van Albeda neemt afstand uitlating Y an Agt PvdA wil afspraak maken over abortus Hans de Boer: bestuursfunctie CDA Politie doet gigantische hasjvangst in Rotterdam KVP wil ook beperking aftrek rente hypotheken Over aantasting koopkracht minimuminkomens CPN: "Meeregeren onder voorbehoud" MAANDAG 9 1980 HELMOND (GPD) - De KVP wil de aftrekbaarheid van hy potheekrente beperken tot vier ton. De partijraad sprak dit zaterdag met overgrote meerderheid in Helmond uit. Het bedrag moet echter gein- dexeerd worden, zodat het met de inflatie omhoog gaat. Ook moet er een soepele overgangsregeling ko- Daarmee heeft zich naast CHU en ARP ook de derde „bloed groep binnen het CDA uit gesproken voor een beper king van de hypotheek-af trek. Het kabinet heeft zich hiertegen onder druk van de WD tot nu toe fel verzet. Waarschijnlijk tijdens de ko mende wèek komt deze zaak aan de orde bij de behande ling van-de zgn. Hofstra-voor- stellen. Bij dit debat over de invoering van een systeem van belas tingheffing waarbij rekening wordt gehouden met de infla tie, komt ook een CDA-rpotie aan de orde met betrekking tot de hypotheek-aftrek. Dit voorstel, vorig najaar inge diend door het kamerlid Van Amelsvoort, zal nu door hem zelf bestreden moeten wor den. Van Amelsvoort heeft al laten weten een onderzoek naar alle aspecten van belas tingheffing rond de eigen woning te willen verrich ten. tot één CDA. Aan de orde kwam het nieuwe ontwerp- program. Uit dit .programma moet volgëns de partijraad in ieder geval de verwijzing naar „het gezin als hoeksteen van de maatschappij" verdwij nen. De opmerking wordt als discriminerend gezien. Al op voorhand toonde de KVP zich tegenstander van invoe ging van de woorden „bij voorkeur" in de paragraaf over defensie en de NAVO. De partijraad vindt dat Ne derland moet streven naar vrede en veiligheid in het ka der van de NAVO en niet „bij voorkeur" binnen de NAVO. De ARP, die zaterdag ook bij eenkwam, voegde juist deze woorden toe. Ook de directe CDA-ledén, die zaterdag in Arnhem bijeen kwamen, voelen niets voor een dergelijke toevoeging. Het voorstel van de program commissie werd unaniem door de CDA'ers aanvaard. De nog bestaande geschilpun ten over het programma tus sen de vier groepen, die op 11 oktober tot het CDA moeten fuseren, zullen eind juni op een speciale bijeenkomst worden opgélost. Naar Ame rikaans voorbeeld komen op de 27ste vijftien afgevaardig den naar een speciale „confe rence" in Noordwijkerhout. Deze vertegenwoordigers van de bloedgroepen moeten ria-1 mens hun achterban de ver schillen via compromissen oplossen. Zij hebben hiervoor een mandaat gekregen. ROTTERDAM (ANP) - De douane recherche en de afdeling verdo vende middelen van de Rotter damse politie hebben zaterdag in de Rotterdamse haven een gi gantische hasjvangst gedaan. Aan boord van de onder Cypri sche vlag varende kustvaarder Total werd vijfduizend kilo gram hasj gevonden, die daar tussen de lading was verstopt. De hasj heeft volgens de politie een groothandelswaarde van twaalf miljoen gulden. De marktwaarde van de partij ligt nog vele miljoenen hoger. Vol gens de Rotterdamse politie gaat het om "gele Libanon" van uitstekende kwaliteit. Vijf bemanningsleden van het schip, onder wie de 41-jarige ka pitein P.T., werden wegens smokkel van verdovende mid delen gearresteerd. Zij zijn allen Nederlander. In verband met deze zaak werden later in Utrecht nog zes personen, onder wie twee huisvrouwen, aange houden en in Londen nog een 54- jarige Rotterdammer. Maanden De actie van de douane en de Rot terdamse politie was het resul taat van een al maanden durend onderzoek, dat door de politie in Utrecht op gang was gebracht. Enkele tientallen rechercheurs gingen op het schip af, nadat het in de Waalhaven had afgemeerd. De "Total", die weliswaar op Cy prus staat geregistreerd maar die een Nederlandse eigenaar heeft, had op zijn reis een of meer, havens in Libanon aange daan. Uit de verhoren van de in totaal twaalf arrestanten hoopt de po litie nog meer gegevens te krij gen over de aard en de omvang van de organisatie die achter deze mislukte hasjsmokkel zit. De kans is groot, zo bevestigde een politiewoordvoerder in Rotter dam, dat in deze zaak nog meer arrestaties zullen volgen. Duinen De Haagse politie heeft eind vori ge week twee dagen gepost in de duinen, waar onbekenden 140 kilo hasj, verpakt in vier zak ken, hadden verstopt. De hasj, die er volgens de politie nog niet lang lag, is vermoedelijk afkom stig uit Libanon. De politie schat de verkoopwaarde op ongeveer 500.000 gulden. De vier zakken werden donder dagmorgen gevonden door een badgast. Aan de voet van de duinen tussen Fuutlaan en Hou- trustweg wilde de man een kuil graven, waarbij hij op de vier jutezakken stootte. De gewaar schuwde politie verwisselde de inhoud en bleef twee dagen pos ten. Zaterdagochtend stopte de politie daarmee, toen er nog niemand was komen opdagen. Gevangenis Twee Nederlanders zijn vrijdag in Griekenland veroordeeld tot gevangenisstraffen van zestien respectievelijk vijf jaar wegens het in bezit hebben en smokke len van drugs, aldus de buiten landse persbureaus Reuter en AFP. De 25-jarige M.B. uit Amsterdam werd vorig jaar oktober gear resteerd aan de Grieks-Turkse grens. De Griekse douane vond 464 kilo hasj in de bodem van het busje dat hij bestuurde. Behalve tot zestien jaar gevangenisstraf werd B. vrijdag ook veroordeeld tot een boete van ongeveer 45.000 gulden. De 31-jarige R. van D. uit Zwolle werd eveneens in oktober vorig jaar gearresteerd. Hij zou ge tracht hebben bijna tien kilo he roïne Griekenland binnen te smokkelen. Van D. verklaarde dat hij niet wist dat er heroïne in zijn auto was verborgen. Hij achtte het mogelijk dat de drugs door Turkse smokkelaars in de auto waren gestopt. Hij werd veroordeeld tot yijf jaar gevan genisstraf. Hans de Boer tijdens zijn rede voor het AR-congres. DEN HAAG (GPD) - De opmer kingen van premier Van Agt over mogelijke daling van de koop kracht voor de laagste inkomens zijn binnen zijn eigen partij ver keerd gevallen. Naast de CDA- woordvoerders op sociaal-eco nomisch gebied hebben inmid- nei n,onvoorstelbaar" dat deze opmerkingen gedaan werden in een fase waarin minister Albeda nog probeert met de vakbewe ging tot afspraken te komen. n,Als dat gebeurt onder dit soort dreiging, dan is de uitkomst van het gesprek voorspelbaar" dels ook minister Albeda (sociale °P,Z£ b£urt weigerde Van der zaken) en zijn staatssecretaris De Graaf afstand genomen van Van Agts aankondiging. Daarmee is het kabinet het afgelo pen weekeinde in forse proble men geraakt. Dit zal blijken bij het komende debat over een korting op de mini- SOESTERBERG (ANP) - Bija tienduizend mensen hebben zater dag deelgenomen aan een landelij ke demonstratie tegen kernwapens in Soesterberg. Bij de militaire vliegbasis, waar volgens de organi satoren van de demonstratie vrij- De Tweede Kamer begint mor genmiddag met dit debat. Daar bij zal centraal komen te staan de toezegging van het kabinet dat de koopkracht van de minima dit jaar gehandhaafd blijft. Het CDA is van plan minister Albeda aan deze belofte te houden. Minister Van der Stee (financiën) noch premier Van Agt wilden de afge lopen week deze garantie ge- Doef echter I harde koopkrachtgarantie te ge ven voor de minima in de ko mende vier jaar. Hij ging niet verder dan dat de PvdA zich „sterk zou maken" en „voorrang geven" zou aan de minima. Ove rigens presenteert de PvdA he den (maandag) het nieuwe ont- werp-verkiezingsprogram- UTRECHT (GPD) - ARP- voorzitter Hans de Boer wil geen enkele bestuur lijke functie binnen het CDA. Wel wil hij zijn werk als Tweede-Kamer lid voor deze partij voort zetten. Dat heeft hij za terdag in Utrecht gezegd tijdens de laatste partij raad van de ARP. De voorzitter van het CDA, prof. Steenkamp, liet onlangs weten dat hij na 11 oktober, als de vor ming van het CDA een feit is, mo gelijk zijn functie zal neerleggen. Als zijn opvolger werd veelvuldig Hans de Boer genoemd. Deze heeft nu zelf alle verwachtin gen hieromtrent de bodem inge slagen. Het is de consequentie die De Boer verbindt aan het feit dat de AR-kiesverenigingen hem op de kandidatenlijst voor de Twee de-Kamerverkiezingen van de eerste naar de vierde plaats lieten duikelen. „Ik kan die terugwijzing niet an ders uitleggen dan als een niet volledig wülen accepteren van het voorzitterschap zoals ik dat sinds 1975 heb uitgeoefend. Wanneer de ARP niet over viej^ maanden in het CDA zou opgaan, had dat mijnerzijds tot een on middellijk aftreden geleid. Ik meen echter in het licht van de zo dicht voor de deur staande fusie mijn werk te moeten afmaken", aldus De Boer. Ook een tweede mogelijke opvol ger van Steenkamp, de ARP'er Sietse Faber, heeft inmiddels la ten weten erg weinig te voelen voor het voorzitterschap van het CDA. „Ik sta er zeer gereserveerd tegenover", zo heeft Faber in een interview gezegd. In zijn rede voor de ARP-partijraad verdedigde De Boer het optreden van de zogenaamde loyalisten binnen de CDA-fractie in de Tweede Kamer. „Kritiek op voorstellen of maatregelen bete kent nog niet dat aan het gezag afbreuk wordt gedaan. Het is in ons dualistisch staatsbestel de taak van parlementsleden de da den van de regering te controle ren", aldus De Boer. De eigen verantwoordelijkheid van kamerleden dreigt te verdampen, zo sprak De Boer als zijn vrees uit. „Dat bergt het gevaar van v verzwakking van de democratie in zich. Kamerleden worden niet ingehuurd als applausmachine", zo zei hy. Andermaal zei De Boer het te be treuren dat prof. Goudzwaard - die op de kandidatenlijst van de vijfde naar de achtste plaats viel - uit het CDA is gestapt. „Het CDA kent voldoende realisten en prak- tici, maar te weinig mensen die met idealisten en profeten op weg durven", zei De Boer hier- Het kamerlid Van Houwelingen haalde uit naar D'66 door deze partij van onduidelijkheid te be schuldigingen. „D'66 maakt krampachtige bewegingen om de comfortabele middenpositie te kiezen zonder die positie te base ren op duidelijke politieke stel- lingnames" wel zéker kernwapens liggen opge- slaaenux-rHj-n hinder, "m CDA-woordvoerder Van Houwe- lingen, een van de AR-loyalisten, loslaten van deze slagen, werden bloemen gelegd de slachtoffers van 'de atoombom men op Hiroshima en Nagasaki te gedenken. DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil alleen dan met de WD komen tot amendering van het abortus wetsvoorstel, -indien de liberalen bereid zijn indien nodig een nieuw initiatiéf-wetsvoorstel te terdag voor de radio. De Rooie Vrouwen in de PvdA eisten on dertussen verwerping van het voorstel van de ministers Ginjaar (volksgezondheid) en De Ruiter (justitie). steunen. Dit zei waarnemend Van Thijn bevestigde berichten dat PvdA-fractieleider Van Thijn za- hetovedeg van PvdA, WD en D 66 over wijziging van het rege- ringsvoorstel vrijwel tot resulta ten heeft geleid. Wel wees hij erop dat er nog enkele technische en één politiek geschilpunt liggen. Van Thijn weigerde in te gaan op de inhoudelijke geschilpunten. Voor de PvdA geldt daarentegen als politieke overweging, dat de socialisten een herhaling van de gang van zaken bij het vorige abortus-initiatiefwetsontwerp - verwerping- door de Eerste-Ka- merfractie van de WD - willen voorkomen. Vandaar dat de PvdA van de libe- ralen een „keiharde garantie" eist dat beide fracties en D'66 geza menlijk met een initiatiefvoorstel zullen komen indien het regé- ringsvoorstel ingetrokken wordt. „Het moet zeker zijn dat de hui dige stappen uitmonden in een aanvaardbaar wetsontwerp dat het staatsblad uiteindelijk, ook haalt". Van Thijn vreest, niet helemaal ten onrechte, dat het kabinet onder druk van de CDA-fractie zal be sluiten tot intrekking van het huidige wetsontwerp. De chris- Vader en zoon omgekomen in gierput HARDENBERG (ANP) - De 58-ja- rige R. Bruinsma en zijn 27-jarige zoon J.F. Bruinsma uit De Krim, gemeente Hardenberg, zijn in een gierput door verstikking om het leven gekomen. De twee waren vrijdagmiddag op de boerderij van de vader begonnen met het leeghalen van de gierput. Ver moedelijk zijn ze daarbij be dwelmd geraakt door de dampen die uit de gierput opstegen en in de put gevallen, waar op dat mo ment niet meer dan een halve me ter gier in stond. ten-democraat Deetman heeft al laten weten dat zelfs het huidige wetsontwerp voor zijn fractie on aanvaardbaar ver gaat. Vorige week werd bekend dat de drie niet-confessionele partijen het vrijwel eens zijn over zaken als abortus uit het Wetboek van Strafrecht, beslissing door de vrouw en vermindering van de wachttijd. Voor de Rooie Vrouwen, die zater dag in Amersfoort vergaderden, gaat dit echter niet ver genoeg. De PvdA moet in de Kamer het regeringsontwerp verwerpen en met een eigen initiatief-wets voorstel komen. In dit nieuwe ontwerp moet dè abortus uit het wetboek zijn gehaald, moet abor tus in het ziekenfondspakket zit ten en moet alleen de vrouw be slissen. garantie echter niets weten. Ook financieel expert Van Rooijen heeft zich vorige week in deze zin uitgelaten. Daarop reageerde premier Van Agt vrijdagavond in een televisiegesprek met de op merking: „Als de eis wordt ge steld dat de minima er helemaal niet op achteruit mogen gaan, is het met ons gedaan". De Pvd A'er Van der Doef kondigde zaterdag aan bij het komende de bat te zullen voorstellen de aan gekondigde korting op de mini ma te laten vervallen. Ook het CDA heeft dit vorige week voor gesteld bij het debat over de nieuwe bezuinigingen. Het doel hiervan is de koopkracht voor deze groepen alsnog veilig te stellen. terberggestaardgrand 5* De lange stoet demonstranten trok daarna naar het Dorpsplein van Soesterberg. Onder het loeien van de sirenes werd een „tapijt van do den" gevormd: de duizenden de monstranten gingen op de grond liggen en maakten zich zo klein mo gelijk om daarmee te demonstreren wat kernwapens aanrichten. Eén van de organisatoren zei dat de aanwezigheid van kernwapens in Soesterberg zich onttrekt aan elke democratische controle. ,Jiet is volledig in strijd met onze principes dat de Nederlandse overheid geen enkele zeggenschap heeft over wat hier gebeurt", aldus de woordvoer der. De kernwapens zouden in Soes- Vanaf de andere kant van het poli tieke spectrum noemde de WD'er De Korte de analyse van Van Agt „zo gek nog niet". „Ik constateer ook dat de vakbonden op dit moment duidelijk kiezen voor de werkenden. In het licht daarvan kunnen de gevolgen Ook 'premier Van Agt bleef gemakkelijk zo uitpakken als Van Agt zegt". Voorzitter Van Eij kelenburg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) noemde het eventuele snoeien in de sociale uitkeringen een „kei-| harde" maatregel. Deze zou slechts geringe tijd van kracht mogen zijn. Bezuinigingen bij dej w de rede van Van Houwelingen niet gespaard, waar hij „overaccen tuering van de individuele per soonlijke inbreng hekelde. „Ik denk dat als ik Dronten noem, dat u weet wat ik bèdoel", aldus Van Houwelingen, refererend aan het CDA-congres van vorig jaar waarby Van Agt uitvoeng beju beld werd. sociale uitkeringen moeten vol- Zonder dat het tot een stemming gens hem eerder gezocht worden door het terugdringen van het aantal uitkeringstrekkers. kwam, aanvaardden de leden v de ARP-partijraad het fusiepro tocol van het CDA. 11959 tussen Nederland en de Verenigde Staten gesloten ver drag, dat de Amerikanen de vrije hand zou geven wat betreft het plaatsen van atoomwapens. Volgens de politie van Soest had de demonstratie een ordelijk verloop. Zwaargewonde bij schietpartij DORDRECHT (ANP) - Tijdens een schietpartij in jongerencentrum 't Dolhuys" in Dordrecht is gis termorgen de 19-jarige W.N. uit Sliedrecht zwaar gewond ge raakt. De dader, de portier van het jongerencentrum, meldde zich ruim een uur later bij de poli tie. De politie vermoedt dat de portier, de 23-jarige B.G. uit Dordrecht, het wapen had aangeschaft om zich een vriend van het slachtof fer van het lijf te houden. Die vriend was vrijdagavond nog door de politie uit het centrum gezet. i eenzijdigheid bij zijn opmerkingen over een mogelijke koopkrachtdaling. Hij noemde ze verder „voorbarig" en „niet ge heel juist". Albeda, daarbij ge steund door staatssecretaris De Graaf, verweet de premier vooral dat deze de indruk had gewekt dat het kabinet probeerde de problemen eenzijdig op te los- Desgevraagd wees hij erop dat het kabinet juist bezig is een „even wichtig" pakket van maatregelen samen te stellen. De minima, zo die ook achteruit gaan, zullen daarbij zeker niet alleen gevraagd worden in te leveren. De Graaf zei dat Van Agt de uitspraken nooit had mogen maken. „Dat veroor zaakt maar verontrusting," aldus de bewindsman. De socialist Van der Doef noemde de woorden van de premier „vol strekt onaanvaardbaar". Hij vond AMSTERDAM (GPD) - De Communistische Partij Nederland zal zich bij de eventuele vorming van een progressief meerderheidskabinet niet in de rol van „gedoger laten dringen. CPN-Tweede-Kamerlid Marcus Bakker nam dit weekeinde op het 27ste congres van zijn partij in Am sterdam stelling tegen „degenen die de communisten in hun optelsom men betrekken, maar dan met een prop in de mond „Essentieel voor een echte progressieve samenwerking is dat communis ten daaivan volwaardig deel uitmaken aldus Bakker. Unaniem nam het congres van de CPN een resolutie aan, waarin het communistisch streven naar een progressieve meerderheid is vastgelegd. In een resolutie over de internationalè situatie heeft het partijcongres stelling genomen tegen de militaire machtsblokken NAVO en Wai- schaupact. De CPN spreekt zich uit voor „stappen om Nederland vru te maken van de NAVO, met als uiteindelijk doel de opheffing van de militaire blokken Belangi ijk actiepunt van de communisten is op dit gebied de strijd tegen de kei nbewapening. „Geen atoomraketten, niet in Nederland en niet in Europa legde het congres in de resolutie vast, daarmee zowel op West- als Oost-Europa doelend. Tweede-Kamerlid Joop Wolff eiste dat het vraagstuk van zowel de Amerikaanse Pershing II- en Cruiseiaketten als de Russische BS-20 bespreekbaar wordt gemaakt. Voorts heeft het 27 ste congres van de CPN zich krachtig uitgesproken tegen de Sociaal-economische politiek van het kabinet-Van Agt. „De strijd moet met al le kracht en overtuiging verder woi den ontplooid. Het is de plicht van alle progressieve mensen zich daarvoor in te zetten aldus de CPN.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7