Y ollebregt-duo: "Liever goed varen op WK, dan bij Spelen Dick Coster: afwijking is een Zes zeilers uit regio naar Olympische regatta Yollebregts vijfde in eerste race WK C I "Dan zijn we gelijk van gezeur af" MAANDAG 9 JUNI 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Bij de komende Olympische Spelen voor zei lers zijn de watersporters uit de Leidse regio sterk verte genwoordigd. In de Flying Dutchman-klasse zijn de ge broeders Eric en Sjoerd Vol lebregt uit Warmond zelfs één van de favorieten voor eremetaal. Hun dorpsgenoot ir. Geert Bakker voldeed met zijn bemanningsleden, zijn zoon Steven (30) en de Leidenaar Dick Coster (33), ook ruim aan de limiet, die het Neder lands Olympisch Comité had gesteld. De 59-jarige War monder eindigde vorig jaar in de Soling-klasse als acht ste op het wereldkampioen schap. Op het Europees kampioenschap was zilver voor hem weggelegd. Ten slotte gaat de Voorschote naar Max Behrend (35) mee naar Tallin als algemeen re serve en als assistent van chef d'equipe Staartjes. Het NOC heeft overigens een maximale ploeg voor de zes Olympische klassen aange wezen. Dat betekent dat de zeilers de hoofdmoot vormen bij de selectie van Neder landse topsporters, die naai de Sowjet-Unie wordt uitge zonden. Van diverse kanten is daar kritisch op gerea geerd. Immers, de trans portkosten zijn bijzonder hoog, terwijl de Spelen een slap aftreksel lijken te gaan worden van wat ooit hét top- evenement voor zeilers was. Behrend beschouwt die op merkingen over de trans portkosten als: "Spijkers op laag water zoeken". En Eric Vollebregt: "Geld mag nooit een probleem zijn. Het NOC heeft geld zat en kan als het moet half Nederland sturen. Je moet alleen aan de eisen voldoen. Okée, sommigen kun je ook uitzenden om wat ervaring te laten opdoen. Toen wij in 1976 naar^KinKs- ton werden uitgezonden hebben we niets gepresteerd. Voor de ervaring was het echter goed. Nu zijn we op bepaalde dingen bijvoor beeld voorbereid. Het NOC heeft zich evenwel nooit ver scholen achter geld. Maar foutjes zoals Wielart, die in dertijd thuis moest blijven, houd je altijd". Van 'gedevalueerde' Spelen willen Coster en Behrend niet weten. Coster houdt het erop dat de resultaten niet alleen van de tegenstanders afhangen, maar meer van: weersgesteldheid, koers, windramingen en geluk. Behrend, die vier jaar gele den ook al deel uitmaakte van de Olympische zeilselec- tie, somt factoren als publi citeit, grotere belangstelling en spanning op, die voor ver rassingen kunnen gaan zor gen. PAGINA 17 MALMÖ/HELSINKI - De gebroeders Eric en Sjoerd Vollebregt zijn gisteren bij Malmö in de eerste zeilrace voor de wereldtitel in de Flying Dutchmanklasse als vijfde geëindigd. De Canadezen McLaughlin en Bastet zegevierden, voor de Fransen Bouet en Pouirey en de Spargaarden Abascal en Noguer. De Nederlanders Van der Aat en Huisman werden tiende. De Warmonder Geert Bakker en zijn bemanningsleden, de Leide naar Dick Coster en Steven Bakker, kwamen het afgelopen weekeinde niet in actie in de Solingklasse. Net als zaterdag wer den gisteren bij Helsinki de races voor de Europese kampioen schappen in de Soling- en 470-klasse afgelast. Er was onvoldoen de wind. denkt te halen. Dan heb je er alles voor over om die te bereiken Kampioenschappen Onderlussen leunt het beman ningslid Geert Bakker de laatste vier seizoenen van zijn al vijftien jaar lange carrière als zeiler te gen die top aan. Coster ging vier jaar geleden al mee als reserve naar de Spelen van Montreal, terwijl hij over ruim een maand aan het grote werk mag ruiken. Deze week kan het trio Coster. Bakker sr. en jr. kijken hoe groot de verschillen lussen hen en de rest van de Europese top is. In Helsinki worden namelijk de Eu ropese kampioenschappen in de Soling-klasse gehouden. Tot nu toe constateert Costeris een duidelijk stijgende prestatie- lijn waarneembaar. Bij het we reldkampioenschap in Porte Hi co eindigden we als elfde iand. Toen voeren we voor het eerst in een nieuwe boot met andere zeilen. Sindsdien is het ondanks de no dige materiaalproblemen steeds beter gegaan. We moeten nu al leen nog wat meer snelheid rv.a- ken. Bij veel wind gaat het in elk geval erg goed. We hebben onze uitzending dan ook waar kunnen maken Door de afzeggingen van enkele sterke zeünaties zoals Frankrijk en West-Duilsland, zijn de kan sen op een Nederlands succes in de Soling-klasse aanmerkelijk vergroot. Coster tempert dat op timisme direct. Bij een volledige deelname zou een vijftiende plaats mooi zijn geweest. Ik ben reëel genoeg om die voorspelling nu te herzien. Ik zie nu wel kans op een plaats bij de beste tien. Maar je weet het in die Soling klasse nooit. Wellicht dat we veel lager eindigen, maar voor het zelfde geld pakken we misschien een plak WARMOND - De boycot van de Olympische Spelen door een aantal landen heeft een flinke streep gehaald door de plannen van de gebroeders Sjoerd en Eric Vollebregt. De 25-jarige Warmondse tweeling wilde in eerste instantie stoppen na Tallin, waar de medailles klaarliggen voor de beste zeilers óp de Olympische Spelen. Omdat het West- duitse, Amerikaanse en Canadese Olympisch comité geen sporters naar Moskou zend en de Franse, Australische en Engelse zeilbond voorstander zijn van een boycot, dreigt in Tallin echter een gedevalueerde zeilregatta te worden afgewerkt. En dat kan de plannen van de Warmondse zeilers veranderen. "Want daardoor is de Olympiade voor ons be hoorlijk verziekt", aldus de Vollebregts. "Als we nu na Rusland zouden stoppen, zouden we daar bepaald geen bevredigd gevoel aan over houden" Zo n gevoel zouden de Vollebregts wel degelijk hebben gekend als de Olympische zeilregatta wèl een echt topevenement was ge worden, want ook in dat geval lag de medaille in de Flying Dutch man-klasse voor hen al klaar. "En daarom leek het aanvanke lijk goed om daarna te stoppen, want we hebbën alles al gewon nen, behalve een Olympische plak", verklaart Eric Vollebregt. "Die hadden we nu ook bij een topbezetting kunnen pakken, want als je de resultaten van de '^afgelopen vier jaar bekijkt dan zijn wij de beste zeilers van de wereld. Vanaf medio december zijn we daarom al bezig met de voorbereiding op de Olympiade. "Sinds die periode testten we on derdelen uit, zodat we met het snelste materiaal in Tallin aan de start kunnen verschijnen. Wij konden ops dat permitteren, om dat we vorig jaar al lang en breed zeker waren van deelneming aan de Spelen. Al waren we, bij wijze van spreken, elke keer als laatste geëindigd dan nog zouden we meegaan. Een ideale situatie dus, die alleen door het wegblijven van de genoemde landen veran derd is". Manifesteren De gebroeders Eric en Sjoerd Vol lebregt zijn daarom van plan zich nadrukkelijk te manifesteren tijr dens het wereldkampioenschap in Malmö. "Als we in Zweden goed presteren dan zijn we direct af van het gezeur in de trant van: 'Wel leuk dat jullie het goéd heb ben gedaan op de Olympiade, maar op het wereldkampioen schap wax-en jullie nergens", oor deelt Erik. "Als ik moet kiezen dan vaar ik liever goed in Zweden dan in de Sowjet-Unie". Mochten de Warmonders in Scan dinavië aansprekende resultaten behalen dan zullen zij alsnog be kijken of ze stoppen. "In de ko mende weken", zegt Eric, "zullen we afhankelijk van de prestaties besluiten of we doorgaan' De stuurman van de Flying Dutchman, die zijn gezag op de boot ontleent aan het feit dat hij drie minuten eerder is geboi'en dan Sjoerd, voorziet evenwel gro te problemen wanneer hij blijft doorgaan op topniveau. "Toeval lig ben ik nu* drie weken thuis geweest. Dat is lang, want het hele jaar ben ik al op pad. In de periode dat ik bij mijn ouders woon, zit ik de meeste tijd met Sjoerd op het IJsselmeer. En ik kan niet eindeloos op pa s zak blijven leven. In de zeilbusiness werken, dat trekt me niet. Bo vendien ben ik bijna klaar met mijn studie economie. Inmiddels heb ik mijn baard al afgeschoren, want volgens mijn vader maak ik alleen een kans op een vaste be trekking zonder baard. Je weet wel wat er dan gaat gebeuren: een baan, een vrouw. Het betekent de genadeklap voor het zeilen. Kijk, maar naar mijn oudere broer Pe ter, hem is het ook zo vergaan" Verantwoordelijk Vollebregt sr. is er in feite verant woordelijk voor dat Nederland in de Flying Dutchman-klasse een toonaangevende natie is. Hij ge draagt zich als de rijke oom uit Amerika die niet op een "flap" meer of minder kijkt. Eric: We hebben de afspraak dat hij be taalt wat we tekort komen". Nu zij elk jaar twee schepen kopen a raison van ruim tienduizend dollar en ze meer in hotels bivak keren dan in het ouderlijk huis, betekent dat jaarlijks een fors te kort op de begroting van Sjoerd en Eric. "Maar ach", weerlegt Eric, "we verkopen ook regelma tig schepen en onderdelen. Dit jaar krijgen we bovendien een soort beurs van de Nedei'landse Sport Federatie. Mijn vader vindt dat wel mooi". Veel tijd om zich echt bezig te hou den met de hobby van zijn zoons heeft Vollebregt sr. niet. Tot op luchting van zijn telgen. "De laat ste keer dat hij ons aan het werk heeft gezien was ruim zes jaar geleden in Medemblik, waar hij toevallig bij het Nederlands kampioenschap was", diept Eric op. "Als ie komt vraagt dat tijd en De Soling van Warmonder Geert Bakker taan het stuur). In het midden bevindt zich de Leidenaar Custer. Rechts Bakker s zoon Steven die ook naar de Spelen wordt uitgezonden. LEIDEN - In vergelijking met de gelvoeders Vollebregt moet de Leidenaar Dick Coster voortdu rend schipperen met zijn tijd om zich voldoende vrij te kunnen maken om op topniveau te blijven zeilen. De verzekeringsinspecteur heeft uitgerekend dat hij dit zeil- seizoen 89 dagen kwijl is aan wedstrijden. En daarbij komen nog de vele trainingsuren op het IJsselmeer. Al mijn vakantieda gen gaan op aan mijn hobby, terwijl ik voorts onbetaald verlof moet opnemen. Maar via de Ne derlandse Sport Federatie krijg ik daar een dagvergoeding voor terug Na de Spelen zet Coster zijn zeilas- piraties voorlopig een tijdje op een lager pitje. Want ik moet ook eens aan mijn gezin en maat schappelijke carrière denken. Waarom ik op het mpment zo waanzinnig veel tijd in deze sport steek: uewoon omdat het een af wijking van me is. Op een gege ven moment zie je een top, die je Eric Vollebregt met zijn Flying Dutchman vlak voor het vertrek naar Malmö, waar hij samen met zijn tweelingbroer Sjoerd Deelneemt aan het wereldkampioenschap. aandacht. Al dat gehannes om me heen, daar houd ik niet van. Hij kan ons beter met rust laten "Het is een soort vanzelfspre kendheid geworden dat hij be taalt", vult Sjoerd aan. "Dat handje ophouden stoort me in het geheel niet". Ruzies Wat de gebroeders wel mateloos stoort is een zeilfout tijdens wed strijden of trainingen. "Het is al gemeen bekend dat wij vaak knetterende ruzies hebben", be kent Eric. "Dat komt", vertelt Sjoerd, "omdat we op een gege ven moment geen fouten meer van elkaar accepteren. Samen met die spanning tijdens kam pioenschappen, levert dat nogal eens irritaties op". "We hebben dan ook vaak overwogen uit el kaar te gaan", vervolgt Eric. Maar het succes bindt ons, waar bij ook het feit dat we een twee ling vormen meespeelt. Daardoor denken we vaak hetzelfde, waar door je bepaalde situaties sneller oplost. We weten gewoon dat we samen het beste varen". Hoewel Eric en Sjoerd elkaar zo min mogelijk willen zien, zitten ze elkaar bijna dagelijks op de lip. "Toch piaten we praktisch niet met elkaar", legt Eric uit. En dan glimlachend: "In de auto zetten we meestal de casetterecorder aan, terwijl de één meestal een tukkie doet of een krantje leest. In de boot hebben we het alleen over zeilen". Sjoerd gaat verder: "We zijn bovendien geen spraak zame types en denken overal het zelfde over. Er is daardoor geen noodzaak tot praten". Het toeval wil ook dat beiden de zelfde studie doen in Rotterdam. Alleen Sjoerd is nog niet zo ver gevorderd als zijn broer. Eric laatdunkend: "Hij is nog maar halverwege". Die studie-achter stand impliceert voor Sjoerd dat hij zich voorlopig nog intensief kan bezig houden met zijn lief hebberij. Hij beschouwt het zei len zelf echter allerminst als de meest aangename tijdverpozing. "Skiën vind ik in feite veel leu- ken maar omdat we zoveel succes hebben met zeilen blijf ik dat doen. De combinatie van span ning en winnen is de belangrijk ste reden dat ik deze sport nog beoefen en door het zeilen ook kan ik er een aantrekkelijke le venswijze op nahouden. Je maakt veel mee, je ontwikkelt je en je leert ook nog een aantal ta len. De andere kant is dat ik door de spanning op mijn 25ste al een hoop grijze haren heb". Toevallig Ook Eric zou zich wel een aantrek kelijkere sport kunnen voorstel len. Hij: "Ik doe deze spoi*t omdat ik uit een echte zeilfamilie voort kom en toevallig aan het water woon. Maar het is altijd nat en koud. Daar krijg ik last van in mijn knie en rug. Vaak heb je dok veel gehannes met de wind. Toch is deze sport nog altijd veel leuker dan roeien, waarmee de studen ten gek worden gemaakt op de universiteit. Dat is gewoon stom aan een riem trekken. Nee, neem dan zeilen. Daar zit tenminste een stuk techniek en tactiek in". Het mag duidelijk zijn. De econo mie-studenten hebben overal af geronde ideëen over. Ook de pro testcommissies krijgen een veeg uit de pan van Eric Vollebregt. "We proberen zoveel mogelijk dat gezeur van die gasten te ver mijden. De tegenwoordige jury 's bestaan vee'.al uit oude mannen, die er de ballen verstand van hebben. Juryleden zijn vaak amateurtjes die vroeger weieens hebben gevaren, maar die zich nu niet meer kunnen inleven in wal er gebeurt. De zeilsport is veel professioneler geworden' Boycot Ook over een mogelijke boycot van de Zomerspelen heeft Sjoerd zo zijn opvattingen. "Een boycot had best wel acceptabel voor ons kunnen zijn", merkt hij o"p. "Maar alleen als het van secundair be lang was geweest. Nu ligt het publicitair wei lekker, maar het heeft geen gevolgen. Ik be schouw die boycotacties van en kele nationale olympische comi tés niet als een krachtig wapen. Die hadden samen moeten gaan met economische sancties. Maar ja, Argentinë heeft die voorge stelde gi'aanboycot van de Ver enigde Staten om zeep geholpen. De sporters houden er nu alleen maar frustraties aan over, terwijl Brezjnjev in zijn stoel lacht". Voorlopig is Sjoerd nog niet zo gef rustreerd geraakt dat hij evenals zijn broer overweegt om na de Spelen gas terug te nemen. "Ik kan me nog drie jaar vrijmaken voor het zeilen. Daarna moet ik in dienst. Ik zou het zonde vinden om alle opgedane ervaring na dit seizoen weg te gooien, want daar ben ik te jong voor. Het probleem is alleen dat Eric gaat werken. Wellicht dat ik overstap naar de Finnjollen, maar in die klasse heerst Neeleman en ik mis de er varing hem binnen afzienbare tijd in te halen". En voor de Vollebregts telt alleen de eerste plaats. "Wy zijn veelei send. Het is genoegzaam bekend dat wij geen makkelijke jongens zijn. Maar wij komen ook alleen voor prestaties. Het klinkt rottig voor de anderen, maar omdat wij tot de beteren behoren, moeten de anderen vaak rekening hou den met ons. Een geluk voor hen is, dat Bert Staai*tjes de nieuwe chef d'equipe is geworden. Dankzy hem komt de rest wat meer aan zijn trekken. De aan stelling van Staartjes is ook de eerste goede daad van de bond. Daarvoor hadden allerlei com missies, die er veel te ver vanaf zaten en er weinig verstand van hadden, te veel macht. Staartjes staat er middenin en heeft over wicht op de groep. Dankzij hem is de zeilploeg voor Tallin ook de grootste Nederlandse afvaardi ging HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17