We zullen ons beslist thuisvoelen in Westen Veidse agenda Boeren protesteren tegen Rijksweg 11 Wassenaar moet grote verkeersknelpunten alvast zelf aanpakken Volleybalfestijn met 2500 spelers Nieuwe burgemeester van Voorschoten Duitse luchtmacht haalt gewonde militair op uit Elisabethziekenhuis Zilveren jubileum pastoor Sehlatmann MAANDAG 9 JUNI 1980 ZOETERWOUDE/HAZERS- WOUDE - Een achttal veehou ders aan de Rijndijk, tussen Lei den en Alphen, hebben aan de Kamercommissie voor verkeer en vervoer een brief geschreven waarin ze pleiten voor het niet- aanleggen van Rijksweg 11. In de brief merken de veehouders aan dat zij heel ernstig getroffen zouden worden bij de aanleg van de nieuwe Rijksweg. Daardoor zou er namelijk - naast het spoor - een tweede en onoverkomelijke barrière worden opgeworpen en een definitieve sch riding worden aangebracht tussen de land bouwgrond vóór het spoor en er achter. De agrariërs voeren bovendien aan dat voor het oplossen van de ver keersproblemen niet de gehele Rijksweg hoeft te worden aan- gelegd. Er zou met enkele rond wegen kunnen worden volstaan. Volgens de veehouders zou de gehele rijksweg alleen de ver keersdrukte op Leiden maar ver groten. Bovendien zien zij het ge vaar dat de hele strook tussen de Oude Rijn en de spoorlijn Lei- den-Alphen vol zou raken met bedrijfsterreinen, woonwijken of andere stedelijke voorzieningen, die allemaal een uitrit op de Rijn dijk zouden moeten krijgen. Wanneer de Rijksweg 11 toch zal worden aangelegd, blijft er voor de veehouders maar één oplos sing over, die echter ook steeds minder waarschijnlijk wordt. Dit betreft het verplaatsen van het bedrijf over het spoor en over de rijksweg heen. Boerderijver plaatsing is echter een vrijwillige zaak, waarbij alle voor- en nade len door de individuele boer moe ten worden afgewogen. De veehouderijbedrijven aan de Rijndijk zijn te verdelen in twee groepen: een eerste groep die hun bedrijf al hebben gemoderni seerd en daarvoor grote investe ringen hebben gedaan. De finan ciële konsekwenties van het ver plaatsen van het bedrij f zijn voor hen niet bepaald gunstig. Voorde tweede groep van bedrijven, die nog niet zijn gemoderniseerd, wordt dit laatste ook steeds moeilijker. De kosten van mo dernisering zijn sterk gestegen. Toch zullen beide groepen weer veel geld op tafel moeten leggen, willen zij zich handhaven en dus verplaatsen. Het enige andere al ternatief is het bedrijf beëindi gen. Al deze bezwaren in aanmerking genomen, pleiten de veehouders ervoor dat de Kamercommissie zorgt dat er wordt afgezien van de aanleg van Rijksweg 11. WASSENAAR - De gemeente Was senaar moet de grootste ver keersknelpunten alvast aanpak ken en niet nog langer wachten op initiatieven van rijk en pro vincie. Dit stelt de Wassenaarse PvdA in een schriftelijke bijdra- WASSENAAR - De Wassenaarse Volleybalvereniging WW orga niseerde zaterdag haar jaarlijkse volleybalfestijn, waaraan rond de 2500 spelers hebben deelgeno men. Op 56 velden werden door 300 teams bijna 700 wedstrijden gespeeld, waardoor dit WVV- toernooi het grootste volleybal- gebeuren in Nederland is. On danks de recreatieve opzet van de happening werd er in de hoofd poules (promotie- en eerste klas) een serieuse krachtmeting ge houden. Bij de heren pomo- tieklassers toonde het Haagse Kalinko zich de sterkste, gevolgd door Ariston (Delft), Alferno (Apeldoorn) en Vollido (H.I.Am bacht). Het Rotterdamse Viano beschikte over de sterkste dames ploeg in deze poule, waar Skania (delft) tweede werd en Vollido derde. De beste regionale eer steklasser bleek Leython, ge volgd door DUF (Nieuwerkerk). Overzichtsfoto van het voornamelijk recreatieve WVV-volleybaltoernooi. LEIDERDORP - Een helikopter van de Duitse luchtmacht heeft gister middag bij het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp een 19-jarige Duitse militair opgehaald. Zaterdagmorgen 24 mei raakte hij bij een ongeval op de Rijksweg Amsterdam-Rooterdam, via Leiderdorp gewond. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis in de Bondsrepubliek. De Duitser raakte, samen met twee meisjes van resp. 16 en 18 gewond toen zij met hun auto van de weg raakten. Het drietal, dat uit Bochum kwam, werd met ernstig hoofd- en inwendig letsel in het Elisabethziekenhuis opgenomen. De twee meisjes zijn na een eerste behandeling in het Elisabethziekenhuis overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Volgens het Eli sabethziekenhuis wordt de jongen naar Duitsland gehaald, "omdat hij militair is". Mr. Cannegieter (39) is getrouwd en heeft een dochter van 12 jaar. Hij is lid van de VVD en nu bijna vijf jaar burgemeester van het karak teristieke Drentse dorp temidden van de bossen. Op 1 augustus hoopt hij in Voorschoten aan de slag te gaan. ("Het is kort dag. Onze vakantie zal er wel bij in schieten, maar dat vinden we niet zo erg zegt hij.) In Zuidlaren is het vertrek van de burgemeester voor velen een ver rassing. Pas in een vrij laat sta dium heeft hij de overige leden van het college op de hoogte ge steld. "Ik geloof dat niemand in Zuidlaren er op gerekend had dat ik zo snel zou vertrekken", zegt Cannegieter. Een ambtsperiode van vijf jaar in één gemeente is vrij kort voor een burgemeester. Dat bevestigt Cannegieter, "maar", zegt hij, "het beleid van de overheid is de laatste jaren toch gericht op doorstroming. Het is naar mijn idee ook niet juist als een burge meester langer dan acht tot tien jaar op zijn post blijft. Je loopt dan kans om dicht te groeien en bovendien wordt het steeds moeilijker om nieuwe initiatie ven te ontplooien". Stage Klachten over NAM-onderzoek in Voorschoten VOORSCHOTEN- De Nederland se Aardoliemaatschappij (NAM) is het afgelopen weekeinde in Voorschoten bezig geweest met het zogenaamde vibro-seismi- sche onderzoek om eventuele gas- of oliebronnen op *.e sporen. Ook vanavond en vannacht wordt nog in Voorschoten verder gezocht. Verscheidene inwoners van de ge meente hebben zich al beklaagd over de overlast midden in de nacht. De gemeente Voorschoten laat weten dat de NAM het onder zoek moet voortzetten omdat dit voor de energievoorziening in de toekomst van groot belang is. n verband met storende invloed Vah trillingen die door het ver keer worden veroorzaakt, kan 'een dêrgelijk onderzoek uitslui tend in de avond en de nacht Wórden gedaan. Omdat de NAM volgens een bepaalde tijdsplan ning werkt moet het onderzoek beslist doorgaan. De NAM pro beert de geluidshinder zoveel mogelijk te beperken. De NAM is al sinds 1963 in het hele land be zig met dergelijke onderzoeken. Mr. Cannegieter werd 39 jaar gele den geboren in het Groningse Eenrum, waar zijn vader predi kant was. In 1947 verhuisde het gezin Cannegieter naar Deventer. Na zijn gymnasium-opleiding koos Cannegieter jr. de universi teit van Groningen voor zijn rech tenstudie. Hij studeerde af in 1965 en vertrok vervolgens naar Luxemburg voor een stage bij de juridische dienst van de Europe se gemeenschap. In Luxemburg ontmoette Canne gieter zijn vrouw (eveneens juris te) die vanuit haar geboorteland Italië voor eenzelfde stage was uitgezonden. Toen de fusie van de gemeen schappen voor de deur stond en eei\ groot aantal ambtenaren "overbodig" waren keerde Can negieter met zijn Italiaanse vrouw terug naar Nederland. Hij kreeg een functie bij het provin ciaal bestuur van Gelderland. Daar hield hij zich onder meer bezig met Monumentenzorg en waterstaatszaken en bracht het tot plaatsvervangend kabinets chef van de Gelderse Commissa ris van de Koningin. "In die tijd werd mijn interesse ZOETERWOUDE - Zeer grote belangstelling was er gisteren voor de receptie die werd gefiouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de heer J. M. Sehlatmann, pastoor van de "Meerburg" en deken van Leiden. De Zoeterwoudse parochie vierde het zilveren jubileum van Sehlatmann met een eucharistieviering en de receptie die in "De Eendenkooi" werd gehouden. Tijdens de receptie ontving de jubilaris 10.000 gulden voor een reis naar Israël en een geluidsinstallatie. De feestelijke bijeenkomst werd bovendien opgeluisterd door opvoeringen van verschillende ver enigingen die wat met de parochie te maken hebben. Oudste (102) inwoonster Oegstgeest overleden OEGSTGEEST - De oudste in woonster van Oegstgeest is af gelopen vrijdag op 102-jarige leeftijd in het verpleegtehuis "Wijckerslooth" overleden. Het was mevrouw Dorothea Cathari- na de Bruin-Aveling. Mevrouw De Bruin is in Indonesië geboren en is later in Oegstgeest gaan wo nen. Vanaf januari 1976 verbleef zij in "Wijckerslooth. ZUIDLAREN - "We hebben er een kijkje genomen voor dat ik solliciteerde, verder ken ik Voorschoten slechts oppervlakkig. We hebben wel een hele goede indruk van Voorschoten gekregen: het is echt een plaats die eruit springt in de drukke randstad: niet té groot en niet té verstedelijkt. We zullen ons er ongetwijfeld thuis voe len". Dat zegt mr. P. Cannegieter, de nieuwe burgemees ter van Voorschoten, nu nog burgemeester van het Noorddrentse Zuidlaren. Hij volgt in Voorschoten dr. J. W. van der Haar op die met vervroegd pensioen is ge gaan. voor het burgemeestersambt ge wekt", zegt Cannegieter. "Als plaatsvervangend kabinetschef kon ik een kijkje in de keuken In 1975 werd Cannegieter benoemd tot burgemeester van Zuidlaren. Hij volgde daar burgemeester Roukema op, die maar liefst 34 jaar achtereen burgemeester van Zuidlaren was. "Ik heb die be noeming indertijd gezien als een lot uit de loterij", zegt Cannegie ter. "Zuidlaren is een fantasti sche plaats. Toen ik kwam ver wachtte ik hier heel lang te zullen blijven". Waarom dan toch die overstap naar een grotere gemeente? "Om redenen die in de privé-sfeer liggen", zegt hij, "zijn we min of meer gedwongen om naar het Westen te verhuizen". Hoewel mr. Cannegieter over die privé-redenen niet verder wil uitweiden wordt in Zuidlaren aangenomen dat vooral de echt genote van dé burgemeester graag van omgeving wilde ver anderen. Zij zou zich in het dorp niet thuis vóelen. "Boeiend" Het besturen van een gemeente vindt Cannegieter "zonder meer boeiend". Toen hij in Zuidlaren aan de slag ging waren naar zijn zeggen de bestuurlijke verhou dingen in de gemeente niet al te best. "Ik heb mij ten doel gesteld daarin verbetering te brengen en dat is, dacht ik, aardig gelukt", zegt hij. "Er wordt naar verhou ding slechts weinig gestemd in de raad. De politieke uitgangspun ten spelen de laatste tijd eigenlijk een ondergeschikte rol. Daar heb ik steeds bewust naar gestreefd. Er is haast geen polarisatie meer, althans veel minder dan vroeger Het echtpaar Cannegieter het geval was. Zo heeft Zuidlaren nu een gezamenlijk beleidspro gramma dat door alle politieke partijen in de raad is onderte- Directe bemoeienis heeft Canne gieter gehad met het uitbrei dingsplan "Zuides" in zijn ge meente. een plan voor de bouw van 900 woningen. Een groot aan tal op een bevolking van nog geen tienduizend zielen. "Ik ben een voorstander van kleinschalig bouwen", zegt hij. 'Het is voor een gemeente makkelijk genoeg om tegen een project-ontwikke laar te zeggen: 'hier heb je een stuk grond, bouw maar vol', maar op die manier wilden we het niet aanpakken. Er wordt nu bijna huisje, voor huisje gebouwd, zo dat er een levendige en vooral leefbare wijk ontstaat". Theater Naast zijn burgemeesterschap be kleedde Cannegieter "in het Drentse" tal van bestuursfunc ties. Zo is hij ondermeer voorzit ter van het Drents Welstandstoe zicht, een instelling die actief is op het gebied van stedebouw, ar chitectuur en monumentenzorg, maakt hij deel uit van de politie- commissie van de vereniging van Nederlandse Gemeenten en is hij bestuurslid van de regionale brandweerhulpverleningsdienst. Over zijn hobby 's wil Voorschotens nieuwe eerste burger weinig kwijt: "Ik wil graag een beetje privé-leven overhouden. Maar ik heb een brede belangstelling, vooral voor activiteiten op cultu reel gebied. Een belangstelling die ik deel met mijn vrouw. We houden van toneel en theater en proberen de goede films zo veel mogelijk bij te houden Cannegieter laat doorschemeren dat het vooral het meer bruisende culturele leven in de Randstad is, dat één van de redenen is om Zuidlaren te verlaten. Automobilist valt in slaap: auto vernield LEIDERDORP - Een 52-jarige au tomobilist uit Schiedam moest gisterochtend worden opgeno men in het Academisch Zieken huis na een ongeval op Rijksweg Amsterdam-Rotterdam ter hoog- te»van Leiderdorp. De man was achter het stuur in slaap gevallen en tegen twee bomen gebotst. De auto werd daardoor totaal ver nield en de Schiedammer liep tal van breuken en verwondingen op. Hij verkeert buiten levensge- ge aan de discussie over de plaat selijke verkeersproblematiek. Als argument voor het zelf oplos sen van de meest knellende ver keerspunten draagt de PvdA on der andere aan dat het verkeers probleem in grote mate wordt veroorzaakt door de Wassenaar- ders zelf en dus ook door deze moet worden opgelost. Een concreet voorstel van de PvdA behelst de aanleg van de omstre den randweg aan de noordzijde van het dorp, vanaf de Koks- hoornlaan naar de omgeving Deijlerweg en in samenhang met nieuw te bouwen woonbuurten in Wassenaar-Noord. Ook pleit men voor een vrijliggend stelsel van fietspaden. Tenslotte wordt aangedrongen op meer systematische aandacht voor verkeersproblemen in het cen trum en de woonwijken, waarbij vanzelf cok andere verkeers deelnemers aandacht krijgen. Opmerkelijk is nog, dat de PvdA voorstelt om de randweg uit ei gen middelen te financieren. Over het geheel genomen is de PvdA blij met de verkeersnota, die is uitgebracht door het ver- keers- en milieucontact van de Vereniging Vrienden van Wasse naar. Maar blijkens haar brief aan het gemeentebestuur vindt zij dit slechts een aanloop naar een to taal verkeersbeleid. Kritiek richt zich vooral op de eenzijdige ge richtheid op het woon- en werk verkeer en dan nog in hoofdzaak per auto. In een ruim 2 maanden geleden ge houden hoorzitting van de PvdA over deze verkeersnota heeft de afdeling ingezetenen de gelegen heid geboden om op de ideeën te reageren. Daar kwamen ook ge heel andere aspecten van het verkeersprobleem in de gemeen te aan de orde. In haar schriftelij ke reactie pleit de PvdA nu voor het op grote schaal verspreiden van een verkeersbrochure, opdat iedereen op de hoogte kan wor den gesteld van deze problema tiek. LEIDERDORP - Zo'n 150 men sen deden dit jaar mee aan de tra ditionele fietstocht in de omge ving van Leiderdorp. De fiets tocht, die door de Leiderdorpse Lions-club werd georganiseerd onder het motto Trim U fit, fiets U Fit", kon mede door het mooie weer geslaagd worden genoemd. De opbrengst van deze tocht, 1000 gulden, zal ten goede komen de zorg vooi gehandicapte kinderen. "Ik heb wel een beetje gevoel van spijt dat ik Zuidlaren nu ga verla ten. Al ben ik blij dat ik de ge meente In volle bloei achterlaat. Mijn vertrek betekent natuurlijk wel dat de beide wethouders hier de komende maanden zwaar worden belast", <aldus Cannegie ter, "Ik hoop dat er gauw voor' opvolger voor mij wordt gevon den". Nadat de benoeming van Canne gieter bekend was gemaakt arri veerde in de Zuidlarense burge meesterswoning een mooi bloemstuk, vergezeld van de feli citaties van de gemeente Voor schoten. Cannegieter heeft nog slechts telefonisch contact gehad met vertegenwoordigers van zijn nieuwe standplaats. Vrijdag komt een delegatie uit Voorscho ten kennis maken met de nieuwe burgemeester en zijn gezin. HANS VELDHUIZEN Maandag Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos 14.30 uur. Femke, Volkshuis, Apothekersdgk 33, vrouwensoos 20-23 uur. Kantine NEM, 5 Meilaan ruil- en vei lingavond "Postzegelvrienden" 20 u Bruggehoofd, Steenschuur 11, fotografie 20 uur. Van Heeckerenhuis, Wassenaar start avondvierdaagse. Gemeentehuis Leiderdorp, cie, be stuurszaken 20 uur, cie: monumenten 20 uur, economische zaken 20 uur. Endegeesterstraatweg 4. Oegstgeest, cie. welzijnszorg bejaarden 19.30 uur. Cultureel Centrum, Marijkelaan Voor schoten, 40 jaar postzegelvereniging 9-12 uur. Vrolijcke Arke, Pieterskerkchoorsteeg, verg. Centrum Leidse Stadsfilms 20 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat, hor ror-festival 20 en 22.15 uur. Nieuwe Rijn 20a, mannencafé 20.30 uur. Parlement, Nieuwe Rijn 52, afd. verga dering D'66 21 uur. Stadhuis cie. algemene zaken/financiën 19.30 uur. VTL-terrein, Voorschoterweg, avond vierdaagse 19 uuc. Ie Binnenvestgracht 33, universiteits raad 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 6 tot 13 juni door cen traal apotheek, Breestraat 74. tel. 120552 en apotheek Boekmer, Winkelhof, Lei derdorp. Tevens tot 13 uur Urnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. WIJ K VERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten Noorden van de Rijn 134604, ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Berkenkade Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m vrij dag van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, tel. 02522-11463; avonddienst M. Huysdens, v. Speykstraat 248, Lisse, tel. 02521-13728. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 -144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoer Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden j 28884 Kwartaalabonnement 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173.70 per post <254.10 Losse nummers f 0,65, Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J P Weslerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredljk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel 071-155354. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2