"Onderzoek huisvrouwensyndroom" Vragen over lichtnota's milieu bijen- markt succes Advies aan slot Leidse dag over vrouw en gezondheid: Vierde Feest in Noord: nieuwbouw klaar Centrum onnodig belast? Net als zoveel anderen bekende zij niet zo goed raad te weten met het verschijnsel. Duidelijk is dat het vaak kleurloze bestaan van de huisvrouw leidt tot gevoelens van ontevredenheid, de vlucht in dagdromen, drank en pillen. Lijdsters aan de kwaal komen met vage klachten als vermoeid heid, slaapstoornissen, pijnen en zenuwachtigheid. Vrouwen gaan ook veel vaker naar een huisarts dan mannen. Gemiddeld bezoekt een vrouw ruim vijf keer per jaar een arts tegen ruim drie consul ten van een man. Marguerite Pelt omschreef hoe ze probeert de vrouwen te helpen. Vaak wordt naar de leefsituatie gevraagd en daarmee geprobeerd de vrouwen zelf een oplossing aan te dragen. Naast verlichting door medicijnen, ontspannings oefeningen en fysiotherapie be staat steeds meer de tendens om naar vrouwengroepen te verwij zen. Dat kan een vrouwenpraat- groep zijn, maar evenzogoed een feministisch radicale therapie- groep of VIDO (Vrouwen In De Overgang) groép. Overigens bleek er van de zijde van de deelneemsters - zo n 130 vrouwen en een twintigtal man nen - zaterdag nogal wat kritiek te sijnjap het draaien van derge lijke groepen. Zo moet vaak met wachtlijsten worden gewerkt. Als een groep eenmaal is gestart is het voor een individuele vrouw moeilijk om er later bij te komen. Het aantal belangstellenden is ook vaak groter dan het aantal plaatsen. Een andere inleidster, de psycho- logié-studente Jacobine van Sprang, pleitte er zaterdag voor het syndroom niet met medicij nen te béstrijden maar door mid del van gesprekken die de huis arts moet voeren.. Ook zou nog meer moeten worden doorver wezen naar gespreks- of praat groepen. Dat de huisartsen nog zo weinig doorverwijzen naar psychologen komt, zo bleek tijdens de huis vrouw-arts dag door dat de huis- Automobilist spoor bijster LEIDEN - Een 79-jarige Leidse au tobestuurder raakte vrijdag avond om kwart voor negen het spoor totaal bijster. Op de Vijf Meilaan raakte hij de macht over het stuur kwijt, reed met een vaartje van veertig de in rit van het HCG-terrein binnen, schampte een stalen container en kwam met een klap tot stilstand tegen de gevel van een nieuw ge bouwtje van HCG. De man is met hoofdwonden naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Zijn wagen is geheel ver nield. De pui van het nier bouwtje is geheel ontzet. artsen er moeite mee hebben een patiënt snel door te verwijzen. De huisarts Zou zelf de moeite willen nemen er samen met de patiënte uit te komen. Daarnaast vinden zij het belangrijk de vrouwen via gespreksgroepen kennis te laten maken met "medestanders": ze merken dan dat ze de enige niet zijn. In de groepjes die na de inleiding werden gevormd kwam het hele arsenaal aan "vrouwelijke" on derwerpen aan bod: vrijwilli gerswerk, praatgroepen, femi nisme, de relatie vrouw en arts en bet huisvrouw-zijn. Bedoeling van de organisatoren was ook een aanzet geven tot een discussie over deze problematiek op de medische faculteit in Leiden. Een poging die gezien de herkomst van de deelnemers waarschijn lijk is geslaagd: een groot aantal deelneemsters was öf arts, of stu dent medicijnen/psychologie. Daarnaast was er ook een groot aantal huisvrouwen op de dag af gekomen. De organisatoren twijfelden er al leen aan of onder die huisvrou wen lijdsters aan het syndroom zouden zijn. Immers, vrouwen die eenmaal zover zijn dat ze op een dergelijk evenement afstap pen zijn al een stapje verder uit hun maatschappelijk isolement jils de vrouw die aan het huis- a-syndroom lijdt. Tijdens de algemene discussie werden zaterdag een aantal sug gesties gedaan. Zo werd gepleit voor een aparte arts-voor vrou wen-met vrouwelijke problemen en voor een arts die behalve een medische studie ook psychologie en sociologie heeft gedaan, kort om, veel meer een all-round vakman als de huisarts is. LEIDEN - Het Leidse CDA-ge- meenteraadslid W. Bleijie wil van het bestuur van het Energiebe drijf Rijnland weten hoe het zit met de veel te hoge afrekeningen voor gas en licht die een groot aantal Leidenaren onlangs kreeg. VERENIGING HAASWIJK-NIEUWS UIT OEGSTGEEST De werkgroep Financiële Zaken van de vereniging is er in geslaagd een aantrekkelijke hypotheekaanbieding te verkrijgen voor de woningfinancie ring in het plan HAASWIJK te Oegstgeest. De voornaamste punten zijn: Hypotheekrente en afsluitprovisie: 10,8% zonder afsluitprovisie of 10.5% met 1 afsluitprovisie rente 5 of 10 jaar'vast. Indien de rente op de dag van het passeren van de akte lager is, zal de lagere rente worden aangehouden. Aflossing: °P basis i 30-jarige annuïteit. Gemeentegarantie is v waarde. Depotrente: 1 lager dan de hypotheekrente. De leden van de vereniging hebben inmiddels uitgebreidere informatie ont vangen. Indien u nog geen lid van'de vereniging HAASWIJK bent, kunt u nadere informatie verkrijgen bij onderstaande adressen: Ir. A. Bakker, Jan Steenlaan 18, Oegstgeest - tel. 151518 J. P. Buwalda. Jan Vermeerlaan 11 Oegstgeest - tel. 154517 E F. Koning. K. Doormanlaan 68, Oegstgeest - tel 170234 Drs. M. J. Poelmans. Irislaan 261, Oegstgeest - tel. 156991 J. Verra. Narcissenlaan 41. Oegstgeest - tel 15.55.91 LEIDEN - In Leiden-Noord werd zaterdag feest gevierd. Feest in verband met de voltooiing van de nieuwbouw tussen Sop- hiastraat en Beatrixstraat waar eens de "platte daken'-wonin- gen stonden. In die feestvreugde deelden ook de winkeliers van de Beatrixstraat. 's Ochtends traden in die straat onder anderen majo rettes op. Verder werden er di verse spelletjes georganiseerd. In het buurtcentrum ,,'t Spoortje" werden Films gedraaid en legden buurtbewoners een kaartje. LEIDEN - Het CDA-raadslid J. van Zijp vraagt zich af of de Leidse binnenstad tijdens reconstruc tie-werkzaamheden niet onnodig wordt belast. Het raadslid heeft daarover dan ook schriftelijke vragen gesteld aan burgemeester en wethouders. Zo wil hij weten of B en W óók vin den dat straatwerkzaamheden op diverse plaatsen in de stad beter op elkaar moeten worden afge stemd. Op die manier zouden belangrijke doorgaande wegen niet gelijktijdig geblokkeerd ra ken. Van Zijp wil ook weten of het colle ge erop toeziet dat omleidingen goed worden aangegeven "waar bij onnodige verkeerscirculatie vermeden dient te worden". Be nieuwd is het raadslid of het col lege heeft overwogen om de werkzaamheden aan de Hooi gracht in een vlotter tempo te la ten uitvoeren. Zoals bekend vergden de werkzaamheden meer tijd dan was voorzien. Van Zijp denkt dat door de ver keersproblemen o.m. aan de Hooigracht "een stemming wordt gekweekt onder bezoekers en stadsgenoten de Leidse bin nenstad te mijden. Daardoor wordt onherstelbare schade ver richt aan het economisch kli maat". Hij wil weten of B en W het met zijn stelling eens zijn. Tenslotte vraagt het raadslid of het college bereid is de bereikbaar heid van de binnenstad tijdens de nog noodzakelijke werkzaamhe den zo goed mogelijk te doen zijn. Hij heeft daartoe een zestal vragen aan het bestuur 'van het Energie bedrijf Rijnland gesteld. Bleijie is zelf lid van de Algemene Raad van het energiebedrijf. Zoals bekend kregen, voor zover aan het licht is gekomen, enkele tientallen mensen in Leiden een veel te hoge gas- en elektriciteits rekening. Bij sommigen was de aanslag enkele duizenden gul dens te hoog. Aan de andere kant hoorde Bleijie dat afnemers aanzienlijke bedra gen terugkregen. Hij informeert bij het bestuur van Rijnland of het opnemen van de meter en het afrekenen volgens schema verloopt. Als dat het ge val is, wil hij weten welke wijken zijn opgenomen en afgerekend en de data waarop dat is gebeurd. "Welk voorschot bedrag wordt ge hanteerd als er wel is opgenomen doch nog niet is afgerekend", wil hij weten, tevens "hoe tot nu toe de verhouding is tussen bijbeta len en teruggeven" en "of Rijn land kan aangeven in welke orde van grootte de teruggaven liggen. Nadat de problemen met de com puter zijn opgelost", zo vraagt Bleijie verder, "hoe denkt u de betrokken verbruikers te infor meren, danwel op welke wijze zijn zij hierover geïnformeerd". Bleijie neemt aan dat de correctie niet alleen de klagers zal aangaan en de exorbitant hoge bedragen. Tenslotte wil hij weten hoe snel bijstellingen van het voorschot bedrag administratief kunnen worden verwerkt. LEIDEN - Voor de eerste maal in successie heeft de Stichting Sport en Vrijetijdsbesteding "Club '58" za terdag pen sportdag voor geestelijk gehandicapten gehouden. Plaats van handeling was het sportveld Na de opening door directeur Duy- vesteyn van de Sportstichting en de heer Brijs van Club '58 werden cm- D'66-vergadering De afdeling Leiden van D'66 houdt vanavond een leden vergadering in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Op de agenda staat een discussie over het politiebeleid. De in leiders zijn: H. Mostert, hoofdinspecteur bij de ge meentepolitie in Leiden en mevrouw J. Soetenhorst, lid van de landelijke D'66-werk- groep politie. De discussie begint om 21 uur. Sport en spel In het dienstencentrum Morschwijk aan de Topaas laan 19 wordt morgen een sport- en spelmiddag gehou den voor ouderen. Er worden spelletjes gedaan zoals mini golf, jeu de boules, sjoelen, kaartspelen, kegelen en ring- gooien. De bijeenkomst be gint om 14 uur en iedereen is welkom. Horrorfestival Het horrorfilmfestival in het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 wordt van avond voortgezet met een film waarin mensen door een geheimzinnig virus verande ren in wilde beesten. De voor stellingen beginnen om 20 en 22.15 uur. Stadsfilms Enkele maanden geleden na men leden van de filmgroep Tiem het initiatief om een werkbare organisatie op te zetten over beheer, distribu tie en stimulering van films over Leiden. Om te bekijken of daarvoor belangstelling is werd een enquête opgesteld. Vandaag wordt er bovendien een informatieve avond ge houden in "De Vroolijcke Ar- ke" aan de Pieterskerkchoor- steeg 15. Op de bijeenkomst die om acht uur begint wor den ook fragmenten uit Leid se films vertoond. Duivensport (1) LPV "De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf Chantilly met 219 duiven. De uitslag was: 1. N. Bink, 2. F. Compier, 3. J. den Dunne en Dr., 4,8. F. v. Seggelen, 5. A. Witteveen, 6. Gebr. v.d. Heijden, 7. C. Ver- horik, 9. J. Degen en Zn., 10. M. de Lange en Zn. Duivensport (2) PV "De Reisduif' hield een wedvlucht vanaf Compiegne met 113 duiven. De uitslag was: 1,2,4,8 en 10. P. Mooten, 3,6,7 en 9. K. v.d. Berg, 5. W. Tolboom. Duivensport (3) PV "Columba" hield een wedvlucht vanaf Compiegne. De uitslag was: 1.2,3,7 en 9. C. v.d. Nieuwendijk, 4. L. Klein, 5,8,10. R.P. de Graaf, 6. T. Platteel. Duivensport (4) PV "De Blauwkras" hield een wedvlucht vanaf Compiegne met 117 duiven. De uitslag was: 1.9. W. Siera. 2. J. Fran ken, 3. F. v.d. Wetering, 4. P. de Mooy;5. J. Schipper, 6.1.J. Vinkestein, 7,8. A. v.d. Holst, 10. H. Koome. derdelen als de hindemisbaan, snelpuzzel en kussendans afge werkt en op de foto) de kruiwagen- De sportdag werd na een voetbal competitie met muziek besloten. Rechts: Jeugdige deelnemers aan de bijenmarkt proberen (voor twee kwartjes) plantjes aan de man te brengen. Links: De „steekvrije" bijenstal waar leden van de Bijenvereniging herhaalde malen demonstraties gaven van de behandeling van bij envolken. Het publiek kijkt van achter plastic toe. vriendelijk tuinieren, wonen, eten, kortom: leven was er veel te zien en te eten. Verenigingen als die van Milieudefensie en Biolo- gisch-dynamisch tuinieren wa ren met informatiestands op de mgrkt aanwezig. Kantklossers, strovlechters, pottenbakkers. wolspinners en etsers gaven de monstraties terwijl hun produk- ten gretig aftrek vonden. Ook voor de muzikale omlijsting was zaterdag onder meer door het Jeugd Kamer Orkest Leiden en de "Folk-group" Poldergeest, ge zorgd. LEIDEN - De vierde milieu-bijen- markt die afgelopen zaterdag aan de Sterrewachtlaan werd gehou den is - het mooie weer? - een groot succes geworden. Al voor dat de markt om tiep uur officieel werd geopend heerste er rond de kraampjes een grote drukte. Wethouder Van Dam, die de markt opende zei dan ook heel toepas selijk dat de bijenmarkt een niet meer weg te cijferen jaarlijks evenement aan het worden is. Volgens de wethouder heeft de milieubijenmarkt ook al een vast plekje op de gemeente-begroting verworven. De markt zelf, een ak- tiviteit van de Bijenvereniging Leiden en omstreken, wordt tot dusver elk jaar weer groter. Ruim dertig deelnemers zorgden voor elk wat wils. Het profiel van de markt was in handen van de im kers, voor wat de inkoop en ver koop betreft van bijenvolken, ar tikelen voor de bijenteelt, honing en produkten als honingwijn, kaarsen en was. Daarnaast waren er demonstraties in een speciaal opgetrokken "steekvrije" bijen stal donr leden van de Bijenver eniging. Achter veilig plastic kon het publiek toezien hoe het bij envolkje wordt behandeld. Ook voor de liefhebbers van milieu- LEIDEN - Het fenomeen „huisvrouwensyndroom", een verzamelnaam voor klachten die voortkomen uit de geïsoleerde positie van huisvrouwen, is nog veel te wei nig uitgewerkt. Er ligt een terrein braak voor verder onderzoek. Dat was de conclusie die Marguerite Pelt, huisarts in Den Haag, zaterdag uitsprak tijdens de in het Academisch Ziekenhuis georganiseerde dag over vrouw en gezond heidszorg).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3