Oranje is klaar voor EK Meeste speeltijd voor Kist en Haan in Oranje Wageningen weer terug in eredivisie Johnny Rep storend element in formatie Gemotiveerd Volendam zet Graafschap op zijspoor: 2-3 Guy Thys heeft selectie rond MAANDAG 9 JUNI 1980 NAPELS (GPD) - Tussen de be drijven door vond Jan Zwart kruis op het vliegveld van Na pels even de tijd om Frans Thijs- sen tekst en uitleg te geven. On der de brandende zon zonderden de bondscoach en de midden velder van Ipswich Town zich, in afwachting van de koffers, even af. Al vanaf de eerste oe fenwedstrijd in het Oostenrijkse Graz had Thijssen op een ver klaring van Zwartkruis zitten wachten. Door de gang van za ken in Oostenrijk was het hem inmiddels duidelijk geworden dat voor hem geen plaats was gereserveerd in Oranjc's basis formatie tijdens de jacht op Eu ropees voetbalgoud. Maar naar het hoe en waarom moest hij ra den. En eigenlijk weet de 28-jarige Thijssen nu nog niet op welke gronden hij uit de boot is gesto ten. Hij is beslist niet het type van een rebel, maar als hy naar zijn twintig minuten als wisselspeler ingezet. Dat kan ik geen eerlijke kans noemen". mening wordt gevraagd, steekt hij zijn onvrede over de wijze waarop hy door de bondscoach is behandeld niet onder stoelen of banken. Niet dat hij zich tot pro vocerende uitspraken zal laten verleiden, maar hij laat toch wel duidelijk merken zwaar in Oran- je's technisch leider te zijn te leurgesteld. Dreun „Als ik dit alles van tevoren had geweten, was ik thuisgebleven' laat de meer dan normaal be droefd uit zijn ogen starende Thijssen weten. „Van alle selec tiespelers ben ik eigenlijk de eni ge die echt teleurgesteld kan zijn. Na de kwalificatiewedstrijd te gen Oost-Duitsland mocht ik toch zeker zijn van mijn plaats en nu ben ik er, zonder dat ik echt een kans heb gekregen, naastge- zet. Dat is natuurlijk een enorme dreun". Gelaten hoorde de zevenvoudige international Zwartkruis aan. Tegensputteren had geen zin, omdat hij zich daarmee definitief buiten de groep zou hebben ge steld. En de weg in Italië is nog lang. Er kan nog van allés gebeu ren. Thijssen zegt inderdaad nog hoop te hebben een keer aan de bak te komen. Zwartkruis heeft die mogelijkheid ook niet uitge sloten, maar daarmee is dan ook wel alles gezegd. „De bondscoach heeft me verteld dat hij voor een middenveldbe zetting met Haan heeft gekozen. Veiyolgens vroeg hij me of ik me optimaal wilde blijven voorbe reiden, zodat ik klaar zou staan als hij me nodig had. En daarbij wees hij mij op het feit, dat Haan zaterdag in de tweede helft van de oefenwedstrijd in Udine een te rugval had. Veel schiet ik daar na tuurlijk niet mee op. Ik ben er naastgezet en dat terwijl ik toch een goed seizoen heb gedraaid en ook nu nog in vorm ben", aldus Thijssen. Het is natuurlijk sneu dat juist hij het slachtoffer is geworden van de terugkeer van Haan, die zich zonodig in Italië weer wenste te manifesteren. Toen de lastige Anderlecht-speler zich, in zijn trots gekrenkt, afwendde van Oranje, vocht Thijssen zich in Engeland op voorbeeldige wijze terug in het selecte gezelschap van het Nederlands elftal, waar uit hij zeven jaar geleden als ge volg van een ernstige blessure was weggevallen. Thijssen verwijt het Haan overi gens niet dat hij in Italië voorals nog genoegen moet nemen met een plaats op de bank. Maar nadat hij zijn verrassende come-back in het kapitale duel met de Oost duitsers met bijzonder sterk spel en een gouden doelpunt had ge vierd, meende hij terecht aan spraak te mogen maken op een eerlijke kans. „Ik vind het onbe grijpelijk, dat ik die niet heb ge kregen. We hebben in Zeist, Oos tenrijk en Italië in totaal vier oe fenwedstrijden gespeeld. Ik had verwacht in minstens twee van die vier duels aan de bak te ko- Vreemd genoeg had Zwartkruis die verwachting dinsdag nog meer voedsel gegeven. Thijssen weer „De dag na de wedstrijd in Graz heeft Zwartkruis vijf minuten met mij gepraat. Toen zei hij dat hij niet tevreden was over de prestaties van het middenveld, waarin Haan de taak van spelbe paler had (de bondscoach heeft die ontevredenheid ook in het openbaar uitgesproken - red.). Ik meende dat ik daaruit mocht opmaken dat ik donderdag in Klagenfurt zou spelen. Ik werd toen echter voor niet meer dan Cruijff De bondscoach verklaarde later te genover de pers zijn voorkeur voor Haan onder andere door Thijssen te verwijten te veel van station naar station te voetballen. Die kritische kanttekening snijdt volgens Thijssen geen hout. „Dat deed ik ook al voordat ik voor de wedstrijd tegen Oost-Duits- land werd geselecteerd. Trou wens, zo voetbalde Cruijff toch ook. Niet dat ik me met Cruijff wil vergelijken, maar ik heb wel de zelfde spelopvatting. Inderdaad, die is wat anders dan die van Haan. Maar ook ik weet diepte in het spel te brengen en ga zelf ook regelmatig diep. Ik schiet minder uit de tweede lijn dan Haan, maar ik kan op mijn manier toch ook wel scoren. Ik dacht dat ik dat in Leipzig wel had laten zien". UDINE (GPD) - Zo heel veel illusies behoeft Johnny Rep zich niet meer te maken over een eventuele terugkeer in het Nederlands elftal. Oogsten Zaterdagavond in het nog niet helemaal afgebouwde Friuli- stadion van de Italiaanse eerste-divisieclub Udinese (dat weliswaar degradeerde maar door het terugzetten van AC Milan naar de tweede divisie zich toch nog kon redden) handhaafde Jan Zwartkruis de recentelijk bij het Franse Saint-Etienne op een zijspoor gemanoeuvreerde Oranje- rechterspits weliswaar gedurende de volle 90 minuten, maar geen moment kwam Rep tot ook maar één impone rende actie die hem alsnog tot concurrent van Martin Vreijsen kon bestempelen. speeld en twee van de vier doel- punten ontstonden zelfs uit die Krol-passes. Natuurlijk, Johnny Rep wordt nog altijd wat gehinderd door de en kelblessure die hem vanaf het eerste trainingskamp in Zeist al parten speelt, maar de ex-Ajacied mist op dit moment toch duide lijk de scherpte en de gretigheid om Vreijsen op korte termijn als nog uit de basis van het Neder lands elftal te spelen. „Johnny Rep heeft zijn best gedaan, maar hij mist op dit moment toch het ritme om de offensieve acties van Oranje op de juiste manier in te schatten", zo verwees Zwartkruis de mogelijk toekomstige Juven- tus-speler naar de reserve bank. Storend element Johnny Rep was inderdaad een sto rend element in de derde en laat ste oefenwedstrijd van het Ne derlands elftal, een wedstrijd waarvoor vanuit het trainings kamp in het Oostenrijkse Villach een kleine 150 km per bus door de bergen moest worden overbrugd en na 90 benauwd vyarme minu ten resulteerde in een 4-OVzege voor Orarye. In dat duel met Udinese bleek na een week schaven dat Nederland inderdaad zo langzamerhand toch klaar is voor het Europese landenkampioenschap. Zowel verdedigend als op het midden veld, waar Haan en Krol om beur ten voor de openingen zorgden, klopt het vrij aardig met dit Ne derlands elftal. Met name Ruud Krol demonstreerde onder de ogen van de onder meer aanwezi ge „schandaal-voetballer" Paolo Rossi weer zijn excellente trap- techniek. Nu Stevens en Van de Korput achterin de zaken van Krol bij toerbeurt uitstekend kunnen regelen, kan Krol meer dan in voorgaande oefenwed strijden het geval was zich op het middenveld posteren om daar door dichter bij de aanspeelpun ten van de eerste lijn van Oranje te komen. Die tactiek slaagde uitstekend. Bij herhaling werd op die manier de verdediging van Udinese uitge- Na de wedstrijd tegen Grazer com binatie (5-1), het duel met onder de naam FC Kaernten spelende Austria Klagenfurt (3-0) en de 4-0-overwinning op Udinese lijkt het Nederlands elftal klaar orri de eerste successen op het komende Europese landenkampioenschap te gaan oogsten. Dat houdt dus in: een zege op de Grieken. „Dat is inderdaad ons eerste doel en ik geloof dat we er klaar voor zijn", aldus de Oranje-coach. „Voor de wedstrijd tegen Udinese heb ik collega d'Alesso gevraagd zijn spelers in de trant van de Grieken te laten spelen. Kort en rommelig dus. Dat hebben die Italianen correct gedaan. Daar door moest Oranje dus breed gaan spelen, met lange passes werken en veel buitenom gaan. Wel, met u heb ik kunnen consta teren dat dat concept bij vlagen erg goed werd uitgevoerd". Ruud Krol nam in die opzet de lan ge passes voor zijn rekening, die vrijwel allemaal op de centimeter nauwkeurig werden geplaatst; Haan bracht de breedte in het spel door veelvuldig de flanken te bedienen en mensen als Van de Korput en zeker Bennie Wijnste kers brachten bij herhaling het geëiste "buitenomgaan" in de praktijk. Bennie Wijnstekers, die halverwe ge de tweede oefenwedstrijd te gen Austria Klagenfurt plotse ling Romeo Zondervan een rede lijk goede wedstrijd op de gras mat zag leggen, wilde zich tegén Udinese nog eens nadrukkelijk bewijzen. Wat uitstekend lukte, al was het alleen maar door een fantastisch afstandsschot tegen de lat. Dat zelfde gold ook voor Martin Vreijsen (voor de test van Rep uit de basis gelaten lie in de tweede helft René van de Kerkhof („Ik heb wat last van stijve spieren") kwam vervangen en de concurrentieslag met te. zyn Kees Kist scoorde in de drie oefen wedstrijden van Oranje en dan mag inderdaad het claimen van de spitspositie als een redelijk verlangen worden beoordeeld. Bovendien kan Kist ook uit- stkend als aanvallende midden velder worden ingepast, zoals in de wedstrijd tegen Udinese werd bewezen, toen Rep (op verzoek van Haan en Krol) wat meer in het centrum van de aanval ging spe len, maar ook daar kon hij even wel geen voldoende scoren. Gemeen Ondanks hét feit dat er in de plaat selijke kranten van het Noordita- liaanse Udine flink wat stem ming was gemaakt tegen het Ne derlands elftal (onder andere werd geschreven dat het Oranje team het meest harde en meest gemene team ter wereld was) en dat mogelijk enige invloed op het spel van de Udinese voetballers zou kunnen hebben, speelde de Italiaanse opponent on-Italiaans correct. Bij voorbaat legde Udi nese zich kennelijk neer bij het veronderstelde Orarye-o ver wicht, zeker toen Arie Haan al in de 11e minuut uit een pass van Willy van de Kerkhof voor een 0-1-stand zorgde. Kist tekende in St Etienne geen moment imponeren, waardoor de rechterspits positie vrijwel zeker in handen van Martin Vreijsen komt. de 44e minuut 66e minüut voor 0-3, terwijl Vreijsen een klein kwartier voor het einde de door Wijnstekers te gen de lat geschoten bal alsnog achter de doelman van Udinese deponeerde: 0-4. Vooral dat tweede doelpunt, van Kees Kistna voorbereidend werk van Krol en de gebroeders Van de Kerkhof, onderstreepte nog eens duidelijk dat het Nederlands elf tal stilaan toegroeit naar het ni veau van het Oranjeteam v^n twee jaar geleden in Argentinië, althans na de tweede ronde van WK-toernooi. Wanneer Oranje vanuit een ogenschijnlijk stilstaande positie ineens alle remmen losgooit en alles en ie dereen als een wervelwind in ac tie komt, dan is dit team op zijn gevaarlijkst en terecht een ge vreesde tegenstander. WAGENINGEN (ANP) - Voor de tweede maal sinds de invoering van het periodekampioenschap heeft Wageningen de na-compe- titie - een geesteskind van haar eigen voorzitter dokter A.G. Wit - als springplank naar de eredi visie gebruikt. Zes jaar geleden lukte het Wage ningen eveneens om via de na- competitie de hoogste voetbalaf deling te bereiken, maar een jaar later degradeerde de club alweer naar de eerste divisie. De promotie van Wageningen, dat met één punt voorsprong op de naaste concurrenten aan de slot- ronde van deze na-competitie be gon, werd een feit door eeri royale zege (4-0) op SC Cambuur. De spanning op de Wageningse berg - met 17.000 toeschouwers uit verkocht - was zaterdagavond tamelijk snel geweken. De thuisclub was de zenuwen het eerst de baas en overklaste de Friese tegenstander volkomen. Binnen een half uur had het on tembare en slagvaardige Wage ningen reeds een riante voor sprong van 3-0 opgebouwd. Al na zes minuten profiteerde topsco rer Gerdo Hazelhekke, die in de na-competitie nog geen enkele maal had doelgetroffen, van een Friese verdedigingsfout en joeg de openingstreffer langs Tukker. Drie minuten later greep de achter hoede van Cambuur wederom niet resoluut genoeg in en kon Jaap van Pelt na een mooie solo zijn ploeg naar 2-0 tillen. Een kwartier voor rust werd de pro motie voor Wageningen prak tisch zeker. Een splijtende pass van Van Pelt stelde Leushuis in staat Tukker voor de derde keer te passeren. Om de bergbewoners nog uit de eredivisie te houden moest Cam buur vier doelpunten maken. ^^Vry hopeloze opgave dediging te vinden. Alleen een groot aantal hoekschoppen was het resultaat van de Cambuur- stormloop. Wageningen dat in de beginfase de slag al had geslagen, had ook het laatste woord. Zeven minuten voor het einde legde Van Pelt de bal voor de voeten van invaller Hazeleger. die met zijn,schot het promotiefeest op de berg voortij dig in gang zette. Voor de Wageningse trainer Frans Körver, die volgend seizoen For- tuna Sittard onder zijn hoede heeft, was het afscheid een glo rieuze happening. Een pleister op de wonde voor Cambuur-trainer Nol de Ruiter, die per 1 juli in dienst treedt bij het gepromo veerde Wageningen, was het feit dat hij bij zijn nieuwe werkgever toch in de eredivisie aan het werk gaat. r de eredivisie. Willem NAPELS (GPD) - FC Utrecht doelman .Hans van Breukelen was tijens- de beide trainings kampen van Oranje, in Zeist en in het Oostenrijkse Villach, de „minst gevraagde" Oranje-selec tiespeler. Van Breukelen kwam alleen in het oefenpartijtje op Zeist tegen Xerxes een halve wedstrijd in actie en verdween daarna volledig uit het beeld. Geen enkele speler van de Neder lands elftalselectie kwam even wel vier keer de volle 90 minuten in actie. Kees Kist en Arie Haan haalden de hoogste score. Beiden kwamen drieëneenhalve wed strijd in actie. Kees Kist startte met een tweede helft als hangen de middenvelder tegen Xerxes om vervolgens alle drie de oefen duels in Oostenrijk en Italië (ach tereenvolgens tegen een Grazer combinatie, tegen Austria Kla genfurt en Udinese) in de basis te staan, waarbij hij en passant ook nog eens zeven doelpunten scoorde. Arie Haan miste alleen de tv/eede helft in Graz. Hij werd toen ver vangen door Frans Thijssen, die ook een halve wedstrijd tegen Xerxes speelde en vervolgens de finitief naar de reservebank werd Frii chte vat d waren. Onder ring van Oeki Hoekema trokker zij na rust veelvuldig ten aanval maar zij slaagden er niet in eer opening in de Wageningse ver DOETINCHEM (GPD) - Slechts één moment heeft De Graafschap tegén Volendam de hoop gehad dat het zich alsnog kon verzekeren van een plaats in de eredi visie. Dat was kort na de openingstreffer van Jacobs in de 12e minuut toen het met talryke draagbare radio's opgekomen Doetinchemse supporterslegioen kenne lijk zijn oren niet geloofde en in extase aangaf dat Wa geningen tegen Cambuur met 0-1 achterstond. Toen het publiek eindelijk van het tegendeel was over tuigd en door Wageningens overige twee trfeffers volle dig monddood was gemaakt, liet ook De Graafschap het hoofd hangen. „Het leek wel of Volendam en niet De Graafschap nog een promotiekans had", vertelde Henk Ellens na de 2-3-overwinning van zijn ploeg. De trainer van Volendam gaf de stemming op de tribune uitstekend weer. Halverwege de eerse helft maakte De Graafschap geen moment meer de indruk werkelijk te geloven dat het de eredivisie via de zijdeur nog kon bereiken en bood Volendam een vrije doortocht naar het domein van doelman Doornebosch. Volendam profiteerde daar aanvankelijk niet van, al was met name René Tol na goed aangeven van de beste In dé tweede helft wees Kees Guyt zijn ploeg al na twee minuten de weg. Uit een vrije trap van Keje Molenaar kopte hij de bal resoluut langs doelman Doomebosch, Na die treffer gaf De Graafschap zich definitief gewon nen, maar mocht nog even overeind blijven omdat Tuyp naast kogelde en Jan Schokker zijn ziedend schot op de lat zag belanden. Halverwege de tweede helft was er echter geen houden meer aan. Tuyp lanceerde toen Keje Molenaar, die ver volgens Jaap Jonk in stelling bracht. De attente mid denvelder deed wat van hem verwacht werd en bracht Volendam op 1-2. Drie minuten later lag de bal opnieuw achter doelman Doornebosch. Graafschap-verdediger Roel Brinks gaf Tuyp de bal voor het inschieten hetgeen 1-3 beteken de. Vier minuten voor tijd maakte Brinks zijn fout ge deeltelijk goed door uit een vrije trap van Pieneman onhoudbaar raak te schieten. BRUSSEL (ANP) - Erwin van den Bergh, de Belgische top scorer, staat in de voorlopige opstelling die coach Guy Thijs heeft bekend gemaakt voor de eerste wedstrijd tegen Engeland. De middenvoor vanLierse mis te vrijdag de laatste oefen wedstrijd van de Belgen te gen Roemenië (2-1), wegens zijn huwelijk. De ploeg die Thijs samenstelde wijkt op twee plaatsen af van de beginopstelling tegen Roemenië. In het doel is Jean- Marie Pfaf'f, die in de tweede helft Theo Custers verving, weer terug. België dat tegen Roemenië zijn zevende ach tereenvolgende overwinning behaalde, trainde gisteren voor de laatste keer in Brus sel, de ploeg vliegt morgen naar Turijn. De keuze van Thijs ziet er als volgt uit: Jean-Marie Pfaff (Beveren); Eric Gerets (Standard), Luc Millccamps (Waregem), Wal ter Meeuws (Club Brugge) en Michel Renquin (Standard); Julien Cools (Beerschot), René vander Eycken (Club Brugge) en Wilfried van Moer (Beringen); Francois van der Eist (Ny Cosmos), Erwin vanden Bergh (Lierse) en Jan Ceulemans (Club Brugge). Wisselspelers zijn: Theo Custers, Maurice Mar tens, Raymond Mommens, René Verheyen en Ronny Martens. Wanneer men hef aantal „selecties" van de vier oefenwedstrijden op een rij zet, wordt het duidelijk dat Jan Zwartkruis de minste problemen heeft gekend met het invullen van de keepersfunctie en de .verdedigingslinie: Schrij vers, Wijnstekers, Krol, Van de Korput en Hovenkamp scoorden het hoogst, waarbij alleen Brandts (halve wedstrijd) en Zondervan (anderhalve wed strijd) even een EK-illüsie moch ten hebben. Van meet af aan behoorden Thijs sen en Nanninga tot de afvallers. Dick Nanninga speelde tegen Xerxes nog wel een hele wed strijd, maar werd vervolgens na de tweede 45 minuten tegen Graz afgeserveerd. Poortvliet en Thijssen, gestart als serieuze kandidaten voor het middenveld, werden na anderhalve wedstrijd terzijde geschoven voor respec tievelijk Stevens en Haan in de laatste twee oefenduels. Voorin vormde Kist geen probleem: drieëneenhalve wed strijd stond hij in de basis. Renè van de Kerkhof (evenals broer Willy) werden viermaal in de ba sis gekozen. Koster moest na an derhalve wedstrijd (Xerxes en Graz) geblesseerd het veld verla ten voor Vreijsen, die tweemaal een halve wedstrijd speelde, te gen Klagenfurt in de basis stond en tegen Udine als invaller voor Renè van de Kerkhof werd inge-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12