Dim "ffffö" toira (firn®®!? femtf Financiële steun ZATERDAG 7 JUNI 1980 PAGINA 25 Alle deelnemers beseffen heel goed dat er een kans bestaat dat ze niet in Newport aankomen. Ze weten ook dat als ze zo lang op zee zijn, ze ongetwijfeld een keer in een.storm terecht zullen komen. Daarom zijn ze er ook op voorbereid. De een is bereid om meer te wagen dan de ander. Je zou de Ostar eigenlijk een beetje kunnen vergelijken met een autorace. Aan de start staan formule 1-wagens en opgevoerde personenwagens. Alle coureurs zijn bereid om tot het uiterste te gaan. In een for mule 1-auto heeft dat natuurlijk verstrekkender gevolgen dan in een opgevoerde 'burgermansbolide'. In een supersnelle veder lichte trimaran kan meer fout gaan, dan in een seriejacht zoals de 'Victoria'. De lijst van gezonken trimarans>en katamarans begint zo langzamerhand steeds langer te worden. Voor de start van de vorige Ostar sloeg Brian Cooke om in een trimaran, hij kwam om. Philip Weid, op weg naar de start, sloeg om met zijn tri 'Gulfstreamer'. De bemanning bracht een aantal dagen door in de omgeslagen boot, tot ze opgepikt werd door een passerend schip. 'Gulfstreamer' werd later geborgen door een Russisch schip en vaart nu rond op de Zwarte Zee. De bekende Chay Blyth sloeg om met zijn reuzentri Great Britain III' tijdens de kwalificatietocht en startte niet. Mike McMullen verdween met de tri 'Three Cheers' tijdens de race en van man en schip is nooit iets terug gevonden. In 1978 werd de Route du Rhum gehouden. Alain Colas startte met de tri 'Manureva', i hij de Ostar van 1972 won. Man en boot verdwenen Op de terugtocht zonken de tri's 'Kriter' en :Seiko', beide beman ningen werden echter opgepikt. Onlangs werd bekend dat drie Franse zeilers, onder wie de winnaar van de Transat en Double, Eugene Riguidel, midden op de Atlantic over de kop gingen in hun tri 'Kawasaki'. Dankzij de satellietzender, waarmee wij ook worden uitgerust, werden ze binnen een uur door een Japanse tanker opgepikt. Ze deden een poging om het Atlantisch zeilre- cord van West naar Oost, al heel lang op naam van de schoener 'Atlantic', te breken. Tegenover al deze ongelukken met trimarans staan maar weinig gevallen van totale schade met conventionele eenrompsschepen. Overigens vindt men voortdurend allerlei zaken uit, die het zeilen met meerrompsschepen veiliger maken. In de beginjaren van de aviatiek stortten er ook veel vliegtuigen neer, terwijl het vliegen momenteel zeer veilig is. jpnvff bb g De "Paul Ricard" is een semi-draagvleugeltrimaran, gebouwd door een Franse vliegtuigfabriek voor Eric Tabarly, tweevoudig winnaar van de Ostar. In de Transat en Double (5500 mijlwerd dit schip op 5'minuten achterstand^gezeild. Zonder sponsoring is het lange- afstand soloracen vrijwel niet mogelijk. Vooral wanneer je wilt winnen, kan dit niet zon der financiële steun. Zelfs, als je het op een eenvoudige ma nier doet, zoals in mijn ge val. De deelnemers zijn eigenlijk te splitsen in twee groepen, de 'amateurs' en de 'professio nals'. Voor de eerste groep is het varen van een Ostar vaak de gebeurtenis van hun leven, terwijl de profs niets anders doen dan bezig zijn met lange- afstand zeilen. Overigens vermoed ik dat ook zij weinig of' niets verdienen aan hun deelneming. De Fransen zijn als eerste begonnen met het uitloven van prijzengeld, maar hij die de Ostar wint, krijgt alleen maar een of an dere enge beker met veel krullen. Je 'marktwaarde' stijgt natuur lijk wel en wordt het gemak kelijker om een winnend schip te 'versieren'. Je kunt je door een concern laten spon soren, of door een aantal fil ma's, die produkten leveren, welke je aan boord gebruikt. Op de laatste manier heb ik het gedaan en door het schrij ven van deze artikelen, ver dien ik er nog wat bij om die dingen aan te schaffen welke niet beschikbaar worden ge steld. Mijn sponsors weten dat ik niet kan winnen, maar dat is ook niet zo. belangrijk. Het vaak gehoorde argument, dat sponsors je onder zware druk zetten, zodat je teveel risico's zou gaan nemen, gaat in mijn geval niet op. Ik probeer ge woon sneller te zijn dan de andere vergelijkbare sche pen. Overigens geloof ik ook dat sportverdwazing de solo- zeilerij sterk in diskrediet kan brengen en dat zou precies het tegenovergestelde effect teweegbrengen, dan de spon sors zouden verlangen. Zelfstuurinrichting Een belangrijk apparaat waar ik nog weinig over heb ver teld, is de zelfstuurinrichting, welhaast het. meest karakte ristieke onderdeel van een solozeiljacht. Dit apparaat stuurt het schip terwijl ik slaap, kook of navigeer en een goede zelfstuurinrichting is dan ook bijna een tweede bemanningslid. Door het steeds populairder worden van het lange-afstand zeilen, al of niet solo, hebben zelf- stuurinricjitingen zich de af gelopen twintig jaar nogal snel ontwikkeld van houtje- touwtjestangetjebouwsels tot solide en technisch hoog ontwikkelde toestellen. Was men in de beginjaren al heel, tevreden met een .schip dat nogal slingerend de ge vraagde koers volgde, tegen woordig mag men van een goede windvaanstuurinrich ting verwachten, dat zij het schip vrij exact op koers houdt. Ik wil het nu niet heb ben over elektrische typen of autopilots, want-die zijn voor veel lange-afstand soloracers niet zo praktisch, omdat ze nogal wat stroom verbruiken. Over het energieverbruik verderop meer. De windvaarizelfstuurinrich- tingen zijn grofweg te splitsen in twee groepen: die welke verbonden zijn met het roer van het'schip en dat bedienen en die welke onafhankelijk van het hoofdroer werken en een eigen roer bezitten. Het voordeel van de laatste groep is dat, wanneer het hoofdroer om een of andere reden uit valt, het schip toch nog kan worden gestuurd. Zo voer de eerste vrouw, die solo rond de wereld zeilde, Naomi James, met haar 16,5 meter lange schift vanaf de Canarische Eilanden alleen - op haar zelfstuurinrichting naar Engeland. Het aardige is dat de reserve zelfstuurin richting, die ze nooit hoefde te gebruiken nu achter de Victo ria hangt. Het is een nogal duur Zweedse apparaat, dat geweldig goed in elkaar steekt en de afgelopen 2000 mijl proeftochten de boot per fect onder allerlei omstan digheden heeft gestuurd. Daar durf ik me rustig op te verlaten en het is altijd nog beter een duur apparaat te gebruiken dat heel blijft, goed stuurt en dus een belangrijke energiebesparing oplevert, dan halverwege te moeten te rugkeren omdat het apparaat kapot is. Tijdens de laatste ra ce vielen er negen1 deelnemers uit inet kapotte zelfstuurin- richtingen. Werking Hoe werkt zo n ding nou? Dat is niet met drie woorden uit te leggen, maar in het kort komt het ongeveer hier op neer bo venop het toestel staat een windvaan (goed te zien op de tekeningen in de foto van de „Victoria'die wordt inge steld op de wind, zoals die over het schip waait, bijvoor beeld schuin van voren, dwars, pal van achteren of el ke richting die daartussen ligt. Verandert het schip nu wat van koers, dan wordt de vaan, die om een horizontale as kan draaien en precies is uitgebalanceerd met een con tragewicht, omgeblazen, naar links of rechts, al naar gelang het schip draait ten opzichte van de wind. De vaan bedient via twee ge wrichten en een stang een roertje. Dit roertje kan niet al leen naar links of rechts draaien, maar ook heen en weer zwenken, als de slinger van een klok. Wordt het roer tje nu door de windvaan bij voorbeeld naar links ge draaid, dan wordt het door het langsstromende water di rect met grote kracht naar links gedrukt. Het kleine roertje is echter op zijn beurt weerverbonden met het grote roer van de zelfstuurinrich ting, dat ook gaat draaien en het schip terugstuurt op de juiste koers. In het apparaat zijn nog een aantal verfijnin gen ingebouwd, zoals het be halve aan de windrichting, ook nog aan de windsterkte aangepast kan worden. Het apparaat houdt het schip dus op koers door middel van wind- en waterkracht. Het kan echter geen kompas kij ken en als de wind mocht draaien, dan draait het schip keurig mee. Alarm Die winddraaiingen vallen midden op de oceaan erg mee, meestal verandert de wind weinig van richting per dag. Stel datje nu ligt te slapen en de wind draait, wat dan? Daarvoor heb ik weer een an der apparaatje aan boord, een zogenaamd off-course alarm. Dit kompasje met sensors be gint te piepen zodra ik langer dan een aantal seconden (Dat is instelbaar van 3 tot 30 se conden) van de juiste koers afwijk. Het off-course alarm werkt op een paar batterijtjes en verbruikt nauwelijks stroom. Stel dat het ding uitvalt, en er valt op zee nogal eens iets uit, hoe gaat het dan? Van een kleine koersverandering van een paar graden word je vrij wel nooit wakker, maar wordt het meer dan tien graden, dan gaat het schip voelbaar an ders bewegen ten opzichte van de golven en word je wakker. Behalve als de zee spiegelglad is en de wind toch uit een andere hoek gaat Henk Jukkema (foto) behoort tot de deelnemers aan de Ostar-solozeilrace, waarvoor vandaag het startschot wordt gelost. Van deze enerve rende race zal hij voor de lezers van ons blad re gelmatig verslag uitbrengen. In dit (derde) artikel verhaalt Jukkema over de risico's, verbonden aan het varen in een trimaran en de veiligheidsmaatregelen waarmee hij zich zelf en de "Vi<^oria" heeft omringd. Zo is het me overkomen tijdens de vorige Ostar dat ik wakker werd van een vreemd licht. Tijdens mijn slaap draaide de wind 180 graden, zodat ik in plaats van naar het westen, te rug het Doordat het echter volle maan was, werd ik wakker van het licht dat in mijn ge zicht ging schjjnen. Het appa raatje kan een belangrijke be sparing in gezeilde tijd ople veren. Koersfouten teilen namelijk extra zwaar, omdat je ook de stroom nog tegen hebt. Zonder al deze technische ap paraten kom jetiatuui lijk ook best aan de overkant. Zelfs als alle elektriciteit uitvalt kan gewoon doorgezeild worden. De belangrijkste navigatie middelen, zoals de kompas sen, de reserve log die de af gelegde afstand registreert en de sextant werken allemaal zonder elektriciteit. Camera Belangrijke uitrustingsstukken die niets met het feitelijke va ren hebben te maken, maar zonder welke ik nooit op stap ga, zijn de c perecorder. Voor de normale omstandigheden gebruik ik een automatische reflexca mera met winder en drie ob jectieven, een standaard, groothoek- en tele-objectief. Een groothoekobjectief is ideaal voor opnamen aan boord, maar naderende hoge golven worden een stuk lager wanneer je door een groot hoek ziet. Een passerende mammoettan ker wordt een coaster. Zwemt er echter een school dolfijnen voor de boeg, dan is een groothoek weer ideaal, omdat zo n objectief een grotere scherptediepte heeft en dol fijnen altijd de neiging heb ben boven te komen op een plek, waar je bijvoorbeeld meteen tele-objectief net niet op hebt scherpgesteld. Meestal b$n je ook net te laat of te vroeg met afdrukken, vandaar de winder, waardoor ik twee opnamen per seconde kan maken. De winder maakt het ook mo gelijk om onder het schip doorlopende golven in een se rie te pakken. Golven moeten al erg hoog zijn, willen ze eni ge indruk maken op een foto, maar als een serie dia's snel achter elkaar wordt geprojec teerd, gaat het opeens heel anders lijken. Een automaat maakt het mogelijk je alleen te concentreren op het scherpsteJen. Omdat zowel de boot als de gol ven bewegen, verandert het licht voortdurend. En een langszwevende stormvogel zit het ene moment boven de horizon tegen een lichte lucht en het andere er onder tegen donkere golven. En diafrag- merep en scherpstellen in zo weinig tijd gaat meestal niet, zodat een automaat uitkomst biedt. Tijdens de vorige Ostar zwom er tijdens bladstil weer een gi gantische vinvis een uur om en onder de boot. Toch zijn de meeste opnamen mislukt, omdat ik van de zenuwen verkeerd belichtte en het zee oppervlak zo spiegelde, datje onmogelijk kunt zien wat er wel onder water zit. Vandaar dat ik nu nooit meer zonder polarisatiefilter op stap ga. Een dergelijk filter heft voor een groot deel de schittering op, zodat het water doorzich tig wordt. Tevens bleek je er uitstekend luchten mee te kunnèn fotograferen, want de kleuren worden intenser. Voor het ruige weer met da overkomende zeeën heb ik een heel praktische camera. Het is volkomen water- en stofdicht, automatisch met notabene nog een' ingebouw de electronenflitser ook en niet te vergeten een zelfont spanner, hetgeen onontbeer lijk is als je solo zeilt. Het toe stel is niet bestand tegen zwa re overdruk, met andere woorden je kunt er niet mee duiken, maar mits aan de op pervlakte gebruikt, zou je er nog best onderwateropna men mee kunnen maken. Dat verklaart tevens de prijs. Die is namelijk vergeleken met echte onderwatercame ra's een stuk lager. Voor de prus van een aantal reparaties aan een dure camera vanwege corrosie door binnengedron gen zout. koopje zon prach tig toestel. Voor zover ik weet is er maar een merk die ze maakt, dus dat hoéf ik niet te noemen. Er is ook nog een versie zonder ingebouwde flitser. Een ideaal toestel vooi alle categorieën waterspor ters, wadlopers en strand- wandelaars (bestand tegen stuifzand). Na gebruik ge woon even afspoelen onder de kraan. Wel blijft belangrijk dat je de film er met droge vingers in legt. want een druppeltje dat tot een zoutkristalletje op droogt kan een kras over de In je eentje van Engeland naar Amerika zeilen is geen onbezonnen zaak. De zeewaardigheid van de boot en de veiligheids- .niddelen die meegaan aan boord zijn van Hét grootste belang. Daarover heb ik het in een van de vorige ar tikelen uitvoerig gehad. Als tijdens zo n race na- mtelijk iemand om het le ven komt, dan staan ogenblikkelijk hele volks stammen op die het solo- zeilen willen verbieden. Iemand met ervaring die ooit een keer goed voorbe reid in zijn eentje een oce aan is overgevaren hoor je zulke dingen echter nooit roepen. hele lengte van de film ver oorzaken en daar is zelfs een waterdichte camera niet te gen bestand. De taperecorder wordt gebruikt als een soort dagboeken heeft het voordeel boven het ge schreven woord, dat je er de geluiden bij hoort het ruisen van de zee, het gedonder van dé stormen, piepstemmen van dolfijnen. Gesprekken over de radio en de scheeps hoorn van een passerend schip worden allemaal hoor- baar.s Wanneer je al een aantal van dergelijke reizen hebt ge maakt, weet je natuurlijk steeds beter wat je mee moet nemen en thuis moet la ten. Voedsellijsten Dat is vooral van belang bij het samenstellen van voedsellijs ten. Op de noordelijke Atlan tic heb je meer calorieën no dig dan aan de wal. Verder is het belangrijk om voedsel bij je te hebben dat een hoge voedingswaarde heeft, wei nig weegt, niet veel berei dingstijd vergt en toch lekker is. Koken is voor mij geen straf zolang de toestand van de zee het toelaat. Is het ruw, dan moet er zo min mogelijk met hete pannen worden ge goocheld, om toch een goede maaltijd binnen te krij gen. 's Nachts blijf ik zoveel moge lijk wakker, omdat ik er van uitga dat je overdag beter zichtbaar bent en het dus vei liger is om dan te slapen. Vandaar dat ik allerlei bezig heden, die bij weinig licht kunnen gebeuren, uitstel tot de nacht. Wassen bijvoor beeld gaat 's nachts prima. Of 's nachts om twee uur uitge breid koken bij volle maan. Is er nog een horizon te zien en zyn er sterren, dan kun je je positie gaan bepalen met de sextant. Energievoor ziening Wat betreft de energievoorzie ning wordt afgeexperimen- teerd op solojachten. Welis waar kan de scheepsmotoi worden gebruikt om de ac cu's op te laden, maar er zijn nogal wat schepen die geen motor aan boord hebben. Vandaar dat er gebruik wordt gemaakt van zonnepanelen en windmolens. Hoewel niet bepaald primitief te noemen, leveren beide methoden niet bijster veel stroom. Een bete re methode is een watergene rator. Sommige typen zien eruit als een soort buitenboordmotor en anderen worden gebruikt als een soort' groot sleeplog. Door de snelheid van de boot begint een propeller te draai en die verbonden is met een dynamo, zodat de accu's weer worden bijgeladen. Ondanks deze verschillende laadmogelijkheden is het toch van belang om zo zuinig mogelijk met stroom om te springen. Hoe minder dingen er stroom nodig hebben, hoe beter. Elektrische pompen voor stromend water en om het schip leeg te pompen, omdat er altijd wel wat water inkomt, zijn onpraktisch op een lange-afstand jacht, 's Nachts brandt er aan boord hooguit een lamp. Of het driekleuren toplicht als ik slaap, of zo af en toe het kom- paslicht of een lichtje binnen als ik op ben. Het heeft natuurlijk geen en kele zin om een driekleuren- licht aan te laten als je zelf op wacht zit en er is nergens op de horizon een schip te zien. En als het schip goed op de zelfstuurinrichting vaart en ik zelf niet stuur, kan de kom pas- en instrumentenverlich ting uit. Hoe minder stroom ik verbruik, hoe minder vaak de motor hoeft te draaien en des te minder brandstof er hoeft meegenomen te wor den. Er zit een kacheltje in de boot, maar dat werkt op een weinig petroleum, evenals het kook- toestel. Het is de grote kunst om zo weinig mogelijk mee te nemen en zo zuinig mogelijk te varen en het toch comfor tabel te hebben.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25