Herstel Holland-atleten Martijn Cohen overtuigt in skiff Spartaan-teams op dreef Zuiderkwartier vestigt record André Moedig kan niet imponeren in Alphen Koen Gijsbers haalt uit óp 400 meter Gemengd dubbel trekt TE AN over de streep MAANDAG 9 JUNI 1980 ALPHEN A/D RIJN - De Leidse rolstoelatleet André Moedig heeft het afgelopen weekeinde in Alphen aan de Rijn niet voor indrukwekkende tijden kunnen zorgen. Moedig, die vorige week nog het wereldrecord op de 200 meter in Leiden verbeterde, won weliswaar op twee afstanden, maar aansprekende uitslagen waren het nifet. Op de 200 meter zegevierde hij in de klasse 3 in 41,4 seconden, terwijl hij voor de 400 meter 1 minuut en 23,5 seconden nodig had. Op de 100 meter was voor het De Bataven-lid een tweede plaats achter Jaap Lodder (20.7) weggelegd. De tijd van Moedig: 22.1. Marian Polderman, Johan Levestone en Ebo Roek zorgden voor drie wereldprestaties. Bij de visueel gehandicapten won de Amsterdamse Polderman het speerwerpen met een nog ongeëvenaarde afstand van 17.54 meter. In de categorie rolstoelers (klasse 2) bracht Johan Levesto ne het wereldrecord speerwerpen op 22.56 meter. Ebo Roek verbeterde zijn wereldrecord 800 meter voor rolstoelers (klasse 5) tot 2.27,2. AMSTERDAM- De inschrij ving van de "London Rowing Club", en een Canadese for matie onder de wat wrange naam "ex-Olympische equi pe" onderstreepten nog eens de populariteit die de ARB- wedstrijden genieten. Zoals elk jaar trok de Amster damse Roeibond weer een groot aantal roeiers naar de Bosbaan, waar het peil echter matig bleek. Met uitzonde ring van de prestaties van de dames-dubbelt wee Colette Hellemans/Iep Visser bleven de tijden té ver onder de maat om van een top-treffen te kunnen spreken. De over winningen van Die Leythe, Asopos en Njord, staan voor namelijk in de lagere regio nen genoteerd. Die Leythe juniorroeier Martijn Cohen won op overtuigende wijze de skiff en zegevierde Bij ARB-wedstrijden kort daarop in een dubbelt- wee. De Asopos-dames Eve lien de Leeuw en Annet Kunz lagen vanaf het startschot van de beginnelingen dubbel- twee-race al in winnende po sitie en passeerden dan ook als eerste na 3 minuten en 56.3 seconden de finishlijn. De tweede Asopos-dames over winning kwam moeizamer tot stand: in 3 minuten 30.8 se conden, met een taflengte voorsprong op Aegir, ging de Asopos-8 als eerste over de meet. De lichte heren Floor, Bauer, Grim en Van de Guchten kwamen pas na 750 meter aan kop, maar zagen daarop wel kans het aanvallende Phocas gedurende de resterende me ters achter zich te houden. De Njord-heren Bakker en Dut- terloo in de twee zonder, en Hoebee, Algie, Timmermans en Coerkamp in de vier met, bewezen zich uitstekend thuis te voelen op het onder deel 500-meter sprint. Zij wonnen in zeer scherpe tij den. De nieuwelingen Speyaard, Ouwendorp, Kusse en Dul- laert kwamen in hun vier zonder na ruim duizend me ter krachtig genoeg opzetten om op indrukwekkende wyze alsnog de overwinning voor zich op te eisen. Coach Stri- kwerda was ovef zijn "groen tjes" dan ook dik tevreden. Deegenaars breekt records in Canada LEIDEN - Gewichtheffer Dio Dee genaars heeft op het WK gewich theffen, dat in het Canadese Mon treal werd gehouden, drie Ne derlandse records verbeterd. De krachtsporter van LK V de Spar taan kwam tot 90 kilo trekken en tot 115 kilo stoten. Deegenaars werd door die resultaten 8ste van Europa en 17de van de wereld ranglijst. Thomas Brandt, bestuurslid van LKV de Spartaan, is in het KNK V aangesteld als coördinator. Brandt moet zich gaan bezighou den met h^t samenstellen van de ploegen, die naar het buitenland worden uitgezonden. Overigens kreeg LKV de Spartaan zaterdag de wisselbeker voor het behalen van de nationale titel van de KNKB uitgereikt. LEIDEN - De herenploeg van het Leidse AV Holland heeft zich gisteren in de tweede ronde van de nationale atle- tiekcompetitie krachtig hersteld van het teleurstellende optreden in de hoofdklasse vorige maand in Nijmegen. De Leidse atleten kwamen in eigen huis tot een puntentotaal van 26.309 (zo n 1300 punten meer dan de vorige keer) maar wat de Leidenaars vooral voldoening gaf was de wetenschap na twee ïon- den weer boven de rode streep te zijn geklommen. Achilles Top uit Kerkrade en het Roosendaalse Thor staan nu op de ondankbare degradatieplaatsen. De derde wedstrijd, eind augustus, zal de beslissing moeten brengen. Het was gisteren toch een goede dag voor Holland want de da- mesploeg, uitkomend in de derde klasse, kwam met goede resulta ten uit Zwolle terug. De Hofland- dames overtroffen hun score van de vorige keer met ongeveer vierhonderd punten (nu 9749) en stegen daardoor op de ranglijst naar de tweede plaats achter het sterke AV Castricum. De Leidse dames kunnen nu in september een serieuze gooi naar een pro motieplaats gaan doen. Onder flinke publieke belangstel ling en onder fraaie weersom standigheden gingen de Hol- lanc'-atleten er in de Leidse Hout stevig tegenaan.Absolutè uit blinkers waren Martien van de Hoorn en Fred Thijs. Van de Hoorn liep een uitgekiende 3 ki lometer steeple-race. In het be gin liet hij Rotterdammer Bert van Delden, Nederlands verte genwoordiger bij de vorige maand gehouden interlands, be gaan. Van Delden pakte zo n twintig meter voorsprong maar verder liet Van de Hoorn het toch niet komen. Anderhalve ronde voor het einde zette de Holland atleet een versnelling in en toen was het gat snel gedicht. Nog voor de laatste sloot-passage nam Van de Hoorn de kop over en liep toen in één ruk door naar de overwinning en een fraaie tijd LEIDEN - Voor de atleten van De Spartaan uit Lisse lijkt er na de tweede ronde van de atletiekcompetitie geen vuiltje meer aan de lucht. De Lissenaren behaalden gis teren tijdens de hoofdklassestrijd in Leiden een pun- tenscore van 20.496. Aangezien zij in de eerste ronde ook al redelijk hadden gedraaid lijken zij wel weer een jaar verzekerd van een verblijf in de vaderlandse atletiek top-12. De Spartaan dames deden het op de kunst- stofbaan in Den Haag ook prima. In deze hoofdklasse-ontmoeting behaalden zy met een record score van 16.060 een zesde plaats. Een plaats in de finale zit er ech ter nog niet in omdat het Amster damse ADA, dat door diskwalifi caties geen punten behaalde op de estafette, de Lisser dames wel de voet dwars zal zetten. De Spartaan-heren gingen in de Leiden direct al daverend van start met een zege van Peter van Noort bij het kogelslingeren (50.50) en een ongedacht snelle 110 meter hordenrace van Ad van Doorn die 14.8 op de chronome ters bracht. Echte uitschieters telde de ploeg eigenlijk verder niet maar er werd over alle linies wel zeer degelijk werk afgele verd. Het speerwerpen bijvoor beeld bracht voor Jan van Heek 55.28 m en voor junior Paul de Koning 50.36 m. Trouwens, Paul de Koning bevestigde bij het polsstokhoogspringen dat zijn sprong over 3.80 meter in de eer ste ronde geen 'geluk was ge weest want gisteren in de Leidse Hout herhaalde hij die prestatie. Nico van Noort kwam bij het dis cuswerpen wat stroever voor de - dag dan anders al blijft 46.56 m een fraaie afstand. De kogel stootte Nico van Noort naar 12.79. Jelke Braaksma voegde daar een goede stoot van 12.58 aan toe. Voor Piet Waaning was er op de 5 kilometer deze keer geen leiden de rol weggelegd. Rudi Verriet, Cor Vriend en Barry Kneppers waren de Lissenaar die tot 14.31.7 kwam ditmaal te snel af. Good- old Wim van Gerven draaide zo waar ook nog naar een tijd binnen de zéstien minuten: 15.55.1. Op de middenafstand kwam junior Martien van Ryssel op de 800 m tot 1.57.2 terwijl een afwachtende Peter Jonkheer op dezelfde af stand juist boven de twee minu ten bleef steken: 2.00.1. Jos Grimbergen en Hans Langeveld gaven elkaar op de 1500 meter weinig toe, resp. 4.06.4 en 4.06.9. De 100 meter verliep ook niet slecht met voor John van Loon 11.3 en voor Theo Dijkstra 11.5. Ad van Doorn voegde aan zijn snelle hordenrace nog een prima 200 meter in 22.6 toe. De springnummers van de Lisse naren bleven wat aan de magere kant al konden de hoogtesprong van Piet Walraven (1.85) en de vertesprong van John van Loon (6.24) er mee door. Verder werd er nog verdienstelijk gepresteerd door Arie Rus op de 400 m (51.7), Aat Kortekaas op de 400 m hor den (57.3) en Wim Cozijn op de steeple (10.19.3). Bij de Spartaan-dames verliepen de loopnummers zonder uitzon dering voortreffelijk. Het duo Jacqueline Bierman/Margo van de Sfchans was snel op de 100 en 200 meter, resp. 12.6/12.7 en 26.97/27.03. Jeanet Bosman maakte opnieuw dit seizoen in druk op de 400 m met een tijd van 57.62 en liep bovendien nog een sterke race op de 100 m horden: 15.56. Marian van de Niet was op laatstgenoemd onderdeel overi gens nog sneller met 15.14. Hen- nie Möllers kreeg een stevig pro gramma voor haar kiezen maar deed het goed: 400 m in 60.98 en 800 m in 2.14.3. Lenie van de Poel haalde op de 800 m een tijd van 2.17.3. Bij de technische nummers de ver trouwde puntenwinst dankzij het werpduo Marga en Paula Korte kaas. Marga stootte de kogel naar 11.78 m en wierp met de discus 37.32 m. Paula haalde op de deze nummers 10.54 en 32.98 m. Voorts leverde Marinda van de Meer nog een goede hoogte- sprong af en wierp Annélies Deu- tekom 32.00 meter met de speer. 5 uur 41 minuten seconden. Een clubgenoot van Schroten, junior Menno Swier, toon de gisteren in Den Haag tijdens een bijnummer van de hootdklassecom- petitie zijn aanleg voor het sprinten. De 14-jarige Swier liep de 100 meter bij de C-jongens in 11.9. van 8 minuten 59,2 seconden, een nationale toptijd. Fred Thijs, de 24-jarige Belgische aanwinst van de Leidenaars die afgelopen winter in Noordwijk neerstreek en zich toen bij Hol land aanmeldde, maakte een ge weldige indruk. Zowel op de 100 als op de 200 meter moest de er kende Haarlemse sprinter Sam my Monsels er alles aan doen om Thijs voor te blijven. Dat lukte tweemaal nipt maar de spannen de duels leverden wel fraaie tij den op. Op de 100 meter twee maal 10.6 en op de 200 meter voor Monsels 21.6 en voor Thijs 21.7. De springnummers gingen voor de Leidenaars beduidend beter dan in de eerste ronde. De 18-jarige Udo Albrecht flopte bij het hoog voor de tweede maal dit seizoen over 2 meter terwijl Walter Bot- ,man 1.85 meter haalde. In de ver- springbak goede resultaten van Aja van Gemeren (vrijwel her steld van zijn beenblessure naar 6.50 meter) en Dick van de Vijver (6.21). Ook een goed gemiddelde bij het hinkstapspringen dankzij - Martien van de Hoorn op weg naar zijn fraaie overwinning op de 3 kilometer steeple chase. Bert Paauw (13.18) en Hennie Hakker (12.75). Het polshoog ging deze keer wat minder ook al omdat Mark van Vliet werd ge plaagd door een peesontsteking en zich tevreden moest stellen met 3.90 meter. De werpnummers verliepen wel iswaar beter dan de vorige keer maar het blijven voor Holland zwakke onderdelen. Alleen speerwerper Kees Riemens (56.78) draaide mee in de voorste gelederen. Bij het hordenlopen kwamen er goede tijden op de klokken voor Wim Huige (110 m in 15.7), Walter Botman (110 m in 15.9), Bert Paauw (400m in 57.1) en Roel Hendriksen (400m in 57.8). Laatstgenoemde verraste op de 400 m vlak met 51.4. Andere verrassingen waren de tijden van Dick van de Vijver op de 100 m 11.2), Harm Zuidema op de 200 m (23.2),-junior Michel Moll op de 800 m (1.57.3), steepleloper Peter Zwetsloot (10.21.4) en van de 1500 meter-lopers Theo van de Veer (4.05.3) en Harry Otto (4.13.4). Bij de Holland-dames weer een sterk optreden van hordehloop- ster Ester Goddijn (100 m in 15.3) en goede gemiddeldes op de 100 meter (Joske Boom 12.7 en Carla de Ruiter-13.0) en bij het hoog springen (Hester de Boo en Ester Goddijn beiden 1.50m). Van be hoorlijk gehalte waren ook de prestaties op de wat langere loopnummers met voor Marion Komdeur 62.8 op de 400 m en voor Netty Brussee 2.27.1 op de 800 m. Mildred Boon kwam ver dienstelijk voor de dag by het ko gelstoten (9.70) en het speerwer pen (29.62). In de tweede heren- ploeg van Holland sprgng Henk Rosdorff over een hoogte van 1.85 meter. GRONINGEN - De teams van het Leidse De Bataven zijn gisteren op de kunststofbaan in Groningen niet slecht voor de dag gekomen tijdens de wedstrijden in het kader van de atletiekcompetitie. Zowel de dames- als de herenploeg van De Bataven, beide uitko mend in de tweede klasse, behaalden een derde plaats. Daarbij verbeterden de dames zich qua punten vergeleken met de vorige keer (11.565), de heren moesten met wat min der punten dan in de eerste ronde genoegen nemen (nu 14.993). In de damesploeg liep juniore Marice Hunck een opvallende 400 meter (58.8) en dat terwijl haar 100 meter enigszins tegenviel met 13.2. Overigens hadden de deelnemers op de •sprint wel het nadeel van een lichte tegen wind. Knap was ook het optreden van Lia Verbeek op de 800 m die een tijd van 2.17.2 neerzette. De van een knieblessure nerstelde Marian van Schie kwam tot 2.21.0. Tina Buntsma bracht het op de 100m tot 13.0. Op het technische front tikten de prestaties van Tineke de Groot (ver 5.11 en hoog 1.60) en van Femme Jansen (kogel 9.72 en discus 30.00) aan. Zeer goed verliep de 4x100 meter esta fette voor het kwartet Anne Politiek. Tina Buntsma, Tineke de Groot en Marice Hunck;. 50.4. Bij de Bataven-heren liep Koen Gijsbers éen grandioze 400 meter in 46.7 terwijl zijn 100 m in 11.0 er ook mocht zijn. Broer Maarten hikte op de 400 meter tegen de 50 seconden-grens aan met zijn 50.1. Zoals gebruikelijk kwamen er sterke tijden op de klokken bij de langere loopnummers. Peter Wezel kwam op de 1500 m binnen de vier minuten aan d*1 finish (3.58.5), Kees van Klink noteerde op dezelfde afstand 4.05.0, Bram Wassenaar liep een 5 kilometer in 14.30.8 en Hans Righolt reali seerde een persoonlijk record van 15.11.1. Rob Rijskamp haalde ook nog heel wat punten binnen met zijn vertesprong van 6.49 en een 110 m horden in 16.0. Theo Brusche haalde bij het polshoog 3.60 m. Door de afwezigheid van enige technische mensen verloren de Leidenaars op de voor hun toch al zo zwakke werpnummers erg veel punten ten opzichte van de concurren tie. De Bataven-ploegleiding moest er zelfs toe overgaan om marathonloper Bram Was senaar bij het speerwerpen in te zetten! In de tweede damesploeg stootté Sandra van de Graaf de kogel naar 9.55, sprintte Jeanet Hendriks op de 100 m naar 13.0 en haalde Gerrie Lodder op de 800 ni een tijd van ruim 2 minuten 27 seconden. LEIDEN - De poging van de Leidse korfbalvereniging Zuiderkwartier het wereldrecord korfschieten te veroveren is een grandioos succes geworden. Na twaalf uur onafgebroken bezig te zyn geweest konden Betty Stouten, Hen Devilee plus Toos en Joep van Dam zich zaterdag avond om precies 19.00 uur we reldkampioenen noemen. Het viertal had toen het onwaar schijnlijke aantal van 10.129 doelpunten bijeengeschoten. Het oude record (7717), dat sinds 1979 in handen was van het Sassen- heimse TOP, werd daarmee fi naal versplinterd. Halverwege de recordpoging werd al becijferd, dat het tempo en de schotvaardigheid op een bijzon der hoog gemiddelde lag en dat was aanleiding voor optimisti sche geluiden. Heel anders was dat bij de start van de recordpo ging. Terwijl de zon zaterdagoch tend hardnekkige pogingen deed het natte gras te drogen, hoorden Hen Devilee. Toos t-n Joep van Dam en Betty Stouten gierend van de zenuwen de laatste -in structies aan van Aad van dei- Luit. Na een kwartier was het beno digde zelfvertrouwen aanwezig. Al na een half uur werd het teken gegeven dat men op schema lag. Nog binnen het eerste klokuur werd het voor coach Aad van dei- Luit duidelijk dat zijn trainings schema ter voorbereiding van deze wereldrecord-poging een uitstekende basis was om een prestatie van wereldniveau te le- Ik alleen bang voor het twee de en derde uur aldus Van dei- Luit. Een getraind lichaam moet bij een duui-prestatie een om schakeling maken. In het li chaam vindt dan een chemisch proces plaats, dié wanneer deze niet goed wordt doorstaan, ver moeidheidsverschijnselen ver oorzaken, die niet meer te over winnen zijn. Toen eenmaal dui delijk was dat ze het fysiek aan konden, bleef nog het gevaar be staan dat ze het geestelijk niet konden opbrengen. Dat konden we alleen opvangen door veel te praten Zenuwen ren verdwenen niet di rect. De eerste vier schoten waren missers en in de eerste minuten lag het gemiddelde ook erg laag. Uitdaging Dat er veel gepraat werd, bleek wel uit de opmerking van de 38-jarige Hen Devilee. Tegen de eens zo •k Het in groten getale opgekomen publiek ziet met grote spanning de laatste verrichtingen van Betty Stouten (5), Hen Devilee (7), Joep van Dam en Toos van Dam. Het viertal veroverde het wereldrecord korfschieten. gewaardeerde eerste twaalftal- speler en nu alleen nog bekend om zijn uitstekende schot moest veel worden aangepraat. Het meedoen was voor mij een uitda ging, omdat er vooraf al was ge suggereerd, dat ik nooit door de selectieprocedure zou komen. En om dat te weerleggen en mijn ego te strelen, heb ik alle pijn, die mij gedurende de zeven weken trai ning achtervolgde, doorstaan. was er al toen ik s 7.00 uur bij het start- u kei stond. Maar de i een werejdieoord te vestigen had ik zaterdag zonder Aad en Hennie Zierikzee nooit kunnen opbrengen Ook Joep van Dam en Betty Stou ter. hadden zo nu en dan bemoe digende woorden nodig van hun coach. De enige die kennelijk de ze ruggesteun niet nodig had was Toos van Dam. Onbevangen en bijna als vanzelfsprekend schoot zij de twaalf uren vol om bij het laatste piepje van het radiotijd sein van 19.00 uur nuchter te con stateren dat zij ook het meeste doelpunten had gemaakt: 2618 en dat was er één méér dan haar echtgenoot Joep. toeschouwers. Vrienden en ken nissen.' lie-en hun emoties om 19.00 uur de vrije hand, maar mochten de eerste vijf minuten niet bij de nieuwbakken wereld recordhouders komen. Aad van der Luit had voor zijn pupillen nog een extraatje: een slottrai- ning. Niet om te laten zien, dat ze nog voldoende lucht hadden, maar omdat het lopen nodig was om de spieren een andere hou ding te geven en de emoties, die bij zo n prestatie zelf onont koombaar zijn, privé te laten LEIDEN - In Alphen was de span ning gisteren bij de tweede wed strijd van TEAN om een plaats in de Overgangsklasse A weer te snijden. En net als vorige week tegen TOZ uit Oss viel de beslis sing in de GD. Maar waar vorige week Jan Willem Bruin met Hanneke van dev Klis de Alphen- se ploeg over de brug hielp, was het nu het koppel Carrel Assel- bergs/Tine Langeveld, die de kurken van de champagnefles sen deed knallen. Niet zonder de nodige bibbers, Jan Willem Bruin, Tine Langeveld, zorgden ervoor dat TEAN aan de dubbelspelen kon beginnen met een overbrugbare achterstand, 2-3. Het had eigenlijk 3-2 voor TEAN moeten zijn, want de voor Rik Suyver (vakantie) ingevallen Leidse kampioen in de categorie t/m 14 jaar, Ivar de Jong had te gen C. Bol in het derde HE bij 6-2, 5-4 en 40-15 twee matchpunten. Hij kreeg er later zelfs nog een, maar de zenuwen waren hem de baas en zo kon Bol nog ontsnap pen, 2-6, 7-5, 6-3. Maar de dubbel spelen zetten TEAN op een voor sprong. Asselbergs/Bruin won nen van Janse, Bakker. 6-2, 0-6, 6-4 en de zusters Tine Langeveld/ Hanneke van der Klis-Langeveld klopten het Rotterdamse duo Van Nederveldt/Noaks, 3-6, 6-0, motivatie ome :rken Alle hoop was gevestigd op de red ders in het eerste uur. Jan Willem Bruin/Hanneke van der Klis, maar dat werd een ontnuchte ring: 1-6, 4-6 tegen Bakker, Van Nederveldt. En het leek er op dat GEhT GRESSIE TEAN hel niet zou redden, want de last van te moeten drukte duidelijk erg zwaar op de brede schouders van Charrel As- selbergs, die met Tine Langeveld in het eerste GD de eerste set te gen Janse/Noaks met 5-7 moest inleveren en in de tweede set met een 3-4 achterstand werd gecon fronteerd. Juist toen echter op zijn eigen, sterke service leefde "Charlie" op uit zijn inzinking en de Rotterdamse formatie kreeg na 4-4 geen kans meer: 6-4, 6-2 voor TEAN. De tweede over gangsklasse A-ploeg nu in de re gio Leiden. Geen spanning, maar wel goed spel viel te genieten op de OLTC in Oegstgeest, waar de kampioenes uit de voorbije jaren, Trudy Walhof-Groenman, Els Veentjer, Elly Blomberg-Krocké, Ada de Laive-Bakker en Jenny Ridderhof-Seven, aangevuld met Carolien ten Bosch van de OLTC, die de plaats innam van de plot seling verhinderde Tine Zwaan, lieten zien hoe vaardig zij het rac ket nog weten te hanteren. Er kwamen ook heren in actie, om het geheel wat gezelliger te ma ken en ook bij de heren, zij het dat die niet allemaal een staat van dienst achter de rug hadden als de dames, werd er goed geten nist. De gezelligheid was echter duidèlijk hoofdzaak. Dat kwam later in de prijsuitreiking, win naars en verliezers ontvingen de zelfde prijzen, wel tot uiting. Wat niet wegneemt dat het initiatief van de OLTC, onder het motto Geen hallen, geen Plezier van de oud-nationale kampioenes, stellig voor herhaling vatbaar is. FRANS BONTE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14