LEIDSCH m DAGBLAD "Koopkracht ondergeschikt" Hevige strijd bij Kabul 'AFVAL-BLOKKADE' SNEL GEBROKEN imü mm vandaag Voorbeeld Albeda contra Van Agt Ashram mag (nog) niet met midden school beginnen Noord wijk neemt niet genoeg afstand PvdA vindt werkgelegenheid belangrijker MAANDAG 9 JUNI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36185 Directeur: G Koopman «n ÊgSo DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN °C4 weken lang net ILEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld ei dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m i.v. heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 wel de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de krant komt Leden van de Mobiele Eenheid slepen demon stranten weg die in ÏJ- muiden vrachtwagens met radioactief afval de doorgang probeerden te beletten. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Twee zeventienjari ge Leidse meisjes zijn van daag wegens afpersing voor geleid aan de officier van justitie. Vorige week lazen zij in de krant een bericht over Am sterdamse jongelui die een jaar lang een bejaarde man geld hadden afgeperst. "Een gemakkelijke manier om aan geld te komen. Dat kun nen wij ook", moeten de meisjes hebben gedacht. Vo rige week woensdag pakten zij via een overlijdensadver tentie het adres van een Leidse weduwe. De meisjes duwden briefjes met drei gementen in haar bus. Zij belden haar op. De weduwe moest honderd gulden in een telefoonboek in een tele fooncel leggen. Anders kon ze nog wat beleven.... De weduwe legde het gevraag de geld in de telefooncel. Toen de meisjes het geld op haalden en uit de telefooncel stapten, stond de politie voor hun neus. Pagina 7 muiden vice versa 72 maal maken om de gehele partij van circa 6000 vaten - met een totaal gewicht van 1800 ton - naar het Buiten- spuikanaal te IJmuiden te ver voeren, waar cje 3544 ton metende Andrea Smits klaarligt om de la ding aan boord te nemen. Als al les volgens plan verloopt, zal het schip in de loop van deze week nog vertrekken naar Zeebrugge, waar Belgisch en Zwitsers radioactief afval zal worden bij geladen. De vaten zullen in de noordelijke Atlantische Oceaan worden gedumpt. (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Ashramcollege in Alphen aan den Rijn mag dit jaar geen mid denschoolexperiment beginnen. Dat heeft het ministerie van on derwijs telefonisch meegedeeld aan het schoolbestuur. De schrif telijke bevestiging van deze me dedeling wordt morgen of woensdag verwacht. Of er nog een kans is dat het mid denschoolexperiment volgend jaar doorgaat is niet bekend. Verwacht wordt dat de brief uit Den Haag daarover helderheid zal verschaffen. „Geen commentaar" Voorzitter P. Maas van het school bestuur wilde het bericht beves tigen noch ontkennen. Maar de voorzitter van het ouder bestuur F. Vos verklaarde desge vraagd: „Volgens een contact dat ik met de voorzitter (van het schoolbestuur) heb gehad, schijnt er een brief aan te komen met de mededeling dat het mid denschoolexperiment per 1 au gustus 1980 niet doorgaat". Vos wil met het geven van commen taar op deze mededeling wachten totdat hem de inhoud van de brief bekend is. Problemen ■oewel formeel nog niet bekend is waarom de aanvraag om in au gustus met een middenschool- experiment te mogen beginnen niet wordt gehonoreerd, is wel duidelijk dat de bestuurlijke problemen op school aan die weigering ten grondslag liggen. Zoals bekend hebben problemen binnen de schoolleiding uitein delijk geleid tot het „vrijwillig" ontslag van rector W. Chamulaeu en conrector H. van Casteren. Beiden werden door het school bestuur vorig jaar november voorwaardelijk ontslagen, res pectievelijk voorwaardelijk ge schorst. In maart besloten Cha- muleau en Van Casteren vrijwil lig te vertrekken, op voorwaarde dat het schoolbestuur 'n aanvraag in zou dienen om per 1 augustus een middenschoolexperiment te mogen beginnen. Beiden zouden, indien zy niet vrijwillig het veld zouden ruimen, toch worden ont slagen. Het schoolbestuur heeft ingestemd met de voorwaarden van Cha- muleau en Van Casteren, waama beiden vrijwillig zijn opgestapt. De middensphoolaanvraag is nu door de minister afgewezen. De innovatiecommissie midden school had de minister overigens geadviseerd de aanvraag wél te honoreren. De school kampt, behalve met be stuurlijke problemen, ook nog met interne verdeeldheid over de katholieke identiteit van de school. 22 PAGINA'S Het duel om de algehele amateurlandstitel begon voor de voetballers van Xerxes pas te leven, nadat Noordwijk de Rotterdam mers op een briljante manier naar een 3-0 achterstand had gespeeld. Net als tegen ACV in Assen wist de ploeg van John Eel- man de positieve lijn na rust niet door te trekken. Ander maal bewezen enige Noord- wijk-verdedigers, dat de tweede helft van een voet balwedstrijd voor hen eerst vijf minuten na rust aan vangt. Het zo hoogmoedig begonnen Xerxes greep de tijdelijk aan Noordwijk-zij- de verstoorde concentratie gretig aan om de schade tot 3-2 te beperken. Aanstaande zaterdag (aanvang 15.00 uur) spelen beide ploegen op Laag Zestienhoven de return. Wageningen verzekerde zich op de Berg definitief van de eerste plaats van de nacom- petitie. Cambuur werd met 4-0 weggeveegd, zodat de Wagcningers na een aantal jaren weer terugkeren in de eredivisie. PAGINA 11-17 "Festival of fools" druk be zocht. PAGINA 5 Opnieuw vals alarm in Ame rika. PAGINA 9 Olieproducenten bijeen in crisissfeer. PAGINA 19 PETTEN-IJMUIDEN (GPD) - Ruim 150 leden van de actiegroep Breek Atoomketen Nederland hebben vanmorgen vroeg niet kunnen verhinderen dat een aantal vrachtwa gens met radioactief' afval het terrein van het Energie Centrum Nederland in Petten verliet. Rond half vier ketenden de actie voerders zich vast aan. de twee toegangspoorten van het cen trum. Een uur later werd de actie door een peloton van de Mobiele Eenheid zonder geweld beëin digd. Daarna werd een begin gemaakt met het vervoer van de partij radioactief besmet afval van het ECN naar IJmuiden. Twaalf op leggers, elk geladen met 66 vaten, maakten de rit die werd geëscor teerd door politiewagens met manschappen van de Mobiele Eenheid en Rijkspolitie. Vanuit de lucht werd een oog in het zeil gehouden door een vliegtuig en een helikopter van de Rijkspoli tie. Ook bij aankomst in IJmuiden slaagden actievoerders erin het transport enkele uren op te hou den door op het wegdek te gaan zitten en de doorgang te versper ren. De opleggers zullen de ko mende dagen de rit Petten-IJ- DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil de verkiezingen van volgend jaar ingaan met een programma waarin de uit breiding van de werkgelegenheid centraal staat. Het partijbestuur vindt het behoud van alle collectieve voorzieningen en handhaving van de koopkracht min der belangrijk dan het scheppen van ongeveer 300.000 nieuwe arbeidsplaatsen. In Amsterdam Schoolstaking voor behoud In haar ontwerp-verkiezingspro- gramma streeft de partij naar een vermindering van de werkloos heid in 1985 tot 150.000. Voor het bereiken van deze doelstelling gaat het ontwerp-programma uit van een groei van twee procent per jaar tot 1985. In andere onderdelen van het con cept-programma wijst de PvdA het gebruik van kernenergie af, kiest ze voor sluiting van de twee huidige kerncentrales en de op heffing van UCN-Nederland waardoor het personeel van deze bedrijven ander werk zal moeten zoeken. Het onderzoek en de ontwikkeling van andere ener giebronnen, zoals windkracht en zonne-energie moet echter krachtig worden gesteund. Zoals onlangs al bekend werd, wijst het partijbestuur het lidmaat schap van de NAVO niet af. Wel moet het aantal atoomtaken tot een of twee worden terugge bracht. Verder moet de parate sterktè van de landmacht be perkt blijven tot veertien batal jons. Het PvdA ontwerp-verkiezings- programma is vanmiddag in Den Haag aan de pers gepresenteerd. Het wordt deze week aan alle le den van de PvdA gezonden. Tot 30 september kunnen de ver schillende afdelingen wijzi gingsvoorstellen insturen. Na een interne afwegingsprocedure zal het speciale verkiezingscon gres volgend voorjaar het defini tieve programma vaststellen. Ontwikkelingsplan Hetterugdringen van de werkloos heid kan volgens het verkie zingsprogramma alleen bereikt worden indien de overheid meer mogelijkheden krijgt in het eco nomisch leven in te grijpen. Daarvoor wil de PvdA komen tot het opstellen van een centraal ontwikkelingsplan, meer plan ning en de invoering van beleg gingsvoorschriften. Naast de Postbank wil de PvdA ook overgaan tot de oprichting van een staatsverzekerings- en een staatsenergiebedrijf. Deze laatste moet zorgen voor de aan- en ver koop, exploratie en exploitatie van kolen, olie en gas. De staats verzekeringsmaatschappij moet ertoe bijdragen dat het toezicht op tarieven en verzekerings- voorwaarden verbeterd wordt. De P.v.d. A. wil de aftrek van hypo theekrente aan een maximum van drie ton binden. Vermogens belasting en belasting op erfenis sen gaan omhoog. Ook de belaste huurwaarde van eigen woningen moet hoger, vooral voor de duur dere huizen. leerkrachten AMSTERDAM (GPD) - Vijftig la gere scholen en enkele instel lingen voor voortgezet onderwijs in Amsterdam staken vandaag de hele dag. Bovendien neemt een groot aantal scholen vanmiddag deel aan deze actiedag van het Amsterdamse onderwijs. De leerkrachten staken voor het behoud van zeventig arbeids plaatsen in het Amsterdamse kleuter- en basisonderwijs. Ook in het lager beroepsonderwijs en in het voortgezet onderwijs drei gen per 1 augustus a.s. tientallen banen te verdwijnen. Aan de ac tie wordt niet alleen deelgeno men door leerkrachten maar ook door ouders en leerlingen. Amsterdam bijt met deze stakings dag het spits af van 'n serie lan delijke acties in het onderwijs waartoe de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) heeft opgeroepen. Donderdag 19 juni is uitgeroepen tot landelijke (Zie ook pagina 19). Nu en dan reeen Veel bewolking en nu en dan regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 11 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Zwakke tot matige noordoos ten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 10 JUNI Zon op: 5.17 uur; onder: 21.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.44 en 14.11 uur, laagwater te 9.47 cn 22.23 uur. STAAT DER NEDERLANDEN 10% LENING 19SO PER 19S6/1930 inschrijving volgens hel tendersysteem op 10 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Afghaans leger kampt met overlopers NIEUW DELHI (UPI)- In het gebied rondom de Af ghaanse hoofdstad Kabul zijn vandaag hevige ge vechten uitgebroken tus sen rebellen en Russische troepen, waarbij de op standelingen er in ge slaagd zijn door een ring van tanks te breken, die de Sowjettroepen om Kabul hadden gelegd. Volgens berichten van reizigers in de Indiase hoofdstad Nieuw Del hi zijn aan de kant van de opstan delingen zeker duizend doden en tweeduizend gewonden gevallen. De Russische verliezen zouden zwaar zijn, maar exacte gegevens zijn niet bekend. Achthonderd soldaten van het Af ghaanse leger zyn in de laatste week van mei in de provincie Bamiam in Midden-Afghanistan overgelopen naar de anti-Russi sche opstandelingen. Zes officie ren vermoordden de comman dant en liepen met hun troepen Samen met de opstandelingen hebben de achthonderd overlo pers de residentie van de gouver neur van de provincie aangeval len. De gouverneur en 32 leden van de regerende Parcham-partij plus zo n 25 lijfwachten werden gedood. Twee van de zes officie ren die de opstandelingen-aanval leidden raakten zwaar gewond, aldus de rebellen-organisatie die in Peshwar zetelt. Executies De Afghaanse regering heeft giste ren meegedeeld dat tien hoge functionarissen van de vorige re gering van president Hafizoellah Amin zijn terechtgesteld wegens misdaden tegen de staat. In een uitzending van radio-Kabul werd gezegd dat tot de geëxecu teerden behoorden Abdoellah Amin, jongere broer van de voormalige president en eertijds militair commandant van Afgha nistan noordelijke sector, en Asadoellah Amin, een neef van het staatshoofd en hoofd van de geheime politie. Volgens een vertaald bericht van radio-Kabul dat in Nieuw Delhi werd beluisterd zijn tientallen schoolgebouwen vernield en ruim honderd mensn gedood tij dens recente betogingen tegen de Russische militaire bezetting van Afghanistan. Een dertigtal scholen en een zie kenhuis werden vernield, aldus het bericht. Volgens diplomatieke kringen werden tijdens de betogingen naar schatting 100 middelbare en hogere scholieren, overwegend meisjes, gedood. 3-2 terug.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1