Noordwijk bestraft hautain Xerxes Sjaak Sluys: "Heb je Van der Spek gezien"? Pauze onderbreekt swingend ritme zaterdagkampioen OOK WESTGEEST NOG NIET ZEKER VAN VERTREK MAANDAG 9 JUNI 1980 PAGINA 11 NOORDWIJK - Koesterend in het zonnetje vleiden de Noordwijkse gladiatoren zich tevreden in het gras. De 'gele rakkers', die de ober met bla den vol aanvoerde, vonden gre tig aftrek. Terwijl het gerstenat door de dorstige kelen z'n be stemming in de vermoeide li chamen vond, werd de klok te ruggedraaid. Gehuld in' een vale, ergens boven het midden afgenipte spijkerbroek, begon Sjaak Sluys: "Heb je die Van der Spek gezien? Nergens was-ie toch. Heeft be taald voetbal gespeeld. Hij kwam he lemaal niet aan bod. Enzonder ook maar één overreding", ventileerde de vleugelverdediger niet zonder trots. Sluys had een belangrijke reden voor die houding. Vorige week dinsdag in het beslissende treffen tegen ACV werd de Noordwij- ker na twee spijkerharde overtredin gen op opponent Bert Hooyer door trainer Eelman "ter bescherming van zichzelf' naar de kant gedirigeerd. De pedagogiek van de scheidende oefen- meester had rijpe vruchten afgewor pen. Zijn pupil speelde een foutloze wedstrijd en had inderdaad geen on reglementaire middelen nodig om Van der Spek, normaliter rechtsback maar door de nood gedreven zaterdagmid dag als rechtsbuiten opererend, de toegang tot de veste van Dortmundt te ontzeggen. Van der Spek zelf had geen excuses voor zijn mindere spel. "We werden gewoon overspeeld in de eerste helft. Helemaal niets hadden we in te brengen. De tak- tiek was ook helemaal verkeerd. We hadden een belangrijke middenvelder aan die Bogers opgeofferd. We wisten niet dat hij zich zo zou laten terugval len. Hans Dorjee. Ik was blij dat hij er bij was, bracht daar tijdens de .rust meteen verandering in. Toen liep het ook een stuk beter. Als ik een beetje meer conditie had gehad, had ik die 'lange kale' (Albert Spaanderman) daar achterin een paar keer uitgespeeld. Maar ja, ik rook teveel de laatste tijd, ga veel te laat naar bed en train nauwelijks meer. Dan gaat de scherpte er wel af'. Nog kansen Vervolgens overtuigd: "Natuurlijk wordt het een derde wedstrijd. Zater dag is de voorhoede weer op volle sterkte (topscorer Hazebroek en lin kerspits Huigen zijn dan weer van de partij). Ja hoor, ik zie heus nog wel kansen". "Ik hoop in geen geval op een derde wed strijd", liet 'lange kale' Albert Spaan derman weten. "We lopen al op onze laatste tenen. Er zijn er nu weinig die niet geblesseerd zijn. Ikzelf heb in de laatste wedstrijd tegen ACV een spier tje in m'n kuit verrekt. De ploeg wordt steeds kwetsbaarder. Gelukkig dat we het na 3-2 weer een beetje onder con trole kregen. Een fout van mij die eer ste goal? Lullig ja. Ik wilde de bal stop pen, maar hij rolde van m'n voet. Toen die tweede goal er snél op volgde, sloop er wat onrust in de ploeg. Maar echt gevaarlijk werden die lui toch nooit? Alleen de verre uittrappen van die keeper (Peter Brunings, hij vertrekt naar Excelsior) waren wel steeds knap lastig". Blozende wangen "Dickie Dortmundt had Albert beter moeten coachen", vulde Hans West geest aan. "Nu wist hij niet wat hij met die bal moest doen. Het is toch fijn als een keeper achter je aanwijzingen geeft. We hebben het vaak genoeg tij dens de besprekingen aangekaart. Misschien schaamt Dick zich om te schreeuwen, weet ik veel. Hij zegt, dat hij genoeg praat. Nou, ik hoor meestal niets". Dan, met blozende wangen over de tweede Xerxes-goal: "Ja, ik had be ter een zonnebrilletje op kunnen zet ten. Ik was door de zon effe het zicht op de bal kwijt. Dat is me nog nooit over komen. Toen kregen we het nog even benauwd. Toch jammer na zo'n gran dioze eerste helft. Ik geloof dat Noord- wijk in die eerste helft nog nooit zo goed heeft gespeeld in dit s "Ik dacht dat is kaasie',wist invaller Ruud Bröring. "Drie nul na zo'n eerste helft. Uiteraard is het logisch dat ver der dan wat minder geconcentreerd wordt gespeeld. Dat is overigens een kwaal van Noordwijk. Toen ik bij 3-2 mocht invallen, gingen my n gedachten onwillekeurig zeven jaar terug. We speelden in dat seizoen ook voor het landskampioenschap tegen RBC. Stonden we op een gegeven moment ook met 3-0 voor, maar die gasten kwamen tot 3-2 terug. Toen mocht ik opdraven. Werd het mooi 3-3. Geluk kig gebeurde dat vandaag niet. Op het laatst kwam ik lekker in de wedstrijd. Ik kan namelijk niet meteen vlammen. Ik ben een dieseltje. Een GTI'tje. Floot die scheids nog een paar acties van me af, terwijl er toch niets aan de hand was. Ik vond hem toch al pro-Xerxes. Misschien vond-ie het lullig dat we met 3-0 voorstonden". Subliem Sjoerd Boot had zich strijd kunnen wensen. Weliswaar scoorde de naar Telstar vertrekkende Sassenheimer eenmaal op sublieme wijze: verder had de spits de gehele wedstrijd een voorstopper op zyn lip (John Vink), die niet schroomde het 'scheermes' te hanteren. "Die goser begon gelijk al een paar stompen uit te delen. Hij bleef maar van die geintjes uithalen. Later in de wedstryd heb ik hem een koekje van eigen deeg gege ven. Die vent had overigens wel een onguur bekkie, hè"? Ook Dick Dortmundt bewaarde geen beste herrinneringen aan de kam pioensconfrontatie. In de eerste helft moest de sluitpost een reddingspoging met een hoofdwond bekopen omdat invaller-spits Wim Strik te onbesuisd op de Noordwijk goalie doorging. "Er zat een flinke 'jaap' in m'n kop. Omdat ik van die scheidsrechter het veld niet afmocht om het zaakje te hechten, moest op het veld naar een andere op lossing worden gezocht. De verzorger heeft de wond toen gelijmd. Overigens hield ik er wel hoofdpijn aan over". ROB ONDERWATER NOORDWIJK - Het duel om de algehele amateurlandstitel begon voor de voetballers van Xerxes pas te leven op het moment dat ze op sterven na dood leken. De tol voor hun hautaine houding hadden ze in de vorm van een negatieve 3-0 rustseore moeten betalen; door een tijdelijk gebrek aan concentratie aan Noordwijk-zijde zakte de strafmaat uiteindelijk naar 3-2. Ook zondagkampioen Xerxes weet dus sinds zaterdagmiddag dat er geen enkel, niveauverschil meer bestaat tussen de hoogste ama teurklassen van het zaterdag- en zondagvoetbal. In eerste aanleg was daar in Rotterdam kennelijk nog aan getwijfeld. Althans, in valler-trainer Hans Dorjee pro beerde het 3-2 verlies van zijn tij delijke pupillen te bagatelliseren met de allang achterhaalde zon- dagvoetbalstelregel: "Zaterdag voetballers hébben zich altijd meer gedreven gevoeld om die algemene titel te pakken en ook nu leek het daar op". Je reinste flauwekul natuurlijk. Want sloeg bijvoorheèld afgelo pen vrijdag Xerxes-aanvoerder John van der Spek in deze krant niet de spijker op zijn kop, toen hij zei "je moet als ploeg winnen, wat er te winnen valt". Nee, de bereidheid om het toch al uitste kende seizoen met een knallende apotheose te onderlijnen was ook aan Rotterdamse kant wel dege lijk aanwezig. Echter, Xerxes had in de aanloop naar het treffen met Noordwijk blijkbaar de nodige denkfouten gemaakt. Gezien de hooghartige wijze waarop Xerxes zich in Noordwijk presenteerde, had vermoedelijk op Laag Zes tienhoven het idee postgevat dat met een minimum aan inspan ning wel even het maximale re sultaat zou worden weggekaapt. En als dan bovendien trainer Beb van der Heyden (evenals trou wens aanvaller Peter Nipius) de wedstrijd de wedstrijd nog laat om alvast naar zijn vakantiebe stemming te kunnen vertrekken, ja, dan kan er van een gedegen voorbereiding al helemaal niet meer worden gesproken. Hoe bekwaam hij ook moge zijn, de naar Excelsior vertrekkende Hans Doijee heeft in luttele uren niet kunnen wegpraten wat za terdagmiddag alom onder het Rotterdamse supportersvolk ("We knappen die boeren wel op") leefde en door voetballend Xerxes werd uitgedragen. "Ik ken de jongens natuurlijk niet goed genoeg", sprak Hans Dorjee naderhand, "maar afgaande op de eerste helft is het best moge lijk dat Xerxes de boel heeft on derschat". Hoogmoedig Het hoogmoedige Xerxes liep in het openingspart slapend in de val, die Noordwijk vakkundig had .opgezet. De Rotterdammers werden in die eerste periode met werkelijk verrukkelijk voetbal te kijk gezet. De zaterdagkampioen creëerde als steeds gevarieerde aanvallen op basis van loopver mogen, snelheid van handelen en creativiteit. En ontstond er dan eens balverlies, dan stond de uit nemende taakopvatting van er kende baljagers als Boot, Manu- putty en Van der Veen er borg voor om de schuchtere aanvals- opzet van Xerxes te ontregelen. Jammer, erg jammer, dat de NOS- reportagetrein weer eens in Hil versum op stal was blijven staan. De heren-redactieleden van 'Studio Sport' hadden deze amateurhappening naar alle waarschijnlijkheid te licht be vonden voor uitzending. Een kans voor open doel werd zo doende andermaal gemist. Wat des te triester is voor al die om hooggevallen rechtsgeleerden, die zich als bondsbestuurders in Zeist permanent het hoofd bre ken over de vraag waarom het publiek het betaalde voetbal zo massaal negeert. Nu de camera's voorbijgingen aan sportpark Duinwetering, is aan Eric Vilé en zijn trawanten de mogelijk heid onthouden om vanuit een luie stoel de gevolgtrekking te maken dat de gezondmaking van volkssport nummer één maar op één plaats kan worden bewerkstelligd. Niet achter de bestuurstafel, maar op het veld! In Noordwijk immers gaf vooral de thuisclub zaterdagmiddag exact aan, waar het in de stijf gesubsi dieerde profrijen zo nadrukkelijk aan schort: aan spektakel; aan I gedurfd, dus sprankelënd voet bal. Los v Vreugde om de derde treffer. Sjoerd Boot, maker van het doelpunt, inhaleert de felicitaties van Manuputty en Sjaak Sluys. Links wil Siem van Beveren zich ook bij het feestvierende groepje mengen. Rechts staart Rotterdammer John Vink met gemengde gevoelens naar beneden Reserves Noordwijk werkloos NOORDWIJK - De wedstrijd tussen de reserves van Noordwijk en het derde elf tal PSV om het kampioen schap van Nederland, is op losse schroeven komen te staan. De Eindhovenaren hebben Noordwijk laten we ten geen interesse in het duel te hebben. Noordwijk wil echter graag spelen en heeft de KNVB verzocht PSV tot voetballen te verplichten. Voorzitter Korbee: "Bij de wedstrijd Noordwijk-Xerxes waren diverse bestuursleden van de KNVB aanwezig. Noord wijk heeft hen verzocht PSV te laten spelen". NOORDWIJK - Zoals de overschrijving van Ruud Brö ring naar SHO op losse schroeven staatzo is de over gang van Hans Westgeest naar &JC eveneens nog lang niet definitief. Weliswaar zijn de papieren van beide Noordwijkers op tijd naar Zeist verzonden; zowel Westgeest en Bröring twijfelen nog om de suc cesvolle zaterdagclub de rug toe te keren. Hans West geest: Ik was bang dat ik hier als enige over zou blijven. Bij elkaar zouden zo n zes jongens van de oude kern verdwijnen. Een paar hebben nu al te ken nen gegeven te blijven. Ik heb overschrijving aange vraagdom tenminste een alternatief te hebben. Ik hoef hier niet per sé weg. Ik kan hier nog gemakkelijk tot m n 35ste mee in het eerste elftal. Kwestie van mentaliteit alle gemaakte schoon- L)e •rkelijke aanleiding van de aangevraagde c naar plaatsgenoot SJC is de wil om het trail gilde in te stappen. Westgeest heeft zich ingeschreven voor de E cursus, maar is lang niet zeker dat hij daarvoor wordt aangenomen. De Noordwijker is namelijk niet in het bezit van een ABO diploma i een door de KNVB verplicht gestelde basisopleiding waardoor de cursus op losse schroeven is komen te staan. Word ik aangenomen dan stap ik op, want op za terdag worden de lessen gegeven. Zo niet, dan denk ik er over om te blijven Ook clubgenoot Ruud Bröring heeft z n koffers voor Oud Beijerland nog lang niet ingepakt. Als de nieuwe trainer van het principe uitgaat dat derti gers bij voorbaat op de bank moeten zitten, ga ik hier weg. Geen enkele voetballer vindt het niet prettig om vastgeplakt te zitten aan de bank. Daar moet ik nog over praten. Een ja, als de komst van die Bert Graaf land definitief isdan weet ik ook wel dat het moeilijk voor mij wordt. Ik zie het allemaal nog wel heidsfoutjes reikte Noordwijk za terdagmiddag vooral in de eerste helft de enige remedie aan om het - voetbal weer gezond te maken. Met een strakke offensieve speel- trant, waarbij het doel van Xerxes-goalie Brunings langs zo min mogelijk schijven werd op gezocht. Pauze Net als tegen ACV in Assen wierp de pauze zich evenwel als ritme onderbreker op van de «Noord wijkse pressie. Waar ACV's Bert Hooyer in die eerste kamp' om de zaterdagtitel al vroeg kon pro fiteren van een aantal concentra tiestoringen in de Noordwijkse defensie, werd ook nu weer be wezen dat de tweede helft vaneen duel voor enige Noord wij k-ver- dedigèrs eerst vijf minuten na rust aanvangt. Xerxes, dat voor het thee-inter mezzo kapot was gebeukt, kon daardoor alsnog in de wedstrijd komen. Twee defensieve fouten (van Ab Spaanderman en van Hans Westgeest) leverden de Rot terdammers twee goals op. En het moet gezegd, Xerxes heeft zich daarna knap hersteld. De komst van invaller-linksbuiten Chris Rijsdijk (voor Hans de Vries) was daar niet vreemd aan, al bracht een aantal mutaties binnen de zebra-ploeg ook enige verlichting in de Rotterdamse zaken. "We zijn", gaf Hans Dorjee toe, "voor de pauze door Noord wijk afgebluft. Ons spel was toen teveel op Jan Willem Bogers af gestemd. Omdat hij zich vaak liet terugzakken, nam René Reijn- ders Bogers voor zijn rekening. Maar dat had wel tot gevolg dat onze rechtback De Winter kwam te zwemmen. Daarom zijn we na rust aanvallender gaan voetbal len. De middenvelders Reijnders en Kievit heb ik van plaats laten wisselen en we zijn meer van on ze eigen kwaliteiten uitgegaan". "Maar toch", repliceerde John Eelman terecht, "hadden we ze nooit de gelegenheid mogen ge ven om terug te komen. Gezien het aantal kansen dat wij kregen, had Xerxes niets te zeggen ge had, als die ploeg bij rust tegen een 5-0 achterstand had aange keken". En inderdaad, het aanvalsvuur dat Noordwijk al vroeg opstookte, leverde legio mogelijkheden op om Xerxes te blameren. Vooral Jan Willem Bogers en de absolute uitblinker John van Dijk onder kenden de defensieve zwakte van Xerxes, die vooral aan de rech terkant lag. Moedeloos moet rechtervle.ugelverdediger Paul de Winter zijn geworden van de overmacht, waartegen hij con stant moest optornen. Nu rech termiddenvelder Kievit en flank speler Van der Spek hun afstop pende taak verontachtzaamden, kreeg De Winter keer op keer te maken met Bogers, Van Dijk en de veelvuldig achteromkomende Sjaak Sluys. De organisatie viel bij Xerxes ach terin volledig weg en de Noord wijkse goals kwamen als vanzelf. Typerend genoeg haalde Noord wijk aanvankelijk de oogst van het uitgezaaide aanvalszaad niet binnen via uitgespeelde aanval len, maar ook nu vanuit stil staande situaties. Na 1 minuten kopte Sjoerd Boot een vrije schop van Simon van Beveren door. De bal belandde vervolgens bij Timo Gerlof, die dankbaar mocht profiteren van collectief falen van voorstopper John Vink en doelman Peter Brunings. En en fra i bin- nengekopte 2-0 van John Manu putty was al evenzeer een vrije schop (van Bogers) voorafge gaan. Fraai opgezette aanvals- composities bleven echter te vaak onvoltooid, nu Manuputty, Van der Veen, Gerlof en Boot na lieten de kroon op het werk te zet ten. Maar al moest Frans van der Veen eenmaal handelend optre den na een vrije schop van de na rust excellerende linksback Fians Meyei en moest ook goalie Dortmundt een redding ispits John van Dijk, een van de grote uitblinkers in het elftal van Noordwijk, levert een voorzet af. Opponent Rene Reijnders is te laat om te blokkeren. Strik liep onbesuisd in) bekopen mét een hoofdblessure, niets wees er op dat Noordwijk na rust de teugels enigszins uit handen zou geven. Temeer niet, omdat Van Dijk Brunings met venijnige knallen enkele malen in moei lijkheden brachten omdat Sjoerd Boot vijf minuten voor rust met een 'schrikbeweging' voorarbeid van Bogers en Gerlof doeltref fend afrondde: 3-0. Irritaties De irritaties bij Xerxes groeiden. Van der Spek bijvoorbeeld maakte aanmerkingen op de leiding van de inderdaad matige spelleider Verhoef en zag een en ander bestraft met een waar schuwing. Spits Strik blesseer de Dortmundt, terwijl die al in balbezit was en voorstopper Vink provoceerde herhaaldelijk Boot, die zich later geblesseerd moest laten vervangen door Bröring. Xerxes leek derhalve volledig uit de race, maar net als in Assen wist Noordwijk na rust de posi tieve lijn niet helemaal door te trekken. Na een minuut tastte Ab Spaanderman mis op een verre uittrap van Brunings, waardoor Strik opeens uitzicht kreeg op 3-1 en vier minuten la ter anticipeerde Westgeest fou tief op een voorzet van Van der Spek, waardoor invaller Chris Rijsdijk zelfs de 3-2 kon aante kenen. Alle zekerheden, die Noordwijk in de eerste helft had verkregen, werden aldus op een hoop ge veegd. En al had Bogers vlak voor de 3-2 de pech gehad dut een dof fe dreun door Brunings be kwaam werd gestopt en had later ook Gerlof (diep in tweede helft vervangen door Suttorp) een fraaie volley rakelings naast zien gaan, ook Xerxes gaf duidelijk Derde duel in Katwijk? NOORDWIJK - Een eventuele beslis singswedstrijd tussen Noordwijk en Xerxes zal wellicht maandag 16 juni op het terrein van Quick Boys in Katwijk worden gespeeld. Het bestuur van de Rotterdammers hud in eerste instantie het terrein van UVS op het oog, maar omdat de velden in de Kikkerpolder al zijn ge- sloten', lijkt Quick Boys de meest voor de hand liggende oplossing. Vanavond plegen de besturen van de clubs overleg. blijk bezield te zyn geraakt van het verlangen om alsnog een gunstig resultaat weg te halen. Het Noordwijkse verdedigings centrum (Van Beveren en Spaanderman) reageerde nogal paniekerig op de verre uittrappen van Brunings en de hoge centers van het voormalige Excelsior- duo Meyer/Van der Spek, maar op het laatste moment wist Dortmundt zich staande te hou den bij inzetten van Hoogervorst (kopbal) en Strik. "Wc weten nu in elk geval wat ons volgende week te wachten staat verzuchtte Xerxes-tussenpaus Dorjee. "Ik had gerekend op een rustige middag in de dug-out. Maar nadat het binnen de kortste keren 3-0 was geworden heb ik my toch nog behoorlijk moeten opwinden Feitelijk gaf Dorjee met die laatste opmerking bnbewust aan, hoe amateuristisch het in eerste aan leg hooghartige Xerxes naar deze confrontatie op profniveau had toegeleefd.... GERARD VAN PUTTEN Komst van Graafland onzeker NOORDWIJK - De komst van amatcurinternational Bert Graafland naar Noordwijk is door droevige omstandighe den voorlopig op de lange baan geschoven. De speler van het Goudse Jodan Boys is door een sterfgeval van zijn vader zeer geëmotio neerd geraakt en heeft te kennen gegeven "twee of drie maanden geen bal meer te iller Het overschrijvingsformulier is door de omstandigheden bij Jodan Boys achtergeble ven en is niet naar Zeist ver stuurd. Niettemin blijft de deur naar Noordwijk op een kier staan. Volgens voorzit ter Korbee "is het mogelijk dat de bond gevoelig is voor deze argumenten, om Graaf land alsnog naar Noordwijk over te schrijven. Tenslotte was het formulier al ver voor de sluitingsdatum door Jo dan Boys getekend. Maar we wachten maar af. Die jongen heeft nu andere dingen aan z'n hoofd dan voetbal".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11