„Macht van ambtenaren neemt toe" Problemen Van Agt boven hoofd groeien Opnieuw 754 jaar en TBR geeist voor wurging scholiere CPN solidair met vrouwenstrijd Leidenaar wordt ambassadeur „Lozingen op zee beëindigen" ZATERDAG 7 JUNI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 Onverwacht, en misschien zelfs onnodig, is de coalitie deze week in forse problemen gekomen. Dat kan betekenen dat het kabinet struikelt nog voordat begonnen wordt aan het opstellen van de begroting voor 1981. In elk geval staan Van Agt en zijn ploeg drie hete weken te wachten, voordat zij zich kunnen terugtrekken naar de betrekkelijke rust van het Catshuis. Als zwaarste hindernis voor de komende tijd geldt zonder twijfel nog steeds de discussie over de begroting. Bovendien kwam er de afgelopen dagen een definitief eind aan het beeld van twee min of meer vreedzaam samenwerkende regeringspartijen. Opnieuw zullen premier Van Agt en zijn ministers al hun talenten moeten aanwenden om de rit te kunnen uitzitten. Na drie toch al stormachtige jaren staat de wankele coalitie nu een orkaan van abortus-, olieboycot- en de begrotingsproblemen te wachten. De afgelopen weken leefde politiek Den Haag in een relatieve windstilte. Voor de grotere fracties een mooie gelegenheid orde op zaken te stellen in eigen huis. Nu dat min of meer gelukt is, wordt het tijd elkaar weer eens aan de tand te voelen, vinden kennelijk de dames en heren politici. Enkele CDA-loyalisten (Scholten, Van Houwelingen) komt de „eer" toe de eerste schoten te hebben gelost. Afgelopen dinsdag begon de krachtproef echter eerst in alle hevigheid. Aanleiding was het overleg tussen WD en oppositie over de abortus. Het komende debat over de olieboycot vormde de escalatie, terwijl er ook nog zo iets als de hypotheekrente op ons wacht. De tegenstellingen over de abortus zijn politiek het interessantst, omdat de coalitie ten aanzien van dat punt mijlenver uit elkaar gedreven is. De huidige stellingen tonen namelijk aan dat de VVD zelfs na bijna drie jaar kabinet-Van Agt nog met PvdA en D'66 op concrete punten tot overeenstemming kan komen. Of de bereikte compromissen tot resultaten zullen leiden, moet nog worden afgewacht. Mocht het ervan komen, dan zal de WD-frac- tie in de Eerste Kamer ditmaal het voorstel in elk geval niet tegenhouden, zoals enkele jaren geleden. Dit vooruitzicht heeft het CDA in woede doen uitbarsten. Alleen door kordaat optreden wisten waarnemend CDA-fractieleider Hans de Boer en WD-leider Koos Rietkerk te verhinderen dat de twist tot iets onherroepelijks leidde. Toch wist het CDA haar gram te halen. Want de onverwachte aan vraag van de CDA-loyalist Jan Nico Scholten voor een spoedig debat over de olieboycot, moet zo worden gezien. Het voorstel, nota bene afkomstig van de PvdA-fractie, zou anders nooit zon der meer de instemming van het CDA gekregen hebben. Ook gaf de afwezigheid van fractieleider Lubbers - die de bui al enkele maanden zag aankomen - de fractie een wat vrijere hand bij het nemen van het besluit. De WD en het kabinet zijn nu met de zwarte piet komen te zitten. Beide verzetten zich fel tegen een eenzijdige boycot - het kabinet na overleg met de Europese partners 'en de WD vanwege de noodzaak de dialoog met Zuid-Afrika open te houden. Een ka mermeerderheid denkt er echter anders over. Een motie voor een boycot zal bij het debat op 17 j uni zeker worden ingediend. De volgende dag kan deze door de Kamer worden aangenomen. Tijdens de ministerraad, weer twee dagen later, besluitwet kabinet de motie niet uit te voeren. En enkele dagen later krijgen we een debat over dit kabinetsbesluit. Ziedaar één van de mogelijke schema's voor een herhaling van de situatie bij het kernwapendebat eind vorig jaar. In elk geval zullen de onderlinge verhoudingen tussen de rege ringspartijen sterk bekoelen. En daardoor zullen de gevechten rond de begroting zeker niet gemakkelijker worden. Het CDA, onder aanvoering van de loyalist Scholten, heeft premier Van Agt daarmee in een weinig benijdenswaardige positie gebracht. De doorslag bij de vraag over het voortbestaan (of niet) van de huidige coalitie ligt dus opnieuw bij de politieke, diplomatieke en leiderskwaliteiten van Van Agt. Een politicus van de eerste orde, dat is hij. Zelfs zijn grootste tegenspeler, oppositieleider Den Uyl, heeft dat onlangs nog eens nadrukkelijk vastgesteld. Het geven van leiding lijkt hem wel toevertrouwd, gezien zijn optreden in de ministerraad. Diploma tie is echter een geheel andere zaak. De meningen hierover lopen uiteen. Zo staat hij voortdurend bloot aan kritiek vanuit het parlementen zijn eigen partij vanwege zijn gewoonte zich over de hoofden van Kamer en partij heen direct tot de kiezers te wenden. Ook wil hij zich nog wel eens weinig lovend uitlaten over de politiek. Maar juist de mensen van wie hij het moet hebben, verdienen daar hun, overigens goedbetaalde, boterham mee. De minister-president is nu toch Vrij ver, mogelijk te ver, gegaan. Als we het ANP mogen geloven beklaagt Van Agt zich in een nieuw te verschijnen boek van VARA-verslaggevers Tromp en Witteman in niet mis te verstane woorden over de „vergroving" van de omgangsvormen in de Kamer. Kritiek zou hij ook hebben op de wijze van interrumperen in de Kamer. Doordat dit „exotische" vormen heeft aangenomen, wordt het voor een bewindsman erg moeilijk zijn standpunt dui delijk naar voren te brengen, zegt Van Agt. Conclusie van de premier hij vertoeft niet graag in de Kamer. De oppositie zal hem ongetwijfeld vertellen, dat niemand hem dwingt nog langer tegen zijn zin dit werk te verrichten. Daarnaast moet ook Van Agt weten dat de Kamer zich altijd beroemt op de grote democratische rechten van alle leden. Dat daardoor de omgangsnormen misschien niet meer zo zijn als enkele decennia terug, wordt daarbij zonder meer voor lief genomen. Maar vooral weten alle kamerleden heel precies dat niet Van Agt hen beoordeelt. Dat oordeel is voorbehouden aan de stemgerech tigde Nederlanders. En die uitspraak kwam deze week aanzien lijk dichterbij. LOUIS BURGERS ARNHEM (ANP) - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. F. Vrijlandt, heeft gisteren zeven jaar en zes maan den gevangenisstraf, alsmede terbeschikkingstelling van de re gering geëist tegen de 20-jarige Arnhemse kok Rene H. Deze wordt ervan verdacht vorig jaar september zijn leeftijdgenote Ineke Jacobs uit Oosterbeek in een bosje langs de Schelmseweg in Arnhem te hebben verkracht De eis van de procureur komt over een met het vonnis van de recht bank in Arnhem. Mr. Vrijlandt verweet de gedachte in hoger be roep te zijn gegaan, met het oog merk door het hof te worden vrij gesproken. Rene beseft blijkbaar niet wat er aan de hand js, aldus de procureur. De kok heeft na een aanvankelijke bekentenis bij de politie en de rechter-commissaris alle hem ten laste gelegde feiten ontkend. Volgens de procureur was het echter een goede zaak, dat de rechtbank hem op 1 aprir een TBR oplegde, ook al was die niet geëist door de officier van justi tie. Door die TBR kunnen vrou wen in Arnhem en omgeving zich de komende jaren veilig voelen, aldus mr. Vrijlandt. Hij achtte de TBR ook nodig omdat de kok zich niet vrijwillig psy chiatrisch wil laten behandelen en hij de kans op herhaling groot vindt. De kok stond al eerder te recht voor verkrachting met ge weld. Diens advocaat mr. J. Soons vroeg het hof om vrijspraak. Het bewijs was volgens de raadsman niet rechtmatig verkregen. Rene zou na urenlange verhoren hebben bekend, alleen maar om naar het huis van bewaring overgeplaatst te kunnen worden. Deze later in getrokken bekentenis van zijn cliënt vond mr. Soons onvol doende bewijsmateriaal. Er zijn verder geen getuigen, noch stille getuigen, aldus de advocaat. Dat Rene zich bij de reconstruc tie van het gebeurde wel erg veel details herinnerde, kwam vol gens de raadsman doordat zijn cliënt gegevens over deze zaak uit verschillende kranten wist te combineren. Uitspraak vrijdag Z\l juni. EINDHOVEN -.Prinses Juliana steekt met behulp van een estafetteloper de bevrijdingsschaal aan. Daarmee opende zij gisteren het Internationaal Verzetscongres 1980. Het vuur werd met behulp van estafettelopers uit Overloon overgebracht naar Eindhoven. Het congres heeft een resolutie aangenomen waarin de wereldbevolking wordt opgeroepen elke vorm van dictatuur te bestrijden. „Menten moet aangever zijn geweest voor Duitsers" ROTTERDAM (GPD) - „Pieter Menten moet een aangever ge weest zijn voor de Duitsers. Ik hou het absoluut voor mogelijk dat er order is gegeven om naar Sopot te gaan met de woorden; „Er moeten mensen geëxecu teerd worden. Menten weet wel wie". Dit zei vrijdagmiddag de wetenschappelijk medewerker Van der Leeuw van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumenta tie op de negende dag van het proces-Menten in Rotter dam. Volgens Van der Leeuw is het mo gelijk dat Menten op 7 juli 1941 zelf heeft gevraagd of hij een tocht zou kunnen maken vanuit het Poolse Lemberg naar zijn honderdtwintig kilometer verder gelegen bezittingen in Sopot. De vraag waarom Menten aan execu ties zou hebben deelgenomen moet volgens de deskundige ge zien worden in het licht van de activiteiten van het "Duitse Ein- satzcommando waar Menten „ere-gast" en „tolk" was. „Het werk van dat commando was het executeren van vijanden van het rijk. Zo zijn er in twee maanden tijd zesduizend mensen ge dood". Verhelderend Hoewel de heer Van der Leeuw er meteen nadrukkelijk aan toe voegde dat het maar om een hy pothese ging kreeg hij toch bijval van de officier van justitie mr. L. Meijers. Deze complimenterde hem met zijn „zeer verhelderend betoog". De bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank heeft vrijdag het grootste deel van de dag besteed aan het doornemen van processtukken en het horen van Mentens commentaar daar op. Dat leidde tot een vrij eento nig vraag- en antwoordspel tus sen rechtbankpresident mr. Schipper en de verdachte. De laatste reeg de ene ontkenning na de andere zodra er maar iets in de dossierstukken stond dat belas tend voor hem was. Het proces-Menten wordt dins dagmiddag voortgezet. Minister Tuijnman: DEN HAAG (GPD) - De lozingen van afvalstoffen op zee moeten volgens minister Tuijnman (ver keer en waterstaat) worden beëindigd, voorzover deze lozin gen van invloed zijn op het zee milieu. Dit zegt de bewindsman in antwoord op vragen die dins dag zijn gesteld tijdens het be leidsdebat in de Eerste Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat. Volgens minister Tuijnman zijn er op dit moment zes ontheffingen gegeven op grond van de Wet Verontreiniging Zeewater (WVZ). Van die zes hebben er drie betrekking op de lozing van af- valzuren van de titaan-dioxyde industrie. Die verontreiniging moet, zo zegt de bewindsman in antwoord op vragen van de CPN- senator Kremer, uiterlyk in 1982 worden beëindigd. De drie andere ontheffingen zijn aan Nederlandse bedrijven, twee in de chemische en een in de voe dingssector, verleend. Aan de sa nering van de chemische lozin gen wordt momenteel gewerkt Deze moet binnen twee jaar zijn beslag krygen. Er is onlangs nog een ontheffing verleend voor een nieuwe lozing. Volgens de minister gaat het ech ter om lozing van smaakstoffen (voornamelijk zout), die nauwe lijks van invloed zijn op de wa terkwaliteit. Vier Nederlandse milieu-organisa ties hebben bij de Kroon beroep aangetekend tegen het recente besluit van minister Ginjaar (volksgezondheid) om ook dit jaar toestemming te verlenen voor het dumpen van radio-actief afval in zee. Het gaat volgens de organisaties om 5.700 ton zogenaamd laag- en midden-radio-actief afval, af komstig van ziekenhuizen, labo ratoria en het onderhoud van kerncentrales in Nederland, Bel gië en Zwitserland. Het Neder landse aandeel bedraagt 1.800 ton. Het afval wordt verzameld bij het energiecentrum Neder land in Petten, waarvandaan het eens per jaar via de hoogovens haven in IJmuiden naar de Atlan tische Oceaan wordt gebracht en overboord gezet. Tientallen gifmeldingen DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant heeft tot nu toe enkele tientallen meldingen bin nen gekregen van plaatsen waar vermoedelijk chemisch afval is gestort. Gedeputeerde A. W. Brugman van milieuhygiëne zei dit gistermiddag op een perscon ferentie in Den Bosch. Volgens de gedeputeerde is het on doenlijk en waarschijnlijk ook onnodig om in alle gevallen di- rekt maatregelen te nemen. De provincie heeft daarom besloten alleen dan onmiddellijk in actie te komen als er duidelijkheid be staat over de aard en de omvang van het gestorte chemisch afval en of er gevaar is voor de volksge zondheid. Dat was tot nu toe op twee plaatsen in Brabant het geval. Een terrein met cyanidehoudende grond in Den Bosch is met prikkeldraad afgesloten om te voorkomen dat mensen met de giftige stof in aan raking komen. Verder zijn maat regelen genomen bij een stort plaats van chemisch afval in Ba- vel Oud-minister Geertsema: ZUTPHEN (ANP) - De macht van de ambtenaren zal groter worden. Deze voorspelling deed oud-minister Geertsema van binnenlandse zaken, nu commissaris der koningin voor Gelderland, gisteren in de jaarvergadering van de vereniging van inspecteurs van 's rijks belastingen. ft if.i 1 fJÏWKMÊk Hun macht neemt onder meer toe V doordat de bewindslieden door overbelasting steeds minder in de gelegenheid zullen zijn de WÊM touwtjes op hun departement in handen te houden. Aan de andere kant verwacht Geertsema, dat er JXïV een situatie za* ontstaan, waarin 'iï'êÈM-mk de ambtenaar in het openbaar in formatie over zijn beleid zal moe ten geven aan de commissies van het parlement De ambtenaar zal steeds minder anoniem blijven. Deze ontwikkeling wordt sterk bevorderd door de wet open baarheid van bestuur, waardoor in de praktijk de opvattingen van de ambtenaren openbaar zullen worden. Geertsema, die dit alles een gunsti- ge ontwikkeling vindt, hield ook een pleidooi voor een zeer ver gaande vrijheid van meningsui ting van de ambtenaar, ook wan neer dat kritiek betekent op de J bewindslieden. Dit geldt ook voor de belastinginspecteurs en hun vereniging. Het is volgens Geertsema de plicht van de ver eniging van belastinginspecteurs de tweede kamer van advies te dienen over voorgenomen belas tingmaatregelen, in het bijzonder wat betreft de uitvoerbaarheid van wetten. Het is volgens Geert sema te betreuren dat deze be leidsuitvoerende ambtenaren nauwelijks bij de voorbereiding van belastingmaatregelen wor den betrokken. De taak van de belastinginspec teurs zal zwaarder worden dooc de toenemende mondigheid van de burgers. Geertsema stelde voor, dat de belastingdienst pe riodiek verslag aan de tweede kamer uiitbrengt over de uitvoe ring van de belastingmaatrege len. Daardoor zal een betere con trole op die uitvoering mogelijk worden. Transavia-bom was aansteker DEN HAAG (GPD) - Een bom die donderdagavond in een Transa- via-toestel op het Griekse eiland Rhodos werd aangetroffen, blijkt geen echte bom te zijn geweest maar een sigarettenaansteker in de vorm van een handgranaat. De aansteker was de vakantieherin nering van een Nederlandse vrouw. De Spaanse douane had haar echter geadviseerd om het ding, om misverstanden te voor komen, niet in de handbagage mee te nemen maar in het vracht- ruim te laten vervoeren. Bij aankomst op Schiphol werd de tafelaansteker echter over het hoofd gezien en weer meegeno men in het toestel op de volgende vlucht naar Rhodos. Daar zag men de aansteker aan voor een bom. DERDE 'GEKLEURDE' NEDERLANDER AMSTERDAM (ANP) - Het CPN- congres - tot en met morgen in Amsterdam bijeen - schaart zich unaniem achter de opvatting dat de vrouwenstrijd tegen discrimi natie en onderdrukking moet worden gesteund. Die opvatting is neergelegd in een ontwerp-resolutie, waarin soli dariteit van de partij met de strijd van vrouwen en vrouwenorgani saties wordt uitgesproken. De CPN - aldus deze resolutie - be schouwt de strijd voor de bevrij ding van vrouwen als een wezen lijk en integrerend bestanddeel van haar strijd. Deze emancipatie-paragraaf is in het ontwerp opgenomen op uit drukkelijk verzoek vanuit de par- tij.In zijn congresrede had partij voorzitter Henk Hoekstra zich reeds uitgesproken tegen achter stelling en onderdrukking van de vrouw in welke vorm dan ook. Volgens de opvattingen binnen de CPN moeten belemmeringen, die het vrouwen moeilijk maken om hun volle aandeel te leveren aan de ontplooiing van partij-ac tiviteiten worden weggenomen. Reeds eerder werd vastgelegd dat de 'strijdvaardige vernieu wende rol" van de vrouwenbe weging ook tot uitdrukking moet worden gebracht in de samen stelling van onder meer het par tijbestuur. Morgen kiest het con gres een nieuw partij bestuur waarvoor veel vrouwen gekandi deerd staan. In een tweede resolutie wordt eveneens aandacht geschonken kan zijn om in het Nederland dat 10.000 kilometer verderop ligt geboren te worden. De tendens wijst erop dat voor sommige rijksbanen nadrukkelijk vooreen kleurling wordt gekozen mits hij tenminste dezelfde capaciteiten heeft als elk andere sollicitant. Maduro daarover "De Nederlandse regering doet alles om de wereld duidelijk te maken dat de Antil len zelfstandige partners zijn en géén kolonie en dat gekwalifi ceerde Antillianen dus ook voor hoge posten in aanmerking ko men. De bewindvoerders op de Antillen hoeven bijvoorbeeld ook niet aan de Nederlandse re gering te rapporteren". Door zijn wrkzaamheden als ge volmachtigd minister zat de heer Madoro, in Curasao was hij onder meer directeur van de Girodienst en adjunct-directeur van de OGEM, vier jaar lang in het am bassadeurs-circuit van Den Haag. Hij kwam er ook veelvul dig in contact met ambtenaren uit zijn eigen regio, Zuid-Amen- ka en hetCaribisch gebied. Merk te dat de overeenkomsten in taal en cultuur voor een zekere band zorgden. Hij werd bij allerhande officiële zaken gevraagd en leer de het werk waarderen. Boven dien "viel hij op". Zijn Nederlandse tijd vond hij "fan tastisch" ("je ontmoet in zo n ftinctie de fijnste Nederlanders") maar toch ziet Maduro reikhal zend uit naar zijn verblijf in Zuid- Amerika. Hij prijst het langzamer levensritme, de gemoedelijkheid en de hartelijkheid op beide ei landen. De jaren die hy er door zal brengen wil hij voor een deel be steden aan het publiceren over Zuid-Amerika, volgens Maduro in Nederland nog een vrij onbe kend werelddeel. aan het emancipatiestreven. De strijd voor de bevrijding van de vrouw van iedre vorm van orider- geschiktheid en uitbuiting wordt in een nieuwe bepaling van bij zondere betekenis genoemd. In een volgende resolutie wordt aangedrongen op het scheppen van die voorzieningen, die nood zakelijk zijn voor de bevrijding van de vrouw. LEIDEN - Noch de officiële aan stelling als ambassadeur van Ne derland in Trinidad en Tobago, noch de benoeming tot Ridder van de Nederlandse Leeuw brachten hem uit z'n doen. Als gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen wist de An tilliaan E.G. Maduro (44) wel dat zo'n lintje er bijhoort. En omdat hij in die functie nauwe banden had met vertegenwoordigers van het Caribisch gebied wist de momenteel in Leiden woonach tige, inmiddels ex-minister dat zo'n benoeming in de lucht hing. Officieel heeft hij van de betreffen de eilanden-bestuurders nog niets gehoord. Vandaar zijn voor zichtigheid als hij over de functie praat die hij vanaf volgende maand naar alle waarschijnlijk heid zal gaan bekleden. Als hij - na vijf jaar Nederland - naar Zuid-Amerika vertrekt is de heer Maduro welgeteld de vierde kleurling die voor Nederland als ambassadeur zal optreden. Waarmee Maduro niet wil bewe ren dat het als gekleurde landge noot moeilijker is om aan zo'n re presentatieve baan te komen als voor een blanke. Officieel mag het feit dat een kandidaat uit Su riname of de Antillen afkomstig is ook niets uitmaken. Dat staat uitdrukkelijk vermeld in de in 1954 opgestelde statuten die bei de „koloniën" in feite zelfstandig maakten. Inwoners van Surina me en de Antillen waren vanaf dat moment Nederlander, op ba sis van volkomen gelijkheid. Zo dra zich een bekwame rijksge noot presenteerde zou hij ook voor dergelijke functies in aan merking moeten komen. Fijntjes merkt de kersverse ambas sadeur op dat het heden ten dage wellicht zelfs een aanbeveling

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7