een boodschap laten weten zo snel mogelijk te willen onderhandelen „om het probleem Santo tot een oplossing te brengen". In de schriftelijke boodschap zegt de Frans-georiënteerde re bellenleider echter ook dat nu Engeland Espiritu Santo heeft verlaten „Frankrijk de enige bescherming biedende mogenheid blijft" en hij dan ook aan dat land vraagt „de orde in Port Vila te herstellen en de illegale maatregelen van de koloniale regering op te heffen". Stevens had de boodschap meegegeven aan de tien door hem gegijzelde functionaris sen die zaterdag waren vrij- Engeland trekt handen van Nieuwe Hebriden al' gelaten en op een boot gezet naar de hoofdstad van de Nieuwe Hebriden „Port Vi la". De Franse inspecteur-generaal in Port Vila, Jacques Robert, zou ondanks een verbod van de regering van het eilanden rijk. vandaag naar Santo gaan om de basis te leggen voor onderhandelingen tussen premier Lini en de separatis ten. Vrijdag kritiseerde Ro bert de blokkade van Espiritu Santo door de centrale rege ring en verzekerde hij de 1000 Fransen op het eiland dat geen buitenlandse militaire interventie zou plaatsvinden. Premier Walter Lini, die leider is van de Engels-sprekende partij deed zaterdag een offi cieel beroep op Frankrijk en Engeland, die als koloniale mogendheden gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor de eilandengroep in de Zuid-Pa- cifïc, troepen te sturen om een eind te maken aan de af- scheidsbeweging van de on geveer 200 Franssprekende rebellen op Santo. Lini ver klaarde dat zijn regering alle hoop had opgegeven om tot een regeling met Stevens te komen. De afscheidingsbe weging had zich op 28 mei meester gemaakt van de macht op Espiritu Santo. Daarbij waren het hoofd van het plaatselijk bestuur, de politiecommissaris en acht politiemannen gegijzeld. De tien mannen werden zaterdag vrijgelaten, zoals de regering had geëist alvorens onder handelingen te beginnen. De separatisten wilden echter niet ingaan op de eis de wa pens neer te leggen. Frankrijk heeft zich steeds hui verig getoond voor een gewa pend ingrijpen. Premier Lini verklaarde zaterdag dat hij desnoods Engeland zal vra gen alleen op te treden. Socialistische Internationale ESSEN (UPI) - De Iraanse minister van buiten landse zaken, Sadegh Ghotbzadeh, zal woens dag in Oslo leiders van de Socialistische Inter nationale ontmoeten, zo is gisteren uit ingelich te kringen vernomen, die in nauw contact staan met de vroegere Westduitse bondskanselier Willy Brandt (voorzitter van de Internationale). JERUZALEM (DPA) - De Israëlische premier Menachem Begin, heeft gisteren tegenover diplomatieke correspon denten in Jeruzalem verklaard over de informatie te be schikken dat Egypte de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO) voortdurend op de hoogte heeft gehouden van bijzonderheden over de onderhandelingen voor een au- tonomieregeling in de bezette gebieden. Het idee voor de reis van de Iraanse minister naar Oslo is volgens de zelfde kringen afkomstig van de Iraanse revolutionaire raad, die een vooraanstaande Iraanse poli ticus naar de bijeenkomst van de internationale in de Noorse hoofdstad zou willen zenden. De ze bijeenkomst begint officieel donderdag, duurt tot en met vrij dag en zal worden voorgezeten door Brandt. De voorzitter van de Socialistische Internationale, de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky, de voormalige Zweedse premier Olaf Palme en de Spaan se socialistenleider Felipe Gon zalez bezochten vorige maand gedrieeën Teheran voor overleg met Ghotbzadeh en andere Iraanse leiders. Woensdag zijn Brandt, Kreisky en andere politi ci al in Oslo ter voorbereiding van de bijeenkomst en dan zouden zij volgens dezelfde kringen een j ontmoeting met de Iraanse mi- I nister kunnen hebben. Brandt sprak het bericht over de reis van de minister niet tegen, maar een functionaris verklaarde, dat het nog niet zeker was dat Ghotbza- deh naar Oslo zal gaan. Ramsey Clark De Israëlische premier kondigde aan dat zijn regering een protest nota naar Cairo zal sturen en de Amerikaanse regering' op de hoogte zal stellen. Premier Begin zei voorts dat indien president Sadat de afgebroken onderhan delingen weer wil hervatten, Is raël zal eisen dat de PLO niet lan- 1 ger wordt geïnformeerd. Hij kondigde ook de publicatie van een gedetailleerde landkaart aan, over ongeveer een week, waarop de posities worden weergegeven van het Israëlische leger nadat een begin is gemaakt met een au- tonomieregeling op de westelijke Jordaanoever en de Strook van GaZa. Premier Begin voegde er echter aan toe dat dat niet "bete kent dat "Israël de kaart door de andere onderhandelingspartners 1 wil laten goedkeuren". De pre mier herbaalde dat deze regering toestemming zal verlenen voor het stichten op bezet gebied van nog eens tien nieuwe joodse ne derzettingen - naast de vijftig die er al zijn - en voor de uitbreiding van de bestaande. Het Israëlische kabinet is op zijn vergadering van gisteren tot de conclusie gekomen dat de rege- ring van Jordanië niets heeft af geweten van de poging van Pale stijnse guerrillero s de westelijke Jordaanoever binnen te dringen vanuit Jordanië. De poging was zaterdag ondernomen. Het Israëlische kabinet besteedde gisteren aandacht aan de infiltra tiepoging en haar eventuele poli tieke gevolgen. Infiltratie Israëlische militairen doodden za terdag aan de Jordaans-Israëli- sche grens twee Palestijnse guer rillastrijders, die deel uitmaakten van een groep Palestijnen die probeerde op- Israëlisch grond gebied doQr te dringen. De groep probeerde bij Neot Haki- kar, ten zuiden van de Dode Zee in de Negev-woestijn, op Israëls grondgebied te komen. Zij werd echter door een Israëlische grenspatrouille opgemerkt, dié' de Palestijnse guerrillero s ver vólgens tof over de grens achter volgde. Daarbij werden twee Pa lestijnen doodgeschoten, terwijl er waarschijnlijk ook nog ande ren zyn geraakt. "Activiteiten niet-gebonden landen moet De Amerikaanse minister van bui- tënlandse zaken, Edmund Mus- kie, heeft gisteren in een televi sie-interview verklaard dat de Verenigde S-taten geen enkel be zwaar hebben tegen een mogelijk initiatief van hun Europese bondgenoten inzake het Midden- Oosten, als het maar een con structieve bijdrage is die de hui dige onderhandelingen tussen Israël, Egypte en de Verenigde Staten niet in de wielen rijdt. Muskie zei dat de ISRAË- LISCH%Egyptische onderhan delingen over autonomie voor de bezette westelijke Jordaanoever en Gaza hervat zullen worden. Hij kon alleen niet zeggen wanneer De partners zelf, zei hij, zijn vast besloten tot overeenkomst te ge raken. Washington studeert op het ogenblik op nieuwe voor stellen die de impasse zouden doorbreken. Deze ontwikkeling zooniet mogen worden verstoord door een Europees initiatief dat zich buiten het kader van Camp David beweegt. De minister noemde in een televi sieprogramma de aanslagen op burgemeesters op de westelijke Jordaanoever weerzinwekkend Premier Begin heeft gisteren na afloop van het Israëlische kabi netsberaad de Veiligheidsraad veroordeeld wegens de naar zijn oordeel totaal onnodige resolutie van donderdag tegen Israël inza ke de bomaanslagen op de twee Palestijnse leiders. De Verenigde Staten onthielden zich van stemming bij deze resolutie, die met veertien andere stemmen vóór werd aangenomen. De vroegere Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark, heeft zich gisteren verweerd tegen be schuldigingen dat zijn reis naar Iran op verraad neerkwam. Op zijn beurt noemde hij de mislukte actie ter redding van de Ameri kaanse gegijzelden 'in strijd met de wet'. ^lark, in Parijs na bijwoning van een conferentie in Teheran over vermeende Amerikaase misda den in Iran, zei dat hij als hij ver volgd zou worden wegens over treding van het verbod naar Iran te reizen, hij zijn verdediging zou voeren op grond van het recht van Amerikaanse burgers om te reizen, vergaderen en het woord te voeren. n een televisie-interview dat rechtstreeks naar de Verenigde Staten werd uitgezonden zei Clark dat zijn aanwezigheid in Teheran een nuttig doel had ge had, namelijk dat van vrijlating te zijner tijd van de 53 Amerikaanse gegijzelden. Hij waarschuwde echter dat men als uitvloeisel van de conferentie geen wonderen mocht verwachten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Edmund Mus kie, zei in een afzonderlijk, televi sie-interview dat het ministerie van justitie onderzocht of Clark en de andere leden van de delega tie in Teheran een of andere wet hadden overtreden. Maar, zei hij erbij, zijn minister van de delegatie met open arr ontvangen als zij bruikbare formatie hadden. lede WASHINGTON (UPI) - Dezelfde computer die vorige week dinsdag aangaf dat de Verenigde Staten werden aangevallen door Sowjet-raketten, heeft vrijdag wéér een vals signaal gegeven. Het Pentagon bevestigde zaterdag deze tweede vermeende Russische raket-aanval binnen één week en de derde in zeven maanden. vergroot' DJAKARTA (AFP) - Indonesië en Joegoslavië willen smaen een strategie ontwikkelen om de be weging van niet-gobonden lan den nieuw leven in të blazen. De beweging is stilgevallen en zwijgt over tal van crises in de wereld. Dit heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Mochtar Kusumaatmadja, gisteren ver klaard bij de aankomst in Djakai ta voor een vierdaags bezoek van zijn Joegoslavische ambtgenoot, Josip Vrhovec, in de Indonesi sche hoofdstad. (Van onze correspondent Hans Amesz BONN (GPD) - De ontspan- ningspolitiek moet worden voortgezet en er moet worden gestreefd naar een meer libe rale rechtspolitiek. Dat zijn de kernpunten van het verkie zingsprogramma van de libe rale FDP voor de Bondsdag verkiezingen in oktober. Op het zaterdag afgelopen partij congres in Freiburg stemden slechts zes van de vierhon derd gedelegeerden te gen. Fractievoorzitter Wolfgang Mischnick had onder luide bijval in zijn slotrede gezegd dat de FDP voor de Bondsre publiek „meer nodig is dan ooit tevoren" opdat „deze po litiek van begrip en ontspan ning kan worden uitge bouwd". Mischnick vond het „meer dan pijnlijk" dat uitgerekend CSU-voorzitter en kandidaat kanselier Franz Josef Strauss had verkondigd dat de Sow- jet-Unie geen troepen naar Afghanistan had gestuurd als in Bonn de CDU-CSU aan de macht was geweest. Hij vroeg zich af in welke regering „Herr Strauss" eigenlijk zat. tijdens de Hongaarse opstand in'1956, bij de bouw van de Berlijnse muur in 1961 of bij de inval van de Russen in Praag in 1968. Op het gebied van de burger rechten eisen de liberalen de afschaffing van de levenslan ge vrijheidsstraf en de ophef fing van de zogenoemde wet „Kontaktsperre". Volgens deze wet kunnen vermoede lijke terroristen onder be paalde voorwaarden gedu rende enkele weken worden geisoleerd. Dat houdt onder meer in dat zij geen aanspraak kunnen maken op de hulp van een advocaat. De FDP- minister van economische zaken, Otto Graf Lambsdorff, verklaarde op het congres dat hij daar niet zonder meer voor Hoewel de motoren van een paar toestellen die voor een antwoord zouden moeten zorgen draaiden, kwamen geen Amerikaanse strijdkrachten in actie tegen de aanval De bewuste computer is buiten dienst gesteld, hoewel het Penta gon zegt te weten wat er mis ging. De computer gaf vrijdag aan dat er een aanval was ingezet met stra tegische raketten en raketten, gelanceerd door onderzeeërs maar van een kleinder type dan op dinsdag De computer gaf niet aan dat de projectielen ook werkelijk voor de Verenigde Sta ten waren bedoeld. Binnen drie minuten was het zekei dat er sprake was van een fout in de computer. Omdat het systeem automatisch voor een antwoord zorgt, draaiden de motoren van Amerikaanse vliegtuigen al. Géén van de toestellen steeg ech ter op. De staat van paraatheid van andere strategische en tacti sche strijdkrachten werd niet verhoogd. Pentagon-woordvoerder Becker zei zaterdagavond: "We waren bezorgd, niet gealarmeerd. Drie minuten duren maar kort". Vol gens Becker is de computer die dinsdag faalde in dienst geble ven, uitgerust met apparatuur die de oorzaak van de fout moest op sporen. Die fout is volgens hem vrijdag aan het licht gekomen. Op 9 november 19'/9 werd een compüter per ongeluk gevoed met een óefenband, die een Rus sische aanval naspeelde. Ook die fout was in een paar minuten bo ven water. Reactie De Sowjetrussische pers heeft het Amerikaanse ministerie van de fensie er gisteren van beschul digd dat het zich aan anti-Russi sche hysterie is te buiten gegaan toen het meldde dat een compu- terfout in het Amerikaanse de fensiesysteem vals alarm had doen ontstaan over Russische ra- ketaanvallen op de Verenigde Staten. Naar aanleiding van het feit dat het Pentagon had gezegd dat /de computer die waarschijnlijk ver antwoordelijk was voor de fout van dinsdag had mogen door werken om achter het probleem te komen, vroeg het persbureau Tass zich af waarom, als het Pen tagon mogelijk nog een fout ver wachtte, toch een order was uit gegaan om de bemanningen van bommenwerpers te alarmeren. Tass noemde de uitlating van de Amerikaanse minister van de fensie Harold Brown, dat zulke computerfouten zich nog wel meer zouden voordoen, .onver antwoordelijk ARUSHA (UPI) - Een poging van Oostafrikaanse lei ders een regeling te vinden voor de crisissituatie in Oeganda is kennelijk mislukt. De aanwezigen (pre sident Ny erere van Tanzania, president Numeiry van Soedan en Paulo Muwanga, hoofd van de militaire commissie die Oeganda regeert) gingen na bespre kingen van ongeveer anderhalf uur met stroeve ge zichten uiteen en vertrokken, naar huis. Een Tanza- niaanse functionaris verklaarde dat de bijeenkomst was afgelopen. Tanzaniaanse w erd geen persconfe rentie gegeven. Volgens hooggeplaatste, bronnen in het Tanziaanse Arusha waar de besprekingen werden gevoerd, heeft president Numeiry de president van Tanzania ge vraagd om een uiterste datum waarop de Tanza niaanse troepen uit Oeganda worden teruggetrok ken. De Soedanese president, aldus deze bronnen, verklaarde te geloven dat er geen vrije en eerlijke verkiezingen in Oeganda gehouden kunnen worden zolang de 12.000 man sterke Tanzaniaanse troepen macht daar nog is. Hij eiste bovendien de vrijlating van oud-president Binaise van Oeganda die, sinds hij door de militaire commissie is afgezet, in Entebbe wordt vastgehouden, bewaakt door Tanzaniaanse soldaten. President Nyerc-~e van Tanzania heeft verklaard dat de Tanzaniaanse troepen in Oeganda zullen blijven zo lang de Oegandese regering hen nodig heeft. Ze zul len worden teruggetrokken wanneer de Oegandezen dat willen, aldus Nverere. Ook bleken er tijdens de conferentie verschillen van mening te bestaan over het toelaten van buitenland se waarnemers bij de verkiezingen die in Oeganda moeten worden gehouden. Volgens de bronnen werd de sfeer op de conferentie verder gespannen door het voorlezen van een verkla ring door de Soedanese delegatie waarin de militaire commissie van Oeganda werd veroordeeld. Deze verklaring was ondertekend door de voorzitter van de nationale adviesraad van Oeganda, Edward Rud- gamoyo en zijn secretaris, Onwony Ojwok. Sowjet-Unie versterkt militair apparaat in Oost-Europa WASHINGTON (DPA) - Vol gens de New York Times van gisteren is de Sowjet-Unie bezig aan een nieuwe opstel ling van haar troepen in Oost- Europa, waardoor na afslui ting hiervan in de DDR, Polen en Tsjechoslowakije, 30.000 Russische militairen. 1.000 kanonnen en ruim 1.200 tanks en pantserwagens meer ge stationeerd zullen zyn dan nu. De New York Times baseert zijn artikel op informatie der Amerikaanse inlichtingen diensten De nieuwe opstel ling, aldus het artikel, maakt het verlies aan Russische epen op het ogenblik uit de DDR i den teruggetrokken, meer dan goed. De nieuwe opstel ling voorziet in vervanging van de Russische divisies door artillerie- en pantse- reenheden, aldus de New York Times. De nieuwe opstelling wordt volgens Amerikaanse defen- siedeskundigen ingegeven door de wens paraat te zyn oorlog in Europa zou uitbie-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9